Dokter Mary Verghese 'Opkomst en ondergang van het Derde Rijk' op tv ttegpecepf personalia Cacao-overeenkomst lokt Kamervraag uit TROUW/KWARTET DONDERDAG 4 MEI ]<>72 Binnenland Kadio-tv Tl/Kfi MARY PERKINS INDE GOÜDE GAPER di.or >v li VAN DE HULÏf; plaatjes tin W. VAN DE HULST Jr. Drie prijzen voor het 'schone' vers HILVERSUM In het op koningin nedag uitgezonde radioprogramma van de NOS, waarin het ging over de bestrijding van de milieuvervuiling, zijn drie prijzen (reusjes in de vrije natuur) toegekend voor het beste ge dichtje op dit thema. Nummer één werd mevrouw E. C. van Rooyen- Vlegthart uit Rotterdam, nummer twee de heer P. J. van Eyck uit Den Haag; de derde prijs kreeg mevrouw G. Janssen-Smit uit Amsterdam. De jury had keus uit ruim 600 inzendin gen van luisteraars. Radio-reportage over radio-Bloemendaal HILVERSUM Zaterdagavond om half zes zal de NOS-radio een reporta ge uitzenden over radio-Bloemendaal; al sinds 1924 komt de gereformeerde kerk uit deze gemeente, elke zondag via een eigen zender met kerkdien sten in de ether. Op het ogenblik heeft de kerk twee predikanten; ds. D. J. Roos voor de plaatselijke ge meente en ds. L. J. Boeyinga voor de radiodiensten. Leden van de kerk be dienen en onderhouden gratis zender en verdere outillage. In de reportage worden onder meer gesprekken ge voerd met de twee predikanten en met enkele luisteraars. Vanavond reportage over kerkelijk verzet HILVERSUM Vanavond om half acht zal het IKOR op Hilversum II een documentaire laten horen over het kerkelijk verzet in de tweede wereldoorlog. Centraal wordt gesteld de persoon van dr. Jan Koopmans, de begaafde theoloog en voorman in het verzet, die in maart 1945 in Amster dam door een verdwaalde kogel werd gedood. Veel aandacht wordt besteed aan zijn noeste werk in de bezettings jaren en aan zijn belangwekkende illegale brochure 'Bijna te laat!', wel ke in 1940 verscheen. Aan de docu mentaire werken o.a. mee de predi kanten dr. J. J. Buskes en K. H. Kroon. VPRO met 'Woyzeck'-experiment 119. Och. maar juffer Ursel vergeet haar opvliegende boosheid weer snel. Als ze zo rustig, zo keurig, zo deftig met kleine, nette pasjes zoals 't hoort door de markstraatjes wan delen, als de mensen de bekende juffers uit de Goude Gaper vriende lijk groeten en elkaar misschien wel toefluisteren: "Wat zien ze er keurig uit, die twee! 'och dan dénkt juf fer Ursel ook niet meer aan 't schan daal van daareven. En als ze langs de taveerne komen Dar binnen staan brandende kaarsen voor het venster en verlichten zo mooi. zo feestelijk de stoep. Hier buiten, op houten banken bij de grote tonnen die als tafel dienen, zitten de vrolijke gasten. Ja. én Ziet ze goed? O 't bloed stijgt juffer Ursel naar 't hoofd van blijdschap, én van verlegenheid beide. Ja, eigenlijk ook van schrik. Daar zit? Daar zit. zijn lange benen met de wijde kaplaarzen rechtuit, zijn zwieri ge mantel met een slip over de schou der geworpen, zijn hoed zo voornaam een beetje achterover de sinjeur! De deftige, geleerde sinjeur van van morgen, die zoveel verstand van ga pers heeft. KARELTJE KNETTER EN DE BLAUWGERUITE KIEL 2-141 Lothar kromp hoe langer hoe verder ineen en hij werd al maar, al maar kleiner. Eindelijk was hij bijna zo dun als de draad garen, die hij uit de voering van zijn pandjesjas had getrokken en nu van de zoldering naar beneden hing als een dikke hari ge kabel De brokken steenkool, die een deel vormden van Goverts winter voorraad. zagen er uil als machtige bijna onbeklimbare rotsblokken. In tussen was ook een vette vlieg komen aanlopen. Het dier kriebelkraste on derzoekend naderbij en keek de ge krompen helderziende met zijn bolle fletse ogoa vraatzucht!,? aan. Blijkbaar vroeg het zich af of dat onbekende insektje met dat hoge hoedje op een lekk'-r nar.je zou wez?n of niet Lothar was natuurlijk bang voor dat vreselijke monster en mompelde: 'Als dat nare dier honger heeft, ben ik er geweest. Daarom maar met de groot ste spoed langs de reddingslijn om hoog!' Onmiddellijk begon hij het dikke touw te beklimmen en na een kwartier van moeizame inspanning kon hij naar beneden kijken in een eindeloze afgrond. Héél diep beneden hem eindigde de draad er. daar was ook nog iets te zien van de berg kolen. 'Nog evensteunde hij. 'Dan kan ik door een kier in de kamer van die kladschilder krui pen En dan gauw weer groei en.Nu duurde het niet lang meer of de helderziende bevond zich in net ,voon en slaapvertrek van de kunstenaar G. Klodder, alhoewel hij zich daarbij nogal vreemd ophield tussen de plankenvloer en het versle ten kleedDaar begon hij weer te groeien en weldra was hij zo groot als eén muis. De kunstschilder lag nog steeds met een daverende hoofdpijn in bed en had de ogen wijd open. Met starende blikken lag hij naar het vloerkleed tc kijken en steunde: 'Wat heb ik gezegd? Er zijn muizen in huis. Promotie Aan de R.U. te Utrecht is gepromoveerd tot doctor in de genees kunde J. B. van der Meer; Tweede Kamer Drs. A. J. Lems (PvdA) zal zijn lidmaatschap voor de Tweede Kamer neerleggen. Hij heeft per 1 september de functie aanvaard van sociaal-organisatorisch directeur van de stichting tot huisvesting en verzorging van bejaarden 'Humanitas' te Rotterdam. DEN HAAG Het kamerlid ir. Vre- deling (PvdA) heeft de regering ge vraagd een uiteenzetting te geven over de stand van zaken bij de be sprekingen over een internationale ca cao-overeenkomst Hij wil weten of het waar is dat de cacaoverwerkende industrie binnen dé EEG wordt beschermd door hoge in voerrechten van 4 procent op cacaobo nen, 12 procent op cacaoboter en 27 procent op chocoladeprodukten. Ook informeert hij naar het Nederlandse standpunt als het er om gaat de belangen van de speculatieve handel op te offeren, maar de belangen van- de verwerkende industrie goed in het oog te houden. door D. C. Wilson John en George, die wat verveeld hadden toegeluisterd, omdat ze het allemaal al zo vaak hadden gehoord, hun oren spitsten. Ten zuiden van de stad Madras ligt een rotsige heuvel. Little Mount. Daar ging de heilige zo nu en dan een paar dagen heen. om er in een grot te vertoeven en naar de top van de heuvel te gaan om er te bidden. Daar. in die grot. werd hij door zijn vijanden gevonden. Terwijl hij ge knield lag in gebed slopen ze naderbij en dreven een spies in zijn lichaam'. Maar die keer hebben ze hem toch niet gedood, is het wel?' informeerde Babi, die ademloos had geluisterd. 'Dat weet je toch', spotte George mis prijzend. meer geïnteresseerd in ge redekavel met zijn jongere broertje nu, dan in het lot van die heilige zo lang geleden. 'Je hebt dat verhaal al wel tien keer gehoord: hoe hij naar een andere grot rende op de hoge St. Thomasberg, hoe zijn vijanden hem achterna joegen en hoe hij door een gat kroop bovenin de grot en ont kwam. •Houd je mond!' viel Babi hem nijdig in de rede. 'Jij mandan. idioot! Jij kan helemaal geen verhaal vertellen'. 'Zo! Ben ik mandan, he?' brulde Ge orge. 'En wil je weten wat jij bent? Jij bent kizhangan. volslagen gek. Jij. 'Nirthu! Stop!' Het was zijn zuster Annama. en niet Amma. die zoals gewoonlijk een einde maakte aan het onophoudelijke geruzie van de twee jongste broers. Hoewel ze maar acht jaar ouder was dan Mary, was zij toch al bezig overwicht te krijgen, om niet te zeggen gezag. 'Houd je rustig, allebei!' 'Athay, ja hij haastte zich naar de Grote Berg', vervolgde Amma. die opnieuw opging in het verhaal. 'En daar was het. dat zij vijanden hem tenslotte achterhaalden. Hij lag ge knield op een grote steen, toen een Brahmaan hem bereikte en hem nog maals doorboorde. Dat was, zegt men, op 21 december van het jaar 60 na Christus' geboorte. Op de plaats waar hij geknield heeft gelegen staat nu het hoofdaltaar van de grote kathe draal. Als je in Madras komt kan je het zien'. 'Bent u daar ooit geweest' wilde Babi, nieuwsgierig, weten. 'Illa nee', zei Amma spijtig. 'Ik ben nooit voorbij de bergen geweest, maar het is een droom van me, om er nog eens heen te gaan'. 'Later zal ik je wel eens meenemen', beloofde Babi. 'Dat zal je niet!' protesteerde George fel. 'dat doe ik! Het is mijn recht. Ik ben ouder dan jij'. Babi's grappige gezicht werd rood. 'Niet zoveel ouder! Wat is nu een jaar?' 'Bijna twee jaar. verbeterde George hem, en met zijn gewone en soms grove openhartigheid: 'En bovendien, jij bent niet zo sterk als ik. Madras is vermoedelijk een woeste omgeving, en jij bent niet in staat om Amma zo goed te berschermen als ik'. Babi stortte zich op hem. 'Zo. ben ik niet zo sterk. Dat zal ik je dan eens laten zien!' 'Nirthu!' Amma was niet zachtmoedig wanneer ze op het punt stonden op elkaar los te timmeren. 'Moet ik de irkili soms halen? Het huis uit, jullie allebei! Eruit, zeg ik!' Ze gehoorzaamden. George smeet de deur woedend achter zich dicht, Babi stapte met gekwetste trots weg, want hij was koppig en gevoelig. Toen hij eens door Amma op een soortgelijke manier was weggestuurd, was hij naar buiten gegaan en had uren achtereen bij het hek gestaan. Hij bleef in boze stemming en weigerde zelfs te komen eten. Mary had de meeste sympathie voor George. Hij was heetgebakerd, maar je wist bij hem tenminste waar je aan toe was. Met Babi was je daar nooit zeker van. Daar kwam bij. dat Mary nog niet in staat was haar jongste broer te verge ven wat hij, volgens de verhalen, had gedaan toen zij nog maar pas was geboren. De jaloerse Babi had het niet kunnen hebben dat zij nu de jongste was. En toen op een keer een vissersvrouw haar waren kwam ven ten, had Babi gepoogd een ongebrui kelijke transactie tot stand te bren gen. 'Laat al uw vis nu hier', had hij haar heimelijk voorgesteld, 'en doe mijn nieuwe zusje in uw mand en neem haar mee'. John, de oudste, was Mary's lieve lingsbroer. En lag dat niet voor de hand? Koos hij niet altijd haar partij als hij voelde dat haar ouders de zijde kozen van Martha, die het troetel naampje Kunjamma, "kleintje', droeg? Zij was twee jaar jonger dan Mary, en heel wat minder verlegen. Kunjamma was de uitverkorene van de familie, en speciaal van Babi, die toen zij werd geboren blijkbaar niet meer de beschermeling was, maar nu de be schermer. In deze eerste jaren van haar leven bestond Mary's wereldje uit drie be grippen: 'thuis', familie, en kerk. 'Thuis', dat was het grote huis van twee verdiepingen, met zijn witge kalkte cementen muren, zijn dak met rode pannen, zijn veranda's, en zijn betraliede vensters met de houten luiken om de middaghitte te weren. Het was ook de ruimte rondom het huis en naar de ingang toe, met het lage bakstenen muurtje er omheen, dat helemaal overgroeid was met rode en oranje croton. Het terrein had een plaveisel van cement, en was met wit zeezand bedekt, glinsterend als kostba re sieraden wanneer je het met je blote tenen omwoelde. (Wordt vervolgd) Van onze radio en tv-redactie HILVERSUM Vandaag, 4 mei, kunt u 's avonds geen lichte kost van de twee netten halen. Er I zijn, trouwens ook op de radio, alleen ernstige en wat het beeld betreft eveneens zeer diepgaande uitzendingen. De TROS op Ned. II besteedt haar gehele zendtijd aan de zeer, lange Amerikaanse documentaire 'Opkomk en ondergang van het Derde Rijk'. De VPRO komt niet opzettelijk, zoals zij zegt, met een experimentele ver beelding van het befaamde verhaal 'Woyzeck', een interview met de oud parlementariër mr. J. W. A. Burger op Ned. I en deze uitzending wordt door CVK/IKOR besloten met 'een geheime bladzijde uit de historie van het Nazi-regiem in Polen: Staatszwen- del in kinderen'. Tussen 7 en 8 uur zijn er op beide netten herdenkingen van de gevallenen, zoals wij reeds meldden. Voor de verfilming van het lijvige boekwerk 'Opkomst en ondergang van het Derde Rijk', geschreven door de wereldberoemde oorlogscorrespon dent Willia L. Shirer, filmde een Amerikaans team reeds geruime tijd geleden ongeveer 20 maanden in Oost en West-Europa. De documentaire is zeer boeiend, een sterk stuk werk. Zij behelst drie delen: de jeugd en jonge lingschap van Hitier, de opkomst van zijn onmenselijk Germaans streven en het in een verloren oorlog ondergaan van de dictator en zijn wrede regering. In feite wilde de Amerikaanse televi sie met deze documentaire duidelijk uitleg geven aan het grote deel van de huidige eigen bevolking, geboren en opgegroeid na de Tweede Wereldoor log. Zelfvernietiging De omstandigheid dat in de film wordt medegedeeld dat Hitler in 1889 in een Beierse herberg werd geboren terwijl hij in werkelijkheid uit het Oosten rijkse Braunau stamde mag voor de kijker geen twijfel aan de werkelijk heid van de rest van de documentaire wekken. De feiten van zijn machts uitoefening. zijn verfoeilijke oorlogs voering en de enorme oorlogsfeiten zijn wel degelijk authentiek. Zij zullen door velen ouderen worden herkend. De documentaire eindigt met de val van Hitier. Het team heeft nog ge filmd in zijn vluchtbunker en men hoort nog de opdracht om benzine aan te voeren voor de zelfvernietiging van Hitier en zijn naaste trawanten. Van geheel andere allure is het als spel aangekondigde tv-werk van Anne- Marie Prins en haar team. dat bijna een jaar werkte aan een 'esthetische verbeelding' van het anderhalve eeuw geleden door de arts-activist Georg BUchner geschreven verhaal 'Woy zeck'. Wij hebben het verhaal al in opera-vorm zowel als uitgevoerd voor het Amerikaanse doven-theater op het scherm gehad. Nu echter ziet u een opvallend specimen van levensspel, surrealistische beelden (niet zo aan trekkelijk voor kijkers die bang zijn voor griezeleffecten), dialoog en dia- loog-overheersende dan wel- vervan gende emotionele muziek, gecompo neerd door Willem Breuker. De hoogtepunten uit de tragische ge schiedenis van de gemanipuleerde sol daat Woyzeck vloeien ineen met zijn hallucinaties, waarin hij als under-dog vlucht en zich daardoor een reële plaats in de samenleving wil verwer ven. Zijn omgeving overheerst en be stuurt hem echter als een levend ding. Deze verbeelding is een belangrijk werkstuk geworden waarin de moge lijkheden van medium televisie voor- Militair verongelukt GARDEREN De 21-jarige dienst plichtige militair J. Wegman uit Dor drecht is in de nacht van dinsdag op woensdag bij een verkeersongeval te Garderen om het leven gekomen. De bestuurder van de auto waarin hij meereed, raakte met zijn wagen in 'n bocht in de Koningweg in de berm en botste daarna tegen een boom. De be stuurder en een andere passagier wer den ernstig gewond treffelijk worden uitgebuit maar dat nergens appelleert aan het verlangen 'verhaaltje-kijken', waarmee een groot kijkpubliek zich aan een 'tv-spel' zet. Het spelen met klank, kleur tekening, bewegingstechniek en vervormings mogelijkheden middels camerahante ring wint het eigenlijk van de sociale bewogenheid, welke de makers van de voorstelling hebben gebracht tot deze vorm van uitdrukking. Toch mag de actie van de titelrolspe ler Bruce Gray en enkele andere acteurs niet worden verwaarloosd als I een integrerend onderdeel van de ge hele experimentele uiting. Voor de bezorgden onder de kijkers: de aardi- I ge blote baby, het kind van Marie is j maar korte tijd in diverse achter elkaar gespeelde scenes op de set geweest, en is erg goed verzorgd in die tijd. Het is de spruit van een VPRO-medewerker en werd dus niet 'verhuurd' aan de opname. Historisch De film Vonnis over Berlijn, woens dag in het KRO-programma uitgezon den, is als historisch document van bijzondere waarde. Aan de authentici teit van de beelden behoeft niet te worden getwijfeld omdat de film is samengesteld uit journaals zowel van geallieerde als van Duitse zijde. Wel zal het duidelijk zijn, dat ook deze Chronosfilm over de ware omvang van de wreedheid en bestialiteit meer laat raden dan erover te informeren. Tijdens het kijken naar deze voltrek king van een vonnis, heb ik mezelf een beetje zitten testen. Zo van: wat doet het je nu nog? Heel wat docu mentaires over die waanzinnige oor log bezorgen me een soort opwinding waarin haat jegens de bezetters ver mengd ivordt met het triomfantelijke gevoel dat ze toch maar hun verdien de loon hebben gekregen. Maar deze keer waren die reacties er niet. En dat is eigenlijk net zo'n vreemde ge waarwording Was dat omdat de tafe relen zich uitsluitend afspeelden ron dom en in de Duitse hoofdstad, of omdat er al zoveel tijd overheen is gegaan? Of speelt nu in je onderbe wustzijn mee dat Berlijn zelfs van daag nog bepalend is voor de vrede? De capriolen van de Britse komiek Benny Hill in De Obers waren met een enkele uitzondering weinig origi neel en vaak van het dikhe-planken- soort. De kijkers naar Life at the Top op het andere net zullen waarschijn lijk meer genoegen hebben beleefd. Wim Neijman presenteerde in Ken merk een goedverzorgde repc over de werkelijkheid en de psycholo gische effecten van werkloosheid. Het mag dan horizontaal heten, maar het is wel van grote betekenis dat de kerken in het meedenken over en het aanpakken van de problemen niet in het achterste gelid lopen. TH Radio vandaag HILVERSUM I NCRV. 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord. 7.08 (S) Preludium: oude en klass. muz. (7.30 Nws 7.40-7.55 Hier en Nu). 8.10 Te Deum laudamus: gew. muz. 8.30 Nws. 8.40 Podium vd. vrouw, o.io (S) Mod.muz. van Ned. componisten. 10.00 Zondagslied bij de school radio. 10.04 Schoolradio. 10.30 Nws. 10.32 (S) V.d. zieken. 11.05 Geestelijke liederen. 11.30 Hier en Nu. 11.32 (S) Populaire klass. muz. 11.55 Med. 12.00 Los-Vast: gevarieerd progr. (12.10-12.15 Kunst- en vliegwerk: 12.26 Med. t.b.v. land- en tuinb.; 12.30 Nws; 12,40-12.50 Hier en Nu; 13.00-13.04 De tafel van drie). 13.30 Zingen met Cecilia: volksmuz. 13.45 Poezieprogr. rond het thema Ziek zijn. 14.05 Schoolradio. 14.25 Sopraan en piano: oudo en seml-klass liederen. NOS: 15.00 Herden- kingsdst in de Oude Luth. kerk te A'dam. 15.30 Nws. 15.32 (S) Harp, cello, hobo en sopraan mod. muz. 15.55 Plechtigheid bij het Nationale Monument op de Dam. NCRV: 16.30 Omroepork. met Instrumentaal ensem ble. koren en solisten: mod. muz. 17.00 (S) Engels kamerokr.: mod. muz. 17 30 Nws. 17.32 Hier en Nu. 18.00 (S) Licht ensemble. 18.24 Op de man af. praatje. 18.30 Nws. 18.40 Wereldpanora- ma. 18.50 (S) Muz. v.h. Leger des Hells. 19.05 (S) Tijd vrij voor muz. !n vrije tijd: koorzang en brassband. NOS: 19.30 Confron tatie met Auschwitz. 19.57 Inleiding herden king op de Dam. 20.00 Stilte op de Dam. 20.02 Wilhelmus. 20.04 (S) Kerkorgelconc.: mod. muziek. NCRV: 20.30 (S) Thuiskomst, hoorspel. 21.05 (S) Omroepork. met zangso listen. 21.50 (S) Kerkorgelconc.: oude muz. 22.20 Avondoverdenking. 22.30 Nws. 22.40 Den Haag vandaag. 22.50 Leven en dood in de historische ontwikkeling van onze cul tuur. lezing. 23.10 (S) Late date: licht muz.progr. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 (S) Dag met een plaatje. (8.00 Nws. 8.11-8.20 Radiojournaal. 8.30-8.33 De Groenteman.) 9 35 Waterst. 9 40 Schoolrad! kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen. (11.00-11.02 Nws.) 11.30 Rondom 12: progr. v.d. vrouw. (11.55 Beursber.) 12.30 Sportrevue. 13 00 Nws. 13 11 Radiojournaal. 13.30 (S) Collegi um Musicum Judaicum Joodse muz. 14.00 (S) Klass en mod. pianomuz. 14.30 'n Ritmisch feest: lichte gramm.platen. 15.00 Palet: progr v.d. zieken. 16.00 Nws. 16.03 Aspecten: kunstprogr. 17.00 Mobiel: een beweeglijk progr. voor beweeglijke mensen. (17.55 Med. 18.00 Nws. 18.11 Radiojournaal. 18.00 Nws. 18.11 Radiojournaal. PP: 18.20- 18.30 Ultz. v.h. GPV.) 19.00 (S) Johan Willem Friso Kapel: Concoursmuz. 1972. 19.25 De gesproken brief. IKOR: 19.30 Het verzet v.d. kerk in de oorlogsjaren: doc. over de theoloog Dr Jan Koopmans. NOS: 19.57 Inleiding herdenking op de Dam. 20.00 Stilte op de Dam. 20.02 Wilhelmus. AVRO: Plm. 20.04 Nws. 20.10 (S) Nederlandse ork.wer- ken: hedendaagse en mod. muz. 21.40 Te veel koks. hoorspel. 22.30 (S) Dichter bij de muz.: nieuwe liedjes, chansons of songs. 22.55 Med. 23.00 Nws. 23.10 Radiojournaal. 23.20 (S) Gitaarduo Liza en Evangelos Assl- makopoulos: klass. en mud. muz. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III TROS: 7.00 Nws. 7.02 De Hugo van Gelde ren Show. (8.00 Nws.) 9.00 Nws. 9.03 Take nine. 10.00 Nws. 10.03 Robbie Dale on radio. EO: 11.00 Nws. 11.03 De muzikale fruitmand: verzoekpl.progr. v.d. zieken. KRO: 12.00 1 Nws. 12.03 KRO-op drie: Van twaalf tot twee. j pauzeprogr. (13.00 Nws. 13.03 Raden I maar 14.00 Nws. 14.03-18.00 Discjockeijs- how, met om 15.00, 16.00 en 17.00 Nws. BELGIE 324 m NED. 12.00 Nws, med. en SOS-ber. 12.08 Lichte gevarieerde muz. 12.50 Buitenl. persoverz. I 13.00 Nws. weerber. en toneelagenda. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Nws. 14.03 Schoolradio. (15.00 Nws.) 15.25 Liedjesprogr. 16 00 Nws en beursber. 16.10 Promenadecon cert. 17.00 Nws en med. 17.10 Voor oudera luisteraars. 17.55 Weegschaal. 18.00 Nws, 18.05 V.d. soldaten. 18.28 Paar- desportber. 18.30 Wegwijs wezen. 18.45 Sport. 18.55 Taalwenken. 18.57 Amusements- muz. 19.00 Nws en act. Aansi.: Lichte muz. 19.45 Politieke uitz. 19.55 Orkestmuz. 20.00 Operettefragmenten. 22.00 Nws en De zeven kunsten. 22.20 Jazzmagazine. 23.00 Kamer- 0.00 V.d. muz. 23.40-23.45 Nws. TV vandaag Varkensfilet met champignons 1 varkensfilet (voor vier personen) 300 gr. champignons mosterd, gedroogde peterselie peper, paprikapoeder citroensap zakje vleesjus V/2 dl. room' 2 eetl. olie De filet met peper en paprikapoeder inwrijven fen met mosterd besmeren. De filet vervolgens in de olie goed aan alle kanten braden. Daarna in twintig minuten gaar laten worden. De in schijfjes gesneden champignons in boter bakken en op smaak brengen met citroensap. De vleesjus klaar maken zoals op het pakje staat aan gegeven. Daarna de champignons in de jus doen en de room erdoor roe ren. Let op dat de saus niet mag ko ken. De filet aan plakken snijden en op een schotel leggen. Giet er de saus overheen en garneer één en ander met gedroogde peterselie. Menutip: Kop bouillon, spaghetti, var kensfilet met champignons, komkom mersla, kopje mokka. NEDERLAND I NOS NOT 10.45-11.35 Schooltelevisie 14.00-14.25 Schooltelevisie NOS 18.55 De Fabeltjeskrant 19.00 Journaal 19.05 Voor hun hoeft het wel een progr. met -kinderen 19.30 Herdenkingsconcert: moderne en klassieke muziek 19.55 Reportage van de Dodenherdenking op de Waalsdorpervlakte 20.10 Journaal VPRO 20.25 Berichten uit de Samenleving 20.40 Woyzeck, toneelstuk van Georg Buchner 21.30 Interview IKOR CVK 22.25 Staatszwendel in kinderen. Een geheime bladzijde uit de geschiedenis van het naziregiem in Polen dokumentaire film NOS 23.10 Journaal NEDERLAND II NOS 18.55 De Fabeltjeskrant 19.00 Journaal TROS 19.05 Calimero, tekenfilm 19.10 De laatste sporen: 7. IJsland, natuurfilm NOS 19.30 Herdenkingsconcert: moderne en klassieke muziek 19.55 Reportage van de Dodenherdenking op de Waalsdorpervlakte 20.10 Journaal TROS 20.25 Opkomst en Ondergang van het Derde Rijk, documentaire NOS 22.45 Ter Visie 23.10 Journaal DUITSLAND I 9.00-16.15 Rep. behandeling en stemming Oostverdragen. 16.15 Nws. 16.20 V.d. vrouw. 17.05 V.d. kinderen. 17.25 Idem. 17.55 Nws. (Reg. progr.: NDR: 18.00 Filmdoc. 18.30 Act. 18.45 Zandmannetje. 18.55 Nordschau Magazln. 19.26 Hamburg Transit. 19.59 Pro gr.overz. WDR: 8.20-8.50 Schooltelevisie. 18.00 Nws uit Noordrijn-Westfalen. 18.10 V.d. kleuters. 18.15 Madchen in den Wolken. 18.40 Hier und Heute. 19.20 Alarm: Nobelpreistra- ger Neergaard.) 20.00 Journaal en weerber. 20.30 Ultz. bij de stemming over de Oostver dragen. 21.45 Das Feuer im Schnee. 22.35 Journaal, comm. en weerber. DUITSLAND II 9.00-19.45 Rep. behandeling Ooslverdra- gen. 19.45 Nws. act. en de Oostverdragen, j Aansi.: weerber. 20.30 Muzikaal progr. j Aansi.: nws In het kort. 21J5 Samenvattende rep. behandeling Oostverdragen. 21.45 Irene Mann en haar ballet. 22.20 Nws, weerber. en comm. DUITSLAND III NDR 19 00 Biologie fur Sie, studicserie. 19.30 j Hablamos Espanol (31). spaanse les. 20.00 Journaal en weerber. 20.30 Filmrep. 21.15- 1 21.45 Doc. film. DUITSLAND III WDR 8.20. 10.05. 12.00 Schooltelevisie 18.00 Schooltelevisie. 18.30 Betriebliches Rechnungswesen (6). 19.00 Zandmannetje. 19.05 Voor Turkse gastarbeiders. 19.15 Hier- zuland-Heutzutage. 19.45 Nws uit Noordrijn- Westfalen. 19.55 Comm. 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Denkanstosse. 21.00 Act. 21.30 Elnundzwanzig - siebenundachtzlg, korte ca- I nadese film uit 1963. BELGIE FRANS 14.00 Schooltelevisie. 18.05 Nws. 18.10 V.d. kleuters. 18.25 Pop- Shop. 18.55 V.d. kleuters. 19.00 Les dornieres volontes de Richard Lagrange, feuilleton (2). 19.30 Het uitgaansleven. 19.45 Journaal. 20.15 Ces mcssleurs-dames, fllcomedle. 21.40 Nieu- we films. 22.30 Journaal. BELGIE NEDERLANDS 14.00-15.00 Schooltelevisie. 18.00 De Fabeltjeskrant. 18.05 De koning- 1 tiran, avonturenserle v.d. jeugd. 18.30 Jon- ger dan Je de^kt: progr. voor oudere kijkers. 18.50 Postzegelkroniek. 19.10 De toe- komst van ons verleden, doe. progr. 19.40 Hier spreekt men Nederlands. Daarna: med. 19.45 Journaal. 20.10 Europa nu: Europakro niek. 20.25 De wereld van Somerset Maug ham. 21.15 Huis zonder ouders, rep. over kinderen ln Instellingen voor bijzondere jeugdzorg. 22.00 Nieuw# film. 22.40 Jour- naai. 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 6