Beraad van koplopers over 'Samen op weg' Nog geen hereniging van Anglicanen en Methodisten Zwitserse protestanten bang voor herlevend katholiek conservatisme Boertien geeft fiat aan ontwikkelings-subsidies Kind bedolven onder puin en omgekomen Trouw Kwartet Aansluiting S 18 kost vier ton Oproep diakonaal werklozenbeleid Zuidafrikaanse katholieken klagen hun bisschop aan Herv. geref. jeugd naar de campings Prof. H. Ridderbos bij confessionelen Kerk van Spurgeon uit baptistenunie vandaag IJeroepings» werk Boekenetalage TROUW /KWARTET DONDERDAG 4 MEI 1972 Kerk/Binnenland T2/K2 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Op initiatief van de hervormde landelijke raad voor het verband met andere kerken is in Utrecht een beraad gehouden over de hervormd-gereformeerde samenwerking op plaatselijk niveau. Voor dit beraad waren in het bijzonder uitgenodigd afgevaardigden van de hervormde ge meenten Gasselternijveen, Geldrop, Lelystad, Uitgeest, Utrecht-studentengemeente en Westzaan, die al enige tijd vormen van nauwe samenwerking met de gereformeerden praktiseren. Tijdens deze bespeking bleek eens te meer hoezeer iedere vertegenwoordig de gemeente vanuit een eigen situatie aan de samenwerking met de plaatse lijke gereformeerde kerk of wijkge- meente begonnen was. De Utrechtse studentengemeente valt niet te verge lijken met een 'gewone' gemeente en kon mede daardoor gemakkelijker 'sa men op weg* gaan. In Lelystad gold het een nieuwe folder waar men uiter aard nooit gescheiden was geweest. In Uitgeest kwam de samenwerking van de grond, nadat de nieuwbouw het oude dorp ging overvleugelen. En in het Brabantse Geldrop vonden her vormden en gereformeeren elkaar in een gemeenschappelijke diaspora-situ- atie. Vol vertrouwen In het algemeen bleek in deze meenten, die landelijk voorop lope I- n bij de hervormd-gereformeerde toenade ring, zowel aan hervormde als aan gereformeerde zijde een hoog percen tage kerkleden vol vertrouwen in de samenwerking. Alleen in Gasselternijveen was een grote gereformeerde minderheid (veer tig pet) tegen te grote samenwerking, zodat tenslotte werd afgezien van het voornemen samen één predikant te beroepea Het overleg bevestigde de overtuiging, dat hervormden en gereformeerden de laatste jaren zo naar elkaar zijn toege groeid, dat dit perspectieven biedt in de richting van het ook in landelijk verband verder samen op weg" gaan van de hervormde kerk en de gerefor meerde kerken. Enquête Het blijkt niet eenvoudig te zijn, de samenwerking tussen beide kerken op plaatselijk vlak te overzien, omdat gedetailleerde en betrouwbare gege vens veelal ontbreken. Tot dusver zijn alleen in Friesland en Gelderland de kerkeraden systematisch geënquê teerd. In beide provincies maakten de resultaten duidelijk, dat de samenwer king zich daar, op enkele uitzonderin gen na, nog in een eerste ontmoe tingsfase bevindt Er is echter reden om aan te nemen, dat Friesland en Gederland niet ge heel representatief zijn voor het gehe le land. In Limburg en Brabant zijn zeer hechte samenwerkingsvormen be kend. Ook in de geürbaniseerde gebie den en met name in de Randstad zijn er veel intensieve vormen van samen werking gegroeid. Dat geldt ook voor het katcgoriaal georganiseerde werk. zoals het studenten-, ziekenhuis-, ge vangenis-, industrie- en krijgsmacht pastoraat. DEN HAAG Minister Boertien heeft drie subsidievoorstellen van de nationale commissie ontwikkelings strategie goedgekeurd. Subsidies voor een speciale editie van de honger krant, een plaatselijk project in Oss en twee projecten voor verbetering van het onderwijs op lagere scholen. Dit blijkt uit het antwoord op vragen van het Tweede-kamerlid Éngwirda (D'66). De minister heeft nog in be raad een voorstel van de commissie om subsidie te verlenen voor een interkerkelijk project uit te voeren door het interkerkelijk vredesberaad. Dit voorstel werd later dan de drie eerder genoemde aan de minister voorgelegd, omdat de nationale com missie nog nader beraad met enige Instanties wenselijk vond. EINDHOVEN Het negenjarig zoontje van de familie Xofleer uit Helmond is woensdagmorgen in het Brabantse Gerwen (gemeente Nue- nen) bij het spelen op een stortplaats voor puin door betonblokken bedol ven en om het leven gekomen. Twee andere kinderen, die ook onder het puin waren geraakt, konden nog net op tijd door de politie uit hun benarde positie worden bevrijd. Men maakte daarbij gebruik van een kraanwagen en andere hefwerktuigen Het omgekomen jongetje was met zijn ouders in een caravan op een camping van zijn grootouders. ZURICH (KNP) Vanwege de toenemende conservatieve invloed van de r.k. kerk menen Zwitserse protestanten, dat zij niet langer mogen meewerken aan de opheffing van het zogenaamde jezuïeten- artikel in de Zwitserse wetgeving. Dit artikel verbiedt jezuïeten kloosters in Zwitserland te vestigen. Volgend jaar zou de opheffing van dit artikel aan een volksreferendum worden onderworpen. De synode van de evangelische her vormde kerk van Zwitserland stemde vorig jaar met de toelating der jezuïe ten In, maar thans heeft de synode voorzitter dr. W. Furrer verklaard, dat hij reserves meent te moeten uitspreken vanwege 'terugschroevende tendenzen onder de Zwitserse katho lieken en de Romeinse curie'. De laatste maanden, aldus dr. Furrer, zijn 'feiten en mentaliteiten bekend geworden, die bij alle oecumenisch gezinde katholieken en protestanten grote bezorgdheid en twijfel oproepen en het meer dan problematisch maken of volgend jaar het volk zijn in stemming zal geven aan de opheffing van het artikel in de bondswet van Zwitserland'. Er zijn 'kleine, i laar militante en door de curie in Rome krachtig on dersteunde groepen, die hun ultra conservatieve, naar de inquisitie nei gende gezindheid en dadendrang de monstreren. Daar hun strijd zich op de eerste plaats richt tegen de oecu- De reductie behoudt zich het recht voor om ter opname in deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort «eer te geven, BI) publlkatie wordt met de naam van dc Inzender ondertekend. Brieven kunnen wor- den gezonden aan de lieer Joh. C. Francken. secretaris va» de honldredaclle van Trouw- Kwartet. Postbus 859. Amsterdam. Gezangen (3) Met de opvatting, dat het zingen van Psalmen de voorkeur verdient boven het zingen van gezangen, ben ik het volkomen eens. De schrijvers van de Psalmen werden verlicht om, ter ere van God, te schrijven zoals ze gedaan hebben. Al die nieuwe gezangen zijn afkomstig van de mens en niet door God ingegeven. Den Bommel C. Snijder Democratie Zaterdag 29 april hebben duizenden Vietnam-demonstranten er was niet een tegendemonstrant, misschien bangheid weer een prachtige kome die opgevoerd. Allemaal tegen Ameri ka en voor Noord-Vietnam Weg met Uncle Sam en leve de 'vrijheidsstrij ders'. Wordt het nu zoetjes aan geen tijd om ook Nederland maar een com munistisch regiem onder supervisie van Moskou op te leggen? Of hebben de demonstranten dat maar liever niet? Wel communisme in Zuid-Viet- nam, maar niet in Nederland? Papendrecht P. Boer De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Dagelijks bestuurt B. Bol, Den Haag; dr. E. Bleuminlt, Poters- woldei mr. G. C. von Dom, Noofdorpi W. A. Fibbe, Roller- dam; J. Lanter, Utrecht; dn. J. W. de Poui, Den Haag; J. Smol- lenbroek, Wassenaar. Overige leden van het algemeen bestuuti K. Abma, Amsterdom; H. A. de Boet, IJmu>den: Th. Brouwer, Assen; mr. dr. J. Don net, Den Hoog; J. von E>bergen, Schoorsbergen; mr. K. von Houten, Wogeningen; di. O. T. Hylkemo, B'Hho»en; Joc. Huijsen, Delft; mevrouw M. C. E. Klooster- mon-Fortgens, Voorschoten; me vrouw J. G. Krooyeveld-Wouteri, Heerhugowoardr prol. dr. G. N. Lammens, Noorden; ds. F. H. Loodsman. Den Hoogi H, de Mooij. Riinlburg; prol. dr. G. C. von Nitfnk. Amsterdom; M. Otte- vanger. Buitenpost; mr. dr. J. Ozmgo, lunferen; dr. A. Veerman. Rqswijk (Z-H)s H. H. Wemmtf.. Den Hoog; drt. R. Zijlslra, Ooster- lond |Zld). Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J.de Berg (waarnemend) Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020 22 03 83. Postgiro 26 92 74. Bonk: Ned. Mldd. Bank (rek.nr. 69.73.60.768). Oem.giro X 500. Chamberlain In de krant van 28 april trof mij direct de kop: 'Opluchting in Europa na triomf van Brandt'. Onwillekeurig dacht ik terug aan 1939: 'De triomf van Chamberlain na zijn bezoek aan München'. Destijds was iedereen in derdaad opgelucht, omdat wij nog dachten dat een oorlog te vermijden was. Wat moeten wij nu echter den ken als wij lezen dat de Sowjet-Unie zo ingenomen is met het verdrag, terwijl tegelijk de Poolse regering een felle aanval doet op de oppositie. Is dit een begin van inmenging in de zaken van de Bondsrepubliek? Nieuwe Tonge G. Opstelten Hadimassa (1) Onder hen die voor de buitenwereld graag als beschaafd mens poseren zijn er tal van lieden die met veel genoe gen genotteren van allerlei onsmake lijke grappen die onder meer homo fielen. kleurlingen en joden tot doel wit hebben. Dergelijke mopjes die ook circuleren onder de jeugd op onze scholen zijn voor dit slag van personen de hoogtepunten van feest jes, gezellige avondjes en de koffie- kwartlertjes op het werk. Geen wel denkend mens kan de strekking van Hadimassa's satirisch programma heb ben miskend. Het is m.i. dan ook louter uit hypocriete verontwaardiging dat bovenbedoelde lieden hebben ge protesteerd, nadat zij op deze schok kende wijze geconfronteerd zijn met hun eigen weerzinwekkende mentali teit. Amsterdam R. A. Boers Hadimassa (2) Dezer dagen hebben wij de veront schuldigingen gehoord van de Varalei- ding voor bepaalde uitlatingen in Ha dimassa. Wij hebben toen ook ge hoord, dat de uitlatingen gedaan wer den onder de titel 'weerzinwekkende gesprekken' en dus bedoeld waren ora zulk soort uitlatingen aan de kaak te stellen. Ik ben bereid dit te geloven. Het is mij alleen niet duidelijk hoe een omroepvereniging zo stom (excu- sez le mot) kan zijn. Men geeft er blijk van absoluut geen mensenkennis te hebben. Er zijn nl. mensen die zo'n uitlating bezigen (misschien meer dan wij ons realiseren). Dacht de Vara nu heus dat deze mensen hierdoor van hun anti-semitisme afkwamen? Onvergeeflijker is echter dat men er blijkbaar helemaal niet aan gedacht heeft hoe zoiets bij de Joodse televi siekijker overkomt. 25 jaar lang heb ben wij met Gods hulp getracht het hoofd boven water te houden. Wij willen vergeten. Minister Van Agt gaf ons een dreun op datzelfde hoofd. En ineens moesten wij zo nodig bemidde len tussen de kerk en de synagoge (prof. Verkuyl-rabbijn Soetendorp), wantwij kenden het Kruis immers en waren dus barmhartig. Met andere woorden: de joden zijn onbarmhartig. Ik ben er letterlijk ziek van gewor den. Al pillen en poeders slikkende om weer enigszins In evenwicht te komen, komt de Vara ons weer in de werkelijkheid terugzetten. Het anti semitisme is latent aanwezig. Het woeden der heidenen gaat voort. Wij zijn alert. Hellevoetshits mevr. M. Meljers-de Kadt Hadimassa (3) Aan de vooravond van de dodenher denking kon het er bij de Vara mee door, dat in de uitzending Hadimassa een satire werd opgenomen, die wel zo misplaatst was. dat hierover een woord van ernstige bezorgdheid en afkeuring geuit moet worden. Mensen van de Vara, spoel je mond eens. Voor vandaag houd ik het bij Leo Vroman: 'Kom vanavond met verha len/hoe de oorlog is verdwenen/ en herhaal ze honderd malen/alle malen zal ik wenen'. Nu ook om u. Heemskerk. P. J Troelstra Clean Volgens een opiniepeiling van het weekblad l'Expres, zijn we een mid delmatig volk. De Beige 1 staan hoger genoteerd. Wij zijn daar zelf zeer schuldig aan. Neem het tv-programma Euro-Show van 1 mei. Als we 't niet beter kunnen, doe dan niet mee. De omroepverenigingen, vooral de Vara en de VPRO- maken fout op fout. Is er geen deskundige controle? Kan en mag alles? Of hebben we te veel mensen in Hilversum? En denkt A, dat B. 't wel controleert? Houdt dan eens een zuivering. Ons image heeft het nodig. Keep the Netherlands Clean! Oosterbeek H. A. M. Oosten i.«6M£MWt- Zo laat de Evangelischer Pressedienst het verschil zien tussen buitenkerkelijke opwekkingsbewegin gen en het tobberig zoeken van de officiële kerk naar nieuwe vormen. Van een bijzondere medewerker AMSTERDAM De generale synode van de Kerk van Engeland (Anglicaans) heeft gisteren het voorstel-1968 tot hereniging met de Methodistische Kerk van Groot-Brittannië verworpen met een stem- mental van 66 procent vóór. Op 8 juli 1969 had de Methodistische Kerk dit voorstel aangenomen en was het ook reeds door de Kerk van Engeland verworpen met 69 procent van de stemmen er vóór. Beide keren was een meerderheid van 75 procent vereist. De aartsbisschop van Canterbury, dr. Micihael Ramsey, had in het jongste nummer van het mededelingenblad van zijn bisdom een oproep gedaan tot 'vele gebeden' voor het debat van gisteren tn de generale synode, maar die hebben niet het door hem gehoop te resultaat gehad. Verwerping van het voorstel is een vernedering voor de Kerk van Engeland, niet de leiden de rol te hebben gespeeld in de zaak van de eenheid der kerken; zo be schreef hij namelijk de situatie als nu is ontstaan. Hij voegde er echter aan toe dat door die vernedering een nieuwe nederigheid kan worden ge leerd in oecumenische betrekkingen, misschien wel één van de grootst* behoeften voor Anglicanen. Controverse Het grote punt was de ambtskwestie- enerzijds het bisschopsambt en aan de andere kant de ambtsdrager als zoda nig: de predikant (minister 'bij de Methodisten en 'minister' of priester bij de Anglicanen). Voor vele Angli canen (de zg. 'Anglokathol leken) blijft het de vraag of een niet-bis- schoppelijk gewijde ambtsdrager wel een volwaardig dienaar van Woord en Sacrament kan zijn. Voor de Metho disten is dat uiteraard geen vraag en hiermee zijn de zg. 'evangelischen' in de Kerk van Engeland het eens. Het voorstel was om als eerste stadi um van hereniging methodistische bisschoppen te kiezen en te wijden nadat de ambten van de beide kerken verenigd zouden zijn in (kerkdien sten van verzoening. De kritiek hier op van grote groepen Anglicanen en Methodisten was vanaf het begin aan zienlijk. Voor het eerst werd een verzoening voorgesteld in het rapport va n de gezamenlijke Anglicaans-Methodisti sche commissie die van 1956 tot 1963 officieel onderhandelde over de een heid tussen beide kerken. Wijzigingen werden aangebracht in een interim verklaring van 1967 en het definitieve rapport van 1968. In 1969 had de Kerk van Engeland nog geen generale synode, waarin ook de 'leken' een plaats hebben gekregen toen zij op 4 november 1970 voor het eerst bijeen kwam. In 1969 beslisten alleen de hogere en lagere geestelijk heid over het "oorstel. Door deze wijziging in kerkorde was het moge lijk geworden hetzelfde voorstel op nieuw te bespreken en ln stemming te brengen, hoewel daarover geen een stemmigheid bestond.. Zowel van ang- lo-katholieke als van 'evangelische zij de wilde men reeds in 1969 tot een geheel nieuw plan komen. De verwerping van het voorstel-1968 betekent niet dat de herenigingsplan nen tussen de belde kerken van de baan zijn. Men is al te ver 'samen op weg* op diverse terreinen om dit proces te kunnen stuiten. Ook nu blijft gelden wat een vooraanstaand Anglicaan, bisschop S. C. Neill reeds ln 1969 schreef: 'De zaak van dn eenheid ls niet een generatie terugge zet. Het gaat er nu alleen om op nieuw te denken en het de volgende keer beter te doen. Dat de Kerk van Engeland het de eerste keer niet klaarde is slechts een nadere Illustra tie van de evidente waarheid dat op het gebied van dee enheid der kerken de zaken zich nimmer snel en gemak kelijk bewegen op de weg van het welslagen'. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De provincie wil vier ton uittrekken voor de aansluiting van de weg Schoonhoven—Vinkeveen (de weg S 18) op de nieuwe weg Kamerik Breukelen (de T 27). Er is een plan opgesteld voor de aanleg van een een voudige uitrij- en opstelstrook op de weg S 18. Het is de bedoeling dit werk eind 1973 voltooid te hebben. Van een onzer verslaggevers LEEUWARDEN Vanuit de her vormde kerk in Friesland is een be roep gedaan op de diakenen, de gevol gen van de toegenomen werkloosheeid goed te onderkennen. In 'Fries Diaconaat-Patoraat' betoogt de diaken H. Kuiper, dat we 'het ideaal van de totale werkgelegenheid' wel kunnen vergeten. Lettend op ver schillende signalen uit de wereld van regeerders en economen komt hij tot de conclusie: 'Met steeds meer en steeds overtuigender argumenten wor den we klaar gestoomd voor de aan vaarding van een vast bestand van honderdduizend werklozen in ons land'. Het diakonaat kan geen werk ver schaffen. De heer Kuiper betwijfelt sterk, of zelfs de kerken samen ook maar één streek af zouden kunnen brengen van de 'materialistisch uitge zette en massaal verafgode economi sche koers'. Maar des te meer dienen de diakenen zich het lot aan te trek ken van de onvrijwillige weerklozen en hun gezinnen. "Maak de gemeente wakker voor het afgrijselijk gebeuren va n het ont krachten van iemands werkzaamheid tegen diens wil. Bestrijd de gevolgen, zo mogelijk samen met de diakenen en leden van andere kerken', aldus de heer Kuiper. JOHANNESBURG (KNP) Een groep Zuidafrikaanse rooms-katho- lieken rondom de diocesane commissie Justitia et Pax van het bisdom Johannesburg heeft een klacht bij het Vaticaan" ingediend tegen bis schop Hugh Boyle van dit bisdom Zij verwijten hem 'onbeschoft op treden' tegenover de negers. De klacht is het voorlopig sluitstuk van het conflict tussen de bisschop en de zwarte vakbondsleider Djrake Ko- ka. Vorig najaar maakte de bisschop bezwaar tegen de verkiezing van Koka tot voorzitter van de diocesane com missie Justitia et Pax. Bisschop Boy- Ie eiste ook een drastische verminde ring van de bevoegdheden van de commissie. Als antwoord hierop tre den de leden van de commissie (vijf negers, vier blanken en een kleur ling) tegelijk af. De bisschop zei met hun aftreden blij te zijn, want naar zijn mening kan het werk van Justitia et Pax niet gedaan worden door pres siegroepen. Het begin der moeilijkheden ligt in juli 1971, toen Djrake Koka met elf andere negers de bisschoppenconfe rentie van Zuid-Afrika binnenwandel de en de bisschoppen een memoran dum voorlegde. Hij eiste daarin, dat de 74-jarige bisschop Boyle, afkomstig uit Ierland, en kardinaal Owen McCann van Kaapstad door negers zouden worden vervangen. Het memorandum van Koka wijst er op dat van de ruim een miljoen r ooms-katholieken in Zuid-Afrika slechts 170.000 blank is. Op de 26 bis schoppen is er echter maar één neger. Koka verwijt Boyle in het bijzonder, dat hij geen belangstelling heeft voor de geestelijke erf sociaal-economische omstandigheden der negers. De houding van bisschop Boyle tegen over Koka en zijn weigering om de commissie Justitia et Pax zelfs te ontvangen kunnen volgens sommige negers ernstige gevolgen hebben voor het bisdom. Zij verwachten, dat de negers in Johannesburg massaal de kerk zullen verlaten. menisch gezinde personen en groepen ln de r.k. kerk van Zwitserland, gaat het ook ons als protestanten aan, omdat het gaat om de toekomst der oecumene', aldus dr. W. Furrer. UTRECHT Elke zomer evangelise ren hervormd-gereformeerde jongeren op verschilleaide campings in ons land door middel van zang, samenkomsten, kinderspelen, kerkbezoek e.d. Hier voor bestaan plaatselijke commissies, welke door een centrale werkgroep "Dabar' (woord en daad) begeleid worden. Het gaat deze jongeren er om dat zij namens de gemeente van Jezus Chris tus op de campings het evangelie verkondigen. Ze doen dat niet onvoor bereid, en 170 van hen woonden in de Utrechtse Immanuëlkerk een instruk- tie-dag bij, welke tevens het karakter heeft van een uitzend, dag. Uiteraard stond de samenkomst in het teken van het werk in de komende zomer en er werden antwoorden ge zocht op vragen als: waarom zijn we er wat wordt van ons verwacht, en: waar gaat het ons om? De Edese predikant drs. A. Noordegraaf legde er de nadruk op dat het er. met alle aandacht voor de verbanden waarin de mens leeft, in het evangelisatie werk primair om gaat, mensen voor Christus te winnen. Daarom sluit het dienend 'er zijn' het verkondigend 'erop uit' in. In de middagvergadering sprak de heer De Bruin, evangelist van de hervormde bond voor inwendige zen ding op gereformeerde gronslag, over de problemen in de benadering van rand- en buitenkerkelijken. BENNEKOM De gereformeerde prof. dr. Herman N. Ridderbos uit Kampen is een van de sprekers op de conferentie van de confessionele vere niging in de hervormde kerk, die dit jaar (uiteraard) is gewijd aan de vraag: wat moet er na het Getuigenis gebeuren. De conferentie wordt dinsdagavond 23 mei en woensdagmorgen 24 mei in Woudschoten te Zeist gehouden. Dins dagavond spreekt prof. Ridderbos over de vraag, of de komst "an het Koninkrijk Gods langs de horizontale of langs de verticale lijn ''erloopt. Woensdagmorgen zal ds. Kooistra uit Rotterdam, hoofdredacteur van het Hervormd Weekblad, referen over het belijden deir kerk. Tijdens de jaarvergadering, die dins dagmiddag aan de conferentie vooraf gaat, wordt zoals gewoonlijk weer een forumgesprek gehouden over actuele problemen van het kerkelijk leven. Naast ds. G. Pettinga (Utrecht) en ds. Kooistra hebben drie opstellers van het Getuigenis in het forum zitting: ir. J. van der Graaf, prof. dr. G. P. van Itterzon en prof. dr. G. C. van Niftrik. Gezien de onderwerpen, die de laatste jaren tijdens deze forumge sprekken ter sprake kwamen, is ook het IKOR uitgenodigd het forumge sprek bij te wonen. LONDEN Voor de tweede maal in haar geschiedenis is de beroemde Me tropolitan Tabernacle te Londen uit de Britse unie van baptistengemeen ten getreden. De eerste maal gebeurde dat in 1887 onder leiding van Spurgeon. Zijn streng-orthodoxe opvattingen deden hem positie kiezen tegen de invloed van nieuwere stromingen. Ook nu zegt de gemeente in een verklaring, waarmee zij haar stap toe licht, dat de unie 'in hoofdzaak het evangelie afwijst'. Het lidmaatschap van de wereldraad van kerken wordt als een van de voornaamste bezwaren genoemd. De Metropolitan Tabernacle werd in 1861 gebouwd, omdat geen andere kerk voor Spurgeon groot genoeg was. Hij preekte er dertig jaar. vaak voor meer dan vijfduizend toehoorders. de doden van vandaag: het is niet waar dat vrijheid altijd vrijheid is gerechtigheid gerechtigheid en vrede vrede de woorden van hoop worden verwrongen betekenen het tegendeel ze lopen vol geweld van bommen en granaten vol naalden en napalm misschien moeten ze vervangen worden door andere die harder zijn die geen verbuiging toelaten en precies uitroepen wat bedoeld is of zijn die er niet bestaan ze niet in onze taal de onkwetsbare woorden voor wat wij tastend zoeken en liggen ze alleen op de punt van do tong van hem 'die mijn woorden hoort en ze doet'? NED. HERV. KERK Beroepen: te Geldermalsen: L. E. Em- men te Bergentheim; te Nuenen: R. W. Bartlema, kand. te Amsterdam; te Valthermond: G. van Driel, kand. te Rotterdam; te Zuidwolde (Dr.): A. J. de Bue te Yerseke. Bedankt: voor Blauwkapel-Groenekan en Hoevelaken: G. H. van Kooten te Delft; voor Ridderkerk: J. M. de Mey te Woerden: voor Ede: H. Jongerden te Veenendaal. GEREF. KERKEN Beroepen: te Zwijndrecht: A. Bakker te Duisburg. Aangenomen: de benoeming tot do cent g.o. aan de christelijke scholen gemeenschap te Emmeloord: C. de Kruyk te Groningen; de benoeming tot docent g.o. aan de christelijke lycea te Middelburg en te Goes: P. Wulffraat te Capelle aan den IJssel. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Blija-Holwerd, te Droge- ham, te Garrelsweer-Ten Post, te Hou werzijl en te Kantens: P. Groenen berg, land. te Waardhuizen. Aangenomen: naar Zwolle: G. Zomer te Groningen-Z, CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Veenwouden: J. M Visser te Broeksterwoude. Bedankt: voor Kerkwerve: P. Roos te Middelharnis. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Werkendam: Chr. v. d. Poel te Yerseke. VRIJE EVANG GEMEENTEN Aangenomen: naar Yerseke: J. Enter te Den Haag. BAPT. GEMEENTEN Bedankt: voor Muntendam: O. Olden- burger te Stadskanaal. 'Wat ik zeggen woudoor Mink van Rijsdijk. Ondertitel: brieven aan mijn zoon. Uitg. Kok, Kampen, 89 blz. ƒ5,90. Toen ik dit boekje oppakte, vond ik het eerst behoorlijk griezelig. Om te •beginnen het omslag met dde nage maakte enveloppe, en binnenin die schrijfmachine-lettertjes. En dan de inhoud: verzonnen brieven aan een zestienjarige jongen over masturbe ren, sexblaadjes, lange haren, geloof, dienstweigeren, rechts en links noem maar op. Hmh, bedacht ik knor rig en dan zeker alles overgoten van een soort opgeklopte gereformeerde progressieverigheid waarmee je nog al le kanten uit kunt. Méór: toen had ik 'Wat ik zeggen wounog niet gele zen, alleen hier en daar een zinnetje opgevangen: over protesteren tegen milieuvervuiling en tegelijk Je auto pakken voor een half broodje om de hoek, over blijven hangen in negatie ve kreten, over vrijheid die niet af hangt van broek aan of broek uit (ja, ja, op zulke praatjes zitten zestien jarige jongens te wachten!). Ik hou dit hele verhaal om met nadruk te zeggen dat we bij dit boekje niet aan de uiterlijke tekenen moeten blijven hangen. Want nu ik 'Wat ik zeggen wou zorgvuldig gelezen heb (en je moet het, hoe 'makkelijk het ook géschreven is, zorgvuldig lezen) komt het me voor dat we hier een boekje hebben waar véél ouders wat aan kunnen hebben: vaders en moeders die zich doorlopend ergeren aan hun eigen zoon of aan die van anderen: moet je hem horen, maar zelf zal-d- ie(vul de verwijten maar in). Want Mink van Rijsdijk zet de dingen op een rijtje èn in hun verband, niet vlot vergoeilijkend of tobberig afwe gend, maar gewoon en rechtuit, en ze is heus niet bang om af en toe wat 'tuttig' te zijn. Veel ouders zullen hieraan meer hebben dan aan menig weloverwogen betoog. En ik denk dat zestienjarige zonen, wanneer ze eens in dit boekje kijken (en tenslotte zijn de brieven voor hèn), het misschien een geschrift vinden, waarvan hun grootvaders gezegd zouden hebben dat het 'ontdekkend* is. A.JJC.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2