Nederlands team te gemakzuchtig tegen Peru3-0 Wim van Hanegem rijp voor Ajax m Basketbalteam start met verlies tegen Tsjechoslowakije Opnieuw desillusie voor Zuidamerikanen in Europa Chivers geeft Spurs uitzicht op UEFA Cup Zesde etappe voor Belg Roger Kindt Sybrands remise met Koeperman htTcta. paAhueM-kaMtM. rynU\t&nl*c AnbuiLt*. i*t P\MA4teAal--RAI- Forse winst van militair elftal Nieuwe manager FIFAX TROUW/KWARTET DONDERDAG 4 MEI 1972 W Sport T11/K15 Van onze speciale verslaggever ROTTERDAM Peru heeft zijn trip ter voorbereiding op de voorronde van het wereldkampioen schap 1974 met een negatief resultaat afgesloten. Opnieuw werden de Zuidamerikanen geconfron teerd met een tegenstander die niet geïmponeerd kon worden door alleen individuele acties. De schade bleef tenslotte beperkt tot 30, omdat de Nederlandse ploeg een gebrek aan doortastend heid vertoonde. Illustratief daarvoor was de wijze waarop de score werd gerealiseerd. Twee treffers kwamen uit een strafschop. WOLVERHAMPTON (REUTER) Martin Chivers groeide gisterenavond in de tweede helft van het eerste finale-treffen om de UEFA-Cup tus sen de beide Engelse clubs Wolver hampton Wanderers en Tottenham Hotspurs uit tot de meest bejubelde speler. De Londense aanvaller zorgde er met twee treffers voor, dat Totten- ham een bijzonder fraaie uitgangsstel ling bevocht voor de return op 17 mei in Londen. Tottenham won dank zij Chivers treffers met 1-2. Jim McCalli- og scoorde (1-1) voor de Wolves. Het UEFA Cup-toernooi kent als enige van de drie Europese bekertoernooien een 'dubbele finalewedstrijd'. Wolverhampton WanderersTottenham Hot spur I2 (00). 57. Chivers 0i, 71. Mc- Calliog 11. 88. Chivers 12. Scheidsrech ter: Bakhramov (Rusl). Wolverhampton: Parkes: Shaw, Taylor. Hegan. Munro: McAUex. McCalliog, Hibbitt; Richards. Dougan. Wagstaffc Tottenham: Jennings: Kinnear. Knowlcs. Mullery, England: Beal, Gilzean. Perryman- 'Chivers, Peters. Cotes. i'. Si EL SALER (ANP) Het eerste ge deelte van de zesde etappe van de Ronde van Spanje (Gandia-El Saler over 120 km) is beslist op 37 kilo meter van de finish. De Belg Roger Kindt sprong weg en kreeg de Ne- lerlander Jos van der Vleuten en de [panjaard Grande aan zijn wiel. Een paar kilometer verderop konden de IItaliaan Michelotto en de Belg Cambre Izich nog bij het leidende trio aanslui- 'ten. De kopgroep bouwde een voor sprong op van 47 seconden op de grote groep. In El Saler bleek Roger Kindt Zesde etappe: 1 Kindt (Belg) de 120 km In 2.59.37. 2 Michelotto (Ita) 3. Van der Vleuten (Ned) 4. Grande (Spa) 5 Cambre 'Belg) 6 Koeken (Ned) 3.00.24, 7. Harings Ned 8. Tamanes (Spa) 9. Delnoy Ned) 10. 'Prinsen (Ned). 11. Jan van Katwijk (Ned 56 Vlanen (Ned). 79. Krekels (Ned) 3.00.47. Algemeen klassement: 1. Perurena (Spa) 29.30 29. 2. Gonzalez Linares iSpa) 29.3101: 3. Labourdette (Fra) 29.31.02. 4 Galdos (Spa) 29.31.OS: 5. Manzaneque (Spa) 29.31.10; 6. Lasa (Spa) z.t. 7. Pesarrodona (Spa) z.t 8. Mortensen (Den) 29.31.14; 9. Aja Spa z.t. 10. Letort (Fra) 29.31.18; 35. Vianen (Ned) 29.39.08: 38. Van der Vleuten (Ned) 29 44.01; 58. Prinsen (Ned) 29 46.33: 59. delnoy (Ned) 29.47.08: HENGELO (ANP) Titelverdediger Andris Andreiko is gisteren in Henge lo het toernooi om het wereldkampi oenschap dammen begonnen met een zege op de Amerikaan Smith. Ook Harm Wiersma boekte een zege op de Senegalees Baba Sy. Ton Sijbrands kwam verder remise overeen met de Rus Koeperman. Eerste ronde: Kuyken (Zwi)-Lnporta (It) 2-0. Hisard Fra)-Ganivvarg (Rus) 0-2 Baba Sy (Sen)-Wlersma (Ned) 0-2, Sijbrands (Ned)- Koeperman (Rus) 1-1, Smith (VS)-Andreiko (Rus) 0-2, Verpoest (Bel)-Delhom (Fra) 0-2. Janesek iTsj)-Deslauricrs (Can) 0-2. Allar (Sur)-Fanelli (It) 1—1. De partij tussen Ton Sijbrands (wit) en Iser Koeperman (zwart) had het volgende ver loop: 1. 33-29. 19-23. 2. 35-30 13-19. 3 30-25. 20-24. 4. 29x20. 15x24. 5. 32-28. 23x32 6. 37x28, 18-23. 7 42-37. 23x32 8. 37x28. 12-18. 9. 39-33. 18-23. 9. 39-33, 18-23 10. 47-42, 23x32. 11. 53x27 8-13. 12 4.1-37 7-12. 13 46-41, 1-7. 14, 44-39, 2-8. 15. 50-44, 12-18, 16. 43-38, 7-12. 17. 48-43. 19-23. 18. 34-29, 23x34. 19. 40x20, 10-15. 20. 37-32, 15x24. 21. 41-37, 5-10, 22. 39-34. 10-15. 23. 43-39. 13-19. 24 45-10, 17-21. 25. 34-29, 19-23. 26. 29x20, 15x24. 27. 27-22. j 18x27. 28. 31-22. 11-17. 29. 22x11. 16x7. 30. 40-34. 14-19. 31. 33-29, 24x33. 32. 3Sxl8. 12x23. 33 42-38. 4-10. 34. 49-43. 10-15. 35. 34-29. 23x34. 36. 39x30. 8-13. 37. 38-33. 7-12. 38. 38-31, 21-26 39 31-27. 3-8. 40. 43-38, 6 11. 41. 44-39. 19-24 42 30x19, 13x19. 43 32-23. 8-13. 44. 38-32. 12-18. 45 37-31. 26x37. 48. 32x41, 11-16. 47. 28-22. 18-23. 48. 22-17, 13-18. .49 27-22. 1SX27. 50. 17-12, 23-29. 51. 12-8. 29x38. 52. 8-3, 15-20. 53. 25x14. 9x20. 54. 3x25. remise. (ADVERTENTIE) Vm1 oktober r|nr;nr|p Amsterdam TILJIiaUlr */(H- ZPVld&Q «A S- - pe B&tuïioi'eiy-' Mede door de gemakzuchtige houding van de Fadrhonc-elf in het "bedrijf kwalificeerden de 'deskundigen' Wil kes, Lenstra en Pieters-Graafland deze ploeg als één na laatste voor het klassement voor de extra-tpremie van ■vijfentwintigduizend gulden. Dit be drag kan nu verdeeld worden tussen de spelers die de wedstrijd tegen Griekenland met 0-5 wonnen. Hoe weinig er op het spel stond, bracht Ruud Krol na afloop het best tot uitdrukking: 'Een tegenstander van niets. Alleen maar systeemloos voetbal. Het 'is nu het edmde van het seizoen. Je kunt geen concentratie opbrengen. Dan krijg je deze tegen stander. Aan het begin van de compe titie rol je ze helemaal op "Bondsco ach Fadrhonc: Ik ben tevreden over de eerste vijfenveertig minuten. De ploeg improviseerde en organiseerde uitstekend tegen dit vreemde voetbal. Dat het in de tweede helft niet zo liep is begrijpelijk. Daarvoor moet je op alle posten honderd procent condi tie hebben en die was er niet en bovendien konden maarweinigen in de tweede helft de benodigde concen tratie opbrengen. Die tweede helft moeten wij maar zo snel mogelijk vergeten.' Het ontbrak de volgelingen van Fadrhonc vooral in de slotfase aan tempo en doortastendheid. Fadrhonc heeft in deze wedstrijd kennelijk niet willen experimenteren, al nam tegen het einde Mühren de plaats van Kei zer in, die bij een duel licht gebles seerd raakte. Uitgesproken zwakke plekken wellicht met uitzondering van Jan Klijnjan kwamen er gis teravond niet aan de oppervlakte. Daar zal echter te weinig tegenstand van de Peruvianen niet vreemd aan zijn geweest. De soms komische su- tuaties die zich in de gelederen van Peru voordeden waren kenmerkend voor de waarde van deze interland. Voor een elftal waarin zoveel talent is verenigd als het Oranjeteam was het nationale elftal van Peru in het matig bezette stadion Feyenoord een uitver koren tegenstander. Niet voor niets heeft de afgelopen dagen de Hongaar se trainer Lajos Barotti zijn Latijns- Amerikaanse volgelingen voorgehou den dat deze wedstrijd als een testca se moest worden beschouwd. Barotti. bevreesd voor de weergaloze klasse van Cruijff, Keizer en Van Hanegem, had nochtans zijn ploeg geen opdracht gegeven het gouden trio via een kon- sekwente mandekking zo weinig mo gelijk speelruimte te geven. Een der gelijke taktische zet ligt trouwens ook niet in de lijn van de speelse voetbal lers van het andere continent. Zeer tot teleurstelling van Barotti overi gens. INITIATIEF Ofschoon het Oranjeteam onmiddel lijk het initiatief nam, was het voor alsnog niet in staat de soms merk waardig acterende en gemakkelijk te passeren afweerlinie van de Peruvia nen te passeren, ook al suisde de kopbal van Hulshoff uit een voorzet van Schneider rakelings langs. In die openingsfase demonstreerden de Peru vianen via hun razendsnelle rechts buiten Munante dat zij geenszins van zin waren zich in te sluiten. De schiterende inzet van de Peruviaan werd echter door Sotil op verbijste rende wijze gemist. Trainer Barotti: 'Munante is verschrikkelijk snel.' Hij is een uitstekende vervanger voor de ervaren, maar uiterst wispelturige Baylon.' De brigade van Fadrhonc, die via Keizer, Klijnjan en Cruijff al een paar keer in kansrijke positie voor het doel van Urubi was verschenen, nam op vrij gelukkige wijze de lei ding, toen Johan Cruijff door rechts achter Manzo naar het oordeel van de Zwitserse scheidsrechter Clematide onreglementair was aangevallen: straf schop. Een dubieus vonnis, dat door Jan Klijnjan feilloos werd geveld: 1 0. Barotti over deze strafschop: 'Die strafschop was een lachertje. Er was niets aan de hand. Het was een cor recte sliding van Manzo. Nederland heeft het niet nodig om z» de score te openen. De ploeg speelt zeer sterk. Spelers als Cruijff en Keizer zetten zich in voor het teaim; zijn niet uit op persoonlijke iglorie'. Johan Cruijff: 'Ik werd duidelijk gepakt. Dat het tempo in de tweede helft zakte, was in feite een volkomen logische zaak. Je past je per slot van rekening aan het spel van je tegenstander aan.' Vulde Jan van Reveren aan: 'Het blijven altijd lastige tegenstanders. Je weet nooit wat je aan ze hebt. Individueel zijn. ze bijzonder sterk. Maar in de combina ties Men ze.' OFFENSIEF Het Nederlandse team voelde zich, naarmate de eerste helft vorderde, duidelijk in zijn element. Met oogstre lende combinaties werden de indivi dualisten van het kastje naar de muur gestuurd. Een furieus offensief, dat een reeks van kansen opleverde; uit één waarvan Wim van Hanegem Oranjes tweede treffer produceerde. Een schitterend doelpunt van de ver guisde Feyenoorder, die kennelijk het bewijs wilde leveren, dat hij nog altijd een klasserijk voetballer van Europees formaat is. De tweede helft was nog maar nauwe lijks vijf minuten oud, toen Johan Cruijff op de linkervleugel moeiteloos zijn tegenstander Diaz passeerde. Het ziedende schot van Europa's voetballer van het jaar miste echter de precisie om de marge te vergroten. Bonds coach Fadrhonc die in tegenstelling tot zijn collega Barotti zijn team in de tweede helft vooralsnog ongewij zigd liet, zal het stellig niet zijn ont gaan dat Jan Klijnjan zich nogal moei- daarmee forceer je geen openingen in een defensie ais die van Nederland. Dit is zonder meer het slechte resul taat van onze trip. Ik ben erg teleur gesteld. Deze mensen moeben nog veel leren Nederland—Peru 30 (2—0). 18 Klijnjan 10 (strafschop). 30. Van Hanegem 20. SO. Schneider 30 (strafschop) Scheidsrech ter: Clematide (Zwitserland). Toeschouwers: 25.000. Nederland: Van Bevcrcn: Schneider. Huls hoff, Krol. Jansen. Van Hanegem, Klijnjan; Wery, Cruijff. Keizer (G. Mühren). Peru: Uribi; Manzo. Chumpitas. Velasquez, Diaz: Quczsaba, Diago (Barbadillo). Mifflin; Munante (Rojaz), CubiUas. Sotil. RICHARD MATTHIJSSE Piet Keizer wordt afgestopt door de verdediging van rieru. zaam voortbewoog tussen de Feyen- oorders en de Ajacieden. Met name in verdedigend opzicht liet de Spartaan het nogal eens afweten. De ontmoe ting verloor overigens in deze fase veel van zijn aantrekkelijk karakter. Het tempo verslapte en de combina ties verloren veel van hun zuiverheid. De Peruvianen volhardden in hun in dividuele acties en slaagden er zelden in de afweerlinie van Oranje te ver ontrusten. Ruud Krol, die in de eer ste speelperiode nogal moeite had de supersnelle Munante af te stoppen, had later aan diens vervanger Rojaz heel wat minder moeite. Ruud Krol: 'Die Munante is ongeveer twee keer zo snel als Benfica-speler Nene. Daar had ik echt moeite mee. maar zijn vervanger Rojas vormde geen enkel probleem.' Peru was trouwens toen al zelden ge vaarlijk. Tien minuten voor het einde sloeg Oranje opnieuw toe. Een inzet van Wim Jansen werd door de wan hopige Chumpitas met beide handen onderschept: strafschop. Dick Schnei der tilde Nederland daarna in alle rust naar 30. Een score, die tevens de grootste nederlaag voor het Peru viaanse team tijdens zijn tournee door Schotland, Rusland, Mexico, Algerije, Roemenië en Columbia inhield. Barotti: Ik heb het al eerder gesteld: deze voetballers missen discipline. De tweede lijn weigerde zich volledig te geven Diago maakte er helemaal een potje van. Door dat gedrag kregen Cubillas en Munante. de enige spelers waar ik tevreden over ben, te weinig assistentie. Bij gebrek aan mankracht moesten ze maar wat rommelen en GMUND (ANP) In een wedstrijd voor de voorronde nvan het toernooi om het miilitaire voetbalkampioen schap heeft Nederland gisteravond in Gmünd met 4-0 gewonnen van Oosten rijk. Alle doelpunten werden in de eerste helft gescoord door Thijssen (3e minuut) en Hazélhekke (7, 32 en 40). Er waren 2500 toeschouwers. DEN BOSCH (ANP) Tot directeur- manager van de eredivisieclub FC Den Bosch Is benoemd de heer C. J. Hesselberth (40) uit Waalwijk. De heer Hesselberth is voorzitter van de amateur eerste klasser RKC uit Waal wijk Coach Mol toch niet ontevreden Van onze speciale verslaggever HAARLEM Coach René Mol was uiteindelijk toch geen ontevreden man. Het Nederlands basketbalteam mocht dan gisteravond in de eerste wedstrijd van het pre-Olympisch toernooi wel verloren heb ben van Tsjechoslowakije, de manier waarop dat gebeurde had de Belg moed gegeven. 'We moeten beginnen met te stellen dat Neder land een goede wedstrijd heeft gespeeld. We zijn goed begonnen, maar dat komt toch ook omdat de Tsjechen tijd nodig hebben gehad om zich warm te spelen. Net als een machine die, als ze eenmaal loopt, niet meer te stuiten is. Iedereen heeft dat kunnen zien'. Het duurde inderdaad zo'n veertien minuten, voordat de Tsjechen warm waren gelopen. Nederland was er in die periode in geslaagd een voorsprong te nemen en hield die vooral vast dank zij het werk van Kees Akerboom. De Haarlemmer toonde gisteravond op nieuw zijn onmiskenbare klasse aan de 1200 toeschouwers. Akerboom gaat binnenkort een trainingsstage lopen ROTTERDAM Het is een bij zonder pikante bijzonderheid, dat Wim van Hanegem gister avond met de Ajacieden Piet Keizer en Johan Cruijff in één (Nederlands) elftal tegen Peru speelde. Opnieuw werd duidelijk met hoeveel onvoor stelbare klasse deze Driehoek geladen is. En waarom het zo verklaarbaar is, dat Ajax zich voor het komend seizoen uit alle macht probeert te versterken met diezelfde Van Hanegem, die zelf ook niets liever zal wil len dan volgend jaar deel uit maken van de selectie van de Europese kampioen. Dat Van Hanegem zich volgend voetbaljaar Ajaded mag noemen is heel goed voorstelbaar, nu Ajax deze transactie voorbeeldig heeft voorbe reid. Ajax is namelijk hoegenaamd niet bevreesd voor de grillen van de 'Kromme' vedette, bedreven als de club is in het opvangen en begelei den van eigengereide voetballers. Ajax heeft namelijk ervaren, dat juist de grillige, eigengereide voet ballers zo veel persoonlijkheid heb ben, dat zij in het veld elke tegen stander, waar ook ter wereld, aan flarden kunnen spelen. En daar gaat het uiteindelijk om, ook in de voet balmaatschappij: het gaat om de prestaties, de uitslagen. Het is zeer goed voor te stellen, dat dit Ajax aangevuld met Van Hanegem en, eventueel, Anderlechts Jan Mulder de eerste jaren een absolute topclub blijft. Er rest mij een vraag: Hoe is het mogelijk dat een dit seizoen zo ver nederde topclub als Feyenoord in deze benarde periode zomaar zijn beste speler laat gaan? Immers: het bestuur van Feyenoord heeft Van Hanegem laten weten géén bezwaar te hebben tegen zijn vertrek naar een andere club mits aan het trans ferbedrag wordt voldaan of, nog lie ver, mits er een ruil aan vastzit, die het kwalitatieve tekort bij Feyen oord mede zou kunnen wegwerken. Dan vraag je je In gemoede af: hoe is dat nou mogelijk? Hoe kan het bestuur van Feyenoord de verkoop van Van Hanegem aan zijn aanhang verkopen? Hoe reageert dat beledig de Legioen? ONVERMOGEN In de allereerste plaats betekent het voorgenomen vertrek van Van Hane gem bij Feyenoord een absoluut be wijs van onvermogen voor de leiders van Feyenoord. Onvermogen om met een lastpost als Van Hanegem om te gaan. Want neemt u van mij aan: Van Hanegem is een lastpost, maar elk bedrijf, ook het bedrijf Feyen oord, zou dankbaar moeten zijn voor een werknemer als Van Hanegem. De Kromme is namelijk iemand, die volstrekt eerlijk is en overgevoelig voor het begrip 'rechtvaardigheid'. En, bovendien, Van Hanegem is een van die zeldzamen, die de mond open doen als er dingen gebeuren, die in zijn ogen funest zijn voor het bedrijf. Dat doet hij nooit voor zichzelf, daarvoor mist hij de zake lijkheid. Hij doet dat. omdat hij wéét dat het zin heeft fouten te signaleren. Waar in de profvoetbal lerij veruit het grootste deel van de spelers te bang is iets te zeggen, bereid is alles te slikken van be stuur en trainer, omdat ze zich fi nancieel zo afhankelijk weten, behoort Van Hanegem tot de schaarse uitzonderingen, die geen concessies wensen te doen; die wei gert naar de oijpen van meerderen te dansen, omdat hij niet bang is voor de rancuneuze repressailles, zo als voetbalregenten die zo graag toe passen. Met die instelling plaatst Van Hane gem zich duidelijk buiten de be staande orde. Voetballers zien vaak wel het onrecht, dat hun of anderen wordt aangedaan, maar zij pikken dat meestal. Zij zitten namelijk vaak vast aan investeringen (via huis, caravan of auto) en houden liever de mond dan zich bloot te stellen aan maatregelen, die financiële kon- sekwenties kunnen hebben. Van Ha negem is anders. Hij is voor de duivel nog niet bang, als hij denkt te moeten reageren; vaak komt hij op voor anderen. Omdat Feyenoord zo verschrikkelijk graag alles voor zichzelf houdt en als de dood is voor informatie naar bulten was Van Hanegem, hoe goed en 'positief' hij ook speelde, voor de leiders vier jaar lang een doorn in het oog. En omdat de spelers van Feyenoord heel wel in de gaten hebben, dat zij vooral het laatste jaar de moed misten Van Hanegem openlijk te steunen, toen de conflicten niet meer uit de weg te gaan waren, voelen ook die spelers zich on behaaglijk ten opzichte van de Kromme. SIMPEL Daarom is de makkelijkste oplos sing: Van Hanegem moet maar weg. Hoe verkoop je dat? Heel simpel: door óf te stellen, dat Van Hanegem zelf weg wil (dat is ook het geval, maar omdat hij weg wil door de ongezonde verhouding binnen de be taalde top van de club is dat ook weer niet zo'n goeie reden voor het imago-gevoelige Feyenoord) óf door te stellen, dat Van Hanegem weg moet, omdat zijn instelling 'negatief' voor de club zou zijn. Aan dat laatste is Feyenoord hard bezig. Er zijn ook journalisten, die daar aan meedoen. Wie de laatste weken de commentaren in de sportbijlage van het in Rotterdam veel verschijnende Algemeen Dagblad leest zal erken nen, dat het bestuur van Feyenoord er dan toch in geslaagd is enige steun voor het falen te verkrijgen. Ongelooflijk, maar waar: het Alge meen Dagblad volgt Feyenoord op de wenken en stelt doodeenvoudig, dat met het vertrek van Van Hane gem op slag alle moeilijkheden zul len zijn overwonnen. Kijk. dSt noem ik nou een naïef lachertje. Is iemand 'negatief', om dat hij zijn mond open doet over ver meend onrecht? Juist niet, dacht ik. Van Hanegem is hooguit lastig, om dat hij op een verrukkelijk plasti sche manier de onvoorstelbaar talrij ke blunders van Feyenoord bloot legt De waarheid ls vaak onaan genaam, maar altijd nuttig (staat als spreuk in mijn agenda, heel toeval lig). Feyenoord ziet het nut niet in. Het is als een reusachtige struisvo gel. die dc kop in het zand steekt en laat weten: het vertrek van Van Hanegem lost niets op. Je kunt net zo goed een fauteuil zetten voor een muur, die van onderen aan het ver rotten is en dan denken dat de bezoeker niets ziet. Doe je aan die verrottingen niets, dan zal op den duur ook die stoel niet voldoende zijn om het verrottingsproces voor de argeloze bezoeker te verbergen. MISVERSTAND Het zou voor Feyenoord een drama tisch üiisverstand zijn te menen, dat door een aantal spelers aan te trek ken in ruil voor Van Hanegem de moeilijkheden verleden tijd zijn. Het zit veel en veel dieper. In de achterhaalde structuur van de club bijvoorbeeld, die een uitgesproken sterke man ontbeert. In de mentali teit van de club, die te veel zetelt in een ivoren toren. Waarom is er niet veel meer openheid ten opzichte van de publiciteitsmedia? Feyenoord wil veel verbergen voor de sportpers, maar hoe meer er verborgen blijft, hoe groter de moeilijkheden zullen zijn, omdat de afstand tussen de feiten en de weer te geven informa tie te groot is. Feyenoord zal zich moeten realiseren, dat de stemming onder de geselecteerde profs onge zond is, getuige de vele, vele ernsti ge incidenten tijdens trainingen en na wedstrijden. Feyenoord kortom lijdt aan een ernstige ziekte. Als het Van Hanegem laat vertrekken en meent, dat die ziekte geneest, dan is dat een afschuwelijke nieuwe blun der. Zo'n ernstige ziekte geneest niet door een stukje Hansaplast over de kleine teen te plakken. MAARTEN DE VOS in Amerika en de angst die bij zijn clubbonzen leeft, dat hij daar via een vet contract weieens kan blijven ste ken, is bepaald niet denkbeeldig. Toen Tsjechoslowakije echter na die eerste dertien minuten de stand was toen via 2010 en 2416 naar 2626 rechtgetrokken op toeren kwam, moest Nederland een stap te rugdoen. De Oosteuropeanen hadden die inlooppoging overigens voorname lijk succesvol afgesloten dankzij het sterke werk van Jiri Zidek. een spe ler die ook in het Europees team is gekozen tijdens de afgelopen Euro pese kampioenschappen. De Tsjechen werden op dat toernooi tweede ach ter Rusland. Dankzij de inbreng van de lange Zidek stond Nederland bij het rustsignaal met 38-41 achter. Op dat moment had René Mol de hoop op winst al opgegeven. 'Een coach langs de kant kijkt met andere ogen naar een wedstrijd dan het publiek. De mensen kunnen hopen op winst. Ik zie dat er gewoon niet inzitten en dan moet ik de spelers gaan sparen. Daar om hebben nogal wat spelers gewis seld. We moeten per slot van reke ning van België en van Albanië zien te winnen om de finalepoule te halen.' Na rust slaagden de Tsjechen er zon der overmatige inspanning in Neder land steeds op een kleine achter stand te houden. Daar kon het werk van de bewonderenswaardig ijverige Karei Vrolijk niets aan veranderen. 'Kijk,' verklaarde Mol later, 'die Tsje chen hebben niet eens pressing be hoeven te spelen om ons er onder te kunnen houden. Ik heb de hele wed strijd vastgehouden aan een zone-ver dediging, omdat ik geen fysiek geweld wilde. De komende wedstrijden zijn voor ons belangrijker. En dan, we wer den op één punt heel duidelijk ver slagen. Die Tsjechen hebben een ge weldig afstandsschot, veel beter dan het onze. Daar konden we helemaal niets tegenoverstellen.' Het einde kwam voor Nederland met een 65—77 nederlaag. Nederland: Akerboom 16-6, Van Tuyll van Serooskerken 4-6. Van Woerkom 4-3. Ruud 4-0. Kales 2-2. Vrolijk 2-1. Slkking 2-0, Boot 2-0. Tsjechoslowakije: Zidek 12-6, Brobovskl 5-8. Harrewijn 2-4. Dekker 0-5. Hugo Harrewijn Ruzlcka 4-8, Dousa 4-6, Balastik 4-2, Zedlcck 6-0. Novlcky 2-4, Brabenec 2-2; Konopasck 2- 0. Blazek 0-2. Ammer 0-2. ADVERTENTIE AFVOER VERSTOPT? zorg dat ut in huis hebt verkrijgbaar bij de drogist

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 15