Van Rappard fel tegen 'schertsburgemeester' Plannen voor Europese 'eenheidsvakbond' 750 zet een stralend gezicht op voor moederdag 'Planologische overbesteding' stemt prins Claus bezorgd ^ilè I Pakistaan moet (ondanks hulp) land verlaten 35% Rijkspremie maakt spaareffekten aantrekkelijker NKV: sociaal- politieke crisis dreigt Hulp gevraagd voor leerkrachten beroepsonderwijs Kerk in Sneek uitgebrand Hoek van Holland verwacht drie miljoen badgasten Vier doden bij botsing Mogelijkheden onderzocht op Haagse topconferentie Los van IVW en christelijke WVA Ouders spannen geding aan tegen school (en alle andere dagen) samen slechts TROUW/KWARTET WOENSDAG 3 MEI 1972 Binnenland T9/K9 Bijval van noenmaalgezelschap Van een onzer verslaggever» DEN HAAG Voor wie liet gekruide woord liefheeft, is het weer genieten geblazen. In het zeer sjieke, naast het Nederlands congresgebouw gelegen, hotel Bei-air hangt een kleine, selecte schare aan de lippen van mr. L. R. J. ridder van Rappard, tot vorig jaar burgemeester van Gorinchem. De heer Van Rappard is naar de residentie getogen op uitnodiging van Het noenmaalgezelschap, een 25 Jaar geleden opgerichte, uit de Illegaliteit voortgekomen club van merendeels bedaagde dames en heren, die bij de verdediging van onze westerse waar den hun sporen ruimschoots verdiend hebben. Het gezelschap valt te vergelijken met het Oud-strijderslegioen van de nim mer versagende ingezonden-brieven schrijver P. J. G. A. Ego, al maakt de voorzitter van de Haagse club, de industrieel ing. E. D. C. van Dren- them Soesman (in de oorlog KP- oommandant in Den Haag), bij die vergelijking onmiddellijk de kantteke ning dat zijns bedunkens de noenma- lers 'meer niveau' hebben. Hij zegt het, je wordt tegenwoordig maar al te gauw verkeerd begrepen, niet zonder schroom. De woorden van de heer Van Rappard vallen goed bij de aanwezige leden van het gezelschap, hoofdzakelijk on berispelijk in het pak zittende oudere heren, die het zich kunnen veroorlo ven zich op een werkdag tussen twaalf en drie uur met hogere dingen bezig te houden. Voordat ze zich tot luisteren hebben gezet, hebben ze in de bar van het hotel aan een sherry genipt en zich vervolgens te goed gedaan aan een rijke, zij het niet overdadige, als noenmaal opgediende, lunch. Strijdlust De veelbesproken oud-burgemeester heeft na zijn pensionering niet aan strijdlust ingeboet Voor zijn causerie heeft hij een, naar eigen zeggen, pol- mische titel bedacht: "Van magistraat via manager naar wegwerpburgemees- teri. Bron van Van Rappards onlust is die wegwerpburgemeester, door ande ren veelal als 'gekozen burgemeester' aangeduid. Van Rappard, zelf een van de onge veer 200 'managers' die in de jaren dertig tot voorzitter van de gemeente raad werden benoemd, ter vervanging van de a-dynamische 'magistraten', fulmineert als vanouds tegen die door D'66 en PvdA voorgestane gekozen DEN HAAG Bij de arrondisse mentsrechtbanken zijn vorig jaar 1303 verzoeken tot adoptie ingediend. Hier van werden er 1184 in behandeling genomen en 1155 toegewezen. Aan het eind van 1971 waren sedert de inwer kingtreding van de adoptiewet (no vember 1956) ruim 9100 kinderen gea dopteerd. burgemeester, door hem achtereenvol gens ook aangeduid als 'marionet* en 'schertsburgemeester*. De wonderen zijn de wereld nog niet uit: de meer dan eens als oerconserva tief afgeschilderde 'manager' werpt de zich progressief noemende politieke partijen voor de voeten dat zij de klok willen terugdraaien. De 'weg werpburgemeester', betoogt hij, zal even weinig activiteit (kunnen) ont plooien als eertijds de 'magistraat'. Parels Hoewel in zijn uiteenzetting de parels niet ontbreken ('een benoemde burge meester is onafhankelijk, tenzij je HAARLEM De Pakistaan Sheikh Abid Hussain is ons land uitgewezen. Hoewel Release Haarlem nog verweode pogingen heeft gedaan de beslissing van de Vreemdelingenpolitie onge daan te maken, moest de 27-jarige handelsvertegenwoordiger Nederland verlaten. Hussain vestigde zich begin maart in Haarlem. Hij opende een kantoortje in de binnenstad, van waaruit hij contacten legde met enkele Europese winkelbedrijven. Hussain's twee broers hebben een kleine fabriek in sportartikelen in Pakistan. Toen Hussain's broer tien dagen gele den in Haarlem aankwam, bleek Sheikh Abib al vier dagen vastgehou den te worden op het politiebureau door de Vreemdelingenpolitie. Hussain bleek zich "begin maart, toen hij zich in Haarlem vestigde, niet in verbinding te hebben gesteld met de Vreemdelingenpolitie. Verder heeft hij nagelaten contact op te nemen met de Nederlandse consul in Pakis tan voor zijn vertrek. De Vreemdelin genpolitie liet hem daarop weten, dat hij direct Nederland moest verlaten. Hij kon kiezen tussen deportatie of vrijwillig vertrek. Hussain heeft de eer aan zichzelf gehouden en vertrok. Zijn broer handelt nu de lopende zaken af. Release Haarlem vraagt zich af, of de Vreemdelingenpolitie de grenzen van het menselijke niet overschreden heeft door de Pakistaan vier dagen lang op een politiebureau vast te houden. ADVERTENTIE Spaareffekten zijn flon En alsof dat nog ervooriedereen*die ililll vil/Ml* niet genoeg is,komt -naast spaarbankboekje etc.-graag daar nu nog eens die belastingvrije een extra ijzer in het vuur wil hebben. U koopt ze al voorzo'n 100 gulden. Het zijn een soort aandelen. Maar dan aandelen met een minimum aan risico. Want uw geld wordt door financiële experts met een maximum aan veiligheid belegd. Uit de opbrengsten krijgt u jaarlijks dividend uitgekeerd. Trouwens als't een beetje meezit, stijgt uw spaareffekt nog in waarde ook. iccijc iueez.iL, L»en naa| SFAARHJEKIEN *1* zorgenvoor h extra spaarpotje spaarpremievan het Rijk bovenopl Vijfendertig procent over de eerste 250 gulden** die u in een jaar in spaareffekten belegt! Enige voorwaarde: de spaareffekten 8 jaar in uw bezit houden. Meer van weten? Dan even een briefkaartje aan: Spaareffekten, Postbus 51, Den Haag en de folder komt in de bus. •Mils tussen 2! en 60 jaar en met een belastbiar inkomen (over 1971) van ten hoogste f 18.000,-. Per echtpaar over ten hoogste f500,-. natuurlijk een greep In de kas doet of al te manifest met je typiste de voorbeelden en instructies van me vrouw Zeldenrust volgt'), is Van Rap pard tijdens de discussie-na-afloop op zijn best. Zonder blikken of bitwen werpt hij voorzitter Soesman, die een paar zwakke pogingen doet de geko zen burgemeester in een iets gunsti ger daglicht te stellen, 'weltfremdheit' en 'vertederende naieviteit' voor de voeten. Nog steeds duldt hij geen tegen spraak, waarbij overigens ook de vlei ers lik op stuk van hem krijgen. Als hij de mogelijkheid van een nieuwe Duitse bezetting ter sprake brengt, en een Haagse dame, kennelijk in de veronderstelling hem daarmee welge- valhg te zijn, eruit flapt dat we die allang hebben, zegt Van Rappard streng: 'Nee mevrouw, die hebben we nog niet'. Je moet het ook weer niet te dol bij hem maken. Dol is het overigens niet zo erg gauw. Aan het slot van de discussie kan Van Rappard het toch weer niet laten ook nog even de voorstanders van abortus en tegenstanders van het pornografie- verbod een veeg uit de pan te geven. 'Ze zeggen', roept hij, 'dat de crimina liteit vermindert, als je pornografie vrijgeeft. Geen sprake van. De men sen doen alleen geen aangifte meer bij de politie. Het is toch heel normaal als je tegenwoordig ontuchtig wordt betast.' Maar de brede grijns waarmee hij die laatste zin uitspreekt, maakt alles goed. Van onze soc.-economische red. UTRECHT 'In Nederland dreigt een ernstige sociaal-poli tieke crisis. De aanleiding is ge legen in de economie van het land, die volgens de president van de Nederlandse Bank ernstig uit haar evenwicht is geraakt. Een harde conclusie, maar nauwelijks voor tegenspraak vatbaar'. Dit schrijft het NKV in een artikel in Ruim Zicht, het officiële orgaan van deze vakcentrale. De toestand van de Nederlandse economie dwingt tot wei nig populaire maatregelen. Het begrip matiging staat daarbij centraal. Voor zo'n beleid is naar het oordeel van het (NKV een gezamenlijke aanpak van overheid, ondernemers en vakbe weging noodzakelijk. Voor de vakbe weging betekent dit, dat zij een bij zondere verantwoordelijkheid moet nemen voor een matiging van het arbeidsvoorwaardenbeleid. Dat kan de vakbeweging volgens het NKV alleen maar opbrengen, als zij tegelijk uitzicht kan bieden op de doorvoering van een sociaal beleid, dat een rechtvaardige lastenverdeling garandeert en dat creatieve oplossin gen aandraagt voor de grote sociale vraagstukken als werkloosheid en wo ningnood, inkomens en eigendomsver houdingen, medezeggenschap in het bedrijfsleven en democratisering van het onderwijs. Als de regering zich ook sterk maakt voor zo'n beleid dan kan ze volgens het NKV rekenen op de medewerking en loyaliteit van de vakbeweging. 'Doet zij dit niet, dan is de orisis een feit. De politici die een werkelijk vooruitstrevend sociaal beleid willen voeren, zouden er verstandig aan doen op diit ogenblik met elkaar in conclaaf te gaan. Er staat bijzonder veel op het spel. Zoveel, dat mogelijk een kabinet van een andere samen stelling de enige sleutel is tot een werkelijk sluitende oplossing', aldus het NKV. 'Economische overwegingen niet a priori voorrang' Van een verslaggever HAAG Prins Claus heeft zijn bezorgdheid uitgesproken over wat hij heeft genoemd een 'situatie van structurele planologische overbesteding'. In een bijeenkomst van de Neder landse Kamer van Koophandel voor België en Luxemburg memoreerde de prins dat de president van de Nederlandsche Bank over 1971 'structurele overbesteding' consta teerde. Het verschil tussen deze overbesteding en de door hem ge constateerde 'structurele planologi sche overbesteding' noemde de prins dat de eerstgenoemde 'alleen' maar tot inflatie en de andere uiteindelijk tot fysieke verstikking leidt De prins wees er op dat de claims, die de samenleving op het gebruik en de inrichting van de ruimte legt, in omvang en intensiteit toenemen en daarbij nemen ook de kansen op onderling conflict van die claims toe. Deze conflicten zullen des te heviger zijn naarmate er vitale be langen in het geding komen. Alle claims van de samenleving op de ruimte bij elkaar leiden onherroepe lijk tot planologische overbesteding. De Prins zei geen onheilsprofeet te willen zijn; hij zei niet zonder meer te willen aannemen 'dat wij door de zwarte zee van het onheil zullen worden besprongen', en hij merkte op dat de mens altijd genoeg verant woordelijkheidsgevoel heeft gehad om zijn eigen toekomst en die van zijn kinderen goed in het oog te houden. 'Als wij ons ervan bewust zijn dat ohze huidige levensgewoonten grote gevaren inhouden voor het mense lijk bestaan zelf, dan zullen we ook weten dat we een uitweg moeten vinden die waarschijnlijk verschei dene mensen, gewoonten en structu ren van onze samenleving op hun kop zal zetten, aldus de prins, die zijn waardering uitsprak voor de pla nologische benaderingswijze in het rapport van de rijksplanologische commissie over de ontwikkeling van Zuidwest-Nederland. In het rapport worden de verschil lende motieven die in de discussie over de ontwikkeling van gebieden naar voren komen, (economische, so ciaal-culturele en die over het mi lieu) naast elkaar gesteld en ge tracht wordt na te gaan welke gren zen de ene benadering aan de ande re stelt Deze methode leidt volgens de prins tot een bewustwording in wat in ons zelf leeft: de onderlinge tegenstrijdigheid van eigen overwe gingen en motieven. De methode stelt bovendien gelijk waardige motieven inderdaad naast elkaar. Zo wordt aan economische overwegingen niet bewust of onbe wust a priori voorrang verleend. Dat is in onze maatschappij een opval lende en gelukkige vorm van beleid voering, aldus de prins. 'Het mag niet vanzelfsprekend zijn dat men economische overbesteding het hoofd tracht te bieden door zich over planologiche overbesteding geen zorgen meer te maken'. PROEFVELDJE De prins zei dat men België, Luxem burg en Nederland kan beschouwen als een proefveldje van internationa le samenwerking. Vooral voor de ontwikkeling van het gemeenschap pelijke deltagebied acht prins Claus een op elkaar afgestemde ruimtelij ke ordening noodzakelijk. Mr. L. J. R. Ridder van Rappard Van onze soc.-economische redactie DEN HAAG De Algemene Bond van onderwijzend personeel, (ABOP) heeft bij minister Van Veen (onder wijs en wetenschappen) aangedrongen op maatregelen van de regering tegen de vermindering van de werkgelegen heid als gevolg van de bezuinigingen bij het lager beroepsonderwijs. De ABOP vreest dat er alleen in het lager 'beroepsonderwijs meer dan 1200 leerkrachten werkloos zullen worden. De bond vraagt om het scheppen van vervangende werkgelegenheid, bij voorbeeld door onderwijsvoorzienin gen voor werkloze jongeren, een rui me toepassing van het wachtgeldbe- sluit voor oudere leerkrachten en het verschaffen van mogelijkheden tot omscholing. Hoewel de bezuinigings maatregelen het hardst zullen aanko men bij het lager beroepsonderwijs mogen volgens de ABOP andere tak ken van onderwijs niet buiten be schouwing blijven. De bond denkt hierbij in het bijzonder aan de zoge naamde vak-MTS'en. SNEEK In Sneek is gistermiddag de doopsgezinde kerk aan de Singel voor een groot deel uitgebrand. De schade wordt geschat op circa drie ton. De brand ontstond rond het mid daguur tijdens werkzaamheden ter be strijding van houtworm. Vermoed wordt dat het hiervoor gebruikte scherpe preparaat kortsluiting heeft veroorzaakt in de niet voldoende be schermde en nogal oude elektrische leiding in het zoldergedeelte van het gebouw. De heer S. J. Deinum uit Scherpen- zeel, die met deze werkzaamheden bezig was. zag plotseling vlammen en kon zich slechts met moeite in veilig heid stellen. De brandweer uit Sneek had het vuur in de houtrijke kerk na een uur bedwongen. De muren staan nog over eind, maar het dak is helemaal afge brand. Van de inventaris kon een deel worden gered. Het orgel kreeg waterschade. Aanvankelijk liepen ook andere pan den aan de Singel gevaar maar de brandweer wist uitbreiding te voorko men. De kerk werd in 1842 gebouwd. HOEK VAN HOLLAND De VW Hoek van Holland verwacht dit jaar anderhalf twee miljoen badgasten meer dan vorig jaar. Dit zou een verdubbeling betekenen van het ge bruikelijke aantal strandgangers, dat ongeveer anderhalf miljoen per sei zoen bedraagt. De groei zal het gevolg zijn van verbetering van het strand, dat de afgelopen winter met 500 meter is verbreed. Van deze verbreding zal ongeveer 200 meter werkelijk strand overblijven. De rest van het terrein zal worden gebruikt voor het aanbren gen van voorzieningen: een kunstmati ge, anderhalve kilometer lange, dui nenrij, een parkeerterrein voor 500 auto's en een zwembad. Over drie jaar moet het project gereed zijn. Van het vergrote strand kunnen de badgasten echter komende zomer al genieten. De gemeente Rotterdam heeft 8.4 miljoen toegezegd voor dekking van de kosten, die met de zandopspuiting gemoeid zijn. Van een verslaggever AMSTERDAM Bij een ernstig ver keersongeval in Aphen aan de Rijn is maandagnacht, de directeur van de Stichting 40-45. de heer I. J. Icke (58), om het leven gekomen. De auto van de heer Icke kwam frontaal in botsing met een tegenligger. Ook de echtgenote van de heer Icke en de twee inzittenden van de tegenligger, de 21-jarige N. van Veen uit Bodegra ven en de 15-jarige Anette Hendrikse uit Boskoop kwamen om het leven, zoals we gisteren nog in enkele edi ties konden melden. De heer Icke heeft zich tijdens de bezetting van het begin af aan inge zet voor het verzetswerk. Vooral in de eind 1943 opgerichte koeriers- en in- lichtingengroep Rolls Royce, die zich voornamelijk met militaire spionage bezighield, speelde de heer Icke een belangrijke rol. Na de bevrijding werd de heer Icke bestuurslid van het district Amster dam van de Stichting 40-45. Sinds 1969 voerde hij samen met de heer Van de Meerendonk de directie van de Stichting. Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT Er worden op het ogenblik pogingen gedaan op Europees niveau te komen tot een nieuwe vakbondsorganisatie, die nationale vakbewegingen, ongeacht hun kleur, zal moeten omvat ten. Begin februari is in Den Haag een topconferentie gehouden van organisaties van het Internatio naal Verbond van Vrije Vakverenigingen (IWV) en het Wereldverbond van de Arbeid (WVA) om mogelijkheden tot het stichten van een eenheidsorganisatie te onderzoeken. Dit heeft de vice-voorzitter van het NKV, de heer Jac. Alders ter gelegen heid van zijn pensionering gezegd in een vraaggesprek met Ruim Zicht, het officieel orgaan van het NKV. De nieuwe organisatie zou los moeten staan van het socialistische IVW en het christelijke WVA. De nationale vakverbonden, ook 'neutrale', zouden zich rechtstreeks bij die organisaties moeten aansluiten. Zo'n organisatie vorm zou geen consequenties hoeven te hebben voor verhoudingen op het nationale vlak, terwijl ook een aan sluiting bij IVW of WVA voor samenwerking op wereldniveau mogelijk blijft Volgens de heer Alders is men tijdens de topconferentie in Den Haag tot de conclusie gekomen, dat de stichting van een nieuwe Europese organisatie ernstig moet worden overwogen en absoluut noodzakelijk is om in de toekomst als vakbeweging op Euro pees niveau goed te kunnen optreden. Alders tekent daarbij aan dat eigen lijk alleen in Nederland alle richtin gen in de vakbeweging zonder grote spanningen met elkaar samenwerken. In de andere EEG-landen en met name in Frankrijk liggen er grote tegenstellingen tussen de daar opere rende vakcentrales. Communisten Alders gelooft ook dat het op den duur noodzakelijk is ook de commu nistische vakbeweging in de nieuwe Europese organisatie een plaats te geven, of op zijn minst tot een nauwe samenwerking te komen met de com munistische vakbeweging met name in Italië en Frankrijk. Volgens de scheidende vice-voorzitter is het niet De 17-jarijge Arie van Capelle uit Nagele (N.O. Polder) kwam maandag nacht om het leven, toen hij op zijn brommer door een achteropkomende auto werd gegrepen. De jongen reed niet op het fietspad, maar op de autoweg. In Beers (N.B.) is gisteren de 73-jarige J. Th. van de Leuvert verongelukt, toen hij met zijn fiets een voorrangsweg overstak en werd aangereden. J. A C. Alders uitgesloten dat de drie richtingen in de Europese vakbeweging socialis tisch, communistisch, christelijk ooit nog eens tot een gezamenlijke maatschappij-visie zullen komen, die een voorwaarde is voor eenheid in vakbondsactie op langere termijn. Men kan wel zeggen dat in de wereld van de vakbeweging evangelie en mar xisme soms tot dezelfde maatschappij visie leiden. Voor wat de EEG betreft wijst Alders ook op dat de economi sche verwevenheid al zo groot is, dat men in geen van de lidstaten op straffe van economische ondergang een structuurhervorming kan doorvoe ren, die fundamentele verschillen met de maatschappij van de omringende landen zou opleveren. 'De vakbeweging zal op langere ter mijn in veel groter en internationaler verband moeten denken als het gaat over maatschappijhervorming. Zo zal ooit de vraag moeten worden beant woord of de vakbeweging steun moet blijven geven aan de EEG, zoals die nu is, dus een neo-lit ne o-kapitalistische conceptie, of die moet afwijzen', aldua de heer Alders. Van onze onderwijsredactie BREDA Het gymnasium Ypelaar in Breda is nog steeds bezet Vorige week donderdag besloten de leerlingen uit protest tegen een besluit van het be stuur van de school om het zelfstan dige gymnasium op te heffen en sa men te voegen met een andere katho lieke school voor voortgezet onderwijs in Breda, de school net zolang bezet te houden totdat het bestuur zijn be sluit zou hebben herzien. Achter de actie van de leerlingen schaarden zich de ouders, die ook tegen opheffing van Ypelaar zijn en nu besloten heb ben een kort geding aan te spannen vanwege de huns inziens onjuiste be slissing. Voorzitter G. Ellch van het schoolbe stuur daarover gisteravond laat: 'Daar zijn wij niet bang voor, wij krijgen toch gelijk.' Inmiddels hebben de pro testerende leerlingen en leraren ge sprekken gevoerd met bestuursleden, B en W van Breda en de bisschop van Breda. De Bredase bevolking heeft zich over 't algemeen solidair verklaard met de bezetters, evenals de leerlingen van de andere Bredase middelbare scho len. die 800 handtekeningen verza melden. De bezetters zullen overigens, ook als het bestuur niet op zijn besluit terug komt, doorgaan met de strijd. Of die strijd via een voorgaande bezetting zal uitgevochten worden, is nu nog on derwerp van gesprek. NEW YORK (Reuter, UPI) De New York Times heeft de Pulitzer- prijs van 1972 voor verdiensten Jegens de maatschappij toegekend gekregen in verband met de publlkatie vorig jaar van do Pentagon-documenten ADVERTENTIE Gebruik eerst WILLS-vltamlne day cream, want een gezonde, soepele huid is hei begin van échte schoonheid. Breng daarna WILLS- translucent complexion, de trans parante, modieuze make-up aan. En uw gezicht straalt gezonde schoonheid uit. Beide produkten kunt u - tot moederdag - met prijsvoordeel kopeneen tube WILLS-vitamine day cream, plus een tube translucent complexion (keuze uit 3 verfijnde tinten) voor slechts f 7.50 i.p.v. f 10.70, de normale WILLS-prijs. TOT 14 MEI (UW VOORDEEL: f3.20) Verkoopadressen Arendstraat 5 - HILVERSUM - Tel.02150-50547*

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9