Twee nieuwe bases Russen in Egypte 'Mijn vrienden hebben niet het recht om gewoon mens te zijn' Alleen dood kon Hoover doen aftreden Brandt wil vrijdag ratificatie bespreken Russen willen samen met VS geweld weren India wil ondergrondse kernproeven nemen Voorzitter Amerikaanse mijnwerkersbond afgezet Fidel Castro gaat negen landen bezoeken Stadsvervoer in Rome op spitsuren weer gratis TROUW/KWaKTET WOENSDAG 3 MEI 1972 Buitenland T7/K8 Instituut voor Strategische Studies: LONDEN (Keuter) In Egypte zijn liet afgelopen jaar twee nieuwe Russische luelit-marine-bases opgebouwd als onderdeel van het opvoeren van de luchtsteun voor de Russische vloot in de Mid dellandse Zee. Dit wordt onder meer gemeld in het nieuwste rap port van het Londense Instituut \o«ir Mralegische Studies. De nieuwe bases zijn gelocaliseerd bij Aswan en ten westen \an Alexandrië bij de Libische grens De bases zijn tot dusver alleen nog maar gebruikt dooi" Russische verkenningsvliegtui gen, maar ook reeds in Egypte aanwe zige gevechtsvliegtuigen en bommen werpers kunnen er zonodig gebruik van maken, aldus de onafhankelijke Britse onderzoeksorganisatie In het rapport wordt opgemerkt, dat het grootste operationele probleem van de Russische vloot in de Middellandse Zee steeds heeft bestaan in het gebrek aan luchtsteun Zoals bekend bezitten de Russen niet over vliegdekschepen. Voordat de nieuwe bases waren inge richt, gebruikten de Russen vliegvel den bij Cairo. Verder werd opgemerkt, dat de Russi- «che marine- en luchtfaciliteiten in Egypte zich regelmatig uitbreiden. Er zijn nu Russische squadrons met hon derdtwintig Mig-21 jagers, dertig Su il bommenwerpers en enkele Mig-23 toestellen, Ze kunnen zowel gecoördi neerd met de Egyptische luchtmacht als zelfstandig opereren. Russische mi litairen, die in het verleden de Sam- luchtdoelraketten in de Suezkanaal- zone bedienden, zijn het afgelopen Jaar teruggetrokken, alhoewel in dit gebied sinds kort ook de nieuwe Sam- 6 raketten zijn geïntroduceerd. De Russische militaire invloed is vol gens het Instituut voor Strategische Studies zeer groot geworden en neemt nog steeds toe. Er wordt dan ook geconcludeerd: 'Egypte is in veel op zichten een vooruitgeschoven militai re basis van de Russen geworden'. VERGELIJKING VLOTEN In een vergelijking tussn de Russi sche en de NAVO-vloten in de Mid dellandse Zee zegt het instituut, dat de Russen daar minder oppervlakte- schepen hebben dan zowel de Ameri kaanse Zesde Vloot, als de Italiaanse marine. De Sowjet-marine varieert russende 35 en 75 schepen. Thans zijn er 59 Russische schepen, waaronder achttien oorlogsschepen, tien onder zeeboten. drie landingsschepen en 22 hevoorradingsvaartuigen. De Ameri kaanse Zesde Vloot in dit gebied is opgebouwd rondom vliegdekschepen en de NAVO heeft een duidelijk over wicht over de Sowjet-Unie waar het luchtsteun, bevoorrading voor schepen en het bezit van marinebasis en facili teiten betreft. Over het Israëlisch-Arabische conflict wordt opgemerkt, dat een belangrijke fase in de ontwikkeling van het diplo matieke overleg heeft plaatsgevonden, gekenmerkt door een proces van af slijten van harde standpunten, zonder dat de meningsverschillen verdwenen. Het instituut concludeert: 'De strate gische factor, die nu het verdere on derhandelingsproces beheerst, bestaat niet zozeer uit het locale evenwicht, die een grote Egyptische aanval uit sluit door de Israëlische militaire kracht en Israël intoomt door de Russische aanwezigheid in Egypte. Wat centraal staat is het strategische evenwicht tussen de supermachten in het gebied van de Middellandse Zee.' VERMINDERING 'De oorlogsdreigementen, die presi dent Sadat van Egypte tijdens zijn 1 mei-rede heeft geuit, heeft de kansen op een vreedzame regeling in het Midden-Oosten verminderd, zo liet de Israëlische minister van buitenlandse zaken gisteren weten. Politieke waar nemers in Israël hebben de laatste uit spraken van Sadat uitgelegd als een laatste positiebepaling door Egypte voor de komst van Nixon naar Mos kou. Moskou zou de Egyptische posi tie kunnen gebruiken als argument bij de pogingen Nixon er van te overtuigen, dat een van buitenaf op gelegde regeling in het Midden-Oosten onvermijdelijk is. Washington en Is raël zijn er tegen gekant, dat een regeling van buitenaf wordt opgelegd. BONN (UPI) Bondskanselier Willy Brandt heeft de Westduitse oppositieleider Rainer Barzel voorgesteld vrijdag aanstaande te be ginnen met het debat over de ratificatie van de verdragen met de Sowjet-Unie en Polen. Oorspronkelijk zou het debat woensdag reeds worden gehouden. Volgens een regeringswoordvoerder ln Bonn heeft Brandt zijn tegenspeler van de CDU-CSU het voorstel voor het uitstel van twee dagen gedaan om MOSKOU (REUTER. AFP) De politieke commentator Wikenti Mat- wejew heeft in het gezaghebbende maandblad van de Russische Acade mie van Wetenschappen verklaard, dat de VS en de Sowjet-Unie de mensheid een dienst kunnen bewijzen door in het kader van de internatio nale betrekkingen 'het gebruik van en de bedreiging met geweld uit te slui ten'. Kennelijk in verband met het komen de bezoek van president Nixon aan Moskou zegt Matwejew, dat het moge lijk is gebleken om door gezamenlijke inspanning een zekere ontspanning te brengen in de betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en de VS, die io het verleden gespannen zijng eweset. Mat wejew legt er de nadruk op, dat de spanning tussen beide landen als re gel niet het gevolg is geweest van de verschillende sociale systemen. Hij zegt echter niet wat dan wel de oorzaak van die spanning is geweest. Matwejew herinnert dan aan het bondgenootschap tussen beide landen in de tweede wereldoorlog en merkt op. dat de Amerikaanse bijdrage aan de gezamenlijke strijd tegen het fas cisme in de Sowjet-Unie niet verge ten is. Deze opmerking is in strijd met de gangbare opvatting in de Sow jet-Unie. De Russen hebben vrijwel altijd deze Amerikaanse bijdrage ge negeerd en gesteld, dat de Sowjet- Unie verreweg de grootste last heeft gedragen van de strijd tegen het Duitsland van Hitier. Matwejew zegt in zijn artikel voorts, dat de Sowjet-Unie en de VS geen territoriale geschillen hebben en waarschuwt tegen elke poging om de dialoog tussen China en de VS te gebruiken om druk op Rusland uit te oefenen. NEW DELHI (Reuter) India over weegt. ondergrondse kernproeven te nemen, zo heeft de Indiase minister van defensie. Jagjivan Ram gisteren in het parlement meegedeeld De proeven zouden slechts vreedzame doeleinden dienen. Volgens de. mi nister is India thans een van de versi gevorderde landen op het gebied van de kernwetenschap. beide partijen de tijd te geven een formule te vinden, waarop een parle mentaire meerderheid voor ratificatie kan worden verkregen. Zoals bekend zijn de christen-democraten fel tegen de verdragen met Moskou en War schau gekant, omdat Brandt daarmee naar hun mening veel aan de commu nisten geeft maar slechts weinig er voor terugkrijgt. De Bondskanselier heeft herhaaldelijk gezegd, dat de Bondsrepubliek niets heeft verloren, dat al niet verloren was, inclusief de gebieden, die na de tweede wereldoor log in handen van de oommunisten zijn gekomen. De oppositie heeft er geen geheim van gemaakt de regering graag ten val te willen brengen maar in parlementaire kringen in Bonn wordt vernomen, dat weigering van de ratificatie binnen de oppositie wellicht toch als een te zware prijs wordt beschouwd nu in zowat de gehele wereld, inclusief bij Bonn's westelijke geallieerden, ratifi catie wordt toegejuicht Inmiddels blijkt uit een gisteren ge publiceerde opinie-peiling van het Al- lensbach-instituut, dat 52 procent van de Westduitse bevolking voor ratifica tie van de verdragen is. Uit de pei ling zou ook moeten blijken, dat 50 procent van de bevolking voor Brandt als kanselier zou kiezen bij nieuwe verkiezingen, tegen slechts 32 procent voor Barzel. WASHINGTON (Reuter) Een fede rale rechter in Washington heeft de afzetting bevolen van Tony Boyle als voorzitter van de Amerikaanse mijn werkersbond, omdat hij vakbondsgel- den heeft gebruikt om zijn medekandi daat voor het voorzitterschap, Joseph Yablonski, te verslaan. Yablonski werd destijds vermoord. De 67-jarige Boyle is sinds 1963 voorzitter van de mach tige mijnwerkersbond. HAVANA (UPI) Premier Fidel Castro van Cuba heeeft gisteren in Havana bekendgemaakt, dat hij "bin nen een paar uur" vertrekt voor een grote reis, die hem naar negen landen zal voeren. Hij gaat eerst naar Guinee en Algerije en vandaar naar Bulgarije. Roemenië, Hongarije, Polen. Oost- Duitsland en Tsjechoslowakije. Hij zal zijn reis afsluiten met een bezoek aan de Sowjet-Unie. Castro dreigde in zijn toesepraak de VS met vergeldingsmaatregelen tegen de basis Quantanamn op Cuba als de Amerikaanse marine Cubaanse sche pen tot zinken mocht brengen in de Caraïbische Zee. Zowel in Engeland als Rhodesië wordt met spanning uitgekeken naar het rapport van Lord Pear- ce. Inmiddels is de uitslag uit gelekt van het onderzoek, dat een commissie onder leiding van Lord Pearce in Rhodesië heeft ingesteld om aan de weet te ko men of het Rhodesische volk 'als geheel' al dan niet instemde met het akkoord, dat Engeland eind vorig jaar heeft gesloten met het regime van Ian Smith. Achter de schermen wordt nu koorts achtig overlegd hoe uit de moeilijk heden te komen. Want één ding staat nu vast: de Afrikanen hebben massaal nee gezegd tegen de over eenkomst en daarmee vooral Londen een lelijke poets gebakken. Want Engeland wil van Rhodesië af. De regering van Edward Heath dacht er op een fatsoenlijke manier uit te kunnen springen toen minister van buitenlandse zaken, Sir Alec Dou glas Home, er tenslotte in slaagde een akkoord te sluiten met Smith, dat het theoretisch mogelijk maakte dat in een verre toekomst de Afrikanen een meerderheidsregering zouden kunnen vormen. Onlusten Een commissie moest onderzoeken, hoe de bevolking over de voorstel len dacht. Toen de commissie-Pearce begin dit jaar haar onderzoek begon, braken in Rhodesië onlusten uit en demonstreerden de Afrikanen over duidelijk, dat ze niet overgeleverd wilden worden aan de goede wil van Ian Smith en de zijnen, Ze wilden, dat Engeland verantwoordelijk bleef voor hun toekomst. Ze hadden geen enkel vertrouwen in de beloften en mooie woorden van Smith. Juffrouw S. A. Kuipers, (30) uit Groningen, geeft hen daarin groot gelijk. Zij weet uit eigen ervaring dat de Afri kanen in Rhodesië van Smith en de zijnen niets goeds te verwachten hebben. Een maand voor haar twee jarig contract afliep, heeft de Rho desische regering haar het land uit gezet. Zij moest haar werk als voe dingsdeskundige voortijdig afbreken, omdat ze zich al te zeer solidair betoonde met de Afrikaanse meer derheid. Geen wonder dat een rege ring. die steeds meer apartheid in haar politiek doet, haar over de grens zette als een staatsgevaarlijk individu. Tweede Zuid-Afrika De situatie in Rhodesië is de afgelo pen paar jaar snel verslechterd, ver telt juffrouw Kuipers, die vorige maand in ons land terugkeerde. Apartheid neemt er hand over hand toe, waardoor Rhodesië steeds meer op Zuid-Afrika begint te lijken. Toen zij een contract tekende om twee jaar naar Rhodesië te gaan, beschouwde zij dat als een uitda ging. Ze had ook naar de Philippij- nen gekund, maar ze had al twee jaar in Cameroen gewerkt en wilde graag terug naar Afrika. Maar je kunt je er geen voorstelling van maken hoe het leven in Rhodesië nu is, zegt ze. Als je eerst in een vrij Afrikaans land gewerkt hebt, valt Rhodesië wel heel erg tegen. We hadden er geen idee van dat Rhode sië een tweede Zuid-Afrika was ge worden. De organisatie die mij stuurde 'ik kan beter de naam niet noemen omdat er dan nog meer mensen in moeilijkheden kunnen komen' dacht dat ik er gewoon kon werken. Maar nadat de Land Tenure Act in maart 1970 van kracht werd, bleek dat niet zo een voudig te zijn. Deze wet verdeelt Rhodesië in 'blanke' en 'zwarte' gebieden en blanken mogen zich zonder vergunning niet in Afrikaans Nederlandse vrouw door Rhodesië uitgewezen door Harm Lamberts Toen de Britse onderzoekcommissie Pearce de meningen in Rhodesië peilde over het ontwerpakkoord tussen Lon den en het bewind van Ian Smilh lieten duizenden Afrikaanse Rhodesiërs er geen enkele twijfel over bestaan hoe zij erover dachten. Het was 'nee'. gebied ophouden en Afrikanen niet in dat deel van Rhodesië dat de Europeanen zich hebben toegedacht. 'Als ik naar de dorpen wilde gaan, waar ik mijn werk moest doen. moest ik een vergunning aanvragen. Dat deed ik liever niet, omdat de autoriteiten dan precies wisten wat ik deed en waar ik was. Dus ging ik zo en en bleef dan vaak 's nachts slapen omdat de afstanden zo groot zijn.' Zij ontdekte al spoedig dat de Afrikanen verkeerd werden voorge licht door de districtscommissarissen en -officieren, en zij begon de men sen te vertellen wat de Land Tenure Act werkelijk betekende. Later leg de ze de Afrikanen uit wat het akkoord behelsde, dat Smith met Londen had gesloten. Maar de blanke machthebbers in Rhodesië hadden zo hun eigen idee- en over wat goed is voor de Afrika nen en wat ze mogen weten. De nieuwsberichten in het Engels heb ben een andere inhoud dan die in de twee Afrikaanse talen Shona en Matabele. Ook de uitleg van het ak koord wijkt in de Engelse tekst af van die in Afrikaanse talen. Met allerlei subtiele en bruut discrimi nerende maatregelen probeert de blanke minderheid haar bevoorrech te positie te handhaven. Juffrouw Kuipers noemt enkele voorbeelden. Als een blanke een koe verkoopt, kan hij de verkoopsom in eigen zak steken, maar als een Afrikaan een koe verkoopt, moet hij een deel van de opbrengst in het zogenaamde Tri bal Trust Land Fund storten. Uit dit fonds worden allerlei projecten gefinancierd waar echter maar een klein deel van de Afrikaanse boeren profijt van heeft. Bovendien is het aantal koeien dat een Afrikaan mag bezitten bij de wet beperkt. Nu is het nodig dat om overweiding en dus erosie tegen te gaan de veesta pel aan banden wordt gelegd. Maar het zijn alleen de Afrikanen die onder de maatregel lijden, maatrege len waarvan lien de zin ontgaat. Vee is vaak het enige wat ze bezitten en vormt een enorm statussymbool in de Afrikaanse gemeenschap. Na twee jaar onder de Afrikanen in Rhodesië geleefd te hebben is juf frouw Kuipers tot de conclusie geko men, dat de regering van Ian Smith de zwarten als een minder soort mensen beschouwt. De Afrikanen in de steden mogen 's nachts geen fa milie op bezoek houden. Ze leven voortdurend ln angst dat de politie zal aankloppen. En ze weten niet wie ze kunnen vertrouwen. De werk loosheid onder de Afrikanen is groot en de regering van Smith buit dat uit door een leger van verklik kers in dienst te houden, dat bereid is voor een kleine vergoeding alle gewenste inlichtingen te verschaf fen. Vrienden "Mijn vrienden hebben niet het recht gewoon mens te zijn. De blan< ken hielden me steeds weer voor dat ik er nog niet lang genoeg was om dat te kunnen beoordelen. Wij rijn hier geboren en getogen en kennen de Afrikanen, zeiden ze dan. Ja, ze kennen ze als hun personeel, maar meestal weten ze niets van hun omstandigheden. Ze weten niet eens hoeveel kinderen ze hebben en on der wat voor omstandigheden ze moeten leven. Ik heb met ze ge leefd, in hun dorpen en huizen gewoond. Ik ben als dochter aange nomen door een Afrikaanse familie. Op een goed tmoment was ik mij er niet eens meer van bewust dat ik blank was.' 'Op een keer had iemand me aange geven bij de politie toen ik weer in een Afrikaans dorp had overnacht De mensen hebben toen ontdekt wie dat gedaan had en die Jongen heeft toen een flink pak slaag gekregen. Zijn eigen vader heeft hem er om uit huis gezet En in Afrika bete kent dat wat als je door je familie verstoten wordt Zo was ik ingebur gerd. Ik weet wat die mensen be zielt. Ik heb gezien hoe ze met witte verf ramen schilderden op hun hutten die ze gebouwd hadden van zwarte plastic zakken om er nog iets huiselijks aan te geven. De autoriteiten hadden hun krottenwij ken aan de rand van de hoofdstad Salisbury afgebroken zonder te zor gen voor voldoende andere woonge legenheid. Toen bouwden ze aan de andere kant van de stad maar weer een nieuwe wijk op van golfplaten en plastic*. 'Het is niet waar dat de Afrikanen de blanken haten. De blanke oud- .premier Garfield Todd en zijn doch ter Judith zijn geweldig populair. Toen zij zich tegen het akkoord uit spraken, trokken ze duizenden en thousiaste mensen. De Rhodesische politie heeft Todd en zijn dochter gearresteerd voor hun eigen veilig heid, zeggen ze. Maar de Afrikanen zouden Todd als hun leider accepte ren'. 'Massaal nee' 'Er is geen twijfel mogelijk', zegt ze, 'de Afrikanen hebben massaal nee gezegd tegen bet akkoord. Ze krij gen nu de kans niet meer om zich te uiten. Overal patrouilleren mili tairen en politie. Pantserwagens staan op strategisch belangrijke pun ten. De mensen mogen geen lid maatschapskaart van het Afrikaans Nationaal Congres, de organisatie die het verzet tegen het akkoord heeft georganiseerd, bij zich hebben. En straks zal het ANC ongetwijfeld helemaal verboden worden. Al een paar weken heb ik niets meer ge hoord uit Rhodesië. Ik vraag me af wat er aan de hand is. Afrikanen, die interviews hadden gegeven aan de BBC, werden opgepakt! door Jelte Rep J. Edgar Hoover heeft opnieuw zijn zin gekregen. Tot zijn dood toe is hij directeur gebleven van 's werelds bekendste politie-korps,, de FBI, ondanks de groeiende kritiek op zijn handel en wandel. Tot op zijn sterfdag heeft de 77-jarige Hoover bloot gestaan aan aanvallen. Enkele uren voor zijn dood was hij er nog van beschuldigd geheime dossiers te hebben aangelegd over het liefdesleven van prominente Amerikanen, met het enige doel de toenmalige president Johnson aangename bedlectuur te verschaffen. Maar met dezelfde energie als waar mee hij indertijd Amerika's beruchte gangsters had bestreden, heeft Hoover hen bestreden, die zijn aftreden eis ten. Hoover geloofde dat niemand be ter dan hij het nog steeds dreigende 'rode gevaar' kon bestrijden. Daarom gaf hij geen gehoor aan de vriendelij ke hints, die velen van de acht presi denten, onder wie hij gediend heeft, hem hadden gegeven. Nog op rijn verjaardag (1 januari) liet hij weten niet aan aftreden te denken, 'zolang ik mijn land van dienst kan zijn en ik de gezondheid, de geestkracht en het enthousiasme heb om mijn werk te doen op een manier, die mijn meerderen en het publiek van mij mogen verwachten'. Veel meerderen erkende Hoover overi gens niet Officieel stond Hoover on der verantwoordelijkheid van de mi nister van justitie, maar geen van de zestien ministers, die hij overleefde, zullen durven beweren dat rij de baas over de FBI-chefs waren. Ministers, die hem op rijn plaats trachten te zetten, maakten kennis met zijn vast beradenheid. Een ruzie met de toenmalige minister van Justitie Robert Kennedy leidde ertoe, dat de twee heren de laatste zes maanden van Kennedy's ministerschap geen woord meer met elkaar wisselden. Een andere minister van justitie. Ramsey Clark, beweerde dat Hoover's 'zorgen om rijn eigen reputatie' ertoe geleid hebben, dat de FBI meer op glorie heeft gejaagd dan zich heeft toegelegd op het ontwikkelen van af doende middelen om de toenemende misdaad in Amerika te bestrijden. Hoover beantwoordde deze aanval door Clark 'een kwal' te noemen, waarvan 'je nooit wist welke kant hij op zou gaan'. Clark was zelts erger dan Robert Kennedy, 'die onze stan daarden en kwalificaties omlaag wilde halen' door aan te dringen op het aannemen van meer neger-agenten. Hoover was een Amerikaans instituut een reeds tijdens zijn leven een legen de. Reeds het feit dat hij acht presi denten overleefde is iets unieks in Washington, waar de macht gemakke lijk van de gene naar de andere partij verschuift. Hoover had vier kogelvrije limousines tot rijn beschikking één meer dan de president en ook in het aantal bedreigingen tegen zijn leven overtrof hij iedere president. En als hij ooit tn contact wilde komen met de president, kon hij altijd recht streeks met hem bellen een voor recht dat maar weinigen in Washing ton beschoren was. Door zijn vijanden was Hoover dik wijls verweten, dat hij geen begrip had voor de tegenwoordige tijd. maar desondanks kreeg Hoover van het Congres steeds wat hij wilde. Johnson en Nixon gaven hem speciale toestem ming na rijn zeventigste door te wer ken. In het bijzonder in de Orde-en- Gezag-atmosfeer van de regering- Ni xon voelde Hoover zich op rijn gemak. Ntixon noemde hem gisteren 'één van mijn naaste persoonlijke vrienden en adviseurs' een vriend schap, die stamt uit de jaren van het McCarthyisrae. maar daarover straks nog. Hoover was ook bedreven in het ma ken van geruchtmakende opmerkin gen. Zo verzekerde hij een journalist eens, dat een Amerikaanse president nooit zal worden doodgeschoten door een Mexicaan of Portoricaan: 'Zij schieten namelijk niet erg zuiver Maar als ze met een mes op je afkomen, pas dan op'. Een andere Amerikaanse bevolkingsgroep joeg J. Edgar Hoover Hoover tegen zich in het harnas door te verklaren, dat Martin Luther King 'de laatste persoon op de wereld was, die de Nobelprijs had moeten ontvan gen'. Al eerder had Hoover blijk gege ven van zijn minachting voor King. In 1964 noemde hij hem in het openbaar 'de beruchtste leugenaar van dit land' en na rijn dood (in 1968) moest hij zo nodig beweren, dat King er een maitresse op na had gehouden. Steeds meer begon Hoover, met zijn waarschuwingen tegen vredepriesters, Zwarte Panters, verdovende middelen, en langharigen, zich zelf het beeld tc geven van een eenzame oude man, die van de tegenwoordige tijd niiet zoveel meer begrijpt. In feite was Hoover ook een eenzame oude man, die maar één passie had: zijn werk. Hij was een vrijgezel, die met zijn huishoudster en twee honden een groot huis nabij Washington bewoonde Zijn dagelijkse wandelingen in het park heeft hij moeten opgeven, naar hij zegt, vanwe ge de stijgende misdaad. Op rijn werk liet Hoover zich leiden door rijn eigenaardige ideetjes. Van rijn personeel eiste bij "een onberispe lijk voorkomen en wie dan ook bij hem ontboden werd, moest er aller eerst vor zorgen dat er 'n scherpe plooi in zijn broekspijpen zat Een 'audiën tie' bij Hoover verliep volgens een onbeschreven protocol dat eiste dat je geen klamme handen had (hetgeen volgens Hoover op een gebrek aan karakter wijst), je de ogen niét neers laat als je Hoover nadert,maar niet opgeheven hoofd op hem toeliep (om dat de FBI-chef op een verhoginkje placht te staan om zijn korte gestalte wat meer overwicht te geven). Hoover kwam toen hij nog maar 22 jaar was op het ministerie van justi tie. Al spoedig kreeg hij de opdracht een studie tè maken van subversieve activiteiten en met name die van de zojuist opgerichte communistische partij en de communistische arbeiders partij. Hij 'bestudeerde de werken van Marx, Engels erl Léïüin en vorm de toen zijn uitgesproken ideeen over het communisme, die hij nooit meer zou wijzigen. Hoovers kuride en ijver leidde ertoe dat president Calvin Coolidge hem in 1924 benoemd tot directeur van (het zojuist opgerichte Federal Bureau of Investigation. Hij was toen nog maar 29 jaar. Met zijn onverzettelijke energie gingen hij en rijn afdelingen te weer tegen de gang sters, die in de tijid van dè droogleg ging hun geluk beproefden. Hoover vestigde in deze tijd zijn faam door een einde te maken aan de openlijke terreur van de gangsters. Tijdens de tweede wereldoorlog streed de FBI met veel succes tegèn buitenlandse sabotage. Hoover had toen zijn imperium reeds zo stevig opgebouwd, dat hij de val van de Amerikaanse communistenja ger Joe McCarthy kon overleven. Hoo ver had zich tijdens deze tragische heksenjacht van de jaren vijftig McCarthy ijverig geholpen. De FBI was diep bij het werk van McCarthy betrokken. En de senator zou nooit zoveel schade hebben kunnen aanrich ten. als hij niet de intensieve hulp had gehad van Iloover. Een Ameri kaan. die een gedegen studie heeft gemaakt van liet McCarthyisme. meent dan ook: 'Niemand wist beter dan Hoover welk een bedrieger McCarthy in werkelijkheid was en Hoover was de enige, die toendertijd rijn reputatie tegen die van de sena tor op het spel had kunnen zetten'. Hoe ouder Hoover werd, hoe minder successen zijn politieapparaat behaal de. Zijn jaarlijkse rapporten begonnen een steeds triester beeld van Amerika te schilderen. In één van zijn laatste rapporten, rekende hij uit dan een Amerikaan een kans van 1:36 heeft om te worden vermoord, aangerand, beroofd of aangevallen. En dat terwijl de FBI groter was dan ooit met zo'n 7000 goed betaalde en goed schietende agenten, een archief met 100 miljoen vinger-afdrukken en een jaarlijks bud get van ruim 100 miljoen dollar. Al leen in het 'onthullen' van linkse samenzweringen kon Hoover nog glx> reren. Speciaal toen Hoover, zonder dat een onderzoek was afgesloten, de priesters Berrigan beschuldigde van een komplot voor ontvoering van Henry Kissinger, leek Hoover meer uit te zijn op persoonlijke glorie dan op effectieve misdaadsbestrijddng De "Zeven van Harrisburg' werden enkele maanden geileden vrijgesproken van deze 'beweerde samenzwering. Desondanks is J. Edgar Hoover voor vele Amerikanen een vereerde held gebleven, de superman, die het com munisme in Amerika geen kans heeft gegeven. ROME (DPA) Vanaf heden ia het openbare stadsvervoer in Rome van 's morgens vijf tot half negen en in de namiddag en avond van vijf tot acht uur, weer gratis. De bedoeling is, dat autoberittende Ro meinen ertoe verleid worden om hun wagen thuis te laten. Tegenstanders van de maatregel wijzen erop, dat de gemeentekas per dag vijf miljoen lire minder ontvangt De autobezitters vrezen, dat van het een het ander kont, en de stadskern te gelegenertijd voor hen wordt afge sloten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 8