Het Westen levert het nieuws over arme landen dichtbij eoeo po22e!eo Jd Rhodesië Nieuw Circus voor 900 miljoen Meinsma wil snel verbod rookreclame q-p Planeet Niet invetten TROUW/KWARTET WOENSDAG 3 MEI 1972 Binnenland T5/K7 Commentaar Een paar maanden geleden heeft een commissie van blanke Britten onder leiding van Lord Pearce een rondreis gemaakt door Rhodesië, om te onder zoeken; wat de in overgrote meerder heid zwarte bevolking vond van een ontwerp-akkoord dat de Britse regering gesloten had met de blanke minderheid die in Rhodesië de lakens uitdeelt. Volgens dit akkoord zou Engeland aan Rhodesië ook formeel onafhankelijkheid verlenen ruim zes jaar nadat de blanke minderheidsregering onder Ian Smith zich die zelfstandigheid feitelijk al had toegeëigend. Op hun beurt zou den Smith en de zijnen ervoor moeten zorgen, dat de meerderheid der Rhode- tiëre iets te vertellen zou krijgen over de gang van zaken in haar land. Mooier nog: het akkoord opende uitzicht op een ontwikkeling naar een Afrikaans meerderheidsbewind. Alleen zou die ontwikkeling wel buitengewoon gelei delijk moeten verlopen. Het akkoord verbond er zoveel voorwaarden aan, dat het tot Sint Juttemis althansf tot ver in de volgende eeuw) zou kunnen duren, voordat de Rhodesische negers baas in eigen land zouden worden. Van de politiek bewuste Afrikanen in Rhodesië kon nauwelijks een enthousi aste reactie op deze regeling worden verwacht. Ten tijde van het onderzoek door de commissie-Pearce is wel geble ken, dat deze Afrikanen in aantal en invloed de verwachting van de meeste buitenstaanders, en vermoedelijk ook van de regering-Smith, overtroffen. Erg verrassend is het dan ook niet, dat, zoals nu in Londen is uitgelekt, de commissie in haar eindrapport tot de slotsom komt, dat de Rhodesiërs het akkoord hebben verworpen. Verbazing kan deze uitkomst alleen wekken bij wie zich blindstaart op het feit, dat het akkoord toch de meeste Rhodesiërs meer politieke speelruimte beloofde dan de nu geldende grondwet, die Smith c.s. in 1969 aan het volk hebben opgelegd. Maar wat heeft dit feit praktisch te betekenen? Waar schijnlijk niets, wanneer men in aan merking neemt, dat de uitvoering van het akkoord zou worden behartigd door dezelfde lieden die de grondwet van 1969 hebben opgesteld, en die er nooit een geheim van hebben gemaakt, dat een Afrikaans meerderheidsbewind in Rhodesië voor hen alleen maar een boze droom is. Geen wonder dus, dat de commissie-Pearce in haar rapport als voornaamste motief voor het Rho desische nee tegen het akkoord aan voert: wantrouwen jegens Smith en zijn medebestuurders. Dat de negers in Rhodesië him politieke emancipatie niet door deze blanke regenten gecontro leerd willen zien, kan hun even weinig worden kwalijk genomen als het om maar een actueel voorbeeld te geven) de directie van de Bijenkorf euvel kan worden kwalijk genomen als het (om van winkeldiefstallen niet onder toe zicht wil stellen van een zware jongen maar van een oud-commissaris van politie. Overigens: de verwerping van het ak koord mag dan alleszins begrijpelijk en respectabel zijn, de Britse regering zit er maar mee. Aanvaarding van de regeling zou hebben betekend, dat ze de betrekkingen met Rhodesië kan nor maliseren cn een eind kon maken aan de economische sancties, die ook Enge land duur te staan zijn gekomen. De kans daarop is nu voorlopig verkeken, want Londen heeft zich verplicht, geen afspraken met het bewind van Smith uit te voeren, die niet door de bevol king van Rhodesië zijn geaccepteerd. Het is op zichzelf lofwaardig, dat de Engelse regering haar beleid jegens Rhodesië, een land voor welks lot ze nog steeds medeverantwoordelijkheid draagt, tot dusverre afhankelijk heeft willen stellen van de goedkeuring der Rhodesische bevolking. Maar wil deze bevolking daar wat mee opschieten, dan zal Engeland dit standpunt trouw moeten blijven, nu de Rhodesiërs anders op het akkoord hebben gereageerd dan de Britse regering wel had gewild. Dit houdt in, dat premier Heath en de zijnen nu hun uiterste best zullen moe ten doen om voor elkaar te krijgen, dat het gesprek met de rebelse Smith c.s. wordt heropend (en dat er, als het even kan, van meet af vertegenwoordigers van de Rhodesische meerderheid bij worden betrokken). Wat er bij nieuwe onderhandelingen bovenaan de agenda behoort te staan, is duidelijk: de bescherming van de Rhodesische negers tegen een kwaad willige uitvoering van een nieuw ak koord door hun vooralsnog blanke regering. Daartoe zou de regering- Smith moeten accepteren, dat Enge land bij de uitvoering van zo'n akkoord betrokken blijft door de rol van opper ste scheidsrechter te vervullen. Bij zon der groot is de kans daarop helaas niet; maar het minste dat van de regering in Londen mag worden verwacht is, dat ze al haar politieke en economische gewicht gebruikt om althans te probe ren, de Rhodesiërs deze garantie te verschaffen. Ontwikkelingslanden moeten monopolie doorbreken Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Op de derde Unctad-conferentie, die op het ogen blik in Santiago de Chile gehouden wordt, is vooral aan de orde de afhankelijke economische positie van de ontwikkelingslanden en de noodzaak deze economische positie te versterken, teneinde deze lan den werkelijk tot ontwikkeling te brengen. Een waarschijnlijk even belangrijke factor in de ontwikkelingskansen van een land is de wij ze waarop de bevolking informatie verkrijgt over wat in eigen land en buitenland gebeurt. Naarmate de communicatiemiddelen in ontwikkelingslanden verbeteren, krijgt behalve de elite in deze landen, ook de bevolking gelegenheid kennis te nemen van de brede stroom van informatie, die in onze westelijke we reld als doodnormaal wordt ervaren. Daard ook krijgt de bevolking van ontwikkelingslanden mits het nieuws niet al te zeer door overheid of partij wordt 'voorbewerkt', de gele genheid om zich op de hoogte te stellen van ontwikkelingen elders in de wereld en van de achtergronden van zijn eigen situatie. Dit bewust wordingsproces kan bij de ontwikke ling een zeker zo belangrijke rol spe len als de materiële hulp, die aan de derde wereld wordt verleend. Feitelijke situatie Drs. Theo Ruyter, die zijn doctoraal scriptie aan dit onderwerp wijdde (voor het vak leer der communicatie middelen, in het bijzonder de pers), 'ging Ibehalve van de bovenvermelde gedachte ook uit van de feitelijke situatie, namelijk dat ontwikkelings landen voor hun buitenlandse infor matie voor het grootste deel afhanke lijk zijn van de grote internationale persbureaus, die over het algemeen westers georiënteerd zijn, hoe objectief ze officieel ook mogen heten. Hij onderscheidt hiexbij de grote in ternationale persbureaus (UPI en AP, Amerikaans, Reuter, Brits, AFP, Frans, en Tass, Russisch, waarbij hij opmerkt dat de laatste jaren ook het Westöuitse DPA zich tot een interna tionaal persbureau ontwikkelt), natio nale persbureaus, zoals het ANP, die zich wat de nieuwsgaring voorname lijk tot het eigen land beperken en die verder over het algemeen dienst doen als "doorgeefluik' van het bui tenlandse nieuws, dat ze van de inter nationale bureaus betrekken, en regio nale persbureaus, die er eigenlijk als zodanig nog niet zijn, maar waarin hij mogelijk een oplossing ziet om al thans gedeeltelijk een einde te maken aan de afhankelijkheid van de grote internationale informatieverschaffers. Regionaal Een regionaal bureau zou volgens drs. Ruyter een persbureau moeten zijn, dat in een aantal landen en dan vooral ontwikkelingslanden ope reert en dat via zijn kantoren in die landen de onderlinge informatie van de betrokken naties coördineert en uitwisselt. Het persbureau voor het Midden-Oosten lijkt nog het meeste op een dergelijk bureau. Het is we liswaar een Egyptische instelling, maar het heeft kantoren in alle Ara bische staten, terwijl ,ook alle Arabi sche nationale persbureaus contracten met het Egyptische bureau hebben. Over het algemeen zijn de ontwikke lingslanden, zo stelt drs. Ruyter, ook voor de informatie over elkaar, aange- wezen op de bestaande internationale persbureaus. Als voorbeeld noemt hij een voormalige Franse en een voor malige Britse kolonie, die het nieuws jover elkaar ontvangen via verbin dingslijnen met Parijs en Londen. Wat de nieuwsvoorziening via de in ternationale bureaus betreft citeert hij enkele studies, die op dit gebied gemaakt zijn. Zo blijkt uit een Zuid- koreaans onderzoek het volgende: De nieuwsstroom weerspiegelt de politie ke machtsverhoudingen in de wereld en hangt af van de buitenlandse poli tiek van het land, dat het nieuws ontvangt, dat wil zeggen, in het geval van deze krant (de Zuidkoreaanse Krant, waarvan een inhoudsanalyse werd gemaakt, red.), dat nieuws uit de communistische wereld eerder af komstig zal zijn van, en dus gefilterd zal worden door de westerse persbu reaus, dan door de persbureaus in het oostblok, omdat Zuid-Korea een bond genoot lis van de VS. Uit een overzicht, dat 'in de scriptie is gepubliceerd over de persbureaus in "ontwikkelingslanden, blijkt, dat daar wel contacten bestaan met Russische, Joegoslavische, Oostduitse en Chinese persbureaus, maar dat het buitenland se nieuws toch voornamelijk geleverd wordt door de grote westerse persbu reaus. Gevolgen Wat 'dit voor de nieuwsvoorziening voor gevolgen kan hebben, wordt in bet Koreaanse onderzoek geïllustreerd door een verwijding naar een eerder uitgevoerde studie van het Internatio nale Persinstituut in Zürich. Dit on derzoek üit 1953 kwam tot de volgen de conclusies: 1. De persbureaus ziin de belangrijkste nieuwsbron. 2. De berichtgeving van de persbureaus is sterk geconcentreerd op enkele grote re landen en op de internationale •organisaties waarin deze vertegen woordigd zijn. (Toevallig ook de 'thuislanden' van de grote bureaus, zo zegt het Koreaanse rapport3. Nieuws uit deze landen vormt de hoofdschotel van het buitenlandse nieuws. Drs. Ruyter voegt hieraan toe, dat de ontwikkelingslanden druk bezig zijn hun mogelijkheden tot massacommu nicatie met elkaar en met de ontwik kelde landen te verbeteren. Zij willen vooral de berichtgeving over en bin nen de derde wereld in eigen handen nemen en op die manier het monopo lie in de nieuwsvoorziening van de rijke landen doorbreken. Nodig Uit een Amerikaans onderzoek is ge bleken dat dat vanuit het standpunt van de ontwikkelingslanden dringend nodig is. Het Amerikaanse bureau AP bleek voornamelijk nieuws te geven over ontwikkelingslanden, als daar Amerikaanse politieke of economische 'belangen op het spel stonden. Over de interne binnenlandse politieke en so ciaal-economische verhoudingen in de landen van de derde wereld hleek de berichtgeving zeer pover. Het IPI- rapport uit 1953 is niet min of meer achterhaald, integendeel, uit het door drs. Ruvter gepubliceerde overzicht van contracten, die nationale persbu reaus in ontwikkelingslanden hebben met de grote westerse bureaus, blijkt dat in Afrika en Azië. waar sindsdien een groot aantal landen onafhankelijk zijn geworden, deze bureaus daar een overheersende positie hebben verwor ven. Het Britse persbureau Reuter, bijvoorbeeld, betrekt 75 procent van zijn inkomen uit het buitenland. Daarbij behoren natuurlijk niet uit sluitend ontwikkelingslanden, maar dit bureau heeft in voormalige Britse koloniën toch een zeer belangrijke po sitie. De scriptie van drs. Ruyter vermeldt trouwens dat er 'bij Reuter Kruiswoord-puzzel Horizontaal. 1. grote klinknagel, 10. engels bier, 11. ongaarne, 12. spil van een wiel, 14. deel van het jaar, 16. opstootje, 17. bergweide, 19. ver tragingstoestel, 21. scheik. element, 22. schoorsteenzwart, 24. knaagdier, 26. zwak, 28. toiletartikel, 31. uitstap je, 33. puistje, 35. pers. voornaamw., 37. kneep, 39. welaan, 40. plechtige ge lofte, 42. vervoermiddel, 44. gordel, 45. vette vloeistof. Verticaal: 2. bergplaats, 3. bijrivier van de Saaie, 4. water in Limburg, 5. banknoot (afk.), 6. gehoororgaan, 7. plaats in N.Br. 8. kweken, 9. tweetal, 13. kasteel, 15. Europeaan, 18. natuur lijk waterbekken. 20. tam, 23. twijg, 25. kraan, 27, oevergewas. 29. bedekt bloeiende plant, 30. reet. 32. bamboe staketsel, 34. huisdier, 36. steen. 38. stevig, 41. lidwoord, 43. muzieknoot. Oplossing vorige puzzel: Hor. 2. stelt, 6. Sm., 8. A.P. 10 Ara 11. Kea, 12. ram, 14. estrik, 16. Iran, 17. toon, 18. nar, 19. Deen, 21. Amer, 23. Ier, 25. Abel, 26. rede, 27. emotie, 29. keg, 30. Dee, 31. Lee, 33. Ne, 34 en 35 ramen. Vert. 1. marine, 3. Ta. 4. ere, 5. laster. 6, sein, 7. mak, 9 para, 11. kroniek, 13. maraboe, 15. toe, 19. Delila. 20. kregel, 22. met. 24. eden, 25. amen. 27. Ede. 28. Eem, 32. Ee. naar gestreefd wordt Afrikaanse en andere nieuwsdiensten van dit bureau in financieel opzicht zelfstandig te maken. Drs. Ruyter gaat verder nog in op de invloed die de overheid in de ver schillende ontwikkelingslanden heeft op de nieuwsvoorziening. Gebleken is dat m een groot percentage ontwikke lingslanden de overheid een dikke vinger in de pap heeft. De invloed van de overheid in de verschillende landen varieert van het recht functio narissen te benoemen tot een regel rechte ondergeschiktheid aan de rege ringsvoorlichtingsdiensten. De vraag rijst hier overigens of er in landen, waar de overheid de enige instantie is, die over voldoende middelen be schikt om een centrale informatie dienst ten dienste van de massacom municatie op de been te helpen, ande re mogelijkheden bestaan. De achterstand, die de ontwikkelings landen op het gebied van de massa communicatie hebben, is voor een groot deel terug te voeren op gebrek aan technische middelen en op gebrek aan voldoende geschoold en gerouti neerd personeel. De schrijver van de scriptie tekent hierbij aan dat het op gang brengen van een goede nationale nieuwsvoorziening in ontwikkelings landen door het westen een vorm van ontwikkelingshulp van de bovenste plank is. Hij is bovendien van mening dat dit niet alleen een kwestie is, die op regeringsniveau behandeld moet worden. Nationale persbureaus in het westen, zo zegt hij, zouden contracten moeten sluiten, met nationale persbu reaus in landen uit de derde wereld om nieuws uit deze landen te ontvan gen. Het argument dat dit nieuws toch wel door de grote internationale nieuwsa gentschappen wordt gegeven, gaat zijns inziens niet op, omdat dit nieuws "keurig is afgestemd op de behoeften van die rijke landen' en dit nieuws 'stelt, al of niet op zettelijk, die rijke landen met hun belangen centraal en het spreekt ook vanzelf dat het publiek in de rijke landen weinig belangstelling heeft voor wat het niet kent, of waar het niet mee vertrouwd is. Je kunt je daarbij neer leggen en gewoon doordraaien in de vicieuze cirkel, van een maar niet smaller wordende kloof tussen arme en rijke landen. Ik geloof echter dat er;ook op dit gebied wel aanknopings punten te vinden zijn, om die cirkel te doorbreken'. ln Londen begint het protest op gang te komen tegen plannen om het be roemde Piccadilly Circus grondig van aanzicht te veranderen. Het grote plein is wereldberoemd om zijn schit terende neonreclames en de massa's lampjes die de namen van diverse merken rookartikelen aanprijzen. Het nieuwe ontwikkelingsplan voor Piccadilly Circus voorziet onder ande re in de bouw van een hotel, dat uitkijkt op het beeld van Eros (in werkelijkheid de pijlschietende Engel van Barmhartigheid), dat midden op het plein staat. Verder zouden er nieuwe schouwburgen, bioscopen, icin- kels, kantoren, restaurants en een voetgangersbalustrade moeten komen, die met gewone en roltrappen met dc straat verbonden wordt. De komende herfst moeten de stedelijke autoritei ten een besluit nemen over het plan, dat 900 miljoen gulden zal kosten. Tegen het plan zijn al veel bezwaren gerezen. Zo heeft de gemeente West minster, een van de Londense distric ten, al twee projecten moeten intrek ken, De schoonheidscommissie maakte bezwaar tegen de bouw van een hoge toren, die het stadsbeeld zou ontsie ren cn waardoor het drukke plein een winderig verkeersknooppont zou wor den. Ook tegen de sloop van enkele gebouwen uil de Victoriaanse tijd, die van historische betekenis zijn, wordt druk geprotesteerd. De Londenaren zeggen dat Piccadilly voorgoed verlo ren zal gaan, als het plan wordt uitgevoerd cn bekende gebouwen, zo als het Criterion Restaurant, Theater de Monico en Trocadero zouden moe ten verdwijnen. Al eerder zijn er ontwerpen gemaakt om Piccadilly te veranderen, de laat ste vijfentwintig jaar minstens vier keer. Hoewel cr steeds zoveel protes ten klonken dat de ontwerpen niet verder kwamen dan de tekentafel, laten de stadsbestuurders zich niet ontmoedigen. Zeven belangrijke we gen komen op Piccadilly samen en de aldoor maar toenemende verkeers drukte is in de oude situatie gewoon niet meer op te vangen. Het is u-el de bedoeling, dat het 'Circus nieuwe stijl' zijn vrolijke ka rakter behoudt. Het nieuweplein moet volgens de laatste plannen echt een trefpunt voor dag en nacht worden. Dat is het nu ook al, zij het voor een beperkte groep: de druggebruikers ontmoeten er overdag en bij nacht en ontij de handelaars in verdovende middelen. harakiri AMSTERDAM In een telegram aan de minister van CRM heeft dr. L. Meinsma verzocht snel een verbod uit te vaardigen op reclame voor alle tabaksprodukten. Dr. Meinsma wijst erop dat sinds kort twee sigarettenfa- brikanten (Niemeijer en Philip Mor ris) de Nederlandse vrouw welhaast aansporen zogenaamde damessigaret- VOOrb66ld ten te gaan roken. De arts hoopt dat de minister in overleg met zijn colle ga van volksgezondheid en milieu hygiëne snel tot een besluit komt, om dat het roken al zo verontrustend veel slachtoffers onder mannen maakt. De gemiddelde levensduur van Japan se schrijvers wordt aanzienlijk ver laagd door een merkwaardige zelfver nietigingsdrift. In het afgelopen jaar alleen al zijn twee prominente Japan se schrijvers er voortijdig door omge komen. De laatste was de 72-jarige Yasoenari Kawibata, die op 16 april overleed nadat hij in plaats van lucht een dodelijk gas inhaleerde en waar mee Japan zijn enige Nobelprijswin naar voor de literatuur kwijtraakte. Vóór hem was het de schrijver Yoe- kio Misjima die zich publiekelijk de buik openreet na een mislukte poging de militairen tot een rechtse coup te bewegen. Dr. Kensjiro Ohara, een Japanse psychiater die zich met het zelfmoord fenomeen bezig houdt, zegt dat de kans dat een Japanse schrijver haraki ri pleegt 300 keer zo groot is dan bij vakgenoten elders. Het zijn niet alleen schrijvers die in Japan voortijdig het leven verlaten. Het Japanse ministerie van sociale zaken becijfert dat jaarlijks zo'n 15.000 landgenoten zelfmoord plegen en dat dit in de periode van 1955 tot 1965 zelfs gemiddels 20.000 per jaar was. In Japan worden na Hongarije de meeste zelfmoorden gepleegd en het telt het hoogste aantal bejaarde zelfmoordenaars ter wereld. Als oorzaken worden genoemd dat de Japanse samenleving een supersnelle verandering heeft doorgemaakt, waar in vooral de oudere generatie zich met steeds grotere problemen moet handhaven. Het gevoüg is onwennig heid, vereenzaming en grote moeite zich gelukkig te voelen. Als andere reden wordt wel gegeven dat de mo derne maatschappij bejaarde Japan ners nogal hard bejegent, zodat het gevoel van overbodigheid en hulpe loosheid naar de meest drastische uit- weg doet zoeken. In de afgelopen tachtig jaar zijn in Japan minstens tien befaamde schrij vers door eigen toedoen omgekomen. Volgens de psychiater Ohara moet het hoge aantal zelfmoorden in deze groep gezocht worden in samenhang met de sociale omgeving en psycholo gische, lichamelijke en medische fac toren. De directe beweegredenen ver schillen per individu. Maar schrijvers hebben de neiging zich eenzaam en geïsoleerd te voelen,' zo vervolgt Oha ra, veel Japanse schrijvers grijpen naar alcoholica of verdovende midde len. Zij zijn niet immuun voor de samenleving en zodra zij zich in het sociale leven hebben gestort (nadat zij beroemd zijn geworden) hebben zij de neiging neurosen te ontwikke len. watertafel Vissen wordt een steeds simpeler ge noegen, ontdaan van alle ontberingen. Tegenwoordig kun je zelfs Je lunch- pakketje, kopje koffie en sigaretje naast je in het water zetten op een door Curver uitgedacht priktafcltje. Het kunststoffen plateautje heeft uit sparingen om hapjes en dranken enig houvast te geven grote schepen en vissen moeten wèl uit do buurt blijven natuurlijk en steunt op een in schuifbare prikstok, die ook op het strand, in de tuin of waar dan ook in de grond gestoken kan worden. Deze 'weekend table' waarom geen vrije- tijdstafeltje? kost in de winkel 5.95. fedde An Rutgers van der Loeff, die al zoveel boeken voor en over de jeugd heeft geschreven, is op het ogenblik bezig aan 'Ik ben Fedde', dat dit najaar bij Ploegsma in Amsterdam verschijnt ter gelegenheid van 'vijftig jaar kinderrechter, vijftig jaar wette lijke ondertoezichtstelling'. Het onder werp van haar nieuwste boek heeft daar direct mee te maken: wat komt er terecht van een kind, dat vanaf zijn vijfde jaar in allerlei inrichtin gen is opgevoed? Mevrouw Rutgers heeft haar verhaal aan bestaande situaties ontleend. LOWIETJE Het zonnestelsel lijkt met een jaar of wat gezinsuitbreiding te mogen ver wachten. Volgens Joseph L. Brady van de universiteit van Californië draaien er geen negen maar tien planeten om de zon, en hij heeft ook uitgerekend waar die tiende moet zit ten. Dat is alleen zo ver weg dat het zoeken wel eens flink lang zou kun nen uren. Dat past helemaal in het gebruitelijke patroon. Planeet num mer acht, Neptunes, kon in 1846 nog worden waargenomen in hetzelfde jaar waarin men zijn aanwezigheid had uitgerekend. De 'ontdekking op papier' bestond uit het xvaarnemen van kleine afwijkingen in de baan die Uranus (nummer zeven) om de zon beschrijft. Die moesten zijn veroor zaakt door de aantrekkingskracht ran een tot dan toe onbekende planeet, en toen men wist waar men moest zoeken was die vrij vlot gevonden. Met planeet nummer negen, Pluto, trad een vertraging van vijftien jaar op. In 1915 werd uitgerekend dat hij er moest zijn en waar hij moest lopen (op grond van baanafijkingen van Neptunes) maar het duurde tot 1930 voordat hij op de sterrefoto's gevon den ivas. Pluto is dan ook erg moei lijk te zien, hij 'staat' gemiddeld veer tig keer zo ver van de zon als onze eigen aarde en er valt dus niet al te veel licht op. En van teruggekaatst zonlicht moeten de astronomen het in zo'n geval hebben. En nu is dus nummer tien uitgerekend. Niet overi gens op grond van baanafwijkingen van Pluto. Want in de veertig jaar dat we Pluto in de peiling hebben heeft hij nog geen kwart van een volledige omwenteling om de zon ge maakt, en dat is nauwelijks genoeg om een goed beeld van de baan zelf te krijgen, om van afwijkingen maar te zwijgen. (Pluto doet over een vol ledige omwenteling bijna 250 jaar; dat we in 42 jaar toch een kwart omloop zien komt omdat de loopsnel heid nogal sterk varieert en dat komt weer omdat de baan niet cirkelvormig is maar iets tussen ei- en sigaarvor- mig in). Brady en zijn medewerkers hebben het bestaan van 'hun' planeet uitgere kend op grond van afwijkingen in de baan van de komeet van Halley. Die komeet komt net als zijn soortgeno ten op zijn geweldig grote omlopen om de zon om de zoveel jaar in de buurt om dan weer voor jaren in de zeer verre verte te verdwijnen. Als hij onderweg geen planeten (met hun storende aantrekkingskrachttegen kwam, zou je op het weer verschijnen ervan de klok gelijk kunnen zetten, of in ieder geval de kalender. Maar die storingen zijn er wel, en met alle bekende planeten zijn zij niet hele maal te verklaren. Brady, Carpenter en McMahon heb ben onregelmatigheden in het ver schijnen van Halley's komeet nage speurd tot in bijbelse tijden. Omdat het een nogal opzienbarende komeet is, waren die verschijningen in de geschiedschrijving toel met bijbehoren de data na te speuren. Na een hele boel rekenen op een grote computer kwam daar uit dat de afwijkingen veroorzaakt konden zijn door planeet 10, vijfenzestig keer verder van de zon dan de aarde, met een looptijd van 600 jaar. Nu zou dat nog een beetje op een konijn uit een hoge hoed kunnen lijken, maar het aardige is dat als je het bestaan van die planeet aanneemt, ook afwijkingen in de baan van nog twee andere kome ten (Olbers en Pons-Brooks) begrij pelijk worden. Dat kan nauwelijks meer toeval zijn, dus de astronomen zullen nu wel driftig op hun foto's gaan zoeken. Zullen zij er ook vijftien jaar over doen? Zij hebben tegen dat Brady's planeet nog eens ruim ander half keer zover van de zon weg staat als Pluto; zij hebben voor dat de waarnemingstechniek sinds 1915 aan zienlijk is vooruitgegaan. Je zou er bijna weddenschappen op af kunnen sluiten. Dat doet Brady niet, maar hij gelooft wel dat het een jaar of wat kan duren. Het is overigens de vraag of we tot die tijd wel van Brady's (eventuele) planeet mogen spreken. Want uit Engeland komen berichten dat Graham Conroy (14) uit Stockton- on-Tees, vier maanden geleden al heeft uitgerekend dat er nog een tiende planeet voorbij Pluto moet zijn. Ook op grond van komeetbanen. maar zonder computer. Gewoon met potlood en papier, in zijn slaapkamer. Graham, die lid is van een club van jonge onderzoekers, maakte zijn ont dekking in januari bekend. Hij had alleen geen gelegenheid om haar, zo als Brady, 1e publiceren in het Jour nal of the Astronomie Society of the Pacific. Zonnebrandolie is geen verstandige uitvinding. Nog net op tijd voor het schijnbaar nu toch echt naderende zomerseizoen hebben wij een goede raad opgedaan in de huidkliniek van Amsterdams Binnengasthuis: gebruik geen zonnebrandolie. Elk ander pre paraat om je vel de nodige bescher ming te geven tegen te veel ultravio let licht, is in principe beter dan olie. Die bescherming wordt bereikt door een stof op de huid aan te brengen die dat ultraviolette licht tegenhoudt, zo lang de huid dat zelf nog onvoldoen de doet (door bruin te worden). Zo'n stof kan in principe worden opgelost in water, of een mengsel van water en alkohol, of desnoods in een emul sie (hele kleine oliedruppeltjes die vrij zweven in een waterige oplos sing), maar liever niet in olie. Want wat gebeurt er dan? Prof. dr. R. H. Cormane: de bovenste van de zes laagjes waarin je de huid kunt verde len, bestaat uit platte cellen die dakpansgewijs over elkaar heen lig gen. Hoewel in deze toplaag geen huidpigment voorkomt de kleurstof die het natuurlijke middel tegen zon nebrand is vervult hij toch een belangrijke functie bij de bescherming van dieper gelegen lagen tegen be schadiging door zonlicht. Hier wordt namelijk het invallende licht ver strooid, net zoals dat bijvoorbeeld in matglas gebeurt. Dat betekent dat er uiteindelijk minder licht beneden arri veert. Wanneer je nu de huid met olie insmeert, dan wordt die verstrooi ende functie opgeheven, het bovenste laagje ivordt helemaal doorzichtig. In die olie kunnen dan wel stoffen zitten die ultraviolet licht gedeeltelijk te genhouden, maar het is niet slim en niet nodig om tegelijk een natuurlijke barrière uit te schakelen. Het moet gezegd worden: Washington geeft het goede voorbeeld. Er wordt hier in regerings- en iets lagere overheidskringen wel druk gepraat over minder auto's, minder luchtver vuiling en meer fietsen, maar daar dóen ze het ook. Bij het parlements gebouw in Amerika's regeringscen trum worden parkeerplaatsen voor rij wielen aangelegd, omdat al zo'n vijf tien volksvertegenwoordigers èn sena toren dagelijks op de fiets naar hun werk komen. Dat scheelt niet alleen een hoop ruimte, maar ook nog dure chauffeurs. Patates Zaterdag begint in Bor deaux de foire international en daar zal ons land met de patateskraam staan. Agrarisch Nederland wordt er vertegenwoordigd door 45 bedrijven en de Franse en andere bezoekers zullen er kunnen proeven dat het niet altijd wijn hoeft te zijn en dat een Hollands pilsje of borreltje er ook best op z'n tijd in gaat Havencon- ccrt Het havenpromenadeconcert volgende week zaterdag in de Rot terdamse Doelen heeft dit jaar een bijzonder tintje in verband met de honderdste verjaardag van de Nieuwe Waterweg. Voor het bijzondere geluid zorgen Vera Beths (viool), Bernard Kruysen (bariton) en het Rotterdams Philharmonisch Orkest olv Edo de Waart. De te spelen muziek is van Brahms (drie Hongaarse dansen), Tsjaikowski (een vioolconcert) Pro kof jew (de luitenant Kisje-suite) en Wagner (derde acte van Lohengrin) Ierland Donderdagavond wordt de kwestie Noord-Ieriand uitvoerig be sproken in het Martin Luther King- centrum (Amsterdam, Binnenkant) op een bijeenkomst, waar men gelijk sub groepen wil vormen ter voorbereiding van een rapport over de kwestie Drumconcours Zestien drumbands proberen 14 mei in de Bossche Bra banthallen de beste plaatsen te berei ken in de hoogste muzikale drum klassen: uitmuntendheid, ere- en supe rieure afdeling. Het zal de hele mid dag duren voor iemand zich superieur mag noemen

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7