'Evangelie als bron van politieke inspiratie is niet te vervangen' Gratis reizen vanaf 16 mei a.s. 4% 4i% 5% 41% 51% 61% postspaarbank Lardinois opent grootste viskwekerij D'66 wil opheffing 'landbouw en visserij' 2 dagen in mei opuw65+kaart Aardgas duurder altijd safe Voor opening van droogdok geen ontwikkelingsgeld Verkeersschout komt definitief Kamer wil duidelijker normen voor 'ontwikkelings-subsidies' Het weer 'zeeland' reizen'72 via hoek van holland idb-harwich Nederland telt een miljoen sportvissers TROUW/KWARTET WOENSDAG 3 MEI 1972 Binnenland T3/K5 Andriessen niet eens met De Zeeuw Van onze parlementsredactie DEN HAAG De fractieleider van de KVP in de Tweede Kamer, mr. F. Andriessen heeft zich in een gisteren verschenen aflevering van 'Politiek Perspectief gekeerd tegen gelijkstelling van de christelijke en humanistische inspiratie in de ene christen-democratische partij die in Nederland wel licht in het verschiet ligt. 'Men kan naar mijn mening de waar de van de humanistische inspiratie ten volle erkennen zonder haar in de grondslag van de partij in nevenbe schikking met de evangelische inspira tie te plaatsen. (Nevenschikking van inspiratiebronnen als dragende grond voor een partij als collectiviteit). Men valt dan terug op inspiraties van hen die zich in partijen verenigen', aldus mr. Andriessen. Hij geeft toe dat dit (*-»n mogelijkheid is, maar voegt daar aan toe dat het een oplossing is die verschilt van wat tot nu toe de Ne derlandse praktijk is geweest. Mr. Andriessen voegt hieraan toe: 'En *ot nu toe hebben partijen die het zonder reële grondslag meenden te kunnen stellen, in ons land niet een werkelijke machtspositie weten te be reiken'. De KVP-kamerfractievoorzit- ter meent dat dit ook samenhangt met ons kiesstelsel, dat ertoe heeft geleid 'dat ons parlement een 'afspiegelings college' van het kiezersvolk is'. Mr. Andriessen: 'Kiesstelsels die zich veel meer concentreren rond de persoon van de te kiezen vertegenwoordiger met een veel sterkere persoonlijke inslag derhalve, kennen traditioneel een groter wisselend kiezersbestand en hebben ook minder behoefte aan ideologieën als grondslag voor partij vorming. In een stelsel van evenredi ge vertegenwoordiging, waarin imen meer georiënteerd is op groepen, pro gramma's of ideeën, is die behoefte veel groter'. Eerder in zijn artikel merkt mr. An driessen op dat de Nederlandse partij en hun identiteit niet alleen, mis schien zelfs niet in de eerste plaats ontlenen aan grote politieke onder werpen of aan een politieke basisfilo sofie. 'Juist in het Nederlandse partij politieke systeem, waarin, rond wat Van een verslaggever DEN HAAG Voor de officiële ope ning van het droogdok op Curagao, die onlangs plaats had, zijn direct noch indirect Nederlandse ontwikke lingsgelden gebruikt. Dit heeft mi nister Lardinois (Surinaamse en An tilliaanse zaken) gisteren geantwoord op schriftelijke vragen van het Twee de-Kamerlid De Gaay Fortman (PPR). In zijn antwoord heeft de bewinds man de gevraagde opgave verstrekt. Daaruit blijkt dat het bedrag nodig was voor personeelskosten en het materiaal. ADVERTENTIE In mei kunt u met NS op uw 65+kaart weer 2 dagen gratis reizen. Kies uit elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag (behalve 2,11, 20 en 23 mei). Laat aan 't loket uw 65+kaart afstempelen en stap in. Voor le klas betaalt u max. f 4.- bij. Buiten de gratis reisdagen reist u met uw 65+kaart voor de halve prijs van een enkele reis. De jaarkaart kost f 50.- p.p., voor 'n echtpaar f75.- Driemaandskaart f 20.- p.p., voor 'n echtpaar f30.- Elke 65-plusser kan er een kopen (uw vrouw mag jonger zijn). NS-legitimatiebewijs of pasfoto('s) èn een bewijs waaruit uw leeftijd blijkt (paspoort of trouwboekje) meebrengen. Vraag de folder aan 't loket. voordelig uit met NS Overigens, zoals eerder gemeld, is de nevenschikking van christendom en hu manisme niet meer het discussiepunt in de contactraad. Het gaat er, sinds het eerste ontwerp voor de strategie nota op tafel is gebracht, nu om of het uitgangspunt van de partij alleen in de inleiding moet worden vastge legd, dan wel of de referentie aan het evangelie ook in de paragrafen van de strategienota zichtbaar moet zijn. Van een verslaggever DEN HAAG De verkeers schout komt er. Als binnen af zienbare tijd deze functionaris zijn intrede bij het arrondisse mentsparket doet, zal hij in fei te de bevoegdheden uitoefenen, die de wet aan de officier van justitie toekent. Deze niet-academisch gevormde functionaris zal zich op de over belaste gerechten uitsluitend met afwikkeling van verkeers- sovertredingen gaan bezighou den, die krachtens de wet aan sprakelijkheidsverzekering mo torrijtuigen 'als overtreding strafbaar zijn gesteld'. Deze laatste toevoeging werd gisteren tijdens de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van enige bepalingen betreffende de rechterlijke organisatie, door de Tweede Kamer aangebracht op voorstel van de liberaal mr. Geurtsen, volgens wie de be voegdheid van de verkeers schout zich niet zou mogen uit strekken tot verkeersmisdrijven. Zonder hoofdelijke stemming ging het wetsontwerp, dat deel uitmaakt van een algehele her ziening van de rechterlijke or ganisatie en waaraan nog vijf tot negen jaar moeten worden gewerkt, onder de hamer door. (ADVERTENTIE) Mr. F. H. J. J. Andriessen men dan wel "het midden' noemt, vele partijen dingen om de kiezersgunst, is er die behoefte aan een eigen identiteit die voor velen programma tisch, maar voor tenminste evenveel anderen ideeël wordt bepaald'. Van onze parlementsredactie DEN HAAG D'66 wil, dat het departement van landbouw en vis serij wordt opgeheven. Drs. D. Eisma zei gisteren in de Eerste Kamer dat een staatssecretaris op economische zaken de landbouwbelangen op EEG-niveau zou kunnen behartigen. Verder moet het mogelijk zijn het departement van landbouw te verdelen over ruimtelijke or dening, erm, onderwijs en justitie. Strategienota Het stuk van mr. Andriessen ligt in de lijn van de onlangs gepubliceerde concept-strategienota waarover wordt gediscussieerd in de oontactraad van de drie confessionele partijen. Zoals onlangs opgemerkt, wordt in de inlei ding van deze nota alleen 'de kritiek van het evangelie' genoemd als toets voor het politieke basisprogramma en het mens- en maatschappijbeleid van de nieuwe politieke partijformatie. Deze concept-strategienota en het arti kel van mr. Andriessen zijn daarmee in strijd niet het idee dat de laatste jaren vooral door de werkzaamheid van het Democratisch Centrum Neder land van dr. S. W. Couwienberg binnen de KVP is gegreoid, als zou de nieuwe partij moeten staan voor waar den die aan christendom en humanis me zijn ontleend. Minister Lardinois ging niet op deze suggesties in. Hij kondigde aan, dat hij over dit probieem in zijn toelichting op de nieuwe landbouwbegroting zou schrijven en dit aan zijn collega's zou voorleggen. Uit een aantal opmerkin gen bleek evenwel dat de bewindsman er niets voor voelt de taak van zijn departement in te perken. Zo was hij het niet met de heer Eisma eens, dat staatsbosbeheer onder crai zou moe ten vallen, het landbouwonderwijs on der de volledige verantwoordelijkheid van onderwijs zou komen en de vlees keuringsdienst weer naar volksgezond heid zou moeten vefhuizen. LANDSCHAP De ruilverkaveling speelde een belang rijke rol in het landbouwdebat. Vast staat, dat er een wijziging komt in de stemprocedure. Het gevolg zal ver moedelijk zijn, dat in de toekomst meer wordt afgestemd, zodat er min der wierken in uitvoering komen. Mi nister Lardinois wilde met de wijzi ging niet wachten op de nieuwe land inrichtingswet. Dr. M. H. M. van Huiten (PPR) trok vooral van leer tegen de reeds vijf jaar geleden goed gekeurde rniLveilkaveling van de Poel Plan van Longman: DEN HAAG Het beleid van de regering blijft erop gericht de aardgasbel in Groningen tot het jaar 2000 voor de openbare gas- voorziening te behouden. De hui dige moeilijkheden rond de aard gasvoorraad zijn eerder veroor zaakt door het sterk gestegen binnenlands gebruik dan door de export van aardgas die rond de helft van de totale aardgasbel zal bedragen. Dit verklaarde minister Langman (e- conomische zaken) in antwoord op vragen die hem gisteren vanuit de Kamer over de aardgasvoorraad wer den gesteld. Volgens de heer Langman was het binnenlands gebruik met name door de gasverwarming in 1971 40 procent meer dan in 1968 was voorzien. Door deze ontwikkeling en de met het buitenland afgesloten contracten zou in de jaren 1975-'80 de maximumafzet- capaciteit van 5 procent van de totale gasbel (105 miljard kubieke meter) worden bereikt. Door een recent ge bleken minder goede geologische ge steldheid van de bodem blijkt per jaar slechts maximaal 82,5 miljard kubieke meter gas (4 procent van het totaal) haalbaar. Het verschil zal ten dele vanuit andere Nederlandse aard gasvelden moeten worden gehaald en voor een ander deel (rond 10 miljard kubieke meter) uit de voorraden die op het continentaal plat in de Noord zee zijn aangeboord. Daar op het Nederlandse gedeelte van het plat de boringen tot nu toe teleurstellend zijn, zal hiervoor waarschijnlijk een bij Goes. Een oud heggenlandschap gaat verdwijnen op Zuid-Beveland ter wijl men in de IJsselmeerpolders weer zo'n lanschap wil gaan aanleg gen. Het antwoord van minister Lar dinois was, dat het landschap toch wel verdwijnt ondanks de ruilverkave ling. 'Het brokkelt onder je vingers af', zei hij. Van de landschapselementen, zei hij, verdwijnt jaarlijks twee tot zeven pro cent. De landbouwers vervangen im mers de elementen die geen functie hebben en kostbaar zijn in het onder houd. Men zou subsidie kunnen geven om het landschap in stand te houden. Maar straks hebben we daar de hele landbouwbegroting voor. De stelling van de minister was, dat het landschap steeds een functie moet hebben. Over de toekomst van de landbouw Liet minister Lardinois zich niet pessi mistisch uit. De toetreding van Enge land, Denemarken en Noorwegen tot de EEG is weliswaar niet gunstig voor het prijsbeleid voor de akkerbouw- en tuimbouwprodukten, maar hier staat een gunstiger afzet in Engeland tegen over. De ontwikkeling In de graanbouw gaat de goede kant op. Vooral in het noorden zijn de bedrijven beter aan gepast en zijn al veel samenwerkingen en fusies tot stand gekomen. Volgens de minister is de akkerbouw alleen te handhaven op de beste gronden met grove tuinbouwprodukten en selectie ve produkten. Na de afspraken in Brussel kan men ook in Nederland een geleidelijke in voering van rentesubsidies voor de akkerbouw en veeteelt verwachten. beroep op buitenlands gas moeten worden gedaan. Minister Langman heeft een aantal maatregelen in voorbereiding om het binnenlands gebruik te stabiliseren. Daarbij wordt gedacht aan een prijs verhoging van het aardgas. Nieuwe contracten met industrieën zullen al leen tegen hogere prijs en voor klei nere hoeveelheden worden afgesloten, terwijl de in 1975 aflopende contrac ten daarna slechts van jaar tot jaar zullen worden verlengd. Minister Langman benadrukte dat het niet zijn bedoeling is om de ombouw van stool» olie op gasverwarming van de tuin ders op de bedrijven in het Westland te laten stagneren. Rente gewone spaar rekeningen en giro renterekeningen spaarbewijzen Algemene Premie spaarregeling Jeugdspaarreke- ningen, ambtenaren- spaarrekeningen, verschillende gepre mieerde bedrijfs- spaarrekenlngen en winstdelingsspaar- rekeningen beleggingsrekenin gen met opzeggings termijn van.3_maanden beleggingsrekenïn- gen met opzeggings termijn van 12 maanden beleggingsrekenïn- gen met opzeggings termijn van 24 maanden DEN HAAG Met alleen de rege ringspartijen voor, is gisteren in de Tweede Kamer de motie-Mommersteeg (KVP) aangenomen, waarin minister Boertien (ontwikkelingshulp) wordt gevraagd om de criteria voor het adviseren, van subsidie, die de com missie voor ontwikkelingssamenwer king nu hanteert, te verduidelijken, 'omdat de huidige criteria tot onge wenste meningsverschillen over de toepassing kan leiden'. Op de vraag van de socialist Ter Beek aan de christelijke fracties of zij zich daarbij criteria voor ogen stelden, waarbinnen de koffie-actie van het Angolacomité wel mogelijk zou zijn, antwoordde de anti-revolutionair Ver- maat: 'Dat is lang niet zeker'. Dit was voor de oppositie reden om tegen de motie te stemmen. Ter Beek: 'Deze motie heeft een dubbele bodem'. De heer Imkamp (D'66): 'Wij zijn tegen deze motie, omdat we er de bedoeling achter proeven, dat door strakkere normen aan te leggen het de commissie voortaan onmogelijk moet worden gemaakt om de regering ooit nog eens voor de voeten te lopen'. Twee moties van de PvdA en de PSP werden verworpen, met alleen de op positie voor. De eerste motie vroeg de regering de koffieactie van het Ango lacomité binnen het mandaat van de nationale commissie ontwikkelings strategie te laten vallen. De ander vroeg de regering 'bij haar beslissin gen over het financieren van de door de nationale commissie vastgestelde projecten niet meer het criterium 'materiaal van niet-controversieel ka rakter de hanteren'. De tegenstemmers waren van mening dat dit in het regeringsbeleid nooit een criterium is geweest voor het al dan niet toeken nen van subsidies. (ADVERTENTIE) Voorzomers f engeland voor de vakantie waar iets over te vertellen valt reeds vanaff171,- brochures/boekingen bij uw reisbureau i en elk n.s. station Van ome weerkundige medewerker De luchtdruk stijgt en het weer blijft mooi. Er zijn nog geen tekenen, dat het aangename meiweer zal ophouden. De middagtemperaturen bereiken in het binnenland waarden van 20 tot 22 graden Celsius, de tninima schomme len rond de 10 gr. Het voortduren van de meizomer wordt gegarandeerd door een hoge- drukgebied met centrum van 1030 mil libar bij de Witte Zee. Het blokkeert oceaanfronten die niet verder kunnen komen dan Ierland en West-Frank rijk. Tussen maandagavond en dins dagmorgen vroeg heeft het geonweerd op de route Limburg - Gaasterland. Dit onweer (onze medewerker in zuid west-Friesland telde tussen 2 en 3 uur 's nachts zestien ontladingen) hing samen met een hoeveelheid koude lucht in de hogere niveaus, die zich van het Middellandsezee-gebied naar onze contreien had verplaatst. Tot in het westen van de DDR donderde het. Na een hernieuwde opwarming van de lucht door de zon ontwikkelden zich gisterenmiddag tussen 4 en 6 uur lokaal in het noord-oosten enkele bui en met matig onweer. In Gorredijk werd gisteravond om 7 uur 11,5 mm neerslag gemeten. De buien hadden eerder in het 'opgeblazen' cumulus stadium een treffend mooie aanblik gegeven. Het was net een plaatje uit het boekje 'Onweders en onweersver schijnselen' van dr. D. van Gulik, dat lang geleden, namelijk in 1908, ver scheen. De temperatuur komt vandaag voor de derde achtereenvolgende meidag boven de 20 gr. Gemiddeld over de laatste zes jaar gebeurde dat in De Bilt op negen dagen in mei: in 1971, 1970 en 1969 respectievelijk op der tien, tien en negen dagen. Het aantal zomerse dagen ran 25 gr. of warmer in mei is te De Bilt over de laatste tien jaar gemiddeld 1,7 met een maxi mum in 1964 (vier), in 1966, 1967 en 1969 drie. In 1970 waren er in mei in het geheel geen zomerse dagen, in 1971 konden er twee af. Van een onzer verslaggevers OOSTELIJK FLEVOLAND Minister Lardinois opent vandaag in Oostelijk Flevoland liet grootste bedrijfscomplex van de O.V.B., de Organisatie ter Ver betering van de Binnenvisserij. Deze instelling, die 20 jaar geleden werd inge steld, stelt zich vooral ten dienste van de sportvissers, wier aantal in Nederland (dat is beslist geen visserslatijn) tot een miljoen gestegen is. Een paar maanden geleden is de viskwekerij in Oostelijk Flevoland, die met haar 220 hectare verreweg de grootste van Nederland is. al 'operatio neel' geworden. Vanaf 1963 was de OVB daar al proviso risch bezig. In de afgelopen jaren deed men een schat van ervaring op, die in de defini tieve accommodatie is ver werkt. Een belangrijk punt daarbij was de watervoorzie ning (temperatuur en derge lijke voor het broodhuis). Bedrijven De OVB die als eerste taak heeft ervoor te zorgen, dat er voor de Nederlandse binnen wateren voldoende pootvis be schikbaar komt, heeft bedrij ven in Oostelijk Flevoland, Valkenswaard, Nieuw-Vennep en Grouw. Daarnaast is er een proefbedrijf met 72 vijvers in Beesd, waar men zich speciaal bezighoudt met allerlei proble men, die zich bij de visserij kunnen voordoen. Regelmatig worden daar hengelaars uitge nodigd om hun krachten te beproeven. Ze testen er de verschillende vissoorten bij voorbeeld op hun vechUust. Uitgezocht wordt ook welke vissoorten zoveel mogelijk vol doen aan de eisen, die de hengelaars eraan stellen. Daar naast wordt op uitzettingen van zogenaamde handelspoot- vis (voorn, brasem, baars etc.) die door anderen dan de OVB wordt geleverd, subsidie ver leend voor zover dit ten be hoeve van de hengelsport ge beurt Ook de beroepsvisserij kan van de diensten van de OVB gebruikmaken. Het aantal be roepsvissers in dc binnenwate ren bedraagt nog steeds enige honderden. Telt men er het LJsselmeer bij, dan komt men op zo'n 500 beroepsvissers. Het accent ligt dus duidelijk op de sportvisserij. Er zijn ongeveer 700.000 sportvissers georganiseerd. Verder zijn er dan nog enige honderden dui zenden kinderen, die vrij re gelmatig met hun hengeltje aan de waterkant zitten. In totaal hebben vermoedelijk een miljoen Nederlanders de vissport 'ontdekt'. Hoeveel van hen profiteren van het werk van de OVB zal binnenkort door een computer worden be rekend. De OVB geeft dit jaar in Oostelijk Flevoland, waar zij nu over 170 hectare aan rijvers beschikt, voor het eerst forellen kweekt, dat wil zeggen vanaf het eerste begin, met eigen eieren en kuit. De perspectieven in dit opzicht worden gunstig geacht Uitheems Geëxperimenteerd wordt ver der met enige uitheemse vis soorten. Daartoe behoort de graskarper, een plantenetende ris. een vis. die destijds werd ingevoerd als biologisch be strijdingsmiddel tegen water- Tot de miljoen sportvissers die ons land telt, moeten zo af en toe ook de bejaarden gerekend worden. Deze foto werd twee jaar geleden ln Ilpendani genomen waar dc 'Club van Honderd' een viswedstrijd organiseerde. planten zoals waterpest, krans- wieren en draadalgen. Zij wer den geïmporteerd zowel uit Taiwan als uit Hongarije. Bij de IVB heeft men de hoop dat de voortplanting van de Hongaarse graskarper in Ne derland zal lukken. Mogelijk wordt over enige tijd voor het eerst broed van deze vissoort gewonnen. Overigens ligt de zaak. wat de graskarper betreft, nog tame lijk open. Aanvankelijk waren de resultaten niet zo best. maar de laatste tijd is men wat optimistischer geworden. De graskarper viel als planten- bestrijder nogal tegen. Henge laars. die ermee experimen teerden verschalkten de mees te exemplaren niet met sla. andijvie, prei 'en dat soort groenten, maar met meelpro- dukten. Wat de sportwaarde betreft, blijft men voorshands bij de conclusie, dat de graskarper een vrij schuwe vis onder gunstige omstandighe den redelijk vangbaar is. Als gunstige omstandigheden gel den hier: donker weer met wisselende bewolking, niet te lage watertemperatuur en dek kingsmogelijkheden voor vis en hengelaar. Weersgesteldheid van gisteravond 19.04 uur. maximum-temperaturen van gittoren en neerslag van 07.0019.00 uur. Amsterdam onbew 20. 0; De Bilt onbew 21. 0; Deelen onbew 22. 0.1; Eelde h.berw 23. 0; Eindhoven I bew. 22. 0; Den Helder onbew 14. 0; Luchth Rtd onbew 19. 0; Twente h.bew 22. 0; Vllsslngen l.bew 19. 0; Zd Limburg 21. 0; Aberdeen rw bew 14, 0; Athena l.bew 19. 0; Barcelona regen 12. Berlijn rw bew 23, 0; Bordeaux rw bew 18. 0.3; Frankfort xw bew 2L 0; Genève h.bew 21. 0: Helsinki h bew 17. 0: Innsbruck h.bew 22, 0: Kopen hagen h.bew 16. 2; Lissabon l.bew 15. 2: Locarno h.bew 19, 0; Londen rw bew 20. 0.4: Luxemburg regenbul 21. 1; Madrid bew 16. 0 1; Malaga rw bew 20. 0; Mallorca sw bew 14. 2; Mlinchen l.bew 20. 0; Nloe h.bew 19 0: Oslo rw bew 21. 0; Parijs h.bew 23. 0; Home h.bew 20. 0; Spilt 20. 0; Stockholm rw bew 20, 0; Wenen rw bew 20. 0; Zürich *w bew 2L 0; Casa Blanca rw bew 17. 3; Las Palmas rw bew 20. 0, Hoog water 4 mei; VUsslngen le getij 5.16, 2e getij 17.36, Haringvliet aan de zeerljde 6 53 - 19.17; Rotterdam 8.02 - 20.07; Scheva- ningen 6 16 - 18.43; IJmulden 7 - 19.27; Den Holder 19.31 - 22.48; Harllngen 13 02 1.30; Delfzijl 3.13 - 13.20.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5