NEDERLAND OP VERKEERDE WEG Twente's missers door Sparta gecamoufleerd Vijftiende landstitel van Ajax levert het bewijs: Jeuring en Klijnjan in selectie Haal goedkoop uw rijbewijs DAF Bon TROUW/KWARTET MAANDAG 1 MEI 1972 Sport UI Van onze speciale verslaggever VELSEN Wij zijn, dat is met het vijftiende landskampioenschap van Ajax wel gebleken, in Neder land op de verkeerde weg. Hoe is het mogelijk, dat het kampioenschap van Nederland anno 1972 een vanzelfsprekendheid is geworden, waarvoor het niet méér waard is dan licht te applaudiseren, zo als wel gebruikelijk is na een goede actie van een individuele speler? Hoe is het mogelijk, dat na het bereiken van de landstitel de spelers een bosje bloemen en een niet eens gewaardeerde langspeel plaat toucheren en binnen twintig seconden van liet veld af zijn? Is het kampioenschap van Neder land dan niet de economische basis van onze bedrijfstak voetbal? AMSTERDAM Bondscoach Frantisek Fadrhonc heeft zestien speleis geselecteerd voor de wedsfrijd, die het Nederlands voetbalelftal woensdag in het stadion Feyenoord tegen Peru zal spelen. De geselecteerden, die vanmiddag op het Sportcen trum van de KNVB te Zeist bij eenkomen, zijn: Doelverdedigers: Van Beveren (PSV) en Schrijver (FC Twen te). Verdedigers: Venneker (Sparta), Schneider en Israel (Feyen oord), Hulshoff en Krol (Ajax) en Drost (FC Twente). Middenvelders: Jansen en Van Hanegem (Feyenoord) en Müh- ren (Ajax). Aanvallers: Wery (Feyenoord), Klijnjan (Sparta), Jeuring (FC Twente), Cruijff en Keizer (Ajax). Van de zeventien spelers, die meegingen naar Griekenland voor de wedstrijd in Athene, zijn drie man uit de selectie ver dwenen: Neeskens (Ajax) en De Jong (NEC) door blessures en Pahlplatz (FC Twente). In de selectiegroep voor Athene waren twee en een halve maand gele den niet opgenomen de spelers Klijnjan en Jeuring. willem II gered De Tilburgse voetbalvereniging Willem II (eerste divisie), wel ke lange tijd met opheffing werd bedreigd, lijkt voorlopig gered van een financiële deba cle. De gemeente Tilburg heeft de club uitstel van betaling (rente en aflossing van een schuld van 225.000 gulden) ver leend tot augustus 1973. Een aantal particuliere geldschieters schold Willem II een schuld van 175.000 gulden kwijt. De 'Rood-wit-blauwen' staan nu nog in het krijt bij de bedrijfsvere niging Tilburg, welke 67.000 gulden aan premies sociale las ten te vorderen heeft. Dit be drag dient voor 7 mei te zijn betaald. Willem II heeft echter goede hoop met de bedrijfsvere niging tot een akkoord te ko men. onderzoek De KNVB heeft besloten te on derzoeken of de wedstrijd DESK-Schijndel (zuid 1, eerste klasse E) van 23 april wel vol gens de reglementen is ge speeld, één van de degradatie kandidaten in 1 E, won met 2—1, maar de clubs Middelburg, RKC en VCW, eveneens verke rend in de gevarenzone op de ranglijst, zijn (zoals zaterdag ge meld) van mening dat er niet eerlijk is gespeeld. Deze clubs lelden dit af uit de gedragingen van drie DESK-spelers, die na het eerste doelpunt van Schijn- del het veld verlieten, omdat zij vonden dat hun doelman de bal met opzet niet had gestopt. Toen de drie zich na tien minu ten hadden laten overreden om terug te kren, had Schijndel de numerieke meerderheid uitge buit door nogmaals te scoren. Donderdag zal een commissie van de KNVB de bij deze affai re betrokken spelers en officials horen. trainers 1 Rob Baan (29), hulptrainer bij FC Den Haag, wordt met ingang van 1 juni oefenmeester van de Venlose eerste-divisie-club WV. Hij neemt de plaats in van de Westduitse 'part-timer' Josef Gesell, die adviseur wordt van het bestuur. Baan heeft in de jaren die hij bij FC Den Haag doorbracht, een goede reputatie opgebouwd als begeleider van talentvolle jeugdspelers. trainers 2 Ab Zonderland, manager van de eerste-divisieclub De Graaf schap, wordt per 1 juli hulp trainer bij Feyenoord. In die functie volgt bij René van Eek op, die oefenmeester wordt bij Helmond Sport. Feyenpord heeft als hulptrainer ook al Theo Verlangen aangetrokken. trainers 3 Helenio Herrera, trainer van AS Roma, heeft zijn verbintenis voor een jaar verlengd. Ver wacht wordt dat de spelerskern van AS Roma zal worden ver sterkt met de Braziliaan Jose Altafini, die op dit moment nog onder contract is bij Napoli. trainers 4 De Fransman Maroel Domingo gaat het volgende «eizoen de Spaanse voetbalclub Malaga trai nen. Domingo werd aan het be gin van het lopende 6eizoen ontslagen door Atletico de Ma drid wegens slechte resultaten. Zelfs de 'beslissende' wedstrijd bij Telstar manifesteerde afschuwelijk duidelijk hoe verrot die Nederlandse competitie wel is. Telstar geldt dit jaar toch als een lastige middenmoter, die juist tegen topclubs tot onver wachte prestaties in staat is. En toen Telstar gesteund door Van der Mee- ren, Driessen en Fens, halverwege de eerse helft enigszins gelukkig en ver rassend met 10 vóór kwam, leek het er op, dat Ajax in ieder geval heel veel moeite zou moeten doen de beide resterende punten voor de titel te pakken. Toegegeven: scheidsrechter Sjef Dorpmans héd vlak erop een strafschop kunnen geven, toen Keizer een overtreding binnen het straf schopgebied beging en hij had kun nen constateren, dat Sjaak Swart met Gerrit Mühren de uitblinker bij Ajax het been gevaarlijk hoog had, toen hij met een omhaal gelijkmaak te, maar tóch:de manier waarop Ajax na rust het tempo versnelde en pres sie ging uitoefenen was als een wurg greep, waaruit Telstar zich jammer genoeg niet kon ontklemmen. Ajax drukte net zo lang door en miste zó veel kansen, tót de winnende goal viel. Enigszins rommelig, via de opgekomen Barry Hulshoff, maar dik verdiend en lang verbeid en vooral: Het doelpunt waarmee Sjaak Swart (met een omhaal passeert hij doelman Van der Meeren) Ajax op 1-1 brengt. erg logisch. Zoais het lugisch was, dat Ajax die voorsprong van 2-«-l vast hield. Tot het kampioenschap er was, zeventien minuten later; nog wel even dééd alsof er enige sprake was van enthousiasme en zich vervolgens in hoog tempo naar het centraal station naar het eigen stadion liet vervoeren, om althans de schijn op te wekken, dat er wel degelijk vreugde was over deze zoveelste mijlpaal. Het is goed deze jammerlijke farce te doorzien. Ajax is zó veel sterker dan de concurrentie, dat ieder, die het goed met de voetballerij meent de noodklok moet hijsen. Et is, zonder overdrijving, sprake van een noodsitu atie, ais er een ploeg is, die zoveel sterker is dan de rest. Ajax behaalde tot nu toe bijna 92 procent van het mogelijk bereikbare en dat is een alarmerende score, vergeleken met het buitenland. Let wel, ik misgun Ajax deze riante positie allerminst, tenslotte is er be stuurlijk heel wat voor nodig om zo'n elftal op het veld te krijgen en zo'n elftal bijeen te houden, negen maan den vol spanning lérig. Maar kijken we bijvoorbeeld naar Engeland, nog altijd het ideale toekomstbeeld. Zelfs al kunnen Ajax-adepten daar tegen inbrengen, dat in de achter ons lig gende jaren twee prominente Engelse kampioenen Arsenal en Liverpool in het kader van het Europees bekertoernooi zijn afgemaakt, dan nog zal de objectieve voetbalfan moeten erkennen, dat déör andere koek ge bakken wordt. Neem een ploeg als het Londense Crystal Palace, momenteel in een he vig gevecht gewikkeld om degradatie uit de eerste divisie te ontlopen. Aan het begin van dit seizoen speelde Crystal Palace dre -'riendschappelijke wedstrijden in Nederland, met een nauwelijks getrainde selectie. Van Feyenoord werd nauwelijks met 10 verloren, bij FC Den Haag was Crystal Palace sterker, hoewel het met 00 gelijkspeelde en van PSV werd in Eindhoven met 2—3 gewon nen, Een sterk elftal dus. Crystal Palace, tijdens het seizoen nog ver sterkt met enkele prominente aanko pen. Toch niet sterk genoeg om in Engeland ook maar de rol van mid denmoter te kunnen vervullen. De Engelsen zijn ook veel verder dan wij in Nederland. Een voetbalbedrijf is namelijk wel te vergelijken mei anders geaarde bedrijven, maar er is één verschrikkelijk groot verschil. Wie in welke branche dan ook de eerste viool wil spelen probeert zijn concurrenten uit de markt te prijzen, tot hij de alleenheerschappij heeft, Zo niet in de voetballerij. Daar bestaat een bedrijf bij de gratie van de concurrenten. Is de bezoekende tegen stander in staat tot prestaties van formaat, dan zal dat de klant stimule ren tot bezoek. Gelijke componenten leveren de dramatiek, zoals het com petitie-verloop dat voorschrijft. Die dramatiek brengt mensen op de tribu nes en geld in het laatje. Anders dan nu. waar wekelijks zes van de negen wedstrijden in de eredivisie nauwe lijks enige betekenis hebben laat staan die wedstrijden in het stiefkind van het betaald voetbal, de eerste divisie is met de alleszeggende doel- cijfers van 89 voor en 19 tegen, mét dertien punten voorsprong op num mer drie in de kopgroep en met 42 punten voorsprong op de nummer laatst, Vitesse. Natuurlijk: uitgere kend in dit land speelt 's werelds sterkste clubelftal, dat van Ajax. Maar Ajax kan zo gemakkelijk op drie fron ten met succes meten, omdat de doorsnee-tegenstand in de Nederland se competitie zo gering is, dat Ajax soms op halve kracht een wedstrijd kan winnen. Akkoord, zeggen de optimisten dan. Wat dan. Moet Ajax dan naar een Europese competitie? Natuurlijk niet, want dan zou het Nederlands kampi oenschap een nog méér gedevalueerde zaak zijn. Moet Ajax dan maar met opzet zwakker gemaakt worden? Ook dat is geen oplossing. Laat Ajax maar dat voetbal spelen. Dat de fans tot verruking brengt dat is uiteinde lijk de bedoeling van het betaald voetbal. Maar begin wel, vanuit de top van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond met Ajax minder te be voordelen wat de data-wijzigingen be treft. Zelfs rond Europa Cupwedstrij den moet Ajax (of Feyenoord) ge woon aan de verplichtingen voldoen. Dat is de konsekwentie van het deel nemen aan Europese bekertoernooien en bovendien vergroot zoiets de waar de van de prestaties. En vooral, sla pende, sigaren en borrels verslinden de reisjes afwerkende leiders van de KNVB: dóé iets. Kijk niet glim lachend toe, hoe goed Ajax het wel doet. Haal het Ajax-deksel van de put en ruik, hoe die beerput van het betaald voetbal stinkt Doe de ogen niet dicht. En begin, of behandel het probleem van de recettedeling (óók het idee van Stoop) met meer aan dacht zoals in Engeland. En begin in samenwerking met het amateurvoetbal, aan een gedegen op leiding van talentvolle jeugdvoetbal lers. Zet een Jeugdplan-Nederland in elkaar, dat in alle 20 afdelingen en 6 districten een full-time trainer heeft, gecördineerd door een bijvoorbeeld daarvoor, geknipte Hans Croon. Dan is meteen het probleem van de werk- ADVERTENTIE) Er is een nieuwe manier om goedkoper, sneller en zekerder uw rijbewijs te balen. Alles wat u erover weten wilt staat in onze gratis brochure. Vraag 'm aan. Stuur mij snel uw boekje over de nieuwe manier van slagen. Naam Adres Plaat» Opzenden in envelop, zonder postzegel, aan DAF, antwoordnummer aooo, Eindhoven. Iloi doelpunt dat Ajax de 2-1 overwinning op Telstar en daarmee het kampioenschap bezorgde. Barry Hulshof, achter André, heeft doel man Van der Meeren gepasseerd. Links kijkt Sjaak Swart toe. loze, steuntrekkende A-trainers opge lost (werkverschaffing) en bovendien komt dan over een jaar of vijf een generatie proivoetbailertjes los, die ook andere clubs dan Ajax en Feyen oord kunnen aantrekken. Door die brede opleiding wordt ons voetbal in de breedte beter cn worden de krach ten hopelijk wat genivelleerd. Het zou tenminste iets zijn. Met excuses aan Ajax. Telstar-AJax 1-2 (1-1) 24. Jonker 1-0, 2S. Swart l-l, 72. Hullshoff 1-2. Scheidsrechter Dorpmans. Toeschouwers 21.000. Telstar: Van der Meeren: Driessen, André. Zwaan. Van Essen: Bijl. Fens, Jonker iVan Egmond): Stanic. De Wit (Van Kooton). Stout. Ajax: Stuy: Suurblcr. Hulshoff. Blankenburg. Krol; Haan, Cruijff. Mllhren. Swart. Van Dijk, Keizer MAARTEN DE VOS Enschcdeërs op gelijke hoogte met Rotterdammers Van een onzer verslaggever UTRECHT De missers van Twentes matchwinner van vorige week, Pirard, bleken na de wedstrijd tegen FC Utrecht tenslotte minder pijnlijk door de onverwachte nederlaag van Sparta. Tot tweemaal toe had Pirard de kans gekregen om Twente dichter naar het UEFA-Cup-toernooi te schieten. Ruim tien minuten na het begin van de tweede helft verzuimde hij eerst een misser van Kick van der Vall goed te maken en even later liet hij een uitstekende actie van René van de Kerkhof onbeloond. Uit die mis sers putte FC Utrecht de moed om het nog jonge ongeslagen thuisrecord (sedert begin 1972), de nieu we stimulans van trainer Bert Jacobs, te handhaven. Twente is door het gelijke spel (1-1) tegen Utrecht en de nederlaag van concurrent Sparta op gelijke hoogte gekomen met de Rotterdamse ploeg. De kans om zich echter nu al boven Sparta te nestelen is de hele wed strijd door volop aanwezig geweest. Twente miste weliswaar de geblesseer de Theo Pahlplatz en de geschorste Piet Schrijvers, maar wist zich tegen dit vrij behoudend voetballende Utrecht toch voldoende kansen te scheppen. René Notten, afgelopen woensdag tegen Jong Bulgarije de uitblinker bij de Nederlandse jeugd, verzette op het middenveld enorm veel werk. Dankzij zijn schakelend vermogen bleef Twente voortdurend de aandaeh+ van de Utrechtse defensie opeisen, zelfs al in cle eerste helft toen de brigade van Kees Rijvers zich toch opvallend vaak op eigen helft ophield. Twente had duidelijk angst, angst voor een eventueel falen van reserve doelman Schmink, die weliswaar vori ge week tegen Feyenoord uitstekend had voldaan, maar nu zijn eerste uitwedstrijd speelde. Rijvers: 'In de eerste helft hebben de jongens met veel terugspeelballen hem het nodige zelfvertrouwen geschonken. Maar Schmink heeft duidelijk getoond d^t hij het werk goed aankon. Hij heeft zelfs nog nooit zo'n goede wedstrijd gekeept als vandaag. Zijn zelfbewuste optreden gaf onze ploeg de moed om in de tweede helft wat meer aan het aanvallende werk te doen.' GEMIS FC Utrecht slaagde er in de eerste helft ook niet In om werkelijk gevaar lijk te worden. Bert Jacobs miste zijn stuwende kracht op het middenveld: de Deen John Steen Olsen, die dik wijls diep in de linies van de tegen stander weet te penetreren. Utrecht slaagde er voornamelijk- door dat ge mis niet in om zich ruimte te verwer ven. Bert Jacobs: 'Het rondspelen van verdediging naar middenlinie verliep uitstekend. Maar voor konden wij niet voldoende ruimte maken. Ik miste de mannen, die de diepte in konden gaan. En Van Huissteden durfde ik niet teveel aanvallend werk te laten verrichten, omdat dat ten koste zou gaan van zijn verdedigend werk.' De aanvallende acties van FC Twente hadden vrij snel succes in de tweede helft. Willem de Vries zorgde voor een karakteristiek doelpunt. Van ze ker vijfendertig meter afstand lobde hij de bal over de complete Utrecht defensie heen via de paal achter doel man Henriksen. Bert Jacobs: 'Dat was Epi Drost assisteert op de doellijn invaller-doelman Smink, terwijl Groenendijk, gehinderd door Willem de Vries,, over kopt. niemands schuld. Het was gewoon een prachtig doelpunt. Je houdt er wel rekening mee, want je weet dat De Vries tot verrassende dingen in staat is. Maar van zo'n afstand is er wenig aan te doen.' Twente had op dat moment de wed strijd in handen. Utrecht verliet zijn stellingen in de hoop op gelijke hoog te te komen met de Enschedeërs. Onder de inspirerende leiding van de uitblinkende Karei Bonsink, de Utrechtse tegenpool van René Notten, werd de Enschedese defensie aan het wankelen gebracht. Van Veen kopte bal naar de buitenspel staande Finn Seemann, maar scheidsrechter Ver voort had die overtreding geconsta teerd. Even later haalde De Vries een kopbal van Groenendijk van de lijn en verrichtte Epi Drost, die overigens een serie onbegrijpelijke vergissingen beging, eenzelfde actie. Het was allemaal slechts uitstel voor de Enschedeërs, die zelf door die aanvallende acties van de brigade van Jacobs eindelijk de gewenste ruimte kregen. Pirard en Van der Vall slaag den er echter niet ln ervan te profite ren. De gelijkmaker werd ingeluid door een fout van alweer Epi Drost. Twente's Ausputzer schoof de bal precies in de voeten van Karei Bonsink. Van Veen stond gereed om via een 1-2 te proberen de Enschedese defensie open te breken. Leo van Veen kreeg de bal, zag dat Bonsink onmiddellijk werd afgeschermd en deed toen precies datgene, wat nie mand verwachtte: hij school zelf. 1-1. Kees Rijvers: 'Het had na dat eerste doelpunt van ons goed moeten gaan. Maar wij verzuimden om de gelijkma ker te scoren. Dat kwam ons in feite duur te staan.' Bert Jacobs: 'Door dat doelpunt konden wij ons record van dit jaar: ongeslagen in thuiswedstrij den handhaven. Het ziet ernaar uit dat het record dit seizoen wel over eind zal blijven. Wij hebben nog maar een thuiswedstrijd: tegen Spar ta. Dat moet lukken.' FC Utrccht-FC Twente 1-1 (0-0) 50. De Vries 0-1, 73. Van Veen l-l. Scheidsrechter Vervoort. Toeschouwer* 10.000. FC Utrecht: Henriksen; Van Oudenallcn, Van Stijn. Wildschut, Van Huisstede; Cote, Cabo, Bonsink: Van Veen, Groenendijk, Seemann. FC Twente: Smlnk: Ven Ieriel, De Vries, Drost. Oranen; Willy van der Kerkhof. Not ten. Van der Vall; Pirard. Jeuring, Rene van der Kerkhof. JOOP HOLTHAUSEN VolendamFC Den Bosch 01 Telstar—Ajax 1—2 (Ajax kamp.) FC UtrechtFC Twente 11 FeyenoordFC Den Haag 21 MVV—Sparta 3—0 Go AheadExcelsior 10 DWS—FC Groningen 3—0 NEC—N AC 1-0 PSV—Vitesse 2—1 Ajax 31 27 3 1 57 89-19 Feyenoord 31 24 2 5 50 64-19 Sparta 31 17 9 5 43 66-32 FC Twente 31 15 13 3 43 42-13 FC Den Haag 31 15 9 7 39 52-31 FC Utrecht 31 14 8 9 36 51-39 NEC 31 13 8 10 34 36-39 PSV 31 11 9 11 31 42-30 Go Ahead 31 11 8 12 30 4647 Telstar 31 9 11 11 29 3745 MVV 31 10 8 13 28 3242 FC Groningen 31 8 11 12 27 3449 NAC 31 7 9 15 23 36-56 FC Den Bosch 31 6 8 17 20 24-60 DWS 31 7 5 19 19 2649 Excelsior 31 4 10 17 18 1447 Volendam 31 5 6 20 16 1649 Vitesse 31 4 7 20 15 18-59 Zondag: Vltesso FC Den Bosch. Ajax - Volendam, FC Twente Telstar, FC Den Haag - FC Utrecht, Sparta - Fevcnoord, Excelsior - MVV, FC Groningen Gó Ahead, NAC DWS. PSV - NEC De GraafschapSC Cantbuur 00 VolewijckersBlauw Wit 00 Roda JC—HVC 1—1 WagenlngenHaarlem 00 SVV—AZ'67 1—2 HeraclesFortuna SC 00 Willem IIEindhoven 31 VeendamFortuna VI. 2l PECHelmond Sport 41 Haarlem 33 23 7 3 53 59-15 Heerenveen 33 18 10 5 46 47-24 Roda JC 34 18 7 9 43 43-31 AZ '67 33 16 10 7 42 48-24 Eindhoven 34 15 12 7 42 45-34 Waeeningen 33 14 9 10 37 4443 HVC 33 13 9 11 35 3740 Veendam 33 12 11 10 35 4147 Blauw Wit 34 13 8 13 34 31-37 PEC 33 13 7 13 33 4542 Cambuur 33 11 10 12 32 38-37 De Graafschap 33 11 9 13 31 38-36 Willem II 34 10 10 14 30 38-39 Fortuna SC 33 9 10 14 28 3340 SVV 34 10 8 16 28 3647 Volewijckers 32 7 13 12 27 38-35 Heracles 33 19 7 16 27 38-39 FC VVV 33 9 9 15 27 3342 Fortuna VI. 34 8 10 16 26 2841 Helmond Sp. 33 7 9 17 23 33-56 DFC 33 5 9 19 19 25-59 De Volewijckers. HVC - Heerenveen, Haar lem Roda JC. AZ'67 Wagenlngen, FC VVV SVVV, SC Cambuur Heracles, Fortuna SC Willem II, Eindhoven - Veendam, Fortuna VI. - PEC Een juist Ingevulde kolom net er als volgt uit: 2—2—3—1—1—1—1—1—1—3—3—3—2 De cijfers van sporttoto nr. 43 zijn verder: Aantal deelnemers 593.141. Bruto Inleg 1.384.097. Prljzcnbedrag 585.473. Eerste tweede on derde prijs en premie elk 146.308. Er zijn momenteel 6 meldingen voor de eerste prijs. In toto 42. spelend op de wedstrijden uit het weekeinde van 22 en 23 april, zijn twee winnaars van de eerste prijs. ZIJ ontvangen leder bruto 73.460 gulden. Wanneer er voor 31 mei geen reclames op de uitelag zijn binnen gekomen aal een van de twee win naars. na loting, de exiraypremie van 146.920 guldon ontvangen. Do cijfers van toto 42 zijn: 597.546 deelno- mers zorgden voor een inleg van 1.389.321. Do prijzenpot bedroeg 587.682 gulden. De eerste, tweede, derde prlja en de extra tweede prijs: 72 winnaars, uitkering 2040,50; derde priji: 1224 winnaars, uitkering 120. DUITSE LOTTO De winnende getallen In de Duitse Lotto zijn: 8 13 25 28 34 39 Reiervo getal: 20 Olympianummor: 1297

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9