De vrouwen van Peyton Place Mies Bouhuys kort en klein De boer op in Joegoslavië ddgpecept Mannen met maskers TROUW/KWARTET MAANDAG 1 MEI 1972 JUlnnenland T7/K7 De buis biedt, vergeleken met het boek, een zoetsappig verhaal... Gaat Betty nu wel of niet scheiden? D&t is de grote vraag in het meest ellendige stadje ter wereld, genaamd Peyton Place. Trouwens, wat moeten we met Adrienne van Ley- den, deze door en door slechte vrouw die het met de oude heer Peyton op een financieel akkoordje gooide? En hoe zit het met Allison? Als u bovenstaande zinnen niet begrijpt, behoort u tot de kleine, zwijgende minderheid in Nederland voor wie de maandagavond niets bijzonders heeft. Anders is het ge steld met ruim zes miljoen mensen voor wie het op de maandagavond verplicht buiskluisteren is geblazen. Het lijkt erop dat de vrouwen in Peyton Place de dienst uitmaken. Dat is niet waar, want de oude Peyton trekt aan de touwtjes. Betty kan scheiden wat ze wil en Ada Jacks kan desnoods haar ex-man in dienst ne men: Martin Peyton heerst. De werke lijkheid is niet anders. Schrijfster Crace Metalious bedacht alles en ie dereen in Peyton Place, maar de doorgewinterde televisie baas Paul Monash maakte uiteindelijk uit wat we iedere maandagavond te zien krij gen. En dat is in vergelijking met het oorspronkelijke boek een heel zoetsap pig verhaal. Grace Metalious wist waar ze over schreef. Ze werd gebo ren in een klein Amerikaans provin ciestadje Manchester. Toen ze zo'n jaar of zeventien was trouwde ze met een Griek: George Metalious. Dat wil de ze graag, want in haar stadje had men een haat tegen vremdelingen en wat doet een meisje van zeventien dan? Juist: zo'n vreemdeling huwen. Toen Grace en George getrouwd wa ren, ging de Griek toch wat zwerven en Grace ging terug naar haar moe der. Toen het echtpaar weer was vere nigd kwamen er kinderen en volgde George een cursus voor onderwijzer. Het werd armoe troef en Grace zette het in haar hoofd om een boek te schrijven. Ze had tijd genoeg, want meubels om te stoffen had ze niet; koken was er ook niet bij omdat er weer geen geld was om te winkelen. Stof om een boek te schrijven had ze genoeg. Alle typerende figuren uit haar geboortestadje zette ze op papier en toonde aan dat er nog heel wat verborgen leed is in de provincie. Grace koppelde in het boek iedereen aan iedereen en een filmversie van haar boek zou een keuringsrapport van vér boven de achttien jaar opleve ren, want in het échte boek hebben de vrouwelijke inwoners van Peyton Place hun kleren voornamelijk aan de waslijn hangen. Toen kwam de tv Vijftienhonderd dollar kreeg Grace voor het boek, toen de zesde uitgever die ze aanschreef het eindelijk wilde laten drukken. Er werden tien mil joen exemplaren van het boek ver kocht. Over de negatieve kritiek die het opleverde, zei Grace: 'Als ze zeg gen dat ik een slechte schrijfster ben. okay, maar dan hebben wel verschrik kelijk veel mensen een slechte smaak'. Grace verdiende behoorlijk aan haar boek en door het succes dronk ze nogal wat alcohol. Uiteindelijk stierf zij 38 jaar oud, eenzaam en berooid, als iemand die in haar eigen schep ping niet zou hebben misstaan. Toen echter de televisie zich op Pey ton Place ging storten raakte de naam van Grace pas goed bekend. De schrijfster was dood en leve de nieu we schrijver. Dat was de uitgekookte Hollywood-baas Paul Monash. die van Peyton Place een daverende serie moest maken. Hij las het boek, zei dat het niks was, maar dat hij het wél wilde proberen. De slimme Monash kende de mentali teit van de gemiddelde burgerlijke Amerikaanse vrouw en schrapte alle erostische scènes. Daarna voerde hij typen af en verzon er nieuwe bij. Met een ploeg van acht schrijvers schreef hij de serie. Toen de eerste afleverin gen op het scherm kwamen, werd er een speciale afdeling opgericht die de brieven van kijkers ging rubriceren. Wanneer een vrouw in de serie werd gehaat, dan moest ze uit de serie. Typerend voorbeeld was de echtgeno te die men voor dr. Rossi op het oog had. Dit meisje werd met veel tam tam de serie ingeschreven, maar al snel bleek dat de lqjkers de arts liever zagen kwijnen. Dus: hup, het mens werd eruit geschreven. Maar met Allison zat Paul Monash tooh wel even in de maag. Halverwe ge de serie begon Mia Farrow (die Allison speelde) een vreselijke verhou ding met Frank Sinatra. Dat had tot gevolg dat ze geen zin meer in Peyton Place had en liever op een luxe jacht met haar zanger de wereld rond voer. Op een laatste opnamedag werden er tweehonderd scènes met een doodzieke Allison gefilmd, zodat ze een tijdje met Frank kon wegblijven. Eenmaal genezen van haar verliefdheid kwam ze weer terug op de set en Paul Monash kon dankbaar ademhalen, want Mia Farrow was de lieveling dn Peyton Place geworden. Toen beging de eerste vrouw van Frank Sinatra de fout om Mia niet uit te nodigen op de verjaarspartij van Frank en van woe de knipte Mia haar lange haar af in de kleedkamers van de filmstudio. Producer Monash hief de armen ten hemel en schreeuwde dat het nu ge noeg was: hij gooide de gekortwiekte Mia Farrow eruit en tot op de huidi ge dag is haar verdwijning uit Peyton Place een raadsel. De andere vrouwen Vandaar dat Betty nu de belangrijkste vrouw van Peyton Place is geworden. In werkelijkheid is ze de actrice Bar bara Parkins. Ze is pas 26 jaar en ongehuwd. "Dat trouwen zie ik voorlo pig niet zitten', vertelde ze ooit. 'Ik Evelyn Scott wil interessante mensen ontmoeten en alles uitproberen. Maar het is onzin te stellen dat ik daardoor losbandig zou zijn. Mijn écht goeie vrienden zijn op de vingers van één hand te tellen. Dorothy Malone is de lieveling in Peyton Place. Ze is aan de prettige bant van de veertig en heeft in haar privé-leven al nét zoveel ellende mee gemaakt. Begonnen als sexbom, halso verkop getrouwd met een Franse playboy en tenslotte met twee doch tertjes aLs keurig dametje terug in Hollywood. Ze kreeg tijdens de opna mes van Peyton Place een lastige longziekte die ertoe leidde dat de schrijvers er ernstig rekening mee hielden dat men haar als vermist zou moeten beschrijven. Ze kwam er bo venop en alle Peyton Place-fans in Amerika leefden mee. Drie keer stond haar hart stil en een fiks aantal donors gaven haar bloed. Twee miljoen Dorothy Malone Aan Peyton Place heeft producer Paul Monash zo'n slordige twee mil joen dollar verdiend. Het station dat de serie op het scherm bracht incas seerde 62 miljoen dollar. In Amerika is men Peyton Place allang vergeten. De filmstad is afgebroken. Maar een groepje hardnekkige Peyton Place-gek- ken heeft de kop op gestoken en ervoor gezorgd dat er in het geheim weer wordt gewerkt aan een nieuwe serie die 'Terug naar Peyton Place' g'aat heten. Paul Monash is er ook weer bij. Voorlopig moeten we het in Neder land nog doen met de oude serie. Dat betekent dar we tot begin 1974 goed zitten. Iedere maandagavond op het scherm. Behalve vanavond, want op 1 mei (de Dag van de Arbeid) wordt er in Peyton Place niet gewerkt. Daarom ziet u een en ander mórgenavond. Een aardig kiekje uit de goeie, oude tijd: Mia Farrow en Barbara Parkins in de auto van de oude heer Peyton. 'De ben er van overtuigd dat de conferentie in Chili tóch in het voordeel van de rijke lan den zal uitpakken', zegt de schrijfster MIES BOUHUYS over Unctad, de conferentie van arme en rijke landen. 'De eco nomische belangen voor de rijke landen wegen nu eenmaal té zwaar. Als je nu Chili zélf neemt. Daar wordt enorm veel tegenkracht ingepompt en met man en macht is de C.I.A. aan het werk om 'het grote gevaar' te keren'. Is Mies Bouhuys er trots op om Nederlandse te zijn? Tenslotte geeft ons land toch veel aan ontwikkelingshulp uit 'Kijk. je kunt geloof ik beter zeggen: het kan slechter. We geven misschien dan wel meer dan andere landen, maar zolang we er zelf geen boterham min der om eten blijven we hypo criet. Je zou het in je eigen dagelijkse leven moeten mer ken. Die één pet. van ons bruto inkomen die we geven is na tuurlijk toch een lachertje. Je bent er niet met een tientje in de collectebus". Wat kunnen we dén doen? 'Toch wel veel. In eigen land kunnen we beginnen. Neem on ze houding nu ten opzichte van onze rijksdelen. Dat met die aluminium. Wij doen in het klein precies hetzelfde. Amerika zegt te helpen door te investe ren in de arme landen. Maar de Mode-ontwerpster VILMA NEDERLOF uit Broek in Waterland ls helemaal wég van Joegoslavië. Dat is niet helemaal onbegrijpelijk, want ze heeft er anderhalf jaar gewoond. Geboeid door het dans theater van Joegoslavië was ze vele avonden te vinden in de schouwburgen en had ze in de pauze gedurig de gelegenheid om de authentieke kostuums te bekijken. Daarop inspireerde ze haar nieuwe collectie, waarvan de mannequin op bovenstaande foto een ontwerp draagt. De rok is gemaakt van een damastachtige stof in een fel turquase kleur, en de lange blouse is van bijna doorzichtige Terlenka. De hoofddoek is van dezelfde stof als de blouse, beves tigd met een Balkan-sierraad. Het geheel komt op 75 gulden. (Vil- ma Nederlof, Broek in Waterland, tel. 02903-227). winst is —prik me er niet op vast zo'n twintig keer zo groot. De tegenstelling tussen arm en rijk wordt steeds gro ter'. Moet de mentaliteit verande ren? 'Ja, dat <is erg belangrijk. Iedere vrouw die bewust leeft zou aan wie dan ook, van de bakker tot haar buurvrouw, moeten vertel len wat er aan de hand is. En ook de kinderen moeten er met de neus worden opgedrukt. Mijn ervaring is dat je het een kind van vier jaar al kimt uit leggen. In geldstorterij zie ik niets. Dan krijgt het iets van liefdadigheid en dat mag het nooit zijn'. Brigitte en haar zusje 'Het is ook nooit goed', zuchtte filmster Brigitte Bardot bij haar advocaat. Deze klopte haar ferm op de mooie schouders en zei dat het allemaal 1>est in orde zou komen. Wat ds er aan de hand? Tk heb in een over moedige bui mijn zusje Mija- nou een huis aangeboden. Mija- nou woont er met een vriend en ik heb het haar aangeboden omdat ze destijds niets kon vin den. Die twee hebben nooit één franc huur hoeven te betalen, want zoiets vraag je niet van je zusje, vind ik'. Maar nu zit Brigitte ermee, want ze kan het luxe optrekje verkopen, maar die toekomstige eigenaar wil het pand wèl léég hebbea Mija- nou beweert dat ze zo snel geen ander onderkomen kan vinden. Trouwens, we mochten er vijf jaar in wonen en daar houden we ons aan', zegt het zusje van de Franse filmster Heintjes vriendin Tegenwoordig begint de jeugd maar vroeg met de liefde. Des tijds werd er al hevig gespro ken over de 'verhouding' die zangwonder Heintje met colle ga-wonder Wilma zou hebben. Oh, wat zou dat allemaal prach tig zijn geweest. Maar niks hoor. Sinds Heintje onvriende lijk is geweest tegen de vader van Wilma, bleef er niets van de vriendschap over. Hein is inmiddels bijna zeventien en blijkt een oogje te hebben op een zekere Anita. Dit meisje maakte de plaat 'Schön ist es auf der Welt zu sein'. Onlangs werd het tweetal gesignaleerd in de dierentuin van Dortmund, waar een pony de naam Anita kreeg. Even later zaten de zan geres Anita en zanger Hein op een terras een flesje limonade te gebruiken, terwijl Heintje ie dereen wegstuurde die meer dan normale belangstelling voor het tweetaai aan de dag legde. Golda Meir en de mode De premier van Israël, Golda Meir, heeft via radio Tel Aviv een scherpe aanval gedaan op de Franse modehuizen. Ze is zelf niet meer zo piep en kan dus weinig haute couture aan. Zou dét er misschien de oor zaak van zijn dat ze zei: 'Ik vind het stupide dat iemand in Parijs kan bepalen dat vanaf een bepaalde dag iedereen met langere of kortere rokken moet lopen. Ik heb zelf een eenvou dig huis en draag eenvoudige kleren. Voor mij ds dat genoeg'. Peyton-Pudding 80 gr. maizena 45 gr. cacaopoeder 2 eieren 100 gr. suiker zakje vanillesuiker 1 1. melk Cacapoeder en maizena vermen gen. Eén dooier gladroeren met de suiker en vanillesuiker. Dan de rest van de droge stof erbij en het geheel aanmaken met een beetje koude melk. Breng de rest van de melk aan de kook. Giet al roerend het papje in de kokende melk en laat één en ander even doorkoken. Haal de pan van het vuur. Wanneer de pudding niet meer zó heet is, kunnen de twee opgeklopte eiwitten er voorzichtig door heen geroerd worden. Pudding vorm met koud water omspoe len en de massa erin gieten. Ndat de pudding is stijf gewor den, haar lossen op een schotel. Geef er een kannetje ongeklop te slagroom bij. De pudding kan ook worden gegarneerd met een blikje gemengd fruit. Menutips: Pasteitjes, Brussels lof, aardappelpuree, biefburgers, Peytonpudding. Het moest er toch eens van komen: een schoonheidssalon voor mannen. Ruud Vogel heeft in de Amsterdamse Herenstraat nummer 5 zo'n instituut inge richt voor mannen die er goed uit willen zien. De wereldbe roemde kapper Alexandre in Parijs heeft jéren zo'n winkel, maar omdat in ons land alles later gebeurt opende Ruud Vo gel pas dit jaar zijn salon. Wat is er te doen? Allereerst een gezichtsmassage met stoom 7,50) manicuren 5,-) mas ker plus reinigen en massage 18,50) en manicuren 4,50). Ruud Vogel meldt dat zo'n stoombehandeling met rei niging van het gezicht af en toe erg goed is. 'Want', zegt hij, 'alleen wassen met water en zeep heeft resultaat aan de bui tenkant van het gezicht. Door het stoombad gaan de poriën open en daarna ls de huid van het gezicht pas goéd te reini gen'. De redactie behoudt zich het recht voor om ter opname In deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort veer te geven. BI] publikatie wordt met de naam van do Inzender ondertekend. Brieven kunnen wor den gezonden aan de lieer Joh. C. Francken. secretaris van de hoofdredactie van Trouw- Kwartet, Postbus 859. Amsterdam. Luisterdichtheid (2) Als de heer Wittkamp (26-4) spreekt over het niet representatief zijn van luisterdichtheidscijfers dan mogen wij toch constateren dat hij niet represen tatief schrijft voor de waarheid. An ders zou hij behoren te weten dat zowel Radio Veronica als Radio Noordzee veel verder In ons land worden beluisterd dan hij veronder stelt, namelijk in het gehele land. Kampen P. J. Moet Davos (2) De Nederlandse astmakliniek in Da- vos kampt met moeilijkheden en is gedoemd tot sluiten. Dat hiervan de patiënten de dupe worden staat als een paal boven water, ja voor enkele pa tiënten betekent terugkeer naar het Hollands klimaat een einde van het genezingsproces met in korte tijd de dood als gevolg. En dat in een perio de dat miljoenen in de z.g. ontwik kelingspot gaan. Kan een kleine maar zeer onmisbare kliniek dan niet ge holpen worden? Zevenbergen H. Lokers Davos (3) In het artikel: 'Personeel in Davos is verontwaardigd (20-4) wordt o.a. het gevaar van sluiting voor de nu aanwe zige patiënten behandeld. Maar ook voor oud-patiënten wordt de zaak on aangenaam want de zekerheid om bij een eventuele terugkeer van astma opnieuw naar Davos te kunnen gaan, wordt dan vernietigd. En die zeker heid heeft veel mensen totnogtoe een redelijk onbezorgd bestaan gegeven. Maar het ergste is wel dat er geen nieuwe astmapatiënten naar toe kun nen (en in Nederland lijden altijd nog ongeveer 800.000 mensen aan ast ma). Deze zijn aangewezen op behan delmethoden in Nederland die nog steeds niet halen bij de behandeling in 'Eugenia'. In leder geval zullen zg. nieuwe medische inzichten niet een onmiddellijk resultaat opleveren. Maar veel vensen die enkele weken voor ze naar Davos gingen nog dood ziek waren hebben in Davos nooit meer, of hoogstens één keer, een astma-aanval gehad. Door opheffing worden ook personeelsleden zwaar ge dupeerd. Er zijn nl. mensen helemaal gespecialiseerd op de behandeling van astma in het hooggebergte. Deze wo nen al jaren in Davos en moeten nu terug naar Nederland waar ze niets aan hun kennis hebben. Den Haag A. C. Maan Ds. Wurmbrand Het is misschien best mogelijk dat de dingen die ds. R. Wurmbrand schrijft over de methoden in gevangenissen in Roemenië niet zo erg recent zijn. En het is eveneens best mogelijk dat ds. Cesh nog nooit van ds. Wurmbrand gehoord heeft. Er zijn immers altijd mensen geweest, die alleen maar in 'bepaalde kringen' bekendheid geno ten. Dat hoeft ds. Wurmbrand niet direct tot leugenaar te maken. Dat ds. Wurmbrand aandacht vraagt voor de Roemeense christenen, maakt hem nog niet tot een oplichter. Inderdaad mogen er bijbels worden gedrukt in Roemenië (in beperkte oplage). D^ze worden verdeeld onder de officieel geregistreerde kerkgenootschappen. Maar dat betekent dat er bijbels heen gebracht moeten worden voor de niet geregistreerde kerken, de zgn. onder grondse kerken. Al deze feiten spre ken elkaar niet tegen, ze vullen el kaar alleen maar aan. Laten we toch ophouden elkaar te wantrouwen en argwanend te begluren. Amstelveen Marianne Jansz Vrije Scholen (2) In het artikel over de Vrije Scholen is enorm generaliserend over de 'gewo ne scholen' gesproken. Scholen waar kinderen de hele dag als oude man netjes op een stoel zitten ken ik niet meer. In ieder geval zijn er veel meer die het op een geweldig leuke manier doen. Zelf zie ik wel positieve elementen in de Vrije School (tijdens mijn stage heb ik enkele weken op een Vrije School gehospiteerd), maar het geeft wel te denken dat er na vijftig jaar nog maar acht scholen van dat type bestaan. Ik dacht bovendien dat de Vrije School het voorbeeld van elitair on derwijs is. Kijk alleen maar naar de financiële bijdrage van de ouders. En als je kijkt naar het taalgebruik in de vierde klas waarover u schrijft: 'In Oertijd, oertijd was het dat Ymit leefde dan verwacht je toch niet dat dèt taalgebruik aanslaat bij kinde ren bijvoorbeeld in mijn vierde klas, die thuis geen tuin of binnenplaats, maar wel gescheiden ouders hebben? Iets anders waar ik me gruwelijk aan erger ls dat het op de 'gewone' school gewoonte zou zijn de eerste klas te geven aan de jongste en minst erva ren leerkracht In de eerste klas van onze school stond bijvoorbeeld vorig Jaar een onderwijzeres van 65 jaar die slechts 40 jaar onderwijservaring had. De eerste klas geldt namelijk als een van de moeilijkste van de basisschool. De Bilt Ton Goeman Vrije scholen (3) De Vrije Scholen (zie krant van 8 april) hebben als grondslag de leer der antroposofie van Rudolf Steiner. Hierin is voor Godsbesef in christelij ke zin geen plaats. In hun beschou wing is het christendom een der vele verschijnselen der wereldgodsdien sten. Andere ideeën van de Vrije School kunnen ook op christelijke cn neutrale overheidsscholen worden toe gepast. Die zijn heus niet voorbehou den aan de vrije school of opvoeding volgens de leer van Rudolf Steiner. 's Gravenzande M. Voorberg Moord op bomen Van het grote belang en de waarde die men met betrekking tot milieu hygiëne, volksgezondheid en natuurbe houd moet toekennen aan bossen, in het bijzonder aan grote bomen is de ■gemeentelijke overheid van Haarlem onvoldoende doordrongen. Dit blijkt uit het rampzalige plan, dat binnen vijf jaar de gehele Haarlemmerhout 'vernieuwd' moet worden. Systema tisch worden er reeds iedere dag één of meer bomen gekapt. Men ver schuilt zich achter het devies van een commissie van deskundigen. Deze 'deskundigen' zijn bijna allen bosbou wers. Ze hanteren het begrip 'kaprijp zijn' van bomen. In de bosbouw betekent dit, dat bomen van plm. 100 jaar kaprijp zijn, dat wil zeggen groot en dik genoeg voor een goede houtop brengst. Het is dan ook volkomen misplaatst, dat men dit begrip toepast op honderden gezonde bomen van 100- 200 jaar en ouder, nabij het centrum van een grote stad in het westen van het land. Alle kritiek op dit plan wordt weggevaagd. Men verschuilt zich achter de deskundigheid van de commissie. Werkelijke deskundigen, zoals de vermaarde boomchirurg J. Copijn uit Groenekan, bevestigen dat theoretisch een boom het eeuwige leven heeft in dat eventuele zieke bomen veelal kunnen worden gene zen. Wanneer een boom ziek wordt en dood gaat, is het bijna altijd de schuld van onze menselijke 'beschaving'. Slechts bij klimaatsverschuivingen (zoals de ijstijden) en natuurrampen is de natuur zelf de oorzaak van boomstrefte. U zult begrijpen welke machteloze woede waarmee men wordt vervuld, wanneer men dit wetende, toeschouwer is bij deze bomenmoord! Heemstede H. Leunisse Dierenbescherming We maken ons druk over de Flevokip- pen en terecht, maar stoppen onder tussen een rendierkalf zo uit de wil dernis in de Floriade. Straks mag het 'ren'dier fijn in Artis genieten van de ruimte en de frisse luchten maar rennen in het hart van Amsterdam. Zijn dierentuinen in ons dichtbevolkt land wenselijk? Zijn ze nuttig of nodig? Op de t.v. kunnen we toch het wilde dierenleven in volle glorie aan schouwen. Is het niet economischer en vanwege milieubeheer niet beter deze dure dierentuinliefhebberij maar af te schaffen? Jawel, alle die ren in tuinen leiden een beschermd, maar volkomen tegennatuurlijk le- *en. Ommen. Mevr. M. Kolkman-v. Harten Prikflessen In een bericht over ontploffende prik flessen werd gesteld, dat een fles waarechijnlijk springt door een com binatie van factoren. Die opvatting kan ik delen, maar wanneer mogen we aannemen dat de kwaliteit van de glasspecie goed is, kunnen het slechts twee factoren zijn en wel deze: een onvoldoende voorbewerking van het glas door de machines en/of een te kort verblijf van de flessen in de koelovens. Een fles waarvan de voor bewerking van het glas goed ls ge weest en die in de koeloven voldoen de tijd heeft gekregen om de warmte geleidelijk kwijt te raken (zodat geen warmtespanning is achtergebleven) bezit de maximale sterkte. Rotterdam N. J. de Witte Indonesië 'Amsterdam en Djakarta komen tot constructieve samenwerking inzake haven- en luchtvervuiling en drugbe strijding". In verband met het bezoek van burgemeester Samkalden aan Dja karta meldde de krant (264): In de Groene komt een artikel voor: 'je kunt het volk geen 365 dagen per jaar de bajonet op de borst zetten'. Dit gaat ook over Indonesië c.q. Djakarta. Dit artikel is ondertekend door S. Jasa. Wanneer ik het pessimistische verslag van Jasa lees en het opgewek te artikel van het bezoek van burge meester Samkalden, dan vraag ik mij wel af: wat moeten we hiermee? Badhoevedorp J. A. Kroese

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7