Gronings Orkest wil inzicht in waardering moderne muziek Meeleven in 'Vroeger' moeilijk voor publiek Interkerkelijk gespreek ruggesteun oecumene Drankbestrijder Scheps: tv-reclame is hypocriet Trouw Kwartet Grootscheeps onderzoek in 'groene hart' vandaag Beroepings- werk Boekenetalage Fiat lanceert nieuwe auto Personalia TROUW/KW ARTET MAANDAG 1 MEI 1972 Binnenlaiid/Kork 12 K2 IT3 door R. N. Degens GRONINGEN Het was in verschillende opzichten een wat ongewoon concert dat het Noordelijk Filharmonisch Orkest vrijdagavond in de evenenementenhal van Groningen gaf. Die indruk maakte het althans op deze bezoeker uit 'liet westen' die, zoals de meeste westerlingen, maar in hoofdzaak van horen zeggen heeft wat er daar in Groningen allemaal aan de hand is. Ondanks de zeer hoog gerezen me ningsverschillen in het recente verle den tussen orkest en dirigent, waaruit zelfs stakingen en eisen tot verwijde ren van dirigent Charles de Wolff, voortvloeiden, was er voor dit laatste concert in de a-serie door dit orkest met deze dirigent, tien dagen ge zwoegd op Matthijs Vermeulen's Tweede Symfonie; een stuk dat aan de uitvoerenden soms letterlijk onmo gelijke eisen stelt, en waaraan behal ve Concertgebouw- en Residentie Or kest, geen enkel Nederlands orkest zich ooit waagde. Nu is het (natuurlijk) niet zo, dat het hele orkest Charles de Wolff om de hals vloog, toen hij aankondigde dit werk te willen uitvoeren; maar tijdens de repetitie's werd men het er gaandeweg over eens dat het een uiter mate interessant stuk is, al was het dan maar om als een soort test-case te dienen bij de nog steeds (als overal) brandende vraag of, en hoe veel, en welke soort hedendaagse mu ziek men zijn publiek moet aanbie den, en hoe het op zo'n stuk als dit zou reageren. Om daar meer van te weten te komen was er na afloop van het vrijdagavond concert op initatief van het orkest de mogelijkheid tot discussie geopend waarbij iedereen welkom was. En al blijkt nu achteraf dat aan dat zoals bij elke discussie de reële uit komst. wat je er nu eigenlijk aan concrete gegevens aan overhoudt, zeer teleurstellend is, het feit ligt daar dat een deel van het publiek en een verrassend groot deel van de orkestle den na afloop van hun toch heus niet gemakkelijke avond bereid bleek tot middernacht te praten over eigentijd se muziek in het algemeen, Vermeu len's tweede in het bijzonder en over allerlei zaken betreffende programma beleid en kontakt tussen orkest en publiek. Open deuren Zoals gebruikelijk werden vele wijd openstaande deuren ingetrapt, deed het bestuur alsof het bepaalde sugge stiefs van het orkest voor het eerst hoorde, werden er vanuit het orkest en het publiek voorstellen en wensen naar voren gebracht die iedereen toe juicht en waar iedereen achter staat, maar die gewoon in de praktijk nooit helemaal verwezenlijkt kunnen wor den. Kortom, het was een discussie, of gedachtenwisseling, waaruit vooral geen rechtstreekse oplossingen en in grijpende verbeteringen zullen resul teren. Maar er bleek wel uit, dat men er in Groningen zeer bewust gezamen lijk zoekt naar een formule volgens welke het orkest in de gemeenschap van de stad en ommelanden zo goed mogelijk kan functioneren, met tege moetkoming aan de begrijpelijke vraag van het publiek naar het grote klassieke repertoire (waarin voor Groningen ook nog enorm veel ter rein braak ligt), maar ook met het geven van redelijke informatie over datgene wat zich in het hedendaagse componeren afspeelt De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J.de Berg waarnemend Dogelijlu bestuur; B. Bol, Den Haag,- dr. E. Bleuminlc, Palers- wolde; mr. G. C. von Dom, Nootdorpi W. A. Fibbe, Rotter dam; J. lomer. Utrecht; dn. J. W. de Pou», Den Hoog, J. Smol- lenbroek, Wossenoor. Overige leden von het olgemeen bestuur; K. Abmo, Amirerdam; H. A. de 8o*r, IJmurden; Th. Brouwer. Aiteni mr. dr. J. Don- ner. Den Hoog; J. van Eibergen, Schoortbe'gen; mr. K. von Houten, Wogeningen; d». O. T. Hylkema, Brlihoven; Joc. Hui|ien, Delft; mevrouw M. C. E. Klooster- mon Fortgen». Voorschoten, me vrouw J. G. Krooyeveld-Wouter», Heerhugowoard; prof. dr. G. N. lommens. Noorden; ds. F. H. landsman, Den Hoog; H. de Mooij. Rijnsburg; prof. dr. G. C. von Niflnk, Amsterdam; H. Ofte- vanger, Buitenpost; mr. dt. J. Omga, lunieren. dr. A. Veermon, Ri|»wi|k (Z-H); H. H. Wemmer;, Den Hoog. dr». R. Zi|lstro. Ooster- lond |Zld|. Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro 26 92 74. Bonk: Ned. Midd. Bonk (rek.nr. 69.73.60.768). Gem.giro X 500. Charles de Wolff: messeiaen premières Daaronder valt dan zeker ook een stuk als die Tweede van Vermeulen, al is die nu al meer dan vijftig jaar oud; en daaronder vallen zeker de orkest werken van Messiaen die door het Noordelijk Filharmonisch onder de Wolff allen hun Nederlandse premiè res beleefden (waaraan de Wolff met gepaste trots tijdens deze discussie herinnerde) en het inderdaad relatief verrassend grote aantal eigentijdse werken dat ook dit seizoen weer in Groningen is gespeeld. Het valt moeilijk uit te maken of de teruggelopen publieke belangstelling te wijten is aan dit programmabeleid (dat nog steeds in hoofdzaak door de dirigent alleen wordt bepaald) of dat het spelen in de Evenementenhal een beter soort sporthal daaraan schuld is. Gezien de excentrische lig ging aan de rand van de stad en de volstrekt on-inspirerende sfeer van die ruimte met zijn moeilijke akoestiek, lijkt mij dat degene die van de nu in aanbouw zijnde nieuwe concertzaal in het culturele centrum een soort Doe leneffect verwachten, weieens gelijk krijgen. Dat zal dan pas gaan blijken in het seizoen 1973-1974 bij de in gebruik neming van het gehele. 30 miljoen kostende, project, waarover ook weer bijna iedere Groninger al dan niet met een zwak plekje in z'n hart voor de steeds meer vervallende oude Harmonie een eigen mening heeft Een ongewoon concert met het solo concert (Beethoven's vierde pianocon cert met Eduardo del Pueyo) als enige werk na de pauze omdat de program ma-volgorde omgedraaid werd wegens sterfgeval in de naaste famiie van een blazer die in Vermeulen niet gemist kon worden, maar die de zaak toch niet helemaal in de war wilde sturen. Ongewoon ook door de reactie van het publiek op Vermeulen's symfonie die in grote aandacht werd gevolgd en met een (dacht ik) niet alleen maar beleefdheids-applausje (waarom ook eigenlijk?) werd beloond. Maar dat was nu juist de grief van een deel van het orkest, zoals bij de reeds ge noemde discussie bleek: 'Ze applaudi- seren bij alles op dezelfde manier', beweerde een orkestlid 'en wij zouden nu wel eens duidelijk willen weten hoe het publiek werkelijk tegenover de stukken staat die we uitvoeren. Er moet meer duidelijkheid komen.' En daarmee waren het er weer zove- len wel en niet, of gedeeltelijk of half mee eens, dat ook op dit punt deze avond geen duidelijkheid werd ver kregen. En dat is maar goed ook; ook het muziekleven zou erg saai zijn als alles helemaal duidelijk was. door BER HULSING ROTTERDAM Zaterdagavond in de schouwburg speelden Lies Franken, Annet Nieuwenhuyzen en Hans Boswinkel, Harold Pin ters 'Vroeger' (Old Times), waar in zij als Kate, Anna en Deeley moeizaam praatten over vroeger, elk voor zich, met vage herinne ringen, pijnlijke stiltes en duis tere spanningen. Een maand geleden, toen Centrum het ook voor het eerst speelde, heb ik mijn indrukken van het stuk al eens weergegeven. Die zijn na deze volgen de, enigszins andere, voorstelling van het Nieuw Rotterdams Toneel, nauwe lijks veranderd of aangevuld. Pinter is met opzet onduidelijk. Hoewel Deeley Kate trouwde en Anna, twin tig jaar geleden, met haar samen woonde, zijn die drie vreemden voor elkaar. Wat zij zich nog herinneren, en in elkaar wakker roepen, was mis schien toch anders of niet eens waar. Zij willen elkaar bereiken, al is het maar in een zekere verbondenheid van vroeger, maer als zij elkaar berei ken, al is het maar in een zekere verbondenheid van vroeger, maar als zij elkaar ergens mee treffen is het triest en doet het pijn. Het is niet zeker of Anna en Deeley elkaar werkelijk gekend, en misschien gewild, hebben, of elkaar benijdden om Kate, al laten zij zoiets doorsche meren. Ze komen er niet achter wat zij voor Kate betekenden. Zij zoeken vergeefs naar en verstandhouding, al is het die van vroeger maar, en. Pinter laat ons vergeefs meezoeken. Die drie worden er boos en treurig van, ze worden geheimzinnig opgela den, maar we weten niet waardoor. MOEILIJK Dat maatk echt meeleven nogal moei lijk, want ze blijven alle drie ook vreemden voor ons. En als wij gaan piekeren wat allerlei onderdeeltjes zouden kunnen beduiden, symbolisch of psychologisch of wat dan ook, kun nen wij alle kanten uit. En vermoede lijk is het juist het raadselachtige, dat ons moet boeien of beklemmen. In ieder geval ben ik bij deze tweede voorstelling niet verder gekomen. Het was een andere voorstelling, nu geregisseerd door Eric Schneider (bij Centrum was het Peter Oosthoek) en gespeeld door drie andere spelers, wat ook nog weer persoonlijke verschillen oplevert, maar in de algehele uitwer king maakte dat te weinig uit om te gaan vergelijken. Lies Franken is geheel en al het karakter van die dromerige, in zich zelf verzonken, geheimzinnige Kate, de een stil en zacht omlijnd wereldje voor haar alleen heeft bedacht, en de anderen daarin niet toelaat Annet Nieuwenhuyzen speelt de le vendige, besliste Anna, die de herin neringen kwam vieren maar ontdekt dat ze haar gaan kwetsen, met een prachtig beheerste geladenheid. Zij werd de sterkste figuur en zij is door Pinter ook als de meest normale of reële van de drie beschreven. Hans Boswinkel is de eigenaardige, verkrampte man die zijn onbegrip voor wat er in en om hem woelt verbergt achter plechtig onbenullige Het Nieuw Rotterdams Toneel bracht zaterdag de première van 'Vroeger' (OldTimes). uitspraken, die soms komisch aan doen, totdat hij het snikkend niet meer aankan, na een paar onverkaar- bare woedes. Het decor, bedacht door Eric Schnei der, een kil luxe ruimte onder een lage balkenzolder, sloot de drie goed af van de stille, nachtelijke buitenwe reld. Ze waren aan elkaar overgelaten. Er zat wel een bekelmming in, maar die is, dacht ik wel afhankelijk van de medewerking van het publiek en heel gemakkelijk te verstoren. Want dit gespeel met stemmingen, stiltes en spanningen, is Pinters beste werk niet Van Gogh en zijn tijdgenoten OTTERLOO In het Kröller-Müller Museum, dat gerestaureerd en gedeel telijk verbouwd is (andere ingang) opent minister P. J. Engels vandaag de tentoonstelling van werken van Vincent van Gogh en zijn (Franse) tijdgenoten, die zijn afgestaan door het Poesjkin Museum te Moskou en de Hermitage te Leningrad. Beide musea hebben een meer dan verwacht succes gehad met de van Gogh-collec- tie uit het Kröller-MUller-museum. De wederzijdse tentoonstellingen kwamen tot stand door het Cultureel Akkoord van de USSR en Nederland. In Larens Singermuseum wordt dinsdag 9 mei ook een tentoonstelling geopend over Vincent van Gogh. Uitwisseling toneel Nederland-België In het kader van het Belgisch-Neder lands Cultureel Akkoord en met steun van het ministerie crm, komt het Koninklijk Nederlands Toneel uit Gent De Spaanse Brabander spelen in Velzen. op 5 mei, in Hoorn op 6, en in Utrecht op 7 mei. Toneelgroep Centrum zal daarvoor voorstellingen van Lear en Verschuivingen geven in het LunChtime Theater te Gent. Count Basie Slijtageplekken bij Count Basie-band door RUD NIEMANS AMSTERDAM Onder de irre levante noemer 'Kansas City Jazz' niemand kwam er van daan presenteerde Norman Granz vrijdagnacht voor een uit verkocht Concertgebouw de Count Basie-band, trompettist Roy El- dridge en de bluesshouters E. Cleanhead Vinson en Joe Wil liams. Op Vinson na dus wederom een weer zien met vertrouwde figuren uit de hoofdstedelijke jazzconcertencyclus van weleer,, waarmee de traditie (de oudjes naar het Museumplein) voorlo pig overeind bleef. Basae was er in '56, vervolgens in '59 en '60. Is er iets veranderd? Ja. want ontwijfelbaar moest evenals bij het orkest van de zojuist 73 geworden Ellington worden vastgesteld, dat het glazuur van eminence grise Basie's swingma chine doffe slijtageplekken gaat verto nen. Het simpele Basie-patent: de ve rend ritmische impuls als speltapijt van messcherpe orkestraties was in aanleg nog wel aanwezig, maar in de ritmesektie vitaal en dominant bij the Count ontbrak het ook aan sou plesse en persoonlijkheid, hetwelk van de boss zelf (67) niet meer kan worden verwacht. Met uitzondering van Lester Young beschikte Basie eigenlijk nimmer over een solistenorkest, daar lag immers nooit het geheim van zijn swingfor mule. Nu men er wèl behoefte aan had, bleef het bij enkele korte, opper vlakkige solobeurten. Tenor Lockjaw Davis etaleerde een flagrant gebrek aan coherente ideeën en reeg in feite het ene cliché aan' het andere. De enige uitzondering, in zeer gunstige zin, vormde trombonist Al Grey (46) die vooral na de pauze uitgroeide tot dé maestro van deze nacht Hij ont snapte aan de grijze middelmaat en gaf een broodnodige extra dimensie aan de bepaald niet opzienbarende arrangementen, waarvan het orkest zich bediende. Blueszanger en altist Cleanhead Vinson (vervelend) en de sonore, vitale Joe Williams sloten het programma resp. voor en na de pauze af. Hun aanwezigheid gaf Basie c.s. de kans hun speoialiteit van recenter jaren enigszins waar te maken: die van eminent begeleidingsensemble, een rol die vroeger Jimmy Rushing, later Ella en Sinatra tot daden inspi reerde. Maar de meeste bijval viel terecht Grey ten deel. De 'Seven' met Basie aan de vleu gel recreëerden nog eens de JATP-circussfeer van vroeger in een jamsession op bekende thema's. El- dridge (61) had daarbij nog wel ti ming, maar niet meer de controle, Lockjaw revancheerde zich enigerma te voor zijn zwakke begin, maar zowel hij, als 'Little Jazz' blikten verlegen op naar Al Grey, die hen een grandi oos lesje gaf in intelligente solo-op bouw, toontechniek en timing. Zijn ballad-versie van 'Makin' Whoopee" bezat letterlijk alles, wat men van een gereputeerd trombonist kon verwach ten. Schatten van Rijn en Maas in Keulen In de Kölner Kunsthaile te Keulen, is van 14 mei tot 23 juli de tentoonstel ling Rhein und Maas, met vierhon derd middeleeuwse kostbaarheden, uitgeleend door musea, kerken, kloos ters, bibliotheken en particulieren uit elf landen. Daarbij zijn beeldhouw werken, in hout, steen, marmer, voor beelden van architectuur, goudsmeed kunst, glaswerk, boeken, munten, ge bruiksvoorwerpen. manuscripten, dichtkunst, muziek. Er worden reli kwieschrijnen overgebracht uit Maas tricht, Visé, Keulen, Tournai, onder meer, en het doopvont van Reiner von Huy, uit Luik, zal er ook te zien zijn. Les Musées Royaux d'art et d'Histoire te Brussel nemen de ten toonstelling in het najaar over. Jazzfestival Loosdrecht 1972 Op het Internationaal Jazzfestival Loosdrecht 1972, van 8 tot 12 augus tus in Jachthaven Van Dijk, Oud- Loosdrecht zullen de volgende buiten landse groepen optreden: het Max Ro ach-kwartet, het Charles Tolliver- kwartet, het Jimmy Owens/James Moody-kwintet, verder: Stanley Tur- rentine, Esther Philips, Hubert Laws, Freddy Hubbard, George Benson, Johnne Hammond, Groover Washing ton jr, en een trombone-battle van Urbie Green, Kai Winding, Slide Hampton en Ake Persson. Zoals ge woonlijk treden de buitenlanders 'sa- vonds op en worden de middagen gereserveerd voor het concours, waar van de jury onder voorzitterschap van Jimmy Owens, de Amerikaanse trom pettist, staat. Inschrijfformulieren kunnen aangevraagd worden bij Max van Praag, NOS-radio, Postbus 10. Hilversum. Evangelisch Lutherse kerk: Van een medewerker AMSTERDAM De interkerkelijke gesprekken op landelijk en inter nationaal niveau moeten het kader en de ruggesteun vormen voor de oecumenische aktiviteiten van de plaatselijke gemeenten. Europa mogelijk blijkt Christen te zijn. Wij moeten dan ook niet in de fout van ds. Wurmbrand vervallen en de indruk wekken dat de uitzonderingen op het algemene beeld de regel zou den zijn. De Lutherse wereldfederatie ondersteunt ook de Oost-Europese kerken voornamelijk met het ver schaffen van theologische lektuur, studiebeurzen en bezoekreizen. Vanuit de vergadering werd de vraag gesteld naar meer contact tussen de Nederlandse Lutherse kerk en de Lu therse kerken in Duitsland, Frankrijk en Engeland. Ook ten aanzien van leden van de Evangelische Broederge meente, die het meest aan de Luther se kerk verwant is, vooral hen die uit Suriname naar ons land komen, voel de men zich verantwoordelijk. Terwijl daarnaast aandacht voor de Skandina- vische Lutheranen in ons land, voor zover niet behorend tot de zeemans- kerken, gewenst werd geacht. De goed bezochte vergadering was in de Maarten Luther kerk geopend door de president der synode, ds. P. H. G. C. Kok uit Weesp. In zijn wijdings woord, naar aanleiding van het inwij dingsgebed van de tempel te Jeruza lem, weer hij op het geloof dat God zijn werk volbrengt, maar zijn da den door mensen laat verkondigen Zo hebben de kerken te bouwen aan een betere wereld waarin geen derde we reld meer zal bestaan. Dit was de conclusie van de diskussie zaterdag op de in Amsterdam gehou den Generale Kerkelijke Vergadering van de Evangelische Lutherse kerk over de eerste van de stellingen die door de raad voor de eenheid aan deze vergadering van predikanten en afgevaardigden van kerkeraden en kerkelijke verenigingen waren voorge legd. Men meent wel dat het oecume nisch élan van de eerste jaren na de laatste wereldoorlog is doodgelopen. Het zaad dat toen echter vanuit de landelijke kerkbesturen is uitge strooid in de gemeenten gaat nu vruchten dragen, en vraagt opnieuw naar het werk van de boer die de oogst wil binnenhalen. Er zal dus een voortdurende wisselwerking tussen top en grondvlak moeten zijn wat de oecumenische vragen betreft. De plaatselijke situatie is zeer verschil lend maar de samenwerking in de Raad van Kerken moet verschillende lokale experimenten mogelijk maken. Dat de kerk van Christus ook aanwe zig kan zijn in nieuw gevormde groe pen buiten het traditionele gemeente- verband vraagt om erkenning, maar betekent dan ook dat de kerkeraden van de plaatselijke gemeenten daar voor begrip en financiën moeten op brengen. In hoeverre het samengaan van landelijke kerken op financieel en diaconaal gebied op korte termijn gewenst is vraagt om nadere doorden- Icing. VERHEUGEND In de morgenvergadering sprak dr. Paul Hansen, staflid van de Lutherse wereldfederatie over de situatie van de Lutherse kerken in Oost-Europa. Hij wees op het verheugende feit dat wekelijks 7000 Lutherse predikanten in Oost-Europa zondags de eredienst kunnen leiden in kerkgebouwen die vaak zeer goed bezet zijn en waar de jeugd niet ontbreekt. Niet in alle oost-Europese landen bestaan dezelfde mogelijkheden voor de kerk. Er is zeker verschil tussen de situatie in Polen en die in Rusland in welk laatste land de begrenzingen voor het kerkelijk leven het grootst zijn. Dit neemt niet weg dat het ook in Oost- Tentoonstelling Van Gogh tot Picasso OTTERLO —Minister Engels (CRM) heeft zaterdag in het rijksmuseum Kröller Mtlller in Otterlo de expositie 'van Gogh tot Picasso' officieel geo pend. De tentoonstelling, die t.m. 16 juli te zien is, omvat 58 schilderijen en 25 tekeningen van onder andere Renoir, Cezanne, Gauguin, Matisse, Picasso en Rousseau Le Douanier uit het Poesjkin-museum in Moskou en de Hermitage in Leningrad. De openingsplechtigheid werd bijge woond door de Russische ambassadeur in ons land. De tentoonstelling is een tegenprestatie van de Sowjet-Unie voor het lenen van de Van Gogh- verzameling van het Kröller-Müller. Van een onzer verslaggevers APELDOORN 'Wij zijn uitgespro ken hypocriet, we laten op de geeste lijke milieuverontreiniging die STER- reclame heet geen enkele propaganda toe die wijst in de richting van tabak, want we zijn immers wakers voor de volksgezondheid! Maar het alcoholis me laten we propageren in de meest brutale vorm en op de meest misselij ke wijze. Daarom verheug ik me ero ver dat in een bepaalde volksgroep reactie is ontstaan op deze volksver- lakkertj die elke dag door bepaalde media publiekelijk in onze huiska mers wordt bedreven en ik hoop dat het ertoe leiden zal dat we wat zinde- lijker leren denken. Hoewel, het geld stinkt niet en het wordt via deze aetherreclame bij miljoenen in de publieke kas gepompt'. Deze felle woorden sprak zaterdag in Apeldoorn de heer W. C. F. Scheps uit Den Haag op de 69ste algemene vergadering van de gereformeerde drankbestrijding, waarvan hij de voor zitter is. Hij stond voorts stil bij het toenemend alcoholisme zowel in Euro pese landen als in Amerika, en over de gevaren daarvan gesproken: in ons land zit van elke 310 bestuurders er één onder invloed achter het stuur. De heer Scheps hekelde in dit ver band de houding van de christelijke pers en een laagtepunt vond het het UTRECHT In ht kader van het onderzoek, dat de Rijksuniversiteit Utrecht in samenwerking met de Rijksplanologische diénst uitvoert naar het dichtgroeien van het 'Groene hart' van de randstad, zullen deze maand op grote schaal enquêtes wor den gehouden in 50 gemeenten in het noordelijk deel van het 'groene hart.' Dit onderzoek, dat door het geogra fisch instituut van de rijksuniversiteit wordt uitgevoerd, heeft tot doel een beter inzicht te krijgen in de ontwik keling van de bevolking en de werk gelegenheid in dit middengebied van de randstad. Bij bijna 10.000 gezinnen zal een enquête worden gehouden door onge veer 200 studenten onder leiding van een aantal stafleden van het geogra fisch instituut. In verband met de problematiek van het 'groene hart' zullen de enquêtes alleen worden uit gevoerd in na 1 januari 1960 gebouw de woonwijken. De vragen, zijn vooral gericht op de wijzigingen die zich na 1960 hebben voorgedaan in de woningsituatie en plaats waar het beroep wordt uitgeoe fend. Voorts zai i de bereikbaar heid van winkels, scholen en dergelij ke in en buiten de gemeente aandacht worden besteed. GROND ONDER ONZE VOETEN De tora. de onderwijzing, leidt ons verder op de weg der verkenning van wat alles is en waarom het zo is als het is, met ons, met God en met de wereld. In Genesis 1 vers 9 tot 13 lezen we wat God maakte op de derde dag. Hij maakte nu de zeeën en het vaste land. Opnieuw vindt er een scheiding plaats, maar nu worden de wateren en het droge tot iets opgeroe pen. De wateren moeten zich vergade ren, het droge moet te voorschijn komen. De aarde, zoals God het droge noemt, is de bodem, waarop straks de mens zal kunnen leven en werken. Hij krijgt grond onder de voeten. Onvervreembaar van die grond zal hij daar straks zijn, gedragen door wat God voor hem gereed gemaakt heeft. En die grond is goed, staat er. Maar ook de zeeën zijn goed. Als er aan het eind van alles in Openbaring staat dat de zee er niet meer was, dan is dat niet omdat de zee niet goed was. Ook al is de Israëliet die dit beschrij ven mag, of hiervan zingen mag, dan geen zeevaarder en houdt hij zich liever aan de rauwe grond, toch maakt hij niet uit wat goed en slecht is, de zee is goed. En nu moet, want zo gaat het verder, de aarde meewer ken. De aarde moet voortbrengen, jong groen en geboomte. Er is moei lijk iets uit op te maken voor de niet. Het zijn grote contoeren van een biologie, maar dat is de bedoeling ook eerste versiering van de aarde, ragfij ne takken en schaduwgevend blad. Daar is allemaal niets mythologisch aan. Een bakje rijst en wat fruit aan de voet van een boom om de geest van de boom tevreden te stellen en al zulke dingen zijn hier ver uit het gezicht. En mensen moeten ook voor al niet aan het strand hun litanieën tegen de golven inroepen, 't Is alle maal veel nuchterder en werkelijk 'heiliger', 't is van God. De bodem waarop we "staan, de planten, de bo men en de dingen waar we mee leven en de maanstenen die we door het heelal transporteren, het is van Hem die er om riep. En het is goed. Inclusief de planten die we niet kun nen eten en straks de wilde dieren. Het is de wereld van de mens om in die wereld mens Gods te zijn. En daarom vooral eerbiedig met alles om te gaan. GEREF. KERK Beroepen: te Middelburg: ds. W. M. de Bakker, Zwijndrecht. GEREF KERKEN (VRIJGEM) Beroepbaar; kand. P. Groenenberg, Waardhuizerweg 2 te Waardhuizen. Beroepen: te Uithuizen en te Zuidwol- de (Gr.),. kand. P. Groenenberg te Waardhuizen. BAPTISTENGEMEENTEN Beroepen: te Winschoten. P. v. d. Werf te Rotterdam-Zuid; te Munten dam, O. Oldenburger te Stadskanaal; te Emmererfscheidenveen. J. Tromp te Sittard. Fiat lanceert deze maand alweer een nieuw model: de 132. De wagen, die met 1600 cc- of met 1750 cc-motor geleverd wordt, dient in Italië als opvolger van de Fiat 125. De 125 blijft in Nederland echter nog geruime tijd in de verkoop. De 132 wordt tegen veler verwachtingen in, eerder geïntroduceerd dan de opvolger van de kleine 500, de Fiat 126. Dit nieuwe kleine model zal waar schijnlijk in de herfst van dit jaar tijdens de Turijnse salon in première gaan. De nieuwe Fiat 132 heeft conventioneel achterwielaandrijving en een starre achteras, welke laatste echter een goede lokatie moet hebben. De voorwielen zijn onafhankelijk opgehangen. De motorvermogens zijn naar gelang van de cilinderinhoud 98 DIN-pk en 105 DIN-pk, volgens Fiat voldoende voor top- snelheden van 165 resp. 170 km. per uur. paasnummer van het weekblad 'Prin ses', waarin gesteld werd dat Noach mèt Weremeus Buning van oordeel zou zijn dat de wijn de bloem is in het knoopsgat... Drankbestrijder Scheps noemde verslaving aan. de drank niet minder ernstig dan die aan allerlei drugs. Behalve de gereformeerde drankbe strijders waren zaterdag in Apeldoorn ook de leden van de Nat. chr. geheel onthoudersvereniging in jaarvergade ring vijeen. Deze vereniging bracht een wijziging in de statuten aan, deze meer aanpassend aan de strijd tegen verslaving in het algemeen. 's Middags vergaderden beide vereni gingen gecombineerd en luisterde men naar de Groningse ethicus prof. dr. P. J. Roscam, die refereerde over: 'Het alcoholvraagstuk bezien in het breder kader van alle dingen die ons knechten'. Hij zei: wij zijn als creatu ren onophefbaar afhankelijk van aller lei wat onze conditie behoeft, en al lerlei is niet nodig maar ook niet fataal. Prof. Roscam Abbing vond dat we nog moeten leren radicaal afstand te doen ten eerste van wat onze conditie als mens, als christen, schaadt, en ten tweede van wat onze naaste tekort doet of in teveel verlei ding brengt. Een dubbele waakzaam heid is dus geboden. 'Logis de France' hotelboek. Uitga ve: Boekhandel AJlert de Lange, Dam rak 62 Amsterdam. Prijs 10, De 'Guide des hotels 1972' (Logis de France) bevat een opsomming van 2600 hotels in de omgeving van 2200 steden en dorpen. De uitgave, met een introductie in enkele vreemde talen (geen Nederlandse tekst) ver meldt hotels buiten de grote wooncen- tra in een rustige omgeving. Het zijn overwegend 1 of 2-sterrenhotels, 30 procent met bad. De hotels, die in deze nieuwste gids over Frankrijk voorkomen, zijn gebonden aan een vast tarief. Voorts zijn 630 eenvoudige hotels opgenomen, met in totaal 5000 kamers, die eveneens behoren tot de Logis de France-organisatie, de zoge noemde 'auberges de vacances'. Een duidelijke kaart, die correspondeert met de hotelopgave in deze rode gids, completeert de omvangrijke informa tie. die behulpzaam kan zijn bij een zwerftocht door dit land met een wegennet van 700.000 k.m Rfs Benoemd D Rijnmond-staffunctio naris voor icos aa-lcoemnoithc-asgean naris voor sociaal-economische aange legenheden, drs. E. D. J. Kruijtbosch, wordt secretaris van de in te stellen wetenschappelijke raad voor het rege ringsbeleid. De heer Kruijtbosch zal voorlopig n og als adviseur aan het openbaar lichaam Rijnmond verbon den blijven. PromotiesNijmegn (KU): gepro moveerd tot doctor in de sociale wt- tenschappen C. F. M. van Lieshout; Groningen (RU): gepromoveerd tot doctor in de letteren H. J. de riend; Nijmegen (KU): gepromoveerd tot aoctor in de godgeleerdheid C. I. Damen, o.s.b.; Utrecht (RU): gepro moveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen M. J. A. de Voigt; Rotttrdam (NEH): gepromo veerd tot doctor in de economische wetenschappen R. Teekens.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2