leep en soda doen het ;oed in wasautomaat A Willem van Otterloo |)lijft volgend seizoen Geref. synode samen met hervormde G. J. Brinkman legt zijn functie neer Gevangenen gebrekkig op terugkeer in de maatschappij voorbereid Synode: onderzoek naar 'ondergrondse kerk' fotestmars tegen Suiting Enka-Breda riranslegging voor emlle slachtoffers Hin onderdrukking Uitstel gevraagd van aanbesteding Oosterschelde-werk Geen Nederlanders 119 Perzen leggen gasleiding Volgende maand gesprek regering met bedrijfsleven Ook jarig zondag Geen supersoon verkeer in VS Synodebesluiten inzake racisme gehandhaafd ROUW/KWARTET ZATERDAG 29 APRIL 1972 W Binnenland T9/K9 Vorming van kalkneerslag valt erg mee fan een onzer verslaggevers MSTERDAM Wassen met zachte zeep en soda in een wasautomaat gaat goed. De vorming van kneerslag in de machine, waarvoor de wasmiddelenfabrikanten ons zo bang maken, valt heel erg t Js gebleken bij onderzoek door Nederlands instituut voor toeg it huishoudkundig onderzoek (NI- [0). Een groep onder leiding van j. L. M. M. Tijskens heeft daar het isvoorschrift onderzocht dat Eind- 'un vense huisvrouwen enige tijd gele- genfn propageerden uit protest tegen t voorkomen van fosfaten in was- ddelen, die bijdragen tot de verzie- ke ig van het oppervlaktewater. j grepen terug op de klassieke zeep- ■soda, maar als bezwaar tegen hun *kricept werd aangevoerd dat bij de "ndhovense dames erg zacht water de kraan komt, in tegenstelling de toestand elders in grote delen n het land. Daar zou de ouderwetse ithode leiden tot uitgebreide afzet- van kalkzeep, niet alleen op het rde wasgoed, dat daar grauw en stug van zou worden, maar vooral ook op het verwarmingselement van de wasauto maat, dat daardoor tenslotte zou door branden. Het NITHO heeft nu proeven gedaan met hard water zoals dat bijvoorbeeld in Noord- en Zuid-Holland op grote schaal voorkomt Drie kilo vuile was ging in totaal 25 maal de trommelau tomaat in. Het wasgoed werd goed wit, aan het eind van de serie werd geen enkele vergrauwing geconsta teerd, en het verwarmingselement was nauwelijks van nieuw te onderschei den. 'KRANKZINNIG HOOG' Voor de voorwas werd, geheel volgens het Eindhovense recept, een half pak dpi an een onzer verslagevers EN HAAG Hoewel Willem van Otterloo in december de pensioen- irechtigde leeftijd bereikt, zal hij in het komende seizoen nog een 'oot aantal concerten dirigeren. De noodzaak hiertoe is aanwezig, ndat de directie van het Residentie Orkest er nog steeds niet in is -ne islaagd een nieuwe vaste dirigent aan te trekken. Zelfs is het nog ■ab et bekend of dit een Nederlandse of een buitenlandse orkestleider 1 worden. het komende seizoen staat naast illem van Otterloo slechts één Ne- ivoi rlandse dirigent voor het Residentie v kest, namelijk Hubert Soudant. A-serie op woensdag met meester- ■ken uit de klassieke en romanti- ïe periode zal voor het eerst wor- n herhaald op donderdagavond. In ee serie komen werken voor van Chopin, Beethoven en Mozart met solisten o.a. Rubinstein, Wayen- rg en Cor de Groot. In de B-serie (esenteert men op zaterdagavond zes V ncerten met kern- en hoogtepunten de ontwikkeling van het symfonie- test met o.a. werken van Corelli, lagner, Ravel en Strawinsky. Op lijdagavond is serie C gepland, een wisselend repertoire van Bach tot rtok. Als solist in deze serie zal o.a. treden David Oistrach met het vi- concert van Brahms. De serie met ontspannen karakter bevat zes icerten met componisten als 'auss, Schubert, Vivaldi, Ravel en rshwin. de tien keuze-concerten op zater- staat Strawinsky centraal; niet rider dan zestien werken van deze f inponist zullen worden uitgevoerd. Mn bijzonder aantrekkelijke serie, WË arin Van Otterloo o.a. Jeux van bussy met het Heidelberger ballet f uitvoeren. Verder in de serie een f cale première van Heinz Holliger r composities van de Nederlandse mponisten Escher, Straesser, Ket- g, Schat, Van Baaren, De Roos, jper. Vriend, Van Vlijmen en Ton Leeuw. •t laatste concert van het seizoen is reserveerd voor een uitvoering van chs Mattheuspassion in barokke jl onder leiding van Nikolaus Har- ncourt. Deze uitvoering zal waar- nijnlijk plaatsvinden met leden van conservatoriumkoor en van de derlandse Bachvereniging. !t de Engelse dirigent Charles Mac- ■as maakt men in maart 1973 een ifernee naar Zwitserland. Andere nflstdirigenten zijn Jerzy Semkow, ns Gierster, Ferdinand Leitner, fini i Martinon, Michael Gielen en Er- )st Bour, terwijl Hiroyuki Iwaki ilia lEDA Htt comité 'Breda solidair teel t het Enkapersoneel' houdt zater- n t6 mei een protestmars tegen de ieel< nnen van het Akzo-concern tot gini iting van de Enka-fabriek in deze hi ats (1700 werknemers). mars, die om drie uur 's middags siesgmt, indigt met een protestverga- Ewai 'ing. Het comité nodigde sprekers van NW, NKV, PvdA en CPN mil het woord te voeren, ïgei n personeelsvertegenwoordigers van lere Akzo-vestigingen in het land is rraagd of zij uitgebreid delegaties ir Breda willen sturen. woo :e lp een onzer verslaggevers m -/ELDOORN Een twintigtal orga- ^^aties in Apeldoorn heeft besloten de herdenking op 4 mei in het njepark een krans te leggen ter fedachtenis aan allen, die na de log in hun strijd tegen onrecht en derdrukking zijn gevallen, in welk d en ten gevolge van welk systeem er dit gebaar is contact geweest t een vertegenwoordiger van het «malige verzet. Tot de organisa- s, waarom het hier gaat, behoren mesty International. PvdA. PSP, 'R en D'66, de Hervormde Jeugd- id. de Raad voor de gereformeerde Ugd, het Christelijk Jongeren Ver- id en de werkgroep Missie- en tvikkelingssamenwerking Maria Pa- hie, Nivon, Novib en de Wereld- tikel. Na de herdenking komt men het centrum van de Tobbe samen b te spreken over "Hoe nu verder?' Willem van Otterloo weer zal optreden als vaste gastdiri- gent. Ter gelegenheid van de 65e verjaar dag van Willem van Otterloo zullen twee langspeelplaten worden uitge reikt aan de abonnementshouders. De ze platen zullen niet in de handel worden gebracht. VEERE De studiegroep Ooster- schelde heeft minister Drees (verkeer en waterstaat) telegrafisch verzocht de aanbesteding op 9 mei van de werken voor de afsluiting van de üosterschelde op te schorten. Het uitstel wordt gevraagd omdat de bezwaren t.a.v. de milieuvernietiging, die de afsluiting met zich zal brengen volgens de studiegroep steeds dringen der worden. De studiegroep vindt overigens dat men zich in Zeeland moet herbezin nen op de afsluiting. Trieste terugkeer van een gastarbeider HILVERSUM Het NOS-programma Panoramiek brengt morgenavond een reportage over een Portugees, die in België als gastarbeider werkte en daarna terugkeerde naar het gehucht waar zijn familie woont. Was hij in België ontheemd, na zijn confrontatie met het welvarende westen is hij opnieuw slachtofjer van ontheemding als hij terugkomt in zijn dorp. Daar heeft sinds eeuwen de tijd heeft 'stilgestaan' inzake leven en arbeid. Iedereen is er doodarm, de veeteelt levert er te weinig op. Het wordt een trieste geschiedenis als het geïndustri aliseerd heden in aanraking komt met het agrarisch verleden; democratie met dictatuur en opstandigheid met berusting. DEN HAAG Aan 119 Perzen is een arbeidsvergunning verleend voor de zes maanden die zij zullen werken bij de aanleg van de aardgasleiding Tju- chem-Ommen-Harderwijk. Het voor dit werk nodige personeel kon niet op de Nederlandse arbeidsmarkt worden aangetrokken, aldus minister Boersma (sociale zaken) in antwoord op vragen van het KVP-Kamerlid Hermsen. soda gebruikt (375 gram), wat de onderzoekers trouwens 'krankzinnig hoog' vonden, je zou beter 40 gram kunnen nemen. De hoofdwas werd gedaan met een half pak zachte zeep (225 gram), van te voren opgelost in een liter warm water. Die hoeveelheid vonden de mensen van het NITHO wel goed. Maar het hangt nogal af van het vuil in het wasgoed; bij helemaal schoon goed schuimt de ma chine met 80 gram zeep al over. Iedereen moet voor zijn eigen was een dosering vinden die een beetje, maar nit te veel schuimt. Het maandblad Koopkracht (van het Consumenten-contactorgaan CCO), waaraan wij deze resultaten ontlenen, tekent aan dat de combinatie zeep- soda goedkoper uitkomt dan een was middel uit het pak Maar omdat de Eindhovense methode was meer moei te en ongemak kost, wil het blad niet zonder meer voor omschakeling plei ten- 'Er zijn immers gezinnen met kinderen, waar men gewoon geen tijd heeft voor extra werk en omslag. Daarom is het hard nodig dat men opschiet met de ontwikkeling van voordelige en goede waspoeders zon der fosfaten.' DEN HAAG Premier Biesheuvel hoopt dat in de tweede helft van mei het gesprek kan plaats vinden tussen de regering en het georganiseerde bedrijfsleven. De ministerraad heeft gisteren over de loon- en prijspolitiek gesproken, aldus deelde de minister president mee. Het interne kabinetsberaad over het sociaal-economisch beleid loopt paral lel met dat over de begrotingspolitiek. De ministerraad heeft zich niet in het bijzonder beziggehouden met de op merkingen van dr Zijlstra in het ve-slag van de Nederlandsche Bank. Promotie op komisch effect AMSTERDAM Hans van den Bergh, bekend door literaire en thea terkritieken, wetenschappelijk hoofd medewerker aan het Instituut voor Neerlandistiek van de Universiteit van Amsterdam, promoveerde aan de rijksuniversiteit te Utrecht tot doctor dn de letteren op zijn dissertatie 'Kon- stanten in de Komedie, een onderzoek naar komische werking en ervaring'. Hans van den Bergh stelde vast dat de literatuurstudie zich gewoonlijk beperkt tot de literatuur, de tekst zelf, en dat nog niet is noderzocht hoe literatuur bij de lezers overkomt, welk samenspel er dus bestaat, en welke verbindingen literatuur heeft met de werkelijkheid. Een directe werking van een tekst op het publiek is het duidelijkst te constateren en te meten in de schouwburg als daar om een komedie wordt gelachen. Van den Bergh heeft bij vijftien uiteenlopende' komedies 2224 komische momenten geregistreerd, en daarop zijn omvang rijke studie gebaseerd. Hij kwam tot de conclusie, dat er, altijd en overal, zeven manieren zijn om een komisch effect te bereiken. Dat is vastgelegd in een proefschrift, een uitvoerig boekwerk, verkrijgbaar ■bij Moussault voor 27.50 (lage prijs), waarop wij later nog terugko men. Van den Bergh's promotors wa ren prof. dr. H. H. J. de Leeuwe, in theaterwetenschap, en prof. dr. H. P. H. Teesing, in theoretische literatuur wetenschap. Evenals de Koningin is mr. Pieter van Vollenhoven zondag jarig. Hij wordt dan 33 jaar. Ter gelegenheid daarvan is deze foto van zijn gezin gemaakt. Prinses Margriet zit achter de prinsjes Bernhard (links) en Maurits, die baby Pieter Christiaan Michiel op schoot heeft. Van een onzer verslaggevers LUNTEREN De hervormde en de gereformeerde synode gaan een gezamenlijke vergadering houden. Nadat de hervormden hiertoe reeds in februari besloten hadden, nam de gereformeerde synode deze beslissing donderdagavond tijdens de behandeling van het interim-rapport van de hervormd-gereformeerde werkgroep 'Samen op weg'. Het is de bedoeling, dat in deze verga dering de vragen verder zullen wor den doorgesproken, die in de beide afzonderlijke synodevergaderingen aan de orde kwamen ten aanzien van de verhouding tussen beide kerken. De gereformeerde synode accepteerd verder de uitnodiging van de her vormd synode, om in gezamenlijk overleg te komen tot een geschrift over het belijden van Christus in deze Van een verslaggever AMSTERDAM Boven het grondge bied en de territoriale wateren van de Verenigde Staten zal het burgervlieg tuigen verboden worden supersoon te Vliegen. Staatssecretaris Kruisinga heeft (net teruggekeerd uit de VS) verteld dat de Amerikaanse regering bezig is met het opstellen van een regeling. Het verbod kan binnen twee maanden worden verwacht. Een soortgelijk verbod is een half jaar geleden al voor het Nederlandse luchtruim tot stand gekomen. Deze verboden treffen vooral de onmetelijk duur geworden Brits/Franse Concor de. De Amerikaanse luchtvaartdienst (FAA) gaat het de Concorde trou wens vermoedelijk nog een beetje las tiger maken, door ook vluchten die net tegen de snelheid van het geluid aanliggen aan een maximum lawaaibe- lasting te binden. Bij deze vluchten zou men niet meer lawaai willen toelaten dan nu geproduceerd wordt door Boeing 707 toestellen. tijd. Tevens kreeg de werkgroep op haar verzoek de opdracht, een 'over eenstemming in belijden' op te stel len. Niet ieder synodelid begreep, waarom het nodig was. dat er naast een ge schrift over het belijden van Christus in deze tijd, zoals de hervormde syno de wilde, ook nog aan een dergelijke 'overeenstemming in belijden' zou moeten worden gewerkt, terwijl de gereformeerde synode bovendien reeds eerder had besloten, om te trachten binnen de gereformeerde kerken tot een eenparig geloofsgetui genis te komen. (De hoogleraars G. C. Berkouwcr en H. N Ridderbos zijn hiermee belast). Wordt al dat werken aan nieuwe belijdenissen niet te veel van het goede? Prof. dr. D. Nauta betoogde daarbij, dat er in het belij den geen verschil is tussen beide kerken. Het verschil zit in het functi oneren van het belijden. Maar anderen noemden het alleen maar waardevol, wanneer van onder scheiden kanten bouwstenen werden aangedragen voor een eventueel nieuw credo. Vanuit de werkgroep zei dr. B. Wentsel, dat men met de 'overeenstemming in belijden' vooral een handreiking wil geven aan de plaatselijke gemeenten, die op het ogenblik veelal aan de gang zijn met sterk variërende plaatselijke geloofs- akkoorden. Wat de opmerking van prof. Nauta betreft: de synode sprak ook nog uit, dat het noodzakelijk is. dat er ge meenschappelijke uitgangspunten ko men met betrekking tot de betekenis, de functie en de handhaving van de belijdenis. De werkgroep kreeg het verzoek, deze uitgangspunten te for muleren. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Gevangenen worden nog steeds gebrekkig voorbereid op hun terugkeer in de maatschappij. De ontwikkeling van moderne theorieën over die voorbereiding hebben er slechts toe geleid dat bij de ordehandhaving binnen de gevangenis overwegend gebruik wordt gemaakt van zachte dwang. De spanningen tussen gedetineerden, die zich vrijer zijn gaan bewegen, en bewaarders in cellulaire gevange nissen zijn daardoor toegenomen. Dit schrijft de heer J. J. A. Zweverij- nen uit Utrecht in zijn proefschrift 'Dwang en vertrouwen', waarop hij aan de Utrechtse universiteit is gepro moveerd tot doctor in de sociale we tenschappen. Ter verkrijging van de titel heeft hij zich beziggehouden met, blijkens de ondertitel van zijn dissertatie, 'een empirisch onderzoek naar de machtsrelaties tussen bewaar ders en gedetineerden'. Inh et kader van zijn onderzoek werkte de heer Zwezerijnen als hulfbewaarder drie maanden in een gemeenschapsgevan genis en drie maanden in een cellulai re gevangenis. In een gemeenschapsgevangenis, waar in de gedetineerden in groepsverband hun straf uitzitten, hebben de moder ne theorieën over de voorbereiding op de terugkeer in de maatschappij ertoe geleid dat de machtsrelatie tussen bewaarders en gedetineerden is ver zacht, de spanningen zijn afgenomen en de bewaarders de ordehandhaving meer aan de gevangenen zijn g aan overlaten. In een cellulaire gevangenis hebben die theoritën juist een toenemende spanning teweeggebracht. De macht van de bewaarders is aangetast, waar door ze tegenover de gedetineerden terughoudender zijn geworden. In beide typen gevangenis staan de voorzieningen ter bevordering van de resocialisatie, zoals de voorbereiding op de terugkeer in de maatschappij wordt genoemd, meer ten dienste van de ordehandhaving dan de behande ling van de gedetineerden. De promo vendus meent dat meer gebruik zou moeten worden gemaakt van de dien sten van psychiaten, psycholoog en maatschappelijk werker. Maar een werkelijke resocialisatie ziet hij, ook als dat gebeurt, niet op gang komen. Het zal er steeds weer om gaan dat de spanningen beperkt worden gehouden. De heer Zwezerijnen, geboren in 1937 in Utrecht, is sinds 1963 verbonden aan het criminologisch instituut van de Utrechtse unversiteit. Van een onzer verslaggevers LUNTEREN De informatiedienst van de gereformeerde kerken deelt mee: de generale synode van de gere formeerde kerken zal niet meer terug komen op haar beslissingen, die zij in februari toenam ten aanzien van het be- cumenisch programma tot bestrijding van het racisme van de wereldraad van kerken. De synode heeft in febru ari opgeroepen tot steun aan slachtof fers van politieke en sociale discrimi natie, maar ze stelde zich gereser veerd op tegenover het programma van de wereldraad van kerken omdat dit ook steun verleent aan bevrij dingsbewegingen, die geweld gebrui ken. De synode besloot daarom dat de gereformeerde kerken haar aandeel in de hulp wel zoveel mogelijk in over leg met het wereldraadfonds zullen geven, maar niet zonder meer via dit fonds. Tegen dit besluit is van ver schillende zijden geprotesteerd, o.a. in brieven aan de synode, waarin ge vraagd werd de zaak opnieuw in be handeling te nemen. De synode heeft echter besloten op deze verzoeken niet in te gaan. In de eerste plaats om de formele reden, dat men bezwaren tegen besluiten van een bepaalde synode dient te richten aan de volgende synode. Daarbij komt echter, dat het beraad over het anti racisme programma nog niet is afge sloten. In februari gaf de synode n.l. opdracht haar deputaten voor zen ding, diaconale en oecumenische za ken, om zich op de hoogte te blijven stellen van de ontwikkeling van het programma en daarover de volgende svnode te informeren. Bovendien heeft de synode haar bezwaren voor gelegd aan de wereldraad van kerken. Redactiechef verlaat Trouw Van een onzer redacteuren AMSTERDAM Een integratieproces tussen twee christelijke dagbladen heeft naast zakelijk-positieve, ook personeel-negatieve kanten. Tot die negatieve kanten behoort de niet te vermijden omstandigheid dat afscheid genomen moet worden van journa listen die sinds tientallen jaren zich met hart en ziel gegeven hebben aan de goede zaak van de christelijke dagbladpers. Wij zijn genoopt tot het schrijven van deze weemoedige ontboeze ming nu met het einde van de maand april voor de algemeen redactiechef van ons dagblad de heer G. J. Brinkman op eigen verzoek het uur van vertrek gekomen is. Met ingang van 1 mei a.s. zal de heer J. van Hofwegen (vroeger algemeen redactie chef van het Kwartet) hem opvolgen. In de heer Brinkman (63) verliest de christelijke dagbladpers een uiterst bekwaam en toegewijd journalist, die haar gedurende 43 jaar in onderscheiden functie heeft gediend. Voor de tweede wereldoorlog was hij werkzaam voor De Standaard. Na de bevrijding is de heer Brinkman eerst jarenlang redac tiechef geweest van de Utrechtse editie van Trouw. Niemand min der dan prof. dr. M. Rooy moet deze editie eens een heel goed voorbeeld genoemd hebben van de wijze waarop de regionale edi tie van een landelijk dagblad be hoort te worden geredigeerd. In diezelfde periode heeft de heer Brinkman met taaie en niet ophoudende energie een groot aantal leerling journalisten opge leid, die stuk voor stuk tot uit stekende journalisten zijn uitge groeid toen zij eenmaal bekwaam genoeg werden gevonden om naar het 'dorado' van de Amster damse redactie te worden overge heveld. Het is nu eenmaal voor de jongeling goed het juk in zijn jeugd te dragen. Welnu, er moest onder Brinkmans leiding op de Utrechtse redactie hard worden aangepakt en aan zijn scherp ziend oog ontsnapte in de regel niets. Orde en tucht kenmerkten zijn dagelijks beleid. Als resul taat daarvan kan Brinkman tot zijn voldoening constateren dat tal van zijn oudleerlingen in de journalistiek op vooraanstaande posten staan. Slechts een paar voorbeelden: de huidige chef nieuwsdienst, de kerknieuwsredac- teur en de parlementaire redac teur van Trouw/Kwartet hebben op de Utrechtse Mariaplaats en de Ganzenmarkt hun eerste schreden op het pad der journalis tiek gezet. Na de Utrechtse periode volgde voor de heer Brinkman de func tie van chef-redactie van de lande lijke krant. Sinds 1959 is hij dat geweest. Dat het een gemak kelijke periode is geweest kan niet worden gezegd. Maar in de loop der jaren is onder Brink mans leiding een goed georgani seerde redactie ontstaan waarin de taken zo harmonieus mogelijk zijn verdeeld. Integratie De laatste jaren zijn voor de heer Brinkman grotendeels heenge gaan met integratiebesprekingen. Van het begin af aan (april 1968) is hij daar bij betrokken geweest. De heer Brinkman zelf heeft het wijs geoordeeld, nu het integra tieproces vrijwel voltooid is zich terug te trekken uit zijn dagelijk se functie en daardoor de weg vrij te maken voor de volgende generatie, waarvan dag en nacht veel zal worden gevraagd. Direc tie en Bestuur zijn hem voor zijn inbreng heel veel dank verschul digd. Het directioneel en redactioneel afscheid heeft vrijdagmiddag op sobere wijze in overeenstem ming met Brinkmans wens G. J. Brinkman plaats gevonden. Directeur O. Postma ing. heeft daarbij in een kort speechje Brinkmans verdien sten voor de krant gememoreerd, hem als dank voor de prettige samenwerking een blijvende her innering aangeboden en daarbij tevens in uitzicht gesteld dat het bestuur van de stichting 'De Christelijke Pers in Nederland' voor hem mogelijk nog een stu die-opdracht in petto heeft. Die zal gaan over de geschiedenis van de christelijke pers in Nederland, meer in het bijzonder na 1940 want het is zinvol deze op een of andere manier voor het nage slacht vast te leggen. Samenwerking Namens hoofdredactie en redactie heeft secretaris Joh. C. Francken, tevens als oudste collega met on geveer evenveel dienstjaren dank gebracht voor vele jaren van col legiale samenwerking. De scherp zinnige en logische betoogtrant, die de heer Brinkman eigen is, maakte dat iedere collega die hem met wensen, verlangens of moeilijkheden benaderen wilde, er beslist voor zorgen moest bij het betreden van zijn kamer goed beslagen ten ijs te komen. De heer Francken wenste de scheid functionaris nog vele goede jaren toe in zijn geliefd Oosterbeek, waar hij vandaan komt en waar hij zich binnenkort weer gaat vestigen. Niet om niets te doen, maar om zich, als de mogelijkhe den daartoe geboden worden, zij het op andere wijze dan tot dus ver, toch weer bezig te houden met het historierijke verleden van de christelijke dagbladpers, die hij meer dan 40 jaren actief heeft gediend. Van een onzer verslaggevers LUNTEREN De gereformeerde synode heeft haar deputaten voor algemene diakonale arbeid opdracht gegeven, een nader onderzoek in te stellen naar de situatie van die christenen in Oost-Europa, die wel aangeduid worden met de benaming 'ondergrondse kerk'. Depu taten werden gemachtigd, om wanneer dit onderzoek daartoe aan leiding zou geven, hulp te verlenen. De commissie had zich, zo meldde zij in haar rapport, indringend bezig ge houden met de vraag, of de weg die Wurmbrand wil gaan, een goede weg is. Deze predikant wijst namelijk alle legale contacten volstrekt af Het is voor Wurmbrand onbestaanbaar, dat kerkelijke leiders achter het ijzeren gordijn de mogelijkheid hebben om legaal contact te onderhouden met westeuropese kerken zonder door het communisme geïnfiltreerd te zijn. De commissie was op grond van de ingewonnen informatie van oordeel, dat hier op zijn minst een vraagteken achter gezet moest worden. Voorts vond de commissie, dat het onduide lijk is, waar het ingezamelde geld precies blijft: de wijze van verant woording zou wellicht anders kunnen, teneinde de gehele zaak een wat meer vertrouwenwekkend karakter te doen verkrijgen. In de synode werd de vrees geuit, dat men voor een dilemma staat: de lega le of de illegale weg, en dat steun aan Wurmbrands actie de contacten, die er op het ogenblik zijn, in gevaar zou kunnen brengen. Dr. J. van Klinken directeur van het algemeen diakonaal bureau, zei dat de situatie van land tot land sterk verschilt Hij benadruk te de noodzaak, dat er meer en syste matisch contact gelegd wordt met ker ken en christenen in Oost-Europa De synode sprak uit, dat het lijden van de Oosteuropesc christenen haar niet onbewogen mag laten en consta teerde, dat er reeds via verschillende kanalen steun van onderscheiden aard verleend wordt. De synode hield zich met deze mate rie bezig naar aanleiding van een verzoek van de heer C J. Smits te Zoetermeer (gesteund door zestien kerkeraadsleden aldaar) om 25.000 gulden over te maken op het giro nummer van 'De Ondergrondse Kerk' te Amsterdam, die geld inzamelt voor de activiteiten van de Roemeense pre dikant Richard Wurmbrand. Dit verzoek kon de synode zo niet inwilligen. Daarvoor meende de syno de, dat er teveel onopgehelderde kwes ties waren. In de synode discussie viel echter geen negatief woord over Wurmbrand. Meermalen werden woor den van respect en bewogenheid geuit over zijn werk en zijn lijden. Rapport De synodale commissie van rapport, wier woordvoerder de Zwolse diaken A.S van Hulzen was, had over deze zaak gepraat met ICCC-secretaris ds J. C. Maris, die Wurmbrands actie in ons land begeleidt, en met ds A H. van den Heuvel, staffunctionaris van de wereldraad van kerken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9