Z.-Vietnam steeds meer defensief Fred Carneson: ik hou van Zuid-Afrika Dood in Vietnam Arme landen eens over '25 minst-ontwikkelde' N.-Ierland ook roerig na amnestie en marsvrijheid Cairo voelt niet voor Roemeense bemiddeling Te preuts? gedevalueerd Regionale hervorming in Frankrijk Zuidvietnamese munt Nkroemah stierf in Roemenië Toneelspelers in Madrid"" bezetten vakbondsgebo| TROUW/KWARTET ZATERDAG 29 APRIL 1972 Buitenland T7/I Provinciehoofdsteden Quang Tri en Kontoem bijna gevallen SAIGON (Reuter, AP. UPI, AFP) Drie Noordvietnamese divisies en Viet Congeenheden zijn gisteren voorafgegaan door een grote kolonne gevechtswagens Dong Ha in noordelijk Zuid-Vietnam binnengedrongen en hebben de laatste Zuidvietnamese verdedigingslinies rond de. belangrijke pro vinciehoofdstad Quang Tri doorbroken. Dit is gisteren van Zuidvietnamese militaire zijde ln Saigon vernomen. Bij Dong Ha zijn de Noordvietname- zen en de Viet Congstrijders de Coea Viet-rivier overgetrokken. Bij gevech ten tussen Dong Ha en Quang Tri zouden zeven Noordvietnamese tanks buiten gevecht zijn gesteld. De Zuid- vietnamezen zouden de eerste aanval op de buitenwijken van Quang Tri hebben afgeslagen. Zij zouden daar bij veertien Noordvietnamese tanks en vijfhonderd Noordvietnamezen bui ten gevecht hebben gesteld? De Zuidvietnamese opperbevelhebber in het noorden van het land, generaal Lam, liet gisteren weten: Wij zijn niet aan de winnende hand, maar we zullen Quang Tri behouden. De situa- ADVERTENTIE) Is onze opvoeding te preuts geweest? Lees erovetr in het nieuwe nummer van Hervormd Nederland. Ik abonneer mi] op/vraag een proefnummer van/Hervormd Abonnementsprijs 16,— per halfjaar; 32,per jaar. Abonnementen kun nen elk ogenblik ingaan. Bon - ingevuld in BLOKLETTERS - in envelop (zonder postzegel) verzenden aan: Hervormd Nederland, Antwoordnummer 1776, Den Haag. tie is ernstig, maar we zullen de zaak redden. De Amerikaanse luchtmacht cn mari ne doen wat zij kunnen om te voorko men, dat Quang Tri valt De stad. die dertig km bezuiden de gedemilitari seerde zone ligt, is, naar men aan neemt een van de hoofddoelen van het huidige offensief van Noordviet namezen en Viet Congstrijders. De verovering van Quang Tri zou deel uitmaken van een plan om de twee noordelijke provincies van Zuid-Viet- nam geheel te bezetten. Een Zuidvietnamese woordvoerder zei gisteren op een persconferentie in Saigon, dat de Noordvietnamezen bij Dong Ha en Quang Tri een nieuwe divisie van tien duizend man in de strijd hebben geworpen. Bij Quang Tri werd gisteren ook een Amerikaan se gevechtshelikopter neergeschoten. De bemanning kwam om het leven KONTOEM In het centrale bergland is de situatie voor Saigon ook hachelijk. Noordviet namese tanks hebben hier de provin cie-hoofdstad Kontoem praktisch om singeld en de beslissende aanval op de stad wordt dit weekeinde verwacht De basis Bastogne, een van de voor naamste artilleriebases van Zuid-Viet nam op twintig km ten westen van Hoeë, is door de Noordvietnamezen aangevallen en na enkele uren voor de helft veroverd. De basis werd ver dedigd door eenheden van de Zuid vietnamese eerste divisie. Al weken werd Bastogne hevig beschoten en van tijd tot tijd aangevallen. De basis vormde het enige bastion op de weg van Hoeë naar het westen. Door de val van de basis krijgen Viet Cong strijders en Noordvietnamezen de ge legenheid zwaar militair materieel over verkeersweg 547 aan te voeren en Hoeë zelf aan te vallen. Hoeë. de oude keizerlijke hoofdstad vormde het centrum van hevige strijd tijdens het Tet-offensief van 1968 LE DOEC THO Le Doec Tho, lid van het Noordviet namese polirbureau is gisteren op weg naar Parijs in Peking aangeko men. Het persbureau Nieuw China, dat dit bekendmaakte, meldde, dat Tho wordt vergezeld door een aantal partijfunctionarissen. De komst van Le Doec Tho naar Parijs betekent wellicht de hervatting van het gehei me overleg tussen Amerika en Noord- Vietnam, dat van veel groter beteke nis is dan de officiële bijeenkomsten op donderdag, die tot nu toe slechts een herhaling van bekende en onver zoenlijke standpunten hebben opgele verd, zonder dat feitelijke onderhan delingen plaatsvonden. PHNOM PENH De Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh wordt steeds verder ingesloten. De verbindingen over land en de rivieren worden op enige afstand van de stad door guerrillastrijders en Noordvietnamezen beheerst of zijn te gevaarlijk om te gebruiken. Het gehele zuidoosten van Cambodja is in handen van Noordvietnamezen en de Cambodjaanse guerrillabewe ging. Het zijn de dichtbevolkte pro vincies Prey Veng en Svay Rieng. Alleen de twee hoofdsteden van deze provincies houden nog stand De bevoorrading van Phnom Penh, vanuit Zuid-Vietnam, stagneert door dat de rivierboten door de tegenstan der worden bestookt. Verkeersweg nummer-vier van Phnom Penh naar Kompong Som, is na Kompong Speu, 50 km van Phnom Penh, gevaarlijk. De weinige konvooien, die deze weg gebruiken, moeten een sterke escorte hebben. Verkeersweg nummer-vijf, tot voor kort de voornaamste aanvoerweg, kan niet meer worden gebruikt, doordat een brug in de weg is vernield. Weg nummer-zes loopt dood in vijandelijk gebied en nummr-zeven naar Kom pong Tsjam wordt herhaaldelijk door partizanen versperd. Zonder hulp van de Zuidvietnamezen wordt het Cam bodjaanse leger niet in staat geacht de omsingeling van Phnom Penh te verbreken en men bereidt zich daar op een moeilijke tijd voor. 'Hier zal ik nooit echt gelukkig kunnen zijn' door Harm Lamberts Fred Carneson is moe, maar zeker niet verslagen. Vijf jaar en negen maanden in een Zuidafrikaanse gevangenis hebben hem niet gebro ken. Met ongelooflijk enthousiasme als hij zich even voorstelt hoe zijn Zuid-Afrika zou kunnen zijn, legt hij uit waarom hij voor zijn overtuiging gevangenisstraf en verbanning over had. 'Ik heb nu maar één grote ambitie. Ik wil terug naar Zuid-Afrika. Ik hou van dat land. Het is mijn eigen land. Daar woonden mijn vader en mijn grootouders. Ik zal nooit meer echt gelukkig kunnen zijn voor ik terug ben. Als de apartheid verslagen is, kan Zuid-Afrika een voorbeeld wor den van een dcmocatische samenle ving voor heel Afrika. De strijd tegen de apartheid is niet iets negatiefs. Het gaat werkelijk om de wereldvre de. Er hoeft maar iets te gebeuren en er kan in zuidelijk Afrika een oorlog ontbranden, waarbij heel de wereld betrokken kan raken. Nu al vechten Zuidafrikaanse troepen samen met Rhodesische eenheden tegen de guer rillastrijders. Wat kan er gebeuren als in Rhodesië een opstand uitbreekt? Wat zal er in Mozambique gebeuren? Stel dat de Portugezen er meer ter rein verliezen en de blanke kolonisten Mozambique onafhankelijk verklaren en het Zuidafrikaanse leger te hulp roepen? Welke kant zai dan het Wes ten kiezen? U hoeft er geen moment aan te twijfelen dat de gekleurde wereld voor de Afrikanen zal kiezen. Zolang er in Duitsland joden vevolgd werden, voelden de joden over de hele wereld zich bedreigd. Zolang er regeringen zijn, die mensen als twee de-rangsburgers behandelen omdat zij zwart, bruin of geel zijn, zolang voe len alle gekleurde mensen in de we reld zich vernederd. En zij vormen tenslotte de meerderheid van de mensheid'. Hoop Maar er is nog altijd hoop, dat het zonder geweld zal kunnen. De ontwik kelingen in Zuid-Afrika zijn somber, maar ik ben altijd optimist. Er is hoop. zolang de uitbarsting uitblijft Ik ben er zeker van dat de niet- blanke leiders, die nu gevangen zit ten, mensen als Nelson Mandela, die op Robbeneiland een levenslange ge vangenisstraf uitzit, verreweg de voor keur geven aan een vreedzame oplos sing. Het is de politiek van de huidi ge Zuidafrikaanse regering die zo'n oplossing onmogelijk maakt. De blan ken. en de blanken alleen, bepalen of er vrede zal zijn in zuidelijk Afika'. Hebben de Afrikanen een kans als het tot een uitbarsting komt? 'Kijk, een guerrillaoorlog ontstaat niet zomaar. Het is geen geïoleerde oorlog. In Zuid-Vietnam en in Noord- Ierland kan de guerrillaoorlog alleen succes hebben door de massale volks steun. Een guerrillaoorlog gaat altijd gepaard met een massale volksop stand. En ik denk dat de spanningen in Zuid-Afrika nu zó groot zijn, dat ieder incident het hele land in vuur en vlam kan zetten. Een staking, een rel, of een schietpartij als destijds in Sharpeville, zou nu tot een geweldige uitbarsting kunnen leiden. En dan zal het geen strijd worden tussen blanken en zwarten. Dan zal een kleine min derheid de kant van de Afrikanen kiezen. Zij zullen meevechten voor een waarlijk democratisch Zuid-Afrika waar alle mensen betrokken worden bij het politieke proces'. Toekomst 'Weet u, wij vertegenwoordigen de echte toekomst voor de blanken in Zuid-Afrika. Wij die in de gevangenis zaten of nog zitten, zoals Bram Fis her, die een levenslange gevangenis straf uitzit; Cosmas Desmond, de gees telijke die vijf jaar huisarrest heeft gekregen; Gonville ffrench-Beytagh, ds. Beyers Naudé van het Christelijk Instituut en nog zo vele anderen'. Carneson vergeet de tijd en als ik, van te voren gewaarschuwd, dat hij erg moe is en dat het interview eigenlijk met langer dan een uur zou moeten duren, aanstalten maak om het gesprek te beëindigen, wuift hij mijn schroom weg en vertelt verder. Over zijn arrestatie, de verhoren, het proces, de gevangenis, de eenzame opsluiting. Op 24 februari van dit jaar werd hij uit de gevangenis ontslagen. Vijf jaar en negen maanden had hij toen geze ten en nog eens een half jaar in voorarrest. Hij werd gearresteerd op grond van de '180-dagen wet', die de Zuidafrikaanse veiligheidspolitie toe staat msen zonder vorm van proces 180 dagen vast te houden. 'Ik werd verhoord van woensdagavond tot zaterdagavond, zonder onderbre king, zonder slaap. Dat herhaalde zich een paar keer. Ik moest rechtop blij ven staan. Na een maand werden beschuldigingen tegen mij ingebracht Ik was lid van de verboden commu nistische partij en had verboden lec- FRED CARNESON tuur in mijn bezit en nog eens drie aanklachten waren gebaseerd op de wet tegen de sabotage. Ja. ik ben communist. Dat was namelijk de eni ge partij in Zuid-Afrika, waar Afrika nen en blanken volkomen gelijk wa ren. En tijdens de crisisjaren leerde ik de sociale ellende kennen. Mijn ouders hadden het toen zwaar om het hoofd boven water te houden. Ik heb geluk gehad dat ik maar ruim vijf jaar kreeg. De sabotage-aanklach- ten werden ongegrond verklaard, toen de getuige van de staat instortte na een kruisverhoor van twee dagen door mijn verdediger. Hij barstte toen plot seling uit tegen mij en de wet bepaalt dat een getuige geen persoonlijke haatgevoelens tegen de verdachte mag hebben. Na de veroordeling kreeg ik dertien maanden eenzame opslui ting. In de gevangenis in Pretoria ontmoette ik later zeventien andere blanke politieke gevangenen, zoals Bram Fisher, Dennis Goldberg en Da ve Kitchen'. Niet overleefd 'Hoewel de blanke gevangenen ook geslagen werden, moesten toch vooral de niet-blanken het ontgelden. Twee van mijn Afrikaanse vrienden hebben het niet overleefd. De eerste, die in handen van de politie in Pretoria stierf, was Looksmart Solwandle. Hij hing zich op, beweerde de politie. Maar later hoorde ik van een vriend van Looksmart, die na zes maanden vrijgelaten moest worden omdat hij in hoger beroep werd vrijgesproken, dat Looksmart doodgemarteld was. 'You know Fred', zei hij legen me, 'geslagen worden is niets. Je krijgt een brandend gevoel en dat gaat wel over. Dat kan ik verdragen. Maar Sauermann haalde me uit mijn cel en hij liet me het lichaam van Look smart zien en zei: dat kan ook met jou gebeuren. Toen stortte ik in'. Een andere vriend van mij, Alpheus Maliba, stierf ook in de gevangenis. Ook hij had zich volgens de politie in zijn cel opgehangen. Hoewel dat in dezelfde gevangenis gebeurde als waar wij zaten, hoorden we dat pas een jaar later. Zo geïsoleerd werden we gehouden. In Zuid-Afrika heb je A-, B-, C- en D-gevangenen. D is de zwaarste categorie. Terwijl criminele gevange nen bijna allemaal in C beginnen, komen politieke gevangenen allemaal eerst in D. Pas in 1971, vlak voor mijn vrijlating, kwam ik in A. Het regime in D was hard. Eenmaal per half jaar een half uur bezoek en een brief van ten hoogste 500 woorden per half jaar. Je zag gevangenen glim lachend het bezoeklokaal binnengaan en er gedeprimeerd weer naar buiten komen. Wat het plezierigste moment in de gevangenis had moeten zijn, werd een beproeving omdat je door een glazen wand van je familie ge scheiden was, je vrouw geen kus kon geven, zij geen nieuws mocht vertel len en alleen maar over familiezaken mocht praten. De twee aanwezige be wakers konden ieder ogenblik inter rumperen'. Verbetering 'Tot eind 1968 waren de omstandig heden in de gevangenissen keihard. Daarna trad een aanzienlijke verbete ring in. Wij waren er zeker van dat dit kwam door de druk in binnen- en buitenland. Dl. is zeer belangrijk. Die druk moet niet verminderen. De poli tieke gevangenen moeten vrijkomen. Bovendien kunnen ze het oude be wind weer herstellen, als de aandacht van de publieke opinie zou verslap pen'. Als Carneson mij uitlaat, bezweert hij me nog eens vooral dit laatste punt te onderstrepen. 'Zonlang de politieke ge vangenen niet vrij zijn, zie ik geen oplossing voor Zuid-Afrika. Zij zijn de echte Zuidafrikaanse patriotten. Man dela en al die anderen moeten vrij'. Carneson gaat nu met zijn vrouw en drie kinderen in Engeland wonen. Toen hij uit de gevangenis kwam, keeg hij 24 uur de tijd om het land te verlaten. Hij mocht ook blijven, maar zou dan een 'banned person' worden, onderworpen aan tal van ver bodsbepalingen. Hij zal moeilijk wen nen in Engeland. 'Ik ben Afrikaan. Alleen tijdens de oorlog, toen ik in het Zuidafrikaanse leger diende, ben ik eens in Italië geweest. Dat was de eerste en enige keer dat ik in Europa was. Zuid-Afrika is mijn vaderland. Ik zal nooit echt gelukkig kunnen zijn, voordat ik daar terug ben'. SAIGON De Zuidvietnamese rege ring heeft de piaster met 2,5 procent gedevalueerd van 410 tot 420 piaster per dollar. De koerswijziging geldt voor twee van de drte naast elkaar (bestaande wisselkoersen, ml. voor in voer door de overheid en voor buiten landse kapitaaltransacties. De derde wisselkoers, voor projecten die door de VS worden gefinancierd, blijft 285 piaster per dollar. SANTIAGO (Reuter) Volgens waarnemers kan het voorstel speciale maatregelen voor een groep van 25 'minstontwikelde' lam het beste werkstuk van de derde UNCTAD worden. Ondanks scherpe belangen-tegenstellingen onder de ontwikkelingslanden, tot bittere discussies binnenskamers leidden, hebben zij zich in nacht van woensdag op donderdag kunnen aaneensluiten achter ontwerpresoluties, die een specificatie geven van de nodig geac maatregelen. Volgens deze ontwerpresoluties moe ten de 25 minst-ontwikkelde landen in de toekomst gevrijwaard blijven van opgelegde produktiebeperkingen, waaraan handelspartners zich bij marktregelingen plegen te onderwer pen en van betaling van rechten en bijdragen in de kosten van buffer voorraden. Hun ecoonmieën moeten meer verscheiden van samenstelling worden en ze moeten de voorrang krijgen bij alle gesprekken over het verlagen van handelsbarrières. Accijn zen of andere heffingen op de ver koop van sommige tropische prOduk- ten zouden opgeheven moeten worden j of verminderd en speciale financiële bijstand zou gecreëerd moeten worden. Voorts wordt de rijke landen ge vraagd terwille van deze 25 armste landen de prijssteun voor eigen land bouwproducten, die de concurrentie van produkten uit deze landen onmo gelijk maakt af te schaffen. Het crite rium dat voor de selectie van de 25 is aangelegd is: een hoofdelijk inkomen van 100 dollar of minder, een analfa betisme van 80 pet en minder dan 1 pet van het bruto nationaal produkt, dat uit de industrie voortkomt. De betrokken 25 landen zijn: Opper Vol ta, Botswana, Boeroendi, Tsjaad, Da homey, Ethiopië, Guinee, Lesotho, Malawi, Mali, Niger, Tanzania, R da, Somalia, Soedan, Oeganda, Al nistan, Boetan, Laos, Maladiven, pal, West-Samoa, Sikkim, Jemen Haiti. Allle regelingen die voor deze la: worden getroffen, moeten in aai ling zijn op algemene maatregelen ivoor alle ontwikkelingslanden w<j toegepast, zodat de 25 niet verhin worden om ook van die algei regelingen te profiteren. Het reeds gedeeltelijk in uitvoer de algemene systeem van voorke rieven voor de import uiit arme den (GSP) moet terwille van armste een langere tijdsduur kri en bovendien alle bewerkte en bewerkte agrarische en minerale dukten alsmede kunstnijverheid kelen omvatten. Kartelafspraken, deze belangen schaden, behoren spoord en te niet gedaan te worde: vrachttarieven mogen niet lange een hoogte blijven, die schadelijk voor deze landen en er moet behoeve van hen voorrang gegeven aan haven- en scheepi faciliteiten. Aldus enige hoofdpn uit de resoluties waarin opmerk genoeg dezelfde verlangens tot drukking zijn gebracht die ooi meer ontwikkelde landen koe Een wanhopige Vietnamese vader draagt zijn dode zoon weg van een vracht wagen, die bij de bedreigde provinciehoofdstad Quang Tri in noordelijk Zuid- Vietnam op een mijn reed. Bij het ongeval werden drie met vluchtelingen afge laden vrachtwagens vernield. Minstens veretig mensen kwamen om en zestig raakten gewond. BELFAST (Reuter) In Noord-Ierland, waar de Britse regering donderdag het acht maanden geleden ingestelde verbod op georgani seerde optochten ophief en amnestie afkondigde voor allen, die we gens het organiseren van zulke optochten of het deelnemen eraan zijn veroordeeld, is het in de nacht van donderdag op vrijdag weer tot ernstige ongeregeldheden gekomen. CAIRO (UPI, Reuter) Egypte heeft een aanbod van de Roeme president Ceausescu verworpen om te bemiddelen in het Arab:e Israëlische conflict, zo heeft Hassanein Heikal, hoofdredacteur het semi-officiële Egyptische dagblad Al Achram gisteren gen Protestantse jongelui gooien in Bei- Jast ruilen in enstaken auto's in brand. De moeilijkheden begonnen toen een jeugdbende naar een katho lieke buurt trok om wraak te nemen voor aanvallen, die de avond tevoren op protestantse huizen ivaren gedaan. De politiemannen zagen zich geplaatst tegenover een menigte van ongeveer zeshonderd mensen, die met stenen en flessen gooiden, barricaden opwier pen en branden stichtten. Zij slaagden er tenslotte in met hulp van militai ren de straten schoon te vegen. Elders in de stad werden twee jon gens van twaalf en achttien jaar ern stig gewond door uit een passserende auto afgveuurde kogels. Newry hebben gisteren negen perso nen, onder wie een politieman, ver- wondingen opgelopen. In de omgeving werden ongeveer 30 huizen bescha digd en acht auto's vernield. De springstof bevond zich in een personenauto die voor een café stond. Het voertuig bleek eerder te zijn gestolen PARIJS (DPA) Met 343 stemmen voor, 105 tegen en 28 onthoudingen heeft de Franse Nationale Vergade ring in eerste lezing het regerings voorstel voor regionale hervorming goedgekeurd Het voorstel houdt de vorming van 12 tot 14 in economisch en geografisch opzicht met elkaar verbonden gebie den in die uit verscheidene departe menten bestaan. In deze gebieden kunnen bepaalde openbare taken, zoals de bouw van woningen, scholen en ziekenhuizen en het treffen van voorzieningen voor het verkeer zonder rechtstreeks toe zicht van de regering in Parijs en met een zekere medezeggenschap van de bewoners gemeenschappelijk wor den uitgevoerd. Dit betekent echter niet, dat deze gebieden rechtstreeks zelfbestuur zul len krijgen. De departementen en de gemeenten houden hun bevoegdheden. Ceasusescu heeft Cairo eerder deze maand bezocht, maar president Sadat zou zijn bemiddelingsplannen hebben afgewimpeld. Ceausescu heeft destijds ook al eens aan president Nasser voorgesteld om te bemiddelen. Premier Golda Meir van Israël zal op 3 mei naar Boekarest reizen voor een officieel bezoek van drie dagen. Vol gens Roemeense diplomaten in Wenen zullen premier Meir en Causescu van gedachten wisselen over de relaties tussen Roemenië en Israël en over het conflict in het Midden-Oosten. Zijn ontkenden echter, dat Roemenië in dit conflict zou willen bemiddelen. Roemenië heeft altijd betrekkingen onderhouden met Israël en met Egyp te. Het was het enige land van het Warschaupact, dat de diplomatieke be trekkingen met Israël niet verbrak tijdens de oorlog in 1967 tussen Israël en de Arabische landen. RECHTSTREEKS OVERLEG Ook het Israëlische dagblad Maariv schreef gisteren, dat Roemenië niet bereid is, als bemiddelaar in het Mid den-Oosten op te treden. Het zal slechts 'boodschappen doorgeven', al dus het blad. Zo zullen de Roemeense leiders mevrouw Meir in Boekarest meedelen, dat Sadat bereid is tot rechtstreeks overleg met Israël om tot een vreedzame regeling te komen. Maariv weet voorts te melden, dat president Sadat, die momenteel voor overleg in Moskou is, de leiders in het Kremlin zal vragen president Nixon, als hij eind mei naar de Russische hoofdstad komt, op de hoogte te stellen van de Egyptische bereidheid tot rechtstreeks overleg met Israël. Sadat, aldus Maariv, heeft voor dit directe overleg de steun gekregen van alle Arabische landen, uitgezonderd Algerije. BRITSE WAPENS Egypte gaat enkele van zijn wapens uitrusten met electronische apparatuur van Britse makelij, aldus De Arabi sche Wereld, een dagelijks overzicht van het nieuws in het Midden-Oosten, dat in Libanon verschijnt. Volgens het bericht zouden er nog onderhan delingen achter de schermen worden gevoerd over verdere Britse leveran ties. President Sadat zal zaterdag uit Mos kou vertrekken, 24 uur eerder dan LAGOS (Reuter) De officiële Gha- nese radio-omroep heeft gisteren be kendgemaakt, dat de voormalige Gha- nese leider, Nkwame Nkroemah, in Roemenië is gestorven. Radio-Ghana maakt voorts bekend, dat regelingen worden getroffen om het stoffelijk oversahot van Nkroemah naar Ghana over te brengen voor de begrafenis aldaar. In Roemeense kringen in Lagos is verklaard, dat Nkroemah een medi sche behandeling heeft ondergaan in Boekarest. Maar hoe lang hij in Roe menië is geweest, is niet bekend. De dood van Nkroemah is donderdag bekendgemaakt door president Sekoe Toere van Guinea, waar de gewezen Ghanese president in ballingschap ge leefd heeft sinds zijn afzetting in 1966. was voorzien. Dit werd gisteravoi r] Moskou van Egyptische zijde v men. ADVERTENTIE 30 maart-1 oktober amsterdam MADRID (EFE, Reuter) De i van Madrid heeft donderdagavonj vijftigtal acteurs, actrices en seurs verwijderd uit het gebouw hun vakvereniging in de Sp|| hoofdstad, dat zij 's middags bezet als protest tegen de arre van een collega, de actrice Julia F Deze werd maandag gearrestet dens de voorstelling van een stuk, waarin zij een rol speeld voorgeleid op de 'beschuldiging zij haar woning beschikbaar ha steld voor een illegale vergad van linkse arbeiderscommissiesr dergrondse vakbonden). In afwal van de behandeling van haar] voor het hof van openbare veil| zit zij thans in een gevangei Madrid. De directie van het theater, Julia Pena werd gearresteerd, de voorstellingen afgelast, omdf overige spelers in het toner, (Lysistrata van Aristophanes) u* test zijn weggebleven. r Uit goed ingelichte bron is vernl. dat de politie bij een inval iT huis van de actrice vijftien arrefj heeft verricht. Een vertegen wool van het C.G.T., het grootste Bn vakverbond, was op dat momel de bijeenkomst aanwezig. Hij zr; middels over de grens zijn gezeiP' ADVERTENTIE Of 't nou voor het zondags ontbijt is of voor tussendoor. i Of zemee gaan naar buiten i of mee gaan naar school. Krentenbollen zijn altijd goed voor even smullen. En nog gezond ook. Denk eraan als u de bakker ziet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 8