De openheid van de CHU in discussie dichtbij Vandaag in Amsterdam: massaal protest tegen Vietnamese oorlog rrico s choolgeld Vandaag meer duidelijkheid? Prinsen in de zwarte wolken Duizenden mensen, 30 popgroepen, schrijvers en politici op manifestatie .'.Tlan om werkloze 'nkaas voor oranje heroïsch demagogie Fiets Vriendelijk verzoek DUW/KWARTET ZATERDAG 29 APRIL 1972 W Binnenland T5/K7 ek]« ;-ber re? si thek >eelf ollin tenl. te r lod. lister Van Veen kan gemakkelijk uit gen dat zijn schoolgeldwet een soci- >spect heeft. Want de schoolgeld voet wordt inderdaad opgetrok- Onder de bestaande wetgeving ialt een gezin met een inkomen van 000 en twee kinderen reeds een in bedrag aan schoolgeld. Onder de iwe wet begint de heffing van Id.ó oolgeld pas bij een inkomen van ƒ13.000. Dat lijkt een)zeer sociale 'b.oo ihegel. De groep die vrijstelling gt van schoolgeld wordt ongeveer maal zo groot. Vert h stelt de minister de zaak zo voor dan hij is. Want de groep vrijstelling krijgt zou anders waar ijnlijk het schoolgeld terug krijgen de studiekostenvèrgoeding die voor voortgezet onderwijs geldt, ar zelfs als men de minister toe ft dat hij voor de allerlaagste inko- |sgroep royaal vrijstellingen geeft, toch gezegd worden dat de 0*1 uolgeldwet voor de inkomensgroep i daar boven weinig sociaal lijkt. het onderwijs van schoolgaande 1»! deren de enige uitgave was die door jt doen van de overheid omhoog Tg, zou er minder reden tot klagen o't Maar de overheid werkt ook op ere gebieden sterk prijsverhogend, maal in één jaar gingen de lt even van de spoorwegen omhoog. 'mi 1 autor'j<^en voor deze bevolkings- 17. ep welhaast onbetaalbaar geworden. PTT past grotere tariefsverhogin- toe dan buiten de overheidssector toegestaan. Bij de indirecte belas- s2^ gen (hogere accijns op frisdranken oorbeeld) worden gezinnen onder weistandsgrens niet gespaard. Om t© gaan: de burger betaalt steeds voor de diensten die de overheid iisileent. Weliswaar wordt voor de al- inkomens het nodige gedaan, de inkomensgroep tussen 13 en duizend valt vaak tussen de wal en schip. n voorbeeld: Een gezin met twee i5.oideren, van 12 en 13 jaar, en een omen van 15.000. Zoals het nu is taalt dat gezin geen schoolgeld, want kinderen zijn nog leerplichtig. Vol- id jaar als de wet er door komt moeten de ouders per kind 75,- alen. Daarbij kunnen ze een reduc- claimen van 25 pet. Het netto- ureej^ohil met de huidige toestand is dus 12,50. tuurlijk kan men volhouden dat dit vi Irag niet onoverkomelijk is. Nie- nd hoeft er een boterham minder te eten. Maar we horen de ouders klagen: twee maal schoolboeken, dat samen meer dan 200,- per jaar. ar komen in het bijzonder onderwijs bijdragen aan de vereniging bij, yjen we zeggen: nog eens 2Ö0,-. Dan 1 er de kosten van de verplichte irtkleding, de tekendoos, excursies, Litu toolkrant, schoolvereniging, school- ven, enzovoort Bij elkaar nog min- 200,-, maar op vele scholen steeds voor twee kinderen) een slvoud. En daarbovenop komt dan 1 112,50 schoolgeld. dit voorbeeld is er tenminste een 'jJordeel: de kinderen zijn nog leer- Door Bert de Jong DEN HAAG De algemene vergadering van de CHU, die vandaag in het Jaarbeurscentrum in Utrecht wordt gehouden, moet een de monstratie opleveren van de eensgezindheid, die tussen de drie grote confessionele partijen bestaat. Niet alleen zal de nieuwe Unie-voorzit ter mr. O. W. A. baron Van Verschuer het woord voeren, maar ook zullen zijn collega's van ARP en KVP, de heren A. Veerman en D. de Zeeuw, de verenigde CHU'ers toespreken. Sterke voorstanders van de fusie tussen de drie partijen zijn geneigd te stellen, dat er vanmorgen partij-politieke geschiedenis wordt gemaakt, want het is nog niet eerder voorgekomen, dat de christelijke partijvoorzitters el- kaars congressen toespreken. Mr. O. W. A. Baron van Verschuer Dr. H. W. Tilanus over uitgangspunt en openheid duide lijker wordt. De algemene vergade ring vandaag is daar eigenlijk een unieke gelegenheid voor. De gast- voorzitters kunnen alleen dankbaar zijn voor deze duidelijkheid. Het openingswoord van voorzitter Van Verschuer en de uiteraard meer vrij blijvende woorden van Veerman en De Zeeuw (die het overigens niet met elkaar eens zijn) zullen aanleidingen voor de discussie over de toekomst van de Unie kunnen zijn. Er liggen trouwens al voorstellen van kiesvere nigingen op tafel om niet verder te gaan dan een federatieve werking.- Uit deze discussie zal vandaag pas blijken hoe 'historisch' het speechen van Veerman en De Zeeuw zal zijn. Want vanzelfsprekend is de fusie allerminst voor de CHU. Een maand geleden heeft de nieuwe unievoorzitter zijn achterban geraad pleegd en uitvoerig gesproken met nagenoeg alle kamerkring-voorzitters, -secretarissen en -penningmeesters. Tijdens dit gesprek is weer gevraagd, dat er niets besloten zal worden bui ten de organen van de CHU om. Verder is aan de nieuwe voorzitter verzocht in zijn openingswoord van de algemene vergadering vooral het accent te leggen op het principiële uitgangspunt, namelijk de boodschap van het evangelie. Belangrijk is, dat in de discussie vooral het accent wordt gelegd op dit uitgangspunt De laatste tijd is eigenlijk te veel gepraat over het begrip openheid. Over dit probleem hebben de kamer- kringbestuurders in niet mis te ver stane woorden gesteld, dat de open heid in de ruimste zin van het woord niet inhoudt, dat daarom ook andere beginselen als gelijkwaardig naast dat van de CHU moet worden geaccep teerd. De afwijzende reactie vorige week op het congres van de CHJO en KVPJG op deze openheid was: 'Die andere mogen er dan ook nog bij horen'. Langs deze lijn zal zich de discussie bewegen, die onder meer KVP-voorzitter De Zeeuw, met toch wel andere opvattingen over de open heid, kan aanhoren. Röntgenfoto Met de openheid in de CHU is het overigens een wat wonderlijke zaak. Fractieleider in de Tweede Kamer Tilanus en kamerlid H. Kikkert ver klaren steeds nadrukkelijk, dat de CHU altijd een open partij is geweest Formeel is dat juist Nooit heeft ie mand een verklaring moeten tekenen, dat hij goed christelijk was. Dat wordt zelfs niet van de kamerleden gevraagd, die het niet altijd met alle programmapunten van de CHU eens zijn. Zo gezien is factie eigenlijk ook open. De politieke praktijk van het dagelijk se CHU-leven is echter altijd geweest, dat over iemand, die in aanmerking kwam voor een bestuursfunctie of op een kandidatenlijst zou worden ge plaatst, steeds werd gevraagd of hij wel goed kerkelijk (en liefst her vormd) meelevend was. En om er zeker van te zijn, dat alle vreemde invloeden werden geweerd dook ook de vraag op of de kandidaat wel de goede CHU-stijl bezat.- Nooit werd er een bewijs van goed gedrag gevraagd. Maar het partijme chanisme zorgde wel voor een scherpe 'röntgenfoto'. Bij de CHU zegt men in alle openheid 'kom ga met ons en doe als wij', maar men bedoelt eigen lijk 'kom ga met ons en wordt als wij.' Bij de ARP is het niet veel anders geweest en de KVP-voorzitter moet deze gesloten selectie in zijn eigen katholieke groep niet vreemd zijn. Tegen deze achtergrond is de discus sie over de openheid niet altijd even reëel geweest. Maar vandaag zou de voorzitter, zo werd afgesproken met kamerkringbestuurders, in de eerste plaats aandacht vragen voor het zich in de politiek stellen onder het evan- P0|*GnilRll2l gelie als richtsnoer. Een aantal leden of gewezen leden van de CHU zal van dit alles niets horen en er niet over meepraten, omdat men aanwezig is op de jaarver gadering van het Nationaal Evange lisch Verbond (NEV), die ook van daag maar dan in alle beslotenheid, wordt gehouden. Voorstellen De CHU-vergadering zal overigens, omdat de onderhandelingen in de con- tactraad nog gaande zijn, over de fusie of samenwerking niets kunnen beslissen. Het is de vraag of er veel tijd voor de discussie zal zijn, omdat enkele belangrijke huishoudelijke or ganisatorische problemen de aandacht vragen Zo wordt voorgesteld het hoofdbestuur als apart orgaan op te heffen en een unieraad nieuwe stijl in te stellen, die zowel organisatori sche als politieke bevoegdheden krijgt Het dagelijks bestuur zal voor taan gewoon bestuur heten. Verder wordt voorgesteld een scheiding te maken tussen unieraad en kamerfrac ties. De kamerleden kunnen volgens het voorstel alleen adviserend lid zijn van de nieuwe unieraad. Ook kan een voorstel als de verhoging van de contributie en de afsnijding van slapende kiesverenigingen, omdat ze niet betalen, de nodige spreektijd vergen. Het organisatorische wel en wee van de unie wordt altijd gewich tig gevonden. Maar nog belangrijker is, dat met het oog op het voortzetten van de onderhandelingen met KVP en ARP het werkelijk gevoelen van de CHU nacht. Onderscheiding Mejuffrouw M. W. de Rijke, inspectie-secretaris bij de geneeskundige inspectie van de volks gezondheid in de provincie Zeeland is onderscheiden met het ridderschap in de orde van Oranje-Nassau. Zij verlaat de geneeskundige inspectie in ver band met het bereiken van de pensi oengerechtigde leeftijd. Voorlichting Tot hoofd van de dienst voorlichting en interne commu nicatie van de universiteit van Am sterdam is benoemd dr. R. van Kamp (33). De heer Van Kamp heeft geschie denis gestudeerd aan de universiteit van Amsterdam en promoveerde in 1968. Na zijn studie was hij werkzaam bij het Parool, later bij het Algemeen Handelsblad en NRC-Handelsblad. De benoeming gaat in per 1 augustus. Ambassadeur De Canadese ambas sadeur in Nederland, Alfred Pick, is benoemd tot permanent waarnemer bij de organisatie van Amerikaanse staten in Washington met de rang van ambassadeur. Piek zal eind augus- gustus Nederland na een verblijf van drie jaar en drie maanden verlaten. Ruimtevaarders De Amerikaanse president Nlxon heeft de luitenant kolonel-vlieger T. K. Mattingly voor gedragen voor bevordering tot kolo nel-Vlieger. De luitenant-ter-zee der eerste klasse C. M. Duke werd voorge dragen voor bevordering tot kapitein luitenant-ter-zee. Kapitein-ter-zee J. W. Young komt wegens zijn toch al snelle carrièregang niet in aanmer king voor bevordering tot schout-bij- ;gen: ga maar werken, het wordt te jaertA bf- Wel kan de vraag gesteld worden het principe van schoolgeld voor 22fcrplichtige kinderen, ook tegen de m.l itergrond van hét V.N. verdrag van 23 66 wel juist is. Die vraag hebben wij deze kolom al eerder gesteld. wat als de leerplicht ophoudt? jJ^prdt dan het verhoogde schoolgeld 's- 1:en barrière voor verder onderwijs? minister denkt van niet. Hij kan arbij steunen op onderzoek dat heeft nJgS)0 ngetoond dat in arbeidersgezinnen 3.20 kosten van het onderwijs geen be- )'i8E 'firïjke oorzaak zijn van de te geringe en j elname van arbeiderskinderen aan iev t voortgezet onderwijs. Maar de mi ter beschikt niet over gegevens laruit zou blijken dat kostenverho- ïgen wel een barrière kunnen vormen, sschien niet als voornaamste maar i als bijkomstige hinderpaal. >or ons gevoel is de schoolgeldwet baseerd op een verkeerd uitgangs- nt. Het voortgezet onderwijs moet atis zijn, zeker in de leerplichtige Daar komt een praktisch bezwaar de inkomensgroep vlak onder de atóstandsgrens wordt te zwaar belast. ej_ n 'i lhemici weer aan Je gang te krijgen ra rel peiijkgN HAAG Op de werkende che- 'Öri zal een beroep worden gedaan eirbe te dragen in de kosten van een )er m dat beoogt werkloze chemici in spoi gelegenheid te stellen weer geld te der rdienen door de uitvoering van tij- 9.45 lijke onderzoekprojecten, «gen beroepsvereniging van chemici, de Litter 'ninklijke chemische vereniging, die t plan heeft ontworpen, schat de ndsen die voor de uitvoering van de p«an or haar beoogde projecten nodig n® llen zijn op 10 k 30 miljoen gulden 18.05 r jaar Proé overheid en de industrie zouden Ac<tze kosten grotendeels moeten dra- (n, maar de werkende chemici zou- n minstens tien procent van de ,n*£jj sten voor hun rekening moeten ne ten i en. Er zijn in Nederland ongeveer 18.15 00 werkende chemici en dat bete- riba»rnt dus dat deze de man minstens 00 s?0 k 450 gulden per jaar zouden 1 Nw oeten bijdragen om hun werkeloze Dllega's weer aan het werk te helpen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Rond zevenduizend mensen zullen vanmiddag van af het Beursplein de Amsterdamse binnenstad intrekken onder het roepen van leuzen tegen de Vietnamese oorlog en tegen de Ameri kaanse bombardementen op Noord-Vietnam. Een paar uur later zul len zich ongeveer tienduizend voor het merendeel jongeren in het Amsterdamse Bos verzamelen om vierentwintig uur lang naar schrij vers, politici, cabarettiers en popgroepen te luisteren, die in slogans, liedjes en toespraken zullen protesten tegen de Vietnamese oorlog, die nu al tien jaar lang aan de gang is. kwartier aan de Nieuwe Keizersgracht werkte het comité gisteren koortsach tig aan de laatste voorbereidingen voor dit grote politieke festijn. 'Het gaat goed', wordt er tussen een reeks telefonades geroepen. 'In de voorver koop hebben we al zesduizend kaarten verkocht, en ze vliegen nog steeds weg. Gisteren hebben we in Amster dam 150.000 oproepen verspreid'. De demonstratie begint om half twee vanaf het Beursplein. Vanaf half één vermaakt een popgroep de demon stranten, die uit alle delen van het land naar Amsterdam stromen. Na een tocht door de binnenstad wordt de stoet ontbonden. De demonstran ten zullen niet langs het Amerikaanse consulaat aan het Museumplein lopen. Angst voor rellen? 'Ach nee, het heeft weinig zin om daar langs te lopen'. De kans op rellen is trouwens flink gereduceerd, nu Nieuw Rechts van de hoofdstedelijke poltie geen toestemming heeft gekregen om een tegendemonstratie te houden. Popgroepen Rond half vier begint de manifestatie in het Amsterdamse Bos, die precies vierentwintig uur later eindigt Der tig Nederlandse popgroepen treden in die tijd op. De schrijvers Remco Cam- pert, Jan Wolkers en Bernlef lezen uit eigen werk voor. Adèle Bloemen- daal. Leen Jongewaard, Elsje de Wijn en Frits Lambrachts vertegenwoordi gen het Nederlandse cabaret Jules de Corte aarzelde aanvankelijk om zijn medewerking te geven. 'Wat helpt het', dacht hij. 'Maar toen de nieuwe offensieven kwamen dacht ik: Vietnam is weer een beetje in de publiciteit, misschien haalt zo'n mani festatie toch wat uit'. Cineasten tonen eigen werk in een speciale filmtent. Zondagmiddag eindigt de manifestatie met een politieke meeting. CPN-voor- zitter Henk Hoekstra, het delegatielid van de voorlopige revolutionaire rege ring van de republiek Zuid-Vietnam Ly Van Sau, PvdA-voorzitter André van der Louw en zijn collega van de - -> Na de grote demonstraties in Rome, Parijs en de Amerikaanse steden zal ook in Amsterdam vanmiddag een massaal protest tegen de Vietnamese oorlog te horen zijn. Vietnam is weer 'in', wordt geschreven, want de Ame rikaanse inval in Cambodja kon geen massale demonstratie teweeg brengen in ons land. Het woordje 'in' doet echter al te veel denken aan de mode, en stelt de ernst van de demonstratie, die geh ouden wordt 'om een massaal protest tegen deze oorlog te houden, een oorlos die gezien de jongste of fensieven weèr actueler is dan, ooit', zoals de organisatoren het stellen, in een kwaad daglicht Op het hoofd- ADVERTENTIE n iet vergeten- Frico eten De koninklijke stoomtram, de eerste die dit roetseizoen gaat rijden, zit vol. Vandaag om elf uur vertrekt hij uit Hoorn en, meldt ons de Tramweg- Stichting, 'Z.K.H. Prins Bernhard heeft te kennen gegeven de eerste rit ran dit seizoen te willen meemaken. Hij zal hierbij vergezeld zijn van één van zijn kleinzoons, te weten ZH. Prins Maurits. Zij zullen plaats ne men in de le klas afdeling van het Gooise Stoomtramrijtuig, dat zal wor den getrokken door de reeds langer op de lijn Hoorn-Medemblik in dienst zijnde Gooise locomotief 18 met het bouwjaar 1915'. Verder zitten in dit rijtuig o.a. 'alle Burgemeesters van de aan de lijn gelegen plaatsen'. Na een korte ontvangst in Medemblik (de tram arriveert daar goed twaalf uur) gaan de Prins en Zijn Kleinzoon er snel vandoor, per helicopter naar Soestdijk, waar de Kleine nog wel een poosje bij Oma en Opa zal verwijlen, al was het alleen maar om het Roet er af te krabben voordat Hij naar zijn eigen Paleisje gaat'. Wie het stoomschouwspel van nabij wil volgen achter de koninklijke stoomtram volgen er nog twee moet weten, dat de trams achtereenvolgens Westerblokker, Zwaag, Zwaagdijk, Wognum, Benningbroek, Midvoud, Twisk en Opperdoes passeren. Helaas wordt een aantal stoom-fans de dupe Vlag Voor al het werk dat Oisterwijk voor de Raad van Europa en de idem van Europese gemeenten deed en doet heeft het Europees parlement de gemeente onderscheiden met de 'drapeau de l'Europe' de vlag van Europa. Je zal zo'n lintje moeten dragen Luchtje Petrotech 2 is de veelzeggende naam van de tweede internationale petrotechnische tentoonstelling, waar produkten van exploratie, winning, raffinage en dis tributie van aardolie en aardgas uit dertig landen te zien zijn en waar tegelijk een vierdaags congres van milieuverontreinigende oliemannen plaatsvindt onder de frisse, vrolijke naam 'lentevergadering'. Wie er ook in wil stinken: expositie en congres zijn te vinden in de Amsterdamse RAI en duren van 16 tot 21 mei Veiligheid Ook in de RAI begint 24 mei (tot de 28e) de eerste interna tionale expositie voor verkeerstech niek Intertraffic, waar alles te verne men is over de verkeersveiligheid. Hoe zou het toch komen dat er altijd weer méér verkeersslachtoffers val len? Kleren Voor de twaalfde maal wordt de nationale vakwedstrijd voor kleermakers gehouden, ditmaal in hotel Krasnapolsky in Amsterdam. Grote en kleine kleermakers en leer lingen van vakscholen doen er hun best te laten zien, dat kleren de man en de vrouw maken, want zo was dat Dapper Een reünie van dappe ren, allen dragers van de bronzen leeuw en/of het bronzen kruis vindt vandaag in Leiden plaats. Van morgen zijn ze in het legermuseum, daarna mogen ze rijsttafelen in de koksschool van de landmacht en nog later wordt het een meer informeel heldenfeestje. Onder hen is minis ter De Koster van defensie, die in de oorlog erg dapper was PPR Dolf Coppens zullen het woord voeren. 'Ik vind deze manifestatie erg nuttig. Het gevaar bestaat, dat na zo veel jaar van protesteren, men het hoofd moe in de schoot legt Maar we moeten blijven protesteren'. 'Ik wil de duizend jongeren graag toespreken omdat de Partij van de Arbeid de vier leuzen van de manifes tatie onderschrijft". Deze leuzen zijn: onmiddellijke stopzetting van de bom bardementen op de Democratische Re publiek Vietnam, terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Indo-Chi- na, erkenning van de Democratische Republiek Vietnam door de Neder landse regering en de stopzetting van Nederlandse steun aan het Saigon- bewind. Dolf Coppes (PPR): 'Ik wil op die meeting vooral naar voren brengen, dat de Vietnam-problematiek haar oorzaak niet thuis vindt We kunnen afgeven op de Amerikanen, we moe ten ook afgeven op de Russen, maar van de koninklijke passagiers: 'vanwe ge de bijzondere gebeurtenissen ver valt de aangekondigde stoomtram van 10.25 uit Hoorn'. Wie toch mee wil, moet heen met de bus, maar kan terug wel met de tram. De Tramweg-Stichting is niet de enige club van hobbyisten, die alles doet om te verhinderen dat alle stoom door frisse lucht wordt vervangen. De Ne- derlandsche Vereeniging van Belang stellenden in het Spoor- en Tramweg wezen zit er ook vol mee en deze vereniging laat op Hemelvaartsdag 11 mei een echte stoomtrein rijden tussen Groningen en Bremen. Vrijwel nooit vertoond, schrijft de heer O. Harmsma uit Dokkum (die hier 'van onze correspondent O. Harmsma' bij wil hebben, maar dat kan niet omdat hij onze correspondent niet is). Wel hebben er eerder stoomlocs ('lok'n' noemt hij ze hardnekkig) voor de NVBS gereden, maar die gingen vanaf de grens en kwamen ons land niet binnen. De stoomtrein vertrekt om vijf over elf uit Groningen en voordat hij weer vanuit Bremen terugrijdt, is er tijd genoeg om in die stad rond te neuzeru Er zijn wat kaarten voor niet-NVBS- leden te koop, maar wie er één of meer hebben wil (f 33 bij de VVV Grote Markt, Groningen) moet zich ivel reppen. wat ik te weinig hoor, is dat de oor zaak ook bij ons ligt. De problematiek van de derde wereld, dus ook van Vietnam, ont spruit hier in het rijke noorden. Ik ben er niet voor tegen alles te demon streren. Maar deze demonstratie lijkt mij zinnig, omdat we dit probleem de eerste jaren niet kwijtraken. Er zul len nog vele Vietnams komen, in Zuidelijk Afrika, in Brazilië. Om dit te voorkomen moeten we een heel andere economische structuur krijgen.' En het veelgehoorde argument dat al die protesten toch niets uithalen? Coppes: 'Als de politiek het Vietnam- probleem niet kan oplossen, dan moet het op een andere manier'. Goede organisatie In het Amsterdamse Bos worden in tussen de laatste voorbereidingen ge troffen. De drie grote podia zijn bijna gereed, twee grote tenten moeten de duizenden opvangen wanneer het weer al te slecht wordt. Het comité Jongeren voor Vietnam blijkt over een geoliede organisatie te beschikken. In het comité werken vijf entwintig jeugdorganisaties samen. Daaronder bevinden zich onder meer ARJOS, de afdeling Amsterdam van de JOVD, de Amsterdamse studenten vereniging ASVA en het jongeren- comité van het NW. In de demon stratie lopen drie bestuursleden van het Medisch Comité Nederland-Viet- nam mee en een vijftigtal artsen en verpleegkundigen. In het comité van aanbeveling zitten onder meer Wim Kan en Wim Sonne- veld, Ed van Thijn en de gerefor meerde predikanten Schuman en Schut 'Vogels van verschillend plui mage', grinnikt een lid van het jonge ren-comité. 'Dat was zeven jaar gele den anders'. Toen wekten de eerste Vietnam-demonstraties, die op naam van Provo stonden, veel wrevel. De grote Vietnam-demonstraties in mei en oktober 1967, waarbij tien- en vijftienduizend mensen een stille tocht voor de vrede door de Amster damse binnenstad hielden, werkten die wrevel grotendeels weg. Toch laai den de discussies weer hevig op, toen de 'Johnson moordenaar' processen werden gehouden. De Vietnam-demonstratie van vandaag zal geen hevige discussies meer ople veren, Na vele jaren vol protesten en demonstraties heeft de publieke opi nie zich tegen de Vietnamese oorlog gekant, een oorlog die 'de meest tragi sche en meest zwarte pagina in de geschiedenis van de Amerikaanse de mocratie is', zoals de Amerikaanse socioloog Phillips het omschreef. Duizenden Parijzenaars demonstreren hier tegen de luchtvervuiling. Met bordjes met 'fietsen géén auto's' en natuurlijk enorme aantallen rijwie len 'bezetten' ze hier de Place de la Concorde. Frankrijk is het zoveelste land dat de fiets propageert: wij zelf hebben de eerste fiets-o-resto (in Oud-Leusden, waar je tijdens je dagje-uit een fiets kunt huren) en een hele hoop ANWB-fietsroutes en -rally's, Amerika is al aan een éénwieler-fietsrage toe en Herz heeft daar naast zhi 'rent a car* nu zelfs een 'rent a bike'-organl- satie. Kapitein Herbert Humm heeft met een Westduitse marine-eenheid een bezoek gebracht aan de Spaanse haven Vigo en daar op een persconferentie het roemruchte verleden van Spanje ge prezen. Volgens het officiële Spaanse persbureau CIFRA bracht de kapitein de gemeenschappelijke strijd in herin nering van Spanje en Duitsland tegen de Sowjet-Unie. 'Ik moet zeggen dat Duitsland op Spanje rekent bij de verdediging van Europa, omdat ik de geest van de Spanjaarden ken, zoals die bleek tij dens de heroïsche acties van de Blau we divisie'. De Blauwe Divisie was een Spaanse eenheid die tijdens de tweede wereld oorlog aan de zijde van de nazitroe pen vocht aan het oostfront. Een woordvoerder van de Westduitse ^mlfassade kon geen commentaar ge ven op de opmerkingen van kapitein Mumm. De Westduitse consul in Vigo heeft opdracht gekregen de volledige tekst van de persconferentie van de marine-officier naar de ambassade te sturen. De ambassade achtte het niet uitgesloten, dat de Spaanse verslagge vers de toespraak verkeerd hadden weergegeven. Nu maar hopen, dat Mumm van papier heeft gesproken en zijn opmerkingen niet spontaan uit het blote hoofd heeft gespuid. De predikbeurten voor Hemel vaartsdag dienen uiterlijk don derdag 4 mei in ons bezit te zijn, terwijl de opgaven voor zondag 14 mei uiterlijk tot dins dag 9 mei ingestuurd kunnen worden. LOWIETJE 'Bij ons weten vermindert benzine of het gebruik ervan nooit de luchtbe- zoedeling. Integendeel, bereiding, ver damping en al dan niet gehele ver branding van benzine vermeerdert al tijd de luchtverontreiniging. Deze slo gan is puur demagogie'. Aldus de reactie van Tiet enige Bel- giese undergroundblad Ding* op een Vlaamse advertentiecampagne van Shell, waarin gesteld wordt dat Shell- benzine de luchtbezoedeling vermin dert 'Mocht u dit betwijfelen, wel, lees dan de bevestiging er van door een laboratorium van de Koninklijke Militaire School'. Antwoord van 'Ding': 'De neutraliteit van de KMS is diskutabel, aangezien dit lab ressor teert onder het Ministerie van Lands verdediging en België bestuurd wordt door een politiek industrieel-finan- cieel kompleks'. Er volgt dan ln dit themanummer een uitvoerige analyse van alle wèl schadelijke stoffen in de benzine, een vernietigende beschouwing van de (Shell-) Vaponastrip, een open brief van een Nederlandse automobilist over de 'verrassingen' die de benzine maatschappij verstrekt ('wij Nederlan ders worden reeds a priori opgeleid tot potentiële vergassers en ver-assers door Verrassers') en veel 'subkultuur- nieuws'. Het nummer is te krijgen door storting van 1.10 op postgiro 2672054 tnv Paul Dekker. Kasterlee. België.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7