Werknemers maar matig geïnteresseerd in invoeren van werkoverleg <VCF heeft vertrouwen in bedrijf suitkomsten 1972 fep AMFAS wil weer f 4 geven unstige ontwikkeling bij 3AM Verenigde Bedrijven Structurele aanpassing nodig in apparatenbouw Overcapaciteit speelt luchtvaart parten Dividenden Fusie Cebeco en ABTB nu definitief chuitema over '72 iet somber Winst Shell Oil in le kwartaal hoger J 3 t Geen dividend bij Grofsmederij Kleiner tekort VS betalingsbalans in 2e helft 1972 Omzet Krasnapolsky steeg ruim 20 pet Geen dividend bij Jean Heybroek Forse stijging in New York W estland-Utrecht komt met emissie "^ROUW/KWARTET ZATERDAG 29 APRIL 1972 Rapport Ned. Instituut voor Efficiency toont aan: (fan onze soc.-economische redactie iMSTERDAM Er is bij zeer veel werknemers weinig belangstel- ing voor democratisering binnen de onderneming en dit geldt ook foor het werkoverleg. Pogingen om werkoverleg in te voeren mis likken dikwijls. Tot deze conclusie komt de studiegroep werkoverleg ian het Nederlands Instituut voor Efficiëncy. De studiegroep heeft n een rapport de ervaringen neergelegd, die tot nu toe in de prak- ijk zijn opgedaan. groep, die in 1970 tot stand kwam, lat onder leiding van dr. T. Herre- directeur van het bedrijf Kleef- aard van de Enka, en is samenge- »ld uit deskundigen op het gebied personeelsbeleid, hoogleraren en inagers. Ook stafmedewerkers van Industriebonden NKV en NW jaken deel uit van de groep, foorzitter dr. Herrema zegt in een «geleidend artikel dat wij met de feliteit leven, dat werknemers niet jeer accepteren dat vanuit een supe- ieure houding beslissingen worden enomen over hun werk en over hun fcrkkansen in de toekomst. Werko- erleg mag volgens dr. Herrema niet •orden gezien als een techniek om fepaalde resultaten te behalen. Zij die Ichniek willen toepassen om betere edrijfsresultaten te behalen, doen dit Is manipulatie met het doel de be- nande verhoudingen te continueren. jfiet houdbaar [et is echter duidelijk dat de be lande verhoudingen niet houdbaar in en dat er veranderingen moeten rmen, die juist alleen via werkover- g tot stand zijn te brengen. Dit is n groeiproces, dat losstaat van eco- •mische zakelijke resultaten'. Herrema voorspelt een moeilijke d voor de leiders van het grootbe- ijf, ook doordat de organisaties eeds groter worden en doordat men eeds verder verstrikt raakt in de igica' van deze grote organisaties, it betekent, dat beslissingen geen echte beslissingen meer zijn met al ternatieven en vrijheidsgraden, doch dwingende consequenties. Daar komt nog bij dat versneld met de realiteit van democratisering, openheid en inspraak moet worden gewerkt. Doordat de invloed van soci ale motieven op de economische mo gelijkheden van het grootbedrijf steeds sterker wordt, nemen wend baarheid, aanpassing en besluitvaar digheid af. Volgens dr. Herrema zal werkoverleg overigens alleen kunnen slagen als men ook bereid is tot wijzigingen in de organisatorische structuur. De Nijmeegse socioloog prof. J. A. P. van Hoof stelt, dat werkenemers in het algemeen wèl geïnteresseerd zijn in werkoverleg omdat dit hun directe werksituatie betreft en voor zo ver zij van werkoverleg een wer kelijke verbe tering kunnen verwachten. Die inte resse kan echter vaak niet intens zijn, omdat werkoverleg voor de meesten een onbekende zaak is en omdat het gevoel van betrokkenheid bij de werk situatie bij velen weinig intensief is. Sterk betrokken Wordt werkoverleg ingevoerd en functioneert het, dan zijn werknemers gewoonlijk sterk betrokken. Misluk king roept diepe 'teleurstelling op die de vaak toch al aanwezige gevoelens van apathie en wantrouwen versterkt. 'Men constateert een maatschappelijke behoefte aan democratisering maar, aldus prof. Van Hoof, daar staat tegen over dat de huidige maatschappij bij zeer veel werknemers (en werkge vers) de mening heeft doen postvat ten dat arbeid moet worden gezien als broodwinning: zij zijn in veel geval len uitsluitend geïnteresseerd in de economische haten. Hun werkelijke belangstelling ligt buiten het werk. in gezin, vrije tijd etc. Het is nu eenmaal een feit, dat op dit moment voor veel werknemers zaken als medezeggenschap en in spraak weinig belangrijk zijn en dat sommigen of misschien wel velen van hen het aanvaarden van medeverant woordelijkheid zelfs principieel of in feite afwijzen, omdat zij er geen reële mogelijkheid in zien om hun belan gen behartigd te krijgen. Evenzeer is het een feit dat vele werkgevers niet of slechts in zoverre het economisch nuttig belooft te zijn, geïnteresseerd zijn in medezeggenschap en dat een aantal van hen een herverdeling van macht en bevoegdheden principieel af wijst', aldus prof. Van Hoof. Weinig invloed Drs. C. Poppe van de Industriebond NW zegt in zijn bijdrage dat intro ductie en vormgeving van het werko verleg teveel van bovenaf gebeurt. Het personeel en zijn vertegenwoordi gers hebben te weinig invloed op de condities van het werkoverleg. De conclusie van de vakbeweging is dat het werkoverleg in de praktijk zelden bevredigend functioneert. 'Het zal de taak van de vakbeweging zijn zich in te zetten voor het niet alleen op papier realiseren van het werkoverleg. De vakbeweging zal moe ten voorkomen, dat werkoverleg stuk loopt op de bestaande autocratische bedrijfsstructuren, waarmee het werk overleg in feite in strijd is. De vakbeweging zal daartoe o.a. het ver langen van de werknemers naar de mocratischer bedrijfsstructuren moe ten stimuleren', aldus drs. Poppe. DEN HAAG De fusie tussen de Cebeco (Nationale coöperatieve aan- en verkoopvereniging voor land- en tuinbouw) te Rotterdam en de Han- delsraad van de Aartsdiocesane boe ren en tuindersbond (ABTB) te Am- hem is nu definitief. De buitengewo ne algemene vergadering van Cebeco en de gewone algemene vergadering van de handelsraad hebben donderdag de fusie goedgekeurd. Bij Cebeco ge beurde dat zonder één tegenstem, bij de Handelsraad waren van de '221 uitgebrachte stemmen 201, voor, 12 tegen en 8 blanco. De besturen hadden het voornemen tot samenvoeging, na contact met de werknemersorganisaties, reeds op 23 juni 1971 bekendgemaakt De nieuwe topcoöperatie zal 'Cebeco-Handelsraad' heten en in Rotterdam gevestigd zijn. Van de ƒ1,2 miljard omzet van de nieuwe topcoöperatie komt ruim 1 miljard van Cebeco ruim 200 miljoen van Handelsraad. Telt men ook de omzet van de regionale en plaalselijke ledencoöperaties en van de deelnemin gen mee. dan komt men tot een totaal van meer dan ƒ2 miljard. Het aantal werknemers van de nieuwe topeoöpe- ratip is ruim 1.400 beschermingsconstructie tegen overval IMSTERDAM ACF Amsterdam Chemie Farmacie ziet de bedrijfs- itkomsten over 1972 met vertrouwen tegemoet. De onzekere fac- iren ten gevolge van de economische teruggang nopen de directie :hter tot behoedzaamheid bij het uitspreken van verwachtingen ten inzien van de te behalen resultaten en de algemene gang van zaken dit jaar. in 1971 opgetreden verminderde aag die samenging met een daling in de wereld, marktprijzen, leidde ten verkrapping van de winstmar- De directie heeft de indruk dat ze negatieve factoren in 1972 een ringere invloed zullen gaan uitoefe vennootschap heeft vorig jaar lim 8,5 pet meer omzet behaald dan 1970. De geconsolideerde omzet ;eg van ƒ172,3 min tot ƒ218,8 min. dit cijfer is begrepen de omzet van Utermöhlen-groep (ƒ30 min). Het consolideerde bedrijfsresultaat ld. Utermöhlen) met bijna 8 pet e van 13,5 min tot 14,5 min. De nettowinst groeide met. bijna 9 pet van ƒ7,5 min tot 8,1 min. De winst per aandeel steeg met bijna 7 pet tot 15,86. Na correctie in verband met de uitkering van 2,5 pet in aandelen ten laste van de agioreserve was dit voor 1970 ƒ14,84. Voorgesteld wordt, zoals gemeld, het dividend te bepalen op 6,50 (6,25) per aandeel van ƒ25 over het vorig jaar vergrote kapitaal. Bovendien wordt naar het dividend in contanten wederom een uitkering ten laste van de agioreserve gedaan, zodanig dat per 40 aandelen één nieuw aandeel zal worden uitgereikt. Deze bonusaan delen zullen ten volle gerechtigd zijn tot de winst over 1972. Ook ovr 1970 SN HAAG Bij BAM Verenigde drijven hebben de gunstige ontwik- ling en de verdere uitbreiding van t concern zich in 1971 voortgezet. geconsolideerde nettowinst steeg s en wel van ƒ2,36 tot 2,41 min. Srder werd voorgesteld het dividend handhaven op ƒ5 per aandeel van 20. waarvan opnieuw desgewenst 2 aandelen. !t bruto exploitatieresultaat steeg n ƒ9,2 tot 9,9 min. Door het 10 t keuzedividend over 1970 nam het plaatste kapitaal toe van 3,0 tot 1,3 min. De nettowinst per aandeel ram uit op ƒ14.60 (15,70) en de #1 flow op ƒ47,20 (48,40). 't totaal van de produktie- en om- Mjfers van de deelnemende bedrij en de meerderheidsdeelnemingen !g van ƒ157 tot 207 min Eind Hf71 waren bij het concern 2.750 me- perkers in dienst, produktie van de Bataafse Aanne- ng Mij, het voornaamste bedrijf a de groep, steeg met ca. 11 pet tot 34,8 min ondanks de beperkende erheidsmaatregelen en het teruglo- n van de conjunctuur. Het totaal «STERDAM Gebr. D. Schuitema entra) vindt dat er geen reden is de ontwikkelingen in 1972 somber lemoet te zien. Hoewel het nog te ueg is om een enigszins gefundeer- prognose te kunnen geven over het Jende jaar, ziet het er niet naar uit, t 1972 een lagere winst te zien zal »ven dan die van 1971, aldus direc- ur drs. R. W. Schuitema tijdens een itengewone aandeelhoudersvergade- g. waarin een modernisering van statuten werd goedgekeurd. van de onderhanden opdrachten nam toe van 458,7 tot 466 min. Over de vooruitzichten zegt het ver slag dat bij de Bataafse Aanneming Mij. de orderportefeuille voor 1972 bevredigend is gevuld. Bij Matab en Smit wordt voor Matab een verdere groei verwacht zowel in Nederland als bij haar buitenlandse deelnemingen, terwijl het beleid bij Smit gencht blijft op verdere rationalisatie. ROTTERDAM Shell Oil. de Ameri kaanse tak van de Koninklijke Shell- groep heeft in het eerste kwartaal 53,8 min. verdiend, wat 19 pet meer Is dan in dezelfde periode van 1971 toen de netto winst 45,1 min be droeg. De omzet steeg 4 pet tot 1,14 miljard. De vergelijking met het eerste kwar taal van 1971 valt gunstig uit omdat de resultaten in 1971 nadelig werden beïnvloed door de eenmalige kosten die werden gemaakt voor het bestrij den van twee putbranden. Wanneer deze kosten buiten beschouwing wor den gelaten, liggen de resultaten over het eerste kwartaal van 1971 op onge veer hetzelfde niveau als een jaar geleden. Het opvallend hogere resultaat over het eerste kwartaal moet dan ook niet worden gezien als een aanwijzing voor de vermoedelijke resultaten over ge heel 1972, met name omdat het effect van genoemde eenmalige kosten gro tendeels in het eerste kwartaal van 1971 tot uiting kwam. De verwerkte hoeveelheid ruwe olie steeg met 4 pet als gevolg van de grotere vraag. De produktie van ruwe- olie en aardgascondensaten bleef op een hoog peil gehandhaafd, doch was iets lager dan een jaar geleden. iscfc Zorg over toekomst van bedrijfstak DEN HAAG De Nederlandse apparatenbouw voor de procesindu strie (ongeveer 10.000 man personeel; omzet in 1969 ruim 200 miljoen) zal zich belangde inspanningen moeten getroosten voor verruiming van haar ma*kt in binnen- en buitenland. Alleen als het lukt de afzet aanzienlijk te vergroten zal het mogelijk zijn met de bestaande capaciteit tot een rendabele produktie te komen. Bij de presentatie van het rapport van de 'Beleidscommissie Structuur onderzoek Apparatenbouw voor de Chemische en aanverwante Industrie heeft de voorzitter oud-nunister mr. L. de Block, meegedeeld dat er struc turele aanpassingen nodig zijn. Ook zal men 'een zeer belangrijke inspan ning nodig hebben op het gebied van research en produktontwikkeling. Niet alle ondernemingen zullen dat zelf kunnen doen en daarom zal een 'zeer groot beroep' op het TNO moe ten worden gedaan. De commissie is bij haar onderzoek gestuit op de geringe bekendheid, die W Financiën/economie T2ii/K2.'i LEIDEN De Kon. Ned. Grofsmede rij te Leiden stelt voor het dividend over 1971 opnieuw te passeren. Voor het laatst werd in 1970 7 pet. uitge keerd. Hoewel in het jaarverslag 1970 nog sprake was van een gematigd optimisme ten aanzien van 1971 ge zien de op dat moment aanwezige orderportefeuille, werd het tweede half jaar 1971 gekenmerkt door een teruggang van de orderontvangst. Dit heeft geleid tot een teleurstellend bedrijfsresultaat In 1970 werd ƒ50.000 winst behaald. In verband met het wegvallen van het overgrote deel van de blokvormenorders ln be gin 1974 werden uitgebreide studies gemaakt over de herstructuering van het bedrijf. Hieruit kwam naar voren dat. zonder samenwerking met der den. een sterke inkrimping van het bedrijf nodig zal zijn. Met de vakvere nigingen zijn hierover besprekingen gaandp Directeur Schroder van Martinair: Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Terwijl de lucht vaart over de gehele linie verlies leH en aandeelhoudster KLM dit jaar zelfs zal afsluiten met een verlies van ruim dertig miljoen, is Martinair erin ge slaagd vorig jaar bijna 5.5 miljoen winst te maken. Die winst is overigens hard nodig want, zo waarschuwde gisteren direc teur J. M. Schroder bij een toelich ting op het jaarverslag '71 dit jaar en 1973 beloven moeilijk te worden ook voor de charterluchtvaart. De problemen zullen vooral veroorzaakt worden door de grote overcapaciteit in de luchtvaart. Er komen steeds meer vliegtuigen op de markt, terwijl het aanbod van passagiers veel trager groeit. Volgens de heer Schröder ont staat een 'onverantwoorde concurren tie', waardoor de noodzakelijke ta rief sstijgingen tot in zeer beperkte mate kunnen worden doorgevoerd. Hij zou willen dat de luchtvaart kan ko men tot een 'geplande' aanschaf van vliegtuigen. Naast de overcapaciteit ondervindt de luchtvaart en Martinair terugslag van 1 ^'■oiinmische recessie. Bij elkaar oorzaken waardoor volgens de h er Schröder het aantal faillissemen ten van luchtvaartondernemingen (zoals vorig jaar in Duitsland waar het bedrijf Panair ten onder ging) zal toenemen. Een derde reden van stagnatie in de luchtvaart is volgens de Martinair- directeur de congestie in de lucht. Boven de steden zijn soms tienduizen den vliegbewegingen per dag te tel len, het luchtruim raakt overvol. Uit die situatie kunnen wel eens maatre gelen voortvloeien van landen voor een regulatie van het overvliegend verkeer. In 1971 vervoerde Martinair meer dan 500 090 passagiers (20 procent meer dan in 70), de produktie in tonkilo- meters steeg met 31.3 procent tot ƒ231 miljoen. De omzet steeg met 21 procent van 74.3 miljoen in 1970 tot ƒ90.1 miljoen in 1971. De winst die dit jaar 5.4 miljoen bedraagt zal in 1972 tien tot vijftien procent lager liggen, zo verwacht directeur Schröder. de mogelijkheden van het TNO bie den. Ook bleek men slecht op de hoogte te zijn van de mogelijkheid ontwikkelingskredieten te verkrijgen van het ministerie van economische zaken. De kleine ondernemingen in de apparatenbouw, zo heeft de com missie verder geconcludeerd, hebben hulp nodig bij hun administratie, hun financiering, hun management en bij de research. NATIONALISERING Wegens de teruglopende groei van de chemische industrie is er reden om de toekomst van de apparatenbouw met zorg tegemoet te zien. De com missie is echter niet somber gestemd ten aanzien van de toekomst van deze bedrijfstak, aldus mr. De Block Wèl zullen alle zeilen moeten worden bij gezet. Er zal een rationaliseringspro ces moeten worden uitgevoerd, aldus het rapport van zijn commissie. Tijdens de aanpassingsperiode moet de bedrijfstak minstens over exportfi nancieringsfaciliteiten kunnen be schikken om die markten te kunnen bewerken waar deze faciliteiten een belangrijke rol spelen. Het ligt in de bedoeling en verzoek om die facilitei ten tot de Nederlandse regering te richten. De bedrijfstak heeft exportfi nanciering tegen lage rente nodig, daar de buitenlandse concurrentie daar eveneens over kan beschikken en daardoor een voorsprong heeft. BETER CONCERNRESULTAAT In de meerjarenbegroting en plan nen is een winst groei van 10 pet per jaar opgenomen. De uitkomsten van de eerste drie maanden hebben de voor spelde concernresultaten, incl. de ge plande winstgroei, overtroffen, zo is de jaarvergadering meegedeeld. Voor de rest van het jaar moet ook Wossanen rekening houden met de bijna niet te stuiten kostenstijging en een aanta lonzekere factoren, zoals eventuele maatregelen van de over heid, zowel nationaal als internatio naal. die de resultaten kunnen beïn vloeden. Door een scherpe kostenbe waking is Wessanen er echter in jan/- maart in geslaagd een redelijke ver houding tussen kosten en opbrengsten te bewaren. Wat 1972 betreft stelt het bedrijf, dat een gunstiger resultaat zal kunnen worden behaald dan in 1971. Cindu Key en Kramer zal over 1971 een dividend declareren van 4 per aandeel, waarvan 2 ln contanten en 2 ter keuze ln contanten of 1.25 in aandelen belastingvrij ten laste van de agio reserve. Dit betekent dat per 20 aandelen een nieuw aandeel kan wor den verkregen Het dividend van f3 50 over 1970 1970 bestond voor 2 25 uit contanten en 1.25 in aan delen ten laste van de agio-reserve. De netto winst nam toe van 1.6 min. in 1970 tot ƒ3.5 min. in het afgelopen jaar De bruto omzet gaf een toene ming te zien van ƒ157 min. tot ƒ204 min De winst per aandeel bedraagt op basis van het huidige geplaatste aandelenkapitaal ƒ9.05 tegen ƒ4.93 in 1970. Hoogcnbosch schoenen zal over 1971 een dividend voorstellen van 12 (13) pet. Simon de Wit zal over 1971 een onveranderd dividend van 14 pet. uit keren. De gang van zaken bij Blydenstcin- W ill ink is in h«t tweede halfjaar van 1971 in enkele bedrijfsonderdelen te leurstellend geweest. De daarin begre pen incidentele nadelige factoren wa ren er de oorzaak van dat de jaarreke ning 1971 met een klein nadelig saldo sloot. Daarom wordt voorgesteld het dividend wederom te passeren. Voor het laatst werd dividend uitgekeerd over 1965 en wel 6 pet. Audet zal het dividend over 1971 bepalen op 8 pet. tegen 6 pet. over 1970. Van het nieuwe dividend is reeds 3 pet. als interir dividend uitge keerd. keerde ACF 2,5 pet in aandelen uit de agioreserve uit. Dc belangrijkste bijdrage tot het re sultaat leverden in 1971 wederom de bedrijfsgroepen industrie en cultures. Deze namen samen 78 pet van het totale bedrijfsresultaat voor hun reke ning. De vennootschap heeft een wijziging van de statuten voorgesteld ter aan passing aan de nieuwe wet. De aldus gewijzigde verhoudingen tussen direc tie, commissarissen en aandeelhou ders, alsmede de fusiegedragsregels van de SER, bieden een zekere be scherming tegen een openbaar bod, dat niet door directie en commissaris sen wordt gesteund. Gezien echter recente ontwikkelingen op het gebied van bedrijfsconcentra- ties en de relatief geringe omvang van de venoootschap hebben directie en commissarissen zich bezonnen over het introduceren van een bescher mingsconstructie waarvan een grotere preventieve werking uitgaat. Zij me nen deze gevonden te hebben in de mogelijkheid tot uitgifte van p refe- rente aandelen. In het voorstel tot statutenwijziging is de mogelijkheid geschapen maximaal 25 min prefe rente aandelen u it te geven groot ƒ1000 elk. (ADVERTENTIE) Bedrijfsresultaat nam licht toe ROTTERDAM De Amfas-groep (Assurantie stelt voor het dividend over 1971 te bepalen op 4 per „an- deel (ov Dit dividend zal worden uitgekeerd over het ln september 1971 met 5 pet. vergrote aandelenkapitaal. Indien dit voorstel tot vvinstverdeling door do aandeelhouders wordt goedge keurd, zal de toevoeging uit de winst aan de algemene reserve ƒ8.8 (7.9) min. bedragen, zo heeft het bedrijf meegedeeld. Het totale premie-inkomen van de Amfas-groep nam in 1971 met 119 pet. toe tot 362 min. Deze toeneming bedroeg in 1970 8.9 pet. Het premie inkomen levensverzekering nam toe met 12.3 (9.9) pet. tot 212 min. en het premie-inkomen schadeverzeke ring met 11.3 (7.4) pet. tot 150 min. Het premie-inkomen schadeverzeke ring voor eigen rekening nam toe met 21.4 (14.4) pet. Het totaal belegde bedrag nam toe van ƒ1551 min. tot ƒ1720. min. De netto-opbrengsten van de beleggin gen stegen met 14.4 (13.3) pet. tot 97 min. Het gemiddelde rendement van de beleggingen bedroeg 6.27 (5.77) pet. Het bedrijfsresultaat gaf een lichte stijging te zien tot ƒ18.6 (18) min. Hierbij moet in aanmerking worden genomen dat de winsten bij verkoop en aflossing van beleggingen ten be- PARIJS De organisatie voor Eco nomische Samenwerking en Ontwikke ling (OESO) verwacht, dat het tekort op de Amerikaanse betalingsbalans in de tweede helft van dit jaar (gecorri geerd voor het seizoen en op jaarbasis gesteld) 2,1 miljard sdr's (bijzondere trekkingsrechten op het Internationa le Monetaire Fonds) zal bedragen, tegen in de eerste helft 3.4 miljard Het is voor het eerst, dat in een rapport van de OESO gebruik wordt gemaakt van de aanduiding sdr in plaats van dollar De sdr's worden ook wel 'papiergoud' genoemd. Ze werden in het leven geroepen als aanvulling op het goud, de dollar en het pond sterling. Het tekort komt voor ongeveer 50 procent tot uitdrukking in het over schot op de lopende rekening van de Japanse betalingsbalans en voor onge veer één derde door het Westduitse betalingsoverschot. Verwacht wordt, dat het aan het einde van de eerste he ft van 1973 nog maar ongeveer 1.4 miljard sdr zal bedragen. De Japanse betalingsbalans zal in de tweede helft van dit jaar een over schot van 6,7 miljard sdr te zien geven vergeleken met een surplus van 7,1 miljard in de eerste helft. Het kleine overschot dat in een eerste helft van dit jaar op de Westduitse betalingsbalans voorkomt zal mogelijk in de tweede helft in een tekort van naar schatting 600 miljoen sdr veran deren. Dat tekort zou in de eerste helft van 1973 kunnen toenemen tot 700 miljoen. drage van 2.7 (0.4) min. in het bedrijfsresultaat zijn opgenomen. De nettowinst bedroeg ƒ15.2 (13.9) min. Evenals in 1970 kwamen aanzienlijke bedragen, ten goede aan pollshouders levensverzekering in de vorm van ren testandkortingen, verhoging van het verzekerde bedrag en dotaties aan jaarkassen, in 1971 in totaal 14.8 min. waarvan ƒ12.2 (11.8) min. ten laste van het boekjaar 1971 werd gebracht. AMSTERDAM Door de overname van enkele restaurants alsmede door een gunstige ontwikkeling van de om zet in de hotels Krasnapolsky en Po len is de totale concernomzet v an Grand Hotel Krasnapolsky in 1971 gestegen met ruim 20 pet ten opzichte van 1970. Wanneer de uitbreiding 1971 buiten beschouwing wordt gela ten kwam de omzetstijging uit op 9.5 new yohk FCt. Het concernresultaat werd ongunstig beïnvloed door de stijging van de bedrijfskosten. Niettegenstaande deze ®ran(J, ontwikkeling kon een hogere cash- Am cyanamld flow worden bereikt. Deze bedroeg Am Eiecir power per aandeel 19.63 tegen 16.61 in am Metal Clima* 1970. De liquiditeitspositie verbeterde A™ smelt* Bef a inmerkelijk vergeleken met 1970. Am Tel Tel De gang van zaken in het lopende Anaconda jaar wordt met vertrouwen tegemoet AUani Htehfield gezien Het geconsolideerde winstsal do bedroeg 781.342 (756.723). waar- Be|l(Jll uit wederom 3 per aandeel van 20 Bcthi steel BILTHOVEN Jean Heybroek (han del in machines) heeft in het boek jaar 1970-1971 een heter resultaat ge boekt dan in het boekjaar 1969/1970. Tegenover een verlies in het vorige boekjaar van bijna ƒ0,3 min is in het afgelopen boekjaar een winst behaald van bijna 0,2 min, waarvan na belas tingen slechts een bescheiden bedrag overblijft. Voorgesteld wordt deze winst af te boeken op het verlies 1970 en derhalve geen dividend uit te ke ren. Over het boekjaar 1968/1969 werd 10 pet dividend betaald. In het afgelopen boekjaar is de omzet met meer dan 25 pet gestegen (v.j. 9,8 min). Mede doordat een aantal eenmalige kosten van het vorige boek jaar verviel was de procentuele kos tenstijging duidelijk lager. De omzet- Asbegl0> Corp ten bij alle afdelingen gingen om- canada Fund hoog. De machines voor de wegen- Conaoi Baihursi bouw die vrijwel steeds op provisieba- EïïLvTar 4 Ch,m Sis worden verknrht «Innrion cfprb EFFECTENKOER8EN AVONDVERKEER AMSTERDAM In het telefonisch effectenverkeer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand. Tussen haakjes staat de officiële slotkoers van gistermiddag. Akzo (64.10). Hoog ovens (72.50). Kon. Olie 111.50- 112.00 gl (111.30). Philips 47.50-47.70 gl (47.30). Unilever 142.30 (142.20). KLM (121.50). DOW JONES INDEX IndUKi. Sporen Utll. Obl. Modi 26 april 946. 260.78 108.64 73.64 395.4 27 april 945.97 258.85 109.28 73.74 396.9 28 april 95417 258.78 109.76 73.70 398.0 Aand. Obl. Tol. n. L. 26 april 17.710 23.700 1.756 567 872 27 april 15.740 19.970 1.756 669 737 28 april 14.160 18.140 1736 826 587 Koersen in Montreal 23/4 26/4 26'4b 26% 65 05 €5.0! sis worden verkocht, stónden sterk Nai'üai onder druk van ingrijpende overheids- JJass maatregelen, waardoor deze baten zeer gering werden. Nat Resources Shell Canada Idem Warrants ACF Industries Airco Allied Chemical 33° 33% 52' 54 46 46 33'.. 32 «4 36' 36% 27'- 27% 29% 29% wordt gedeelarerd. Can Pacific Ry Cel Co of Am Chase Manhaltan Chesap Ohio Ry Chrvsler Cities Service ColKale-Palmollve Coll Industries First Nat City AMSTERDAM De Westland Utrecht Hvpotheekbank is van plan. Common» Edis binnen enkele maanden te komen met een emissie van certificaten van vol- com oil gestorte aandelen, overeenkomstig het curtiss wrighi a bestaande type. Dit is medegedeeld in "d r,K de jaarvergadering. Dow chemirai nupont de Nem Bij de emissie zal een claimrecht gelden voor houders van niet-volge- Eastman Kodak storte en van volgestorte aandelen of certificaten. Bedrag en uitgiftekoers. die belangrijk boven pari zal liggen, zullen later worden vastgesteld. A1de™lral Corp Voorts is de Westland-Utrecht van Allegheny Pow plan over te gaan tot uitgifte van Akzona achtergestelde utilisaties. "«Sim* Ark Louis Gas De eerste maanden van dit jaar zijn voor de bank bevredigend verlopen. In het eerste kwartaal is het aantal Bait&Ohio4%% hypothecaire leningen sterk gestegen. BmhngtonVnd De leningen voor de financiering van woonhuizen nemen hierbij steeds meer toe. Calif Packing Can Breweries Cerro Chadbourn Goih Chase Select Fd Columbia Gas ifnco 168% 17» 14 "4 15% 61% 62 '4 56% 58% 56% 57% 33 34% 38% 38% 63 62% 21% 21% 35 25", 32% 35 54" 53% 93 92% 167% 168% Ollellt Cimbel Bros Gtitidvcar 1 R Gulf Uil Illinois Crntr Int Bilkin Mach Intern Harve>ier int Nick of ran Inl Paper Int Tel 'lel Johns lianvllle Martin Marietta May Dep Sinres Mc Dnnnell Mobil Uil Corp Nat Biscuit Nal «'ash Reg Nat Distillers Nal Gvpsura Nat Steel SI North Am Rnrkw Ned. fondsen in New York Kon. Olie noteerde op 28 april S 34%-% (34%- Unilever 8 44%-% (44%-%); Philips Cont Telephone 8 14%-% (14%-%) en KLM 8 36% (37%). Op- Corn Products gave duPont. Glore. Forgan. Crossbow Fund 28 2944 14% "14% 40% 40% 24% 24% 55% 55% 12% 2'ib 37 37% 30% 30 7% 7% 15% 15% 3'i 3% 11.77 11 75 29' i 29% 28% 28% 20% 21 35 34% 8.171 13b Gen Clgir Int Bnk for Ree Int Flav Frae Inl lech Fund Inl Paper '8 41 tnsilro Cnrp Inter-, par Inv Seleci Fund 2* 24% 31 31% 25' 25% 37% 37 381 366 3111 «1% 33 33 38% 38% 54% 53 36% 31% 23% 23% 45% 46% 17» 18% 12% 12% 26% 29 23 23% 48% 41 41% 52». 52% 59 57'', 31 SI*'. 17 17 19'. 19% 41 41% 31 32 10% 19 25% 23*4 991 ,b 99% b 62 63 13 49 13 SO 54b 17% 17"", 51 0" 3 33 3 34 Olin Mathleson Pac Gas El Peiw* NY Tr Pepsico i'hrlp» Dodge Philip Morris Phillips Peir Procter Gambl Radio Co of Am Republic SIM! Reynolds Ind Royal Dutch Petr Sears Roebuck Shell Oil Southern Co Southern Rv Sperry Rand Siand Uil Callf Stand Oil Indiana Mand OU NJ Siudebaker Sunray DX Oil Texaco Texas Inxt Tranksmerlca ttnlnn Carbide Union Pac RR united Aircraft United Frull US Meel 21 20% 25". 24% 17% 17-% Madison Fund West Union I Wrvttnuhf.iisi Wnnlsrnrlh NY Centr A \t.rih Weal N Am Phi i 17% IS 28 28 4% 4% 80% 82% 41 41 90% 91% 27% 28 90% 91% 38% 38 23% 23% 74 75% 34% 34% 111s IIP 45' 44% 19" 19*. 96% 96 32% 33'; 55 "t 56»; 64 '1 64 69' 69*; 44". 44% 44'; 30% 30% 150'; 150% 22% 22% 4«". 48% I7H 17», 37' 37*; 14' 14'. 30% 31». 63% 85% 52»; 39% 39% 23% 23% 13 18% 10'. 10 79 78»; 36% 86% 12% 12% 24*. 24 24 24% 34% 25% 49% 47% 30 49", 43% 44 4 97 4.97 44% 44' b 17% 17*; 9% 9% 44 44 34 14

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 25