tfuskie stopt met ampagne voeren Brandt gered door blanco stemmen Marsverbod in Ulster opgeheven voor nederlaag oppositie etnamoverleg opende en nieuw perspectief Toemahgrote leider een demagoog werd Bondsdag 'onder vuur' Studentenbetoging in Griekenland Makarios sprak met Grivas Jh el vuurwerk in Bondsdag Westduitse tv meldde val kabinet-Brandt W/KWARTET VRUDAG 28 APRIL 1972 Buitenland T7/K9 keurstellende senator wel beschikbaar op conventie hilNGTON (Reuter, UPI) Senator Edmund Muskie uit Maine heeft zich gisteren terug- Odcen uit de campagne voor de democratische presidentsnominatie. De man, die aan het be an de democratische voorverkiezingen in verschillende staten favoriet was, blijft echter beschik- ivoor voordracht op de democratische con ventie in juli. r—-- - - iyif i 'JT M pga- zei. dat hem voor het vervol- in zijn campagne het geld ont- iSinds de eerste 'primary' op 7 in New Hampshire heeft hij •n gemaakt. lator zei, dat hij het ijveren ijn kandidatuur bij voorverkie- in verscheidene kleinere staten [staten die hun afgevaardigden |e nationale conventie kiezen op lonventies of partijbijeenkom- rerwelkonit. e, wiens kalmte en gestalte ve- Abraham Lincoln, één van ;a's grootste presidenten, deed werd voor de voorverkiezin- imeen getipt als de grote kans- op de presidentsnominatie van socratische partij. Juist door >treden kreeg de kandidatuur bert Humphrey in 1968 enige iek, zodat de tweestrijd met op het laatst toch nog span- erd. Muskie was toen kandl- ior het vice-presidentschap. il bij de eerste voorverkiezing, v Hampshire, kwam Muskie in jkheden, toen hij zich emotio- liet gaan, nadat hij door een krant voortdurend was aange- Hij won in New Hampshire, Edmund Muskie maar niet overtuigend. Óok in de andere voorverkiezingen sloeg hij een matig figuur. Na zijn nederlaag in IS, SAIGON (Reuter, UPI, AP, AFP) Na een onderbreking ijf weken is het Vietnam-överleg in Parijs gisteren hervat. Op Bste bijeenkomst boden de VS aan hun bombardementen op N- un te verminderen, als Hanoi zou beginnen met de terugtrek- 'an zijn troepen uit Z-Vietnam. De Amerikaanse delegatieleider, an Porter, dreigde het overleg opnieuw te zullen afbreken, als tenpartij zou weigeren zich bezig te houden met belangrijke ies. >ofd van de Noordvietnamese liging. Xoean Thoej, zei dat het i het politbureau in Hanoi, Le 5io, in de komende dagen naar zal komen, waarmee de weg d wordt voor nieuw geheim tussen Washington en Hanoi, ic Tho voerde vorig jaar al een geheime besprekingen met adviseur Henry Kissinger in beschuldigde de VS vervolgens itbreiding van de oorlog. Hij de Amerikaanse president dn evisietoespraak in de macht van kg op donderdag (zie voor een atting elders in dit blad) 'het j leverde van de kloof, die tussen Nixons woorden en Thoej deed een beroep op !het bombarderen van Noord- li geheel en onvoorwaardelijk F' iwikaanse delegatieleider, Por- na afloop van de bijeenkomst sn, dat Le Doec Tho binnen- ts concreets te bieden zal heb- ïdat de vergadering van giste- ïts heeft opgeleverd. Hij gaf »n de Viet Cong de tijd om te Pden door een nieuwe bijeen- Voor volgende week voor te 'Wij hebben hen laten weten, dan wat anders van hen iten', zei Porter. EM geen tien kilometer van de mamese stad Kontoem in het hoogland zijn gisteren Noord- ese tanks gesignaleerd. Vol- lerikaanse functionarissen ver- len, dat zij de voorhoede vor- 15 20.000 man, die binnen lagen zullen overgaan tot de »p deze stad, waar de situatie pannen is. de Zuidvietnamese troepen Kontoem binnen na een e aftocht door het dichte oer- )e hele dag voerden Ame- helikopters, onder het vuur chtafweergeschut, gewaagde uit om militairen te redden, vooruitgeschoven bases waren rokken. 0.000 inwoners tellende stad hebben velen hun spullen gepakt, gereed voor de vlucht. Toen C-130- Hercules-vliegtuigen en C-123-trans- portvliegftu'igen, gebruikmakend van een pauze in de raketbeschieting, die een week heeft geduurd, op het vlieg veld van Kontoem neerstreken, voch ten burgers en mannen in uniform om een plaats. Militaire politie drong hen terug en verwijderde hen van het verboden terrein. De mensen, die weg willen uit de stad, wachten nu op een mededeling, dat de weg naar het zui den naar Pleikoe vrij is en dat zij bij hun vlucht niet onder Noordivietna- mees vuur kunnen komen. KWANG TRI Noordvietnamese troepen, gesteund door tanks hebben gisteren nieuwe aanvallen gedaan op de Zuidvietname se eenheden, die de steden Kwang Tri en Dong Ha in het noorden van Zuid- Vietnaim verdedigen. De aanvallen zijn voorafgegaan door artilleriebeschietingen. Het Zuidviet namese opperbevel in Saigon liet we ten, dat er bij zware gevechten tussen Kwang Tri en Dong Ha acht Noord vietnamese tanks zijn vernield. Van uit het zuidwesten zou een sterke Noordvietnamese troepenmacht opruk ken naar Kwang Tri. Een Zuidvietna- mees bataljon dat de opmars tot staan probeerde te brengen, heeft zware verliezen geleden. Noordvietnamezen en Viet Congstrij- ders waren Kwang Tri gisteravond tot Florida bood zijn staf aan voorlopig zonder betaling verder te werken, tot dat de kansen zouden keren. Maar de kansen 'keerden niet en Mus- kie's geldschieters bleken steeds min der gul te zijn. Deze week finishte Muskie op een zwakke derde plaats bij de voorverkiezingen in Pennsyl vania en op een verre tweede plaats achter McGovern in Massachusetts. Hoewel hij wat het aantal aan zich gebonden gedelegeerden op de tweede plaats staat (136.5 tegen McGovern 241.5), leken de vooruitzichten steeds minder rooskleurig. In plaats van naar Ohio te gaan om zijn campagne voort te zetten in deze belangrijke staat, riep de lange sena tor zijn familie, vrienden en naaste supporters naar zijn woning in Was hington voor een bespreking. Tot diep in de nacht werd daar overlegd, hoe wel de enige vraag was of Muskie zich volledig uit de race zou terug trekken of dat hij zijn gedelegeerden aan zich gebonden zou laten, in de hoop dat tijdens de partijconventie geen enkele kandidaat een meerder heid kan halen en hij naar voren geschoven kan worden als een com promiskandidaat. In dat laatste geval zou Muskie zich dan moeten richten op die staten, waar geen voorverkie zingen gehouden worden. Natuurlijk vraagt ledereen zich af, wat het onverwachte tegenvallen van Muskie kan hebben veroorzaakt Ve len houden het erop dat zijn emotio nele uitbarsting in New Hampshire twijfels heeft opgeroepen of hij zijn zenuwen in alle omstandigheden wel de baas is. Als opperbevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten moet een president, zeker ten tijde van een crisis, over stalen zenuwen beschik ken, zo menen de Amerikaanse kie zers. Anderen beweren dat het feit dat Muskie zich bij vele onderwerpen te veel op de vlakte hield de oorzaak is van zijn teleurstellende campagne. ATHENE (AFP) In Athene heb ben gisteren de eerste studentenbeto gingen sinds de miilitaire staatsgreep in 1967 plaatsgehad. Vierhonderd stu denten van de wis- en natuurkundefa- culteit van de plaatselijke universiteit protesteerden tegen Invoering van nieuwe roosters, die overigens nog niet van kracht zijn geworden. Ze werden door de politie uiteengedre ven. BELFAST (UPI, Reuter, AP) De Britse regering heeft gisteren in Noord-Ierland het acht maanden oude verbod op het organiseren van en deelnemen aan marsen opgeheven en een onmiddellijke am nestie afgekondigd voor alle personen, die wegens overtreding van dit verbod zijn veroordeeld. fotografen en cameralieden na men gisteren het historische ge beuren in de Westduitse Bonds dag, waar de regering-Brandt een motie van wantrouwen overleef de grootscheeps 'onder vuur'. De amnestie is onder meer van toe passing op de katholieke leiders Ber- nadette Devlin en Frank McManus, twee parlementsleden, die beiden tot een half jaar gevangenisstraf zijn ver oordeeld wegens hun deelname aan marsen. De aankondiging van de op heffing van het marcheerverbod en de daaraan gekoppelde amnestie werd ge daan door het bureau van de Britse minister voor Noord-Ierland, William Whitelaw. 'De heer Whitelaw, heeft na overleg met organisatoren van de voornaam ste traditionele marsen en na consul tatie van veiligheidsautoriteiten beslo ten, dat het mogelijk dient te zijn om met betrekking tot deze marsen tot regelingen te komen, die het voortbestaan van traditionele vrijhe den garanderen en zorgen, dat de vrede en de bestaande orde niet in gevaar wordt gebracht', aldus de be kendmaking. HUISVROUWEN Het besluit van Whitelaw betekent, dat de plannen voor het houden van de grote marsen op 12 juli door de Noordierse protestanten zullen wori den uitgevoerd. Een groep katholieke huisvrouwen in Londonderry heeft van het verboden Ierse Republikeinse Leger gedaan ge kregen, dat hun huizen niet meer zullen worden gebruikt door sluip schutters, die het op Britse militairen hebben gemunt. In Belfast hebben een honderdtal protestantse jongeren gisteren politiemannen en Britse mili tairen met stenen bekogeld en enkele auto's in brand gestoken na afloop van een bijeenkomst van de militante protestantse Vanguardbeweging, die gekant is tegen het directe Britse bestuur over Noord-Ierland. Een Britse deserteur, die om asiel in Zweden heeft verzocht, omdat hij niet in Noord-Ierland wil dienen, heeft gisteren een verblijfs- en werkvergun ning gekregen en wel 'op humanitaire gronden'. De militair, de 21-jarige Kevin Cadwalladar, is de eerste deser teur, die op deze gronden asiel in Zweden heeft gevraagd en gekregen. Het Zweedse besluit betekent in feite, dat Zweden Ulster als oorlogsterrein beschouwd. Kiesinger: Brandt schond ambtseed ATHENE (UPI) Preslidet Makari os van Cyprus heeft in een vraagge sprek met het Atheense 'blad Elefthe- tros Kosmos1, dat de politiek van het -m -m q -m -m onderhoud heeft gehad met de voor- T w®. w®..*- VI 11. malige guerrillaleider George Grivas 11 Tiet gesprek is op mijn initiatief Jf gevoerd', aldus president Makarios. Tk wil met generaal Grivas samen- BONN (AP, DPA, Reuter, UPI) Voordat gistermiddag het nieuws van Willy Brandts' overwin- werken om tot bundeling van de njng a]8 een lopend vuurtje door de propvolle en hypernerveuze Bonsdag rondging is tijdens de de- nationale groeperingen en de verster king van het binnenlandse front op Cyprus te komen'. De 73-jarige Grivas, die de strijd leid de van de Cyprioten tegen het Britse bewind op het eind van de jaren vijf tig, is in september van het vorig jaar in het geheim naar Cyprus terugge keerd. De regering van Cyprus heeft hem verweten gewapende groepen te vormen om Makarios te kunnen afzet ten. Grivas beschuldigde Makarios er op zijn beurt van, dat hij de vereni ging van Cyprus met Griekenland (E- nosis) poogt tegen te gaan en uit machtsbehoefte een onafhankelijke politiek wil voeren. President Makarios zei iin het vraagge sprek met het Griekse blad, dat Gri vas en hij in het verleden menings verschillen hebben gehad, maar dat die nu vergeten moeten worden. 'Het gaat om de toekomst', aldus Makarios. batten nog stevig vuurwerk geleverd tussen rege ringscoalitie en oppositie over de ingediende ver- trouwensmotie. Ex-bondskanselier Kurt-Georg Kiesin ger ging daarbij zelfs zover dat hij Brandt, die onder hem minister van buitenlandse zaken is geweest, ervan betichtte zijn ambtseed te hebben ge schonden. In de eedsformulering be looft de bondskanselier onder meer het Duitse volk voor het gevaar te behoeden. De niet-aanvalsverdragen met Moskou en Warschau 'weerspiege len noch de beste belangen van het Duitse volk noch bieden zij meer veiligheid', zo oreerde de grijsharige Kiesinger, die inmiddels door zijn partij als voorzitter is vervangen. Het was Kiesinger die de constructie ve motie van wantrouwen formeel indiende. Walter Hallstein, oud-voor zitter van de EEG-Commissie was voor deze taak uitgezocht. Maar hij liet zich wegens 'verkoudheid' veront schuldigen, zodat Kiesinger weer voor het voetlicht trad. In zijn rede hekel de Kiesinger Brandts Oostpolitiek en zei dat de hereniging van Duitsland erdoor in gevaar wordt gebracht Bo vendien, aldus Kiesinger, wordt de macht van de 'neo-marxistische, socia listische ideologen' in de SPD steeds groter*. De christen-democraten willen geen socialistische Duitsland en wil len ook niet dat er van de Bondsrepu bliek impulsen voor een socialistische Europa uitgaan, zo vervolgde hij. REPLIEK Bondskanselier Brandt diende Kiesin ger en zijn medestanders stevig van repliek door te verklaren dat de soci- aal-democratisch-liberale coalitie met een zeer kleine meerderheid in 30 maanden meer had bereikt dan Kie singer in de drie jaar dat hij met een unime meerderheid de Grote Coalitie van CDU/DSU en SPD had aange voerd. door Jaap den Boef Drie stemonthoudingen eigenlijk slechts twee hebben voorkomen dat de Westduitse kanselier op twee kilometer genaderd. De Ame- Willy Brandt bij de stemming over de 'constructieve motie van wantrouwen' van de oppositie in de rikaanse luchtmacht bestookte hen bij Bondsdag ten val werd gebracht. De kanseliers-kandidaat van de oppositie, Rainer Candidus Bar- zel, bleef slechts twee stemmen verwijderd van de vereiste absolute meerderheid (249 van de 496 stemmen). Daarmee leed de oppositie een ernstige politieke nederlaag, die zij waarschijnlijk niet spoedig te boven zal komen. voortduring Generaal Hoang Xoean Lam, de bevel hebber in het eerste militaire district in het noorden van Zuid-Vietnam, zou verklaard hebben, dat de toestand daar kritiek is. Tot gisteren is het de afgelopen drie weken vrij rustig ge weest aan het noordelijke front in Zuid-Vietnam. Een woordvoerder van de Amerikaan se marine maakte in Saigon bekend, dat twee Amerikaanse onderzeebootja gers woensdag drie Noordvietnamese schepen, die de Amerikanen in de Golf van Tonkin aanvielen, tot zinken hebben gebracht en een vierde zwaar hebben beschadigd. i (Reuter, AP, AFP) Dr. Nkroemah, de voormalige presi- n Ghana, die gisteren in het Guinese Conakry is overleden, inds hij in februari 1966 door een staatsgreep van het leger nacht werd ontzet, in ballingschap in Guinee geleefd. Ih heeft de voormalige Britse (Goudkust in 1957 als Ghana i onafhankelijkheid geleid en lange tijd als een van de voor- Afrikaanse leiders. Maar na noemden zijn opvolgers hem lator en tiran. Hij nam zijn t bij een oude vriend, de Ich georiënteerde president t Sekou Toure van Guinee, Iren ook Nkroemah's overlij- iendmaakte. De huidige Gha- gering had op Nkroemah's in beloning gesteld van 34.000 Ih is 62 jaar geworden. Hij p 18 september 1909 als zoon f goudsmid ter wereld. Hij B op een door missionarissen 1 school en studeerde daarna tot 1947 'in de V.S. en Enge- 1945 nam hij deel aan het iPanafrikaanse Congres in ter, dat streed voor de bevrij- jvereniging van Afrika, keerde hij naar de Goudkust I stichtte daar de Conventie ftij, die in 1962 de enige toe partij in Ghana zou worden. onmiddellijk verlening van onafhankelijkheid. De Britten zetten hem gevangen wegens opruiing tot illegale stakingen. In 1951 werd hij na een referendum, waarbij zijn partij een overweldigende meerderheid be haalde, vrijgelaten, en werd hij rege ringsleider van het latere Ghana. Nkroemah was een vurig voorstander van het Panafrikaanse ideaal en werd later in de pers en via de radio be titeld als 'verlosser' en tijdens het hoogtepunt van zijn macht zelfs als de 'moderne christus'. Door de jaren heen echter bleek, dat Nkroemah persoon lijk steeds meer de macht in handen nam. Ghana was in juli 1960 een repu bliek geworden met Nkroemah als eerste president. Hij was tegelijkertijc premier en opperbevelhebber van de strijdkrachten. Ghana werd een een-partij-staat door in 1964 doorgevoerde grondwetswijzi gingen. Nkroemah kreeg daardoor te vens de macht, rechters van het hoog gerechtshof en de hoge raad te ont slaan. Sinds november 1971 werd Nkroemah in Conakry behandeld aan kanker. Vorig jaar augustus werd reeds bericht, dat hij ernstig ziek was. Dit laatste geldt met name voor oppo sitieleider Barzel die evenals kan selier Brandt en diens coalitie-geno ten duidelijk door de uitslag werd verrast, De kanseliers-aspiraties van Barzel zijn in rook opgegaan op het moment, dat vrijwel niemand meer aan zijn overwinning twijfelde. Zijn nederlaag moet een bittere ervaring zijn geweest, omdat mag worden aan genomen dat hij zeker meende te zijn van de absolute meerderheid in de Bondsdag, toen hij maandag aankon digde via een 'constructieve motie van wantrouwen' een gooi naar het kanse lierschap te zullen doen. Het is nu zelfs de vraag of hij zich kan handha ven als kanselierskandidaat van CDU en CSU. Geheim Aangezien de stemming geheim was, zal misschien nooit met zekerheid vastgesteld kunnen worden tot welke partij de afgevaardigden behoren, die zich van stemming hebben onthouden, waar werd aangenomen dat zij hun stem vóór de motie van wantrouwen zouden uitbrengen. Het kunnen leden van één der regeringspartijen, maar ook christen-democraten zijn geweest. Te oordelen naar de felle manier waarop kanselier Brandt en de libe rale vice-kanselier en minister van buitenlandse zaken Walter Scheel de afvalligen in hun eigen gelederen uit daagden, openlijk kleur te bekennen, gingen zij er van uit, dat zij- met de oppositie mee zouden stemmea Opvallend was eveneens dat zowel Walter Scheel als Willy Brandt in hun verklaringen, die aan de stem ming voorafgingen, de indruk wekten dat zij voor een verloren zaak voch ten. Scheel gaf daartoe het eerst aan leiding toen hij zich tot de vermeende overlopers in de eigen liberale FDP wendde. Kanselier Brandt keerde zich later eveneens tegen deze afgevaardig den (zonder uiteraard namen te noe men) maar ging nog verder door te zeggen dat hij Barzel niet kon benij den als deze na de stemming het kanselierschap op zich zou nemen. Zijn verklaring klonk evenals die van Scheel eerder als een aanzeg ging van fel verzet vanuit de opposi- tiebanken, dan als het geruststellende woord van een regeringsleider, die de uitslag van een stemming met ver trouwen tegemoet ziet. De drie stemonthoudingen kunnen be tekenen dat een even groot aantal afgevaardigden van de regeringspartij en het niet aangedurfd heeft, kanse lier Brandt ten val te brengen en daarmee verantwoordelijk te zijn voor de verwarring die daarvan in West- Duitsland en de rest van Europa het gevolg zou zijn. Het feit dat zij geen vrede konden hebben met belangrijke onderdelen van het beleid van het coalitiekabinet van Brandt en Scheel zouden zij niet zo zwaar heben laten wegen, omdat zij principieel geen be zwaren hebben tegen de met Rusland en Polen gesloten verdragen en deze niet op het spel willen zetten. tief aanvaard dan kan ook het viermo- gendheden-akkoord over Berlijn in werking treden. Als alles vlot ver loopt is de mogelijkheid niet uitgeslo ten dat de definitieve ondertekening van het Berlijnse akkoord samenvalt met het bezoek van president Nixon aan de Sowjet-Unie, dat op 22 mei begint. De Russisch-Amerikaanse be sprekingen kunnen zich na ratificatie van de 'Ostvertrëge' en het van kracht worden van het Berlijnse ak koord ook met kans op enig succes uitbreiden tot het veiligheidsvraag stuk. Misschien kan een eerste stap worden gezet op de ongetwijfeld nog lange weg naar een Europese veilig heidsconferentie, die ook de Russen van groot belang achten. Oppositie Er bestaat echter ook een mogelijk heid, dat enkele afgevaardigden van de oppositiepartijen willen voorkomen dat kanselier Brandt ten val zou wor den gebracht, voordat de 'Ostvertrëge' definitief door de Bondsdag zijn gera tificeerd. Zij kunnen door stemont- houding het zekere voor het onzekere hebben genomen, dank zij het gehei me karakter van de stemming. Hun eigen kanseliers-kandidaat zouden zij op deze wijze de das om hebben gedaan in een poging, het landsbelang boven het partijbelang te stellen. Als volgende week donderdag of vrij dag volgens de plannen over de ver dragen zal worden gestemd, moeten alle afgevaardigden openlijk partij kiezen. Iedereen zal zich dan wel aan de officiële partijlijn houden. Een absolute meerderheid moet in dat ge val mogelijk zijn. 'De 'Ostvertrëge' zouden bij een voor de regering van Brandt gunstige uitslag in veiligheid zijn gebracht. Algemeen wordt aange nomen dat de Bondsraad (waarin de deelstaten vertegenwoordigd zijn) zal afzien van behandeling van de verdra gen, ondanks het feit dat de christen democraten over een meerderheid be schikken, waarmee zij verzet tegen aanvaarding door de Bondsdag kun nen aantekenen. Zijn de 'Ostvertrëge' eenmaal defini- Ontsnapt Kanselier Brandt lijkt voorlopig uit de gevarenzone te zijn ontsnapt. Een Westduitse verslaggever zei gisteren vlak na het bekend worden van de uitslag, dat de coalitie er dit keer nog met een 'blauw oog' af is gekomen. Als de verdragen geratificeerd zijn en het Berlijnse akkoord van kracht is ge worden staat er niet zoveel meer op het spel als bij de stemming van gisteren. Barzel heeft al laten weten dat er nog meer stemmingen volgen bij de behandeling van de begroting, die thans in tweede lezing bij de Bondsdag in behandeling is. Er volgt nog een lezing in derde en laatste Instantie, die de oppositie een nieuwe gelegenheid kan bieden, door middel van een 'constructieve motie van wantrouwen' een voortijdig einde te maken aan het bewind van kanse lier Brandt. Na de ervaring van giste ren zal de verleiding om het nog eens te proberen bij de leiders van de oppositie echter niet groot zijn. Bo vendien hebben sociaal-democraten en liberalen als het goed ls lering ge trokken uit de jongste ontwikkelin gen. Zij kunnen aanvaarding van een nieuwe motie van wantrouwen voor komen, als zij wijzigingen aanbrengen in de thans in behandeling zijnde begroting. Kanselier Brandt zal daar toe een hartig woordje moeten spre ken met zijn supermlnlster Karl Schil- Wiily Brandt Ier, die zich totdusver weinig gelegen heeft laten liggen aan de verlangens en de bezwaren van partij- en coalitie genoten. Gevaar Sociaal-democraten en liberalen zijn op het nippertje ontkomen aan het gevaar, naar de opposittebanken te worden verwezen. De onenigheid bin nen de SPD en de FDP zou er wellicht toe hebben geleid, dat verwij dering zou ontstaan tussen de groepe ringen, die thans reeds fel tegenover elkaar staan. Dat is met name in de SPD het geval, waar de radicale jon geren (Jusos) begonnen zijn, in de onderafdelingen de leiding over te nemen. Het is een ontwikkeling, die niet meer tegen te houden lijkt, maar die in de hand kan worden gehouden, zolang Brandt kanselier blijft. Ook de liberalen krijgen nu weer even gelegenheid om tot zichtzelf te komen en zich af te vragen of zij de kiezers ook kunnen aanspreken, als de 'Ostvertrëge' niet langer als vlag kun nen fungeren, die hun 'lading' moet dekken. Hun problemen zijn echter minder groot dan die van de christen democraten, die zich na de overwin ning in Baden-Wilrttemberg niet kon den beheersen en overhaast een greep naar de macht in Bonn deden. Zij hadden er 'beter aan gedaan te wach ten tot na de ratificatie van de ver dragen met Polen en Rusland. Nu moeten zij maar afwachtenof zich voor de verkiezingen van volgend jaar nog een nieuwe kans voordoet. Strauss De nederlaag van gisteren zal haar uitwerking in CDU en CSU niet mis sen. Barzel zal misschien weer een omstreden figuur worden en Franz- Joseph Strauss, de 'Kanzlermacher' uit Beieren, zal er niet tegen opzien, de nieuwe situatie te eigen bate uit te buiten. Want hij weet beter dan wie ook, dat Barzel geen partij is voor Brandt, als hij als oppositieleider bij de Bondsdagverkiezingen van volgend jaar rechtstreeks met de kanselier wordt geconfronteerd. Brandt wees op de succesvolle afslui ting van de besprekingen met de DDR over een verkeersregeling. "Wij hadden niet verwacht dat zij zo snel afgerond zouden zijn, maar de onder handelaars waren in staat dit te berei ken. Het zal wezenlijke verbeteringen brengen'. De aanval van Kiesinger op zijn Oost- politiek wimpelde Brandt af met de opmerking dat de niet-aanvalsverdra gen met de Sowjet-Unie en Polen de bestaande situatie slechts bevestigen. 'De bittere waarheid is beter voor een volk en zijn toekomst dan zoete illu sies', aldus Brandt. 'Ik heb mijn plicht gedaan. Ik heb de belangen van ons volk en die van de staat beter vertegenwoordigd dan als ik het vaak verwarde advies van de oppositie zou hebben opgevolgd'. Wolfgang Mischnik, die namens de liberale coalitiepartner sprak sloot zich bij de woorden van Brandt aan. 'Deze regering heeft me er dan welke tot nu toe in zo'n korte tijd zoveel tot stand gebracht. Wat heeft de opposi tie te bieden? Die heeft geen alterna tief niet wat het veiligstellen van de vrede betreft, niet wat de samen werking tussen Europese landen be treft en bovenal niet wat de Berlij- ners betreft voor wie de nu gemakke lijker geworden omstandigheden In gevaar zouden kunnen komen'. SCHEEL Minister van buitenlandse zaken Wal ter Scheel deed een felle aanval op de democratische gezindheid van de CDU/CSU. De poging de regering te laten vallen zonder dat het volk zich kon uitspreken 'priemt de democratie in het hart', aldus Scheel. "U behoort niet zo met de rechten van de kiezers om te springen. Als zij u een meer derheid hadden gegeven was dat iets geweest. Maar wat hier gebeurt is iets anders. U hoopt dat de leden van deze kamer onder de druk zullen bezwijken. Maar wie een regering op zoiets bouwt, bouwt op mul zand. Een bondskanselier die op zo'n manier aan de macht komt zal er maar een uur gelukkig mee zijn, niet langer'. "Wij hebben geprobeerd na twee rampzalige wereldoorlogen de vrede te bereiken. Wij hebben hard ge werkt. En u, de oppositie heeft niets gedaan om ons te helpen', zo verklaar de Scheel. TV-UITZENDING In de Bondsrepubliek zijn de debatten door tienduizenden Westduitsers rechtstreeks op de televisie gevolgd. Behalve alle parlementsleden waren in de Bondsdag vele vertegenwoordi gers van de pers, radio en tv aanwe zig. Ook de publieke tribune was afgeladen met mensen. Een van de aanwezigen daar was de in Noorwegen geboren echtgenote van bondskanse lier Brandt, Rut, die in spanning de redevoeringen beluisterde en op de uitslag van de stemming wachtte. BONN (Reuter) Een nieuwslezer van de Westduitse televisie verbijste- rede gisterende kijkers met de aan kondiging, dat de regering was geval len, enkele minuten nadat kanselier Willy Brandt's links-liberale coalitie met slechts twee stemmen verschil een motie van wantrouwen had over leefd. Nieuwslezer Wolfgang Behrendt las vla het tweede televisienet het bericht voor, stopte daarna abrupt en liet weten: 'Excuseert u mij dames en heren, Ik heb u het verkeerde bericht gegeven'. Later werd van televisiezij de verklaard, dat van tevoren twee berichten waren vervaardigd: een met het bericht van Brandts val en een met zijn politieke overleving. Men bad de nieuwslezer, toen het kritieke moment was gekomen, het verkeerd* bericht in banden geduwd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9