Sak met sprinkhanen op (xpositie 'Overbevolking' Kort en wijd, de nieuwe tentdoek-look. reen geld voor fonds lachtoffers misdrijf Lasser omgekomen bij explosie in scheepstank Voor verkrachting tien maanden geëist ïestand van jssière nog eeds kritiek Kort en wijd zijn de nieuwe jasjes, met 'n diepe plooi van achteren. Fijn te kombineren met 'n lange broek. De stof is superlicht, waterafstotend tentdoek. De kleuren zijn fel en vrolijk. "Waag de stap in de wijde wereld. Maar kom eerst bij Lampe. 8930 89.50 TROUW/KWARTET VRIJDAG 28 APRIL 1972 T14/ORL15 h onze redacteur wetenschappen (STERDAM In het Zoölogisch museum van de universiteit van ;erdam staat met ingang van vandaag een bak met sprinkhanen j toon. Vandaag is er nog weinig bijzonders aan te zien. Weinig bonders tenminste. Ze draaiden wat raar rond. Over een poosje [en zij of in ieder geval hun nakomelingen elkaar opeten. jatten doen', zegt Hillenius, 'geef ze in een beperkte ruimte genoeg voer sprinkhanen maken deel uit van itoonstelling 'Overbevolking', die museum door de bekende bio* om zich ongecontroleerd té vermenig- Dick Hillenius werd ingericht, kunt het ook met muizen of vuldigen en na verloop van tijd wor den de spanningen zo groot dat ze I onze Haagse redactie N HAAG Er is dit jaar en hoogstwaarschijnlijk ook volgend r geen geld voor de instelling van een fonds voor slachtoffers i (geweld)-misdrijven. Dit blijkt uit het antwoord van minister 1 Agt (justitie) op vragen van vier KVP-kamerleden. Deze kamer- en hadden de minister eraan herinnerd dat hij het fonds 'abso- k prioriteit' zou geven. tiek bewerkt momenteel duizenden dossiers uit 1969 over veroordelingen wegens levensdlicten en zware mis handeling. Onderzocht wordt in welke financiële omstandigheden de slachtof fers van deze misdrijven verkeerden, of ze verzekerd waren, hoe groot de schade as en of het slachtoffer redelij kerwijs alles gdaan had om het mis drijf te voorkomen. iname de KVP-fractie in de Twee- Kamer zal teleurgesteld zijn over intwoord, omdat zij al jaren op de filing van dit fonds heeft aangele gen. "Dit antwoord is alleen te (sen tegen de achtrgrond van het p xfinanciële tekort waarvoor het net zich bij de opstelling van de joting voor 1973 gesteld ziet, 'al- ihet KVP-kamerlid Van der San- 'Wij zullen uiteraard bij de be uling van de justitiebegroting in najaar heel ernstig afwegen, of igeld door een verschuiving van ftteiten toch niet vrij te maken rerklaarde hij gisteren. Ister Van Agt wijst erop dat in de Dting voor dit jaar al een bedrag 1 miljoen voor het fonds was (trokken, maar dat de, realisering |dit fonds moest worden uitgesteld naderhand tot verlaging van de luitgaven werd besloten. "De hoop Inisschien meevallers in de begro- de uitvoering alsnog moglijk en maken is niet in uvrevllnig an. Het is op dit ogenblik nog onzeker of over dit bedrag voor jaar 1973 kan worden beschikt', l minister Van Agt (iet er wegens dit gebrek aan geld ig heil in het al lang gereed le wetsontwerp voor de nistelling het fonds bij de Twede Kamer 6 dienen. elkaar opeten'. Maar met muizen vond hij het wat te gruwelijk. Tot troost van de bezoekers is er wel een mooie scène met (opgezette) ratten op een rijkbeladen rommelzolder die de ka ken in eikaars vlees zetten. Achtergrond van de belangstelling voor dierlijke overbevolking is na tuurlijk wat de mens zelf aan het doen is op het ogenblik. En dat gaat aardig dezelfe kant op. Op de tentoonstelling staat een mooie plastieg die een apenrots voorstelt, het typerende beeld met bovenop een stuurs kijkende top-aap, en daaronder 'zijn' rotsgenoten. Hillenius: 'Zet apen in een onnatuurlijke dichte pakking bij elkaar en de normake hiërarchische verhoudingen, die ze ook in de vrije natuur handhaven, veranderen in een verscherpte, kwaadaardige machtsver houding. Een verhouding die mij sterk doet denken aan onze bedrijfs- discipline, de hiërarchie op instituten. Een belangrtjk deel van de tentoon stelling is overigens niet aan de uit wassen gewijd, maar aan de natuurlij ke mechanismen waarmee diersoorten hun bevolkingsdichtheid regelen. Me chanismen die de mens in de loop van zijn gesohiedenis voor zichzelf één voor éen heeft uitgeschakeld. Alweer Hillenius: 'Het gezegde 'ga naar de mieren en wordt wijs' is geloof ik altijd verkeerd uitgelegd. Je had naar de mieren moeten gaan en je dood schrikken. In een mierennest kun je zien dat een gigantische bevol kingsdichtheid alleen te handhaven is wanneer de indvidualiteit volkomen verloren gaat'. De tentoonstelling is epen van 9 tot 5, zondags van 1 tot 5 uur, Plantaee Middenlaan 53 (bij Artis). Ratten-scène op rommelzolder Van een correspondent ZALTBOMMEL De 31 jarige lasser J. P. van de Boogert uit Well (gem. Ammenzoden) is bij een explosie in een tank aan boord van een schip op de scheepwerf 'De Waar in Zaltfbom- mel omgekomen. Toen het slachtoffer en een 56-jarige collega u!it Vuglht in de tank hun branders ontstaken ex plodeerde een hoeveelheid ontsnapt gas. Geheel verkoold werd het lichaam van de lasser uit Well uit de tank gehaald. Omstanders hadden diens 56- jariige collega tijdig door het mangat naar buiten kunnen trekken. Met ern stige brandwonden werd deze opgeno men in eo ziefcehuis i Den Bosch. DEN HAAG De officier van Justi tie bij de Haagse rechtbank heeft donderdagmiddag tegen de 26-jarige Marokkaan B. A. M. tien maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest geëist. De man stond te recht, verdacht van verkrachting van een 23-jarige verpleegster uit Leiden. Hij had het meisje in een bar in Leiden, waar hij woont, ontmoet. Zij ging in zijn auto mee naar Noord- wijik, om te gaan dansen. De rit ging echter naar Katwijk toe, waartegen het meisje bezwaar maakte. Bij Leiderdorp reed de man een laantje in, waar hij het meisje vroeg met hem 'naar bed te gaan', maar ze verzette zich daartegen. Daarop kneep hij haar keel dicht en bedreigde haar. Zowel door angst als tengevolge van machteloosheid 'gaf ze zich tenslotte aan hem. 'Ik was bang, dat hij me zou vermoorden', zei ze voor de recht bank. Een arts had haar later behan deld voor opgelopen inwendige ver wondingen. Verdachte betoogde, dat hij het meis je al eerder had ontmoet. Aanvanke lijk zou ze er geen bezwaar tegen hebben gemaakt om aan zijn wensen te voldoen. Later weigerde ze echter en daarover had hij zich kwaad gemaakt. De officier van justitie, mr. J. D. Lulofs, merkte op, dat verdach te, die nu al ongeveer twintig maan den in ons land verblijft, inmiddels wel kan weten welke straffen hier voor een dergelijk feit worden opge legd: straffen, die waarschijnlijk in Marokko nog wel zwaarder zijn. De verdediger zette uiteen, dat vol gens de ervaringen van verdachte de meeste meisjes, die hij in n caf had ontmoet en die hem bovendien een consumptie aanboden wel van zulke intimiteiten gediend zijn. Aan de hand van zijn ervarigen verwacht te hij dat ook van dit meisje, ook al omdat ze zo gemakkelijk met hem mee ging. Omdat in de dagvaarding de aanduiding ontbrak, dat tie ge meenschap buiten echt' had plaats gehad, concludeerde pleiter tot vrijspraak subsidaiir ontslag van rechtsvervolging. Vonnis op 9 mei. (ïaiA wetsontwerp voorziet naar ver ting in de regeling zoals in 1970 »or de vorige minister van Justi- ?olak, in de Tweede Kamer was (etst. Minister Polak zei toen dat de minister moet bepalen in e gevallen er recht op schadever- fng is, maar dat de critria hier- [in de wet zouden moeten komen, van die criteria zou zijn de vraag ioeverre het slachtoffer zelf het kijf is te verwijten. Een schade- peding zou niet worden gegeven, bet slachtoffer van het misdrijk door bijvoorbeeld een vechtpartij te lokken, mede had veroorzaakt, ««passing van deze criteria moest Sas minister Polak in handen len gelegd van een zelfstandig ge, waarvoor de minister geen leke verantwoordelijkheid zou en. Minister Polak eindigde zijn te toen met erop te wijzen dat ^ns hem aan snelle vrwezenlij- van het fonds geboden was, met eerst een voorlopige j om ervaring op te doen. Het 1 dat nu door minister Van Agt id is gemaakt, zal in ieder geval worden gebruikt om meer in- in de consequenties van zo'n I te krijgen. Met name rijst de K hoeveel geld nodig zou zijn, het hg van een miljoen was min of 'geprikt' •ntraal Bureau voor de Statis- zo tERDAM De toestand van de tige Roterdamse bioscoopcassière mina van der Meer was gister- |en nog steeds kritiek. De jonge L werd woensdagavond met in het Dijkzigtziekenhuis geo- •d nadat ze tegen half zes in de van het Luxor-theater aan de ruiskade door een man met vijf iken in borst en rug was neer- Cassière strompelde hevig bloe de bioscoop uit naar het naast- len hotel Central, waar zij bewus- dings in elkaar zakte. Hotelpersoneel JRTschuwde ogenblikkelijk GGD en [zee-I Ins het onderzoek verscheen in Luxor-theater de 24-jarige tech- licus die iets zou zijn overkomen, verhaal rammelde echter zo, dat ]litie hem ogenblikkelijk van de >artij verdacht. an blijft met kracht ontkennen iet de zaak te maken te hebben, ns de Rotterdamse politie wordt nderzoek in de zaak bemoeilijkt at er zich tot op heden nog geen gen van het gebeuren hebben ld, terwijl de toestand van de ;re nog altijd zökritiek is dat ze verklaring kan afleggen. Ccherche heeft overigens niet de Ik dat het een roofoverval is est. Men leidt dit allereerst af iet feit dat er niets uit de kassa irdwenen, terwijl bovendien de ère niet in het kassloket werd evallen maar in de hal van het Hetzelfde jasje als op de foto. Kort en wijd, met opgestikte zakken en 'n plooi in de rug. De stof is bache katoen/Diolen in o.a. felgeel. Mt. 36/42. 7930 Tent-look jasje met pasje voor en achter, opgestikte zakken en diepe plooi. Katoen toile de bache is de stof. In écru en geel. Mt. 36/42. Tent-look jasje met grote steekzakken. De plooi in de rug en de kraag is afgewerkt met sierstiksel. Katoen/Tergal popeline is de stof. In o.a. rood en marine. Mt. 36/42. 520-643

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 15