Ingrijpende wijziging orkestbestel bepleit Renault en Peugeot ijveren i/oor betaalbare veiligheid -AUTOBIOGRAFIE- Leerlingen bezetten met opheffing bedreigd gymnasium FIAT- dealers o.a. te: Fairchild Hiller krijgt ESV-order Importeur voor Bridgestone-banden perste Zuidamerikaanse auto Nederland: de Puma 128 coupé .lfcOT/W/KWARTET VRIJDAG 28 APRIL 1972 Binnenland T11/K13 oor Sicco de Jong Van een onzer redacteuren Uitvoering van het gehele muziekrepertoire vanaf de middeleeuwen tot heden, met inschakeling van allen die op het terrin van de muziekpraktijk weerkzaam zijn, ruimte scheppen die liet mogelijk maakt deze muziek ten gehore te brengen, en een zo groot mogelijk publiek met alle daarvoor be schikbare middelen bij het muziekleven te betrekken. Dat is het uitgangspunt waarop het rapport is gebaseerd dat zojuist wrerd uitgebracht door een werkgroep uit het Genootschap van Neder landse componisten. Dit genootschap ls momenteel de meest representatieve beroepsvereni ging in Nederland; ruim 95 pet van alle Nederlandse componisten, van de jongste tot de oudste, ls er lid van. Dit tengevolge van een ingrijpende reorganisatie nu ongeveer een half jaar geleden, die resulteerde in een nieuwe opzet waarmee ook de compo nerende avant-garde zich kon vereni- Geen groepsbelang Het omponistengenootshap staat in zijn geheel achter dit rapport dat in enkele maanden tijds werd samenge steld door een werkgroep waarin naast componisten ook andere verte genwoordigers uit het muziekleven zitting hadden (o.a. Theo Olof, Hans de Roo, Piet Veenstra en Hans Vonk). De componisten in deze werk groep, Jan van Vlijmen, Louis An- driessen, Reinbert de Leeuw en de musicoloog drs. H. J. van Royen na men destijds ontslag als lid van de Raad voor de Kunst omdat zij zich niet konden verenigen met de wijze waarop de commissie orkestenbestel werd samengesteld. Het zojuist verschenen, en inmiddels aan minister Engels toegezonden, rap port van de componisten-werkgroep moet dan ook gezien worden als een voorstel tot verbetering van het Ne derlandse muziekleven door deskundi gen die zich niet in eerste aanleg aan bepaalde groepsbelangen en gebonden achten. Het uitgangspunt van wat wij verder maar het componisten-rapport noemen, kan, zo wordt gesteld, niet gerealiseerd worden in de huidige structuur van het Nederlandse muzie kleven. Daarmee stellen de componis ten zich lijnrecht tegenover de ten dens van het interim-rapport dat door de officiële Com missie Orkestenbestel enige tijd geleden is uitgebracht en dat, los van de daaraan toegevoegde minderheidsnota. het muziekleven wil cureren uitgaande van en met hand having van de bestaande structuur. Beperkt repertotre In de structuur, zo zegt het componis ten-rapport, wordt het overgrote deel van de voor muziek beschikbare over heidsgelden besteed aan de instand houding van een tyaalftal symfonie orkesten die alle nagenoeg hetzelfde beperkte gedeelte van het repertoire bestrijken. In die structuur ook heeft een uitvoerend kunstenaar buiten een baan als orkestmusicus nauwelijks enig alternatief, wordt slechts een klein deel van het potentiële publiek bereikt, en ontbreekt een doelmatige taakverdeling tussen bestaande instel lingen. Daarnaast constateert het com ponisten rapport een sterk toenemen de publieke belangstelling voor het (ADVERTENTIE) AMSTERDAM-OSDORP: GEUR. VAN LOM, Kcurenplein 9, hoek Zuidermolen weg 6, tel. 020-197632-193455. AMSTERDAM: W. W. SMIT Buitemeldert, Buitenveldertselaan, hoek Van Boshuizenstraat, tel. 020422066. Ter Kleef 1-5, tel. 020422066. A'veenseweg 864, tel. 020-790646. AMSTERDAM: WIERDA AUTOMOBIELBEDR. Overtoom 371, tel. 020-389642. GRATIS DEMONSTRATIE. BADHOEVEDORP: GEBR. HAAKER, Pa Verkuyllaan 4349, tel. 02968-2507. 's-GRAVENHAGE: KOEK'S AUTOBEDRIJF N.V., Lippe Biesterfeldweg 12-16 (Loosduinen), tel. 070-254544-257276. Filiaal: Fahrenheitstraat 472, tel. 070-393114. GOES: SCHIPPER NOORD N.V., Nieuwstraat 50-52, tel. 01100-7991. GRONINGEN: GARAGE FONGERS N.V., Hereweg 122, tel. 050-255833. HATTEM: AUTOMOBIELBEDRIJF VAN VVIN8UM Dorpsweg 21-23, tel. 05206-2448. Kampen: Burgwalstraat 32, tel. weg 42, tel. 05206-8531. ROTTERDAM: AUTOBEDR. BROEDELET N.V., Conradstraat 63. tel. 0MM36M0. Chris Bennekerslaan 6 (Kralingen), tel. 010- 124747. Paul Krilgerstraat hk. Hllledijk. tel. 010-277616. Schiebroek: Lupinehof 3, tel. 010-222809. Capetle ad. IJssel: Rlvlerweg 200. tel. 50J398. VIA LANDEWEER NAAR FIAT Biltstraat 74, tel. 030-713114. Reinbert de Leeuw repertoire dat in eerste Instantie bui ten dat van het symfonie-orkest valt. Die belangstelling richt zich meer en meer op uitvoeringen door kleinere ensembles van voor-klassieke en he dendaagse muziek. De overheid geeft deze ontwikkeling in het muziekleven, ondanks positieve adviezen van de Raad voor de Kunst, op financieel en OrfifJUlisatiC organisatorisch terrein nog steeds vol- strekt onvoldoende kansen. een uiteenlopend repertoire voor zijn rekening zou kunnen nemen. Dit ap paraat zou volgens het componisten- rapport geformeerd kunnen worden uit musici van de radio-orkesten (waarvan niet optimaal gebruik wordt gemaakt) in combinatie met het Am- sterdas Philharmonisch Orkest Waarbij dan het A. Ph. O. wel zijn huidige activiteiten zoveel mogelijk moet kunnen continueren. Nationaal Ballet en Ned. Danstheater zouden het moeten vinden in een combinatie van het bestaande begeleidingsorkest en kleinere ensembles met Noord Hollands Philharmonisch, resp. Resi dentie Orkest Naar de mening van het componisten- rapport wordt het grote aantal musici van de radio-orkesten niet optimaal gebruikt. De radio-oricesten zouden sa men met het Utrechts Symfonie Or kest het grote symfonische repertoire in het centrum van Nederland moeten verzorgen en verder meedoen in de opera en balletsector. En voorts meer informatie geven op het gebied van de hedendaagse muziek en samenwer ken met componisten in workshops. In het hoofdstuk 'Koren* stelt het rapport o.m. dat er in de randstad, naast het operakoor, behoefte is aan een groot beroepskoor waarvan de basis gevormd zou kunnen worden door het Nederlands Kamerkoor even tueel samen met het NCRV Vocaal Ensemble en/of het Collegium Musi- cum Amstelodamense. Eufhemisme Het rapport bepleit dan ook speciaal voor de regio (nieuw euphemisme voor 'de provincie') een geleidelijke organische beperking van de symfo nie-orkesten tot ensembles ter grootte van een kamerorkest van 35 tot 60 musici. De uitvoering van het grote symfonische repertoire zou dan die nen te geschieden door een combina tie van twee van dergelijke kameror kesten. Voor de symfonie-orkesten in de randstad zou de samenwerking in de eerste plaats op het gebied van programmering en uitwisseling moe ten liggen. Opera er ballet Het componisten-rapport meent met betrekking tot de begeleidingen van opera en ballet voorop te moeten stellen, dat het in stand houden of in het leven roepen van orkesten die zich uitsluitend met begeleidingen be zig houden in alle opzichten artistiek onbevredigende situatie is. Voor wat betreft het operagezelschap Forum (Enschede) stelt het een nauwe sa menwerking voor tussen het Overijs sels Philharmonisch Orkest en het eigen orkest van Forum, plus een meer incidentele samenwerking met het Gelders Orkest. Uitgaande van deze samenwerking zou uitvoering van het gehele muziekrepertoire mo gelijk worden. De Nederlandse Operastichting zou over een eigen muziekapparaat van 150 tot 200 musici moeten kunnen beschikken dat in alle mogelijke sa menstellingen, naast begeleidingen, De nogal Ingrijpende wijzigingen die het componistenrapport ten behoeve van de sanering van het Nederlandse muziekleven voorstelt, en waarvan wij hier slechts enkele hoofdpunten aan stipten. vereisen vanzelfsprekend erven ingrijpende wijzigingen in de organi satiestructuur. Als interne bestuurs vorm voor de diverse ensembles acht het rapport de stichting de meest aanvaardbare, zij het dan met meer musici in het bestuur. Voor de sa menwerking en coördinatie tussen de verschillende ensembles en orkestker nen zouden artistieke raden in bet leven geroepen moeten worden. Een organisatorisch overkoepelende instantie draagt zorg voor de uitvoe ring van het gemeenschappelijke be leid. Wanneer de in dit rapport gedane voorspellen in praktijk zouden wor den gebracht, zou dit een geleidelijke verandering in de structuur van het Nederlandse muziekleven betekenen. De eerste stap daartoe ls, volgens de samenstellers, de oprichting van een door de overheid ingesteld overlegor- gaan van alle betrokken groeperingen, dat moet onderzoeken hoe met de verschillende vormen van samenwetv king een begin gemaakt kan worden. In een slotopmerking van het compo nistenrapport wordt met nadruk go- steld dat de voorstellen die leiden tot vermindering van het aantal symfo nie-orkesten in hun huidige omvang niet geïsoleerd kunnen worden van de voorstellen die het functioneren van anderee nsemblevormen mogelijk wil len maken. Verandering van de be staande situatie heeft alleen zin wan neer daardoor ruimte komt voor ando re activiteiten en nieuwe initiatieven. Conflict in Breda spitst zich toe Van onze onderwijsredactie BREDA De leerlingen van het gymnasium "Ypelaar" in Breda zijn gistermorgen met een bezetting van hun school begonnen uit protest tegen de beslissing van het schoolbestuur om "Ypelaar" op te heffen om twee andere Bredase katholieke scholen voor voort gezet onderwijs een gymnasium- en atheneum-afdeling te geven. geven. Het zelfstandige gymnasium verzette zich tegen dit voornemen van het stichtingsbestuur (dat over alle katho lieke scholen voor voortgezet onder wijs gaat) ook omdat de toekomst van dit gymnasium er zonnig uitzag (een grote eerste klas en veel aanmeldingen van nieuwe leerlingen); Ypelaar bood bovendien een paar alternatieven aan. Een ambtenaar van het ministerie had inmiddels al verklaard, dat Ype laar kon blijven bestaan als zelfstandi- Se school en dat er een athenaeumaf- eling mocht komen bij de daarom vragende school. De alternatieven die aangeboden wer den aan het bestuur en die ook de goedkeuring hadden van het centraal bureau voor het rooms katholiek on derwijs, zijn woensdagavond in de bestuursvergadering van de tafel ge veegd. Er werd alleen gestemd over voorstellen tot fusie van het gymnasi um met één van de twee scholenge meenschappen en over het voorstel om één van de scholen de athenaeum- dependance te geven. Dat laatste voor stel werd verworpen met negen tegen zes stemmen. De aansluiting van gymnasium Ypelaar en de Mencia de Mendozascholengemeenschap werd ver volgens met 12 tegen 3 aangenomen. De bezetting van de leerlingen ge beurt met volledige instemming van de leraren en de ouders die de laatste weken veel acties gevoerd hebben om hun zelfstandige gymnasium te bewa ren. De ouders bereiden juridische stappen tegen het bestuur voor; begin volgende week al zal er waarschijnlijk een kort geding dienen. De leraren zijn bezig met het opstellen van een manifest, waarvan ze hopen dat het het bestuur alsnog tot andere ge dachten zal brengen. Mocht het be stuur vasthouden aan zijn beslissing, dan zal Ypelaar al aan het begin van de volgende cursus verdwenen zijn. 'Ontoelaatbaar' In een manifest stellen de leerlingen ondermeer dat het bestuur door zijn besluit op ongeoorloofle wijze voorbij gegaan is aan de reeks alternatieven, die door ouders, leraren en leerlingen van het zelfstandig gymnasium Ype laar' naar voren zijn gebracht Da houding en mentaliteit van het be stuur zijn volgens de leerlingen niet te rijmen met de meest elementaire regels van fatsoenlijk en democratisch bestuuT. 'Ontoelaatbaar' wordt het ge noemd dat de meerderheid de minder heid de nek omdraait Bonder voldoen de rechtvaardiging. Fiat 128 Coupé hebben. Derde punt achterruitverwar ming zou er nog bij kunnen. Die kost 142.50. Maar verder heeft Fiat aan alle wen sen bij voorbaat voldaan. Het gepol- sterde stuurwiel ligt fijn in de hand de wagen stuurt ondanks de voor- wielaandrijivimg niet zwaar het dashboard met vier ronde klokken waaronder de toerenteller (alleen op de SL-versie) is zeer fraai, de lage zit ■is erg attractief. Uiterlijk vindt men het semi-sportwagenkarakter terug in de speciale velgen en trouwens ook in de lijn, die bijzonder smaakvol ge noemd mag worden. De kofferruimte is opmerkelijk groot: even groot als die van de normale 128 volgens Fiat. De vier versies met dwars voorin geplaatste motor zijn: de 1100 S en 1100 SL met 64 DIN-pk-motor, welke een topsnelheid van 150 kilometer per uur en een benzineverbruik van 1 .op 11 heeft, de 1300 S en 1300 SL met 75 DIN- pk-motor, topsnelheid van 160 km per uur en benzineverbruik van 1 op 10. Het verschil tussen de S en SL is een kwestie van uitvoering. De 1100 SL en 1300 S kosten elk 9.599,de 1100 S komt op 8.999,en de 1300 SL op 10 203,—. De motorprestaties zijn zeer goed, resp. prima. De versnellingspook werkt fijn en staat gemakkelijk bin nen handbereik op de vloer. Vering, verwarming en ventilatie dragen bij tot het comfort van deze dn zijn prijsklasse unieke Fiat 128 Coupé. In het kort: aantal cilinders: 4; cilin derinhoud: 1166 cc (1290 cc voor de 1300); maximum-vermogen: 64 DIN- pk; pk. per 100 kg.: 7,8; topsnelheid: 150 km per uur; benzineverbruik: 1 lOVi a ll'/i; inhoud benzinetanks: 50 liter; remmen: schijfremmen voor, trommelremmen achter en remdruk- begrenzcr op de achterwielen; gordels: heupgordels met drukknopsluitlng; leeg gewicht: 820 kg.; lengte: 3,81 meter: breedte: 1,56 meter; hoogte: 1.31 meter; prijs ind. BTW: vanaf 8.999.—. Het Amerikaanse concern Fairchild Hiller, dal actief is in de vliegtuig bouw, zal meer veiligheidsauto's gaan bouwen. Faiirobild Hiller en de machi nefabriek AMF hebben reeds elk één 'Experimental Safety Oar' gebouwd in opdracht van het veiligheidsinstituut van het Amerikaanse ministerie van Verkeer. Op grond van het prototype van Fairdhild Hiller heeft deze onder neming nu een order gekregen tot de bouw van nog twaalf ESVs. De Amerikaanse veiligheidsauto moet bestand zijn tegen een botsing met een betonnen muur met 80 km. per uur. waarbij inzittenden hooguit licht gewond mogen worden. Deze proeven zijn nu met de eerste prototypen gaande. Het ESV-model van Fairchild Hiller weegt 1800 kg. heeft enorme bumpers en de omvang van de grote Amerikaanse sleeën. Er zijn tal van zachte interieurdel en In aangebracht Vorig jaar heeft ook General Motors een ESV gebouwd en verder zijn Ford, Mercedes en VW dn samenwer king met Washington er mee bezig. In Japan staan twee ESV's op stapel, in Zweden heeft Volvo de *Vesc' ge bouwd en in Frankrijk' hebben Re nault en Peugeot verklaard er niets in te zien. Henze Autobanden NV zal in Neder land het Japanse merk Bridgestone gaan importeren. Bridgestone is de grootste Japanse autofabriek, die tevens nauw samenwerkt met de grootste Amerikaanse producent Good year. Bridgestone werkt met veel Goodyear-patenten. In Nederland worden Datsuns en Maz da's op Bridgestone-banden geleverd. maal zijn 'it twee Renaults 12; een lere keer neemt men er verschillen- modeilen voor. Het researchcen- m te Lardy is gebouwd door Re ilt, maar Renault en Peugeot nen er samen proeven, omdat de e Franse fabrieken hun research tundeld hebben. Dat is een kosten- istie. Alleen de veiligheid al kost twee fabrieken thans 20 miljoen den aan onderzoek per jaar. Voor onere uitlaatgassen is het jaarlijks miljoen gulden. irop wondt al bij een bezoek aan igeot's Centre d'Etudes de Paris, irafgaand aan de persbijeenkomst Lardy, de aandacht gevestigd. De [ten tellen zwaar: aan investeringen ir 'de 'catapult' in de Parijse voor- d Courbevoie, voor botsbanen, voor b's die er tot wrakken worden, kantoren, laboratoria, poppen als nselijke dummy's, meetinstrumen- en onderzoeken in de praktijk en het personeel van honderden rnieurs. ault en Peugeot bouwen geen ex- Imentele veiligheidsauto. maar bei- J concerns testen de auto's, die ze elijks verkopen om te zien hoe die tger te maken zijn. Compleet veili- luto's zijn echter niet haalbaar, zo ;en de ingenieurs. Met veillgheids- "irzieningen is veel tijd on geld id: voor het wetenschappelijk rzoek en voor het in produktie van nieuwe ontwikkelingen. ITOGORDEL eerste resultaat van de gezamen- ise fce activiteiten tussen beide research- "Pn|tellingen was in 1970 de komst <jie autogordel 'Association', die iin alle Reanults en Peugeots Koprol van een gloednieuwe Renault 5 op de testbaan van de Franse fabriek: de helrode fraaie stadsauto werd met 50 km. per uur in de kreukels geschoten. wordt ingebouwd. Hiervan wordt thans een verbeterde versie ontwik keld. die de schok bij een botsing in etappes absorbeert. Deze nieuwe gor del zal dus meer meerekken bij de klap naar voren, welke inzittenden van auto's tijdens botsingen doorma ken. Het hoofd krijgt daardoor 40 procent minder snelheid en zal dus ook min der hard terugslaan. Bij gebruik van een hoofdsteun is het risico de nek te breken minder, maar zonder hoofd steun komt dit vaak voor,- zoals ook aan de films van botsproeven met dummy's gemaakt met 'botssimula- ties op de catapultbaan te Courbevoie te zien was. De nieuwe gordel zal zo'n 125 5 150 gulden meer kosten dan het huidige systeem van 40 gulden. Een luchtzak wordt echter veel en veel duurder minstens 600 gulden en dit door de Amerikaanse wetgever voorge schreven passieve veiligheidssysteem (men behoeft er niets voor te doen) zien Renault en Peugeot de eerstko mende jaren nog niiet als werkelijk heid. Trouwens, het gehele pakket van Amerikaanse normen kreeg veel kri tiek. De Amerikanen denken uitslui tend aan hun grote auto's, werken alleen maar met frontale botsproeven tegen een betonnen muur en maken hun auto's, als hun wetten ongewij zigd blijven, zó, dat de inzittenden van een kleine auto het van een grote auto verliezen. Dit is nu al het geval, maar het wordt nog dwazer, doordat de Amerikanen een verfrommelbaar front naar rato van het wagen gewicht gaan voorschrijven. Kleine auto's moeten ook aan de voor zijde hard zijn, zeggen de Fransen. Naar hun mening dient de auto-indus trie bij de reallliteit te blijven: door op de praktijk van ongevallen gebaseerde proeven en door veiligheid in te bou wen 'inzover die 'betaalbaar is. gd NV, te Amsterdam zal het automerk Puma gaan im- Het is daarmee de eerste dat het mogelijk wordt in een Zuidamerikaanse auto Het aantal, waar het om voorlopig echter nog beperkt auto's per jaar De fabriek Paulo maakt er namelijk maar honderd per jaar, ai wordt nu wel opgevoerd. 1600 GTE is een sportmo- op de Volkswagen 1600 do Brasil Het chassis wordt de fabriek van het Duitse con- Sao Paulo gemaakt en geldt voor de motor, die Puma Veiculos e Motores Ltda. nog wel wordt aangepast. Puma bouwt verder de carrosserieën van eigen ontwerp: een coupé en een cabriolet. Deze koetswerken zijn ver vaardigd van met glasvezel versterkte kunststof. De Puma 1600 GTE werd voor het eerst geëxposeerd op de autosalon van Genève. Het is een lichte wagen met fraaie stroomlijn, die de opmerkelijke topsnelheid van 185 km per uur haalt met een vermogen van 90 SAE-pk. De 1600 cc-motor levert deze pk's dank zij een dubbele carburateur. Het brandstofverbruik zou desondanks slechts 1 op 11 bedragen. De prijzen van de Puma Coupé en Cabriolet zijn nog niet bekend. r V' De Puma 1600 GTE Coupé op de autosalon van Genève: dat was de eerste maal, dat de Braziliaanse auto in Europa kwam. fee dag dat er gewerkt wordt in »t centrum voor veiligheidsre- jarch te Lardy bezuiden Parijs, ieuvelt er wel een auto. Soms eer, wanneer er botsproeven gsen twee wagens genomen órden. Aan weerszijden van de ian schiet men ze af. Op kracht b de eigen motor botsen ze met k 50 kilometer per uur snelheid gen elkaar. Een klap met 100 ometer per uur weerklinkt m door het verder zo stille idschap. En de auto's zijn on- irstelbaar vernield. is eigenlijk geen wonder, dat Fiat eerste model met voorwielaandrij- eens als coupé heeft 128 met de vier onaf- geveerde wielen is qua weg- gtabiliteit en ruimte een uit en datzelfde geldt dus ook de op hetzelfde onderstel ge- 128 Coupé. De aflopende dak ten opzichte van de twee nadelen: iets ruimte op de achterbank en uitgesproken slecht uitzicht naar Het zijn nadelen, die het Fiat-model met vele Coupés en het zijn eigenlijk de punten, die aanleiding tot kri- geven. J Jnui N.Vkn Coupé we reden in de 1100 cc en in Italië de cc is een uiterst complete, en prettig te rijden wa- 1100 cc-motor biedt al i goede acceleratie, de remmen zijn nuntend en bij de topsnelheid van km. voor deze versie ligt de coupé Aft svast op de weg. In de stad blijkt iauto uitstekend wendbaar en door jhten kan men zonder bezwaar snel Jen. Ons exemplaar was voorzien l Geat-banden, een Italiaans merk y nu niet bepaald bekend is, maar prima voldeed. Men komt dan al gezori' tot de conclusie in een pro- -en itmloze auto te rijden. AfsL wveir.'emin 1S er altijd nog een wens- Itje. Voorop staat dat deze wagen niet alleen leent voor de 1300 cc- maar er door rij-karakteristiek lijk om vraagt. Daar komt bij, 1.284 naar onze smaak de stoelen wat waren, zij het dat de vorm •kend was en we hier inderdaad t een kwestie van smaak te doen Js fe '•284 naa E Iteki

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13