Houtbouw sneller n goedkoper' 'Groep van 20' gaat nieuw monetair bestel voorbereiden Huishoudtextiel KNTU deels in Duitse handen Dividenden rolters/Noordhoff en )U volledig samen ABN geeft f 94,5 min kapitaalobligaties uit lod van f 117 Mosa 'Investeringsregeling gevaarlijk experiment' Girobetaalkaarten nu in 13 landen geaccepteerd Omzet Orenstein 16 procent lager Kredietverlening aan loonintensieve bedrijven riskant Ned. fondsen in New York Nederland hoopt op vrijer grensverkeer Kledingfabriek stelt werkgelegenheid veilig DOW JONES INDEX Amerikaanse goederenmarkten Winst bij Norit ruim 14% hoger B. NEW YORK PRIJSHOUDEND K ^ROUW/KWARTET DONDERDAG 27 APRIL 1972 Financiën/economie T17/K21 wmposium Zweedse systeembouw i een onzer verslaggever» [)TTERDAM De Nedelandse woningbouw heeft dringend behoefte aan industrialisatie. Door i snel stijgende arbeidskosten in de bouw wordt de kostprijs per woning steeds hoger. Enorme ierheidssubsidies moeten de huur- en koopprijzen nog enigszins binnen het redelijke houden. deze ontwikkeling te keren stimu- de overheid de studie naar in- ialisatie van de woningbouw, een lie die zich de afgelopen tien jaar richtte op de geprefabriceerde mbouw. In het Rotterdamse Bouw- kwamen gisteren honderd- ig bouwspecialisten en geïnte- terden bijeen op het symposium iwe Zweese houtbouwsystemen in woningbouw 'om kennis te maken t houten woningen, woonwijken en ts 'uit de fabriek*. voordelen van het hout boven en of beton zijn vooral de bouwtijd de bouwkosten. De Delftse hoogle er prof. ir. M. Gout rekende de iwezigen voor, dat de bouwtijd van Nederlande woning gemiddeld jaar en drie maanden is. In feden, waar bijna uitsluitend hou- I woningen worden gemaakt, be- igt die tijd zes maanden. In Ne- rland zouden dus bij toepassing van iten systeembouw twee keer zoveel lingen in een jaar gebouwd kun- worden rder ligt de kostprijs van de iedse systeemwoning aanzienlijk la- De Zweedse architect Björn Erics- vertelde, dat de toepassing van ten systeembouw de kosten met tot acht procent drukt 'Dat 3 «kent, dat u per honderd woningen 'zeven of acht meer kunt bouwen |n|r eenzelfde prijs. Dat is nogal 'essor Gout toonde met behulp een aantal dia's een Zweeds wo- jbouwprokjekt, 'met woningen, die limale huurprijzen vragen terwijl kwaliteit zeer goed is. Zelden zag Europa zo'n mooie woonwijk'. DUSTRIALISATIE l symposium werd geopend door de lister van volkshuisvesting en ruim- Ijke ordening, drs. B. J. Udink. In i korte toespraak wees de minister aanwezigen er op, dat de vorige Bk uitgebrachte nota over het kshuisvestingsbeleid de noodzaak verdere industrialisatie van het iwproces nog eens beklemtoont In licht van deze politiek kon het nposium een waardevolle bijdrage leren. jeedse deskundigen toonden in kor- "nleidingen de mogelijkheden van systeembouw, woonwijken uit fldaardpakketen opgezet, flats van met houten inbouwpakketten look hele houten flats. Vele dia's [en zeldzaam mooie huizen en goed {STELVEEN/MAASTRICHT De >sen-Bornemisza groep in Amstel- i en de Porselein- en Tegelfabrie- l Mosa in Maastricht hebben over- temming bereikt over het uit jagen van een bod op de aandelen door de Thyssen-Bornemisza |ep. Deze zal een bod in contanten brengen op alle uitstaande aande- I Mosa ter grootte van 117 voor aandeel van ƒ20 nominaal, ex lidend 1971. Met de overneming is totaalbedrag van ca 53 min hoeid. niddels heeft een aantal aandeel- jders, de meerderheid van het aan- fnkapitaal vertegenwoordigend, i bereid verklaard het aanbod te baarden. Thyssen-Bornemisza groep, die werkzaam is, in de scheepsbouw, iepvaart, gasdistributie, metaal herkende industrien en op het lied van havenbelangen, heeft met oog op haar diversificatieprogram- besloten de activiteiten uit te -Jiden tot de sector bouwmateiralen. {toetreding van Mosa tot de groep hierin. Het ligt in de bedoeling t alleen de huidige activiteiten van pa uit te breiden, maar Mosa bo- «dien in te schakelen bij de vcrde- piversificatie in binnen- en buiten- Mosa betekent het samengaan I de continuïteit verzekerd wordt ldaarmee de positie van de werkne- (ruim 1000). opgezette woonwijken zien. Wanneer we in Nederland een dergelijke wijk konden realiseren, zouden we onze monotome woningbouw eindelijk eens doorbreken', zei een enthousiaste ar- chitekt Dit enthousiasme kon niet verhinde ren dat de aanwezigen toch veel vraagtekens achter het Zweedse systeem zetten. Met name vreesden zij, dat de lage kostprijs verloren zal gaan aan hoge premies voor de brand verzekering. Ericsson antwoordde, dat de Zweedse verzekeringsmaatschappij en geen extra premies voor houten huizen heffen, wanneer aan bepaalde voorschriften wordt voldaan. De be langrijkste daarvan is, dat woonblok ken zo'n zeshonderd meter uit elkaar moeten liggen. Een tweede probleem is dat Neder land geen houten woonwijk kent, waar systeembouw wordt toegepast, zodat een concreet voorbeeld in ons land ontbreekt. Enkele Nederlandse fabrikanten hebben geprobeerd de Zweedse houten systeembouw in ons land te introduceren, maar bij gebrek aan belangstelling konden zij hun plannen niet realiseren. Dat het Zweedse systeem van huizen 'uit de fabriek" goedkoper is, kon immers moeilijk aangetoond worden met de bouw van vijf of zes woningen in ons land. Het symposium was georganiseerd door TrSinformation Nederland, het export-bevorderend instituut van Zweeds hout, Zweedse houtprodukten en houtbouwsystemen. Ministers akkoord in Rome ROME /LUXEMBURG De ministers van financiën van de zes EEG- landen en de vier landen, die tot de Gemeenschap willen toetreden, zijn het in grote trekken eens geworden over de vorming van een 'Groep van Twintig' binnen het Internationale Monetaire Fonds (IMF). De groep moet de hervorming van het monetaire wereldbe stel voorbereiden. Dit heeft de Westduitse staatssecreta ris van financiën, Johan Baptist Schoellhorn, meegedeeld tijdens het 2 dagen durende ministeriële overleg in Rome. Hij zei dat zowel de ontwikke lingslanden als de geïndustrialiseerde landen in de groep vertegenwoordigd zullen zijn en dat handelskwesties gescheiden zullen worden gehouden van monetaire zaken. Dus waar mone taire aangelegenheden binnen het ka der van het IMF zullen worden be handeld, komen handelskwesties aan de orde in instellingen als die van de Algemene Overeenkomst inzake Tarie- KBB (Kon. Bijenkorf Beheer) zal het dividend over 1971-72 op de gewone aandelen vaststellen op 19 pet ofwel ƒ3,80 (v.j. 18 pet ofwel 3,60). Aan deelhouders zullen de keus hebben in plaats van dit contante dividend van 19 pet slechts 6 pet ofwel 1,20 (v.j. 5 pet ofwel 1) op te nemen in contanten en de overige 13 pet te ontvangen als een uitkering van 3 1/3 pet (v.j. 4 pet) uit het belasting vrije gedeelte van de agioreserve. Deze laatste uitkering zal geschieden in de vorm van gewone aandelen en wel tot een bedrag van maximaal nominaal 1,02 min in totaal. De nieuwe aandelen zullen voor het eerst en dan ten volle zijn gerechtigd tot het dividend over het op 1 februari begonnen boekjaar 1972-73. Beers' Zonen zal over 1971 een con tant dividend van 25 pet declareren. De netto bedrijfswinst bedroeg vorig jaar rond 2,5 (2,8) min. Over 1970 keerde Beers een dividend uit van 25 pet, waarvan naar keuze 10 pet in aandelen. In verband met het 60-jarig bestaan werd daarnaast een extra-jubi leumdividend uitgekeerd van 2,5 pet. eveneens naar keuze in aandelen. F. Kloos en Zonen stelt voor over 1971 een onveranderd dividend te betalen van 10 pet. Phs van Ommeren stelt de op 2 juli te houden algemene aandeelhouders vergadering voor over 1971 een divi dend uit te keren van 20 pet in con tanten, onder aftrek van het reeds uit gekeerde interim-dividend van 9 pet. Over 1970 werd eveneens 20 pet uit gekeerd alsmede 5 pet in aandelen uit de agioreserve. rHEN AAN DE RIJN-GRONIN- De ICU, de Informatie en municatie Unie in Alphen aan de i en Wolters-Noordhoff in Gronin- hebben volledige overeenkomst (Bikt over een fusie. Voor deze wordt de vorm gekozen van •neming door Wolters-Noordhoff I i het gehele bestaande aandelenka- tal van ICU. Daarna zal Woiters- ^rdhoff haar naam veranderen in Informatie en Communicatie Je. In november 1971 was aange- jjdigd, dat beide ondernemingen tact hadden over een samenwer- Jgsverband aantal personeelsleden bij de fow te vormen ICU bedraagt ruim 1200 bij de huidige ICU en ruim I bij het Groningse bedrijf. De ICU 1970 ontstaan uit een samenwer- tussen voorheen N. Samsom in bhen aan den Rijn en A. W. Sijt- in Leiden. De ondernehing om- Izes Samsom- en vijf Sijthoff werk- jtschappijen die zich onder meer ffighouden met de ontwikkeling en fkoop van administratiesystemen, ken en tijdschriften voor openbaar leersystemen, uitgaven op Jenschappelijk gebied en tijdschrif- Samsom is ook werkzaam in de fcputerdienstverlening. Wolters-Noordhoff legt zich toe op de uitgave van leersystemen. Volgens voorlopige cijfers is de winst van ICU over 1971 iets gestegen. Over 197C bedroeg de netto winst 1.1 min. de omzet steeg vorig jaar met 14 pet. Een woordvoerder van de Nederland se katholieke grafische bond verklaar de desgevraagd, dat voorzover te voor zien valt de fusie geen consequenties voor het personeel zal hebben. De bonden zijn tijdig bij het overleg over de fusie ingeschakeld. Alle houders van gewone aandelen ICU zal worden aangeboden hun stukken om te wisse len in aandelen Wolters-Noordhoff. Tegen inlevering van een gewoon aan deel ICU van 1000 nominaal, exclu sief dividend 1971, zal worden uitge reikt 1600 nominaal in gewone aan delen Wolters-Noordhoff, dan ge naamd NV ICU, Informatie en Com municatie Unie, gevestigd in Zwolle, van 20 nominaal, eveneens exclusief dividend 1971. Het kapitaal van ICU steeg in 1971 tot ƒ2.57 min. De laatste Koers van de aandelen ICU die op de incourante markt verhandeld worden was 475-490. Het officiële fusiebericht zal in de tweede helft van mei worden gepubli ceerd. ven en Handel (GATT), de Organisa tie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) en de Con ferentie voor Handel en Ontwikkeling van de VN (UNCTAD). De overeenstemming tussen de tien Europese landen wijkt af van de Amerikaanse opvattingen over de wij ze waarop de monetaire hervorming en de liberalisatie van de wereldhan del tot stand dienen te komen. De Amerikanen denken aan een afzonder lijke 'Groep van Twintig' ter vervan ging van de huidige 'Groep van Tien' welvarende landen, die tot dusverre monetaire kwesties tot een oplossing heeft gebracht. In het Amerikaanse denken zou de nieuwe groep, waarin ook ontwikkelingslanden vertegen woordigd zouden zijn, niet alleen mo netaire zaken, maar eveneens handels aangelegenheden moeten afdoen. De Franse minister van financien, V. Gi- scard d'Estaing, heeft op de conferen tie duidelijk te kennen gegeven niet in te willen gaan op de visie van de Amerikanen. Op een aparte bijeenkomst is besloten dat de Benelux-landen de bandbreedte van hun valuta's, vastgesteld op 1,5 pet., mogen handhaven. Voor de EEG als geheel is dat percentage 2,25. En geland zal de nieuwe valutamarge met ingang van 1 mei toepassen. De overi ge kandidaatleden voor de Europese Gemeenschap zullen korte tijd later volgen. In Luxemburg hebben de ministers van buitenlandse zaken een compro mis bereikt in de netelige papieron derhandelingen met de zes leden van de Europese Vrijhandelsassociatie (EF TA), Oostenrijk, Finland, Portugal, Zwitserland. Zweden en IJsland, die buiten de EEG blijven. De ministers gingen akkoord met een progressieve opheffing te bereiken binnen 12 jaar van de huidige invoerrechten van 12 pet. op de papierimporten uit genoemde EFTA-landen. In eerste in stantie was een drie jaar durende bevriezing (tussen 1973 en 1976) voor gesteld. Tot januari 1980 mogen Groot-Brittannië, Noorwegen en Dene marken, die momenteel geen invoer rechten heffen op papier uit Zweden, Finland en Oostenrijk, vastgestelde hoeveelheden uit de EFTA-produktie- landen vrij blijven invoeren. Voor importen echter, die de belastingvrije papierquota overschrijden, zullen de nieuwe EEG-leden de invoerrechten geleidelijk opvoeren tot 4 pet. tegen eind 1976. Daarna wordt weer een begin gemaakt met een langzame ver mindering. zodat in 1985 de papier handel weer vrij is. Naast de kwestie van de papierimpor ten is besloten de invoer van horloges uit Zwitserland te verruimen. De mi nisters van buitenlandse zaken waren er zich overigens goed van bewust dat de VS zich zullen verzetten tegen vrijhandelsakkoorden met niet-lidsta- ten van de EEG als zij zelf voor de eigen uitvoer geen concessies krijgen. Zelf concessies doen overwegen de Amerikanen niet eens. Hoge Ameri kaanse functionarissen zijn inmiddels naar Brussel gereisd om over deze en andere vraagstukken met de EEG te spreken. BRUSSEL (ANP) Uit het derde Europees ontwikkelingsfonds zijn be dragen ter beschikking gesteld als aanvullende financiering voor het stadsuitbreidingsproject voor Parama ribo en als aanvullende financiering voor wegenaanleg op Curacao. Surina me krijgt 2.125.000 Surinaamse gul dens en Curacao krijgt 1.5 miljoen Antilliaanse guldens. Eerder ontvin gen zowel Suriname als Curacao daar voor financiële middelen. EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In het telefonisch effectenverkeer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand. Tussen haakjes staat de officiële slotkoers van gistermiddag. Akzo 64.00-64.30 64.50). Hoogovens (69.80). Kon. Olie 113.00 -114.50 gl (114.10). Philips 46.5047.00 gl (46.80). Unilever 140.90-141.50 gl (141.40). KLM (124.50). DEN HAAG Een gevaarlijk experi ment noemt de Raad van Bestuur bouwbedrijf, de overkoepelende orga nisatie van werkgeversbonden in de bouw, de per 1 januari a.s. door de regering nagestreefde wet selectieve investeringregeling. De memorie van toelichting is bijzon der onevenwichtig. Het is een onvol dragen vrucht, aldus de voorzitter van de raad, ir. H. D. Prins, op een persconferentie in Den Haag. Verbetering van het stimuleringbeleid voor het vestigen buiten de randstad zou zijns inziens wellicht een betere methode zijn geweest Men zou beter het systeem van een selectief vergun ningenbeleid kunnen blijven hante ren, meende ir. Prins, die er verder op wees, dat de voorgenomen maatre gel indertijd in Frankrijk geen succes heeft gehad en moest worden inge trokken. Men had toen Parijs in de zelfde situatie geplaatst als men nu met de randstad wil doen. De voorgestelde investeringsheffing heeft volgens de raad slechts negatie ve aspecten: zij is niet selectief, is een structuurmaatregel, die conjunctureel wordt aangepakt, verhoogt de bouw kosten en de prijzen van de overige produkten en doet nieuwe vestigingen uitwijken naar het buitenland, aldus ir. Prins. DEN HAAG M.i.v. 1 mei a.s. kunnen de gegarandeerde girobetaal kaarten ook op postkantoren in Bel gië, Spanje en Zwitserland (met inbe grip van Liechtenstein) verzilverd worden. Het aantal deelnemende lan den komt hiermede op 13. Naast de al genoemde landen zijn dit Denemarken (m.i.v. Groenland). West-Duitsland, Frankrijk (m.i.v. Monaco), Luxem burg, Noorwegen, Oostenrijk, Finland, Zweden, Groot-Brittannië en Noord- I er land. Op 1 juli a.s. komen Suriname en de Nederlandse Antillen daar nog bij en verwacht mag worden dat binnenkort ook Israël toestemming geeft voor het opnemen van valuta. De bedragen welke per kaart kunnen worden opge nomen variëren van 73 in Finland tot 167 in Zwitserland. Indien hun saldo bij de postgiro toe reikend is kunnen de rekeninghou ders ongelimiteerd van de girobetaal kaarten gebruik maken. AMSTERDAM Orenstein Koppel heeft in de eerste drie maanden van dit jaar circa 15 procent minder ver kocht dan in de overeenkomstige peri ode van 1971. Dit heeft de directie meegedeeld in de jaarvergadering. Van verschillende zijde kwam kritiek naar voren op het voorgestelde divi dend van 22 pet. De directie voerde aan dat de resultaten in 1971 inder daad mooi zijn geweest, 'maar in oktober vorig jaar begon voor ons de recessie met aanmerkelijk lagere om zetten. Daarom zijn we wat voorzich tig geworden, ook met onze dividend uitkering'. Conversiekoers van f 285 AMSTERDAM Het is bekend dat de conjunctuur in Nederland niet goed is. De loonquote is in drie jaar tijds gestegen van 75.8 pet tot 82 pet. Dat betekent oppassen met de krediet verlening aan sterk loonintensieve be drijven. Dit zei drs. J. C. Wurfbain, voorzitter van het presidium van de raad van bestuur van de Algemene Bank Nederland tijdens een bijeen komst van kantoordirecteuren. Bij een aantal branches en bedrijven hebben de zo sterk gestegen lonen geleid tot uitholling van de winst en daarmee ook tot uitholling van de balans, zo zei hij blijkens een verslag in het personeelsorgaan De Ankertros. Hij constateerde voorts dat inflatie de geldinkomens verhoogt en dat dit waarschijnlijk niet leidt tot tevreden heid, maar tot ontevredenheid. 'Want ieder voor zich wenst dan een nog snellere toeneming van het eigen geld-inkomen. Deze hebberigheied komt ook tot uiting in de druk, die vooral de wat grotere cliënten op ons uitoefenen om de tarieven lager te stellen, om de valuteringen te doen vervallen en wat dies meer zij', aldus feite voor niets te werken, want dat dat de bank daal- in beginsel niet in de heer Wurfbain. Hierover zei hij maal geen zin te lief te zijn en dan in moet meegaan. 'Het heeft nu een kan niemand volhouden'. Kon. Olie noteerde op 26 april 35% (35%- Unilever $44U-44% <44%-%); Philips 14%-14% (14%-%) en KLM (38%). Opgave duPont, Glore. Forgan. Werkgelegenheid gered voor 100 man De Algemene Bank Nederland gaat tegen een emissiekoers van 100 6 pet achtergestelde, in gewone aandelen converteerbare obligaties uitgeven. De letting is 94.5 min groot en heeft een looptijd van 20 jaar. Met de bekendmaking van deze emissie lost de ABN de belofte in, die zij enige weken geleden deed tijdens de jaar vergadering. Toen werden echter nog geen bijzonderheden van de lening bekend. De inschrijving op de achtergestelde obligaties zal uitsluitend worden opengesteld voor houders van claims. Inlevering van claims afkomstig van 25 gewone aandelen van 100 geeft recht op toewijzing van een obligatie van 1000, voorzien van jaarcoupures per 1 januari. De claimhandel begint op 2 mei. De datum van inschrijving is 10 mei en de storting is op 1 juni. Het prospec tus verschijnt op 27 april. De lening zal worden afgelost in 15 gelijke termijnen op 1 januari van de jaren 1978 tot en met 1992. Vervroegde aflossing is te allen tijde toegestaan en wel tot 31 december 1982 tegen 101 procent en daarna a pari. De conversie periode begint op 1 januari 1974 of eerder in geval van vervroegde aflossing, waarbij voor 1000 obligatie plus 140 in contan- DEN HAAG De Nederlandse rege ring hoopt dat nog voor het aanbre ken van het vakantieseizoen, d.w.z. voor 1 juli, overeenstemming kan worden bereikt over verruiming van de hoeveelheden goederen, die reizi gers in de EEG-landen vrij mogen meenemen. Dit heeft de staatssecreta ris van buitenlandse zaken, drs. T. E. Westerterp, op het congres van de Europese Inkoopfederatie in Den Haag verklaard. Op de ministersconferentie in Luxem burg is urenlang gesproken over het voorstel van de Europese Commissie om de waarde van de hoeveelheid goederen, die vrij mag worden meege nomen, te verhogen van 2740 tot 4500 gulden. Voorts zouden o.m. 300 sigaretten (thans 200) en anderhalve liter drank (thans een liter) vrij van douanerechten moeten kunnen wor den ingevoerd. Zonder Frankrijk met name te noe men, verklaarde drs. Westerterp dat een enkel land vreesde dat liberlisatie met name in grensgebieden moeilijk heden zou kunnen veroorzaken. Maar het opheffen van dergelijke beperken de bepalingen zou bij uitstek geschikt zijn de EEG tot een levende werke lijkheid voor de burgers van de EEG te maken, aldus de staatssecretaris. ten nominaal 400 gewone aandelen kunnen worden verkregen, wat een conversiekoers van 285 betekent. De nieuwe obligaties zijn in rang gelijk met de in 1971 uitgegeven kapi taalobligaties en zullen daarom met deze kapitaalobligaties zijn achterge steld bij alle andere tegenwoordige en toekomstige verplichtingen van de bank. De 100 min achtergestelde lening van 1971 was niet in aandelen converteerbaar. GRONINGEN De Herenkledingfa briek Van Dam in Groningen gaat rechtstreeks vanuit de fabriek aan het publiek verkopen om de kontinuering van het bedrijf en daarmee de werk gelegenheid van de ongeveer 320 werknemers veilig te stellen. Van de oorzaken die tot deze ingrijpende maatregel hebben geleid, noemt de directie de volgende als voornaamste: het uitblijven van nabestellingen van enige omvang in het lopende seizoen, de teleurstellende vraag naar kostuums uit voorraad, de in vergelijking met vorig jaar belangrijk kleinere order positie, de sterk gestegen distributie- kosten voor de kostums, waaronder de afzet sterk had te lijden. Daarnaast heeft ook de nog steeds voortdurende stijging van loon- en andere kosten een rol gespeeld bij de overwegingen tot een nieuwe richting te komen. De Herenkledingfabriek Van Dam is lid van de Stijlgroep Groningen. De directie van Van Dam houdt er reke ning mee, dat het lidmaatschap van de Stijlgroep door deze nieuwe koers beëindigd moet worden. Indust. Sporen Ulll. Obl. Modi 24 april 957.48 268.88 108.80 73.56 395.0 25 april 946.49 263.09 1 08.48 73.56 393.4 26 april 946. 260.78 108.64 73.64 395.4 Aand. Obl. Tot. H. L. 24 april 14.650 19.600 848 446 101 25 april 17.030 26.450 1.748 306 1.150 26 april 17.710 23.700 1.756 567 872 Koersen in Montreal Asbestos Corp. Canada hund Consol Bathurst Oom Tar Chem Husky Nat. Gas Mass Ferguson Nat. Resources Shell Canada Idem Warrants 65 03 9% 12% 16% 16% 14% 7.95L 43 23 25/4 26 %b 65 05 f Gediian; b Bieden; L Laten; n Nom. HENGELO De huishoudtextieldivi- sie van de Kon. Ned. Textiel Unie is gedeeltelijk gered. De Duitse fabriek Jolentex-Werk uit de omgeving van Krefeld zal de produktie van badgoed onder het merk Jorzolino en Elias in Neede voortzetten. Dat betekent, dat voor ongeveer 100 mensen in Neede de werkgelegen heid in Neede blijft behouden. Aan vankelijk zag het er naar uit dat alle personeelsleden in Neede (ruim 300) zouden moeten afvloeien, deels door natuurlijk verloop en voor een deel door ontslag. De produktie zal worden voortgezet onder de naam Elias-Jolen- tex Textiel industrie. Sinds het be sluit van de KNTU om de huidhoud- textieldivisie gedeeltelijk te sluiten zijn verschillende plannen ontwikkeld zowel door de KNTU als door een kern van het personeel. Al voordien waren pogingen de huis- houdtextieldivisie van de KNTU aan andere bedrijven (o.m. de Stoomspin nerij Twente) mislukt. Deze misluk kingen waren voor de leiding van de KNTU aanleiding de verlieslijdende sector huishoudtextiel (voornaamste fabriek: Jordaan Ter Weeme in Neede) de sluiting van de sector aan te kondi gen. Met haar moeilijkheden op het gebied van huishoudtextiel staat de AMSTERDAM Norit heeft het boekjaar 1971 afgesloten met een 17 pet hogere bruto winst van 11-2 (9.6) min. De nettowinst steeg met 14.2 pet van 3.7 min tot 4.2 min. Voorgesteld wordt een dividend uit te keren van 5.60 (5.40) per aandeel van 20, waarvan naar keuze 1 in contanten of aandelen, zo blijkt uit het jaarverslag. Het resultaat kon, ondanks forse loon kostenstijgingen, hogere grondstoffen- prijzen en monetaire moeilijkheden, worden bereikt door een aantal ande re positieve factoren. In het bijzonder waren dit de gestegen vraag naar Norit-produkten en gunstige weersom standigheden. De omzetten, naar fak- tuurwaarde gemeten, vertoonden een toeneming van 13.7 pet Norit maakt nog geen omzetcijfers bekend. Het Indexcijfer van de omzet (1969 is 100) nam toe van 113 in 1970 tot 128.5 in 1971. In het bijzonder de leveranties aan waterleidingbedrijven vertoonden een toename. Dit was het gevolg van enerzijds de geringe regenval in West- Europa, waardoor de kwaliteit van het rivierwater verslechterde, ander zijds van de verdere uitbreiding van de kring van Westeuropese waterlei dingbedrijven die waterzuiveringsko len van Norit zijn gaan gebruiken. De te bouwen activatie-installatie te Klazienaveen zal een uitbreiding van de produktiecapaciteit voor korrelko len bewerkstelligen. Deze nieuwe een heid, waarvoor de investering nu wordt geraamd op ca 8 miljoen zal naar zich thans laat aanzien begin 1973 in gebruik genomen worden. KNTU overigens niet alleen; ook Nijverdal Ten Cate heeft in deze sector reorganisaties doorgevoerd. In de nieuwe opzet zal het Jolentex de verkoop van de produkten uit Neede in Duitsland gaan verzorgen. De collectie tafelgoed van het Duitse bedrijf zal via het nieuwe Elias-Jolen- tex dichter bij de Nederlandse handel gebracht worden. Over de artikel- groep theedoeken zal na verdere stu die een nadere beslissing worden ge nomen, zo is door jordaan-ter Weeme en de KNTU bekendgemaakt Zij zeg gen voorts dat de vakbeweging en ingelicht en dat zij verheugd waren ondernemingsraad uitvoerig werden over deze ontwikkeling. CHICAGO Tarwe 25/4 26/4 mei 158% 162% Juli 146% 146% sept. 148 148% Mals mei 123% 123 Juli 127% 127% sept. 128% 128% Haver mei 66% 66% Juli 67% 68 sept. 68% •8% Sojabonen mei 355% 551% Juli 860% 556' aug. 359% 355% WINNIPEG Rogge okt. 105 104b mei 102%b 103b Juli 101b I01%b Haver 69 69 Juli 69 7» L 68 7«L okt. 70n 70 Gerat Juli okt. juli Cacao Loco G Loco B mrt. mei 109% 1U3,% 109% I. )U!>%L lll%b ill 41.72 41.80-85 32.10-14 28% 27% 24.91 25.63 42.09b-10L 42.20 32 53-55 Woltops loco 104.00n lOS.OOn mei 101.50-105.50 1 02.50b Suiker conlr. 11 loco mei Juli Koper mei Juli 7.50 7.6ln 7.74-72* 7.40 7.20 7.33-30* Sir. loco Lood 178', j -1S2L 176Ü-182L 14 50 14.50 ANTWERPEN Junt juli 115%H 113n 112%n Wullops Juni Juli ROUBAIX 13.90b 14.00L 13.60-13.75 13.90b 14 00L 13.60-13.75 Metalen en LONDEN per ton Tin loco ld. 3 mnd 1490-1492 1491-1492 1493-1495 1492-1493 Koper loc ld. 3 mnd 426-426% 433%-434 426-426% 433%-434 Lood loco ld. 3 mnd 120%-120% 122-122% 121%-123 12374123% Zink loro ld. 2 mnd 151%-152 154-154% 153%-154 15671-156% De Appingedammcr Bronsmotorcnfa- briek cn Dcmag Drucklufttechnik in Frankfort hebben een overeenkomst gesloten voor de verkoop van het on langs door de Bronsmotorenfabriek ontwikkelde en in produktie genomen luchtheiblok. Demag zal het luchthei- blok onder de naam 'Demag-Brons luchtheiblok' In een groot aantal Europese landen en Zuid-Afrika ver kopen. Het Amsterdams ingenieursbureau Technecon heeft van de directie van Nove (Noordelijke Industrie voor Ve zelverwerking) in Hoogezand opdracht gekregen dit bedrijf te adviseren bij het verder rationaliseren van zijn produktie. De Gebrs. Van Haperen in Etten Leur en de Drankenhandel Citadel Nederland (onderdeel van de tot Al- lied Breweries behorende Verenigde Nederlandse Brouwerijen Breda-Oran- jeboom) hebben besloten hun belan gen in West-Brabant met ingang van 1 mei samen te bundelen. Door deze fusie ontstaat een onderneming met bijna 70 personeelsleden en een Jaar omzet van ruim 10 min. Het confectiebedrijf Lady-Lux in Barneveld zal met ingang van 14 mei gesloten worden. Aan de bedrijfs leider en 13 medewerksters is ontslag aangezegd. Reden van de sluiting is volgens de directie de grote invoer van confectie uit de Oostbloklanden, die de concurrentiepositie van het Barne- veldse bedrijf onhoudbaar heeft be ïnvloed. De consumptie van eieren in Neder land Is vorig jaar gedaald van ruim 200 tot 190 per hoofd van de bevol king. Het teruglopend elerenverbruik is een verschijnsel dat zich in meer landen voordoet. European Truck Design (E.T.D.), waarin DAF, KHD-Magirus, Saviem en Volvo op gelijke basis deelnemen, is officieel opgericht. In E.T.D. zullen de vier vrachtwagenfabrikanten komen tot de eerder aangekondigde ontwik keling en beproeving van componenten voor lichtere vrachtwagens. NEW YORK ACF Industrie* Airco Allied Chemical Alum. Co of Am. American Branda American Can. Am Cyanamld Am Electr. Povrer Am Metal Climax Am Motors Ara Smelt Ref Am Tel Tel Anaconda Armco Steel Atlant Richfield 25/4 26/4 44 43% 22% 23 33V4 34% 52% 53% 46% 48% 31 31% 36% 36% 27 27 29% 29% 7% 7% 21% 21% 43 42% 19% 19% 22% 23% 65% 65% Bendix Bethl Steel Boeing Burroughs Can Pacific By Cel Co of Am Chase Manhattan Chesap Ohio Ry Chrysler Cities Service Colgate-Palmolive Colt Industrie* Commonw Edison Cons Edison Cont Can Cont OU Curtis* Wright A Curtlss Wright A Dart Ind Dow Chemical Dupont de Nem Eastman Kodak First Nat City Admiral Corp Alex Allegheny Pow S Aktona Am Standard Amsted Ind Ark Louis Gas Bait Ohio 4%% Bayuk Cigars Burlington Ind 30% 31 22% 22% 16614 168 15 IS •1 61% 58% 59% 5 7 56% 33 33% 40 391/, 6314 21% 21% 341» 34% 25% 25% 33 26 26 >4 25 25% 32% 32% 53% 54% 93% 92% 1«9U 168% 114% 116% 57% 57% 22% 22% 10.05 10.05 21% 21% 26 28% 14% 14% 40% 40% 25 24% Calif Packing Can Breweries Cerro Chadboum Gotb Chase Select Fd Columbia Cas Comlnco Cont Telephone Corn Products Crossbow Fund 31 30% 7% 7% 15% 15% 3% 3% 11.93 11.81 28 %e 29 28% 28 20% 20% 35% 3514 8.24L 8.19L Gen Electric Gen Foods Gen Motors Gon Publ Utll Gen Tel 4 El Getty Oil Gllette Glmbel Bros Goodyear T R Gulf Oil Illinois Centr Int Busin Mach Intern Harvester Int Nick of Can Int Paper Int Tel Tel Johns ManvlUa Martin Marietta May Dep Stores Mc Donnell Mobil Oil Corp Nat Biscuit Nat Cash Reg Nat Dlsuilers Nat Gypsum Nat Steel North Am Rockw Gen Cigar Int Bnk for Rec Int Flav Frag Int Tech Fund tnt Paper (8 4) Insllco Corp lnterspar Inv Select Fund 67% 66% 28% 28% 80% 79% 21% 21% 29% 29% 71% 72 43% 29% 29 37% 37 381 380 30% 31% 33% 33% 38% 38% 55% 54% 57% - 23% 23% 50% 50% 42% 42% 50% 51% 60 <4 59% 30% 30 '4 16% 17 19% 19 26% 26 Olin Mathteson Pac Cas El Penna NY Tr Pepsico Phelps Dodge Philip Morris Phillips Petr Procter Gambl Radio Co of Am Republic Steel Reynolds Ind Royal Dutch Petr Scars Roebuck Shell Oil Southern Co Southern Ry Sperry Rand Stand Oil Calif Stand Oil Indiana Stand Oil NJ Studebaker Sunray DX Oil Texaco Texas Inst Transamerlca 45% 45% 19% 19% 98 4 96% 34% 33 U 70% 70 44% 44% 46% 45% 99% b 99% b 62% 6174 13,68 13.51 58 %b 16% Kansas City Ind Kansas Power KLM Kroger Leasco Lone Star Cement Lehman Madison Fund 41% 41% 247'. 25% 55% 38 >,4 30 2974 20% 21 25% 25% 17% 17% Union Carbide Union Pac RR United Aircraft United Fruit US Steel West Union Tel Westinghouse El Woolworth Braz Traction Nat Can NY Contr A North West B N Am Philips Co Occidental Petr Santa F6 Ind Southern Pac Standard Brands Sterling Drug Candy UCIF Unilever Union Elect United Corps United Gas 47% 48% 17% 17% 37% 38% 13% 14 S 31% 30% 12% 12% •4% 24% 4.97 4 97 44%b 44%b 17% 177. 14 14% I Western Bancorp 34% 84'

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 21