lenk Blok met Haag'68 erug in de volleybaltop biersteker sceptisch ♦ver recordjachten S 'Als hulptrainer bij Feyenoord niets te zeggen' Skol spreekt uw taal. Proeft maar. mlijkheden met nationale ploeg omdat afspraken ontbreken Corbulo toch in internationale competitie Van Hanegem rebel af Alkmaar steunt AZ '67 Geels 'rond' met Brugge Eerste duel om zaterdagtitel bij Zwart Wit '28 alBïer BA' miljoenen vv bolbloemen -Jf ■floriade Hort eist hardere lijn van FIDE Cupfinale dames '73 in Nederland JW/KWARTET WOENSDAG 26 APRIL 1972 Sport Til Kil >nze speciale verslaggever HAAG Eigenlijk was het zo: toen Haag '68 anderhalve week en de volleybalkampioen bij de dames werd bleek ineens dat chnische man achter dit succes Henk Blok was. Henk Blok is na zich gedurende twee jaar op de achtergrond te hebben ge len min of meer om bij te komen van zes jaar trainerschap van itionale herenformatie, daarvoor ook trainer van de Nederland- jmesploeg en nog verder terug trainer van de Haagse club Cele lok verscheidene malen landskampioen. Bloks rentree in de volleybaltop onopvallend geweest. Hij ver- larover: 'Toen ik met de heren- was gestopt heeft Haag mij al jenaderd. Ik heb dat categorisch «en. Later heb ik eens gezegd, |j op mij een beroep konden franneer er grote moeilijkheden D ontstaan. Die kwamen er toen ingaarse trainer Rasz plotseling |c. Ik ben toen ingesprongen, ik ontmoette bij de groep een Ie grote inzet en niveau dat ik ier in kreeg en de club beloof- seizoen af te maken en in geval n kampioenschap ook nog een blijven om het toernooi om de se' beker af te maken.' tUCEN It vervullen van een dergelijke e heeft Blok zich altijd een gesteld: het moest hem niet al d tijd kosten. Zo ook hier: 'Ik let een duidelijke afspraak ge- Ik wilde Haag helpen op voor- e dat de trainingen niet meer ♦vee avonden per week zouden j en ik zou alleen de thuiswed- in coachen en enkele belangrij- Iwedstrijden.' In andere gevallen Blok een goede vervanger: i Verrips, voorzitter van Haag _l Iroeger coach en voorzitter bij lol. Blok verduidelijkt: 'Ik ben et Nederlands team niet zozeer _4t omdat ik geen ambities meer naar omdat de hoeveelheid tijd i et me kostte niet verenigbaar iet mijn werk en gezrin.' lenk Blok is bekend, dat hij zijn Ik nooit in de volleybalsport zou zoeken. 'Het is me te eenzijdig, jdien is een baan als full time 0,£ een te onzeker bestaan. Aan 'idere kant je weet dat je je 0,£chap niet alleen op school 0,'j "Electie en 'fok' straks bepalend? kwijt kan. Ook al is dit in mijn geval een academie voor lichamelijke opvoe ding. Daarom is het leuk er iets bij te hebben om je je eigen specialiteit ten nutte te maken.' Over zijn ploeg heeft Blok verscheide ne malen gezegd, dat de ploeg nog veel sterker kan worden. Aan de an dere kant heeft Blok ook vastomlijnde Ideeën over krachtsverhoudingen. Zo weigert hij te geloven in Nederlandse overwinningen op de gekwalificeerde Oosteuropese teams. In het verleden heeft hij maar al te vaak elk optimis me daaromtrent weggepraat. 'Een set je winnen, een incidenteel succesje, meer zit er voor Nederlandse ploegen niet in. We kunnen hooguit proberen de sterkste van West Europa te blij ven.' zei Blok altijd. Met deze aan zekerheid grenzende waarschijnlijk heid over de afloop wil Blok toch het Europa-cup avontuur van zijn ploeg meemaken. 'In de laatste twee jaar is het mogelijk gebleken de minder ster ke Oosteuropese landen in de thuis wedstrijd aan te kunnen. Dan moeten wel alle factoren in je voordeel zijn. Zo heeft Bekkerveld van Levski ge wonnen. We zijn met de hele ploeg naar de finalepoule van de Europa Cup gegaan. De vier pldegen die we daar hebben gezien waren natuurlijk klassen beter dan wij. Daar zit twin tig tot dertig trainingsuren per week in. Die cijfer je niet zo maar weg. Aan de andere kant blijven er in zo'n Europa Cup nog een paar aantrekke lijke tegenstanders uit het westen over, waarop je je kracht kan bewij zen.' VERSTERKING Die kracht zal komend seizoen groter worden. Op de eerste plaats door de komst van de Limburgse international Mientje Boumen (Valuas). Blok: 'Ik Henk Blok heb nu drie spelverdelers en zes hoofdaanvallers, dat is een ideale situ atie.' Over de verder aan te brengen verbeteringen zegt hij: 'Door de komst van nieuwe meisjes is het team verband niet optimaal. Het gaat M onze speciale verslaggever f WWARDEN Hang een atleet pon aan de haak'. Bepaal zijn of l,fr gewicht. Meet de hoeveelheid S Stel vast hoeveel kilogram vet- 0,V massa er over blijft en de 0.1,atie welke geleverd kan worden Wij nauwkeurig uit te rekenen. hémgeveer kan de Utrechtse hoog- jar in de fysiologie, prof. dr. P. 12ABier steker, vast stellen of een 6,iet het in zich heeft zich aan te ken als een potentiële record- beteraar. Want. zegt professor lAsteker: 'Eén kilogram spier van J man kan bij eenzelfde training 1,<f meer en niet minder presteren één kilogram spier van een 2,«o'. En, schertsend in één adem aan toevoegend: 'Waarmee ik 0.8 wil zeggen, dat het verschil Ien een man en een vrouw niet OJin het verschil in hoeveelheid 1,2 de Utrechtse hoogleraar wèl I zeggen is dit: 'Aangenomen, dat 1,Jprake is van optimale trainings- 1,mondigheden; de selectie voor winnaar wordt of verliezer, wie l,irds kan verbeteren en wie niet dan bepaald worden door het ter 0,fthikking hebben van meer vet- p massa'. En professor Biersteker 1 ook: 'Iemand die precies zo is 0,9Ard Schenk zal ook bij gelijke ningsomstandigheden de zelfde 0,S}tatie kunnen leveren. Daarom ik me de afgelopen winter zo tachtig geërgerd als de prestaties 0,5) Ard Schenk werden vergeleken I die van Kees Verkerk met de oeging, dat Ard Schenk door studie minder tijd aan de trai- had gewijd als Kees Verkerk. Schenk, aldus prof. Biersteker, oor zijn lichaamsbouw bij min- 0 «^training tot grotere prestaties in dan Kees Verkerk Of, om het te draaien: Kees Verkerk moet jj» meer trainen om dezelfde pres- T* ps te kunnen bereiken als Ard „jtrnk'. emaal in het verlengde van die ipraak ligt de volgende stelling, Q Ojafgegaan door de opmerking dat hoe langer hoe sceptischer staat Q^nover de bejubeling van de re- ps: 'Ja, die records in de top- 14ft zijn uniek qua tijdsmeting, 'fr er zijn in de recreatieve sport 0glsen die precies dezelfde presta- 'Tteveren per kilogram spier. Men- 18[ die op grond van objectieve 'eria gelijk zijn, worden onderge- irdeerd omdat zij minder spieren g ben. Wij vinden hun prestaties 'idcr spectaculair. Dat is een van 0 (kampen van de selectie'. 'ie en meer prikkelende uitspra- 1 0! maakt professor Biersteker als een tussenbalans opmaakt van 0 omvangrijk onderzoek, dat een jn van de Utrechtse universiteit zijn leiding al enige tijd gele- gestart, dat vermoedelijk tij de komende Olympische Spelen 1 rdt afgesloten en waarvan de eer resultaten begin volgend jaar ~^ubliceerd zullen worden. Wat nu 0,9fr 21 I5u de Prof. Biersteker wordt verteld is 'wat wij er op dit moment over denken'. En, zegt pro fessor Biersteker, 'als mij wordt ge vraagd hoe lang de verbetering van records nog zal doorgaan, zeg ik dat ik denk dat het eind van de record verbeteringen nog lang niet in zicht is, omdat de energiebron (het li chaam) nog enige verbetering zal ondergaan, omdat ongeveer eenzelf de bescheiden verbetering van de coördinatie mag worden verwacht, maar dat het selectie-principe een veel belangrijker rol gaat spelen'. Dat er geen 'dramatische' vorderin gen meer via verbeterde trainings methoden te verwachten zijn, stoelt professor Biersteker op het feit, dat de training een wetenschappelijke basis heeft gekregen ('Overal in de wereld wordt gemeten') met als ge volg dat er enorme vorderingen zijn gemaakt. Een voorbeeldtien jaar geleden vond men het iets gewel digs, dat het hart in staat ivas dertig liter bloed uit te pompen; nu is als gevolg van verbeterde trai ningsmethodieken de capaciteit op gevoerd tot 85 liter per minuut. Dat effect wordt dan nog weer eens vergroot door het feit, dat aan het licht gekomen bij ademhalings- onderzoeken ook het zuurstof- transporterend vermogen van het bloed door training kan worden op gevoerd. Een extra energie-kring loop krijgt de goed getrainde atleet in de schoot geworpen door een toenemend vermogen om vetten te mobiliseren. Dat laatste werd overi gens bij toeval ontdekt. Of, zoals prof. Biersteker het zei: 'Onverstand kan tot leuk onderzoek leiden. Het was me opgevallen, dat atleten die stopten met de training zo mer kwaardig dik werden. Ik vond dat gek. Of aten ze misschien te veel? Maar dat was niet het geval. Was er dan misschien iets aan de hand met de stofwisseling? Het antwoord op die vraag kregen we van dr. Leu- sink. Het bleek, dat het enzymen systeem enige tijd in stand bleef als de training werd gestopt en ook werd duidelijk dat het ontzettend moeilijk was om van het vet af te komen Het gevolg was, dat een heel stuk ander onderzoek is geïntrodu ceerd Selectie zal dus een steeds grotere rol gaan spelen, als het gaat om de opvoering van de topprestaties. Pro fessor Biersteker combineert daar voor twee stellingen: de zijne over het verband tussen de hoeveelheid vetvrije massa en de prestatie en die van de Engelsman Tanner, die wijst op de betekenis van de verdeling van de spieren over het lichaam. Prof. Biersteker: 'Met een enorm ingewikkeld systeem zal het mogelijk zijn bepaalde typen te selecteren voor bepaalde takken van sport'. Met andere woorden: men zal gaan zoeken naar het op grond van !i- chaamsbouw voorbestemd zijn voor een bepaalde tak van sport. Professor Biersteker tenslotte: 'Ik ben geen profeet, maar ik zie ook nog een toevalsfactor, die prestatie vermeerderend gaat werken. Ik ver wacht, dat door de grotere socialise ring van de sport het genetisch principe een belangrijke rol gaat spelen. Het aantal huwelijken mid dels sport nemen toe. En kijk nu eens naar de paardewereld. Daar is het fenomeen van prestatie-vermeer dering middels fok een heel bekend selectieprincipe RUUD VAN DE HENDE Van onze verslaggever VOORBURG Corbulo mag toch meedoen aan de dit jaar ingestelde Europese volleybal competitie. De ploeg vervangt het Belgische ASUB, dat zich heeft teruggetrokken. ASUB was de organisatie van een pou le toegewezen, maar bleek niet in staat voor dit toernooi waar van op zaterdag, zondag en maandag het eerste deel wordt afgewerkt, een geschikte sport hal te huren. Door ingrijpen van de Neder landse Volleybalbond werd de poule toch gered. De wedstrij den worden nu komend week einde in Voorburg gehouden. Naast Corbulo en het al eerder geplaatste FSC spelen in Voor burg Ruini Florence en dc kampioen van Frankrijk Mont- pellier UC. Ook in Tilburg wordt een poule gespeeld. Hier is robot-Tornado de ontvangen de vereniging voor Hormann Hoevoc, Saint Maur en de Itali aanse kampioen Panini. De an dere Nederlandse ploegen Del- talloyd-AMVJ en Mars Blokkeer spelen respectievelijk in Bolog na en Séte steeds beter en die lijn wordt volgend seizoen voortgezet. In ons aanvalspa- troon zijn we gekomen tot hoog en half hoog spel. De aanvalsvariaties moeten nog verder worden uitgebreid. En dan blijft het stoppen voor ons team een moeilijke zaak. terwijl ook de opslag te gemakkelijk is. Onze kracht ligt in onze aanval en op het mentale vlak.' Over de voornaamste concurrent, het nu onttroonde Bekker veld, meent Blok: 'Ik heb respect voor Bekkerveld. We hadden daar voor hetzelfde geld kunnen verliezen. Hun teamspel is goed. Het is een ploeg met duidelijk allround-speel sters met een grote mogelijkheid tot variatie.' Bekkerveld wordt getraind door Ger Spijkers, tevens trainer van de natio nale selectie. Deze situatie kan gemak kelijk tot moeilijkheden leiden omdat het speltype van Bekkerveld en dus de opvatting van Spijkers anders is dan het speltype van Haag. Met name de speelsters van Haag hadden nogal moeite met het korte door Spijkers gepropageerde spel. Blok: 'Onze meis jes waren er toen nog niet aan toe. Nu wel. Ik zie dan ook geen proble men meer. Wij als vereniging met zoveel speelsters in de nationale selec tie stellen ons positief op tegenover het Nederlands team. Als er maar tijdig duidelijke afspraken worden ge maakt zie ik geen moeilijkheden. Wij hebben eens drie meisjes geadviseerd de nationale training één keer over te slaan omdat we snel daarop een zware wedstrijd moesten spelen. Het advies was vrijblijvend. Een meisje was ziek en bleef dus thuis. De twee anderen gingen toch. Dat is mij ook best. Ze zijn er vrij in.' OPLOSSING Duidelijke afspraken met verenigin gen. Blok had vroeger vaak met deze problematiek te maken. In zijn tijd waren bijvoorbeeld de spelers van Blokkeer lange tijd niet beschikbaar. Blok: 'Afspraken op lange termijn worden niet gemaakt. Ik heb er sinds 1964 voor gepleit, maar er was altijd iets dat dat verhinderde. Ik zie met de Nederlandse herenploeg ook weer grote moeilijkheden opdoemen omdat er geen afspraken zijn. De oplossing is zo simpel. Houd per maand een zaterdag vrij van competitiewedstrij den en benut dat weekeinde voor selectietrainingen in Papendal. Als je dat voor de hele nationale competitie doorvoert kan je trainingen voor alle selecties houden: A-B, junioren en aspiranten. Training op een doorde weekse avond is niks. De helft komt door de verre reizen te laat, de ande re helft komt gewoon niet.' FRITS SUER WIELRENNEN De Belg Julien van Unt heeft de seml-klassleker Milaan-Vlgnola ge wonnen. Van Lint versloeg in dc eindsprint de Italiaan Mauro Simonnctli en de Belg Van Sweefelt. AUTOSPORT De Belg Jackie Ickx en de Zwitser Clay Regazzonl hebben de 1000 km race van Monza gewonnen. Tweede werden de Westduitsers Relnhold Jost en Michel Weber. Van onze sportcorrespondent ROTTERDAM Wim van Hanegem, Feyenoords rebellerende middenvel der, zal zondag in de wedstrijd tegen FC Den Haag weer van de partij zijn. Trainer Ernst Happel en manager Guur Brox hebben met Van Hanegem een langdurig gesprek gevoerd waarin alle geschillen zijn uitgepraat. Vooral Is gesproken over Van Hanegems ne gatieve instelling op de training die er de directe oorzaak van vormde dat Happel hem vorige week naar huls zond. Van Hanegem heeft gistermid dag de training hervat De Vereniging Van Contractspelers tot wie Van Ha negem zich heeft gewend, heeft in het oplossen van de affaire een bemid delende rol gespeeld. Secretaris Karei Jansen van de WCS adviseerde Van Hanegem niet met journalisten over de zaak te praten. Manager Guus Brox van de stadionclub die over het on derhoud met Van Hanegem zo weinig mogelijk mededelingen wenst te verstrekken, zei wel dat over een eventuele transfer naar AJax niet is gesproken. 'Dat bewaren we voor een volgende keer'. ALKMAAR (ANP) Het college van B. en W. van Alkmaar heeft bij de gemeenteraad een voorstel ingediend om de in financiële moeilijkheden verkerende voetbalstichting AZ '67 te subsidiëren. Voorgesteld wordt over 1972 een subsidie van 60.000 gulden BESCHIKBAOR TE STELLEN. Hierv beschikbaar te stellen. Hiervan zal 40.000 in mindering van de uitstaande vorderingen worden gebracht. Tevens stellen B. en W. voor AZ een krediet in rekeningcourant van 160.000 gul den beschikbaar te stellen. Hieraan wordt echter wel een aantal voorwaar den verbonden. Zo moeten de begro tingen van zowel de stichting AZ '67 als de handelsfirma van AZ, de NV Alkmaar '54 worden goedgekeurd. In een begeleidend schrijven merkt het college op dat dc liquidatie van het betaald voetbal in Alkmaar grote fi nanciële consequenties voor de toch al niet zo florissante gemeente begro- ting. BRUGGE (AP) Ruud Geels, top scorer van Go Ahead Eagles, is nu definitief 'rond' met FC Brugge. Geels heeft gisteren een contract voor drie jaar getekend bij de Belgische club, die getraind wordt door Leo Canjels. De transfersom bedraagt een half miljoen gulden. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het Rotterdamse Zwart Wit'28 en Llsselmeervogels uit Spakenburg zullen hun eerste wed strijd om het zaterdagvoetbalkampi oenschap van Nederland in Rotterdam spelen. Komende zaterdag begint om 3 uur het duel tussen de beide afde lingskampioenen op Sportpark De Vaan. Twee weken later, op 13 mei, vindt de return in Spakenburg plaats. De beslissingswedstrijd tussen DOTO en SVZW voor degradatie uit de eer ste klasse A wordt zaterdagmiddag (aanvang 2.30 u.) op het terrein van WHC in Wezep gespeeld. René van Eek (27) we g na vijf jaar Van onze speciale verslaggever ROTTERDAM Vijf jaar geleden solliciteerde de toen 27-jarige René van Eek bij het indrukwekkende voetbalbedrijf Feyenoord. Hij werd aangenomen als jeugdtrainer. Van Eek studeerde hard om alle diploma's te halen. Na twee jaar promoveerde Van Eek tot assis tent van Ernst Happel. Drie seizoenen werkte Van Eek onopvallend in de schaduw van Happel. Van Eek gaat nu bij Helmond Sport (hij heeft voor drie jaar getekend) op eigen benen staan. Van Eek: 'Alle voetbalzaken zijn voor mij. Ik word nu de baas. Dat is een fijn ge voel. Niet meer die bescherming, van niemand anders afhankelijk zijn. Dc stel me er veel van voor'. Van Eek moet een forse stap terug doen: van het ondanks de huidige malaise toch imposante Feyenoord naar het piepkleine (staat voorlaatste in de eerste divisie) Helmond Sport. Van Eek is zich dat bewust: 'Bij Feyenoord heb ik alles meegemaakt: de Europese beker en het wereldkam pioenschap. Daar kun je Helmond Sport niet mee vergelijken. Als hulp trainer heb ik hier alles gehad wat mijn hartje begeerde. Het bijveld van Feyenoord is al bijna de beste mat van Nederland. Altijd gerold en geen oneffenheidje. De ballen zijn uitste kend, al het materiaal is optimaal. En dan werk je met geweldige spelers. Vaak voetbal ik zelf mee tijdens de training. Dat is een genot. Wat al die dingen betreft moet ik concessies doen PLANNEN René van Eek (hij volgt Jacques de Wit op) heeft met het bestuur van Helmond Sport al heel wat ambitieuze plannen doorgepraat. Van Eek: 'We beginnen het komend seizoen met een trainingskamp in Limburg. Dat heb ben ze daar nog nooit gedaan. De organisatie en vooral de medische ver zorging is uitstekend. Dat sprak me zo aan dat ik vrij snel 'ja' gezegd hph Het bedrijfsleven en de gemeente gaan ons financieel steunen. Voor dat bedrag kan ik een paar spelers kopen, maar ze mogen niet te duur zijn. Van de werkgevers krijgen de spelers me dewerking om overdag te trainen. Het wordt allemaal iets professioneler. De laatste jaren is het bij Helmond Sport te gezellig geweest. Het bestuur vindt ook dat er harder gewerkt moet wor den. Alle spelers wil men voor twee jaar laten tekenen. Ik hou van pro grammeren.' Voor de buitenwereld is Van Eek een volstrekt onbekende. Zelfs lang niet alle insiders kennen hem. Een vreem de situatie dat een hulptrainer van Feyenoord zo op de achtergrond is gebleven. Andere hulptrainers zien vaak kans tijdens hun plaats op het tweede plan toch enigszins naam te maken. Voorbeelden: Leo Steegman (Sparta), Cor Brom (Vitesse) en Spitz Kohn (FC Twente) waren als hulp trainers geen onbekenden. Han Grij- zenhout, al vijf jaar hulptrainer bij Ajax, treedt naast Stefan Kovacs ook steeds meer op de voorgrond. Van Eek legt zijn 'kluizenaarsleven' uit met: 'Kovacs en ook Michels willen samenwerken. Happel wil alles zelf doen. Kovacs is ook loyaler voor Grij- zenhout dan Happel voor mij. Happel zegt niet tegen mij: Van Eek wat denk je ervan? Hoe zullen we zondag spelen? Hij denkt helemaal onafhan kelijk. Aan mij wordt niet gevraagd wat ik wil. Als hulptrainer heb je dan verder niets te zeggen.' 'ZESTIENDE SPELER' Zelden zit Van Eek op de spelcrsbank tijdens de wedstrijden van Feyenoord. Van Eek: 'De begeleiding tijdens de wedstrijd is voor Happel. Eigenlijk heb ik niet zoveel te maken met de A-selectie. Ik ben meer de zestiende speler. De A-selectie is helemaal de zaak van Happel. Ik zou haast zeggen: ik ben geen Grijzenhout. Dat wil niet zeggen dat de spelers mij niet accep teren. Dat doen ze wel. Bij Feyenoord heb je een driemanschap: Brox, Hap pel en Kerkum. Die presenteren zich voor de buitenwereld. Daarin is geen plaats voor een hulptrainer. In het begin heb ik het daar erg moeilijk mee gehad. Later heb ik het genomen zoals het was omdat de constructie van de club het niet toeliet. Het was leuk geweest als Happel en ik meer samengewerkt hadden. Dan zou ik me waarschijnlijk meer betrokken bij de zaak hebben gevoeld.' Het is haast vanzelfsprekend dat Van Eek veel geleerd heeft bij Feyenoord. Van Eek: 'Ik noem het geen leren, maar opsteken. Je moet je zelf ont plooien. Ik heb veel geluisterd en gekeken. Van de spelers tijdens dc wedstrijden en de training heb ik veel opgestoken. Geraffineerde dingen zie je, die vergeet je nooit meer. Van het hele gedrag van alle mensen heb ik ervaring opgedaan. Goeie dingen onthouden en slechte dingen verge ten. Wat moet Happel mij leren? Hij zegt niet: jij moet dat eens doen. Wel is me opgevallen dat Happel erg rus tig is terwijl ik explosief ben.' REPUTATIE Tóch lijkt het er op dat een hulptrai ner niet bij Feyenoord moet begin nen. Van Eek echter: 'Het is een mooie leerschool. Je kunt je niet beter wensen. Ik heb nooit de illusie gehad dat ik hier hoofdtrainer zou (ADVERTENTIE) Rene van Eek worden. Feyenoord wil buitenlanders. Een jonge trainer krijgt niet gemak kelijk een kans. Dit bedrijf wil repu tatie. Kijk, als je moet kiezen tussen Hap pel en Van Eek neem je toch Happel. Ik ben bewust naar Feyenoord ge gaan. Een paar jaar wilde ik bij een topclub werken. Straks heb ik daar voordeel van. Bij Helmond Sport komt de eerste wedstrijd van het seizoen meer publiek. Want Van Eek komt wel van Feyenoord.' HARRY VERMEEGEN (ADVERTENTIE) •Jf Jj» "Jf 70 ha. parken, kassen en J? \f bovendien vanaf vrijdag a.s. Yv 15 uur 'n de Amstelhal RAI - De Bloemisterij - y (anjers, fresia's, Yv orchideeën, gerbera's en potplanten) tot 25 mei In het Expo-paviljoen da v World Press Photo 7v 30 maart-1 oktober amsterdam PRAAG (UPI) Vlastimil Hort, de Tsjechoslo waakse schaakgrootmeester, is van mening dat de FIDE maatrege len moet nemen tegen Bobby Fischer om hem te dwingen om de wereldtitel te spelen. In een artikel in het com munistische partijblad Rude Pravo schrijft Hort: 'De wereldtitel kan ge red worden als de FIDE een hardere lijn doorvoert, de voorwaarden op stelt, de data bepaalt en de plaats aanwijst. Ik geloof niet dat in dat geval Fischer zich zal terugtrekken. De Amerikaan vergeet blijkbaar dat hij behoort tot de grote schaakfami lie. Zelfs in de ogen van zijn vrienden ontpopt hij zich meer en meer als zakenman. Door zo te handelen heeft hij de laatste maanden al heel wat sympathie en vrienden verspeeld'. DEN HAAG (ANP) Door de Euro pese Zwemliga (LEN) zijn de data vastgesteld voor de wereldkampioen schappen zwemmen, die voor de eer ste maal van 31 augustus tot 9 sep tember 1973 in Belgrado zullen wor den gehouden. Nederland zal op 18 en 19 augustus 1973 de finale van de Europa Cup voor dames organiseren, Oost-Duitsland heeft de finale van deze wedstrijden voor de heren toege wezen gekregen. Nog niet bekend is waar de finale van de b-groep de Nederlandse heren zijn in deze groep ondergebracht zullen worden ge houden. De eindstrijd voor de c-groep wordt .in Athene verzwommen. De Europese jeugdkampioenschappen zullen van 9 tot 11 augustus in Leeds plaatsvinden en het Europese jeugd- waterpolokampioenschap zal van 15 tot en met 19 juli in Duisburg wor den gehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11