Opnieuw aanvallen op Noord-Vietnam 81SS» Tegen de 'danse macabre' van grondstoffenprijzen Skol spreekt uw taal. Proef't maar. Ford dreigt het congres fabrieken te sluiten ^mpidou doet laatste (ippèl voor referendum Barzel gaat motie van mantrouwen indienen' unctad III Bhoetto wil Indiase gevangenen loslaten fanoi evacueert familie van diplomaten ok conventie an republikeinen i Miami Beach Jhili krijgt acht aar uitstel van letaling schuld Studenten slaags in Amerika lïitetf* alBier Burgerbewind in Birma Taxichauffeur in Belfast doodgeschoten Britse fotograaf in Zuid-Afrika vrijgesproken Acht doden bij brand in ziekenhuis bij Keulen kOUW/KWABTET ZATERD \G 22 APRIL 1072 HIITE.M.A.M» T7/K9 A.IGON (UPI, AP, Reuter, AFP) Amerikaanse B-52-bommemverpers en jachtbommenwerpers ebben gisteren diep in Noord-Vietnam aanvallen uitgevoerd. Het belangrijkste doelwit was de haven- tad Thanh Hoa op 145 kilometer ten zuiden van de hoofdstad Hanoi. Noordvietnamese regering ver acht kennelijk nieuwe luchtaanval- i op Hanoi. Buitenlandse diploma- in zijn in de maaht van donderdag op rijdag op het ministerie van buiten- ndse zaken ontboden waar hun werd vraagd vrouwen, kinderen en perso- tt\ dat niet onmiddellijk bij de hand jet zijn binnen 72 uur uit Hanoi te acueren. Andere buitenlanders is ivraagd voortdurend voor drie dagen rensmiddelen in huis te hebben, enals kleding en persoonlijke papie- Zij die geen kennis hadden van it verlenen van eerste hulp konden krijgen van een verpleegster, reral in de straten aangebrachte idsprekers hebben de bevolking waarsohuwd voor nieuwe bombarde enten. Volgens Hanoi zijn deze jand al 58 Amerikaanse vliegtuigen ergeschoten boven Noord-Vietnam. ASHINGTON (AFP) De Re- iblikeinse partij heeft besloten da- in en plaats van haar Nationale mceintie voor presi dentsverioiezin - n te wijzigen. In plaats van op 21 gustus in San Diego Californië zal conventie op 14 augustus in Miami iach in Florida worden gehouden, iar ook de Democratische conventie i)eS6rtl6 aatsvindt, zo meldt de New York mes. Het Amerikaanse opperbevel heeft het verlies van zeven toestellen toegege ven. Amerikaanse en Zuidvietnamese jacht bommenwerpers hebben gisteren ook weer massale aanvallen uitgevoerd op de Noordvietnamese troepen die An Loc belegeren. Om deze stad, op hon derd kilometer ten noorden van Sai gon, wordt nu al bijna drie weken hevig gevochten. Volgens Amerikaan se journalisten die boven de stad hebben gevlogen, ligt deze voor de helft in puin. De Amerikanen hebben pamfletten gevonden waaruit zou blij ken dat de Vlet Cong van plan is van An Loc de voorlopige hoofdstad van Zuid-Vietnam te maken en daar een regering van het Bevrijdingsfront te stationeren. President Ngoejen Van Thieu van Zuid-Vietnam heeft op dracht gegeven An Loc ten koste van alles te behouden. Amerikaanse waarnemers vrezen ech ter dat dit niet zal lukken. Een Zuidvietnamees bataljon is gisteren in de buurt van An Loc vernietigd. Ze ker honderd Zuidvietnamezen zijn ge dood en de overlevenden zijn met helikopters van het slagveld opgepikt. De Zuidvietnamezen hebben hun po gingen opgegeven versterkingen maar An Loc te sturen. De militaire ko>lon- me die op weg was naar An Loc is de stad maar tot op vijftig kilometer kunnen naderen. Deze eenheden wor den nu gebruikt om de omgeving van Saigon te beveiligen. Een gewonde Amerikaanse adviseur ARIJS (Reuter) President Georges Pompidou heeft de Fransen isteren in een dramatisch optreden voor radio- en tv opgeroepen mdag massaal 'ja' te stemmen op het EEG-referendum. De EEG al 'wegkwijnen en sterven' als Engeland niet wordt toegelaten tot Europese Gemeenschap, aldus Pompidou. zijn toespraak zei de president ver- r dat de Fransen door Engeland te laten Europa zijn werkelijke raensie zouden geven. De mate van eun die u aan een positieve uitslag n het referendum geeft is van groot lang, misschien groter dan menig UtIJS (Reuter, AFP) In Parijs een overeenkomst getekend tussen üli en zijn zestien belangrijkste cre- teurenlanden voor een regeling van schulden van het land. President lende heeft deze besprekingen min meer afgedwongen door in novem- r 1970 de stopzettng van terugbeta len te gelasten. Chili heeft nu een tstel van betaling gekregen tot 1 nuari 1975. De Chilenen hadden nvankelijk geprobeerd een uitstel m betaling van vier jaar te 'krijgen een terugbetalingstermijn van tien ar. Maar de leider van de Chileense legatie Inostroza sprak zijn voldoe- ag uit over de overeenkomst. 'De are last van onze schulden wordt door verlicht en maakt een normali se van Chili's relaties met zijn Meispartners mogelijk', zei hij. en voorstel van de krediteuren on Amerikaanse leiding, om Chili stand-by overeenkomst te laten Sten met het Internationaal Mone- ir Fonds werd door de Chilenen als litiek te gevoelig afgewezen. Het id zou dan het beleid in belangrijke ctoren als lonen en prijzen moeten derwerpen aan de regels van het rads. Fransman zich bewust is, aldus Pom pidou. 'Uw toekomst, die van uw kin deren en die van Frankrijk hangt er van af'. Uit de laatste opiniepeilingen is ge bleken dat ongeveer 48 procent van de kiezers 'ja' zal stemmen. 35 pro cent zou zich van stemming onthou den, terwijl 17 procent van plan is 'neen' te stemmen. Een dergelijk re sultaat zou Pompidou een gevoelige klap bezorgen, ook al heeft hij laten weten al met 45 procent ja-stemmers tevreden te zijn. De Franse communistische partij heeft haar aanhang hartstochtelijk opgeroe pen tegen te sternen. De CP ziet de EEG als een door Amerikanen be heerst bolwerk van kapitalistische con cerns. Bovendien heeft de CP haar volgelingen voorgehouden dat het Pompidou voornamelijk bedoeld is binnenlandse politiek voordeel te be halen uit het referendum. De Franse socialistische partij van Frangois Mit terrand deelt dit laatste standpunt en ziet het referendum eveneens als een 'valstrik* met als doel de vorming van een socialistische oppositie te belet ten. De socialisten zullen zich 'gemoti veerd' van stemming onthouden. APATHIE Aangenomen wordt dat de tradionele apathie onder de Franse kiezers meer mensen van de stembussen zal weg houden dan het principiële verzet te gen de volksstemming over de EEG. Goed weer op zondag zou voor vele Fransen aanleiding kunnen zijn op stap te gaan in plaats van mee te doen aan een referendum over een kwestie waarover weinig onenigheid bestaat en die de gemoederen weinig in beroering brengt. Slecht weer zou een reden kunnen zijn evenmin ter stembus te trekken, maar lekker thuis te blijven. WASHINGTON (UPI) De Ford Motor Co heeft laten weten, dat Indien het Amerikaanse Congres de strikte nonnen betreffende de beperking van uitlaatgassen niet wijzigt, zij haar autofabrieken zal moeten sluiten. De gestelde nor men kunnen niet in de auto-model len van 1975 worden ingebouwd. Zelfs voor het modeljaar 1976 zal dit een onmogelijkheid zijn. Volgens de bestaande wet dienen voertuigen in de Verenigde Staten vóór 1975 te voldoen aan de nor men betreffende de uitlaatgassen en kan ten hoogste voor één jaar uitstel worden gevraagd. De wet werd in 1970 aangenomen tegen de wil van de industrie en het Witte Huls. Ook als de technische problemen zijn opgelost, blijft het vraagstuk olgens Westduitse zegslieden: ONN (UPI, Reuter) De Westduitse christen-democratische op- >sitie zal volgende week naar alle waarschijnlijkheid een poging »en de regering van bondskanselier Brandt te wippen. Dit is giste- èn uit bronnen bij de Westduitse oppositie vernometn. (olgens de zegslieden zal Rainer Bar- L, de fractieleider van de CDU, de gering trachten een nederlaag toe te enigen tijdens het begrotirugsdebat t volgende week in de bondsdag irdt gehouden. Barzel zou Brandt i 'heengaan willen diwingen nog ordat de omstreden verdragen met oskou en Warschau op 5 mei ln het rlement in stemming worden ge acht. )or de zogeheten 'constructieve mo- i van wantrousen' kan de bondskan- lier door het parlement tot vertrek arden gedwongen als de meerder- iid in de Bondsdag voor de installa- van een nieuwe regeringschef emt. In dat geval zou Barzel zichzelf s kandidaat-bondskanselier kunnen werpen en zou de Bondsdag daaro- r zonder debat een stemming kun- in houden. an de methode van de constructieve otie van wantrouwen is in West- uitsland nooit eerder gebruik ge- aakt. Het voordeel van deze metho- die per helikopter ls gered uit de stad Hoai An in het noorden van Zuid- Vietnam, heeft verklaard dat Hoai An gevallen is omdat de Zuidvietnamese militairen er de brul aan gaven. Toen deNoordvietnamezen de aanval inzet ten, gooiden ze hun wapens weg, staken zich in burgerkleren en meng den zich onder de plaatselijke bevol king, aldus deze Amerikaan, die zijn naam niet bekend wilde maken. De strijd op het land en in de lucht heeft zich nu ook naar zee verplaatst. Noordvietnamese schepen hebben gis teren de Amerikaanse zevende vloot in de Golf van Tonkin weer aangeval len. Volgens de Amerikanen hebben hun schepen slechts lichte schade op gelopen. Een Noordvietnamese oor logsbodem zou in de grond zijn ge boord. De zevende vloot beschiet voortdurend het vasteland van Noord- Vietnam. Vice-president Spiro Agnew van Ame rika heeft senator Edward Kennedy en drie Dremocratische kandidaten voor het presidentschap beschuldigd dat zij hun mond niet open hebben gedaan toen de Noordvietnamezen hun ofensie begonnen en president Nixon hebben aangevallen toen hij acties beval om het offensief tegen te houden. Kennedy, Humphrey, Muskie en McGovern waren zo stil geweest als een kenkmuis bij het begin van het offensief en Agnew had zich daar 'als Amerikaan' zeer over verbaasd. De Washington Post heeft gisteren geschreven dat mijnen, die gebruikt zouden kunnen worden om de Noord vietnamese haven Haiphong te blokke ren, in de Filippijnen aan boord van Amerikaanse oorlogsschepen zijn gela den. De Amerikaanse minister van defensie, Meivin Laird, heeft eerder In de VS zijn duizenden studenten betogingen begonnen deze week de mogelijkheid geopperd, tegen de oorlog in Indo-China en de hervatting van de dat Amerika Haiphong, de belangrijk- bombardementen op Noord-Vietnam. De universiteit van ste aanvoerhaven van Noord-Vietnam Yale en de Columbia universiteit zijn reeds gesloten uit zou blokkeren. protest tegen de Vietnam-politiek. In het oosten van de bestaan van de toenemende kosten voor de koper. Ford heeft tot nu toe twee systemen om uitlaatgas sen van voertuigen te verminderen onderzocht. Het ene systeem kost 430 miljoen dollar, het andere 290 miljoen dollar. Belde systemen blijken evenwel nog lang niet te voldoen aan de gestelde eisen. Het sluiten van de Fordfabrieken zou gedurende een Jaar een ver mindering van het bruto nationale produkt geven van 17 miljard dol lar. De groei van de nationale economie zou dalen van 4 naar 2,7 pet., er zouden 800.000 mensen werkloos raken en ook de 3300 dealers zouden in moeilijkheden komen. Tenslotte heeft de Ford vertegenwoordiger berekend, dat bij sluiting Jaarlijks vijf miljard dollar belasting minder zou wor den betaald. VS hebben pascifistische bewegingen voor 45 onderwijs instituten postgevat. Tijdens een betoging aan de Colum bia universiteit greep een student een collega bij de keel die hem ervan wilde weerhouden naar de collegezaal te gaan. ADVERTENTIE de voor de christen-democraten is dat de stemming voor een nieuwe bonds kanselier geheim is en tegenstanders van Brandts Oost-politiek binnen de regeringscoalitie zonder bezwaar tegen de bondskanselier kunnen stemmen. Maar uit bronnen bij de oppositie is vernomen, dat deze methode zich ook tegen de CDU/CSU zou kunnen ke ren, omdat voorstanders van Brandt in de oppositie zich dan ook in het geheim kunnen uitspreken. BRANDT-HEATH Bondskanselier Brandt heeft gisteren zijn tweedaagse topoverleg met de Britse premier Edlward Heath afgeslo ten. Beide heren zeiden voolledige overeenstemming te hebben berdikt en gelijk te denken over de toekomst van de EEG. Brandt en Heath zijn het er volgens zegslieden in Londen ook over eens dat Brussel de mest geschikte plaats is voor het toekomsti ge Europese politieke secretariaat. Frankrijk wil dit secretariaat in Pa rijs vestigen. RANGOON (Reuter) De premier van Birma, generaal Ne Win, heeft ontslag uit de strijdkrachten genomen en is premier geworden van de eerste burgerregering, die het land sinds maart 1962 kent. De meeste militaire leden van het kabinet hebben even eens de strijdkrachten verlaten. In Rangoon wordt deze stap in ver band gebracht met de nieuwe grond- weet die op het ogenblik onder toe zicht van de Socialistische Program- mapartij (de enige "toegelaten politie ke partij in Birma) wordt opgesteld. Ne Win heeft zijn functies van voor zitter van de in maart 1962 gevormde Revolutionaire raad en van de Pro grammapartij behouden. Een cent méér of minder voor een pond koffie komt er voor een huis vrouw in Zwedetn, Frankrijk of de Verenigde Staten niet erg op aan. Maar die ene cent meer per pond op de gemiddelde prijs van koffie vergroot over een jaar de gezamenlijke export-onbrengst van de kof- fie-producerendet landen met een waarde van 70 miljoen dollar. En dat zijn allemaal ontwikketlingslanden. Het betekent 70 miljoen dol lar méér of minder voor de aanschaf van machines en installaties, waarmee de economischet ontwikketling kan worden bespoedigd. lijk is het vaak om de produktielan- den onderling daarover tot overeen stemming te krijgen. Een mythe Zó groot is de terugslag van de schommelende wereldmarktprijzen voor grondstoffen in de ontwikke lingslanden. Het merendeel van die landen exporteert voornamelijk voe dingsmiddelen en grondstoffen. De in voer ten behoeve van hun ontwikke lingsplannen moet hoofdzakelijk in buitenlandse valuta worden betaald en die imoeten vooral inet de export worden verdiend. Het tempo van hun ontwikkeling hoeveel fabrieken, scholen, wegen, ziekenhuizen en wo ningen zij kunnen bouwen hangt grotendeels af van de hoeveelheid goederen, die zij kunnen afzetten in het buitenland en de prijs, die ze ervoor krijgen. En dat zijn beide factoren, die zijzelf dikwijls niet in de hand hebben. Overhet algemeen genomen groeit de wereldvraag naar de voedingsmidde len en de grondstoffen, die de ontwik kelingslanden te bieden hebben, maar relatief langzaam. In de afgelopen tien jaar zijn de prijzen van deze goederen niet in dezelfde mate gestegen als de prijzen van de fabrieksprodukten, die zij moeten invoeren. Bovendien ple gen de export-verdiensten van de meeste arme landen van jaar tot jaar ver uiteen te lopen, als gevolg van de schommelingen in de marktprijzen voor de afzonderlijke grondstoffen. De prijs per pond cacao bijv. die in 1968 $32,70 was, steeg tot $41,97 in 1969 en viel terug naar $30,57 in 1970, dat wil zeggen liep een kwart omhoog in 1969 en daalde weer met een kwart in 1970. Overzicht De belangrijkste grondstoffen, die de ontwikkelingslanden leveren vallen in vijf groepen uiteen: 1. Ruwe olie. De minderheid van de ontwikkelingslanden, die grote petro- leunnvoorraden heeft, is goed af; de wereldvraag ernaar Is snel toegeno men en blijft stijgen. 2. Andere mineralen en metalen. Bij voorbeeld koper, tin, load, zink, ijzer erts, magnesiumerts, bauxiet, fosfa ten. Ook de vraag daarnaar is tame lijk regelmatig gestegen, alleen voor ertsen is de prijs gedaald omdat het aanbod de vraag te snel inhaalde. 3. Onbewerkte landbouwprodukten. Zoals katoen, wol, jute, rubber, hui den en vellen. Die hebben allemaal concurrentie van de synthetische ver vangingsmiddelen, die vooral in de in dustrielanden gemaakt worden. In het bijzonder de toegenomen produktie van kunstmatige vezels en syntheti sche rubber heeft de vraag naar de overeenkomstige natuurprodukten verminderd en de prijzen gedrukt. 4. Voedingsmiddelen uit de gematigde zone. Dat zijn bijv. suiker, tarwe, voedergraan, rijst, vlees, citrusvruch ten, bepaalde oliehoudende produkten en plantaardige oliën. De export daar van uit de ontwikkelingslanden moet concurreren tegen de duurdere pro duktie ervan in de rijke landen. Die laatste wordt meestal beschermd te gen import-concurrentie, wat nadelig is voor de consument, die van goedko pere import zou profiteren. 5. Tropische grondstoffen. Voorname lijk thee, cacao, koffie, peper en spe cerijen. Zij hebben geen overeenkom stige produktie in de rijke landen of concurrentie van synthetica te duch ten. Maar de marktprijzen schomme len dikwijls hevig en in sommige gevallen, vooral bij de thee, heeft overproduktie de prijs doen dalen. De beste oplossing voor dit probleem zou liggen in de diversificatie, waaro ver in het vorige artikel al meer ds gezegd. Daardoor zou men de klappen beter kunnen opvangen. (Maleisië leed bijvoorbeeld verlies in de rubber maar dat werd meer dan goedgemaakt door winst in de tin red.). Bodem en plafond Wat de UNCTAD vooral probeert te bereiken is grondstoffenovereenkom- sten. Het voornaamste doel daarvan is het stabiliseren of het verhogen van de prijzen door de regulering van het aanbod ln overleg tussen de produce rende en de consumerende landen. Op het ogenblik zijn er zulke overeen komsten voor koffie, suiker en tin en er bestaan een paar niet officiële overeenkomsten tussen productielan den onderiing voor thee, jute en har de vezels. In samenwerking met de FAO probeert de UNCTAD overeen komsten voor cacao en thee te be werkstelligen. (Ceylon verloor één jaar nationaal inkomen door een da ling op de theemarkt red.). Onder handelingen over deze grondstoffenre- geling worden meestal pas begonnen als er enig vooruitzicht op overeen stemming bestaat Ondertussen be reidt de UNCTAD ook een overzicht voor van de mogelijkheden tot pro- duktiviteits- en kwaliteitsverbetering om deze natuurprodukten meer con currerend te maken. UNCTAD en GATT (General Agreement on Tariffs and Trade, het belangrijkste internati onale onderhandelingsorgaan dat veel ontwikkelingslanden gaarne door de UNCTAD vervangen zouden zien, om dat anders de ontwikkelingsaspecten onvoldoende tot hun recht komen red.), hebben nu samen een Internati onaal Handelscentrum opgericht om de ontwikkelingslanden te helpen een hetere entree op de markten te maken. Er zijn echter ook grondstoffen, waar voor geen marktovereenkomsten te maken zijn, omdat men er geen voor raden van kan aanleggen wegens snel bederf of omdat men de produktie ervan zeer moeilijk kan controleren. Verder valt het niet mee om de belangen van produktie- en consump tie-landen inzake minimum en maxi mumprijzen te verzoenen. Even moei- Er is in westerse landen nogal eens verzet tegen grondstoffen-overeenkom sten, omdat de prijzen daardoor kunstmatig hoger gehouden zouden worden dan onder vrije marktomstan digheden. Het idee dat de prijs voor geïmporteerde goederen alleen wordt uitgemaakt door vraag en aanbod, is echter een mythe. De prijzen worden bepaald door een ingewikkeld samen spel van krachten, waarbij ook de beperkende maatregelen van regerin gen en van handelaars zelf een rol spelen. Natuurlijk zijn internationale grondstoffenovereenkomsten ook be doeld om meer overdracht van inko men naar de arme landen te bevorde ren. Daarom zeggen rijke landen laat men die inkomensoverdracht liever rechtstreeks in de vorm van hulp doen plaatsvinden. Grondstoffenovereenkomsten heffen overigens de werking van het markt mechanisme niet op. Zij beperken al leen de mate waarin de prijzen kun nen schommelen door een bodem en plafond in de markt Het zijn natuur lijk bepaalde landen zij die sterk van de bedoelde grondstoffen afhanke lijk zijn die van dit soort markto vereenkomsten zullen profiteren. Maar veelal is de nood daar ook het grootst pmerkelijk is trouwens dat consumenten in de rijke landen nooit veel gemerkt hebben van scherpe da lingen van grondstoffen op de wereld markt: de winkelprijzen blijven in de rijke landen meestal dezelfde. Alleen als de prijzen op de wereldmarkt omhoog gaan, ziet men de winkelprij zen meegaan. De mogelijkheid wordt nog wel eens geopperd dat de otwikkelingslanden onder elkaar het marktaanbod 'gouden kunnen reguleren om hogere prijzen voor hun primaire produkten te krij gen. '(Een oproep daartoe werd een paar dagen geleden in Santiago ge daan door een Ghanees minister - red.). Maar dat kan alleen effect heb ben wanneer het voordeel van de prijsverhoging het nadeel van de ge ringere verkoohte hoeveelheid over treft Het is al onmogelijk dit te doen, indien er vervangingsmiddelen bestaan voor de desbetreffende na tuurprodukten. Bovendien is het aan tal grondstoffen dat zich voor zo'n vorm van coöperatieve actie zou lenen is uiterst beperkt RAWALPINDI, NEW DELHI (AP, Reuter, UPI) President Bhoetto van Pakistan is bereid alle Indiase krijgsgevangenen te repatriëren "zelfs als India niet hetzelfde wil doen'. Bhoetto deed zijn aanbod gisteren in een directe radiouitzending ter gele genheid van de aanvaarding van het presidentschap onder de nieuwe inte rim-grondwet van Pakistan. De inwij dingsceremonie vond plaats voor een publiek van naar schatting een half miljoen mensen op de renbaan van Rawalpindi. Zoals Bhoetto al eerder had gedaan bij belangrijke besluiten vroeg hij ook nu het aanwezige pu bliek weer of zij met zijn voorstel akkoord ging. De menigte betuigde geestdriftig haar instemming. Bhoetto vertelde zijn toehoorders dat Pakistan bij de onderhandelingen met India, die woensdag in Murree begin nen, het accent zal leggen op de repatriëring van de ongeveer 94.000 krijgsgevangenen die zich nog in Indi ase handen bevinden. In Pakistan zijn naar schatting 600 Indiase krijgsge vangenen geïnterneerd. In Pakistan is gisteren de staat van beleg beëindigd die twee jaar van kracht is geweest en door de vroegere president Jachja Khan was uitgevaar digd. Dit gebeurde nadat president Bhoetto de tussentijdse grondwet had ondertekend. JACHJA KHAN Het Pakistaanse opperste gerechtshof had donderdag de staatsgreep van maart 1969 van generaal Jachja Khan ongrondwettig verklaard. Daardoor zijn alle door Khan uitgevoerde wet ten en de afgekondigde staat van beleg onwettig en in strijd met de grondwet geworden. Een uitzondering wordt gemaakt voor de wetten die voor het bestuur van het land beslist noodzakelijk waren. Het hof heeft ook de onmiddellijke vrijlating gelast van Altaf Gauhar, de hoofdredacteur van het blad Dawn, die felle aanvallen op president Bhoetto wegens diens weigering de staat van beleg op te heffen en het parlement bijeen te roepen. Gauhar. die in Lahore een vooraanstaand poli ticus is, werd in februari gear resteerd. De regering-Bhoetto zei ech ter dat zijn arrestatie geen verband hield met zijn journalistieke bezighe den, maar met de politieke rol die Gauhar had gespeeld tijdens het be wind van maarschalk Ajoeb Khan, die nog voor Jachja Khan Pakistaans pre sident was. Gauhar was toen secreta ris-generaal van het ministerie van voorlichting. BELFAS T(UPI) Twee gewapende mannen hebben gisteren een 18-jarige taxichauffeur in Belfast doodgescho ten en twee andere tieners gewonid. De mannen, die volgens het Britse leger leden waren van de IRA, haal den de taxichauffeur Gerald Donelly uit zijn auto in de protestantse wijk Shankill Road. Hij had geweigerd de mannen naar de rooms-katholieke wijk Ardiyne te rijden; daarop werd de jongeman neergeschoten. In Ardiy ne werden later een 17-jarige en een 18-jarige jongen neergeschoten toen zij uit een café kwamen. De moord op Donelly was de derde in drie dagen. De Britse veiligheids dienst neemt aan dat zij het weric zijn van moordpatrouüles van de IRA, die reageren op het deze week gepubli ceerde rapport van Lord Widgery over de "bloedige zondag' In London derry, waar parachutisten destijds dertien burgers doodschoten. De Britse vereniging van journalisten (heeft gisteren een resolutie aangeno men waarin zij het 'betreurt dat vorig jaar pogingen zijn gedaan nieuws uit Noord-Ierland te censureren'. In de resolutie wordt er bij de pers op aangedrongen ondanks 'druk van eige naren en de regering onbevreesd de waarheid te rapporteren'. JOHANNESBURG (Reuter) De Londense fotograaf Charles Wuentin Jacobsen, de vorig jaar november in Zuid-Afrika werd aangehouden op grond van de wet tegen terreur en communisme, is gisteren in Johannes burg vrijgesproken van vergrijpen te gen die wet Hij was beschuldigd van plannen om openbare gebouwen en vert>ii>dingssy- stemen in en om Johannesburg en Pretoria te vernielen, zoals een tele fooncentrale, een regeringsgebouw en een dynamietfabriek. Jacobsen heeft toegegeven dat in zijn studio is gesproken over geweld als middel om de economie van Zuid- Afrika te ondermijnen, maar slechts in hypothetische zin. 'Ik ben van mening dat van een ontwrichting van de economie de zwarte waarschijnlijk meer te lijden heeft dan de blanke', aldus Jacobsen. KEULEN (DPA) Acht patiënten van een ziekenhuis in het Duitse stadje Duren bij Keulen zijn omgeko men bij een brand in de afdeling voor geestelijk gehandicapten. De hoofdingang was gesloten en de ra men konden niet door de patiënten zelf worden geopend. Brandweerlie den en verplegend personeel hebben meer dan 30 patiënten gered.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9