Vrouwelijke kostwinner vecht voor sociale hulp dichtbij iMm Verlaging van de 'atoomdrempe!' vertoont gevaarlijke aspecten' SS**>oaiBi Skol spreekt uw taal. Proeft maar. w mmentaar Serieus begin Trimmen met het hele land Boekenetalage JffiOW/KWARTET ZATERDAG 22 APRIL 1972 BIWEMAM» T3/K7 s eerste indruk van UNCTAD III na week is dat de rijke landen deze pijeenkomst toch aanzienlijk serieuzer Wijken te nemen, dan op grond van hun houding op de vorige bijecnkom- ten verwacht kon worden. Aan de [druk die zij bij de overgrote meerder heid van de mensheid vestigen is hen nu ich kennelijk wel iets meer gelegen "fian op de eerste en de tweede soortge- fijke conferentie het geval was. vele vage en ontwijkende geluiden |ie toen moesten voorkomen dat de lotwikkelingslanden hen ook maar op zin konden vangen, hebben plaats- laakt voor een aantal principiële litspraken en hulpvaardige suggesties lie wel degelijk stof zullen blijken te •veren voor het veel grondiger detail werk in verschillende commissies. igzamerhand was iedereen over CTAD-III zó pessimistisch gewor- :n dat men zich begon af te vragen larom deze reusachtige vergadering :nlijk nog moest worden doorgezet, aar de voorbereidingsmachinerie was iteraard niet meer stop te zetten en zo i.oofcvert de internationale bureaucratie leens een boeiende dwangsituatie op: 1 landen zitten nu bij elkaar en ten toch tot iets zien te komen dat sombere voorgevoelens weerspreekt, ieïojinister Langman heeft in Chili méér :gd, dan op grond van zijn nota van 17,(nige weken geleden verwacht kon ajorden. met name over het verder stten van de EEG en over de igeling van de schuldenlast van de me landen. Ook andere Europese en. hinisters hebben zich redelijk con- ?iarfructief opgesteld. ctrolaarbij heeft het zonder twijfel stimu- ^'rirend gewerkt dat belangrijke interna- ^ofcnale functionarissen van westerse iim.pmaf, zoals McNamara (Wereld- dr ank), Boerma (FAO), Mansholt EG-commissie) en Phillippe de Sey- s (ECOSOC) hun eigen achterland n"'ï>gal bezwerend hebben toegesproken. TesjeSenover verschillen van opvatting ooissen de arme landen over de vraag n-êejie tot de 25 minst ontwikkelde moet eel"orden gerekend komt nu ook de trdeeldheid binnen de EEG veel dui- fclijker tot uiting. En dat is een situa- waar het creatieve UNCTAD-secre- eeniriaat wel iets meer mee kan doen. iifsJet zou er goed aan doen de verschil- ^Jïde posities binnen de EEG eens kaaïrder uit te diepen. Er moet werkelijk Rajéér aan de hand zijn dan dat Neder- s*id en Frankrijk het voornamelijk in ievofondstoff en-overeenkomsten zoeken West-Duitsland in het vrijhandcls- trfincipe, zoals minister Giscard d'Es- viing zei. In tal van andere opzichten chtere leningen, ontbinding van de iropese associatiehulp aan Afrikaan- landen. minder landbouwprotectie >voort) staan Nederland en West- tsland eerder gezamenlijk tegeno- ii Jr Frankrijk. Het zou wel eens een *™Instpunt van de thans aan de gang ïo.ojnde UNCTAD kunhen worden, dat ei rijke landen er minder in slagen een °j°s .poten front te maken dan voorheen. iOWIETJE Beroep van schilderes op contraprestatieregeling afgewezen door Aukje Holtrop OOSTERLITTENT Man en vrouw zijn voor de wet gelijk. Ze liebben dezelfde rechten en dezelfde plichten tegenover elkaar; de man is niet (meer) het hoofd van het gezin en daaruit vloeit voort, dat de man ook niet altijd de kostwinner hoeft te zijn. Het kan ten slotte voorkomen, dat een vrouw zoveel meer plezier in werken lieeft, dat de man voor zichzelf niet het uitsluitend recht om bui tenshuis te werken opeist, en helemaal of gedeeltelijk de huishou delijke taken overneemt. Geertje van Oudheusden: mijn werk is een volledige dagtaak Daarbij komt, dat ik graag monumen- van de opbrengsten van een paar De maatschappij legt meestal nauwe lijks iets in de weg bij dit soort veranderende situaties, als de vrouw dan ook maar voor het inkomen zorgt. En er zou ook niets tegen moeten zijn, als de kostwinnende vrouw, omdat haar inkomsten te klein zijn om een gezin te onderhouden, beroep doet op de sociale wetten. Maar de praktijk is vaak anders. Zelfs zo anders, dat er nu een schilderes is, die tot de Raad van State toe haar recht op sociale hulp aan het uitvech ten is. Het gaat om Geertje van Oudheusden (28), beeldend kunstenares, die al anderhalf jaar probeert in aanmer king te komen voor de Beelden Kun stenaars Regeling (BKR), de contra prestatie. Geertje is getrouwd en heeft een dochtertje Koosje van drie jaar. Sinds een half jaar woont het gezin Van Oudheusden in het Friese Oosterlittens. omdat Geertje beter kan werken in het wijde land, waar ze niet door teveel mensen van haar werk wordt afgeleid. De zaak begon in Dordrecht, waar ze tot voor kort woonde. 'Ik vroeg eind 1970 contraprestatie aan, omdat ik vooral in mijn huwelijk veel ben gaan schilderen. Ik heb in Den Haag op de Koninklijke academie voor beeldende kunsten gezeten en daarna gaf ik les op verschillende scholen. Maar ik kreeg veel zelfvertrouwen in mijn eigen werk en capaciteiten, toen ik meedeed aan groepsexposities waar ik erg goede kritieken kreeg. Toen be sloot ik, dat ik wilde doorgaan met werken, en dan goed, dat wil zeggen full time. Ik ben ervan overtuigd, dat mijn werk goed is en ik wil de kans krijgen dat te tonen door keihard te werken. Maar als beginnend kunste» naar verdien je niet veel, je moet naam zien te maken en daarom wilde ik in de contraprestatie-regeling. Dan verdien je ook niet veel, een mini mumloon. maar je kunt leven en proberen te bewijzen dat je echt goed bent.' Werken verkocht Geertjes werk kwam in Dordrecht bij een ballotagecommissie die eenpa rig besloot dat haar werk zoveel ni veau had dat ze terecht een beroep deed op de BKR. 'Mijn man, Jan, was landmetersassistent. Hij moest zijn werk maar opzeggen, zeiden ze in Dordrecht, want dan kon ik, als kost winner in de contraprestatie komen. En dat deden we. Dordrecht liep al vooruit op de regeling, door vast een paar werken van me te kopen. B. en W. waren het eens met de beslissing van de ballotagecommissie en de cul turele raad van de gemeente'. Maar de rijksconsulent voor dit soort zaken Jaap ter Haar Jacob Simonsz De Rijk, watergeus. Uitgave: Van Holke- ma Warendorf Bussum. Prijs: 17,90. Ter Haar heeft een warmbloedige ro man geschreven over een onderdeel van een verzetsperiode van ons volk in een ver verleden. Bij de aanvang van de opstand tegen de Spaanse overheersing introduceert de auteur een Amsterdamse korenkoopman. Ja cob de Rijk. die na de beeldenstorm met lotgenoten uitwijkt naar Dantzig. Hij voegt zich op den duur bij de geuzenvloot van Lumey en wordt na de bevrijding van Vlissingen benoemd tot admiraal van Veere. Jacob Si monsz de Rijk is een historische fi guur, ook de inwoners van Amster dam, de ballingen in Emden en Dant zig, de edelen aan het Engelse hof en de geuzenkapiteins, die in het verhaal voorkomen, hebben werkelijk geleefd. Opmerkelijk is de wijze, waarop dit geromantiseerde levensverhaal van een admiraal tot stand is geomen. In het voorwoord lezen we o.m.: 'Op het eiland Mallorca woont, na een amb telijke loopbaan in het voormalige Nederlands-Oost-Indië, dr. H.A.L. ten Holder, een geschiedvorser met be langstelling voor de watergeus De Rijk, over wie o.a. P. C. Hooft in zijn 'Historiën' vrij uitvoerig heeft be richt. De 70 jaar oude dr. Ten Holder heeft Ter Haar geïnspireerd tot het schrijven van een biografie over De Rijk. Het is een beslist boeiend ver haal geworden, waarin onder meer wordt afgerekend met veel valse ro mantiek rondom het Geuzenverzet: het was een even bloedig als ongeor dend 'bedrijf in een verwarrende tijd. Rfs maakte bezwaar. Hij vond het vreemd dat een man ontslag nam, terwijl zijn vrouw daarna van de sociale regeling gebruik ging maken. En de minister van sociale zaken weas daarna de aanvraag van Geertje af. 'Geruild' Er lopen allerlei dingen door elkaar. In het rapport van de rijksconsulent stond, dat mijn werk een soort hobby was en dat ik niet beroepshalve kun stenares was. Daarbij kwam, dat ze niet begrepen, dat in ons gezin de kostwinner 'geruild' was. Eerst was het Jan en toen werd ik het'. Geertje vroeg herziening van de beslissing van de minister. Inmiddels verhuis den ze naar Friesland en daar begon alles van voren af aan. Weer een ballotagecommissie, die ook weer vast stelde dat het werk van Geertje ver boven de middelmaat was, maar even eens weer bezwaar tegen de kostwin- nersrol van Geertje. En de gemeente Baarderadeel (waar Oosterlittens deel van uitmaakt) wacht nu de uitspraak van de Raad van State af. Want zover is de zaak nu gekomen: begin maart werd Geertjes aanvraag voorgelegd aan de Raad van State. Het wachten is nu op de uitspraak, die moet uitmaken of Geertje verder aan het werk kan blijven, of dat Jan weer een baan zal moeten gaan zoeken. Kan Geertje niet proberen om de rol van huisboudster en die van kunste nares te combineren? 'Het werk dat ik wil doen eist je helemaal op. Ik kan onmogelijk zo nu en dan een uurtje schilderen, dan wordt het inderdaad een hobby voor de avonduren. Mijn werk is een volle dige dagtaak. Mijn dochtertje moet toch verzorgd worden, er is gewoon geen geld voor een andere oplossing. taal weric zou willen doen: wandschil deringen en zo. Maar dat vereist wel dat je van huis kunt, hele dagen ergens anders werken. Trouwens, ook exposities vragen vreselijk veel tijd. Je moet gaan inrichten, je moet rei zen. Dat valt niet te combineren, tenminste niet als je wilt proberen te bewijzen dat je echt goed bent. En dat wil ik, omdat ik voel dat ik kunstenares ben'. Vond Jan het vervelend om zijn baan op te zeggen? 'Ónder deze omstandigheden vond ik het de beste oplossing. Ik heb vanaf mijn 14e gewerkt (nu ben ik 36), ongeschoold werk. Dat heb ik altijd met plezier gedaan, maar als je naar ons beiden kijkt, dan is het veel belangrijker dat Geertje zich kan ont wikkelen dan ik. In mijn werk zou nooit iets te bereiken zijn. Wat ik erg graag zou willen is beeldhouwen, maar er is gewoon geen ruimte en geen geld om dat te doen. Dat is zo ontzettend duur. Ik heb nooit een scholing gehad, en er is voor mij ook geen enkele mogelijkheid om nu nog geschoold te worden. De maatschappij heeft me vanaf mijn veertiende jaar zien werken en ze kan er niet aan wennen, dat ik dat nu niet meer doe. Ik was de kostwinner en waarom zou ik dat niet blijven? Als het zou moeten, zou ik best weer willen werken, maar het zou toch doodzonde zijn, dat Geertje dan niets meer zou kunnen doen? Ze heeft een opleiding gehad waarin de overheid heel veel geinvesteerd heeft. Het is toch te gek, dat diezelfde overheid er dan niet voor zorgt,' dat er iets van die investeringen terechtkomt? Ik heb overigens genoeg te doen niet alleen het huishouden en Koosje, maar ook het werken aan ons huis. Daar moet nog wel wat aan gebeuren'. Aan de rand De afgelopen tijd is Geertje in feite kostwinner geweest. Het gezin leefde verkochte schilderijen, want de expo sities gingen door en er is belangstel ling voor Geertjes werk, gouaches mooie groenige landschappen met veel gras en planten. Maar lang kan dat niet doorgaan, omdat ze aan de rand van het bestaansminimum zitten. Geertje: 'Ik ben zo langzamerhand doodmoe van die hele zaak. Ik merk ook, dat het werken moeilijker gaat, omdat ik erg gedeprimeerd raak. Ik ben 't eigenlijk zat. en we zitten nu zo moeilijk, we zijn echt straatarm. Als de Raad van State mijn verzoek ook afwijst, dan hou ik er maar mee op. Dan moet ik me er maar bij neerleggen, dat ik m'n leven lang niet als kunstenares erkend zal worden.' De 200000 affiches die over het hele land verspreid zijn om iedereen op te wekken mee te doen aan de nationale trim-wandeldag hebben hun effect niet gemist. Vanuit 900 startplaatsen in alle hoeken van het land kan er vandaag een brokje gezondheid van tien kilometer bij elkaar gelopen wor den. Bedoeling van de organisatoren de Nederlandse sport federatie en de wandelsportbonden is dat in deze hartmaand het hele gezin gezon de beweging neemt, ledereen die er zin in heeft of daar de noodzaak toe voelt, kan op één van die 900 plaat sen een gulden betalen en mag dan, al of niet met gezinsleden, in mar- stempo, op een sukkeldrafje of in een slakkengangetje, het daar uitgezette parcours lopen. Omdat niemand zich eerder dan bij de start tussen tien en twee uur hoeft aan te melden, is nog niet bij benadering te zeggen, hoeveel mensen er vandaag mee zullen lopen. Een paar van de wandelaars zijn wel al bekend. Zij behoren tot groepen die apart benaderd zijn, zoals ministers, Kamerleden, bejaarden enz. Minister Geertsema bijvoorbeeld wandelt met zijn twee zoons mee, AKZO's van pers, radio en televisie bekende Bak kenist zet met zijn vrouw vandaag z'n beste beentje voor, staatssecretaris Vonhoff gaat vanuit Amserdam pro beren iets van z'n omvangrijke figuur 'In je recht' Jan: 'Je moet niet ophouden. Je bent toch overtuigd van je kunstenaars schap? Je staat in je recht. Misschien is er nog een mogelijkheid om je te beroepen op de Europese commissie van de rechten van de mens. We moeten kijken of dat dan kan' Er zijn meer getrouwde kunstenares sen die van de contraprestatie-rega- ling gebruik maken. Maar meestal is bij hen de dituatie zo, dat de man ook kunstenaar is en dan krijgt óf de één óf de ander hulp. Geertjes geval is waarschijnlijk wel uniek, omdat het kostwinnersschap er bij gehaald is. Terwijl aan kunstenaars die contra prestatie aanvragen nooit gevraagd wordt, of en wat hun vrouw bijver dient, is het bij vrouwelijke kunste naars kennelijk wel een punt, of de man iets verdient. En als die man niets verdient, zoals in het geval van an van Oudheusden, dan vraagt de overheid zich af of die man eigenlijk niet zou moeten gaan verdienen, om dat hij dat vroeger ook gedaan heeft. En omdat man en vrouw voor de wet gelijk zijn, is Geertje van Oudheusden nu al zo'n tijd bezig. Want wat haar en haar man is overkomen, vindt zij pure discriminatie. Van onze militaire medewerker De rol van kernwapens in de officiële NAVO-strategie van 'flexible response' is een omstreden zaak. De bezwaren, o.a. geuit in de dis cussie daarover binnen de ARP, zijn van ethische en van praktische aard. Een veiligheidsbeleid is etisch onaanvaardbaar, als het de moge lijkheid in zich draagt dat het westen als eerste in een conflict nu- cleare middelen zal gebruiken. Van praktische aard is de twijfel aan de bereidheid van Amerika om toestemming te geven voor zo'n ge bruik, waarbij immers de kans zou worden opgeroepen van een alles vernietigende vergelding tegen het eigen land. De commissie-Van Rijckevorsel is aan deze bezwaren min of meer voorbijge gaan. Zij beveelt al in het begin van haar rapport eenstemmig aan, dat 'te gen een voortzetting van de nucleaire taak, zoals sommige eenheden van de luchtmacht die thans vervullen, niet als zodanig bezwaar wordt gemaakt'. Naar verderop blijkt, is het binnen de commissie onomstreden 'dat ons land, dat zich stelt onder de Amerikaanse nucleaire bescherming, niet schroomt, door beschikbaarstelling van vliegtui gen voor nucleaire taken, mede-ver antwoordelijkheid hiervoor te dragen. Bovendien kan ons land hierdoor met meer kracht zijn stem doen horen in het bondgenootschappelijke overleg over nucleaire aangelegenheden'. Bezwaren Op deze redenering valt wel af te dingen. Daarover enkele opmerkingen. Ten eerste, onze mede verantwoorde lijkheid voor de NAVO-strategie wordt niet bepaald door de inbreng van middelen, maar door ons lidmaat schap van de NAVO. Noorwegen bij voorbeeld mag kernwapens Van zijn territoir weren, het blijft verantwoor delijk voor een eventueel als eerste gebruiken van kernwapens door de NAVO, omdat het als volwaardig part ner in het bondgenootschap heeft in gestemd met die strategische doctrine. Bezwaren tegen de 'flexible response' hebben de bedoeling de strategie in onderling overleg te veranderen. Zij zijn niet geboren uit een behoefte met schijnbaar 'schone handen' uit een gegroeide situatie te treden. In de 2e plaats, het is zeer belang, rijk dat wij onze stem laten horen in de Nucleaire Planning-Groep, juist omdat wij mede-verantwoordelijk zijn en blijven. Ook wanneer daarvoor een daadwerkelijke inbreng vereist zou zijn hetgeen zoals gezegd op goede gronden kan worden bestreden ,dan nog hebben wij daar de vliegtui gen niet voor nodig. Op ons grondge bied zijn taktische kernwapens opge slagen en de landmachtartillerie is ten dele nucleair (Honest John). Aan die bijdrage valt dan evengoed in spraak te ontlenen. Ten derde is het nog in een ander opzicht de vraag, of de commissie-Van Rijckevorsel het juist ziet met haar eenzijdige nadruk op de luchtmacht. Weliswaar 'zijn de extra kosten van het aanhouden van deze nucleaire ca paciteit gering', omdat aan de aanwe zige vliegtuigen met aanvalsopdrach- ten de nodige technische voorzienin gen zijn getroffen, maar de vervan ging daarvan staat voor de deur. Zou de nucleaire taak geen verschil maken voor de aanschaffingsprijs van het vervangende vliegtuig? Duurder De defensiecommissie van de CHU zei daarover vorig jaar: 'Indien deze met conventionele bewapening uitgeruste vliegtuigen ook nog een secun daire (nucleaire) capaciteit krijgen, is een veel gecompliceerder en derhalve duurder vliegtuig vereist van voor de primaire conventionele taak nodig is. Binnen het bondgenootschappelijk verband dient daarom door ons land te worden gestreefd naar een rege ling, waarbij de kleine landen zich beperken tot een conventionele taak. Het is opvallend, dat ook de commis sie-Van Rijckevorsel (althans de meer derheid daarvan, die vliegtuigvervan ging nog overweegt) bij de uitwer king de aanvalsopdrachten uit het takenpakket laat vallen. Dat is een goede gedachte, ook al omdat de stra tegische functie van nucleaire bom bardementen niet van nature aansluit bij de rol van een kleine mogendheid in een bondgenootschap. Maar de ge dachte is wel in tegenspraak met de (ADVERTENTIE) eerdere uitlatingen over mede-verant woordelijkheid en inspraak in nucleai re aangelegenheden, en bevestigt daarmede ons inzicht, dat de huidige nucleaire Iuchtmachttaak daarvoor een essentiële voorwaarde is. Minderheid Afzonderlijke aandacht vraagt tenslot te het minderheidsstandpunt. Daarme de komen wij terug op het hoofdpunt, want deze minderheid uit de commis sie-Van Rijckevorsel heeft een opstel ling gekozen, waarbij de afhankelijk heid van kernwapens nog zal toene men. Oud-minister Den Toom, die in de discussie een eerste gebruik door de NAVO nooit uitdrukkelijk heeft wil len uitsluiten, was toch zeer behoed zaam. In zijn nota ten behoeve van de kabinetsformatie 1971 wees hij op de noodzaak om de onevenwichtigheden in de opbouw van onze conventionele strijdkrachten te herstellen, 'wil flexi biliteit in de mogelijkheden tot ge loofwaardige afschrikking realiteit blijven en een aanvaardbare hoogte van de atooradrempel niet tot een vrome wens worden.' De minderheid negeert deze waarschuwing. Zij slaat een richting in, die wij niet willen. In plaats van de rol van kernwapens ln de veiligheidsstructuur terug te dringen, plaatst zij die meer op de voorgrond door een ingrijpende re ductie van ons conventionele vermo gen: 'een aanzienlijke inkrimping van de Koninklijke landmacht en het twij felachtig worden van de Koninklijke luchtmacht'. Een dergelijke 'verlaging van de atoomdrempel' vertoont vele gevaarlij ke aspecten. Als het vertrouwen in een lage atoomdrenmpel gerechtvaar digd is, groeit de kans die vij nooit zouden mogen lopen van een nucleaire escalatie in een Europees conflict. En wanneer het vertrouwen mis plaatst is, uit zich dat in een afne mende geloofwaardigheid van de Amerikaanse nucleaire garantie. Naar mate de Westeuropese politici dit in zien, valt een krachtiger streven te verwachten naar een eigen vervangen de afschrikkingscapaciteit, in de rich ting van de vorming van een Europe se kernmacht Maar dat zou een resul taat zijn, waarvan wel vaststaat, dat ook de minderheid van de commissie- Van Rijckevorsel het volstrekt afwijst. af te trimmen en verder marcheren onder andere Eerste Kamer-voorzitter De Niet, b en w van Den Haag met een aangal raadsleden, bewoners van een Limburgs bejaardentehuis, een Bossche wethouder, b en to van Alp- hen aan de Rijn, drie Apeldoornse wethouders en nog drie Eerste en Tweede Kamerleden in het nationale trimleger mee. Van de minister van defensie en de voorzitter van het comi té chefs van staven is alleen bekend dat ze deze wandeldag warm bij hun militaire volkje hebben aanbevolen. Op de Rozenburgse werf, waar van daag een supertanker te water wordt gelaoten, is ook een route uitgezet, speciaal voor de tewaterlatingsgasten. Niemand komt per auto, iedereen zal netjes z'n tien kilometer uitlopen. Iemand voor wie tien kilometer een beetje te veel is, mag ook vijf kilome ter gezondheid komen opdoen, net als ouders met kleine kinderen die zo'n eind niet halen. Eigenlijk mag alles, als elke trimmer maar niet vroeger dan tien uur vanochtend en niet later dan twee uur vanmiddag start. Van het bedrag dat t>an al die inge legde guldens uiteindelijk overblijft, worden permanente trimpar cour sen aangelegd. De gelden worden besteed in die plaatsen, waar in verhouding tot het aantal inwoners de meeste mensen hebben meegetrimd. klokkenfeest 'Er is geen stad denkbaar waar geen Eijsbouts-klokken terug te vinden zijn', zegt de vierde directeur in suc cessie Max F. H. Eijsbouts trots, wiens bedrijf maandag zijn honderdja rig bestaan viert. De feesttent naast dat bedrijf in Asten herbergt die dag zo'n tweehonderd gasten, onder wie de commissaris van de koningin in Noord-Brabant, de staatssecretaris van binnenlandse zaken en de burgemees ter van Antwerpen. Hoogtepunt van de feestdag wordt het gieten van de 7000 kilo wegende klok, die met z'n 21/2 meter hoogte in de Utrechtse Domtoren komt te hangen. Sinds horlogemaker Bonaventura Eijs bouts een eeuw geleden in het was huis van zijn vrouw torenuurwerken begon te maken, is er heel wat veran derd, maar het oude handwerk wordt nog precies zo uitgeoefend als drie honderd jaar geleden. Torenuurwer ken worden er nog steeds gemaakt, nog altijd worden er klokken gegoten en beiaards gemaakt. Op 't ogenblik wordt er o.a. gewerkt aan een beiaard voor de Olympische Spelen in Mllnchen. En het zal niet eenvoudig zijn een toren in Den Haag te vinden, waar de tijd niet door een Eijsbouts- klok wordt aangegeven. Misschien zit het er maandag wel in dat de honderdjarige Eijsbouts konink lijk' voor zijn naam mag zetten, maar zeker kun je zoiets natuurlijk nooit van tevoren zeggen. Feest wordt het in elk geval voor de directeur, die toevallig deze zelfde maandag een hal ve eeuw oud wordt. polsradio Een Japanse firma heeft ze gemaakt en nu zijn ze op de jaarbeurs van Hannover voor het eerst te zien: 'draagbare' radio's, die je desgewenst om pols of arm kunt hangen of als spelende decoratie in de kamer han gen. De draagradio's zijn er in felle kleuren en zijn volgens de firma speciaal uitgevonden voor tieners en twens. b!.ji Wie van bloeiende bloemen en bomen houdt, kan dit weekeinde zijn hart ophalen. Vooral veel trosnarcissen, vroege tulpen en hyacinten zijn te vinden in de kop van Noord-Holland, de omgeving van HAARLEM, Zuid- Holland en speciaal de Keukenhof. Op de Floriade in Amsterdam is de hoog- bloei van bolgewassen begonnen, de rhododendrons en azalea's zijn nog in Amstelhal te bezichtigen en de kassen staan er vol rozen, anjers orchideeën en chrysanten. Voor bloeiende bomen zorgen Zeeland (peren, pruimen en nog een beetje kersen), Utrecht (pruimen en kersen en een begin van peren en appels) en het Gelderse rivierengebied (peren, pruimen en kersen). In Limburg lopen de kersen en pruimen op hun eind, maar dit weekeinde zijn ze nog mooi. Voor wie geen zin heeft zulke afstanden af te leggen, nog even een herinnering aan het 25ste bloemencorso van de bollen streek, dat vanochtend om tien uur in Haarlem start. De 23 praalwagens, versierde personenauto's en muziek korpsen rijden over de Haarlemse Grote Markt (10.20 uur), door het centrum van Heemstede (elf uur), pauzeren van twaalf tot twee in Ben- nebroek, zijn om half drie in Hille- gom, een uur later in Lisse en komen om half vijf in Sassenheim aan. Open Vandaag en morgen houdt het NIVON open huis: in alle veer tien natuurvriendenhuizen van waaruit ook trim-wandeltochten moge lijk zijn mag iedereen overdag zomaar binnenlopen om te zien wat daar in zo'n NIVON-huis gebeurt. Het instituut telt al ruim 36.000 leden, maar wie het er leuk vindt, mag er ook best bij. Trimmen In de NCRV-televisiewedstrijd 'Waar of niet?' wordt altijd mentaal getrimd. Vrijdag gebeurt dat weer, maar de deelnemers zijn ditmaal al bij voor baat getraind: de ploegen komen na melijk uit Dalen (in Drente) en Klimmen (in Limburg). Swingbal Omdat de Dutch Swing College Band na zijn jubileumconcert in de Kurzaal destijds zoveel smeekbeden kreeg om nog zo'n gala-avond, geeft de band vanavond in de grote zaal van het Scheveningse Kurhaus op nieuw een gala-bal. Levensecht Heel andere geluiden zijn vanavond in de kantine van Philips in Stadska naal te horen, waar provinciale EH- BO-wedstrijden worden gehouden: akelig gekreun en gekerm uit de kelen van 'gewonde' slachtoffers, die zo luid en duidelijk in de hele zaal te horen zullen zijn dat het levensechter lijkt dan ooit Via dezelfde appara tuur zullen ook de al of niet juiste diagnoses van de deelnemers klinken. Het experiment schijnt uniek voor ons land te zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7