India en Pakistan starten overleg China bekent zich tot Derde Wereld op UNCTAD Spaanse oppositie start grote actie Oorlogsgewonden Bangladesj kunnen slechts hulp van buiten verwachten Britten breken opstand in Noordierse gevangenis Athene wijst imbassadeur van Bonn uit Roemenië zou willen bemiddelen in M.-Oosten Londen ontvangt Willy Brandt met veel egards Opnieuw uitstel van zitting SALT 'Kandidatuur voor Edward Kennedy te gevaarlijk' Djakarta: Papoea's gaven zich over N eger-Congr esleden klagen Amerikaanse minister aan Britse spoorweglieden gehoorzamen rechter 'Referendum in Frankrijk kan flop worden' [ROUW/KWARTET VRIJDAG 21 \PR11. 1072 Bl ITEXLAX» T7 K!l Bhoetto bereid Dacca voorwaardelijk te erkennen ISLAMABAD (AP, Reuter) India en Pakistan zullen volgende week woensdag vredesbesprekin gen beginnen in Murree. Dit is een heuvelachtig gebied in Pakistan op 50 km ten noorden van Is lamabad. Dit heeft een woordvoerder van het Pakistaanse ministerie van buitenlandse zaken gisteren bekendgemaakt. President Zoelficar Ali Bhoetto heeft rerklaard dat hij onder bepaalde voor waarden bereid is de nieuwe staat Bangladesj, die zich van Pakistan heeft afgescheiden, te erkennen. Bhoetto zei dit in een vraaggesprek met het Italiaanse weekblad L'Euro- peo. De Italiaanse journalist Oriana Fallaci tekende uit de mond van Bhoetto op dat hij onder meer dan de vrijlating wilde van de 93.000 Paki- staandse militairen die zich nog steeds in Indiase krijgsgevangenschap bevinden. Op de vraag hoe hij tegenover Bang ladesj stond, zei Bhoetto: 'Ik moet het zanvaarden. Ik ben zelfs bereid het te erkennen, mits India ons de krijgsge vangenen teruggeeft, als de moorden op de Bihari's (de in Bangladesj wo nende moslims uit Bihar) worden stopgezet en als de federalisten (voor standers van handhaving van de band met Pakistan -red) niét langer wor den vervolgd'. Bhoetto zei voorts te geloven dat Pakistan en Bangladesj binnen 10 tot 15 jaar in staat zullen zijn zich bin nen een federatie te verenigen. Maar als er ooit een federatie wordt gevormd zal dat moeten beginnen met het aanknopen van diplomatieke betrek kingen tussen Pakistan en Bangladesj, aldus Bhoetto. INDIA India heeft in een regerings-rapport gezegd dat een duurzame vrede en ARMAGH (AP, Reuter, UPI) Twintig Britse militairen hebben de gevangenis van het Noordierse stadje Armagh bestormd en er drie gijzelaars 'zonder ernstig letsel' bevrijd uit handen van negen opstan dige gevangenen, die een vrijgeleide eisten naar de grens van de Ierse Republiek, op slechts enkele kilometers afstand. De gevangenen worden ervan ver dacht te behoren tot het ondergrond se Ierse Republikeinse Leger .(IRA). Eerder op de dag waren zij voor de rechter in staat van beschuldiging gesteld wegens verboden wapenbezit. Nadat ze per auto naar de gevangenis waren teruggebracht, overmeesterden ie op de binnenplaats hun escorte twee cipiers en een politieman. Daar op verschansten zij zich niet hun gijzelaars in een dienstvertrek. LTHENE, BONN (Reuter, UPI, ^P) De Griekse regering heeft de terugroeping geëist van de Westduitse ambassadeur in Athe ne. Volgens Griekenland heeft de diplomaat, Peter Limbourg, de hand gehad in de ontsnapping van professor Georgis Mangakis naar West-Duitsland. Mangakis, een hoogleraar in het straf recht, was vorige week tijdelijk uit de gevangenis vrijgelaten, waar h ijeen straf van achttien jaar uitzat, vanwege een aandoening aan zijn ogen waar voor hij behandeld moest worden. Mangakis is toen onmiddellijk naar de Amerikaanse uchtbasis bij Athene ge bracht en vandaar met een Westduits vliegtuig naar de Bondsrepubliek ge vlogen. De Griekse regering is woedend over deze gang van zaken. Volgens haar is bier sprake van een ontvoering. De Westduitse ambassadeur werd op het ministerie van buitenlandse zaken ontboden en hem werd afgelopen dinsdag te kennen gegeven, dat hij niet welkom was op een receptie, die de regering 's avonds gaf. Diezelfde «vond kreeg Limbourg een lichte har taanval. De Griekse regering heeft Amrika opheldering gevraagd over het ge bruik van de luchtmachtbasis voor de 'ontvoering' van Mangakis. De Griekse kranten schreeuwen moord en brand en hebben krachtige maatregelen vande regering geëist om de 'soevereiniteit' van Griekenland veilig te stellen. In Bonn is nog niet officieel gereageerd op de uitwijzing van ambassadeur Limbourg. Het wachten was op de officiële nota. Mangakis zal rechten gaan doceren aan de universiteit van Heidelberg. Mij heeft een beroep op het Westen gedaan druk op Griekenland uit te oefenen opdat daar alle politieke ge vangenen worden vrijgelaten. Tijdens de onderhandelingen met de autoriteiten werd de gevangenis dooi militairen en politie omsingeld. Na een utfr werd een raampje van het bewuste vertrek stukgeslagen en ver scheen er iemand in politie-uniform, die riep dat hij de gegijzelde agent was en dat één van de gevangenbe waarders was gedood. Het vermoeden van de autoriteiten dat hier sprake was van een list, werd later bevestigd De militairen die met gasmaskers op de gevangenis bestormden onder dek king van braakgasgranaten, troffen al le drie gijzelaars levend aan. De ge vangenen werden volgens een woord voerder overmeesterd zonder gebruik van vuurwapens. De bekende Ierse filmacteur Peter O'Toole, die onder meer bekend ge worden is als 'Lawrence of Arabia', heeft gisteren zijn steun aan het Ierse Republikeinse Leger betuigd en ge zegd dat hij het ermee eens is dat de Britten uit Ulster worden verdreven. O'Toole maakt op het ogenblik in Italië de film 'Man of la Mancha'. Hij zei in een interview dat er in Noord- Ierland al jaren een oorlog aan de gang is die pas zal eindigen als de Britten dat deel van het eiland verla ten. De afdaling der 'provisionals" van het IRA had een goede politieke op lossing voor de problemen in Noord- Ierland, zei hij, en dat is een Ierland met twee gedecentraliseerde provinci ale regeringen die democratisch-socia- listisch moeten zijn, en niet marxis tisch. HELSINKI (Reuter. UPI) Voor de tweede keer is de 12aste plenaire zitting van de Russisch-Amerikaanse besprekingen over beperking van stra tegische wapens (SALT) uitgesteld. Voorzitter Semjonow van de Sowjet- delegatie zit nog steeds in Moskou met zijn regering te overleggen. Amerikaanse conferentiekringen boij- ven er de nadruk op leggen dat er geen sprake is van een conflict tussen beide landen. Werkgroepen vergade ren nog steeds dagelijks over techni sche details. Vanuit de Russische de legatie is expliciet te vernemen dat het uitstel geen verband houdt met de verhevigigde strijd in Indo-China. Waarnemers speculeren erover of Semjonow wellicht een bijna gereed gekomen overeenkomst met zijn last gevers aan het doorpraten is. De Rus sische delegatie had haar voorzitter overigens wel degelijk gisteren al in Helsinki terugverwacht. De beide de legaties zouden onder druk van hun regeringen staan om een overeen komst rond te krijgen voordat presi dent Nixon volgende maand Moskou bezoekt Intussen is voor een nieuwe plenaire zitting geen vaste datum afgesproken.- een herstel van de normale betrekkin gen met Pakistan op de verlanglijst van New Delhi staan. India is bereid bilaterale besprekingen te beginnen om alle hangende kwesties met Paki- stand te bespreken, aldus het Indiase regerings-rapport. 'Wij hopen dat Pa kistan de uitgestoken vriendschaps hand wil aanvaarden en zijn confron tatiepolitiek jegens India wil opgeven. Deze politiek heeft in het verleden geleid tot vier conflicten. Wij hopen dat nieuwe banden van vriendschap en goed nabuurschap zullen worden gesmeed ten gunste van onze beide volken', zo vervolgt het jaarrapport 1971-1972 van het Indiase ministerie van buitenlandse zaken. De besbrekingen van 26 april zullen voor India worden geleld door D. P. Dhar, de voorzitter van de kabinets commissie van buitenlandse zaken. De Pakistaanse delegatie staat onder lei ding van Aziz Achmed. die secretaris is van het ministerie van buitenland se zaken en Rafi Raza, de speciale adviseur van president Bhoetto. Later zullen wellicht topbesprekingen tus sen de Indiase premier Indira Gandhi en president Bhoetto worden gehou den. Maar de datum daan-oor 6taat nog niet vast. GEEN VOORWAARDEN De Indiase delegatieleider Dhar heeft gisteren verklaard 'onbevooroordeeld' naar Pakistan te zullen reizen, 'wij zullen aan de onderhandelingen met Pakistan beginnen zonder voorwaar den vooraf, zei hij. NEW YORK (REUTER) Senator Edward Kennedy zal dit jaar niet dingen naar de kandidatuur van de Democratische partij voor het presi dentschap, omdat zijn moeder meent dat de kans dat hij vermoord wordt als hij dit wel doet, te groot is. Dit blijkt uit een vraaggesprek met mevrouw Rose Kennedy, de 81-jarige moeder van de senator, gepubliceerd in 'Ladies Home Journal. Als Edward president wil worden, kan hij beter een andere kans afwachten, zo zei zij. Ik geloof dat het gevaar nu te groot DJAKARTA (AFP) Het Indonesi sche persbureau Antara meldt, dal zesentwintig leden van de beweging 'Vrij Papoea', onder leiding van Naok Roemparpam, zich te Sor, ten noorden van Biak in West-Irian, aan Indonesi sche veiligheidstroepen hebben over gegeven. De Indonesische militaire bevelhebber van Biak, luitenant-kolonel Hendrik Wiradinata, heeft volgens Antara verkaard, dat Roemparpam en zijn aanhangers zich uit hun schuilplaat sen in de bergen hebben begeven om zich met hun wapens, waaronder bij len, spren, pijlen en bogen, over te geven. WASHINGTON (REUTER) Der tien neger-Congresleden hebben bij de rechtbank in Washington een aan klacht ingediend tegen de Amerikaan se minister van financiën, John Con- nally. Zij menen, dat de invoer van chroom uit Rhodesië in strijd is met de Amerikaanse verplichtingen krach tens het handvast van de Verenigde Naties. Het Amerikaanse Congres heeft het embargo op de invoer van Rhodesisch chroom in het begin van dit jaar opgeheven en mnstiens één schip heeft reeds een lading chroom uit Rhodesië in de VS aangevoerd, in weerwil van een VN-embargo op der gelijke verschepingen. De indieners van de aanklacht willen dat Connally en de Amerikaanse dou ane al het chroom, dat sinds de opheffing van het Amerikaanse em bargo is ingevoerd, in beslag laten nemen. CAIRO, TEL AVIV (Reuter, UPI, AP) Het diplomatieke reissei- zoen in het Midden Oosten is opeens weer uitgebroken, nu zowel de Israëlische als de Egyptische regering zich enigszins zorgen schijnetn te maken over een eventuele uitverkoop van hun belangen door hun naaste bondgenoot tijdens het bezoek van president Nixon aan Mos kou eind volgende maand. Premier Edward Heath van Engeland (links) begroet zijn Westduitse collega Willy Brandt op het vliegveld. Beide heren zijn in Londen tweedaagse topbe sprekingen begonnen. Brandt en Heath hebben gisteren al afgesproken op de bijeenkomst van tien EEG-landen ln oktober in Parijs concrete stappen te zet ten op de weg naar een Europese economische en monetaire unie. LONDEN (AP, Reuter, UPI) De Westduitse bondskanselier Willy Brandt is gisteren in Londen aangekomen voor een tweedaags top- gesprek met premier Edward Heath. Aangenomen wordt dat Brandt de nadruk zal leggen op de Oostpolitiek, die hem in eigen land nogal wat moeilijkheden oplevert en waarbij krachtige Britse steun hem en zijn partij behulpzaam zou kunnen zijn. Daarnaast zal Brandt uitvoerig met Heath van gedachten wisselen over de EEG. die de Britse regeringsleider de laatste tijd nogal wat grijze haren heeft bezorgd. Onmiddellijk na aankomst trok Brandt met zijn Conservatieve gast heer naar de ambtswoning Downing- street 10 om het topberaad te begin nen. Naast de Oostpolitiek en de EEG staan nog andere onderwerpen op het programma, zoals de betrekkingen tussen Europa en de rest van de wereld, voornamelijk met de VS; in ternationale monetaire problemen en internationale kwesties, zoals China, het Midden-Oosten en de ontwikkelin gen in Zuidoost-Azië. Als teken van de hoge Britse achting voor Brandt die tijdens de Tweede Wereldoorlog buiten Duitsland tegen de nazi's streed en als waardering voor diens buitenlands beleid, is de Westduitse regeringschef gisteravond aan een staatsbanket ontvangen op ihvitatie van koningin Elizabeth. Dit eerbetoon wordt meestal beperkt tot staatshoofden, die een officiële visite brengen. Op het vliegveld in Londen zei Brandt dat hij de uitnodiging van de Britse koningin op Windsor Castle te komen dineren zeer op prijs stelde. Brandt wordt vergezeld van zijn in Noorwegen geboren vrouw Rut. De Britse Labour Partij is aanzienlijk in populariteit teruggevallen door de interne breuk over het toetreden tot de EEG. Dit blijkt uit een opinieon derzoek van het Gallupinstituut dat gisteren is gepubliceerd. Voor het eerst was de populariteit van Harold Wilson lager dan die van premier Heath. Nog opvallender was het dat Roy Jenkins, die door het EEG-geschil als vice-leider van de par tij en schaduwminister van financiën aftrad, nu populairder is dan Wilson. Volgens de peiling zou nu 43 pet. van de kiezers achter de Conservatieven staan tegen 44,5 pet. voor Labour. 10 pet. voor de Liberalen en 2 pet. voor andere partijen. Een maand geleden kreeg Labour, nog steun van 52,5 pet. van de ondervraagden. Een verlies dus van 8 pet. De meest opzienbarende visie legt ongetwijfeld de Israëlische premier Golda Meir af. Zij is door premier Maurer van Roemenië uitgenodigd voor een officieël bezoek aan Boeka rest begin volgende maand. In Israël wordt druk gespeculeerd over het waarom van die uitnodiging. Partijlei der Caucescou heeft net een uitge breide reis aan diverse Afrikaanse en Arabische landen gebracht en zich zo wel in Algerije als in Lybië bepaald niet pro-Israëlisch uitgelaten. Zijn op merkingen over de noodzakelijke ont ruiming door Israël van de bezette Arabische gebieden en zijn verbale steun aan de Palestijnse zaak zijn echter in Jeruzalem helemaal niet slecht gevallen, terwijl men daar an ders altijd uiterst gevoelig voor dit soort opmerkingen is. Afgelopen week eind kwam de Roemeense ondermi nister van buitenlandse zaken, Maco- vescu, onverwachts naar Jeruzalem. Hij heeft toen de uitnodiging gedaan aan mevrouw Meir. Roemenië is het enige Oosteuropese land, dat diplomatieke betrekkingen met Israël onderhoudt. De overige landen in Oost-Europa verbraken na de juni-oorlog van 1967 de betrekkin gen. Bovendien heeft Roemenië uit stekende handelsrelaties met Israël en zich net tijdens het bezoek van Ceaucescou aan Cairo weer met Egypte verzoend. Gewoonlijk goed ingelichte kringen in Jeruzalem hebben ontkend, dat de Roemeense onderminister bij zijn uit nodiging aan Golda Meir ook heeft gesproken over een mogelijke bemid delingspoging van Roemenië. Maar er wordt niettemin in Israëlische rege ringskringen aan de mogelijkheid ge dacht, dat de Sowjet-Unie via Roeme nië een nieuw vredesinitiatef zou willen lanceren. Tevens wordt gezegd, dat president Sadat van Egypte aan Ceaucescou te kennen zou hebben ge geven, dat hij nog steeds voor een politieke oplossing van de crisis voelt Het Britse blad Evening Standard gaat nog een stapje verder. Het be richt, dat het bezoek van Golda Meir aan Boekarest samenvalt met dat van 'een hooggeplaatste Egyptenaar'. Vol gens de Evening Standard zou Cairo een nieuw plan hebben opgesteld voor een regeling en zou dat plan de instemming hebben van zowel de Sowjet-Unie als Roemenië. De Israëlische minister van buiten landse zaken Eban heeft vandaag een gesprek met zijn Amerikaanse ambt genoot Rogers. Bij zijn vertrek uit Israël sprak hij de mystieke woorden: 'Het belang van de bekendmaking (van de Roemeense uitnodiging) over schrijdt de Israëlisch-Roemeense be trekkingen'. De derde reiziger uit het Midden Oosten is president Sadat van Egypte, die voordat Nixon naar de Sowjet- Unie gaat, eveneens naar Moskou gaat. Volgens goed Ingelichte kringen in Cairo wil hij nieuwe wapens vra gen en ijzersterke garanties hebben, dat er geen overeenkomst tussen Rus sen en Amerikanen ten koste van Egypte zal worden gesloten. Hij zoekt totale overeenstemming met de Russi sche leiders, opdat deze vanuit een bepaald gefixeerd standpunt, dat ook het Egyptische is, met Nixon zullen praten. Sadat zou volgens die goed ingelichte kringen in Cairo aan Egyptische politieke leiders hebben verteld, dat de Russen hiermee ak koord zijn gegaan. Diezelfde bronnen zeggen, dat Sadat geen hoop meer koestert dat de missie- Jarring enig nut zal opleveren. Gun nar Jarring zou zelfs hebben laten weten, dat hij zijn functie van speci aal afgezant voor het Midden Oosten wil opgeven, omdat hij zelf er ook niets meer in ziet LONDEN (Reuter) De drie vak bonden van spoorwegpersoneel in En geland hebben besloten gehoor te ge ven aan het bevel van de industriële rechtbank een afkoelingsperiode in acht te nemen van twee weken en de langzaam-aan acties te staken. Deze actie volgde op het loonconflict, waar bij de 290.000 Britse spoorweglieden 16 procent loonsverhoging eisten ter wijl de spoorwegen ruim 12 procent wilde toestaan. De spoorwegacties hebben eerder deze week een grote chaos in Engeland veroorzaakt. De industriële rechter heeft de groot ste Britse vakhond, de Unie van Tran sport en Algemene werknemers (TGWU) een boete opgelegd van 50.000 pond sterling wegens minach ting voor uitspraken van het hof. SANTIAGO DE CHILI (Reuter/ AFP) China heeft op de derde UNCTAD in Santiago een felle aanval gedaan op de VS en de Sowjet-Unie beide. De VS werd door de Chinese vice-minister van buitenlandse handel 'Tsjoe Hua-Ming agressie en expansie verweten. 'Zij drukken de grond- stoffenprijzen naar beneden, mo nopoliseren de monetaire aange legenheden, vergroten de kapi taal-export en plunderen de hulp bronnen van andere landen'. En over de Sowjet-Unie zei hij: 'De andere grootmacht heeft een politiek van agressieve expansie gevoerd door binnen te vallen in andere landen en in hun interne aangelegeheden tus- sebeide te komen. Zij beheerst hun economie en plundert hun welvaart'. Overigens stapten de Chinezen samen met de Russen en andere vertegen woordigers van communistische lan den verenigd de zaal uit toen de Zuidkoreaanse afgevaardigde het woord nam (omdat zij de Zuidko reaanse regering niet erkennen). De Zuid-Koreaan zei vervolgens dat de vooruitzichten voor vrede in de we reld nog nooit zo goed zijn geweest. 'Zoals de overweldigende meerderheid van Aziatische, Afrikaanse en Latijn- samerikaanse landen is China een ont wikkelingsland en het behoort tot de Derde Wereld', zei Chou. Opmerkelijk was zijn waarschuwing dat onafhanke- MADRID (Reuter) De verboden linkse oppositie in Spanje bereidt een grootscheepse actie voor tegen het regime van generaal Franco. Deze actie, die een ongekende omvang zal aannemen, omvat onder meer een oproep tot een algemene staking en een massale demonstratie ter gelegenheid van 1 mei. Dit is uit bronnen in de Spaanse illegaliteit vernomen. De actie zal maandag van start gaan met een reeks wilde stakingen op Madrileense fabrieken en in aanbouw zijnde gebouwen. De actie wordt georganiseerd door leiders van vier ondergrondse oppositiegroeperingen: de socialistische partij, de communistische partij, de trotskistische revolutionair communistische liga en de arbeiders-com missies, die als ondergrondse vakbeweging opereert. lijkheid en self-reliance (op eigen be nen staan) niet moeten betekenen dat landen zichzelf gehéél bedruipen en zich van de buitenwereld afzonderen. 'De ontwikkeling van de handel tus sen verschillende landen op basis van gelijkheid en wederzijds voordeel zijn alleen maar bevorderlijk voor de zelf standige ontwikkeling van landen', be toogde hij. De Arabische landen liepen eruit "toen de vertegenwoordiger van Israël, Gide on Rafael, het woord voerde en"- een 'vredesfonds' voorstelde voor de ont wikkeling van het platteland en de industriële groei in het Midden Oos ten. Het zou gevormd moeten worden uit wederzijdse bezuinigingen op de bewapening en gezamenlijk beheerd moeten worden. Achter de schermen woedt onder de vertegenwoordigers der ontwikkelings landen een hevige discussie over de uitverkiezing van een groep van 25 minst-ontwikkelde landen waaraan enige rijke landen reeds extra hulp toegezegd hebben. Het zijn 16 Af rikaanse, 8 Aziatische en slechts één Latijnsamerikaans land. (Haïti). Zo wel Aziatische als Afrikaanse verte genwoordigers vinden de criteria (minder gemiddeld inkomen dan 100 dollar per jaar en 80 percent analfa betisme) onjuist (Dichtbevolkte lan den met ontzagwekkende problemen als Indonesië, Bangla Desj, Pakistan en India behoren er niet toe red.). Maar pogingen om aan de 25 uitver korenen te gaan wrikken zullen ont moet worden door nieuwe eisen van de Latijnsamerikaanse groep. MINISTER LANGMAN Uit de rede van de Nederlandse mi- u:ster van economische zaken. Lang- man, zij genoteerd, dat van de vergro ting van de EEG gebruik moet wor den gemaakt om de toegang tot de Euromarkt voor alle ontwikkelings landen op niet-discriminerende basis te verbeteren. Nederland wenst een zodanige koppeling van speciale trek kingsrechten en additionele ontwikke lingshulp dat het internationale mo netaire stelsel er bevredigender door zal functioneren. De rijke landen be horen in 1975 het criterium van 0.7 percent van het nationaal produkt aan zuivere overheidshulp bereikt te heb ben en voorts moeten ze in overleg met hun industrie regelingen treffen cm de invoer van industrieprodukten uit arme landen met 15 percent per jaar te doen toenemen. De Franse minister van Financiën Gi- scard d'Estaing zei dat de periode waarin een groep van ontwikkelde landen de internationale monetaire problemen bestuderen, afgelopen is. 'Niemand zou dat nu meer durven opperen', zei hij. Hij deed een uitval naar de VS door naar aanleiding van de nodige hulp aan de minst-ontwik: kelde landen te verklaren, dat de VS het in tegenovergestelde richting schijnen te zoeken. De verschillen van inzicht binnen de EEG hadden 'geen onaangenaam karakter' zei hij. West- Duitsland huldigt vrijhandelsprincipe terwijl Frankrijk en Nederland een grotere publieke hulpinspanning wen- sen. PARIJS (Reuter) Franse opi niepeilers hebben president Geor ges Pompidou een zeer magere winst voorspeld bij het zondag te houden EEG-referendum. DACCA De oorlog in Oost-Ben galen heeft een heel leger van kreupelen achtergelaten. Deze moeten voortaan als zij ten minste niet geholpen worden door het leven strompelen, krui pen of zichzelf voortschuiven. De jonge staat Bangladesj heeft na melijk geen financiële middelen om kunstledematen te fabriceren of te monteren en de slachtoffers een behoorlijke rehabilitatie te geven. Deze ongelukkigen, die de oorlog hebben overleefd, zullen daarom geen enkele mogelijkheid hebben om zonder buitenlandse hulp hun normale activiteiten van vroeger te hervatten. Dit heeft de president van Bangladesj, Aboe Sayed Chowdhoery aan het pers bureau UPI meegedeeld. Speciaal in de laatste oorlogsdagen en in de periode daarna ontploften er mijnen in de straten en de stegen. Ook vielen er talloze slachtoffers on der de burgerbevolking ten gevolge door R. M. Sorge van het persbureau UPl van achtergelaten explosieven, die ontploffen. Van niets vermoedende mensen uit alle leeftijdsgroepen, wer den de benen afgerukt of de armen verbrijzeld, als zij naar hun bezittin gen zochten of eenvoudig door hun buurt wandelden. Artsen hebben met behulp van de zeer beperkte medische voorraden en instrumenten gestreden om levens te redden, maar als zij eenmaal genezen zijn, worden de voorgoed verminkten uit het ziekenhuis ontslagen en aan hun-lot overgelaten. Een naamgenoot van de president, dr. M. Chowd- hoerry, resp. deken en chef-arts van de medische faculteit en het zieken huis in Dacca, schat het aantal men sen in de nieuwe staat, dat dringend kunstledematen nodig heeft, op onge veer tienduizend. Tijdens een twee uur durende rondgang aan het zieken huis vertelde hij aan een verslaggever van het persbureau UPI over de mas sale menselijke ellende, waarmee hij de strijd tracht aan te binden. Lopend langs de honderden patiënten in de overvolle zalen, identificeerde dr. Na- bi Alam Khan, de adminisstrateur van de afdeling chirurgie, enkelen van de gewonden: 'Jahoel Khan, 20 jaar oud, verloor zijn rechterbeen bij een mijn- ontploffing Afaz Ooeddin, 12 jaar, linkerbeen verbrijzeld door een ont ploffende mijnAsjrafoel Karim, 16 jaar, beide bovenbenen verlamd door een verdwaalde kogel, die zijn rugge- wervel beschadigde..Y. Anis, een bewaker, wiens rechterbeen onder de knie verbrijzeld werd STOMPEN Hij gaat maar door met het opnoemen van namen, leeftijden en verwondin gen, terwijl de patiënten in hun ledi kanten onder rode dekens liggen. Sommigen zijn aan het piekeren, an deren lijken onverschillig, weer ande ren tonen zich vrolijk ondanks hun droeve omstandigheden. Voorzichtig bewegen zij hun beschadigde ledema ten om de stompen te laten zien. En hun blikken naar de vreemde bezoe ker schijnen te vragen: 'Wat zal er nu met me gebeuren?' Er zijn nauwelijks verbandmiddelen in het ziekenhuis van Dacca, maar de windsels zijn schoon en goed verzorgd en er is geen teken, dat de gewonden infecties heb ben opgelopen. 'Het ziekenhuis heeft een capaciteit van 700 patiënten. \ye hebben er nu meer dan 1600 en moeten honderden patiënten wegsturen, nl. degenen met iets minder ernstige verwondingen', vertelt de administrateur. Ledikanten met patiënten erin zijn overal, waar er maar plaats is, neerge zet, in de hallen en overlopen. En er is alleen een heel smal gangetje vrij gehouden, waardoor de artsen en ver pleegsters zich kunnen bewegen. In één van de zalen hinkt een klein jongetje aan zijn moeders hand. Zijn linkerbeen is er niet meer. Maar hij is toch in staat om zich alleen tussen de ledikanten te bewegen, hinkend op zijn rechtervoet en nogal vrolijk pra tend met één van de verpleegsters. 'Hij is hier nu voor een onderzoek. We hebben hem vorige week ontsla gen', vertelt de dokter. Twee jonge tjes van elk tien jaar oud liggen vlakbij nog in hun ledikanten. Het zijn Soeddir Chandra en Yar Moham med. Ze hebben beiden door mijnen een been verloren. Misschien zouden ziekenhuizen en ac tiegroepen overzee iets kunnen doen voor deze mensen, door hen bijvoor beeld voor rehabilitatie enige tijd op te nemen en hen kunstledematen te verstrekken. Bangladesj kan dat abso luut niet. De staat heeft inderdaad geen cent voor deze 'luxe' over. Premier Pompidou Uit een opiniepeiling, waarvan de uitslagen in het dagblad zijn gepu- bliceerd blijkt dat slechts 48 procent 1 (De Figaro) van de ondervraagden - een minderheid van de kiezers van plan is 'ja' te zeggen op de door Pompidou gestelde vraag. 35 procent van de kiezers wil zich van stemming onthouden, terwijl 17 procent een 'neen' wilde uitbrengen. Medewerkers van Pompidou hebben zich gehaast te verklaren dat de presi dent al tevreden is met 45 procent 'ja'-stemmers en een percentage van 50 en meer azl beschouwen als een /werkelijke overwinning'. Zij wijzen erop dat de Franse president zich nog persoonlijk via radio en tv tot de kiezers zal richten en daarmee zijn aanhang zal vergroten, et nog te houden Deense EEG-refe rendum baart de regering in Kopen hagen zorgen, nu gebleken is dat een kwart van de Deense ondernemingen van plan is de produktie over te hevelen naar de EEG-landen indien de Deense kiezers toetreding tot de Europese Gemeenschap afwijzen. Een en ander was gebleken uit een rondvraag bij bijna 750 firma's, die I bijna de helft van alle industriewer- - kers in Denemarken in dienst hebben. I Daarvan wilde 27 procent eventueel naar de EEG-landen verhulzen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9