AJAX IS KAMPIOENSELFTAL' ouden tijd or Merckx et zege nog iet terug Judit Magos rijp voor 'Europese' doorbraak Strafzaken binnen eigen kring m "iï/te/z kost nog veel geld Dynamo Moskou na strafschoppen in Cup-finale Tsjechen onttronen Rusland Den Butter en Bregman duel langs de kant WABTET VRIJDAG 21 APRIL 1972 SPORT T13/K15 "Portugese pers bewondering voor Amsterdammers Ibu Kaj inze sportredactie uq ABON Twee Portugese ochtendbladen is ten gistermorgen eer aan Ajax, dat in Lis- Benfica had uitgeschakeld voor de finale poile Europa Cup. De 'Diaro de Noticias' zegt •u jn voorpagina: 'Benfica gestuit, 00. Onze voorhoede heeft niet een keer de defen- barrière van de Nederlanders kunnen door- n. Laten wij onze bewondering uiten voor Het is een zeer grote ploeg, een tegenstan- an niveau ook, een geweldige eenheid. Ben- '^«"noopte op een overwinning, maar had niet de mogelijkheden in deze wedstrijd als Inge dat mét een voorsprong was begonnen', indo Pires schrijft verder: 'Benfica heeft met enthousiasme dan met inzicht aange- lel Onze ploeg had niet de rust te profiteren e druk die op de tegenstanders werd uit- ;nd en die lange tijd heeft geduurd. De ntwi ïdse dijk weerstond de aanvalsgolven van De ploeg is vaak in het offensief ge- maar zag zijn pogingen stuk lopen op die zich onpasseerbaar toonde, zelfs bij de 201 afstandsschoten'. Monteiro zegt in hetzelfde dagblad: 'De he 's hebben in de hel van Da Luz, waar een heerste zoals wij zelden hebben meege- ZJ, een geweldige indruk achtergelaten'. De naai noemt Artur, de man die Keizer vrijwel m ;de, de meest opvallende speler bij Benfica ;er< over ^em: 'Een man om in de gaten te in, snel als een gazelle, venijnig als een mus- !n spelend met de allure van een grand ops ur'- ovc> Het sportdagblad A Bola maakt in vette letters duidelijk: 'Rotterdam verboden in te rijden voor Benfica. Finale voor intelligent en uitzonderlijk actief Ajax'. Ook in A Bola: 'De wedstrijd in het Estadio da Luz was een herhaling van Amster dam. Ook nu viel de thuisclub voortdurend aan en moest de andere ploeg met alle inzet verdedi gen. Ajax is een kampioenselftal, ook in het ver dedigen. Keizer en Cruijff verloren zich in indi vidualistische acties. Benfica heeft constant aan gevallen, maar de Hollanders hebben koel bere kend, nuchter en zakelijk afgezien van de aanval omdat zij er de voorkeur aan gaven terug te val len op dat deel van het spel waarin zij zich het sterkste wisten, een gesloten verdediging die voortdurend waakzaam bleef'. O Seculo zegt op de voorpagina onder een grote foto van Euse/bio: 'De Portugese kampioensploeg heeft constant gedomineerd. De aanvalsdrift stierf echter op de kracht van een onverzettelijke Nederlandse verdediging'. En verder: 'Ajax heeft in Lissabon laten 'zien dat het waarlijk een groot Europees kampioen is'. Voor die 'grote Europese kampioen' Ajax, die op 31 mei in het Feyenoordstadion het Italiaanse Inter in de finale ontmoet, ziet de naaste toe komst er 'zonnig' uit. Een opgetogen Keizer zei zelfs: 'De situatie is beter dan vorig jaar'. Toen namelijk moest Ajax in een tijdsbestek van slechts enkele weken een overladen programma afwerken, dat uiteindelijk te veel van de ploeg zou vergen. Sparta kon in een overgespeelde be ker finale nog wel worden overwonnen, tegen Feyenoord ontbraken de kracht en de concentra tie om het landskampioenschap veilig te stellen. En tenslotte heeft Ajax in Londen lange tijd moeten worstelen voor Arie Haan met een tweede goal Panathinaikos bedwong echter niet in een briljante strijd van de ware Europese bekerkam pioenen. Nu is dat anders. Keizer: 'Er zit nog van alles in. In sommige opzichten mag je spreken van een ideale uitgangspositie. Tot aan de finale hebben we liefst zes weken. Dat is punt één. En wait de conditie betreft: 'Ik wil niet zeggen dat de komende wedstrijden makkelijk worden, maar we kunnen redelijk ontspannen spelen tegen clubs die zelf de punten hard nodig hebben. En wat betreft de bekerfinale. 11 mei. dan kunnen we al kampioen zijn. Dat betekent voor de FC Den Haag dat zij komende seizoen in ieder ge val Europees bekervoetbal speelt, hoe de uitslag in de finale ook zal zijn". Blijft, nu al, de voldoening, dat Ajax dit seizoen opnieuw tot grote prestaties in staat is gebleken. Cruijff: 'Ik acht dit bereiken van de finale van dit toernooi van groot belang. Niet zozeer voor mij persoonlijk, alswel voor het geheel. Voor de spelers van de selectie en de technische lei ding en daarmee ook voor de club Ajax en het bestuur. Er zijn met name dit seizoen toch nogal wat moeilijkheden te overwinnen geweest. En als ik dan zie hoe de zaken zich hebben ontwikkeld, dan mag ik zeggen, dat dit voor ons heel belang rijk is geweest'. ze speciale verslaggever ERS Eddy Merckx heeft geen vrienden. Hij was en is een kt eenzame. Steun in de koersen krijgt hij niet van vrienden, eten voor hem gekocht worden. Lomme Driessens, de invloed- loegleider, smeedde in de vroetgere jaren de combines voor Die tijd is voorbij. Merckx heeft het aan den lijve ondervon- ij moest tot gistermiddag wachten voordat hij in een koers Gimondi, zonder Motta, zonder Verbeeck en zonder Ocana na San Remo zijn tweede grote overwinning in dit seizoen kon De zege in Luik-Basternaken-Verviers mistte echter wel de celijke glans. >NDd, 5 loc *eV' II pe van Merckx heeft moeten totdat de Italianen zich op in schiereiland hadden terug- n, voordat zij de baas een overwinning kon schenken, erlagen in de Ronde van en, Gent-Wevelgem en Parijs waren in Verviers echter ;eten. Merckx en de zijnen echts datgene wat er van hun rwacht. Eerste luitenant Her- Springel: "Vandaag moésten oon winnen. Ons strijdplan eoudig. Het veld was niet al Wij konden ons de luxe ren om steeds maar weer aan i. Iedereen in de ploeg heeft voor Eddy gewerkt. Het is 1 gelukt, ekenend voor de Merckx van en dat hij moest wachten tot kste tegenstanders verdwenen Dit keer was er geen Ver- lie hem zoals in Milaan-San en cadeautje gaf. Maar deze hij de hulp van Verbeeck Zoals hij ook de hulp van loegleider Lomme Driessens leren. Driessens was de man voor zijn helpers zorgde, is geen mens voor de ande- heb vrienden en die hielpen het verleden, iden' van Driessens waren in nate van hem afhankelijk, s immers is de man die tallo- :rs bij verschillende ploegen dergebracht. Als dank daar- ren die renners maar al te xeid om datgene te doen dat s opdroeg al ging dat tegen ploegtaktiek in. En als er eens problemen waren, had s altijd een flinke geldbuidel e hand, zoals vorig jaar in tenaken-Luik, toen hij Pin- Merckx had achterhaald om- oen Merckx en Driessens, me- Eddy's vrouw Claudine. met T 1> iraken, wilde Driessens het- pelletje spelen als na zijn i5 iet Van Looy in 1965. Van dervond de macht van Driefc- irckx voelde dat al evenzeer, s: 'Ik heb De Geest op het Merckx gezet in Sardinië en 7^nloop van het Volk. Ik wilde faten voelen dat ik hem ook kleine coureur dwars kan 10.3 - zijn manager Van Buggen- -gde directeur van zijn wieler- bani, ervoeren hoe ver de K in Driessen reikt, zelfs nu hij -■ [leider van een onwaarschijn- '0 ne formatie geen directe op- Koor Merckx heeft. Driessens, financieel nog een appeltje 65 xfcc te schillen had, weet zich li ste. Van Buggenhout en Alba- kten Driessens herhaaldelijk onderhoud. Medio maart, aan van Milaan-San Remo .Driessens in dat onderhoud y het statige kasteel Sforza di- hij met Van Buggenhout. Er '!^4de een stapeltje bankbiljet eigenaar en Driessens trok de aan De Geest in, om nog 3ferckx te schaduwen. Daarmee :hter niet het gouden tijd- ckx terug. Weliswaar won an-San Remo, maar hij moest diep in de buidel tasten om Verbeeck, die op het beslissende moment Merckx hal laten gaan en de. weg voor de anderen versperde, financieel tevreden te stellen. In de Belgische klassiekers miste en mist Merckx dit seizoen echter de steun die hij andere jaren wel kreeg. Als hij in de kopgroep zat, lieten de concurrentent hem 'e werk opknappen Demarreerde Merckx dan werd er acher hem gejaagd. Driessens: 'Dat is een wezenijk verschil met vorig jaar. Toen kon ik nog wel het een en ander voor hem regelen. Toen werd er afgestopt als Eddy weg was en iedereen wilde werken als Eddy in de kopgroep aanwezig was. Ik werk hem nu echter ook niet tegen. De Geest hoeft niet op het wiel van Merckx te gaan zitten, ook al niet omdat ik daardoor de publieke opinie in België tegen mij kreeg. Zijn nieuwe strijd wijze is nu passiviteit. Ik help Eddy Merckx niet Merckx krijgt van mij geen steun. In de finale van Parijs- Roubaix liet de kopgroep hem het werk opknappen. De Vlaeminck mocht gaan, Dierickx kon weg en Hoban kreeg ook al verlof een prijs te bemachtigen. De rest stemde zijn koers af op de sterkste, op Merckx. Maar al ben je de sterkste in de wielrennerij, steun heb je toch nodig.' Merckx' ploeg kon hem die steun in onvoldoende mate verschaffen. De te genstand was te sterk. Gisteren was dat anders. Luik-Bastenaken-Verviers was een van de laatste kansen voor Merckx om-alsnog een Belgische klas- Eddy Merckx sieker te winnen. Hij greep die kans met beide handen. Swerts en Mintjes. vazallen van de wereldkampioen, kre gen opdracht om een gat te slaan in het vrij lastige en sterk geaccidenteer de terrein. Tino Tabak, Pellenaars succesvolste renner in het voorsei zoen, hielp hem een handje. Hij schoot na 165 kilometer in de ruimte en kreeg Mintjes mee. Tabak: 'Mintjes deed niets anders dan meewerken, hij nam bijna geen kop over. Ik probeer de een zo groot mogelijk gat te slaan, m de hoop daarna met Merckx mee te kunnen.' Merckx kwam met luitenant Van Springel en met Wim Schepers in zijn wiel. Tabak: 'Toen zij bij mij kwamen ging het tempo omhoog. Mintjes moest ogenblikkelijk lossen. Ik ging er even later ook af. Schepers bleef zitten die had tevoren niet veel hoeven te doen.' Schepers bleef in het spoor van Merckx. 'Eddy demarreerde. Ik ging mee. viel terug en bleef op honderd meter hangen met Van Springel aan mijn wiel. Die weigerde kop over te nemen, omdat hij zijn kopman de zege gunde.' Op de moeilijke helling van Stavelot moest Schepers definitief afhaken. 'Die helling was te zwaar voor mij. Ik ben verder gegaan met Van Springel. In de straten van Spa heb ik hem uit het wiel gereden, en toen kon ik vrij gemakkelijk een tweede plaats be machtigen.' Van Springel: 'Ik kon Schepers niet houden, maar toen Eddy weg was, had ik mijn taak al volbracht' 1. Merckx (Bel) de 239 km in 6.33 uur; 2. Schepers (Ned) op 2.40 min 3. Van Sprin gel (Bel) op 4.35 min.; 4. Swerts (Bel) op 5.28 min.; 5. Plntens (Bel); 6. Mortensen (Den); 7 Dellsle (Fra) op 6.38; 8. Bellone (Ita); 9. Van Schil (Bel) op 6.46, 10. Bouloux (Fra); 11. Thevenet Fra; 12. Hoban GB): 13. Spruyt (Bel); 14. Santy (Fra; 15. Vanneste (Bel); 16. Edouard Janssens (Bel); 17. Agostinho (Port); 18. Zoetemelk Ned) op 6.49; 19. Van Malderghem (Bel) op 7.04; 20. Aimar (Fra); 21. Karstens (Ned) Op 10.06: 22. Tabak (Ned) op 10.17; 27. Prinsen (Ned) op 10.40. JOOP HOLTHAUSEN Hongaarse tafeltennisster favoriet in Rotterdam Van onze tafeltennismedewerker ROTTERDAM Er is eigenlijk geen enkele reden waarom Judit Magos, de als een komeet om hoog geschoten Hongaarse, zater dagmiddag niet wordt gehuldigd als Europa's sterkste. Ze heeft tijdens de landenwedstrijden gewonnen door Hongarije gro te indruk gemaakt en is dan ook plotseling gebombardeerd tot fa voriete nummer één. Ten onrech te, vind ze zelf. 'Ik heb maar heel weinig kans. Er zijn er zoveel die dit toernooi kunnen winnen. Ik ben niet meer dan een van die vele. Deze bescheiden opmerking is typerend voor de vriendelijke Hon gaarse. De werkelijkheid is echter, dat Judith Margos wel degelijk een le vensgrote titeücans heeft In de lan denwedstrijden verloor ze slechts en dan nog op bijzonder ongelukkige wijze van de Roemeense Carmen Crisan. maar al haar andere tegen standsters ondervonden de kracht van de 21-jarige Judith uit Boedapest. Zelfs de heersende kampioene, Zoja Rudnova uit Rusland, werd in twee vlotte games weggetikt. Geconfron teerd met deze feiten blijft ze zich wat op de vlakte houden. 'Natuurlijk, mijn overwinning op Rudnova was prachtig. Maar ik wil daar niet teveel waarde aan hechten. De vorm van het moment is in deze sport belangrijker dan in welke andere tak van sport ook. Die vorm was er toen ik tégen Zoja uitkwam. Maar anderhalve maand geleden verloor ik in de finale van de 'open Westduitse kampioen schappen' kansloos van haar. Hier wil ik maar mee zeggen: mijn goede spel in het landentoernooi is maar relatief', In het gesprek fungeert de secretaris generaal van haar vereniging Statisti- ka, Bela Zsigo, als tolk. Judith Mar gos verstaat redelijk Duits, maar is niet in staat om zelf één behoorlijke zin te formuleren. Haar carrière ver liep onrustig. Vroeg 'bezeten' van de tafeltennissport, maakte ze tot vier jaar geleden toen ze het jeugd kampioenschap van haar land won voortdurend vorderingen. In plaats van een regelrechte dooihraak naar de Hongaarse top bleef ze stilstaan. Dr. Laszlo Sormay, haar clubtrainer en de man die haar groot maakte, zegt hierover: 'Er zijn twee redenen voor aan te voeren. Op de eerste plaats de immense concurrentie in eigen land. Hongarije heeft altijd erg sterke dames gehad. Op de tweede plaats, en dat is wel het belangrijkste, was het voetenwerk van Judith aan de matige kant. Ze is lang, dus het is een extra handicap. We zijn er vier jaar geleden keihard aan gaan wer ken. Het begint nu zijn vruchten af te werpen.' Dit jaar lijkt inderdaad een gloriejaar te worden voor helblonde Judith. Voor het eerst in haar sportloopbaan werd ze nationaal kampioene. Op in ternationaal gebied: ze won de inter nationale van TsjeChoSlowakije en werd tweede in West-Duitsland. Ze leverde een serie eclatante prestaties. De meest in het oog springende was wel haar overwinning op de Chinese nummer één. Judith Magos heeft zelfs de in Rotterdam nog als tweede ge plaatste Beatrix Kishazi, haar teamge note in haar club en in de nationale ploeg, voorbij gestreefd. Judit: 'Ik speel het best tegen speelsters zoals Beatrix. Ik speel het liefst tegen ver dedigsters.' Dat bleek ook in de eind strijd van het landentoernooi toen ze de Westduitse Agnes Simon (een ex- Hongaarse) in de tweede game hele maal zoek smashte: 21-7. Judit Magos hanteert haar tafeltennis- bat op de Aziatische manier, de pen- houdergreep. Ze is er zelf niet zo gelukkig mee, maar ze speelt te lang zo om nog over te schakelen. 'Mijn backhand is hierdoor zwak.' Dat com penseert ze overigens met een weerga loze forehand-aanval. Judit Magos: 'Daar win ik erg veel mee, ja. Maar ik blijf er bij dat het een nadeel is. Vooral tegen een meisje als Hona Vostova. Die blokt elke looping-drive vrijwel perfect.' Wanneer Judit Magos morgen inderdaad in de finale speelt, ontmoet ze wellicht dezelfde Vostova. Laszlo Ormay: 'Dan kan haar nog altijd niet perfecte voetenwerk wel eens de doorslag geven in het voor deel van Ilona. Ik geloof niet in die zogenaamde zwakte van de backhand. Reactie van sportbonden op tuchtcollege voor sport: Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM Bij een reorga nisatie van het straf- en tucht recht willen de Nederlandse sportbonden niet verder gaan dan een overkoepelende instantie die moet fungeren als een soort com missie van toezicht. Hiertoe zou men zich alleen kunnen wenden nadat de beroepsmogelijkheid in eigen bond is benut. De uitspraak van dat college zou dan tevens een bindend advies moeten zijn. De bonden wilden de behandeling van strafzaken zo lang mogelijk binnen hun eigen specifieke kring houden. Dit is in grote lijnen de reaktie op het eerder gedane voorstel van de voorzitter van de Koninklijke Neder landse Zwembond, mr. J. W. van der Krol. Hij deed de suggestie een tucht college voor de sport in te stellen naar het voorbeeld van de Arnhemse pachtkamer. Maar dit voorstel vinden de bonden te ver gaan. Zij menen dat dit een te grote aantasting is van hun autonomie. De negen grote sportbon den hebben nu het bestuur van de Nederlandse sportfederatie gevraagd op de algemene ledenvergadering van 28 april te komen met een voorstel een commissie in te stellen die de ideeën verder gaat uitwerken. De aan- drager van dit voorstel, Fred Kollen (juridisch student aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam) meent dat die commissie zich ook op weten schappelijk niveau moet bezighouden met de ontwikkeling, realisering en de begeleidingen van het tuchtrecht waaronder begrepen het streven naar uniformiteit. Ook dit laatste wordt op de komende NSF-vergadering bespro ken. Fred Kollen, die over een jaar afstu deert, gaf op uitnodiging van de KNVB voor de negen grote bonden op 28 maart een algemene beschou wing over het tuchtrecht in de sport. Een van de mogelijkheden die hij voorlegde was een gezamenlijke com missie van toezicht Kollen: 'Je moet dit zien als een soort wachtkamer voor de burgerrechter. Met de huidige onbevredigende reglementering zullen steeds meer leden een beroep doen op de burgerrechter om hun recht te halen. Daar schieten met name de bonden niets mee op. Als zo'n rechter bepaalt dat de reglementen van de betreffende sportbond onjuist zijn of onjust zijn toegepast, zit zo'n sport bond vast'. Kollen meent dat de voornaamste functie van een door hem voorgestel de commissie van toezicht moet zijn het door middel van jurisprudentie vormen van een nieuw tuchtrecht en tevens het bevorderen van de unifor miteit betreffende de tuchtrechtelijke organisatie, delictsomschrijvingen en zo mogelijk de te stellen normen van de deelnemende bonden. Echter niet ten aanzien van de strafmaat. Op de eerder genoemde vergaderig heeft Kollen voorgesteld ook nog een commissie te benoemen die zich op wetenschappelijk niveau gaat bezig houden met de ontwikkeling, realise ring en begeleiding van het tucht recht waaronder begrepen het stre ven naar meer uniformiteit. Ook dit voorstel zal onderwerp van gesprek zijn op de komende NSF-vergadering. Die uniformiteit acht Kollen des te meer nodig omdat het toenemen van de vrije tijd meer mensen lid zijn van meer dan één sportbond. 'Zeer bekend is de combinatie voetbal-honkbal. Ook bekend is het voorbeeld van de DWS- voetballers Jongbloed, Pijlman en Dijkstra, die in een zaalhandbalteam uitkwamen'. Kollen vindt dat men de bevoegdheid van de oommissie van toezicht om in hoogste instantie van geschillen kennis te nemen, dient te beperken tot uitsluitend principiële uitspraken en interpretaties van regle menten en bestuursbesluiten. Kollen gaf ook nog de mogelijkheid aan om de tuchtrechtspraak voor een groot deel uit handen te geven aan een door de bonden gezamenlijk of door de overheid in vorm van subsi dies bezoldigde tuchtcommissie, wier taak het zal zijn tuchtrecht te spreken conform de reglementen van de diver se bonden. De bonden echter menen dat vele sporten een dusdanig eigen tuchtrechtelijke benadering vragen dat zo iets niet is gewenst FRITS SUER Judit Magos had dinsdagavond een belangrijk aandeel in de overwin ning op West-Duitsland, die het Hongaarse damesteam de Europese titel opleverde. Zij werd op passende wijze gehuldigd. Een nieuwe huldiging, morgen na afloop van de persoonlijke wedstrijden, zie de (te) bescheiden Hongaarse nog niet zitten. Met haar penhouder-spel is de fore hand nu eenmaal het sterke punt. Ik zie Judit nog wel eens wereldkampi oen worden. Maar er zal dan nog heel wat moeten worden verricht. Aibeid het is een woord dat Judit Magos niet zo prettig in de oren klinkt. Ze doet weinig aan conditie training; slechts enkele uren per week. 'Ik vind het genoeg zo. Wan neer ik bemerk dat mijn lichamelijke conditie achteruit gaat, dat ik vlug moe ben, dan ga ik wel eens wat harder werken. Eerder niet.' Julit Magos maakt in schrille tegen stelling tot de afgetraind ogende Rus sinnen, een opmerkelijk montere in druk. 'Ik heb er gewoon veel lol in. Tafeltennis is een fascinerende sport. Wanneer het zover is dat ik met tegenzin de toernooien afreis, dan stop ik ermee. Zoals ik er nu tegen aan kijk, ga ik nog een jaar of drie, •vier door. Het kan echter best zijn, dat ik er dan anders over denk.' Er zijn twee mannen aan wie Judit Magos erg veel te danken heeft: dr. Ormay en Zoltan Berczik, Europees kampioen in 1960 en nu de bondstrai- ner. 'Dr. Ormay heeft me gemaakt tot wat ik nu ben, hij heeft mijn tech niek voortdurend verbeterd. Zo'n man vind je nergens anders. En Zoltan waardeer ik bijzonder vanwege de manier waarop hij me opvangt, me begeleidt. Hij sleutelt niet aan me en daar ben ik erg blij mee. Ik heb veel vertrouwen in hem als coach.' Berc zik: 'Judit is een prettig meisje om mee te werken. Nooit problemen. Ze speelt alleen wel eens wat te lako- niek.' Haar wisselvalligheid, dat is wellicht het enige dat haar Europese succes in de weg staat. Het is deze eigenschap, die de Hongaarse begelei ders kopzorgen bezorgt. Judit: Wan neer ik in een meerdaags toernooi in het begin goed draai, dan zit het wel goed. De mogelijkheid is hier groot dat ik er door Rita Pogosova of Wiebke Hendriksen word uitgeslagen.' Lacht dr. Ormay: 'Dat meisje is veel te bescheiden. Ze is een van de eerste favorieten en ze weet het. Maar naar buiten wil ze niet de indruk wekken verbeelding te hebben. Maar geloof me: dit kind kan tafeltennissen. Ze is rijp voor deze Europese titel en ik gun het haar meer dan wie ook.' HERENENKELSPE: Voorronde: Onnes l Ned)—Pal (Zwl) 21—17 21—16 21—11. Eerste ronde: Deken (Ned)Hansen (Den) 21—12 21—15 20—22 21—10, Onnes—Roels (Belg) 21—19 21—12 19—21 21—2, Suther land (Schot)Hopman (Ned) 421 2117 21—16 21—5, Bert Schoofs (Ned)—Gergely (Hon) 2—17 9—21 13—21 14—21. DAMESENKESPEL: Eerste ronde: Juul Nitl- susanta (Ned)—Klrsten yngholm (Den) 15— 21 1821 21—13 12—21, Annemieke van Moorst (Ned)lisa Jarvenpaa (Fin) 1721 21—18 21—19 232, Allen v.d. Helm (Ne- d)—Edith Santlf aller (It) 23—2 21—15 21— 14. Tweede ronde: JarvenpaaHeltzel 2117 18—21 19—21 21—23, SantifaUer—Van der Helm 21—23 15—21 14—21. Stephan (OD1)— Van der Laan (Ned) 21—15 21—1 2—17, vngholm—NiUsusanta 21—15 21—18 13—21 21—12, Hejma (WDld)—Van Moorst 21—14 21—13 21—. GEMENGDDUBBESPE: Eerste ronde: Bert Schoof s-HeltrelKostopoulas-Scrlvanou (Griek) 21—13 21—15 21—14. Tweede ronde: Bert v.d. Helm-Van der Laan—Feliu-upon (Spa) 2119 2110 21 17. Boden-Kreche (ux)Hopman-Van Moorst 15—21 21—15 11—21 21—19 21—19. VlkstrHlO Johansson (Zwe)Van Slobbe-EUen v.d. Helm 2—9 21—11 22—20. Frans Schoofs- Slmon (WDD—Carver-Edwards (Jer) 21—10 2115 2116. Bert Schoofs-HeltzelTurai- Grofova (Tsjech) 21—15 17—21 21—12 21—14. Schelbel-Dom (ux)Deken-Coltof 1021 21—14 21—17 23—21. MOSKOU (ANP) Dynamo Moskou heeft zich gisteren geplaatst voor de finale van het toernooi om de Europe se beker voor bekerwinnaars. De Rus sen komen hierin uit tegen Glasgow Rangers, dat zich woensdagavond reeds ten koste van Bayern Mlinchen in de eindstrijd speelde. Dynamo Moskou bereikte de finale door de tweede wedstrijd tegen Dyna mo Oost-Berlijn na strafschoppen met 41 te winnen. Evenals in Oost-Ber- lijn eindigde de ontmoeting in 11. De wedstrijd werd voor 25.000 toe schouwers gespeeld in Lwow in de Oekraine. PRAAG (ANP) Tsjechoslowakije is gisteravond in Praag wereld- en Euro pees kampioen ijshockey geworden door in de sleutelwedstrijd van het toernooi Rusland met 32 (20 12 00) te verslaan. De Tsjechoslowaken kwamen door deze overwinning aan het hoofd van de ranglijst met twee pun ten voorsprong op de Russen. Welis waar moeten beide ploegen nog één wedstrijd spelen, maar zelfs in geval de Tsjechoslowaken deze wedstrijden (te gen Finland) zouden verliezen en de Russen winnen, verandert hier niets aan, daar in geval van een gelijk aan tal winstpunten de tegen elkaar ge speelde wedstrijden de eerste ont moeting eindigde in een 33 gelijk spel beslissend zijn. Evenals in het eerste duel narn Tsje choslowakije een snelle 2-0 voor sprong. In de eerste tien minuten scoorden Nedomansky en Farda. Een tegendoelpunt van Malcev, kort na het begin van de tweede periode, werd daarna door Jaroslav Holik met een fraai doelpunt uit een solo beant woord en hoewel Rusland in de reste rende 30 minuten zuivere speeltijd een overwicht had, kwam men toch niet verder dan een treffer van Char- almov, na 12 min 40 sec in de tweede periode gescoord. Na het laatste fluitsignaal brak er in de met 14.500 toeschouwerd uitpuilen de hal in Praat een groot feestgewoel los. De spelers gooiden hun helmen en sticks in de lucht, het publiek juichte de nieuwe kampioenen uit bundig toe en danste van vreugde. Tsjechoslowakije, dat eerder de wereld titel behaalde in 1947 (Praag) en in 1949 (Stockholm), maakte hiermee een einde aan de hegemonie van Rusland, die dateert van 1962. De triomf van Praag betekende voor Tsjechoslowakije tevens het negende Europese kam pioenschap. Tsjechoslowakije Rusland Zweden Finland Wcst-Dultsland Zwitserland 9 8 1 0 17 64—14 1 1 15 75—14 0 3 10 42—25 0 5 6 40—36 0 8 2 17—75 0 8 2 18—92 DEN HAAG (ANP) De tuchtcom missie van de KNVB heeft de Haar lem-speler K. Bregman en G. den Butter van Excelsior voor een binden de wedstrijd geschorst en beboet met 100 gulden. Bregman werd gestraft wegens het bij herhaling te hard aanvallen van een tegenstander tij dens de wedstrijd FC VW-Haarlem op 16 april. Den Butter wegens het opzettelijk ten val brengen van een tegenspeler tijdens NEC-Excelsior op dezelfde dag. SCHAATSEN Kunstrijdster Beatrix Schu- ba, wereld- en Olympisch kampioene, heeft woensdagavond In Innsbruck haar debuut als professional gemaakt. Deze week nog Jaarsalaris van 10.00 dollar (320.00 gul den) garandeert. SCHAATSEN De Westduitse deelstaat Bel eren heeft gisteren besloten ln München een 400 m kunstijsbaan aan te leggen. De kosten zijn begroot op 6 tot 9 miljoen mark. TENNIS Tom Okker heeft in Charlotte (Noord Carolina) de Brit Roger Taylor ln drie sets verslagen: 6-2, 8-7, 6-0. Mark Cox, die eerder deze week al Rod Laver tijdens dit toernooi uitschakelde, bewees ook giste ren weer zijn vorm door Nlkl PUic met 4-6, 6-4. 7-6 terug te wijzen. Verrassend was verder het verlies van Roy Emerson tegen Cliff Drysdale (6-4, 6-3). W1ERENNEN De Rus Valerl Likatsjew zegevierde gisteren In de 170 km Lange negende etappe van de amateurronde van Marokko. HIJ nam door zijn zege de leider strui over van zijn landgenoot Anatoli Star- kow. Fedor den Hertog Is als zesde de beste Nederlander in het algemeen klassement met een achterstand van 4.33. Westrus staat op 7.35 tiende.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 15