&JAX MOEIZAAM INFINALE Strafschoppen houden Celtic uit de finale Jongens! Doe mee metCruyff, 1 Van Kanegem, Israël en Keizer in het CupfighterPyjamaTeam. Tel op je passen! imsterdammers houden 1-0 voorsprong van Amsterdam vast lovacs: iet blij et Inter Europa Cup 1 Ajax Angola-koffie brengt dank Inter buit misser van Deans koelbloedig uit Verlangen itrainer eyenoord Arsenal na winst op Stoke in finale FA-Cup rtJW/KWARTET DONDERDAG 20 APRIL 1972 SPORT T11/K13 In onze speciale verslaggever 5SABON Voor de derde keer in vier jaar heeft Ajax de finale van liet toernooi om de Europa p bereikt. De Ajacieden verdedigden in liet roerige Estadio da Luz van Lissabon bun in Amster- m veroverde voorsprong met succes en plaatsten zich met de 10 score voor bet slottreffen van het ropese bekergebeuren, dat op 31 mei in Rotterdam zijn bekroning krijgt. uurlijk drong ook buiten de lijnen een vergelijking tussen dit en door Feyenoord helaas eerder zo evig gespeelde duel in Lissabon Ajax is populair in Portugal en te dit perfect uit. De spelers en bestuur kregen alle medewerking ens de voorbereidingen. Daaraan ft Feyenoord niet kunnen refere- onze speciale verslaggever JABON Direct na de bijzonder ge uitwedstrijd tegen Benfica rin toch de finale werd bereikt, den de champagne-kurken in de dkamer van Ajax. Luid zongen de ers: 'Finale, finale, en we gaan de weer halen*. Temidden van deze wonden stemming gaf trainer Str lovacs de internationale sportpers ric verschillende talen antwoord e vragen. De dolgelukkige Kovacs: hebben het inderdaad erg moeilijk d. In de voorhoede hebben we te ballen verloren. Daar werd ook te ridueel gespeeld. Te veel solistisch, door er van collectief voetbal geen ie was. Daar tegenover staat dat ;oed hebben verdedigd. We heb- ïet in feite in dc achterhoede niet moeilijk gehad. Benfica heeft zelf leetje blind gevoetbald. Vooral de te, beslissende pass was vaak t'. Kovacs was er van overtuigd dat loor Johan Neeskens na vier mi- 3 gescoorde doelpunt geldig was. is een grote fout van de greus- er geweest. We hebben in die ook vrij nerveus lopen voetbal de marge van 10 is nu eenmaal wd. Dat we niet zo goed heb- jespeeld als tegen Feyenoord is (aarbaar. Het is moeilijk om bin- mkele dagen twee duels op het- hoge niveau te spelen! toonde zich vrij ontevreden de tegenstander in dc finale. speelt voetbal. Inter kent ech- iauwelijks grenzen. Ik wil er geen (en woord voor gebruiken. Maar s een bijzoner rijp elftal dat bij- Ir slim kan spelen', egens een armblessure afwezige 'Benfica heeft erg dom ge- 1. We hebben de supporters Ia ën, wat we op dit moment kun- Ajax bezit een sterk elftal, maar iddcn toch nu kunnen bewijzen it elftal al rijp is voor een plaats le Europese top. Dit Ajax was te als we wat slimmer hadden eld'. Cruijff: 'Het was erg moeilijk it de verdediging te komen, m bleef ik vaak voor de midden- rs en verdedigers onbereikbaar, b misschien in de hele wedstrijd ballen gehad'. Haan: 'Dit is de zwaarste wed- in dit Europa Cup-toernooi ge- Desondanks hebben we goed digd. We wisten dat alles via de els van de Benfica-aanval zou lo- ITaar de Portugezen zijn nooit op eid door onze defensie gekomen, at doelpunt van Johan Neeskens lan spelen we daarna een wereld- Dat we op minder niveau dan Feyenoord hebben gespeeld, is aarbaar. We begonnen tegen Fey- d met een voorsprong van drie 'n. De marge van 10 was aan- jk kleiner. Daardoor neem je min- sico's.' Swart: 'Als Cruijff de bal kreeg, hij vier keer zo hard weer te- k heb Johan wel eens beter ge- Normaal gaat hij drie of vier te- inders voorbij en zorgt daardoor nat meer adem voor de verdedi- Dat gebeurde dit keer niet. Ik Ij een verdedigende rol opgelegd, m was het waanzin om me met nende akties bezig te gaan hou- A1 het gevaar van Benfica liep via mijn verdediging. We heh- bewust op deze 00 gespeeld, s erg goed gelukt Echte kansen Benfica niet gehad', 'We hadden één goal nodig, vroege goal. Tegen Feyenoord dat wel. Tegen Ajax niet. Bij de diging van Ajax speelden domi- d. Ajax heeft .niet alleen Cruiiff eizer, zo is gebleken. De hele e kan een Europa-Cupwedstriid Wel zonder de assistentie on ditmaal falende Cruijff. Even- lacht ik, dat er voor Benfica goe- insen waren geweest Niet zozeer uitgespeelde kansen, maar meer oor slecht richten en schoten uit tede lijn.' ren. Penningmeester Henk Timman: 'We zijn perfect ontvangen en gehol pen. Zonder een andere club iets tekort te doen noem ik de medewer king geweldig'. Maar Benfica speelde ook dit keer een spel. Het dacht al veel verder, aan Rotterdam, de finale. Daar immers, zo werd tevoren optimistisch gerede neerd, zal men de steun vah de Ne derlanders wel hard nodig hebben. De 10 achterstand heette voor de Portugezen bij aanvang van de tweede wedstrijd een redelijke uitgangsposi tie. Echter: de talrijke blessures waarmee de formatie dit seizoen kampt, hadden de eenheid van het elftal aan het wankelen gebracht. Humberto, de zondag vrij ernstig aan de schouder geblesseerde centrale ver- dediger^ speelde toch. 'Omdat we hem niet konden missen', aldus trainer Jimmy Hagan. Humberto was in het kwetsbare de- fensieblok van Benfica een hoofrol opgedragen. Een taak, die hem onge twijfeld slapeloze nachten moet heb- door Gerrit den Ambtman ben bezorgd. Want de aanlval van Ajax, Cruijff en Keizer met name, heeft in Europa een enorme reputatie opgebouwd. En juist de verdediging van Benfica is zwak gebleken en dat was alleen met briljant spel op het middenveld en in de aanval in het verleden te verdoezelen. Feijenoord heeft dat gemekt en ook Ajax wist en illustreerde dat. Na vier minuten al sneden de Amsterdammers moeiteloos en lakoniek door het op dat moment op één lijn opererende blok Arthur- Humberto-Messias. Cruijff zag Nees kens vanuit de middencirkel op volle snelheid in de diepte sprinten en gaf een afgemeten lang pass af. De bal kwam precies voor de voeten van Neeskens, die doelman Henrique lako niek passeerde. De Britse scheidsrech ter Burtenshaw, in Nederland berucht van onder meer Lierse SK/PSV, keur de het doelpunt op advies van zijn grensrechter echter af. Volkomen ten onrechte overigens. Oud-scheidsrech ter Leo Horn vocht de beslissing ook heftig aan. 'Onbegrijpelijk! Dit was nooit vari zijn leven buitenspel', riep hij verontwaardigd. Ajax werd daar mee van een vroeg verworven briljan te positie afgehouden. Verontwaardigd moest men voorlopig de in Amsterdam veroverde geringe marge van één doelpunt zien vast te houden. Want Benfica trok fanatiek in de aanval. Vooral, zoals verwacht, via de razendsnelle vleugelspelers Jor- dao en Nene en via opkomende acties van de blonde verdediger Arthur. Eu- sebio. Graca en Toni moesten die acties voeden. Ajax, profiterend van de slechte ervaringen van Feyenoord, reageerde koel en beheerst De lang Barry Hulshof won in de eerste fase talrijke kopduels van de in de lucht gereputeerde topschutter Jorge en Horst Blankenburg, sinds de eerste wedstrijd in Amsterdam blakend van zelfvertrouwen, demonstreerde als vrije verdediger een koelbloedig over wicht in de laatste linie. Ajax toonde aanzienlijk minder angst voor dit Benfica dan Feyenoord. Dat was bijvoorbeeld merkbaar bij de vleugelverdedigers Suurbier en Krol, die regelmatig met snelle sprints hun stellingen durfden te ver laten. Iets, wat ze in Amsterdam veel minder deden. Ajax, zelfverzekerd naar de sensationele triomf van afge lopen zaterdag tegen Feyenoord, ving de aanvalsgolven van Benfica zelfbe- heerst op, dat de Portugezen het vuurwerk steeds nadrukkelijker uit de tweede linie loslieten. Afstandsscho ten van Graca en Eusebio bleken echter slecht gericht. Ajax kwam na een half uur voor de eerste keer pas in echt gevaar, toen Cruijff op het middenveld de bal aan Eusebio verloor. De weergaloos popu laire vedette van de Portugezen liet een fel afstandsschot los. Doelman Heinz Stuy kon het wild draaiende leer slechts met de grootste moeite ke ren. Even later kon Hulshof een venij nige inzet van Jordao in paniek nog net van de lijn koppen. Benfica kreeg mogelijkheden, zoals het die in feite ook in de laatste fase van de strijd voortdurend kreeg. Al werden ze te vaak volgens een zelfde stramien ge forceerd. Het leverde de Portugezen echter loch zoveel vertrouwen op, dat ze het doel van Stuy fel bleven besto ken. Ajax moest het vooral van de eerder tegen Feyenoord zo geslaagde counter- acties hebben. Cruijff en Keizer ble ken vaak eenzame pionnen in de aan val. Sjaak Swart, de derde spits, werd regelmatig op het middenveld te hulp geroepen. Daar immers had Johan Neeskens bijzonder veel moeite met het schaduwen van de nog steeds ui terst begaafde Eusebio en werd door respectievelijk Graca en Toni aan Mlih- ren en Haan de grootste aandacht ge vraagd. Mede daarom moest Ajax zich voor het allergrootste deel tot verdedigen beperken. Cruijff kreeg nauwelijks kans zich te ontplooien en het aan deel in de aanval van Piet Keizer be perkte zich in de eerste helft be houdens een meesterlijk genomen vrije trap tot het aan zich binden van de gretige en sterk spelende Artur. Neen, Ajax kreeg toch minder ruimte voor offensieve bezigheden, dan het gehoopt had. Daarvoor verloren vooral Mllhren en Haan teveel de bal op het midden veld en werd er te slordig afgespeeld. Zelden verdween de bal in de diepte; zelden ook kregen de Ajacieden gele genheid hun opponenten uit te spelen. Want Benfica toonde wel degelijk kwa liteiten. De vlotte combinaties op het middenveld, de solo's van Eusebio en aanvoerder Graca hebben Feyenoord de nek gebroken. En ook Ajax moest vaak tot het uiterste gaan om hen af te kunnen stoppen. Benfica had het de afgelopen dagen nog wel driftig geoefend:- de bal moest via de vleugel hoog in het strafschop gebied geschopt worden. Daarmee werd de typisch Britse hand van trai ner Hagan in het spel van de Portu gezen zichtbaar. Daar ook die speel wijze door het sterke optreden van Suurbier en Krol geen tastbaar rende ment opleverde, kozen de Benficanen aanvankelijk voor een wat afwachten- der houding. Het liet Ajax voorzichtig komen om via een tempoverhoging te rug te kunnen slaan. Benfica toonde daarmee de sterke groei aan mentaliteit en inzet die de laatste twee jaar onder het straffe be wind van Hagan gekweekt is. Op juist deze taktiek weegt erg veel kracht en conditie. Dat het 'nieuwe' Benfica in vergelijking met Ajax nog verre van compleet speelde, werd tegelijkertijd duidelijk. Want tegen het einde van de wedstrijd speelde het elftal gejaagd en Ajax-doelman Stuy wint het kopduel van Hulshoff en de in de lucht gevreesde Jorge. Blankenburg beschermt het doel. LISSABON In een extra bij lage van de Portugese A Capti- tal, die gisteravond in het sta dion van Lissabon werd ver kocht, stond een opvallende 'in gezonden mededeling', die de halve voorpagina in beslag nam. Op de andere helft van die pa gina stond een grote kleuren foto van Ajax. De tekst van de advertentie was afgedrukt op een achtergrond van koffiebonen en luidde: 'Angola-koffie heeft de eer en het genoegen aap het goede en eerlijke Nederlandse volk, thans aanwezig in Lissa bon als aanhangers van de club Ajax, haar sympathie en dank baarheid te betuigen voor de voorkeur welke zij in de Neder- landes huisgezinnen steeds heeft mogen ondervinden'. Van onze speciale verslaggever GLASGOW Inter Milan, in 1964 en 1965 winnaar van de Europa Cup voor landskampioenen, heeft gisteravond in een weinig hoogstaand, maar van sensatie trillend gevecht op Park Head dank zij strafschoppen de eindstrijd van het Cup-gebeuren 1971-1972 bereikt. De Milanezen, naar Glas gow gekomen om in ieder geval niet van Celtic te verliezen, hielden 120 minuten lang stand tegen de stormlopen van de Schotten en sloegen daarna uiterst koelbloedig in de strafschoppentoegift toe. ongecontroleerd, zodat Ajax achteraf toch vrij gemakkelijk stand kon hou den en de finale kon bereiken. De over tuiging vloeide weg uit het spel van Benfica. Het vertrouwen werd diep in de tweede periode zelfs nog meer ge deukt, toen Blankenburg tegen zijn eigen hoofd opschoot en de Engelse arbiter weigerde een strafschop te ge ven. Het gigantische slotoffensief dat Benfica in de laatste periode ontwik kelde, leverde geen resultaat op. Ajax kon zich al opmaken voor zijn derde Europa Cupfinale. BENFICA-. Henrique; Artur, Humberto. Mes sias. Adolfo, Graca, Eusebio, Toni; Nene, Jorge, (Baptista) Jordao. AJAX: Stuy; Suurbier, Hulshoff, Blanken burg, Krol, Neeskens (Schilcher) Gerrie Mührcn. Haan: Swart, Cruijff, Keizer. ADVERTENTIE Voor jou is er net zo'n stoere Cupfighter Pyjama als voor Cruyffie, Willem, Rinus èn Pietje. Een mooie en sterke pyjama van Draion in de clubkleuren en met de echte emblemen van Ajax of Feyenoord. Moeder kan hem gemakkelijk en héél voordelig bij elkaar sparen. Bij de SRV-man. Moeder! Spaar zo'n machtige Cupfighter Pyjama. Bij de SRV-man. a# BRDAM Feyenoord heeft als van hulptrainer René van die naar Helmond Sport ver- Theo Verlangen gecontracteerd, tgen (30 jaar, oud-speler van en de laatste seizoenen van nd Sport) heeft met de Rotter- stadionclub een verbintenis Wee jaar gesloten. Verlangen is overigens nog niet I bezit van het B-trainersdiplo- lat hij echter nog dit seizoen te behalen. De Hagenaar, die aar de Delftse amateur-vierde- Full Speed onder zijn hoede gehad, zal bij Feyenoord worden met de training van de geselec- jeugd en de top-amateurs. Een der onder supervisie van Ernst •1, onder wie Verlangen als spe- 1 ADO nog heeft getraind. Want nadat Mazzola het elfmeterfes tijn voor de Italianen doeltreffend had geopend, faalde Celtics aankoop Dixie Deans. Hij joeg de bal over het door Vieri verdedigde doeL Facchetti (via de handen van doelman Wil liams), Frustalupi, Pellizano en ten slotte Jair maakten het karwei voor de Italianen daarna gedegen af. Kans loos voor Williams verdwenen de ballen in het doel. Inter kreeg daar mee wat het van begin aan wilde hebben: de plaats in de eindstrijd van het toernooi om de Europa Cup. waarin men voor de laatste maal in 1967 (Lissabon) figureerde. En het was toen uitgerekend Celtic dat Inter van de beker afhield. Inter startte de returnwedstrijd tegen Celtic in het met 75.000 toeschouwers uitpuilende Park Head met de handi cap het zonder steraanvaller en Itali aans topscorer Roberto Boninsegna te moeten stellen. Drie harde charges van Fiorentina-verdediger Galdio vel den Boninsegna zondagmiddag in het competitieduel binnen 20 minuten. De enkelblessure was te ernstig om voor gisteravond genezen te kunnen zijn. Inter-coach Gianni Invernizzi: 'Mis schien dat het met injecties te doen was geweest Maar Boninsegna zelf zag dat allemaal niet zo. De afwezig heid van Boninsegna was de zwaarste slag die ons kon treffen. Zonder doel punten win je niet en Roberto is bij ons de man van die doelpunten (19 in 26 duels, red.)' TEGENSLAGEN Inter heeft deze Europa Cup-competi tie voortdurend met tegenslagen moe ten afrekenen. Zeker in de halve finales met Celtic. Invernizzi: 'Alles loopt tegen'. Dat alles in het eerste treffen in Milaan: de pas kort voor de aftrap bekend geworden schorsing van middenvelder Bedin, gisteravond in Glasgow wel van de partij. Toen. veertien dagen terug, verloor Inter mede door de afwezigheid van Bedin de belangrijke slag op het middenveld en kon Celtic de stand vrij gemakke lijk op 0-0 houden. Op dat midden veld immers is ook vedette Mario Corso anderhalf jaar lang niet beschik baar sinds zijn optreden tegen Borus- sia Mönchengladbach. Het ontbreken van Boninsegna in de Inter-formatie bepaalde al voor af de door de Italia nen te volgen taktiek. Invernizzi: 'Al les kwam op de verdediging aan. In de aanval hadden we alleen Mazzola over'. Inter trok zich van het eerste fluitsig naal van de Oostduitser Rudl Glöckner ook direct voor het door Vieri verdedigde doel terug. In die defensie speelde ook Guibertoni weer een belangrijke rol, Guibertoni. de man die in Milaan wegens een knie- LIVERPOOL (Reuter) Arsenal heeft zich gisteren geplaatst voor de finale van de FA-Cup. De houders van deze meest begeerde Engelse voetbalbeker versloegen in een replay in Liverpool Stoke City met 2-1. Al uren voor het begin van Benfloa-AJax ln hel bomvolle Estadio da Luz heerste er een complete chaos ln de straten van het zonnige Lissabon. Ook do toegangswegen naair het stadion ln de wijk Benfica waren drie uur voor het begin van het duel vol ledig verstopt. Het grootste deel van het Nederlandse contingent ln Portugal had le ring getrokken uil de eerdere ervaringen van het Feyenoord-gezelschap ln Lissabon en was al zeer vroeg ln de avonduren naar het stadion getogen. De wedstrijd werd onder meer bijgewoond door twee trainers, die vorig Jaar ln de halve finales van het toernooi om de Euro pa Cup voor landskampioenen tegenover elkaar stonden. Oud-AJax-bralncr Rinus Ml chels en Marcel Domingo, cx-tralner van Atletlco Madrid waren ln het Estadio da Luz aanwezig. De Fransman Domingo ls door het bestuur van Atletlco ontslagen en is inmiddels door Max Merkel opgevolgd Deze heeft echter al laten weten, dat ook hij Atletlco aan het einde van dit seiroen gaat verlaten. Domingo gaat vermoedelijk binnenkort een contract met Malaga teke nen. 'Ik wil graag ln Spanje blijven wer ken. De besprekingen met het bestuur van Malaga lopen vlot. In feite moet ik alleen de overeenkomst nog bekrachtigen', aldus de opgewekte Domingo. blessure ontbrak. Tegen de Inter-de- fensie, met Facchitti weer als betrouw bare organisator, liep Celtic storm. Niet onbezonnen overigens, want steeds bleef wel een Schot (meestal Connelly) achter hangen, bevreesd voor het gevaar 'Mazzola' en de snelle Jair. Jock Stein, Celtics coach dan ook: 'We konden niet als dolle hon den ten aanval gaan'. KANSEN Desondanks kreeg Celtic in de norma le speeltijd van 90 minuten voldoende kansen om de plaats in de finale van 31 mei in het Rotterdamse Feyenoord- stadion veilig te stellen. Vooral in de eerste 45 minuten toen Johnstone en Callaghan op korte afstand van doel man Vieri verschenen. De doelpunten bleven uit, zoals ook in de tweede helft toen Dalglish na twee minuten spelen voor het bevrijdende doelpunt kon zorgen. Celtic was ook gehandicapt tegen In- ter aangetreden. Behalve middenvel der David Hay, de man die reeds sinds het tweede duel met Ujpest Dosza geblesseerd langs de kant staat, moest Stein ook vervangers oproepen voor verdediger Jim Brogan en aan- valller Harry Hood, die beiden in het competitieduel van zaterdagavond te gen East Five geblesseerd raakten. Stein: 'Ik had drie kandidaten voor de extra opengevallen plaats: McClusky, Quinn, en Dixie Deans'. Stein koos voor McClusky. Later, na een kwar tier spelen in de tweede helft, liet hij ook Deans opdraven. 'Een schutter als Deans (de 23-jarige voor nog geen twee ton van Motherwell overgeno men Schot had zaterdag zijn totale doelpuntenproduktie op 27 gebracht; een gelijk aantal als topscorer Dalg lish, red.) kon ik met een 00 score moeilijk op de bank laten zitten'. Maar ook Deans, die zijn internationa le debuut maakte, slaagde er ondanks zijn harde werken niet in de Italiaan se defensie te passeren. Dixie Deans hij liep halverwege de tweede helft een waarschuwing op was het die tenslotte de nederlaag-op- strafschoppunten (45) inleidde. Een onnodige nederlaag, die met minder stereotiep en wat intelligenter aanvals- spel beslist niet nodig was geweest. Celtic miste gisteravond dat beetje ex tra evenwel, dat het sterk verdedigen de, maar verder weinig positief spelen de Inter op de knieën had kunnen bren gen. CelticInternazionale Milaan 00 (80> Inter wint na strafschoppen. Scheidsrechter: Glöckner (O.-Dld). Toeschouwers: 75.000. Celtic: Williams; Cralg, McClusky, Murdoch. McNeil. Connelly; Dalglish (Deans), Calla ghan; Johnstone. Macarl, Lennox. Inter: Vieri; Beltugl, Facchetti, OrlaU, Gui bertoni: Burgnfch, Bedin. Bertinl (Pelllzza- ro); Jair. Mazzola, Frustalupi. ADVERTENTIE Zaterdag 22 april kunt u dat doen. Door mee te doen met de Nationale Trimwandeldag. U loopt dan 10 km. voor uw eigen èn andermans gezond heid. (Uw inleggeld van f 1,- betekent steun voor o.a. de Hartstichting.) Meld u bij een der 900 startplaatsen in ons land. Deze raad wordt u graag gegeven door de maatschappij die zich altijd sportief opstelt. delta lloyd een begrip in sport en verzekeringen

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13