Breuk tussen PTT Jn bonden dreigt Daniël de Lange nu voorzitter V.V.L. 'Fluistertoeters' om kleuters alvast klankbewust te maken ictie voor dding van g8 Turken 'Geen eng-confessionele gesloten partij', menen KVP- en CHU-jongeren 5smonstratieve dagdienst van lidmolukkers Consumentenbond niet eens met penning voor 'veiliger' wasmiddel tos bomalarm bij trse ambassade 'Gouden Oog' voor beste foto Prinselijk paar drie dagen in Gelderland Nieuwe Komedie in België Rinkelrooien werd Ringelpiez '^UW/KWARTET WOENSDAG 19 APRIL 1972 uust onder technische employees van den. non« n onze sociaal-economische redactie uit 'sla< HAAG/UTRECHT In het overleg tussen de bedrijfsleiding van de PTT en de organisaties ladr i overheidspersoneel dreigt een breuk te ontstaan, omdat de hoofddirectie van de PTT niet (meer) den eid zou zijn toezeggingen met betrekking tot de classificatie van het technisch personeel der te- Dondistricten na te komen. '5- L h( 'steïo- 'enAn het hoogoplaaiende conflict rond de postbestellers in het voorjaar 1970 werd op 14 mei van dat jaar en de bonden van overheidsperso- lai 1 enerzijds en de toenmalige mi- er van verkeer en waterstaat en ^hoofddirectie der PTT anderzijds iroken, dat ook voor het tech- personeel van de telefoondistric- (zowel "bij de telefooncentralen ove in de buitendienst) groepsclassifi- YJ. e zou plaats vinden, ins echter wil de hoofddirectie van PTT classificatie per persoon: be- en werd, dat aan de hand van rtiekarakteristieken de hoofden dienst moeten nagaan wie van de loyees in de technische groep bevordering tot hoofdemployé in da nerking komen. •heidspersoneel vindt deze beslis- volkomen in- strijd met de bijna jaar geleden gemaakte afspraak, -voorzitter W. Wieringa zei gis- in de bondsraadsvergadermg, er daardoor grote onrust is ont- n onder de employees van de tech- he groep. Onder de talrijke reac- die bij de bonden binnen kwa- n J11, bevond zich een brief met bijna lj! 0 handtekeningen. aaW ïeer Wieringa wees op het gevaar in zulke situaties actiecomitees kans krijgen en het overleg L0<!|dt verplaatst van de conferentieka- naar 'de straat. 'Ik doe een drin- beroep op de bedrijfsleiding van het reeds bijna afgebroken over- te herstellen door op loyale en le wijze inhoud te geven aan de onze Haagse redactie k 1 HAAG Doodstraf voor poll- daden is volstrekt onaanvaard- Onder dit motto start vandaag .actie met het doel te voorkomen J achttien ter dood veroordeelde *4en de doodstraf zullen onder- J .herdduizend kaarten zijn gedrukt, verspreid zullen worden in scho- kerken, universiteiten, buurthui- en jongerencentra. Door de ene van de kaart op te sturen naar eté^ederlands parlement en de ande elft naar de Turkse regering ho- de initiatiefnemers door druk uit mfcfenen op de publieke opinie de se regering van uitvoering der lissen te weerhouden. Op de kaart de Tweede Kamer wordt gevraagd .zaak in de fractie en in het o^ment aan de orde te stellen, en te stellen aan de minister van enlandse zaken en collega's in ije te benaderen. Itiefnemers van deze aktie zijn lesty International, Nederlands Jtee voor Internationaal Jonge- erk, Nederlands Politieke Jonge- J Contactraad en de Nederlandse 'srj dgemeenschap. Ook in België ^t door zusterorganisaties een der- :e actie gevoerd. lien Turkse jongeren hebben toe- Jven dat ze een poging hebben ljn an om het Turkse bewind omver w erpen, maar hierbij is geen drup- bloed gevloeid. Ze hebben twee 1overvallen toegegeven en vijf oeringen. De ontvoerde mensen later weer vrijgelaten. lergelijke misdaden .waarbij ovcri- i geen geweld werd gebruikt, t in Turkije nooit de doodstraf jttn, tot in oktober vorig jaar. HAAG Duizend Zuidmoluk- zullen volgende week dinsdaga- op Plein 1813 in Den Haag een onstratieve klaagdienst bijwonen, "in ds. S. Metiary uit Assen voor- Volgens een woordvoerder van Zuidmolukse organisatie 'Badan ïeefstuan' willen de Zuldmolukkers deze dienst, bij het vrijheidsbeeld iet plein, hun ongenoegen uiten h de Nederlandse regering de zaak ro de Zuidmolukkers nooit serieus lali ken heeft. we klaagdienst vormt de afsluiting do herdenking dat 22 jaar gele de republiek der Zuid-Mollukken edrtl uitgeroepen. In de houtrusthal- 'de zal de herdenking 's middags be nei en met een plechtigheid waarbij btlEuidmolukse leider ir. J. A. Manu- i zal spreken. Ook zal een folklo- »ch programma worden afgewerkt. tUST Nederlandse Christelijke bond van W. Wieringa: dringend beroep op de PTT. afspraken, die in mei 1970 zijn ge maakt'. Aldus de NCBO-voorzitter, die ook moeilijkheden constateerde in de sec tor van de particuliere kinderbescher ming, waarbij momenteel een rigoreu- ze sanering wordt doorgevoerd. Daarbij doen zich vele spanningen voor, die worden veroorzaakt door onder meer: het niet vrijgegeven van de lijst van inrichtingen, die gesa neerd moeten worden, grote onzeker heid over de afvloeiingsregeling voor personeel en de ontoereikende pensi oenregeling. De heer Wieringa zei dat er sprake schijnt te zijn van 'groot getouwtrek" tussen het ministerie van justitie en de diverse besturen'. De organisaties, die de belangen van de werkers in de kinderbescherming behartigen, moe ten zich samen sterk maken voor een optimale belangenbehartiging', aldus de bondsvoorzitter. Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM Drs. J. Limburg, bioloog van de zeepfabriek De Klok in Heerde zal bij de opening van de Internationale Huishoudbeurs, die vrijdag in Amsterdam begint, onderschei den worden met de P. F. Blokkerpenning. Hij krijgt deze on derscheiding, omdat hij 'bijzondere verdiensten heeft voor de Nederlandse huisvrouw en liaar gezin' door het ontwikkelen van een fosfaatvrij wasmiddel. De commissie, die de heer Lim burg uit vele kandidaten koos, was van oordeel dat door de introduc tie van het Klok-wasmiddel een ontwikkeling op gang is gebracht, zowel onder de consumenten als de producenten, die heilzame gevol gen kan hebben voor het nationale leefmilieu. Wie het niet helemaal met de toekenning van deze penning aan de heer Limburg eens is, is de Consumentenbond, niet omdat men haar de bioloog van de Klokfa- briek niet zou gunnen, maar om dat men van mening is, dat de Klok met dit wasmiddel nog geen goede oplossing voor de problemen heeft gevonden. "Wij hebben het wasmiddel van De Klok onderzocht en wij zijn daar bij tot de conclusie gekomen, dat dit wasmiddel in combinatie met hard water, nogal wat neerslag geeft op de was en de wasmachine. Eigenlijk is dit wasmiddel alleen maar geschikt om gebruikt te wor den in gebieden met zacht water, en die gebieden zijn zeer schaars in Nederland. In ruim de helft van Nederland heeft men namelijk te maken met hard tot zeer hard water. Bovendien is het wasmiddel van De Klok erg duur vergeleken met andere wasmiddelen: met som mige vergeleken is het zelfs dub bel zo duur," aldus een woordvoer der van de consumentenbond. Een andere zaak is het, volgens de consumentenbond, dat het ontdek ken van een fosfaatvrij middel niet speciaal als verdienste voor de huisvrouw en haar gezin kan wor den beschouwd. "Het gaat hier om een bijdrage aan het besthjden van de milieuverontreiniging en dat is natuurlijk mooi en goed. Maar of je de huisvrouw nu, als persoon, zo enorm dient met het vervaardigen van een wasmiddel, dat duur is en neerslag achterlaat op was en wasmachine, is de vraag. Natuurijk is de huisvrouw er als mens wel bij gebaat dat het milieu zo min mogelijk vervuilt, maar dit is een zaak, die toch beslist niet speciaal alleen de huisvrouwen aangaat,' aldus de consumenten bond. De consumentenbond kwam na een onderzoek van het Klok-wasmiddel tot de conclusie, dat 'het streven om fosfaten uit de wasmiddelen te verbannen natuurlijk toe te j ui- chen is, maar dat De Klok nog niet de goede oplossing gevonden had.' ANDERE MIDDELEN Op het ogenblik zijn er behalve het Klok-wasmiddel nog enkele an dere middelen op de markt, die fosfaatvrij zijn: dat zijn de merken Tricel en Ultra-wit van de firma Senzora uit Deventer en het merk Rheno van een fabrikant uit Rhe- nen. Overigens zit er in de merken van de firma uit Deventer een vervangend wateronthardend mid del (in plaats van de fosfaten), het zogenaamde NTA, dat in Amerika onlangs verboden is, omdat het onder bepaalde omstandigheden schadelijk zou kunnen zijn, aldus de Consumentenbond. II1 K X I.AIY »/K I'XST T PSfOES 9/K9 een verslaggever 1 HAAG Acht agenten van de a°^°, politie hebben gistermorgen lebouw van de Ierse ambassade oe dr. Kuyperstraat in Den Haag tocht op een bom. Er werd ech- nlets gevonden. De politie was erukt na een anoniem telefoontje. Minister Schmelzer heeft gisteren de tentoonstelling World Press Photo geopend die tot en met 25 mei In het Expo- paviljoen op de Floriade in Amsterdam wordt gehouden. Tevens reikte de minister (foto) aan de winnaar van de persfoto van het Jaar 1971, de Westduitse freelance pers-fotograaf Wolfgang Peter Gelier (26) uit Hamburg 'Het Gouden Oog' uit. Hij won de prijs met zijn foto van de neergeschoten bendeleider Kurt Vlsenlk, welke plaat tussen beiden In te zien is. Koningin Juliana heeft gisteren een bezoek gebracht aan de gemeenten Bakke- veen en Drachten in Friesland. Met een paraplu in de hand maakte de vorstin een wandeling door de winkelpromenade van Drachten waar zij van een winke lier een speelgoedaap kreeg aangeboden. Felle aanval op mr. Hoogendijk DEN HAAG De federatie van de jongerenorganisaties van de KVP en de CHU hebben een klemmend beroep gedaan op de ze twee partijen, om in het over leg geen verdere concessies te doen ten aanzien van de open heid. De federatie van de CHJO en KVPJG schrijft in een brief aan de voorzitters van de KVP, en CHU, dat ze de denkbeelden over een eng-confessionele, gesloten partij geheel van de hand wijst. De jongerenorganisatie van de KVP en CHU doen in hun brief een felle aanval op mr. W. C. D. Hoogendijk. directeur van het wetenschappelijk bureau van de ARP en lid van de contactraad van de drie confessionele partijen. De federatie beschuldigt de heer Hoo gendijk en zijn sympathisanten er van dat ze doende zijn de basis voor verder overleg met de KVP en CHU te ondermijnen. De heer Hoogendijk. aldus de federatie, en met hem een groot deel van de ARP, probeert een gesloten partij af te dwingen, zo pro beert men het gesprek voor de ge meenschappelijke partijvorming op ongeoorloofde wijze in de door hen gewenste richting te dwingen. De federatie, schrijft in een brief aan de redactie van Trouw/Kwartet, dat de voorpagina van deze bladen van zaterdag haar uitermate ongerust maakt over de ontwikkelingen in de contactraad van ARP, CHU en KVP 'Wij zijn van mening", aldus deze brief, 'dat de ARP zo langzamerhand alle deuren om tot een samenwerking te komen aan het dicht doen is. En dat de KVP en CHU maar de stap moeten nemen en 'plank gas* op weg naar de fusie moeten gaan. In een brief aan de contactraad van de drie partijen wordt gesteld, dat men niet zo gelukkig is met het bereikte compromis over de gewenste openheid. Men dringt aan op méér openheid. Van de zijde van de Kuyperstichting toonde men zich gisteren verbaasd over de reactie van de federatie van de jongerenorganisatie. Men vond de ze reactie wel "beneden niveau' en in ieder geval in strijd met de geest van het stuk van mr. Hoogendijk, die juist een constructieve bijdrage tot de discussie heeft willen leveren. De op merking over 'verdere concessies' doen is verwonderlijk, omdat in feite geen enkele concessie ls bereikt. ARNHEM Van 8 tot en met 10 mei hopen prinses Beatrix en prins Claus een werkbezoek aan Gelderland to brengen. Er is voor elk van de drie kwartieren Veluwe, Beituwe en Achterhoek een volle dag uitge trokken. Aan het begin van de eerste dag vindt op het provinciehuis in Arnhem een ontmoeting plaats met gedeputeerde staten, waarbij inleidin gen worden gehouden over ruimtelij ke ordening, inspraak bij streekplan nen en bestuurlijke organisatie. Wa terbeheersing, bijzondere jeugdzorg en kunst zijn enige van de onderwer pen, die deze dag verder aan de orde komen. Gedurende de reis door de Achterhoek wordt een bezoekje ge bracht aan Bronkhorst, het kleinste stadje van Nederland. De Veluwe is op de tweede dag het reisdoel: onder meer Apeldoorn, het nieuwe recreatiegebied Nulde aan het Randmeer en de Hoge Veluwe. Aan de orde komen onder andere de taak van de Recreatiegemeenschap Veluwe, maatschappelijke vraagstukken en na- tuurbeschermingsproblematiek. Voor de laatste dag is de Betuwe gereserveerd. Werkgelegenheid in Gel derland, de moeilijkheden van de kleine kernen en agrarische proble men (uiteraard ook de fruitteelt) staan deze dag in de belangstelling. Uitjes op deze dag zijn een bezoekje aan het atelier van mevrouw Ad Kooymans (wandtapijten) ln Kerk- Avezaath en een wandelingetje door het fraaie, oude stadje Buren (kerk, muurhuizen, weeshuis enz.). Tijdens het driedaagse bezoek, waar zoveel mogelijk door kleine plaatsen wordt gereden. Het prinselijk paar zal loge ren ln de ambtswoning van de com missaris der koningin in Gelderland, mr. H. W. Bloemers. AMSTERDAM Op 22 april a.s. zal prof. dr. Garmt Stuiveling als voorzitter van de Vereniging van Letterkundigen aftreden, na de Vereniging vijftien jaar als voor zitter te hebben gediend. Hij zal worden opgevolgd door drs. Da niël de Lange (1919). Daniël de Lange heeft een lange staat van dienst Jn de wereld van de publ' cdteit. Hij studeerde Nederlands, ge schiedenis en Spaans te Utrecht, was tot '65 verbonden aan uitgeverij "Het Spectrum', werd later free lance jour nalist en publicist. Hij vertaalde o.a. Teilhard de Chardin en Gabriël Mar cel, stelde tv-programma's samen en werkt mee aan 'De Volkskrant'. Hij heeft een zeer wijde belangstel ling, die behalve literair gericht, ook sociaal-maatschappelijke en wijsgerige zaken geldt In 'Mededelingen' maart *72 van de Vereniging van Letterkun digen heeft Daniël de Lange enkele belangwekkende programmatische no tities gepubliceerd, waarin hij uiteen zet wat hem voor ogen staat in ver band met zijn te voeren beleid. De notities beginnen aldus: 'Mij dunkt dat op het ogenblik de bescher ming en verdediging van het vrije woord de eerste aandacht verdient'. Hij zegt dat niet alleen op grond van wat er in Spanje, Rusland of Grieken land ln verband met het woord aan de hand is, maar ook op grond van de situatie in Nederland. Het zijn hier niet kolonels of politici die het vrije woord bedreigen, maar het is de vrije markt-economle, die, hoe vreemd het klinken moge, de vrijheid van het woord te na komt. Informatie wordt onderdeel van een financiële operatie. De ontwikkeling, aldus De Lange, ls al dramatisch duidelijk in de dagblad-situatie. Lou ter economische krachten beheersen de distributie van het woord. Het zal allereerst nodig zijn, de socia le positie van allen die aan de ver spreiding van het vrije woord werken, veilig te stellen. Maar daarmee zijn we er niet. Wel is het duidelijk, dat zo velen als mogelijk in de beharti gende organisatie moeten worden op genomen. Waar de grenzen zullen lig gen is nu nog niet nauwkeurig na te gaan. UNDERGROUND De taak van een dergelijke vereni ging, die ook vakbond zal zijn, zal allereerst gericht moeten zijn op vor ming en informatie van de publieke opinie. Immers bij toenemende con centratie ln de wereld van dagbladen, tijdschriften en boeken (vermindering van het aantal uitgevers, groei van machtige publidteltsconcerns) is het gevaar levensgroot dat de lezer gema nipuleerd zal worden. In het ongun stigste geval zal de De Lange voor ogen staande vereniging zich moeten bezig houden met bet scheppen van een underground press, waarmee in dit geval geen clandestiniteit bedoeld wordt, maar openbaarmaking van wat via de commerciële banen niet of slechts verminkt kan doordringen. Daniël de Lange is uit de Raad van de Kunst getreden. Dit houdt echter geen enkel verband met zijn aanvaar ding van het voorzitterschap van de Vereniging van Letterkundigen. Hij heeft minister Engels meegedeeld, het niet langer verantwoord te achten te adviseren voor een beleid, dat niet ln staat is, nieuwe wegen te vinden op dat de mens meer zichzelf kan zijn. Verbuiging van een zorgvuldig over wogen beleid en bezuinigingen op het gebied van onderwijs en welzijnszorg vielen samen. De bezuinigingen warer, volgens drs. De Lange bewust gericht op het knevelen van de vrijheid, die vorige regeringen op deze gebieden hadden geschapen. Het kabinet, daar bij gesteund door het parlement, stelt het profijtbeginsel bewust boven de mocratisering van de samenleving. De heer De Lange was sinds 1966 lid van de Raad voor de Kunst; hij was ondervoorzitter van de afdeling To- neeL Daniël de Lange BRUSSEL De Nieuwe Komedie heeft Zeven Manieren om een Rivier over te Steken gespeeld ln Brussel en Gent, onder toezicht van oproerpolitie en de procureur des konings, maar zonder verdere moeilijkheden en aan klachten. De organisator Jo Deckmi ne, van Theatre 140 was juist veroor deeld tot vierduizend francs boete wegens zedenbederf door een voorstel ling van een Amerikaanse groep. Het zou best mogelijk geweest zijn dat Lodewijk de Boers Zeven Manieren enz. ook in botsing zou komen met de Belgische censuur. De vier voorstel lingen waren uitverkocht Publiek en pers waren enthousiast. En dan nog... Toneelvereniging Diver gaat, op 20 en 27 juni, 1 juli, en 5, 12, 15, 19. 23 en 26 augustus De Koopman van Ven etië 6pelen. Oekraines dansensemble Dnjepro geeft van 22 tot 29 april voorstellin gen in Amsterdam, Utrecht, Rotter dam, Leiden, Den Haag, Zaandam, Gorincbem, Amstelveen en Enschede. In het Singermuseum te Laren worden van 10 mei tot en met 25 Juni gravures, prenten, boeken en docu menten tentoongesteld die door Vin cent van Gogh werden verzameld, en waaruit hij voor een deel zijn inspira tie putte. De Van Gogh-tentoonstelling die van 21 december 1971 tot 10 april 1972 in de Orangerie de Tuillerics te Parijs is gehouden heeft meer dan een half miljoen bezoekers getrokken. Het internationale Vioolconcours Henryk Wieniawski zal van 12 tot 26 november voor de zesde maal in Poz- nan te Polen worden gehouden. Op de tentoonstelling 'Japan, oud naast nieuw* die op woensdag 19 april in het Rijksmuseum voor volkenkun de te Breda wordt geopend, zullen verschillende aspecten van de kunst van zowel het oude als van het heden daagse Japan worden belicht. Op 5 mei is in het Concertgebouw te Amsterdam het 'Gala of the year*, waarave medewerking wordt verleend door Shirley Bassy met een orkest ondr* leiding van Brian Fahey, AMSTERDAM Een van de kleinere zalen van het Stedelijk Museum in Amsterdam is tot 24 april gevuld met instrumenten die door de componist Mauricio Kagel zijn ontworpen met het doel kinderen van 4 tot 6 jaar 'klankbewust' te maken. De nogal ongewone "instrumenten', die beter met de algemene naam "klanklidhamen' aangeduid kunnen worden, zijn gemaakt onder toezicht, en met medewerking van jonge peda gogen. Er is o.a. een blaaswagen met vier slangen waarin de kleuters kun nen blazen en zingen, er zijn fluister toeters, rolratels en klepperschoenen en dat geeft allemaal vreemde en soms verrassende geluiden wanneer ermee gespeeld wordt Kagels bedoeling was niet het van ouds bekende, en veel gebruikte, Orff- instrumentarium te beconcurreren, want dat is weer voor iets oudere kinderen bedoeld, en vooral gericht op de ontwikkeling van het ritmische gevoel en van de mogelijkheden tot min of meer geordend samenspel. Dat laatste vinden Kagel en zijn medewer kers, vooral voor kleuters, uit den boze. Zij zijn vooral bang voor voor tijdige onderdrukking van het eigen initiatief door "dressuur" volgens de overgeleverde methoden. Daar was Orff trouwens ook wel tegen, maar dan weer op een andere manier. Vraag is of kinderen hun klankfanta sie niet evengoed (kunnen) uitleven op bijvoorbeeld lege groenteblikken, potten en pannen en andere gebruiks voorwerpen, of op het al zo ruim voorhanden 'gewone* muzikale speel goed. Voor mensen met kinderen in de kleuterleeftijd is er (helaas maar kort, tot 24 april) in het Stedelijk te Amsterdam gelegenheid om zichzelf daarover een oordeel te vormen; want het daar uitgestalde Kagel-instrumen- tariura plus de aanwezige Orff-instru- menten zijn dagelijks van 10-12 (be halve zondag) van 14-16 en van 20-22 uur (behalve zaterdag en zondag) voor gebruik beschikbaar. ROTTERDAM Rinkelrooien, het stuk dat Eric Schneider schreef, en regisseerde, voor het Nieuw Rotter-i dams Toneel, is in het Duits vertaald, en gaat op 9 mei in première in Akens Grenzland-Teater, als Ringel piez, onder regie van Ernst Kluseo, Schneiders stuk Theodore, a total loss ging al eens in het Engels in het Habimah-Theater te Tel Aviv. Play Back werd gespeeld in het Palais des Beaux Arts in Brussel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9