'Conducteurs doen méér dan kaartjes controleren' dichtbij eoeo Moties om financiële zorg bejaarden te verminderen w Commentaar /olkscongres Een crèche voor papa en mama Politie waakzaam op 22e 'verjaardag' Zuid-Molukken 6 (OUWKWARTET DINSDAG 18 APRIL 1972 BINNENLAND T5 K7 NS: Moeilijk om iedereen te gerieven... 'volkscongres' in Groningen, 'aarvan velen zich bij voorbaat had- en gedistantieerd, lijkt nu ook de l ympathie te hebben verspeld van t lenigeen die er nog wel wat in zag. I )t organisatoren, althans diegenen on- |Cr hen die de lakens uitdeelden, heb- iea het er dan ook naar gemaakt. De Opzet van het congres was eerder de- SHiagogisch dan democratisch. En de Manier waarop sommige deelnemers gierden gekoeioneerd, getuigde ook ijiiet van een gezonde afkeer van auto- - itair optreden. iet congres was georganiseerd door de ptiecomité's in Oost-Groningen. Het geen geheim, dat deze comité's zijn iitstaan door de activiteiten van Fré |neis. Het is evenmin een geheim, dat |e heer Meis behoort tot een beweging Je, om het mild te formuleren, bijna lltijd op gespannen voet heeft gestaan bet beginsel en praktijk van de demo- ratie. Maar eenzijdig communistisch imengesteld zijn de actiecomité's niet. e tellen onder hun leden vogels van iverse politieke pluimage en ook ^ader-)leden van vakbonden. Dat geeft q de actiecomité's, en aan hun strijd bgen wat als sociaal onrecht moet ]orden gekenschetst, een algemeen ka- pelen in de actiecomité's hadden graag tien, dat die algemeenheid ook het scongres' zou kenmerken. Te zeg- dat daarvan helemaal niets is rechtgekomen, is wat overdreven, slot van rekening deden ook men- jen als prof. dr. L. W. Nauta en prof. he Ir. J. Th. Snijders mee, evenals een eel van de interkerkelijke City-groep °P i Groningen. Ze waren van de partij, l g mdat ze het doel van het congres - I rotest tegen sociaal onrecht en tegen ma e economische achterstand van het Cmiioorden des lands onderschreven. lp het congres is voortdurend aange- "5l rongen op eenheid, op de vorming an een gemeenschappelijk front (om an iet te zeggen: van een volksfront). laar door het optreden van juist de ommunisten maakte dat eenheidsstre- 'J^j en (het is eerder in de geschiedenis f0j|crtoond) een krampachtige indruk en cen'erd bevestigd, wat tegenstanders van 1 a et congres al bij voorbaat hadden vroed, namelijk dat het zich n oeddeels zou ontpoppen als een partij- cht olitieke zaak van de CPN. rerkende jongeren die wilden mee- oen, werden niet alleen geweerd, oi naar, volgens hun verklaring, ook eïntimideerd. Ze werden, zo luidde m un klacht, door de ordedienst geïso- en. eerd van de rest van het congres, en 'net name van de pers. ien ander dubieus aspect van het volkscongres'was, dat iedere vorm i' an discussie tijdens de vergadering ai. rerd uitgesloten. Kennelijk mocht jfj lechts datgene te berde worden ge- (S)j racht, wat de organisatoren of de Rep 'PN? welgevallig was. Niet alleen 'erd er geen discussie geduld, sterker meiog: er werd zelfs controle geoefend ii.) ip wat de sprekers het congres wilden vari ertellen. Dat bleek, toen werkende ongeren een toespraak ter goedkeuring t. i noesten inleveren, die overigens om «duidelijke redenen werd afgekeurd. ag Het voornaamste nut van het volkscon- jPU pes zou wel eens hierin kunnen schui- e. ilen, dat het een goede les is geweest 03B' '°°r mensen die zich al te lichtvaardig 'voor het karretje van autoritaire een heidsapostelen hebben laten spannen, os En voor het overige moeten we maar iagi hopen, dat het congres de goede zaak Nt velen tot deelneming had geïn- Nmspireerd, niet al te veel schade heeft 6,1 berokkend. fii nderboeken Van een onzer verslaggevers UTRECHT 'Treinconducteurs vergeten wel eens via de micro foon een plaats aan te kondigen. Dat is ook begrijpelijk: die mensen hebben mèèr te doen. De meeste treinreizigers hebben er geen idee van wat een conducteur allemaal moet doen tijdens een treinreis, dat is vèèl mer dan kaartjes controleren; hij moet een hele administratie bijhouden'. Dat is een van de opmerkingen, die drs. F. J. Brouwer, chef van het algemeen secretariaat van NS, naar aanleiding van de wensen en de klachten van treinreizigers, die de Nederlandse Consumentenbond tijdens een récente enquête heeft verzameld. De NS zal de wensen en de klachten Het is trouwens ook te kostbaar', zegt die bij die enquête naar voren kwa- drs. Brouwer. Vuile treinen- en vaak geen water om je handen te wassen men beslist niet naast zich neerleg gen, zegt <le heer Brouwer. 'Het was stellig een nuttig onderzoek, waarvan we dankbaar gebruik zullen maken. Op hoog niveau zijn veel wensen trouwens al door de hoofddirectie van de NS en de tweede Kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat bespro ken. Er wordt écht aan gewerkt'. 'Je hoort tegenwoordig veel mensen zeggen: O, die spoorwegen doen maar. Ze sluiten maar los- en laadplaatsen, (zelfs stations) en ze houden geen rekening met bus-aansluitingen. Dat is volkomen bezijden de waarheid. Er zijn maar weinig bedrijven in Neder land, die zich zo veel gelegen laten liggen aan de wensen van het publiek als de NS', zegt de heer Brouwer. Wat die busverbindingen betreft (ook dat was een klacht van de Consu- mentenbond): wij zetten alles op alles deze te laten aansluiten op treinver bindingen. Er is regelmatig contact met de streekvervoermaatschappijen 'Je kunt je jas ook in het net opvouwen' en er zijri al veel verbeteringen tot stand gebracht. Maar het is moeilijk iedereen tevre den te stellen. Als je de ene plaats via een bus een goede aansluiting op een trein geeft, dan betekent het vaak, dat reizigers die in een andere plaats dezelfde bus moeten halen, een poosje moeten wachten- De mensen hebben er onvoldoende begrip van hoe moeilijk dat passen en meten met dienstregelingen wel is', meent drs. Brouwer. In het net Verwarming Veel klachten, die door de Consumen tenbond zijn verzameld, zijn terecht geuit. 'Er zijn ook wensen bij die onuitvoerbaar zijn of sterk worden overtrokken. Zo was één van de wen sen bij het verwarmen van de treinen ervoor te zorgen dat de eerste-klas- wagons in elk geval niet in de kou komen te zitten bij een storing. Zoiets is onmogelijk. De treinen worden cen traal verwarmd. Je kunt geen etxra- voorzieningen voor de eerste klas gaan treffen. Zoiets vinden wij onzin. aWij en onze wereld' is de titel van "Van Goor's encyclopedie in kleuren voor de jeugd': een fors boekwerk van 192 pagina's, volgeschreven door Gu- nilla en Magnus Lindberg, met een vracht illustraties van Bo Mossberg en Nils Stodberg, en met een alfabe tisch register aan het slot. De Haagse uitgeverij Van Goor vraagt er 19,50 voor en wie dit bedrag neertelt haalt iets in huis waarnaar, zo is mijn ervaring, weetgierige jongens (en ffleisjes, maar vooral jongens) van 'boven de tien gretig grijpen zullen om er in te bladeren en in te lezen: over het ontstaan van het leven op aarde, over planten en dieren, over machines en vreemde talen, over ont- it dekkingen en ruimtevaart, en over o nog veel meer. Het is in zekere zin gemakkelijk kritische opmerkingen 'ki over een dergelijke uitgave te maken: waarom is dit niet zus en waarom is aiia ^at zo? Maar omdat ik (nogmaals) uit ■atdi ervaring weet hoe goed boeken als Wij en onze wereld' het doen en hooj hoeveel de kinderen er uit op kunnen steken, zie ik van kritische vragen af. Iets anders is, dat ik bij mijn steek proeven stuitte op een nogal houterig taalgebruik, zoals: 'Er bestaat geen twijfel omtrent het feit dat Groot- Brittannië het belangrijkste land was.enz. De namen van de auteurs maken duidelijk dat 'Wij en onze 'wereld' niet van Nederlandse komaf [Is, het boek is, zo vernam ik bij de uitgeverij, van Franse komaf. Best, maar wat ik al meer gemerkt heb bij uitgaven als deze: naar de vertaling wordt met de pet gegooid. AJK KRUISWOORDPUZZEL Horizontaal: 1. niet begroeid, 4. ver harde huid, 7. bloeiwijze, 8. karakter, 10. onder officier (afk.), 12. overblijf sel, 14. zwemvogel, 16. lusthof, 18. gek heid, 20. radio omroep (afk.), 21. to renkraai (gew.), 23. muzieknoot, 25. insektenetend zoogdier, 27. rekening, 29. Engels bier, 32. welaan, 34. plaats in N.H., 36. twijg, 38. bamboestaketsel, 40. bijnaam van Ezau, 42. voegwoord, 43. Romeins keizer, 45. plaatsje onder Vries, 47. rivier in Spanje, 48. tijding. Verticaal: 1. volksnaam van de kauw, 2. glijvoertuig, 3. tussenzetsel, 4. voor voegsel, 5. nobel, 6. houten vat, 7. na komeling, 9. koraalrif, 11. mondwater, 13. einde, 15. droogoven, 17. mikpunt, 19. eenmaal, 22. meisjesnaam, 24. vruchtbare plaats, 26. schuintoelopen- de strook, 28. jongensnaam, 29. gemak, 31. water in N.Br., 33. hoekpijler, 35. Spaanse titel, 37. titel van Turkse land voogden, 39. loot, 41. traag van begrip, 44. landbouwwerktuig, 46. lidwoord. Kruiswoord-puzzel OPLOSSING VAN GISTEREN Hor. 1. keker, 5. gem, 8. Oder, 9. bete, 10. Let. 11. kater, 12. nevel, 13. re, 16. es, 18. lenig, 20. stoer, 22. Eli, 24. aera, 25. Iran, 26. mee, 27. lasso. Vert.: 1. kol, 2. eden, 3. keten, 4. er, 5. get, 6. eter, 7. merel, 9. bal, 11. ke per, 14. sesam, 15. Niers, 17. stee, 18. Lea, 19. glas, 21. ore, 23. Ino, 25. ia. Een andere klacht is dat er in de treinen te weinig bagageruimte is en dat er méér haken moeten komen om jassen en mantels op te hangen. 'Wat dat laatste betreft moeten de reizigers eraan wennen, dat je je jas niet altijd op hoeft te hangen, maar dat je die ook op kunt vouwen en in het net kunt leggen. Wij hebben enige jaren geleden op verzoek van de treinreizigers besloten in de treinen zoveel mogelijk bagage netten langs de zijkanten van de wa gons aan te brengen, inplaats van boven de banken. Dat von dmen min der rommelig. Het betekende tevens dat er minder gelegenheid ontstond jassen aan de zijde van het pad op te hangen. Men klaagt ook over te weinig ruimte voor grote koffers. In de doorgaande treinen hebben wij daartoe sommige balkons vergroot. De mensen zetten daar hun koffers toch niet neer, om dat ze bang zijn dat ze worden gesto len. Dat is begrijpelijk, maar men kan toch niet zeggen, dat wij er niets aan doen'. De afgelopen jaren heeft de N.S. veel wensen van treinreizigers vervuld. Daarvoor zijn tonnen uitgetrokken. Drs. Brouwer noemt het station in Amersfoort als voorbeeld. Er waren veel klachten over het feit dat je bij het overstappen in Amersfoort vaak lange wandelingen moest maken. Om die klacht te voorkomen is een heel nieuw perron gebouwd, een investe ring van bijna een miljoen gulden. Vliegtuigstoelen Ook uit het invoeren van vliegtuig- stoelen in de treinen, waarmee sinds kort een proef wordt genomen op het traject Amsterdam-Vlissingen, blijkt het luisteren naar wensen van reizi gers, die het vervelend vinden lange tijd tegenover een onbekende temoe- ten zitten. De wijze van opstellen van zitplaatsen als in vliegtuigen geeft het publiek meer 'privacy'. Alle stations in Nederland zijn on langs voorzien van verlichte plaats naamborden, zodat treinreizigers zelfs in het kleinste plaatsje als het donker is kunnen zien waar de trein stopt. Microfoons Het gebruik van de microfoons is nog een probleem, waaraan wordt ge werkt. Die microfoons worden door de conducteurs of de machinisten be diend. In de regel gaat dat aardig. Die mensen krijgen van ons aanwij zingen hoe zij een microfoon moeten gebruiken. Maar het is begrijpelijk dat er eens iets mis gaat. Een knop wordt te gauw op een verkeerde stand gezet, zodat het geluid veel te hard wordt. Een machinist heeft het druk met letten op allerlei instrumenten. Dan schiet het hanteren van de mi crofoon er wel eens bij in. In de wijze van gebruik laten wij onze mensen vrij. Daarom kan het voorkomen, dat een grappige conduc teur een hele toespraak tot zijn passa giers houdt. Dat laten wij maar zo. Volgens ons zijn er weinig mensen, die er zich aan ergeren', concludeert drs. Brouwer. Een heel teer punt is de klacht over smerige treinen. 'Wij zijn druk daar mee bezig. Er is al veel verbeterd. Als je de huidige toestand met die van vier jaar geleden vergelijkt is er zeker een verandering ten goede. Vol daan zijn wij nog lang niet. Wat het uiterlijk van de treinen betreft, aan het schoonhouden daarvan wordt alle aandacht gegeven met de meest mo derne apparatuur. Die apparatuur gaan wij op korte termijn nog uitbrei den. Het interieur van de treinen is een ander hoofdstuk. Wij doen ons best, hoewel het uiterstmoeilijk is daar voor mensen aan te trekken. Voor dit baantje voelen maar weinigen. Als een trein is schoongemaakt, is het kort daarna al weer rommelig. De mensen moeten in dit opzicht worden opge voed. Overal zijn papiermanden, die zo vaak mogelijk worden geleegd. Het is toch een kleine moeite schillen en ander afval daarin te stoppen. De Nederlander heeft helaas in dat op zicht een mentaliteit, die in ongunsti ge zin sterk afwijkt van bijvoorbeeld de Engelsen', zegt drs. Brouwer. Retour De wens van de Consumentenbond een 18-uur retour in te voeren ('s avonds heen en de volgende dag te rug) zal niet worden ingewilligd. De N.S. zou dat financieel te nadelig vinden. Het zou ook extra-voorzienin gen ten aanzien van de controle vra gen. Ook de wens de in 1970 opgedoekte Spoorwegraad weer in te stellen is niet voor vervulling vatbaar. 'De Spoorwegraad heeft zichzelf opgehe ven, omdat hij vond dat hij onvol doende werk had. De mensen namen met andere instanties van de N.S. contact op als ze klachten hadden. Daarom werd het te kostbaar een dergelijk apparaat in stand te hou den'. DEN HAAG/WASSENAAR Zowel de politie van Den Haag als van Wassenaar zijn op dinsdag 25 april extra waakzaam als de Republiek der Zuid-Molukken de 22e verjaardag gaat vieren. De residentie der Indonesi sche ambassadeur in Wassenaar en het ambassadegebouw aan de Tobias Asserlaan in Den Haag zullen zwaar bewaakt worden. De Tobias Asserlaan. zal voor het verkeer worden afgesloten. De politie wil op alles voorbereid zijn. De overval op de residentie m Wassenaar, waarbij een Wassenaarse hoofdagent werd doodgeschoten, ligt nog vers in het geheugen. De Wasse naars politie heeft de commissaris van de Koningin van Zuid-Holland om bijstand gevraagd. De korpsen uit Voorburg, Rijswijk Leidschendam, Leiden en Katwijk zullen ongeveer tien man leveren. De Zuidmolukkers houden op 25 april de samenkomsten op liet Malieveld en in de Houtrust- hallen. Van onze parlemenisredactie DEN HAAG Na het afhandelen van enkele hamerstukken zet de Tweede Kamer vanmiddag het debat over het bejaardenbeleid voort. Ver der staat de wijziging van de wet op de bejaardenoorden op de agenda, zodat de Kamer de gehele dag bezig zal zijn met de problemen, die vooral het gevolg zijn van het steeds ouder worden van de bevolking. Morgenochtend om elf uur begint het debat over de massa-ontslagen bij het AKZO-concern. Dit vraagstuk moet als een loden last op het kabinet en parlement drukken. Op tafel ligt de nadrukkelijke eis van de drie vakcen trales, dat sluiting van de bedrijven, zontler inspraak vooraf, met alle mo gelijke middelen moet worden voorko men. De afronding van het debat over het bejaardenbeleid vandaag wordt niet zonder spanning tegemoet gezien. Het antwoord van staatssecretaris me vrouw Van Veenendaal op de vele redelijke wensen, niet in het minst van de drie confessionele partijen, heeft geen algehele instemming gekre gen. Dat zal wel uit de duplieken blijken. Maar de staatssecretaris en haar ambtenaren hebben twee werk dagen en een lang weekeinde de tijd gehad om de Kamerleden alsnog tege moet te komen. Eerst wordt vandaag gestemd over de belangrijke motie van mejuffrouw J. van Leeuwen van de ARP (die de 'oppositieleidster' van de confessione le partijen tvas) voor een financieel betere positie van de bejaarden, die thuis wonen. In het regeerakkoord staat dat de AOW- en AWW-uitkerin- gen het niveau moeten bereiken van het minimumloon. Het ziet er echter niet raar uit, dat dit voor 1974 het geval zal zijn. Daarom vraagt mejuf frouw Van Leeuwen voor deze bejaar den een tijdelijke groepsregeling op grond van de bijstandswet. Als een dergelijke regeling goed werkt, kan er veel verborgen nood aan het licht komen en worden gelenigd. Een ander groot probleem voor de bejaarden is de sterke stijging van hun ziektekostenverzekering. Het zal loeliswaar honderden miljoenen gul dens kosten, maar het is redelijk, dat de premies van de bejaardenverzeke ringen niet sterker stijgen dan die van het ziekenfonds. Ook hierover heeft mejuffrouw Van Leeuwen, die bij de voorbereiding van het debat intens en plezierig met de KVP en CHU samenweikle een motie inge diend. Hoe moeilijk de inwilliging van de wensen ook mag zijn, de verwachting is, dat de staatssecretarissen Van Veenendaal en Rietkerk (sociale za ken) vandaag positief zullen reage ren, Dan zal de spanning geweken zijn. De sympathie van de grote Ka mermeerderheid hebben de moties in ieder geval. De derde motie is van de heer E gas van de PvdA. Hij vraagt-een aanvul lende nota over het bejaardenbeleid, omdat de nota uit het jaar 1970 tekort schiet. Mejuffrouw Van Leeu wen heeft steeds om een integraal plan voor de bejaarden gevraagd Daarom heeft het verwondering ge wekt, dat de heer Egas deze motie indiende. Intussen bestaat er wel be grip voor de omstandigheid, dat CRM niet in korte tijd een dergelijk be leidsstuk kan produceren. Onderzoek AKZO In het AKZO-debat morgen zal de oppositie, zoals ook de vakbeweging heeft gedaan, aandringen op een on derzoek naar de motieven, de achter gronden en de gevolgen' van de plan nen van het AKZO-concern. Verder zal, gezien de massa-ontslagen, de on dernemingsstructuur nadrukkelijk aan de orde worden gesteld. De PvdA zal aandringen op verdere bevoegdheden van de ondernemingsraad en deze raad het recht van instemming willen geven bij investeringen, uitbreidin gen, fusies en alle belangrijke beslui ten, die in artikel 25 van de wet op de ondernemingsraden staan. De moeilijkheid is, dat wanneer Ne derland een vooruitstrevend onderne mingsrecht kent, er mogelijk bij be drijven een geringere geneigdheid zal bestaan zich hier te vestigen. Het probleem van de ontslagen in Breda is -niet alleen regionaal en nationaal maar ook duidelijk internationaal. Dit laatste element zal in het debat stellig een belangrijke rol spelen. Voor de PvdA behandelt drs. J. P. Pronk dit aspect. Voor de hand ligt, dat, om overproduktie in bepaalde sectoren te vermijden, aangedrongen wordt op een investeringscontrole op EEG-ni- veau, In de ministerraad van de EEG zou het tot afspraken kunnen komen. Ook kan gedacht worden aan een Sociaal Statuut op Europees niveau in verband met fusies. Op het belangrijke internationale as pect wordt trouwens ook gewezen in de regeringsnota aan de hand waar van het debat wordt gevoerd. Z.W.-Nederland Terwijl deze discussie gaande is, wordt in de Handelingenkamer in de Tweede Kamer een hoorzitting gehou den over de ruimtelijke problemen in Zuidwest-Nederland, Donderdagmid- dag om vijf uur begint een openbare vergadering van de vaste commissie voor onderwijs. Onderwerpen zijn de verlaging van de leerling en schaal, de salariëring van de kleuterleidsters en onderwijzeressen en de lerarenoplei ding. De Eerste Kamer spreekt en beslist vanmiddag over de grenswijziging tus sen de gemeenten Alkmaar, Bergen, Egmond-Binnen, Heerhugowaard, Hei- loo en Schermer en de opheffing van de gemeenten Koedijk, Oudorp en Sint Pancras en de vorming van een nieuwe gemeente Sint-Pancras. Tevo ren wordt er nog gestemd over de motie van mevrouw Wassen-van Scha veren (D'66) over een onderzoek naar de mogelijkheid van de opvang van kleuters en peuters. In het Haagse Congresgebouw is alles zaterdag 6 mei omgekeerd: kinderen gaan naar een concert van het Resi dentieorkest, hun ouders kunnen zo lang in de crèche. Kinderen luisteren naar de muziek, hun ouders nemen een versnapering of doen intussen een spelletje. Kinderen betalen de volle prijs erg laag overigens en hun ouders mogen voor half geld naar binnen. Het gaat nèt niet zo ver, dat de kinderen bij plaatsgebrek hun ouders op schoot moeten nemen, maar om dat plaatsgebrek draait alles wel Vorig jaar heeft het Residentieorkest voor het eerst zo'n speciaal concert gege ven voor kinderen van drie tot tien jaar. Er was op gerekend, dat er ongeveer één vader of moeder op elke zeven kinderen in de zaal zou zitten, maar dat liep uit de hand. Op elke drie vier kinderen was ei- een ouder, met het gevolg dat er ivel vijftienhonderd kindertjes voor de deur van het Congresgebouw stonden te trappelen, die er niet meer in konden. Helemaal te vermijden is het natuur- ingestort gazanade (ADVERTENTIE) Ubóttalsuvanvishoudt Koken van vis is een kimst Vis blijft het sappigst wanneer het water juist niet kookt! Breng Vj liter water, waarin wat azijn of citroensap met wat zout, stukje wortel, ul, peterselie, selderij en laurierblad, aan de kook- fdl Leg de vis (Va kg vismoten of Va kg filets) er In, temper het vuur en Iaat de vis zachtjes gaar broeien gedurende 5 10 minuten totdat het visvlees ondoorschijnend la. JlOlldt fit Vraag recepten btf uw vishandelaar of blf het Produktschap orVtaon\l8produklen,Wasse«iaara«weg20,Den Haag. lijk niet, dat er wat ouders bij ko men. Er zijn kleintjes die niet zonder papa of mama durven. Vorig jaar bijvoorbeeld waren er zelfs, die nog jonger dan drie waren en die kunnen echt niet alleen. Maar er zijn genoeg kinderen, die het best wel eens leuk vinden zonder ouders ergens heen te gaan. Van de vaders en moeders van zulke kinderen verwacht het Residen tieorkest dat ze de plaatsen voor de kinderen vrij laten, vooral nu waar schijnlijk het balkon gesloten blijft vanwege de kleinste bezoekerijes die niet over de rand kunnen kijken. Terwijl er lichte muziek voor het prille publiek wordt gespeeld voor al marsachtige melodieën- en 'Piccolo' met zijn medewerkers voor een verma kelijke 'vertaling' van de muziek zorgt, kunnen de ouders zich in de crèche amuseren. Er is een buffet, er zijn tivee monitors, ivaarop ze desge wenst het concert leunnen volgen en een heleboel spelletjes. Niet direct ezeltje-prik of ganzebord, maar wel dingen als schaken en dammen en er kan een kaartje gelegd worden. De twee muskus-ossen, die de Vere nigde Staten China hebben geschon ken als blijk van vriendschap, zijn in de dierentuin van Pekig ingestort. Gelukkig heeft een oppasser, zo weet het Japanse persbureau Kyoto te mel den, verklaard dat de negen maanden oude Milton en Matilda van 21 maan den vast wel beter zullen worden, zodra ze een beetje aan het Chinese klimaat gewend zijn. Milton lijdt vol gens het persbureau aan een huidziek te. 'Stukken vacht vallen uit en het dier hoest af en toe. Ook Mathilda is in een wat slechte vorm'. De ossen zijn in Noord-Amerika gebo ren. Op 9 april kwamen ze in Peking aan en sindsdien zijn ze door zeer vele Chinese ogen bewonderd. Presi dent Nixon bood Milton en Mathilda in februari aan, toen hij China be zocht De Chinezen gaven op hun beurt twee zeldzame reuzenpanda's, die inmiddels naar Amerika zijn over gevlogen. De synagogale gezangen van de Portu gees Israëlitische gemeente in Amster dam worden op de band vastgelegd voor het nageslacht. Wekelijks wor den in de VARA-studio deze 'gazana- des' opgenomen, gezongen door voor ganger S. Nunes Nabarro, vrijwel de enige in Nederland die deze specifie ke gezanken nog kent. Kort na de bevrijding is een deel van deze gezangen op schrift gesteld door musicus Hans Krieg. Dr. A. Rodrlgues Pereira, indertijd voorzitter van het bestuur, zong. hem de melodieën voor. Op de duur zal ook de declamatie van de liturgie voor Grote Verzoendag op de band worden opgenomen. Boven dien zal de hele synagogale dienst van deze feestdag worden ingezongen en ingesproken in het Portugees, Spaans en Hebreeuws, die daar allemaal aan te pas komen. Aangepast Op dinsdagmiddag 2 mei openbaart mr. L. R. J. ridder van Rappard de leden van het Noenmaal gezelschap hoe hij van Magistraat via Manager Wegwerp-Burgemeester' werd, alles in een keurig aan een Wegwerp-Burgemeester aangepaste lo kaliteit. het Haagse hotel Bei-Air. Voor wie nu nx>g niet genoeg weet zij vermeld, dat de bar al van twaalf uur af open is en dat het Noenmaalgezel schap binnenkort een brochure over zichzelf uitgeeft Huisdierencongres In de grote zaal van het Amster damse RAI-Congrescentrum wordt 29 en 30 april een minstens even groot internationaal congres over de ziekten van kleine huisdieren gehouden, waaraan zeker 150 Nederlandse dieren artsen en 251 van hun collega's uit praktisch alle Westeuropese landen en de VS deelnemen. Spekers zijn o.a. de Engelse dr. Prole over kreupelheden bij windihohden en dr. Pandey uit India, die lintwormen behandelt, bij wijze van spreken dan Iwan In de Oude RAI in Amsterdam zal het trouwens de 29ste ook erg vol wor den. Daar geeft de pseudo-Rus Iwan Rebroff een serie liederen weg, daar bij begeleid door een echt balalaika- ensemble onder leiding van Mare Loutchek Pierson De Ds. Pierson Mavo in 's Hertogenbosch bestaat een hab'e eeuw. De school startte inder tijd met twee leraren, maar dat zijn er intussen al achttien en 287 leerlin gen en hoeveel dat er in al die tussenliggende jaren bij elkaar ge weest zijn is natuurlijk haast niet meer na te gaan. Daarom moet iedere oud-leerling, die het jubileum in de schouwburg 'Casino' op 17 juni wil meemaken, zich zelf aanmelden, zo gauw mogelijk en bij mej. H. van Berge, Diepenbrocklaan 6 in Rosma len Japan Morgen opent de Japanse ambassadeur Ryozo Sunobe in het Bredase rijksmuseum voor volken kunde een expositie over zijn land, die 'Japan, oud naast nieuw' heet en over vroeger en nu en de historische betrekkingen tussen Japan en ons land gaat. oma's trots Oma Florence Mattingly (92 jaar) koestert het portret van haar klein zoon Thomas, op wie ze ontzettend trots is. Thomas Mattingly is een van de drie astronauten, die zondagavond per Apollo 16 naar de maan zijn vertrokken. drijvend Canada Dit voorjaar komt onder auspiciën van de Canadese Ambassade een drij vende tentoonstelling naar Nederland die in vier Nederlandse steden een vleugje Canada zal brengen in een schip van veertig meter lengte, dat voor deze gelegenheid is omgebouwd tot tentoonstellingsruimte. Het schip zal Rotterdam (9-17 mei), Dordrecht (19-22 mei). Eindhoven (25-30 mei) en Maastricht (2-6 juni) bezoeken. De expositie zal een overzicht geven van de ontwikkeling van Canada en de nadruk leggen op de zo lang bestaan de betrekkingen tussen beide landen, die van zeer vriendschappelijke aard zijn. De naam van de tentoonstelling luidt: 'Canada ahoy'. LOWIETJE I

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7