oord-Vietnam il geheim verleg met VS Commissie zou zonder prins Claus stoppen Koper moet hardere eisen gaan stellen Man kaapt vliegtuig met kist sigaren 198,- ewolkt Indonesië beperkt doorvaart door Straat van Malakka Nixon gaat ook Polen bezoeken Consumentenbond vindt: UW OUDE VERTROUWDE KRANT IS OCHTENDBLAD GEWORDEN VERNIEUWD EN UITGEBREID I RECTIFICATIE VOORJAARSPUZZEL Tweemaal zoveel ontslagen verwacht VUL DE BON HIERNAAST IN Nieuwe Leidse Courant „Stantvastich is ghebieven TELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING mijn hert in teghenspoet!" „Stantvastich is ghebieven mijn hert in teghenspoetl" DINSDAG 18 APRIL 1972 539te jaargang ttraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 HAARLEMMERSTRAAT 250 LEIDEN KOELKAST 140 Itr. GRATIS BEZORGEN Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 7,90 per maand, per kwartaal 23,35 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur. JS, WASHINGTON, SAIGON (UPI, AP, Reuter, AFP) Noord- am wil geheime besprekingen beginnen met Amerika over een ing van de Vietnamese kwestie als Amerika de bombardemen- p Noord-Vietnam staakt en bereid is de gewone onderhandelin- ii Parijs voort te zetten. merika op- dit voorstel ingaat, Doec Tho lid van het Noord- nese politburo naar Parijs Dit heeft de Noordvietnamese van de onderhandelingsdelega- Parijs gisteren in de Franse tad verklaard. De stopzetting 'intensivering van de oorlogs- en hervatten van de onder ingen' dienden gelijktijdig te en. lorvietnamees liet er geen twij- er bestaan, dat als de bombarde- i doorgaan, zijn delegatie niet is de besprekingen in Parijs te ten. Amerika heeft op 23 maart weten dat het de besprekingen ijs zal boycotten zolang Hanoi ^serieuze onderhandelingen' wil. heeft steeds aangedrongen leime besprekingen. Het woord [duidelijk aan de Amerikaanse I verklaarde dat de bombarde- op Hanoi en Haiphong veel i het leven heeft gekost. Een [uige van het Hongaarse persbu- 7* heeft dit gisteren bevestigd, rklaarde dat in Hanoi een ter- l een café is geraakt en dat in Ping ondermeer een school is fen. Daarbij kwam het hoofd school en zijn vrouw om. Er op het moment dat de hom geen kinderen in de school. vjet-Unie heeft scherp bij Ame- eprotesteerd tegen de beschadi- an zeker vier Russische schepen i klaar voor - d dit jaar jen verslaggever BEL De E-3 autoweg, die rpen rechtstreeks met Eindho- lat verbinde.n zal voor het eind t jaar gereed zijn. Als de weg li-Np d is zal men vanuit Antwerpen de koning Boudewijn-autosnel- it Ranst kunnen rijden en van- afslaan naar de E-3. die een eekse verbinding met Eindho- %eft ^lensteliing van de E-3 beteknt, 'ii; één jaar tijd twee belangrijke ingen tussen Nederland en tot stand kwamen, amelijk de E-10 tussen Breda en Ant en op het eind van het jaar ezegd lf tot zwaar bewolkt met atselijk wat regen. Overwe lf nd matige noordelijke wind. i zlmumtemperaturen onge il :r tien graden. ji irgen en overmorgen: zonnige m rioden met aanvankelijk en- le buien en nog vrij koud. irgen zon op: 05.35 onder: 19.45 maan op: 09.39 onder: 02.02 in de haven van Haiphong. Hanoi had zondag verklaard dat een Russisch vrachtschip was geraakt, waarbij een Russische officier gewond was geraakt. In het Russische protest, dat gisteren is overhandigd aan Jacob Beam, de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, staat dat de Amerikaanse luchtaanvallen flagrante schendingen zijn van het internationale recht en de vrijheid van scheepvaart. De Ame rikaanse regering draagt de volledige verantwoordelijkheid en zal de moge lijke gevolgen moeten dragen, aldus het protest. De Sowjet-Unie eist van Washington maatregelen om soortge lijke 'provocaties' in de toekomst te voorkomen. Ook de Oostduitse regering heeft ge protesteerd tegen de beschadiging van een Oostduits schip in de haven van Haiphong. Verklaring: Rogers De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, William Rogers, heeft gisteren voor de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen verklaard, dat de bombardementen op Noord-Vietnam noodzakelijk zijn om de terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Zuid-Vietnam voort te zetten en om de Zuidvietnamezen e?n kans te geven zich te verdedigen te gen de 'massale invasie van de com munisten'. Volgens Rogers is presi dent Nixon vastbesloten door te gaan met alle aanvallen op militaire instal laties in Noord-Vietnam die hij nodig vindt. Volgens Rogers was de haven van Haiphong niet aangevallen. Wel waren opslagplaatsen van olie en ma terieel in de omgeving van Haiphong aangevallen. Het doel van deze aanval len was het Noordvietnamese offen sief in het zuiden te vertragen. Ro gers gaf de verzekering dat Amerika de onderhandelingen in Parijs niet Hanoi heeft radio-telegrafisch een foto naar Warschau geseind van drie kin deren, die omgekomen zijn bij het Amerikaanse bombardement op Haiphong van afgelopen zondag. zal hervatten zolang het Noordvietna mese offensief voortduurde. Hoewel president Nixon van plan blijft de terugtrekking van Ame rikaanse grondtroepen uit Vietnam Kettingen voort te zetten, zou een onmiddellij ke en algehele terugtrekking waar schijnlijk uitlopen op een groot bloedbad in Zuid-Vietnam en 'een re gionale ontwrichting' die tot in Japan en de Filippijnen zou kunnen doorwerken. oorlog in Indo-China. Noordvietname se troepen hebben een deel van An Loc in handen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Uit gesprekken met commissieleden blijkt dat driekwart van de leden van de Natio nale commissie ontwikkelingsstrategie zal opstappen, als de regering aan bun voorzitter, prins' Claus komt. Fullbright Rogers werd scherp aangevallen door de voorzitter van de commissie, de Democratische senator William Ful- bright. 'Ik kan niet begrijpen wat voor mogelijk nationaal belang bij deze militaire maatregel is gediend. Hij noemde het tragisch, dat na zes jaar vechten en honderdduizenden do den, nadat een groot deel van Indo- China was vernield en de Amerikanen verdeeld waren over de oorlog, zijn commissie en de regering nog steeds discussieerden over de oorlog 'hoewel we een president hebben die zijn ambt aanvaardde met de belofte een eind aan de oorlog te zullen maken door onderhandelingen of door Viei- namisering'. Amerika heeft gisteren opnieuw bom bardementen uitgevoerd boven Noord- Vietnam. Volgens het opperbevel in Saigon zouden drie Migs-21 zijn neer geschoten. De Amerikanen zouden geen vliegtuigen verloren hebben. Zo wel in het noorden van Zuid-Vietnam als bij de stad An Loc, honderd kilometer boven Saigon wordt nog steeds hard gevochten. Volgens Zuid- Vietnamese generaals zal de afloop van de strijd bij An Loc wel eens beslissend kunnen zijn voor de hele De free-lance fotograaf Gerard Hebert, die in An Loc gewond is geraakt, heeft verklaard dat de Noordvietna mese tankbemanningen, die vorige week vrijdag An Loc binnenreden, met kettingen aan hun voertuigen zaten vastgeklonken, zodat ze niet konden vluchten. Alleen de tankcom mandant kon zich vrij bewegen, aldus Hebert. De bemanningen was verteld, dat An Loc al in Noordvietnamese handen was. Dat was de reden dat de tanks met open kleppen de stad binnenreden in wat een zelfmoordpoging leek. Alle- tanks werden door Amerikaanse luchtmacht en Zuidvietnamese artille rie uitgeschakeld. Zondag slaagden de Noordvietnamezen er wel in een deel van de stad te bezetten. Volgens ingewijden hangt deze drei ging levensgroot boven het prinselijk hoofd, nu diverse kranten hoofdarti kelen hebben gewijd aan zijn functie in de commissie, waarbij de vraag werd opgeworpen of deze niet vere nigbaar is met zijn staatsrechtelijke positie als lid van het koninklijk huis. Dat zijn positie onderwerp van hoofdartikelen in kranten is geworden de door de commissie toegekend» subsidie aan het Angolacomité werd door de minister afgewezen zou voor de minister aanleiding kunnen zijn om hem uit zijn functie in de commissie te ontheffen. Maar dat tengevolge daarvan drie kwart van de commissie er mee op zou houden waardoor in feite de hele commissie uiteenvalt, is voor het grootste deel van de Tweede Kamer op het ogenblik niet te verteren aldus ingewijden. Ook in KVP- en AR- knngen zou waardering bestaan voor het werk van de commissie. Dit zou China heeft nu ook officieel gepro testeerd tegen de bombardementen op Noord-Vietnam. Volgens premier Tsjoe En-lai hebben de Amerikanen w— hun oude politiek van escalatie van de oorlog weer opgenomen. China zou flOZA de volken van Indo-China blijven steunen tegen de Amerikaanse agres- dan ook de reden zijn, waarom de ontheffing van prins Claus als voorzit ter van de commissie nog niet is geëfectueerd. Dat de minister van plan zou zijn de commissie te ontbinden vóór 1 janua ri 1974 de datum waarop officieel de commissie wordt opgegeven wordt aan alle zijden ontkend. Dat de minister en de rest van het kabinet opeens een hard 'nee' lieten horen op de subsidie voor het Angolacomité, terwijl hij daarvoor subsidie voor en kele tonnen aan de Unctad-strategie- groepen had toegekend, wordt door ingewijden als volgt verklaard: In te- gensteling tot de voorafgaande subsi dieaanvragen, was bij de aanvrage voor het Angolacomité duidelijk ge steld wat voor doel men voor ogen had, namelijk het uit de verkoop halen van koffie uit Angola. De taakomschrijving van de andere subsidiegegadigden was veel vager. Wanneer deze actiegroepen een con troversiële actie op touw zouden zet ten, zou de minister bij een eventuele verantwoording altijd nog kunnen zeggen: maar daarvoor had ik het geld niet bedoeld. Bij de actie van het Angolacomité werd dit onmogelijk ge acht, aldus een commissielid. Volgen de week is er, zoals bekend, een interpellatiedebat over de weigering van de subsidie aan het Angolacomité. Inmiddels heeft de D'66-er Engwirda aan minister Boertien gevraagd hoe hij denkt over de nieuwe subsidie- voorstellen die de commissie hem on langs hebben voorgelegd, voor een project, urt te voeren voor het inter kerkelijk vredesberaad, voor een spe ciale editie van de hongerkrant, voor een plaatselijk project in Oss en voor twee projecten voor verbetering van het onderwijs op lagere scholen. Verder vraagt hij de minister of het juist is dat de commissie een gesprek met hem heeft aangevraagd om te praten over een verlenging van de bestaansduur van de commissie na 1 januari 1974. 'Is de minister bereid deze verzoeken positief in overweging te nemen, gezien het grote belang van een blijvende bewustmaking van de Nederlandse publieke opinie met be trekking tot ontwikkelingssamenwer king gedurende de hele periode van het tweede ontwikkelingsdecennium' vraagt het Kamerlid. DJAKARTA (Reuter, AP) Indone sië zal op elk buitenlands oorlogs schip het vuur openen, dat zonder .voorafgaande toestemming door de Straat van Malakka vaart. Dit heeft het hoofd van de admirale staf van Indonesiëë, Soedomo, volgens een be richt in de Indonesia Raya verklaard. Hij zou onlangs hebben gezegd, dat oorlogsschepen, die door de Straat van Malakka willen varen, eerst de toestemming van hetzij Indonesië hetzij Maleisië daarvoor moeten heb ben. WASHINGTON, WARSCHAU (AP. Reuter, UPI) President Nixon zal na zijn reis naar de Sowjet-Unie en voor een officieel bezoek aan Perzië een tweedaags bezoek aan Polen bren gen. Dit is officieel in Washington en Warschau meegedeeld. President Nixon zal van 22 tot 30 mei een ontmoeting hebben met de Russi sche leiders. Diplomatieke zegslieden in Moskou hebben bericht dat Nixoo tenminste vier dagen lang topbespre- kingen zal voeren samen met de par tijleider Breznjew, premier Kosygin en president Podgorny. P ïonsumenten in Nederland en redenen om ontevreden n over het zeer trage over- Consumentenbond. Van een verslaggever DEN HAAG De overheid schiet ernstig tekort als het om algemene consumentenbelangen gaat. Gezien de ervaringen moeten wij ons afvragen, of naast de gebruikelijke methoden geen nieuwe wegen moeten worden ingeslagen om zodanige maatschappelijke veranderingen te be werkstelligen, dat de consument beter aan zijn trekken komt. Dit zegt de consumentenbond in zijn Jaarverslag over 1971. 'Wanneer we zien, hoeveel reeds bejaarde, maar niet verjaarde consumentenwensen, waarvan de redelijkheid reeds lang erkend is nog steeds niet tot een ingevoerde regeling hebben geleid, rijst onmiddellijk de vraag, aldus de consumentenbond, of van consumen tenzijde niet met wat bruter eisen moet worden opgetreden of tot een sterkere politieke mobilisering ten -hoeve van de consumentenbelan gen moet worden overgegaan. Colportage Onderwerpen als de wettelijke rege ling van het schriftelijk onderwijs, van de colportage, de vernieuwing van de geldschietswet, de wetten cadeaustelsel, winkelsluitingstijden en uitverkopen zijn al heel lang in voorbereiding, sommige meer dan tien jaar. Ze zijn niet wezenlijk nieuw of moeilijk meer; het denk werk is al lang verricht, maar inmiddels worden de bestaande poli tieke barrière maar niet gepasseerd. En dan denkt de bond nog niet eens aan andere o ude wensen, zoals sa menstellingsetiketten, prijs- en hoe- veelheidsaanduiding enz, waarvan nog veel minder aanzet tot realise ring valt te bespeuren. Dit alles overziende vraagt de consu mentenbond zich af, hoe ooit een essentiëler aanpak van consumenten belangen door de overheid bereikt zal worden van onderwerpen als de onbevredigende situatie van het re clamestelsel (vooral etherreclame) het tekortschieten van redelijke in formatie, het gebrekkig functioneren v-o de concurrentie en vooral het praktisch ontbreken van mogelijkhe den voor de consument om bij on voldoende presta.le van de weder partij aan zijn recht te komen. De consumenten in Nederland heb ben redenen om ontevreden te zijn over het zeer trage overheidsbeleid en misschien ook wel reden tot wantrouwen, namelijk over de oorza ken van die traagheid, vindt de consumentenbond. Heeft het be drijfsleven, dat openlijk steeds min der tegen het consumentenbelang stelling lijkt te nemen, wellicht een andere weg daartoe gevonden? vraagt de bond zich af. Er kan volgens de bond niet anders gecon cludeerd worden dan da t er een sterkere pressie nodig is om de overheid en zeker he1 parlement op korte termijn te brengen tot een meer 'consument-gerichte' politiek. Het ledental van de bond is inmid dels in 1971 met ruim 11 procent gestegen van 292.000 tot 330.000 per 1 januari jl. De groei is doorgegaan en op 't ogenblik ligt het aantal leden bij de 350.000. Binnenland PoKtiecommandant valt on- gevallenliulp aan 5 Conducteur meer dan con troleur 7 Buitenland Wie zelf vaart, wordt licht in de boot genomen 10 Bijbel in de klas? 2 Kerk Verbaal over Marcus steeds fantastischer 2 Boekcnctalage 2 Lezers schrijven 2 Kerkbladen 2 Strips 6 Radio- en tv-programma's 6 Uw probleem 6 Commentaar 7 Puzzelen 7 Dichtbij en verder 7 RITA 'Ik heb gezegd, dat er kik kers in het cadeautje zaten voor Anne. Ze gaf het me weer terug. Ik heb niet ge zegd, dat ze van chocola waren.' ROME (Reuter) Een 29-jarige Amerikaan van Italiaanse origine heeft gisteren een vliegtuig van de Zwitserse maatschappij Swissair met 15 personen aan boord gekaapt door een houten sigarenkist te to nen, die volgens hem vol explosie ven zat. De man, Mario Victor Maimone, dwong de gezagvoerder van het toestel te landen op het militaire vliegveld Ciampone in Rome. Het toestel was onderweg van Genève naar de Italiaanse hoofdstad, zodat een koerswijziging overbodig was. Maimone eiste een onderhoud met de Amerikaanse ambassadeur en een lunch met paus Paulus VI. Maimone zei dat hij de herboren Christus was en dit aan de paus wilde bewijzen. Verder merkte hij op dat hij generaal van de Ameri kaanse CLA en zoon van een leider van de Mafia-beweging, Cosa Nostra, was. Maimone zei voorts dat hij tot president van de VS geko zen wilde worden en een stunt voor de kiezers uithaalde. De kaper liet tenslotte weten dat hij na contact met de paus en de ambassadeur wilde doorvliegen naar Rio de Janeiro in Brazilië voor het carna val van het volgend jaar. Na de landing werd Maimone over meesterd door een list. De politie lokte Maimone het vilegtuig uit door een auto te tonen waarin een surrogaat-paus en ambassadeur za ten. De kaper stapte uit en werd ingerekend. De sigarendoos bevatte slechts sigaren. Maimone bleek eer der enkele malen in een psychia trische inrichtiiig te hebben geze ten. Na zijn arrestatie bleef Mai mone tussen Italiaanse politieman nen in vriendelijk grijnzen (zie foto). In sommige van onze edities zijn enkele coderingen weggevallen. Wij drukken alle coderingen nogmaals af op pagina 8. UTRECHT Van 1 januari tot cn met 15 april hebben 9.588 werknemers ontslag gekregen of een aanzegging dat ze op korte of langere termijn onsla- gen zullen worden. In de eerste zes maanden van vorig jaar werden 10.344 ontslagen aangekondigd. Als de huidi ge ontwikkeling doorgaat, zal dit aan tal in 1972 al twee maanden eerder worden bereikt, wat een stijging met ongeveer 50 pet. zou betekenen. DAAR WILLEN UW VRIENDEN EN FAMI LIELEDEN BESLIST MEER VAN WETEN. Als u ze NU opgeeft als abonnee, dan bespaart u voor hen 3% gulden aan abonne mentsgeld. De eerste 2 weken krijgen zij bij wijze van kennismaking de krant gratis! En u ontvangt een leuke attentie. Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN WP/fP noteer als nieuwe abonnee: betaalt per: Nwm: maand Adres: kwartaal Plaats: De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen I gratis, en bespaart ca. gulden abonnements- geld. Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning bet aangekruiste n raspje post* n platina f~J handige papier met (fleuan- paraaUnap enveloppen onderzetter) met brief- schaaltje paplei en pen I

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1