nellere afwikkeling van hade bij aanrijdingen Autoverkoop overtreft verwachtingen Skol spreekt uw taal ouw doet was op altaar Voorwerp in postzak ontploft: 2 gewonden Pree,'tma" e«rtï Texel DE STANDAARD herdrukt Illegale Marokkanen (18) gegrepen Onderhuurder met stroom buiten de deur gehouden Regering niet in havenschap 'Moerdijk' laatertt- Datsun bij 'Top Tien', Fiat tweede, Ford verliest Hotel- rangementen Het weer W/KWARTET WOENSDAG 12 .APRIL 1972 B1WEXJ.AM) T3/K3 s ital processen-verbaal wordt beperkt to nze Haagse redactie HAAG Een nieuwe regeling voor het opmaken door de politie van processen-verbaal bij dingen, zal met ingang van 15 mei ingaan. De regeling beperkt het aantal op te maken proces- Hl rbaal en maakt een snellere afwikkeling van schadeclaims mogelijk. ere aanrijding waarvan proces- wordt opgemaakt vult de poli- »ns een registratieformulier in, de aanrijding verkort wordt even. Dit registratieformulier V tevens ingevuld bij aanrijdin- sni ^arvoor geen procesverbaal I®* opgemaakt, maar waarbij de gegevens belangrijk zijn voor adeafwikkeling. ^el egistratieformulieren stuurt de binnen enkele weken naar de chHandse Vereniging van Assura- in Den Haag. Verze- maatschappijen of de directe mden kunnen zich dan tot J wenden om de juiste gege- verkrijigen, waarna de schade rden afgewikkeld. 1 januari 1970 bestaat voor ebbenden bij aanrijdingen de iheid zich voor inlichtingen NW te wenden, maar daarbij u nog steeds gewacht worden afschrift van het proces-ver* nnen is. Hierdoor blijven de ilaims veel langer liggen. nieuwe regeling wordt ver dat de verzekeringsmaatschap- me n een groot aantal gevallen va, et registratieformulier sneller benodigde informatie beschik te de schade te kunnen regelen, rde diflieer g-i de nieuwe regeling maakt de proces verbaal op wanneer een oogpunt van verkeersvei- sprake is van een ernstige ding van de verkeerswetgeving, ij cle verdachte een ontoelaat- late van gevaar heeft doen aanrijding de dood of behoor- lamelijk letsel veroorzaakt. lestuurder, die bij een ongeval J„ iel of'schade betrokken was, is ,dt eden. aanrijding wordt alleen een tieformulier ingevuld wan- de schade aan een auto ten minste 1000 gulden en aan een ander motor voertuig tenminste 200 gulden be draagt Een gestolen voertuig erbij is betrokken, Een buitenlands voertuig erbij is betrokken of een buitenlander schade lijdt of gewond is. Een der partijen niet W.A. is ken en de veroorzaker van de aanrij ding onbekend is gebleven. (ADVERTENTIE) Honderd jaar geleden verscheen het eerste nummer van Dr. Abr. Kuyper's DE STANDAARD. Vijf nummers uit die eeuw zijn facsimile herdrukt Met hoofdar tikel, familie-advertenties, gemengde berichten, Kamerverslagen enz. 1 april 1872 Het eerste nummer -fa 3 april 1903 De spoorwegstaking Troelstra in de 2e Kamer -A 15 mei 1940 'Het einde' Dr. h. Colijn over het vertrek van de regering naar Engeland -A* 15 december 1944 Het laatste nummer Men leze tussen de regels door! Bestel deze facsimile uitgave door overschijving van ƒ3,90 plus 0,60 porto 4,50 op postrekeningnummer 269274, Chr. Pers te A'dam onder vermelding 'DE STANDAARD" :e correspondente lat IEN Mevrouw Verbeuken jeipanen heeft gisteren uit pro- de slechte behuizing gezin de was gedaan altaar van de St.-Dionysius- levrouw Verbeuken die met elf kinderen in een oud !n huis aan de Wolfhage woont, merkte eergisteren stroomtoevoer was afgesneden, ie elektriciteitsmaatschappij de in het oude huis levensge- vond. Onder leiding van de iciaal recht strijdende 'Rooie it )irk de Vroome trok mevrouw Bljken gistermiddag met haar elf mèt wasmachine en em me rs siifkar naar de Dionysiuskerk, vei r een stopcontact, liet de kin- -B mmers water halen en ging de irobben. Dit tot grote ergernis e stoor-deken J. J. Keulen, die in een he ftige discussie ra akte met actie- leider De Vroome, d ie de pastoor verweet te weinig gedaan te hebben om het gezin aan een behoorlijke behuizing te helpen. De discussie liep zo hoog op, dat pastoor-deken Keulen opperwachtmeester Vaessen van de plaatselijke afdeling rijkspolitie erbij haalde om de demonstranten uit zijn kerk te verwijderen. Omdat de heer Keulen echter weigerde een aanklacht tegen mevrouw Verbeuken in te die nen, keerde opper Vaessen onverrich- terzake huiswaarts. Tijdens een langdurig gesprek dat hierop volgde probeerde pastoor Keu len bij burgemeester A. Kurvers van Schinnen telefonisch te bemiddelen dat het gezin een voorlopige intreK zou kunnen nemen in het oude, leeg staande gebouw van de gemeentelijke sociale dienst. De heer Keulen kreeg nul op het rekest, waarop de demon stranten naar de riante bungalow van Schinnens eerste burger trokken. Voor de huisdeur werd de wasmachi ne afgeladen en op het grasveld werd de was te drogen gelegd Toen na herhaald aanbellen de burge meester niet thuis bleek, keerden de demonstranten terug naar het oude huis zonder licht en energie. Een der partijen niet W. is verzekerd of jonger is dan zestien jaar. De enige verdachte van de overtre ding tevens het enige slachtoffer is met behoorlijk letsel. De nieuwe richtlijnen borduren voort op de verbaliseringsregeling die in 1967 werd ingevoerd. Toen werd het aantal gevallen waarin bij een aanrij ding proces-verbaal moest Worden op gemaakt al beperkt om het overbezet te politieapparaat wat te ontlasten. In de praktijk bleek deze regeling nog wat te vaag te zijn waardoor ze niet overal op dezelfde manier werd ge hanteerd. De per 15 mei in te voeren richtlijnen beogen daarom tevens lan delijk het verbaliseringsbeleid meer uniform te maken. Gewapende Duitsers op pont gegrepen ARNHEM Op het pontveer over de Waal bij Ochten heeft de politie giste ren drie gewapende, en als zeer gevaar lijk aangeduide Duitsers aangehouden, die uit een Duitse gevangenis waren ontsnapt en hun toevlucht hadden ge zocht over de Nederlands-Duitse grens. Bij Babberich wisten zij in het begin van de middag de grens te passeren, waarna de politiekorpsen van Oost-Gel derland een grootscheepse jacht inzet ten. In de buurt van Wageningen wis ten de Duitsers aan een politiekordon te ontsnappen, maar een half uur later konden zij op het veer bij Ochten toch worden gegrepen. Het drietal is over gebracht naar het groepsbureau van de rijkspolitie te Druten. De kapitein van de veerboot heeft een bijdrage geleverd bij de arrestatie van de drie mannen. Hij was gewaar schuwd, legde de veerboot midden op de Waal stil en alarmeerde de politie. Pas 'bij het zien van politie-auto's op beide oevers zette de kapitein de overtocht voort. Na het afmeren wist de politie de drie mannen te over meesteren. DRIEBERGEN Bij een controle in vijf pensions voor gastarbeiders heeft de rijkspolitie gisternacht 18 Marok kanen aangehouden, die illegaal in ons land verbleven. Tot de actie was besloten omdat de politie een plotse linge toeneming van het aantal bui tenlandse werknemers in Driebergen was opgevallen. Vermoed wordt dat de mannen via tips van landgenoten, die wel legaal in ons land verblijven, naar Nederland zijn gekomen. ÜB Een overzicht van de ravage op het Rotterdamse postkantoor na de explosie gistermorgen waarbij twee postbestellers werden gewond. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Bij een ontploffing op de zesde etage van het Rot terdamse postkantoor aan het Delftseplein zijn gistermorgen twee postbestellers gewond geraakt, terwijl een grote ravage werd aange richt. Een van de bestellers, de 26-jarige A. Troost uit Schiedam, werd met ver wondingen aan beide benen opgenomen DEN HAAG Verdacht van poging tot moord is de 70-jarige Hagenaar J. C. S. R., rustend elektrotechnisch in stallateur, door de politie aangehou den. De bejaarde man, die het tenlaste ge legde feit bekende e n daarna werd heengezonden, had de knop en het slot van de voordeur van zijn woning door een verbinding met de meterkast onder stroom gezet om zijn voormali ge onderhuurder buiten de deur te houden. De onderhuurder, die na ruzie met de oude man elders was gaan wonen met vrouw en kind, kwam nog wat spul letjes ophalen. Toen hij de sleutel in het slot stak kreeg hij een stroom stoot van 220 volt door zich heen, die geen ernstiger gevolgen had omdat de man rubberzolen onder zijn schoenen had. in de Noletstichting in zijn woon plaats. Zijn collega, de 25-jarige N. van Rijswijk, kon ter plaatse aan de lichte verwondingen die hij bij de ont ploffing had opgelopen worden be handeld. De ontploffing gebeurde omstreeks acht uur op de afdeling inklaring bui tenlandse poststukken, waar op dat moment de twee bestellers postzak ken aan het sorteren waren die juist waren binnengekomen. Het ontplofte voorwerp zat in een zak waarvan al leen met zekerheid kon worden vast gesteld dat hij uit het buitenland af komstig is en dat hij was bestemd voor iemand in Rotterdam of direkte om geving. Bij de ontploffing sneuvelden enkele grote ruiten op de afdeling, terwijl ook een schot werd ontzet. In een straal van enkele tientallen meters rond de plaats van de ontplofifng drongen kleine splintertjes metaal in de wanden. Ook vijftien postzakken die in de buurt lagen werden ernstig be schadigd. De postale recherche, die met de Rot terdamse politie een onderzoek instelt naar de aard en herkomst van het ont plofte voorwerp, gaf enkele uren na de mysterieuze ontploffing de zesde ver dieping vrij. MOERDIJK/DEN HAAG Tot grote teleurstelling van het Industrieschap 'Moerdijk', heeft minister Larugman besloten dat de regering voorlopig niet gaat deelnemen in de gemeen schappelijke regeling industrie- en ha venschap Moerdijk. De minister heeft dit laten weten in antwoord op vragen van de socialisti sche kamerleden Stemerdink en Spinks. Zoals Trouw/Kwartet half februari in een aantal artikelen berichtte, zijn er op dit ogenblik problemen bij de industrialisatie van het Moerdijkge- bied. Industrieën blijken voorshands niet van plan zich bij Moerdijk te vestigen. Het Industrieschap is door de grote investeringen van de laatste maanden waartegenover geen of vrijwel geen revenuen staan in geldnood gekomen. In een gesprek met onze verslaggevers zei de voorzit ter van het industrieschap mr. F. Reinders, dat de remedie om uit de moeilijkheden te komen, regerings deelname is in het industrieschap. De heer Reijnders heeft al enkele malen getracht het ministerie van economi sche zaken dat vier jaar geleden aan drong op de aanleg van een industrie terrein bij Moerdijk te betrekken bij de industrialisatieplannen. De mi nister heeft nu duidelijk gemaakt dat hij er niets voor voelt. Werkgelegenheid in Zeeland achteruit MIDDELBURG Het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening in Zeeland stelt een onderzoek in naar de vraag in hoeverre de aanleg van een vaste oeververbinding over de Westerschel- de invloed zou kunnen uitoefenen op de daling van de werkloosheid in Zeeland. De Zeeuwse raad voor de arbeidsmarkt verwacht dat de aanleg van de vaste verbinding een impuls zal betekenen voor de werkgelegen heid in Zeeland en West-Brabant. ADVERTENTIE (ADVERTENTIE) m irkse arts lor Turken Ahnelo 1) 9 een correspondent SLO De Turkse hulp- Mustapha Atac zal zich op e termijn in Almelo vesti- speciaal ten behoeve van rurkse buitenlandse werkne- en hun gezinnen. Hij ts afgestudeerd en spreekt md Engels en Duits. Atac zal voorlopig met een ïlijke verblijfsvergunning ken, onder supervisie van plaatselijke huisarts. Zijn kse artsenbul wordt in Ne- and namelijk niet erkend, r zodra hij het Nederlands oende beheerst, kan hij na een speciaal examen ook in ;t Ierland als arts worden er- aal dït Almelose bedrijfsgeneeskun- rtnf dienst heeft zich ervoor 5jtx verd een speciale arts voor n rurken naar Almelo te krij- lIK De taalbarrière was de be- ijn rijkste reden, maar het af- :end klachtenpatroon en de iesfeer, waarmee de huisari- werden geconfronteerd bij rzoek van vrouwelijke :se patiënten, legden ook belangrijk gewicht in de bï*1 door Sicco de Jong AMSTERDAM De autoverkopen in liet eerste kwartaal van 1972 hebben bij na alle verwachtingen van de merkenorganisaties overtroffen. Gerekend werd op een teruggang, maar de 107.598 in de eerste drie maanden van dit jaar gere gistreerde auto's betekenen een toeneming van ruim 2l/i procent vergeleken met de start van vorig jaar. Daarbij heeft een aantal merken nog een extra grote voor uitgang weten te boeken. Ford leed bet grootste verlies in aantallen auto's; NSU is relatief bet sterkst achteruit gegaan. (ADVERTENTIE) |t 15/5 en van 15/9 tot 31/12 '72. olledig pension vervoer) C 3 dagen vanaf 43,— 5 dagen vanaf 80, 8 dagen vanaf 129, li extra reduktie voor 165-PLUSSERS (tongen: VW-TEXEL - Postbus 3 Burg (Texel) - Tel. 02220-2844 Bij de 'top tien' op de autohit parade heeft Ford de tweede plaats na Opel moeten afstaan aan Fiat, welk merk met de 127 zeer goede zaken doet Chrysler is met het Franse merk Simca nu nummer drie geworden en Ford staat vier de. Peugeot 'zit' op de achtste plaats nummer zeven, VW, dicht op de hielen. Het Japanse merk Datsun is bij de 'top tien' gekomen door British Leyland te passeren. Vorig jaar was dit merk in het eerste kwartaal nog slechts goed voor een kleine V/n procent van de autover koop; thans is de vier procent bijna bereikt. Toyota heeft vooral in maart goed verkocht na prijsverlagingen voor de Corolla en Carina en staat nu nog steeds nummer elf omdat ook dit merk uit Japan Bri tish Leyland voorbijstreefde. Opvallend is verder de ten dens, dat de 'dure merken' zoals Mercedes, BMW en Vol vo vooruitgegaan zijn. Bij Peugeot is trouwens ook de 504 een bestseller geworden. verkoop aandeel aandeel 3 maanden 3 maanden heel 1971 1. Opel 14.061 13.1% 13.4% 2. Flat-Autobianchl 12.956 12,0% 10.9% 3. Slmca-Chryslcr 11.043 10.3% 8.6% Ford 9.915 9.2% 11.7% 5. Citroen S.505 7,9% 8.3% 6. Renault 7.869 7.3% 7.8% Volkswagen 7.115 6.6% 7.2% 8. Peugeot 6.958 6.5% 5.0% 9. DAF 6.313 5.9% 6.1% 10. 4.152 3,9% 2.7% 11. Toyota 3.502 3.3% 2.9% 12. British Leyland 3.416 3.2% 3.6% 13. Mercedes-Benz 1.873 1.7% 1.6% 14. Vauxhall-Ranger 1.841 1.7% 2.2% 15. BMW 1.781 1.7% 1.5% 16. Audi 1.417 1.3% 1.3% 17. Volvo 1.130 1.1% 0,9% In het algemeen is de tendens, dat de Nederlanders meer voor hun auto uitgeven, vorig jaar al gebleken: in 1958 be taalden we gemiddeld ruim 7.500 gulden per auto, in 1965 was dit tot 6.850 gulden ge daald, in 1969 bedroeg het gemiddelde aankoopbedrag ruim 7.250 gulden, in 1970 steeg het 200 gulden, maar vorig jaar nam het Ineens met ruim 800 gulden toe tot bijna 8.300 gulden. Vele tendenties van vorig jaar worden trouwens voortgezet De belangstelling voor Japan se, Franse en Italiaanse (of Spaanse) auto's stijgt; die voor Duitse en Britse auto's daalt. DAF houdt zich staande op de negende plaats met een kleine teruggang. Renault en Citroën hebben echter weer iets van het voor al in 1970 gewonnen terrein moeten prijsgeven. Renault mist daarbij duidelijk de mo dellen 8 en 10, maar volgende week arriveren de 15 en 17 in Nederland en omstreeks sep tember wordt de kleine 5 ver wacht. De grootste klap voor het VW-concern incasseerde in Eén "van Simca's topnummers: de 1000 Rally, die alleen al in deze nu 1300 cc-uit- voering goed is voor 1% van de autoverkoop in Nederland. Nederland NSU, van welk merk het einde nadert. Het marktaandeel van NSU liep terug van 1,0 procent naar 0,3 procent. Wanneer deze zomer de Audi 50 uit de Audi-NSU- fabrieken komt, zal het met de kleine NSU-modellen wel afgelopen zijn. Dit zijn im mers concurrenten van de VW-kever die overigens in Ne derland nog op z'n retour blijft. Volkswagen ging achter uit en alleen Audi hield van het merkentrio van Duitslands grootste concern stand. De Opel-verkopen vielen voor al in januari tegen, omdat de Rekord toen nog in nieuwe gedaante moest verschijnen. In maart is pas de Commodo re geïntroduceerd. Daarin ligt dan ook de voornaamste ver klaring van GM's dalende ver koop, die ook voor Vauxhall en Ranger geldt. Deze merken hebben nu eveneens nieuwe modellen. Ford zal het echter moeilijk hebben met de nieuwe Grana da en Consul goed te maken met wat de Taunus en Cortina verloren. Het marktaandeel van Ford daalde van 11.7 pet vorig jaar naar 9.2 pet in het eerste kwartaal van dit jaar. In 1965 was Ford nog goed voor ruim 16 procent van de Nederlandse autoverkoop. Lang niet alle importeurs heb ben dan ook geprofiteerd van de stijgende autoverkopen in Nederland. Het meeste profijt er van trok Chrysler: Simca ging van 8.6 pet naar 10.3 pet. van de verkoop. Naar concerns gerekend klom Chrysler daar door op van de zevende naar de derde plaats achter GM EN Fiat. Vriendelijker weer Van onze weerkundige medewerker Een opvullende depressie is een lage drukgebied dat aan zijn laatste dagen bezig is. De stormwinden rondom het centrum zijn geluwd en de neerslag zones worden minder omvangrijk. In de nabijheid van zo een opvullend cen trum kan het weer soms al vriendelijk voor de dag komen. Er zijn streken met zonneschijn en van wind is nau welijks iets te merken. Maar naast de ze mooiweerzones komen ook buien voor, hier en daar met hagel en on weer. De oude depressie heeft in zijn hogere etages namelijk veel kou inge vallen met als tastbaar effect aan de grond die winterse verschijnsel van hagel. Zo'n toestand heeft zich in ons land in het afgelopen etmaal voorge daan. De van Oost-Engeland in zuid oostelijke richting voortbewegende de pressie met centrum van 985 millibar dinsdagmiddag bij Londen heeft in de Lage Landen, in Engeland en West- Duitsland vrij veel buien doen ontwik kelen, vooral na een ochtend met plaat selijk zonneschijn. De instraling bij weinig wind kan vooral wanneer deze een paar uur achtereen duurt de ther mometer enkele graden extra doen stijgen. En dat moeten dan bepaalde gebieden weer bezuren met zeer actie ve buien. De gemeten hoeveelheden waren de afgelopen 24 uur dus in hoofdzaak tussen 10 en 25 millimeter Boven de Britse eiland doen zich krach tige luchtdrukstijgingen voor. Als ge volg daarvan zal er vandaag en morgen een geleidelijke overgang plaats vin den naar een wat stabieler weertype. De buiigheid gaat in de tweede helft van de week geleidelijk verder ver minderen. Tegen het weekeinde brengt een volgende regendepressie een be zoek aan de Britse eiland, zodat een al gehele ommekeer van het aprilweer nog niet erg tvaarschijnlijk lijkt De temperatuur blijft vooreerst op een vrij laag pitje met een wat toenemen de kans op nachtvorst tn het binnen land. BEWOLKINQ MAX.TEMP. MIN. TEMP. WINDRICHTINQ Weersgesteldheid san gisteravond 19.00 uur. maximum-tempera turen van gisteren en neerslag wan 07.00-19.00 uur Amsterdam onweer 11, 1; De Bilt half bew Helder h bew 10. 4; Luchthaven R'dam b bew 12. 0; Twento h bew 11. 0,0; Vllsstragen hagelbui 9. 5; Zd Limburg h bew lil. 0: Athene zw bew 21. 0; Barcelona zw bew 21. 0; Berlijn regen 12, 0,1; Bordeaux regenbui 13. 10; Brussel regenbul 11, 04; Frankfort onweer 10. 7; Gcnève zw bew 9. 0; Helsinki I bew 6. 0; Innsbruck regen 10. Oil; Ko penhagen 1 bew 8. 3; Lissabon motregen 18, 0,1; Locarno onweer 9. 23; Londen on weer 9. 2: Luxemburg h bew 8. 4; Madrid h bew 19, 0; Malaga h bew 24. 0; Majorca zw bew 20. 0; Munchen regen 6. 3; Nice zw bew 17, 0.3; Oslo zw bew 11, 2; Parijs regenbul 11, 1; Rome zw bew 17, 0; Spilt geh bew 20, 0: Stockholm h bew 10, 0; We nen zw bew 17. 0; Zurich regen 10. 2; Hoog water 12 april Vllssingen le getij 0.30. 2« getij 13.01, Haringvliet aan de Zeezijde 2.13 - 14.32, Rotterda 3.08 - 15.47 Schevenlngen 1.43 - 14.06. IJmuiden 2.22 - 14.41, Den Helder 6.1T - 18.56, Harlingen 8.54 - 21.11, Delfzijl 10.49 22.57.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5