Werkloosheid iets edaald in maart 'Universiteiten hebben niets te klagen' int Gertrudis in tergen op Zoom sheel uitgebrand Dringend beroep op Spaanse bisschoppen fa 3,3 procent zonder werk In landbouw meer werk Vragen van statenlid over Hendrik Slagter Verkeersslachtoffer Bloemslingers ondanks de kou Man verdronken Muskusrat gevangen Het weer De Brauw verwijt de studenten 'goedkope kritiek ïpUW/KWABTET DINSDAG 11 APRIL 1972 h een verslaggever HAAG De werkloosheid is in maart iets gedaald. Eind maart was 3,3 procent A an de aflian- jke beroepsbevolking werkloos tegen 3,8 proc ent eind februari j.L en 1,6 procent eind maart '71. t noorden liep het werkloosheid- ^entage terug van 7,0 eind februa- t 5,10 eind maart, in het oosten r[ 3,9 naar 3,2, in het westen van aar 2,5 en in het zuiden van 4,7 4,0 procent Minister-president Biesheuvel heeft overigens kort gele den al aangekondigd dat er een lichte daling zou optreden. Het aantal werkloze mannen en vrou wen was eind maart 17.400 minder dan eind februari, maar het voor seizoen gecorrigeerde cijfer van de geregistreerde arbeidsreserve is in maart nog met 2.700 toegenomen, al dus het ministrie van sociale zaken. Ook de geregistreerde openstaande vraag naar arbeidskrachten is in maart toegenomen, namelijk voor mannen met ruim 1.200 en voor vrou wen met ongeveer 450. Voor seizoen gecorrigeerd vertoonde echter de openstaande vraag naar arbeidskrach ten voor mannen en vrouwen samen eveneens een daling en wel met 400 tot 68.900. Er waren eind maart 97.000 mannen en 15.000 vrouwen werkloos. Dit wa- rfe al drie jaar in restauratie [een onzer verslaggevers •EN OP ZOOM Even leek het er gisteren op dat de Zuivel- de drukste winkelstraat van Bergen op Zoom, en een gedeelte Markt in vlammen zouden opgaan. De hevige wind dreef de en van de in lichterlaaie staande Sint Gertrudiskerk naar het risch centrum van Bergen, maar gistermiddag om 12 uur, twee pa het uitbreken van de brand in Bergens oudste kerk, kon dweercommandant Belonge het sein 'brand meester' geven. 'Een is voorkomen', verzuchtte burgemeester Van de Laar. 'Boven staat de toren er nog. De Gertrudis is niet helemaal verloren an.' ren 16.800 mannen en 900 vrouwen minder dan eind februari. Het aantal mannen tewerkgesteld op aanvullen de werken steeg met 450 tot bijna 2.800, het aantal personen op sociale werkvoorzieningsobjecten daalde met 100 tot 4.200. Hierdoor bereikte de geregistreerde arbeidsreserve voor mannen en vrouwen tezamen een peil van 119.000 dat wil zeggen 14.700 minder dan eind februari. De stijging van het voor seizoen ge corrigeerde cijfer van de geregistreer de arbeidsreserve met 2.700 tot 107.600 is toe te schrijven aan het feit, dat die daling van de arbeidsre serve overwegend is terug te vinden in de seizoengevoelige beroepsgroe pen, zoals bouwvakarbeiders, waarvan er eind maart 10.700 minder werkloos waren dan eind februari, voorts land arbeiders (min 1.350), chauffeurs (min 1.200) en losse arbeiders (min 1.450). Noorden In het noorden valt de daling van de geregistreerde arbeidsreserve hoofdza kelijk toe te schrijven aan de weer op gang komende werkzaamheden in de 'bouwnijverheid en de landbouw. In Friesland daalde het aanbod van metaalbewerkers en handels- en kan toorpersoneel. De arbeidsreserve van bouwvakarbeiders verminderde in Gelderland fors, terwijl ook minder chauffeurs en losse arbeiders werden geregistreerd. In Overijssel is de da ling van de arbeidsreserve beperkt gebleven. In Utrecht, Noord- en Zuid-Holland is het absolute niveau van de geregis treerde arbeidsreserve van mannen de afgelopen maand gedaald met 2.500. Opvallend is dat het geregis treerde aanbod van metaalbewerkers in Zuid-Holland verder is toegeno men. Actie tegen prijsstijgingen MADRID (KNP) Omdat zij nergens anders enig gehoor vinden, ook niet bij hun vertegenwoordiging in de Cortes, hebben de geza menlijke gezinsbonden en moeders van gezinnen zich met een bood schap tot de Spaanse bisschoppen gewend om iets te doen tegen de voortdurende prijsstijgingen, die vooral de laagst gesalarieerden treffen. De boodschap is gericht aan de aarts bisschop van viedo, mgr. Gabina Diaz Merchan, voorzitter van de bis schoppelijke commissie voor sociale en caritatieve acties. De bonden beto gen, dat juist degenen die het hardst door de prijsstijgingen getroffen wor den, het minst van zich kunnen laten horen en helemaal geen invloed kun nen doen gelden. De regering heeft het minimumloon bepaald op 156 pe seta's per dag, maar In werkelijkheid bedragen de kosten van levensonder houd voor een gezin met twee kinde ren 400 peseta's. Terwijl de lonen op last van de regering gelijk blijven, zijn volgens de bonden de volgende prijsstijgingen de afgelopen maanden een feit gewor den: vlees 40 procent, vis 30 procent, melk 30 procent, drinkwater 11 pro cent, bissen 25 procent, metro 33 pro cent, telefoon 50 procent. den zich van hun klachten niets aan trekken, iets te doen, omdat ook de gezinnen door deze onhoudbare toe standen uit elkaar gerukt worden. De vrouwen protesteerden er tenslotte ook tegen, dat in het nieuwe, derde ontwikkelingsplan van Spanje het werken in het buitenland, zonder de gezinnen, als sanering van 's lands economie wordt bevorderd. Dit heet dan 'ontwikkeling' van het land. Schoolgelden Bovendien wijzen de huismoeders er op, dat terwijl de regering een verho ging van schoolgelden met 14 procent officieel heeft toegestaan, in feite een stijging van 50 procent door de scho len wordt opgelegd. Naast het gelijk- blijven van de lonen, zeggen de huis moeders, is de werkloosheid in 1971 met 33 procent toegenomen, vooral in de bouw. De gezinsbonden bezweren de bis schoppen, nu de burgerlijke overhe- Duitse benzinenorm lijkt aanvaardbaar Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het maximale loodge- halte voor benzine dat in West-Duits- land is vastgesteld op 0,4 gram per liter, is waarschijnlijk ook voor Nederland aanvaardbaar In antwoord op vragen van Tweede-Kamerlid dr. Oele (PvdA) schrijft minister Stuyt dat het overleg over vermindering van het loodgehalte (dat nu vaak 0,7 bedraagt) nog niet is afgesloten. Er is HAARLEM Het lid van provinciale staten P. Vriend heeft schriftelijke vragen gesteld over het geval 'Hen drik Slagter, Zijpe. Het statenlid informeert of het colle ge bekend is met het feit, dat Hen drik Slagter uit Zijpe is opgesloten in het huis van bewaring te Alkmaar, omdat hij de planologische verorde ring van de gemeente inzake het kam peren heeft overtreden. 'Is het uw college bekend, dat Slagter al jarenlang een campingbedrijf uitoe fent en wegens zijn in de oorlog opgedane invaliditeit zijn bedrijf niet kan omschakelen? Is het college bereid te onderzoeken of de Zijoense verordening in strijd is met het provinciale beleid? Slagter had van GSEONTHEFING VERKREG 3had van GS een ontheffing verkregen ten behoeve van een aantal caravans. HOOGEVEEN De 68-jarige me vrouw W. van Olphen-Dekker uit Tien deveen is zondagavond bij een ver keersongeluk in Hoogeveen om het le ven gekomen. Ze sloeg met haar fiets van de Mr. Cramersweg linksaf en werd door een negentienjarige auto mobilist uit Gramsbergen aangereden. Hoewel de bloembollen de laatste dagen al in volle bloei staan, zijn er vanwege het slechte weer niet erg veel toeristen, die een bezoekje brengen aan de bollenvelden. Ondanks dat zijn er toch enkele zake lijk aangelegde kinderen, die langs de weg proberen automobilisten bloemenkransen te verkopen, ook al moeten zij daarvoor regen en wind trotseren. oedraagt) nog niet is afgesloten. Er is geen reden om verder te gaan dan de h6rQ6llKing OOQSe Westduitse norm zolang niet waar- schijnlijk is gemaakt dat dat een OOrlOgSSiaChtOffGfS AMSTERDAM Ongeveer 250 men- verbetering zou zijn voor de milieu hygiëne in haar totaliteit, schrijft dr. Stuyt. Zoals bekend is de Europese Commis sie uiterst ongelukkig met de eenzijdi ge Westduitse beslissing over benzine, die zij liever in EEG-verband zag genomen. De betreffende Westduitse wet bepaalt dat de nieuwe norm in 1974 van kracht wordt sen hebben maandagavond deelgeno men aan een door de joodse jeugd in de Hollandse schouwburg in Amster- dag gehouden herdenking van de jo den die in de Tweede wereldoorlog zijn omgekomen. Deze herdenking wordt jaarlijks over de hele wereld gehou den op 10 apriL Woningbouw In de woningbouwsector werd in het westen het werk hier en daar hervat, waardoor ook de vraag naar bouwvak arbeiders iets toenam. De arbeids marktsituatie in Zeeland is sinds vori ge maand niet verbeterd. Slechts in de landbouw was sprake van een toeneming van de werkzaamheden. In Noord-Brabant en Limburg is de werk loosheid van bouwvakkers fors ge daald. Soldaten laten avondeten staan UTRECHT Ongeveer 130 van de 150 dienstplichtige militairen van de Van Heutszkazerne in Kampen heb ben maandagavond demonstratief hun avondeten laten staan. De soldaten vinden de kwaliteit van het eten be neden peil en zijn verder weinig inge nomen met de eerzaalaceommodatie van de uit het Napoleontische tijd perk stammende kazerne. Volgens de Vereniging van Dienstplichtige Mili tairen hebben besprekingen met de kazernecommandat. majoor M. Metse laar, over verbteringen tot nu toe niets uitgehaald. Vorige week vrijdag gaven enkele tientallen dienstplichti gen al te kennen hun maaltijden niet op prijs te stellen, door ze onaange roerd in de afvalton te mikken. [vijf uur later aan het eind van ddag loeiden opnieuw de brand- irenes in Bergen. Burgemeester ie Laar en brandweercomman- ïelonge gaven juist een perscon- ie toen het alarm binnenkwam: iren brandt'. De snel uitrukken- andweer kon echter de toren rsjfen tweede keer redden. De hele d wel uitgebrand. Veel winkel- 0I n, die aan de kerk grenzen. ernstige waterschade op. rêi erlieden die met de restauratie- 1(1 tamheden bezig waren ontdek- stermorgen de brand in de nok middenschip van de uit de 15- uw daterende kerk. Een paar en later rukte de voltallige Ber- >nc( brandweer uit. Brandweercom- sortnt Belonge riep direct de hulp da n de korpsen uit Roosendaal, wafren en Woensdrecht. Militairen litiemensen zetten het centrum j^ïwoners van de Zuivelstraat en ze i Markt werden geëvacueerd. '8 het erg somber in op dat "lizvertelt burgemeester Van de n. 'De felle wind joeg de vlammen me Hen meters op. Dankzij de hon- brandweermannen is voorkomen ini£n groot deel van Bergen-cen- ,ed in vlammen is opgegaan.' zag de burgemeester de j3e minder zorgelijk. 'Sinds 1969 e ve met de restauratie van de n bezig. Tot nu toe hebben Rijk gaan.' Ook het orgel, dat in de kerk stond is verbrand. Het dateerde uit 1770 en was gebouwd door de Ant werpse orgelbouwer L'Hey. De schade van de brand valt nog moeilijk te ramen, maar zij bedraagt zeker enkele miljoenen guldens. Het is nog niet met zekerheid te zeggen, of de kerk verzekerd was. De Bergen se brandweer is nog de hele nacht met het nablussen beziggeweest. Gis teravond is- de gemeenteraad van Ber gen op Zoom in een spoedvergadering bijeengekomen om de gevolgen van de brand nader te bezien. GRONINGEN In het Eemskanaal is maandagmorgen in Groningen de 22- jarige graanpakhuisknecht K. Lubbers uit Groningen verdronken. De man lag met een bootje gemeerd tegenover de woonschepenhaven. Door de sterke te genwind kon hij niet de haven bin nenkomen. Lubbers ging te water om zwemmend uit de woonschepenhaven een touw te gaan halen. Vlak voordat hij de andere oever bereikte verdween hij onder water zonder weer boven te komen. Er wordt naar zijn lichaam gedregd. NIEUW-WEERDINGE Dat de dem ping van het Weerdingerkanaal ook wonderlijke gevolgen kan hebben, bleek zaterdagmorgen. De heer G. T. Pragt ontdekte namelijk op het trot toir voor zijn woning een muskusrat Door toedoen van de heer Pragt werd het haar laatste 'wandeling'. De be treffende dienst in Arnhem werd op de hoogte gebracht. Achterstand arme volken voorlopig grootste probleem Van een verslaggever DEN HAAG Milieuvervuiling is voor de wereld als geheel be paald niet het meest op de voor grond tredende probleem,, zei prof. dr. C. J. F. Böttcher giste ren op een lunchbijeenkomst in Den Haag. De geïndustrialiseerde landen kunnen, met hun welvaart, de problemen wel oplossen. En in de ontwikkelingslanden betekenen rokende schoorstenen nog steeds welvaart. Daar heeft men heel andere problemen. De bijeenkomst, georganiseerd door de Maatschappij voor nijverheid en han del en de Vereniging voor de Verenig de Naties, had als thema het verband tussen sie aktiviteiten van de Club van Rome en de VN-milieuconferentie in Stockholm. Zonder internationale sa menwerking, aldus prof. Böttcher, zul len de meeste ontwikkelingslanden zich gedwongen zien nog veel meer roof bouw te plegen dan zij nu al doen om het verhongeren van de snel groeiende wereldbevolking tegen te gaan. In Stockholm zal blijken dat de wereld wijde samenwerking veel beter zal moeten worden dan politici en staats lieden tot nog toe hebben laten zien. Buien Van onze weerkundige medewerker De westelijke circulatie is nog steeds overheersend op de oceaan en in West-Europa. Boven de grote water plas worden in de hogere niveaus windsnelheden van 150 tot 200 kilome ter per uur gemeten. Storingen zijn daarom in een mum van tijd in West- Europa, waar het weer veranderlijk en ongestadig is. Na het voorbijtrek ken van de regenzone van een diepe depressie boven Schotland, voert een krachtige tot harde westelijke stro ming vandaag buien naar onze omge ving. De hogere niveaus zijn koud genoeg om sommige buien vergezeld te doen gaan van hagel en onweer. De temperatuur bereikt in de maritieme lucht geen hogere waarden dan circa 10 graden. Verderop in de week zal een Atlanti sche rug van hoge druk de buien doen afnemen, maar het blijft dan nog wel mij koud Daarna zal een volgende oceaandepressie avances in de richting van West-Europa maken. In maart is op vijf dagen in Neder land onweer waargenomen, juist het normale aantal. Ook in de eerste decade van april heeft het al op enkele dagen gedonderd, teken van instabiliteit. OPKLARINGEN BEWOLKING *10 MAX. TEMP. *70 MIN. TEMP. WINDRICHTING meente 1,8 miljoen aan de res- r be uitgegeven. Ik ben er vast vertuigd dat de restauratie zal |g jan. De Gertrudis zal als een ix uit de as herrijzen.' jftien restaurateurs bleken min- j Jtimistisch. Projectleider Booy: "o ranen in de ogen heb ik naar j "and gekeken. Drie jaar hard ieifn zÜn verloren gegaan.' Restau- Haakma Wagenaar zag de situ- ok zorgelijk: 'Het 18-de eeuwse a(j is verbrand. Vele beeldhouw- zijn verloren gegaan. Het zal jjj lelijk zijn de kerk in de oor- ri lelijk, pure staat terug te bren- p n ik zie niet goed hoe het met ,e#iidige financiële middelen bij nentenzorg mogelijk zal zijn de opnieuw aan te pakken. Het is irikkelijk dat deze schitterende een voorbeeld van de Schelde- bij uitstek, verloren Is ge- Van onze onderwijsredactie UTRECHT Minister De Brauw heeft weinig medelijden met universiteiten die klagen over gebrek aan mankracht tengevolge van de personeelsstop. In een lezing op de nationale onderwijstentoonstelling zei hij gisteren dat de wetenschappelijke stafleden aan de universiteiten nog altijd dik gezaaid zijn. Op 'n totaal van 110.000 studenten hebben de universiteiten 31.000 man. Dat is rijkelijk veel als men be denkt dat studenten eigenlijk in een fase zijn waarin zelfwerkzaamheid voorop moet staan. Ook in ander opzicht gaf mi nister De Brauw weinig toe aan de kritiek die vooral door studenten in de zaal naar vo ren werd gebracht. Toen bij voorbeeld de studentenvoorzie ningen ter sprake kwamen zei hij: 'Bij alle beleidsombuigin gen in het universitair onder wijs zijn de studentenvoorzie ningen buiten schot gebleven. Het beurzenbeleid is zelfs ver ruimd. Voorzieningen op het gebied van medische en psychiatrische hulp, mensa's, huisvesting, sport. enz. zijn in ieder geval zo uitgebreid dat bevolkingsgroepen er jaloers op kunnen andere terecht zijn.' Minister De Brauw verweet de studentenoppositie verder dat zij nogal goedkope kritiek le verden: 'Duizend ballen, nee', of om een spandoek van zijn gehoor van gisteren te citeren: Stop De Brauw voordat hij ons stopt'. De Brauw citeerde een opmer king uit een nota van de in middels ter ziele gegane Ne derlandse Studentenraad. In die nota werd gezegd dat stu denten hun eigen eisen mis schien lager moesten stellen ten bate van algemene collec tieve voorzieningen. Volgens de minister redeneren de stu denten nu teveel vanuit hun eigen belang. De universiteit moet ook een bijdrage leveren aan de oplossing van Neder lands grootste probleem: de inflatie. VERSCHRAALD De heer Ki Kolthof, medewer ker aan de universiteit van Amsterdam, verweet de minis ter dat hij door de wet-Pos- thumus het universitair on- Minister De Brauw derwijs verschraalde. Maar mr. De Brauw betoogde dat er eens een eind moest komen aan het (steeds langer duren de) formele onderwijs. Kennis veroudert snel en daarom moeten we ons instellen op levenslang onderwijs. Hij ge loofde niet dat het onderwijs zonder selectie zou kunnen. Maar hij bestreed dat het wets- ontwerp-Posthumus zoveel strenger werd met de selectie: het propedeutisch examen is weliswaar selectief, maar die selectie is ook bedoeld om de studenten tijdiger inzicht te geven in eigen mogelijkheden. Men moet zich het examen verder niet indenken als een 'batterij-examen', waarbij je alle kennis in één dag moet opspuiten, maar meer als een reeks van vrijstellende tenta mens, een 'paperclip-examen'. ELITAIR In zijn rede over het hoger onderwijs nieuwe stijl ver klaarde minister De Brauw dat de uitbreiding van het elitaire hoger onderwijs tot massa-onderwijs een van zijn grootste zorgen was. Nu stu deert nog geen 15 procent van de jeugd boven 18 jaar. In Amerika Is dat al 45 procent Door een nauwere samenwer king van universiteit en hoger beroepsonderwijs en door een grotere verscheidenheid van diploma's kan die massaficatie bereikt worden. Minister De Brauw vroeg ten slotte aan het .bedrijfsleven on derzoek te doen, of te financie ren, naar nieuwe onderwijs- technieken. Hij schaamde zich allerminst voor dat beroep op de industrie. Men heeft veel kritiek gehad op de financiële bijdrage van Shell aan het McKinsey-rapport over plan ning van het hoger onderwijs. Een bureau van Amerikanen en dan nog geld van Shell ook. Velen vinden zo'n beroep op het bedrijfsleven zoiets als 'pornofonie'. Maar voor een (zuinige) minister is elke bij drage welkom. Onweer in het voorjaar wordt door de volksweerkunde goed opgenomen. 'Zuiverend en bezonder. Vruchtbaar is Maarte de donder', een rijmpje dat betrekking heeft op frontaal onweer. Dit heeft een verlaging van de tempe ratuur tot gevolg. Zowel in Duitsland als Engeland werd maart-donder als de voorbode van een vruchtbaar jaar beschouwd. Redenering: in het voor jaar wordt een periode van betrekke lijk zacht weer onderbroken door on weer: de poolstromingen die er op volgen vertragen de bloei, die dan niets meer te vrezen heeft van late vorsten. Keerzijde van de medaille: de grasgroei stagneert. Vandaar het ge zegde: 'Als het dondert op de blote doorn, is de scheper zijn wei verlo ren'. Weerrapporten van gisteravond 7 uur: max. temp. en neerslag van 7 tot 19 uur. Amsterdam zw bew 9. 3; De Bilt regen 10. 4: Deelen regen 11. 2; Eelde regen 12. 1; Eindhoven zw bew 10. l; Den Helder regen 9. 4: Luchthaven R'dam 9. 3: Twente regen 13, 1; Vlisslngen zw bew 8. 9; Zd-Limburg regen 12. 1: Aberdeen regenbui 9. l: Athene half bew 22. 0; Barcelona half bew; Berlijn half bew 17. 0; Bordeaux regen 14. 4: Brus sel zw bew 10, 4; Frankfort geh bew 10, 0; Helsinki geh bew 3. 0.5; Genève zw bew 15. 0: Innsbruck half bew 15, 0; Kopenhagen half bew 9. 2: Lissabon motregen Jfl. 0.1; Locamo regen 10. 8: Londen half bew 11, 7: Luxemburg regen 12. 4; Madrid geh bew 13, 0: Malaga half beiw 21. 0; Mallorca licht bew 16. 2; Munchen zw bew 15. 1; Nice zw bew 15. 10; Oslo regen 5. 0.4: Parlji regen bul 9. 9: Rome half bew 13. 0; SpUt zw bew 20. 0; Stockholm geh bew 5. 0,3; Wenen half bew 17. 0; Zurich zw bew 15, 0; Casa Blanca licht bew 10. 0: Las Pahnae half bew 14, 0; Tunli regenbul 20. S. HOOG WATER: li april: VUsslngen le getij 12.17-2e getij-; Harlngvlletaan de Zeezijde: 1.25-13.44: Rotterdam: 2.19-15.-: Schevenln- gen: 0.59-13.21: IJmutden: 1.38-13.58; Den Helder: 5.06-17.55; Haringvliet: 7.50-20.1?; Delfzijl: 9.54-22.02.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5