Chileense aartsbisschop: u kent ons öf evangelie niet Christen-zijn in mondige wereld Vrijgemaakte synode over adoptie, gezangen en psalmberijming Trouw Kwartet NKVmeewerken aan onderwijs vernieuwing vandaag Beroepings- werk Boekenetalage Ds. Van Dijk treedt af als president-curator T ROUW/KWARTET DINSDAG 11 APRIL 1972 W2 TK fco Brochure voor UNCTAD-zondag op 30 april Van een onzer verslaggevers HILVERSUM 'De christenen van de Derde Wereld ondervinden zo nu en dan, dat onze meèr bevoorrechte broeders ons niet vol doende kennen of dat zij niet de uiterste konsekwensties hebben getrokken uit het evangelie dat zij en wij belijden'. Met deze woor den begint een open brief van Raoul kardinaal Silva Henriquez, aartsbisschop van Chili aan de Nederlandse christenen aan de voor avond van de UNCTAD (wereldhandels en ontwikkelingsoonferentie van de VN) die in de stad van zijn aartsbisdom wordt gehouden. Zijn brief staat in de borchure 'Ie mand die recht doet?' die in 20.000 exemplaren is verzonden aan priesters en predikanten in Nederland ter voor bereiding van UNCTAD-zondag op 30 april. De werkgroep Kerk en Ontwik kelingssamenwerking, de studentenec- clesia Amsterdam, de Hervormde Jeugdraad te Amsterdam en Septua gint die de brochure samenstelden, hopen dat in 1800 kerken aan deze bezinning op de dan aan de gang zijnde UNCTAD wordt deelgenomen. Ook in Santiago zelf zullen de kerken zich intensief met UNCTAD bezig houden, daartoe is een samenwer kingsverband opgericht, waarvan ook vertegenwoordigers van de snel groei ende pinksterbeweging deel uitmaken. Geen vermoeden De brief van kardinaal Silva Henri quez vervolgt: 'Zij kennen ons niet: zij weten niet van het drama van onze opeenstape lingen van mensen met als gevolg: ongezonde omstandigheden, samen hokken, aanrandingen en verlies aan morele opvattingen. Zij hebben geen vermoeden van het proces van opeen stapeling van frustraties, die verande ren in wrok en onwil en uitmonden in haat en geweld, wanneer men ziet dat zovelen zo weinig hebben en zo weinigen zoveel en dat de individuen in de rijke landen steeds rijker wor den terwijl de armen, dag aan dag. steeds armer blijven worden. Zij merkten niet op: de verwarring die eerst en de verontwaardiging die later ontstaat in de onderontwikkelde lan den, wanneer die constateren hoe de basis-produkten die zij tegen zeer lage prijzen exporteren, ook nog eens on derworpen zijn aan schommelingen van een markt die ze niet kunnen beïnvloeden, dat ze industrieproduk- ten moeten invoeren waarvan de prij zen steeds stijgen en dat ze lijden onder discriminerende tarieven; dat ze hoge renten en aflossingen moeten betalen, vrachtkosten en verzekerin gen, die hen veroordelen tot steeds groter wordende schulden en de meest Irriterende economisch-politieke afhankelijkheid.' Verlies van de ziel In zijn open brief constateert de aarts bisschop voorts de neiging van de rijke volken 'zich over te geven aan de warboel van hun alsmaar groeien- De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Dagelijks bestuurt B. Bol, Den Hoagi dr. E. Bleumink, Paters- wolde; mr. G. C. von Oom, Nootdorp; W. A. Fibbe, Rotter dam; J. Lomer, Utrecht; drs. J. W. de Pous, Den Hoog; J. Smol- lenbroek. Wassenaar. Overige leden von het algemeen bestuurt K. Abma, Amsterdam; H. A. de Boer, IJmuiden,- Th. Brouwer, Assen; mr. dr. J. Don- ner, Den Haag; J. von Eibergen, Schoarsbergen; mr. K. von Houten, Wogeningen; ds. O. T. Hylkema, Bilthoven; Jac. Huijsen, Delft; mevrouw M, C. E. Klooster- mon-Fortgens, Voorscholen; me vrouw J. G. Kraayeveld-Wouters, Heerhugowaord; prof. dr. G. N. Lommens, Noorden: ds. F. H. Londsmon, Den Hoog; H. de Mooij, Rijnsburg; prof. dr. G. C. von Niflrik, Amsterdam; H. Otte- vanger, Buitenpost; mr. dr. J. Ozinga, Lunleren. dr. A. Veermon, Rijswijk (Z-HI; H. H. Wemmers, Den Hoog; drs. R. Zijlstra, Ooster- lond (Zld). Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J.de Berg (waarnemend) Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers.- N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020- 22 03 83. Postgiro 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69.73.60.768). Gem.giro X 500. de belangen en zich te verstikken in de bedorven lucht van een benauwend materialisme. Wij zouden hen eraan willen herinneren, dat 'het meer heb ben, zowel voor volken als voor perso nen, niet het laatste doel is.het sluit hen op als In een gevangenis. En dus gaan de harten zich verharden en de geesten zich sluiten. Het exclu sieve zoeken naar het bezitten wordt tot een obstakel voor de groei van het welzijn'. En op deze wijze bevestigen personen en naties opnieuw het dra ma, uitgedrukt in de woorden van Christus: "Men wint het heelal in ruil voor het verlies van de ziel'. Het beschouwen van de technische details mag ons volgens kardinaal Silva Hen riquez de diepere achtergrond niet laten vergeten: datgene waar hier over wordt gepraat en deels ook be slist ls de ziel van de menselijke samenleving. En als wij christenen willen blijven wat we zijn geweest, 'de ziel van de wereld', en als de kerk wil blijven wat ze is geweest: 'deskun dige in menselijkheid' en 'dienaar van de mens', van de mens in al zijn omstandigheden en noden, dan kun nen we niet in de marge blijven van een gebeurtenis die zo beslissend zijn gevolgen zal hebben in de ziel van de mensheid, aldus deza open brief. Inmiddels hebben de Nederlandse bis schoppen doen weten dat zij de activi teiten te behoeve van UNCTAD IH in de parochies ondersteunen en de bro chure waarderen. Maar de daarin op genomen tafelgebeden van Huub Oos terhuis die als mogelijke eucharisti sche gebeden worden aangeboden, kunnen ze niet goedkeuren als canon voor de eucharistieviering. De meeste bisschoppen zullen in een edgen brief aan hun diocees de aandacht vragen voor de komende UNCTAD. Hieronder volgt een gedeelte van het tafelgebed "Tegen onszelf', ge schreven door Huub Oosterhuis voor de brochure "Imand die recht doet?" God, vader, levensbron, stem, hart, maker van mensen, gij of hebt gij ons niet gemaakt om elkaar te behoeden en te dragen? wie kan ons beschermen tegen ons zelf dan uw kracht in ons, uw woord in ons? Wees rusteloos in ons, wees helder licht in ons, wees inzicht, kennis, taai geduld in ons. Wees een dorst in ons die niet te lessen is naar vrede en gerechtigheid. U bidden wij: tegen ons zelf tegen ons liever-niet-weten in, tegen onze zwijgende meerderheid tegen de slimheid van onze economische politiek, tegen de drogredenen, de halve waarheden, de hele leugens, tegen de machinerie van de oorlog, tegen de wapenhandel tegen de dood van duizenden, iedere dag, en hoelang nu al niet tegen de napalm, de verschroeide aarde. HATTEM Vandaag begint in Hattem bij Zwolle de driejaarlijkse generale synode van de gereformeerde kerken (vrijgemaakt). Acht tien predikanten en achttien ouderlingen komen samen, in eerste instantie om een moderamen te kiezen en andere inleidende werk zaamheden te verrichten. De synode wordt geopend door de plaatse lijke predikant ds. M. van Dooren. ADVERTENTIE) U bóft alsuvanvis houdt Koken van vis is een kunst Vis blijft het sappigst wanneer het water Juist niet kooktl Breng Vi liter water, waarin wat azijn of citroensap met wat zout, stukje wortel, ui, peterselie, selderij en laurierblad, aan de kook. Leg de vis (V« kg vismoten of Vi kg filets) er In, temper het vuur en laat de vis zachtjes gaar broeien gedurende 5 10 minuten totdat het visvlees ondoorschllnend Is. yjg flQudt fit Vraag recepten bij uw vishandelaar of bl] het Produktschap voor VU en Vlsprodukten, Wassenaarseweg 20, Den Haag. ASSEN In een bijeenkomst van ongeveer vijftig kamerleden van het NKV uit Drente, Friesland en Gronin gen ln de Volkshogeschool "Allards- oog' te Bakkeveen een motie aange nomen, die onder de aandacht van de drie vakcentrales zal worden gebracht. Daarin wordt teleurstelling geuit over het gebrek aan invloed van de vakbe weging in het onderwijsbeleid. Van de vakcentrales wordt geëist, dat zij binnen afzienbare tijd een weten schappelijk bureau voor onderwijsza ken zullen oprichten. Gisteravond werd een bidstond gehou den. Ds. J. Kok uit Amersfoort, de praeses van de vorige synode, preekte over Zacharia 2 1-5 (het visioen van de man met het meetsnoer). Hij be paalde zijn gehoor bij Gods bouwplan voor de kerkstad: de expansie, de defensie en de glorie van die stad. De algemene verwachting is, dat deze synode aanmerkelijk korter zal duren dan de vorige. De synode van Hooge- veen 1969 was de langsto in de ge schiedenis van de vrijgemaakte ker ken. Zij vergde 29 vergaderweken en strekte zich uit tot in 1970. Deze synode werd vooral gekenmerkt door de crisis in de vrijgemaakte kerken, die toen haar hoogtepunt bereikt had. De synode van Hattem krijigt nog te maken met naweeën in de vorm van diverse appèlzaken. Het conflict heeft het kerkverband meer dan 28.000 leden (een kwart van het totaal) gekost, terwijl' een kleine honderd predikanten 'buiten verband' geraakten. Deze 'buiten-verbanders' vormen sindsdien een wat onzekere component in de gereformeerde ge zindte. Zij hebben zich landelijk nog steeds niet tot een nieuw kerkverband georganiseerd. Plaatselijk bestaan hier en daar goede contacten met de chris telijke gereformeerde kerken, terwijl er ook met de christelijke gerefor meerde hogeschool te Apeldoorn een overeenkomst werd gesloten inzake de predikantsopleiding. De christelijke gereformeerde synode toonde in janua ri echter een duidelijke terughou dendheid. zodat vereniging zeker niet op korte termijn te verwachten valt. Een heet hangijzer kan op de Hattemse synode de kwestie van de doop van geadopteerde kinderen worden. Mag een vrijgemaakt echtpaar, dat een kind adopteert, dat laten dopen? Deze zaak diende reeds op drie generale synodes. De synode van Hoogeveen zei tenslotte neen. Immers, zo argumenteerde Hoogeveen. de belijdenisgeschriften en het doops- formulier leren op grond van de bij bel. dat 'de doop een ordening Gods ls om ons en ons zaad zijn verbond te verzegelen' en dat anderen alleen ge doopt mogen worden na voorafgaande geloofsbelijdenis. De synode zei, dat de overheid 'wèl te adopteren kinderen tot kinderen van de adoptief ouders kan verklaren, maar niet tot hun nageslacht kan móken. zodat deze kinderen het nage slacht blijven van de ouders, die hen voortbrachten, aan wie zo dezen niet tot het verbond behoorden geen beloften gegeven waren voor hen en hun nageslacht'. Het beroep op Abraham, die toch ook zijn slaven moest besnijden, ging vol gens de synode niet op, 'omdat de slaven, die wèl in de huisgemeen schap van Abraham in het verbond waren opgenomen, doch van de erfe nis waren uitgesloten, nadrukkelijk door de Schrift onderscheiden worden van Iza&k. de lijfelijke zoon van Abra ham als zijn erfgenaam'. Vooral op deze argumentatie richtte zich de kritiek, die terstond ontbrand de in de kerkelijke pers. Werd hier door de synode niet tekort gedaan aan de integriteit van de besnijdenis, die Abrahams slaven ontvingen? Vergelij kingen werden getrokken met de strijd in 1942-44, toen de vrijgemaak- ten juist opkwamen voor de integri teit van het sacrament en de daardoor verzegelde belofte tegenover wat men zag als een subjectivisme, dat de be trouwbaarheid van Gods verbond en belofte aantastte (de leer van de on derstelde wedergeboorte). Om kort te gaan, zes van de negen door Ir. J. van der Graaf Is christen-zijn vandaag anders dan vroeger? In onze tijd zijn velen geneigd op deze vraag uit sluitend ja te zeggen. De moderne mens is mondig geworden en mondigheid is zoveel als overwin ning op de religie, zodat we, om met Bonhoeffer te spreken, het reiigieloze tijdperk tegemoet gaan. Daarin heeft de kerk nog maar één pijl op de boog: er-zijn- voor-anderen, in navolging van Jezus, die Zoon des mensen was, met alle nadruk op het mense lijke. Maar is christen-zijn vandaag werke lijk anders dan vroeger? Drs. A. Noordegraaf, hervormd pastor te Ede, zegt in zijn boekje, dat deze vraag als titel heeft, behalve 'ja' vanwege de eigentijdse verbanden, waarin het ge loof handen en voeten krijgt, ook uitdrukkelijk 'nee* namelijk wanneer het gaat om de essentie, de wezenlijke inhoud van het geloof. De kwestie is namelijk of het christen-zijn door iets anders gestempeld mag wezen dan door datgene wat vanuit de Heilige Schrift volkomen zekerheid heeft Noordegraaf laat zien dat hier het beslissende kriterium ligt, op grond waarvan intussen de wegen van de vernieuwingstheologie, die haar uit gangspunt neemt in het autonome menselijke bestaan, en de gerefor meerde theologie, die maar één norm kent. namelijk de Schrift, beslissend uiteen gaan. Noordegraaf maakt dat duidelijk ten aanzien van de mondig heid zelf. In de bijbel is religieloos heid juist het tegendeel van mondig heid. terwijl mondigheid daar alles te maken heeft met geestelijke volwas senheid. of zeg 'mannelijke rijpheid' (Ef. 4:13). Daarom staat geloofskennis ook tegenover 'kennis, die opgeblazen maakt' (1. Cor. 8:1-3) en die daar door ln feite onmondig houdt Mon- aanspreken dat in verband met de groei van de gemeente naar echte mondigheid, ook de structuur van de gemeente in het geding is. Het spre ken over de structuren is in'. Noor degraaf roeit op dat punt evenwel bepaald tegen de moderne stroom in door hier het accent te leggen op de ambten en niet op de leken. Christus werkt aan de opbouw van Zijn ge meente door de ambten. Daarmee hangt direct samen de zorg voor de rechte leer (de pura doctrina). Want de gemeente wordt vaak, met een beroep op haar mondigheid, overgele verd aan allerlei wind van leer, die de mondigheid bedreigt in plaats van bevordert. Getuige-zijn particuliere synodes hebben verzocht, de uitspraak van Hoogeveen weg te nemen. Zij willen een nieuw studiede- putaatschap, dat tevens de hele ethiek inzake het adopteren van kinderen zou moeten onderzoeken. Deze synode zal een beslissing moeten nemen inzake de nieuwe interkerkelij ke psalmberijming. Deputaten zijn na jarenlange, minutieuze toetsing tot de conclusie gekomen, dat de nieuwe berijming niet aanvaardbaar is voor gebruik in de eredienst. Hun gedach ten gaan uit naar een eigen nieuwe berijming. Met name wijlen ds. G. A. Hoekstra te Schildwolde heeft zich op dit terrein reeds verdienstelijk ge maakt. De vrijgemaakte kerken zingen nog steeds de bundel van 29 gezangen, die in 1933 werd ingevoerd. Een speciaal deputaatschap heeft deze negenen twintig kritisch bezien en nu een con cept-bundel van 41 gezangen op de synodetafel gelegd met het voorstel, deze als proefbundel vrij te geven in de kerken. Tenslotte wij doen maar een greep zal de synode zich buigen over een concept-tekst van de Heidel berger ca techismus in hedendaags Nederland^ (niet de interkerkelijke proeve, maar een van de hand van ds. Joh. Francke te Emmen), alsmede over een aantal herschreven of geheel nieuwe liturgi sche formulieren, terwijl het lidmaat schap van het convent van kerken, het legerpredikantschap. de contacten met de buitenlandse kerken en de zaken van de Kamper hogeschool evenzovele aangelegenheden zijn, die naar verwacht mag worden sprekens- stof zullen opleveren, zodat de synode in geen geval voor de zomervakantie klaar zal komen Drs. A. Noordegraaf digheid is 'als geestelijk volwassene leven uit Christus, gebroken in zich zelf', zodat het geheim van de ware mondigheid de ootmoed is. 'Wir sind Bettler, hoc est Verum', zei Luther; wij zijn de bedelaars, dat is waar. Of deze bedelaarshouding van het christen-zijn de moderne mens intus sen nog aanspreekt? Het van genade leven blijft voor ieder, bepaald voor de zich autonoom wanende moderne mens. een 'vreemde' zaak, een erger nis. 'Maar', zegt Noordegraaf, 'elke wijsheid, die speculatief uitgaat boven de dwaasheid van het evangelie des kruises is geoordeeld en is alleen maar een stuk schijnmondigheid'. Wie zo naar ik meen terecht de mondigheid concentreert op het in- Christus-zijn', zal met de schrijver de gevaren, die de mondigheid bedrei gen. onderkennen: de dwaalleer, stel sels en systemen van mensen, het vasthouden aan de zonde, partijzucht en onenigheid, verabsolutering van bepaalde gaven en geestelijke luiheid. Het zal velen intussen ongetwijfeld Wie 'a' zegt, moet ook 'b' zeggen. Wie mondigheid koppelt aan religieloos heid kan als christen volstaan met anoniem christendom, er-zijn-voor-an deren, de pantomime van het heil. Wie mondigheid echter ziet als gees telijke volwassenheid, moet ook 'b' zeggen en getuige zijn van het heil dat in Christus present is, van de éne Naam tot behoud gegeven. 'De liefde van Christus moet ons dringen overal in de wereld het heil in Hem uit te dragen en te proclameren'. Er loopt namelijk een beslissende scheidslijn door de wereld, 'getrokken door Gods verkiezende genade en voor wat de mens betreft, bepaald door geloof of ongeloof'. Daarom is de mondige ge meente geroepen in de wereld getui genis af te leggen. Dat getuige zijn heeft een persoonlijke spits, omdat het delen in het heil een persoonlijke zaak is. Het is merkwaardig telkens weer te moeten constateren hoe velen in onze tijd te hoop lopen wanneer de per soonlijke dimensies van het heil wor den geaccentueerd. Alsof christen-zijn niet in de eerste plaats een zaak is van zelf oog- en oorgetuige zijn, van uit de persoonlijke aanraking met het Woord. Het is de verdienste van 1 SLAVERNIJ Het was geen gewone preek die zondag jl. in ons dorp hoorden. emeritus-predikant, die voor een anj re gastprediker moest invallen, i ontschuldigde zich dat hij dit vrijt pas gehoord had en kreeg daarn meteen al ons gehoor. Hij las ons deze zondag Quasimodogeniti wat volgt op die bekende intochtswoordi 'Als pasgeboren kinderen.nl. 1 Petrus 2, vers 11 tot 25. Zijn tel r was het laatste woord: 'Want ïf waart dwalende als schapen, m sf thans hebt gij u bekeerd tot de h der en hoeder van uw zielen'. 1 was geen gewone preek, want de tel zelf 'kwam pas helemaal aan het ei aan de orde. Dat kwam voornamel omdat de innemende prediker nog lang stil stond bij wat Petrus d schrijft aan de huisslaven, nl. vermaning om 'in alle vreze uw me ters onderdanig' te zijn, en nog 1 'niet alleen de goede en vriendelij maar ook de verkeerde'. Hij dee ons mede in deze tijd niet de mt te hebben over die tekst te preken waarschuwde ons vooral niet te d»p ken dat we hier met een geloofsar' kei te doen hadden. De tijdens war m veranderd. Hij kon Petrus wel begi pen. De slavernij was in die tijd i i massief stuk gevestigde toestand i l\ er niet aan gedacht kon worden i door het optreden van christenslai op revolutionaire wijze te doen ver deren. En plotseling vielen daar enl le opmerkingen over onze strijd teg|DE de strukturen. De prediker lietV' geen twijfel over bestaan dat onze strukturen van samenleving n lerminst aan de evangelische eii voldoen en daarom veranderd diecps te worden. En terecht stelde hij daarna voor de vraag of wij i mening waren dat dit het enige vi Het Koninkrijk Gods zou dan i niet gekomen zijn. Wij waren dat hem eens en vroegen ons toch te lijk af of het arbeiden aan de tra£a formatie van de maatschappij geen zaak is die zeer nauw betrokkf8 is bij de komst van het Koninkn^ Het was een goed uur in de dorpski met het Woord van de herder hoeder van onze zielen in ons den Noordegraaf's boekje, dat hij het christen-zijn allereerst heeft toege spitst op dit oog- en oorgetuige zijn van de 'dingen die volkomen zeker heid hebben'. Zo is getuige zijn name lijk een dóór en dóór bevindelijke zaak. 'Bevindelijk' moge dan een be last en voor velen onverstaanbaar woord zijn, de bevinding van het heil, de persoonlijke doorleving daarvan geeft toch bij het getuige zijn bij uitstek wel de toon aan de muziek. Trouwens, het betekent ook zoveel als beproefd zijn. Zo gebruikt Paulus die uitdrukking tenminste (Rom. 5:4) en wel in de directe omgeving van de verdrukkingen. Verdrukking werkt lijdzaamheid, lijdzaamheid bevinding en bevinding hoop. En de hoop be schaamt «iet omdat de liefde van God in onze harten is uitgestort, door de Heilige Geest Zó is het te begrijpen, dat Noorde graaf in het slot van zijn boekje de verbinding legt tussen getuige zijn en martelaar zijn. Nu is over martelaar schap eenvoudiger te spreken in ónze situatie dan in een situatie, waarin het getuige zijn inderdaad vlees en bloed kost Anderzijds heeft het mar telaarschap ook een onzichtbare, zeg geestelijke dimensie. Er is een stuk lijden in geestelijk opzicht, namelijk wanneer het optornen tegen allerlei wind van leer geen enkel begrip ont moet maar juist miskenning. Dat kwetst en bezeert Wie Noordegraafs boekje leest zal bemerken dat hij over dingen schrijft die theologisch 'in' zijn. al is dat wat hij erover zegt nu niet bepaald 'in. Maar wat niet is kan komen. Eerlijk gezegd zou ik dat wel een winstpunt vinden in de huidige situatie. Ir J. van der Graaf, redacteur van De Waarheidsvriend (officieel blad van de gereformeerde bond in de her vormde kerk) bespreekt 'Christen-zijn vandaag' van drs. A. Noordegraaf. Uitg. Ned. Hen-. Bond voor Inwendi ge Zending op Geref. Grondslag, Joh. van Oldebarneveltlaan 10, Amersfoort (giro 1437861); 95 pag„ prijs 3.75. De redactie behoudt zich het recht voor om ter opname In deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. BIJ publlkatlc wordt met de naam van de inzender ondertekend. Brieven kunnen wor- den gezonden aan dc lieer Joh. C. Franckon. secretaris van de hoofdredactie van Trouw- Kwartct, Postbus 859. Amsterdam. Ochtendvriend Ja ik kan mij indenken dat er abon nees zijn die hun avondblad jaren ge wend zijn te lezen het wat vreemd vinden deze nu in de vroege ochtend in hun brievenbus te vinden, vooral als de krant door huisgenoten die naar hun werk gaan wordt meegenomen en 's avonds niet meer terugkomt. Je kunt dan misschien zeggen 'nu ja dan komt de courant ook onder de aan dacht van anderen'. Dat is ook zo erg niet. Het is tenslotte een prettig blad, en bij de tijd. Men denkt over chris telijke bladen wel eens anders, en daar was soms ook wel reden voor. Maar dat is hier niet het geval. Wat dat betreft zal het waarachtig wel gaan, met onze ochtend-vriend. En als wij bij het lezen van de courant een iets andere indeling tegenkomen, of een totaal andere beschouwing over bepaalde onderwerpen, dan niet zeggen 'neen 't is de courant niet meer van vroeger' maar erkennen dat in deze ontmoeting een prachtige kans zit om eigen opvatting aan die van anderen te toetsen. Vlaardingen P. van der Meijden Protest Als christen en een kind van God voel ik mij zeer gedrongen fel te protesteren tegen de uitzending van 'Sweet Alice' welke donderdagavond j.l. door de VPRO werd uitgezonden. God laat niet met zich spotten door Zijn heilige naam te onteren. Zijn kruis tot een voorwerp van bespotting te maken en het Heilig Avondmaal te misbruiken als een middel voor sexi- dolen! Met de bijbeltekst 'Gij zult de meerderheid in het kwade niet volgen' en 'een weg, Jezus' hoop ik dat ook dat felle protesten zullen ontbranden, want daar blijft anders christelijk-Nederland? Boskoop B. Jonker Zuld-Afrika De heer Harm Lamberts is in zijn arti kel over Zuid-Afrika opnieuw aange komen met het oude kletspraatje dat de Bantoes maar 13,8 procent van het Zuidafrikaanse grondoppervlak heb ben. Blijkbaar weet hij niet dat de Bantoes voor een zeer groot deel het beste en regenrijkste deel van Zuid- Afrika bewonen. Men zou even goed de bewonersaantallen van Drente en Zuid-Holland kunnen vergelijken en dan er schande van spreken dat de Drenten zo bevoorrecht zijn ten op zichte van de grondoppervlakte. In Zeeland zeggen we: laat leder voor zijn deurtje vegen. Dan krijgen we de schoonste wegen! Den Haag dr. F. C. DomLnicus Naschrift: Het 'is geen kletspraatje van H. L. dat de bantoestans 13,8 procent van het grondoppervlak van Zuid-Afrika uitmaken, maar een offi cieel cijfer van de Zuidafrikaanse re gering. Het overgrote deel van die grond heeft sterk geleden van erosie en ls totaal ongeschikt voor land bouw. Redactie Trouw/Kwartet. NED. HERV. KERK Bedankt: voor Randwijk: R. W. SI te Garderen; voor Krabbendijke: v. d. Giessen te Capelle a.d. IJssel GEREF. KERKEN Beroepen: te Alblasserdam: N. fl. 1 ner te Nijverdal. Bedankt: voor Zwijndrecht: A. Péid te Den Haag-W.; voor Apeldoorn [r' voor Laren: E. Th. Thijs te Kamj die voorlopig geen beroep in oveiu ging kan nemen. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Zwolle: G. Zomer Groningen-Z. VRIJE EVANG. GEMEENTEN beroepen: te Yerseke: J. Enter te Dé" Haag. Bedankt: voor Amsterdam-W.: H. v.d. Bij te Heerde. BAPT. GEMEENTEN Aangenomen: naar Amsterdam-C.: J. van Beek te Alkmaar. 'Slechts een schreeuw' door Rlchi»; Uitgave: Elsevier Nederland N.V. Pr^; In het raam van het Israëlisch-A$ bisch conflict heeft Callison een thr Ier geconstrueerd, die de uitgever i niet overdreven kwalificatie 'stoi kluisterend' heeft meegegeven. H avonturenverhaal speelt zich overv gend af op de Middellandse zee. H gegeven is, dat Israël door een aar beving is getroffen en dat de voeds situatie er zorgwekkend is. De were stuurt schepen met graan, zelfs Egj te biedt een lading aan Maar ter ren is er een zwaar bewaakt Scho Laboratorium voor bacteriologist! oorlogvoering overvallen; het lever gevaarlijke miltvuur-B is verdwenf De bewaking is vermoord en gesne velde overvallers onherkenbaar maakt. Het dodelijke gif moet a boord worden gebracht van een graa schip, op weg naar een Israëlisd" haven. Dat gebeurt: een spectaculair entering met veel slachtoffers in vol zee. Een fanatieke Egyptenaar lei deze campagne en vergiftigt b graan. Geheim agent Brevet Cab! die als passagier aan boord was, dui als verstekeling onder in b schip. De spanning stijgt op iede bladzij, ook als de Britse Marine pi beert in te grijpen. De climax letterlijk en figuurlijk explosief. Li hebbers zullen bij lezing niet gestoo willen worden! GRONINGEN Ds. Van Dijk is zijn verzoek niet opnieuw voorged gen als curator van de theologisd hogeschool van de gereformeerde 1 ken (vrijgemaakt) te Kampen. Sinfc de Vrijmaking was hij president-ctfl) tor van deze hogeschool. Ds. Van I is 84 jaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2