Ontvoerders doden directeur van Fiat Ergste aardbeving in Perzië sinds 1968 1 Milieu-opcenten op brandstoffen Jenkins uit leiding van Labour gestapt Zes ton stookolie in Amer Het Kwartet evangenen laten Gijzelaars in ilde vlucht vrij Buien 'Overneming van Enka door arbeiders' In deze krant Algemeen Schoonmaakbedrijf Markiezen- en Rolluikenfabriek UW OUDE VERTROUWDE KRANT IS OCHTENDBLAD GEWORDEN VERNIEUWD EN UITGEBREID VUL DE BON HIERNAAST IN 1 Leidse Courant RISTE LIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING DitfSDAG 11 Ar'ftiL 1972 53ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" istraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 7,90 per maand, per kwartaal 23,35 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur. ARIJS (UPI) Drie Franse gevan- ien, twee mannen en een vrouw, iben gisteren in het Parijse paleis justitie een rechter, diens secre- isse en zijn assistent gegijzeld en in een auto gevlucht. De politie _tte gisteravond de jacht op de ichtelingen nadat hun leider, Chris- u Jubin, gedreigd had de gijzelaars zullen doodschieten. Jubin wordt lacht van moord op twee vrouwen verkrachting. ;en middernacht lieten de gevange hun drie gijzelaars vrij Ze zijn in een andere auto overgestapt waren bij het ter perse gaan van editie nog spoorloos. politie had na urenlang onderhan- len de drie en hun gijzelaars laten trekken, maar bleef de auto vol- i. Buiten Parijs dreigde Jubin ech- de gevangenen te doden als de po- de jacht niet staakte. Hij had al een schot op de volgwagens lost. De politie trok zich daarop te- De gevangenen zetten toen weer :rs naar de stad. Daar dwongen ze inzittenden van een witte Citroen te stappen en gingen er in die i vandoor, hun zwarte Renault-16 iteriaten. Korte tijd later werden drie gijzelaars ongedeerd gevon- Argentijnse generaal ook vermoord BUENOS AIRES (UPI. AP, Reuter) De ontvoerde directeur van de Fiat-fabrieken, Oberdan Sallustro (57), is gisteren vermoord. Op dezelfde dag hebben linkse guerrillastrijders één van de belangrijkste generaals van Argentinië, Juan Carlos Sanchez, vermoord. iristian Jubin, die voor een verhoor _r de rechter-commissaris naar het leis was overgebracht, zou de leider i de drie zijn. 'Het heeft geen zin over te geven', aldus zei hij tegen i advocaat, die hem per telefoon :htte te weerhouden van overijlde 'Ik ben al tweemaal tot Ie- ang veroordeeld. Leg maar rozen "i graf'. De Renault-16 met de drie gevangenen en de drie gijzelaars passeert hier de Saint Michelbrug in Parijs. Aan het stuur zit de gangster Christian Jubin. Tussen 2000 en 4000 slachtoffers TEHERAN (UPI, Reuter, AP) In het zuiden van Perzië is een giootscheepse reddingsactie aan de gang nadat 30 dorpen door de ergste aardbeving sinds 1968 (waarbij 10.000 mensen omkwamen) waren getroffen. De aardbeving was zo verwoestend en heeft zoveel huizen met de grond gelijk gemaakt, dat het dagen zal duren voordat het aantal slachtoffers bekend is. Men schat het nu nog tussen de 2000 en 4000. In het gebied dat door de beving werd getroffen wonen ongeveer 20.000 mensen. De meeste mannen waren op het land werkzaam of onderweg naar hun werk. Verreweg het grootste deel van de slachtoffers bestaat dan ook uit vrouwen en kinderen. Sjiras, de hoofdstad van de provincie Farsistan, werd het zwaarst getroffen. Het ligt in een bergachtig gebied, dat enkele maanden geleden nog door enorme sneeuwstormen werd geteisterd. Legereenheden uit Sjiras zijn begon nen met het herstel van de watertoe voer en de weg- en radioverbindingen. Behalve tenten zijn ook materialen aangevoerd voor de bouw van tijdelij ke onderkomens. Zes helikopters met medische hulp en twee veldhospitalen waren gisteravond naar de plaats van de ramp onderweg. Onder de eerste gewonden die naar Sjiras werden gebracht, waren drie Japanse ingenieurs, die in het getrof fen gebied werkzaam waren. Er waren ook Koreaanse en Filipijnse technici aan het werk aan een telecommunica tiesysteem. Het is nog niet bekend, of er buitenlanders onder de slachtoffers zijn. De geteisterde streek ligt 200 km verwijderd van Persepolis, waar in oktober het 2500-jarig bestaan van de Perzische monarchie werd gevierd. Rode Kruis Verspreide opklaringen, maar ook buien, soms met hagel of onweer. Eerst krachtige tot harde, later overwegend matige wind, ruimend van zuidwest naar west. Maximumtemperaturen rond 10 graden. Morgen zon op: 05.50 onder: 19.33 maan op: 04.50 onder: 18.08 'abeltjeskrant moet lijven, zegt jeugd NKV-Breda bestudeert: BREDA De NKV-centrale Bre da heeft bij de bedrijfspoort van de Enka-fabriek een resolutie uit gereikt waarin als voornaamste mening staat, dat de vakbeweging moet nagaan of Enka-Breda door de werknemers overgenomen moet worden. 'Krijgen de werknemers geen inspraak en medeverantwoordelijkheid dan zullen zij dat nu gaan nemen', aldus de resolutie. De heer M. Jongeneel voorzitter van de NKV-centrale Bre da, wilde gisteren deze uitspraak niet verder verduidelijken, dan dat de vakbeweging op liet moment alle mo gelijkheden bekijkt die tot een even tuele overneming kunnen leiden. Gis teravond had het NKV hierover een besloten vergadering met het Enka- kader. In de resolutie wordt de mening uit gesproken, dat sluiting met alle mid delen voorkomen moet worden en dat de aangekondigde maatregelen van het Akzo-bestuur onmiddellijk inge trokken moeten worden. Verder wordt van alle georganiseerde en ongeorga niseerde werknemers solidariteit ge vraagd met de akties die het Enka- personeel onderneemt. Ook de totale vakbeweging en alle Nederlandse werknemers worden opgeroepen om niet langer genoegen te nemen met het ontbreken van medebeslissings recht bij het doen van bedrijfsinves teringen en bij het nemen van beslui ten tot fusies en sluiting van bedrij ven. Vrijdagavond organiseren de vak bewegingen in Breda een grote de monstratie. De Enka-stuurgroep, vorige week ge vormd op initiatief van B en W van Breda, wil nagaan of DAF niet naar Breda kan komen. De stuurgroep zou contaet zoeken met de Eindhovense automobielfabriek waarvan bekend is dat ze uitbreidingsplannen heeft. Een eventuele vestiging in Breda zou de problemen rond de Enka-sluiting voor een groot deel oplossen. De ligging van het Enka-terrein zou voor een bedrijf als DAF gunstig zijn. De be drijfsgebouwen zouden eventueel ook te gebruiken zijn. Tot nu toe zou DAF echter Tilburg op het oog hebben als vestigingsplaats van een fabriek van vrachtwagens en trekkers, en voor zijn dochterondernemingen de N.V. Trans- matic. De Industriebond-NKV heeft al eerder gepleit voor een vestiging van DAF in West-Brabant in verband met de stijgende werkloosheid in dit gebied. Volgens de vice-voorzitter van het Akzo-concern, drs. S. C. Bakkenist, zei gisteravond in een vraaggesprek in Avro's Televizier dat hij het voor stel van de Bredase afdeling van het NKV niet haalbaar acht. Praktische problemen staan zijns inziens de uit voerbaarheid van het voorstel in de RITA 'Ik moet een lolly aan een jongen geven. Hebt u ze ook met levertraansmaak?' Het Nederlandse Rode Kruis heeft een bedrag van ruim 42.000 gulden ter beschikking van de slachtoffers gesteld. De Liga van Rode Kruis verenigingen onderhoudt nauw telefo nisch. contact met de Rode Leeuw en Zon in Teheran. Binnenland Werkloosheid in maart ge daald 'Investeringen ook zaak van de werknemers' Buitenland VS zetten zware bommen werpers in Japans extremisme Kerk Vrijgemaakte synode 2 'U kent ons óf het evan gelie niet' 2 Sport Instelling Hazelhekke nog niet optimaal 13 Economie Omzet V en D in 1976 rond 2,5 miljard 15 Boekenetalagc Men schrijft ons Strips Radio- cn tv-prograrama's Uw probleem Commentaar Puzzel Dichtbij en verder Het lichaam van Sallustro is gevon den in een villa in een voorstad van Buenos Aires. Hij was ondermeer door zijn hoofd geschoten. De Fiat directeur werd op 21 maart ontvoerd door leden van het Revolutionaire Volksleger toen hij op weg was van zijn huis naar zijn kantoor in de hoofdstad. De ontvoerders eisten een losgeld van een miljoen dollar en de vrijlating van vijftig guerillastrijders. Fiat wilde de eerste eis wel inwilli gen maar de regering van Argentinië wilde de ontvoerders niet tegemoetko men. De regering verbood Fiat ook het losgeld te betalen. De afgelopen weken hebben leger en politie een uitgebreide klopjacht ge houden op de ontvoerders. Een van de voorstanders voor een harde aan pak was generaal Sanchez, die giste ren in zijn auto werd doodgeschoten, toen hij in Rosario naar zijn kantoor reed. Sanchez was commandant van het tweede leger. President Lanusse van Argentinië heeft een van zijn voornaamste adviseurs, generaal Mar tinez, tot opvolger van Sanchez be noemd. De ontvoerders van Sallustro hadden bekend gemaakt dat zij hun gevange ne 'op een passend tijdstip' zouden terechtstellen. Hij zou door een volk- tribunaal ter dood zijn veroordeeld ómdat zijn bedrijf zich schuldig ge maakt had aan uitbuiting van het Argentijnse volk. Bovendien achtte het Revolutionaire Volksleger Fiat schuldig aan monopolistische praktij ken en onderdrukking van de arbei ders in het bedrijf. De afgelopen dagen waren Sallustro's vrouw en vier kinderen nog optimis tisch over de vrijlatingskansen van sen aangehouden in verband met de ontvoering van de Italiaanse indus trieel. Vier van hen zouden direct te maken hebben gehad met de ontvoe ring. Toen de politie gisteren de villa om singelde waar het lichaam van Sallus tro is gevonden, werd er vanuit het huis op haar geschoten. Toen ze het huis binnendrongen, bleken de ont voerders gevlogen. Sallustro lag met kogels in hoofd en lichaam op een bed. Hij was toen al enkele uren dood. De twee moorden hebben in Argenti nië grote beroering gewekt De ver moorde generaal Sanchez (52) was een van de sterke mannen in Argentinië. Hij steunde krachtig de plannen van president Lanusse in maart volgend jaar algemene verkiezingen te houden en het land weer een burgerlijk be stuur te geven. Oberdan Sallustro: vennoord. hun man en vader. Tien dagen gele den was de 'volksgevangenis' ontdekt waar Sallustro acht dagen gevangen is gehouden. Volgens gearresteerde ter roristen was Sallustro drie dagen voor de ontdekking naar elders overge bracht. In totaal zijn nu twaalf men- LONDEN (Reuter, UPI, AP) Temidden van grote onenigheid over Engelands toetreding tot de Europese Gemeenschap is Roy Jen kins afgetreden als plaatsvervangend leider van de Labourpartij. Met hem verlaten Harold Lever en George Thomson het socialisti sche 'schaduwkabinet'. De breuk kwam nadat het 'kabinet' had besloten, de regering van de conservatieve premier Edward Heath te blijven vragen om een referendum over toetreding tot de EEG. Opinie peilingen hebben aangetoond, dat zulk een plebisciet ëen 'neen' tegen de EEG zou opleveren. Heath voelt niéts voor een referendum. Van onze Haagse redactie DEN IIAAG De meeste brandstoffen zuilen binnenkort met een bepaalc bedrag worden verhoogd ten behoeve van de bestrijding van de luchtveront reiniging. Minister Stuyt (milieuhygiëne) heeft hiertoe voorstellen uitgewerkt, die binnen enkele weken door het kabinet behandeld zullen worden. Deze extra heffingen op brandstoffen is gebaseerd op de nieuwe wet op de luchtverontreiniging. De heffing bedraagt voor benzine 30 cent per 100 liter, voor petroleum vijf cent per 100 liter, voor gasolie eveneens vijf cent per 100 liter en voor stookolie en andere minerale oliën 55 cent per 1000 kg. Het gas (ook aardgas) wordt circa 15 cent per 1000 m3 duurder. De totale opbrengst wordt per jaar geschat op ongeveer 35 miljoen gulden, waaruit dan tal van maatregelen ter bestrijding van de luchtverontreiniging (de bouw van een landelijk meetnet, researchkosten e.d.) zullen worden gefinancierd. Minister Stuyt is er bij deze heffing van uitgegaan dat de luchtverontreiniging in Nederland wordt veroorzaakt door het verkeer, de ruimteverwarming en de industrie. Hij vindt het daarom redelijk dat deze sectoren hun aandeel in de bestrijding van de luchtverontreiniging zelf betalen. (De vervuiler betaalt). Als verdeelsleutel heeft de minister gehanteerd: het verkeer 50 procent, de ruimteverwarming 15 procent en de industrie 35 procent. In absolute bedragen: verkeer 17,5 miljoen, ruimteverwarming 4,9 miljoen en industrie 12,6 miljoen gulden. Aardgas, dat het milieu niet verontfeinigt, valt ook onder de heffing omdat deze energiebron betrekkelijk schaars begint te worden. Het mag daarom niet goedkoper worden dan andere industriebronnen. Roy Jenkins De drie waren de leiders van de minderheid van de partij, die voor Britse toetreding is. Jenkins stond al geruime tijd op gespannen voet met de rest van de partijleiding, nadat hij vorig jaar oktober zich niet aan de partijdiscipline had gestoord en in het Lagerhuis vóór toetreding had gestemd. Het aftreden van de drie kan betekenen, dat zij voortaan vrijer zijn om te stemmen zoals hun goed dunkt bij debatten in het Lagerhuis. Harold Wilson steunde het Britse lid maatschap van de EEG toen hij nog premier was. Hij veranderde echter van mening toen de conservatieven aan de macht waren gekomen en de linkervleugel van Labour samen met de vakbonden zich tegen toetreding verzetten. In zijn ontslagbrief aan Wilson refe reerde Jenkins aan het 'referendum uit eigenbelang* van de Franse presi dent Georges Pompidou. 'Deze beslis sing heeft de verleiding groter ge maakt', aldus Jenkins, 'het probleem van de toetreding uit te buiten voor een kortstondige politieke winst in Engeland'. Jenkins waarschuwde dat, als het principe van het referendum eenmaal in de Britse politiek is geaccepteerd, het gebruik er van niet beperkt zou blijven tot één politieke partij. De beslissing van Labour, een refe rendum in Engeland te eisen, is vol gens Jenkins een volkomen nieuwe benadering, die ingaat tegen eerder genomen besluiten van de partij. DEN HAAG Bij het lossen van stookolie bij de Amercentrale is maandag omstreeks het middaguur 6 ton zware stookolie in de Amer te rechtgekomen. De helft zou verwij derd zijn. Het ongeluk gebeurde bij het lossen van een tankschip. Het schip raakte los en de leiding knapte. Voordat men de olietoevoer kon stopzetten was ongeveer zes ton in de rivier gestroomd. Met behulp van rollen van gevlochten wilgentenen heeft men getracht de olie op de plaats gehouden. Door het afschermen zou de olie zich niet ver der kunnen verspreiden, zo heeft het ministerie van verkeer en waterstaat verklaard. Tijdens de jaarwisseling 1970-1971, is bij deze centrale 8000 ton olie ont snapt. De Biesbosch is toen verontrei nigd. Peiger in Emnien wordt besloten NV DEN HAAG Het ligt in de bedoe- ling om het elektro-technisch bedrijf W. D. Peiger NV in Emmen om te zetten in een besloten NV. De aande len zijn namelijk in het bezit van een beperkt aantal aandeelhouders. (ADVERTENTIE) Kantoor: Sliegerstraat 12-12a, Den Haag. Telefoon 070-11.23.34. Laat nu uw zonwering vernieu wen of repareren. Tevens leve ren wij ook nieuwe zonwering tegen voorjaarsprijzen. Vraagt vrijblijvend prijsopgaaf. Werken reeds voor rijk en ge meente. Bij inlevering van deze adverten tie krijgt u 10 pet. korting. 73 74 110 11 48 12 9 59 29 93 104 105 DAAR WILLEN UW VRIENDEN EN FAMI LIELEDEN BESLIST MEER VAN WETEN. Als u ze NU opgeeft als abonnee, dan bespaart u voor hen 3Vi gulden aan abonne mentsgeld. De eerste 2 weken krijgen zij bij wijze van kennismaking de krant gratis! En u ontvangt een leuke attentie. Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN rBSON noteer als nieuwe abonnee: betaalt per: maand kwartaal Naam: Adres: Plaats: De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. 3Mi gulden abonnements geld. Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning n mapje post papier met enveloppen n plettna schaaltje (flessen- het aangekruiste n handige paraatmap met brief- I enveloppen (flessen- met brief- onderzetter) papier en pen

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1