Onze veiligheid kost meer dan nodig is ,rtis-dieren encyclopedie zes delen - nu compleet IWSSJBJ Ejj mm ai Ui ilpverlening aan igladesj wordt er bestudeerd Postzegel- nieuws /KWARTET ZATERDAG 8 APRIL 1972 BIWE^UX» PUZZEL T19 KI» ie uitgever Geert Lubberhui- i de Bezige Bij) en Blijdorp- iwoordiger dr. A. Scheygrond en sfden oprecht jaloers te zijn op frspronkelijke, enige zuiver Ne- Ise dieren-encyclopedie. Is die {e encyclopedie dan zo iets bij- g al? eZ is in de plaats gekomen oude tweedelige van 1959, et is heel iets anders geworden n wat uitgebreide en bewerkte l Niet alleen bevatte de oude n ïpedie alleen de zoogdieren en jzenJels, de nieuwe bovendien de »n, de amfibieën, vissen, insek- vele lagere dieren, er bleek H volledig andere opzet nodig. |et minst omdat er sinds de van de oude encyclopedie euws aan het licht is gekomen leren en hun gedragspatronen, gegevens door de schrijver e bfkst verwerkt zijn. Toch is dat n koste van de overzichtelijk- egaan en wordt de lezer niet ïpt met een teveel "aan alleen ikenl)ec'a^sten belangrijke details, Vollf^l uitgebreide encyclopedieën DjJiüc gaan. nieuwe opzet stond overzichte- 1 voorop. Om het opzoeken te akkelijken zijn alle erin opge- diersoorten alfabetisch gerang- )M bovendien achter in het 5on|eel in een register geplaatst. gV|Jersoort kreeg een handig en 4 signalement mee, een cursief let je met gegevens over li- chefouw, afmetingen, uiterlijk, draagtijd en andere zoölogi- anatomische kenmerken, [deze korte kenschets, bedoeld (ruikers die zich snel willen is er bij elk dier een leesbaar verhaal vol bij zon - over zijn gedragingen, en jreidingskaartje. waarop men oogopslag kan zien waar het Het verhaal is niet te and wetenschappelijk, maar zo Rjd dat je het gewoon voor je Kojzit te lezen. Van de Werkens t drukken er een duidelijke insjl op en zijn woordkeus en stijl l eenvoudig dat kinderen vanaf aar er raad mee weten. Daar- 'koifc zijn encyclopedie ook bijzon- v^schikt voor schoolbibliotheken aldir gezinnen met kinderen. tele aspekt is even belangrijk tekst. In totaal 644 foto's, ;e in kleur, maken het tot een kijkhoek. Op bijna elke pagina ion'er een, meestal van Artis-foto- Bokma, vaak van de sclirij- laakt tijdens diens Afrikaanse Want heel veel foto's in deze .ledie zijn geen dierentuinfo- 'enmin ais de boeken zelf be- ijn als een gids door de Am- ise dierentuin. Het 'basismate- 'ormt wel wat Artis en elke wai goede dierentuin het publiek tonen, maar Van de Werken rn {het aan met zoveel niet in Artis lende diersoorten, dat de in- aather uitgaat boven een dieren- "nlectie. Als 'spreekbuis' van Ar- hoofdredacteur van het tijd- 'Artis', weet Van de Werken ïlijkse vragen precies in welke men geïnteresseerd is. Het is :lf al een unicum dat dit een eenmansencyclopedie zes delen maar even doorbla- (grijpt enigszins wat dat bete- Vijfhonderd artikelen van aal jdevlinder: met twee artikelen reek duurt het schrijven alleen volle jaren, terwijl Van de n ook nog de fotokeuze en de voor zijn rekening nam. Een consequente en toch speelse die niet in de laatste plaats 'oordelïjk is voor de overzach- ieid van deze praktische ency- G De regering is in prin- :reid mee te werken aan de erlening aan Bangla Desj en de ijkheden daartoe worden thans leerd. ter Boertien (ontwikkelings- iwerking) heeft dit meegedeeld twoord op vragen van het kamer- Qgwirda (D'66). In het antwoord ook meegedeeld, dat de landen- ammering van de Nederlandse erlening aan ontwikkelingslan- >p korte termijn zal worden be- gemaakt. twoord op vragen van het PPR- rlid De Gaay Fortman zegt de mi- dat de regering niet voorne- is de Nederlandse vorderingen Ïïili kwijt te schelden. Wel wil de ing naar beste vermogen meewer- aan een herziene terugbetalings- ing, zoals door de regering van is voorgesteld. Klag reid Zebra's zoals ze voorkomen ïn de vrije natuur Het rapport van de commissie-Van Rijckevorsei Van onze militaire medewerker De meerderheid van de commissie-Van Rijckevorsei wenst vast te houden aan onze NAVO-ver- plichtingen en acht een verhoging van het defensiebudget (thans circa 3.9 procent) tot 4.25 pro eent van het netto nationale inkomen noodzakelijk. Zij voert hiervoor in liet rapport diverse ar gumenten aan. In de eerste plaats de voortdurende groei van de strijdkrachten van de Sowjet-Unie, zowel in kwantitatieve als in kwalitatieve zin. 'De recente weergaloos snelle opbouw van een wereldwijde maritieme ontplooiing, heeft niets afgedaan aan de uitbrei ding en verbetering van land- en luchtstrijdkrachten'. Bovendien valt te constateren dat de Russische machtsontplooiing tegenover China niet ten koste is gegaan van de grote militaire macht van Rusland tegenover het Westen. Een tweede argument betreft de po litiek/strategische doelstellingen van de Sowjet-Unie. 'Een onveranderd doel van de politiek van de Sowjet- Unie blijft het manifesteren van haar grote macht en de uitbreiding daarvan, uiteraard met zo min mo gelijk risico voor een confrontatie met de andere gelijkwaardige macht, de Verenigde Staten'. Ter bereiking van dit doel probeert Rusland een wig te drijven tussen de VS en hun Europese bondgenoten. De vraag, of Rusland agressieve be doelingen heeft, laat de meerderheid onbeantwoord. Wel meent zij dat wanneer het Westen onvoldoende te genwicht biedt, Rusland zijn enorme militaire macht tenminste zal ge bruiken voor het uitoefenen van politieke druk. De relatie tussen onze defensie-in spanning en die van de VS vormt een volgend argument. Zal de nucle aire en conventionele garantie van Amerika voor de veiligheid van West-Europa haar waarde behouden als wij onze defensie verwaarlozen, althans indien wij niet bereid zijn voldoende offers te brengen voor eigen veiligheid? De risico's die Amerika voor ons loopt, zijn niet gering en niet iedere Amerikaan is bereid die te aanvaarden. De toe nemende druk in Amerika om de de fensiebij drage in Europa te vermin deren, houdt een waarschuwing in. Drie taken De NAVO heeft drie taken. Deze zijn: het voorkomen van oorlog; het geven van een passend antwoord od Iedere vorm van agressie zonder di rect terug te vallen op nucleaire middelen tenslotte in het uiterste geval het handhaven of herstellen van de integriteit van het NAVO- gebied in een conflict. Terzijde: Een toelichting op deze laatste taak ontbreekt. Dat is begrij pelijk. Wij bevinden ons dan in een onvoorstelbare situatie nl. in een conflict waarin kernwapens daadwer kelijk gebruikt worden. Hoe je dan nog kan spreken van de handhaving of herstel van de integriteit van hel NAVO-gebied, is een raadsel. Voor de vervulling van deze drie taken zijn de nucleaire macht en de conventionele presentie van Ameri ka in West-Europa beslissende facto ren. Onze defensie-inspanning is dan ook mede gericht op het behoud van het Amerikaanse engagement. Het laatste argument tenslotte is de geloofwaardigheid van de Atlanti sche gemeenschap voor andere delen van de wereld tegenover de machts manifestatie van de Sowjet-Unie. In elk geval moet worden voorkomen dat die anderen zich uitsluitend op Rusland gaan richten Opstelling Dit alles breng de meerderheid tot de volgende financiële opstelling: Investeringen - 1973 t/m 1976 6.974 milj. Exploitatie - 1973 t/m 1976 19.SW milj. Totaal 26.773 milj. Investeringen - 1972 t/m 1981 i 17,370 milj. Exploitatie - 1972 t/m 1981 49.433 milj. Totaal 86,800 milj. Voor de minderheid van de commissie geldt de volgende reeks: Investeringen - 1973 t/m 1976 5.832 milj. Exploitatie - 1973 t/m 1976 19.120 milj. Totaal 24.952 milj. Investeringen - 1972 t/m 1981 14.493 milj. Exploitatie - 1972 t/m 1981 47.352 milj. Totaal 61.845 milj. Het verschil tussen beide groepen is niet gering. Waar het op neerkomt, is, dat de meerderheid staat op handhaving van onze gevechtskracht en daarvoor een groter financieel offer geboden acht. De minderheid daarentegen wenst de defensieuitga- ven op het huidige niveau te stabili seren en aanvaardt een verminde ring van onze NAVO-bij drage. De commissie heeft daarmee onbeant woord gelaten de vraag die premier Biesheuvel tijdens de installatie van de commissie naar voren bracht: of het 'allemaal niet zou kunnen op een wat minder kostbare manier?' Met andere woorden: kunnen wij niet met minder geld aan onze NA- VO-verplichtingen blijven voldoen? En het is jammer dat op deze vraag geen antwoord kwam, want moge lijkheden om de benodigde gevechts kracht goedkoper te verkrijgen, zijn zeker aanwezig. Dit roept de vraag op, of de com missie zich wel voldoende heeft be zig gehouden met de organisatie en de werkwijze van het management in de krijgsmacht Een gebrekkige structuur en een in verschillende opzichten achterblij vende denktrant leiden er toe dat ontwikkelingen b.v. op wapentechno- logisch-, bestuurlijk- en personeels gebied onvoldoende worden uitge buit. waardoor tenslotte onze veilig heid kostbaarder is dan noodzakelijk. Op het gebied van de middelen zien wij het effect van wapensystemen toenemen. Daardoor ontslaan moge lijkheden om een aantal oude syste men niet door een zelfde aantal nieuwe te vervangen en om de per soneelssterkte te verminderen. Moderne besturingstechnieken ma ken het mogelijk te komen tot bete re bestedingen in de investeringssec tor. Deze technieken worden onvol doende aangewend. De geldende filo sofie is dat het beste niet genoeg is, met als gevolg dat men vaak te duur inkoopt Een voorbeeld daarvan levert ons luchtverdedigingssysteem. Het aanschaffingsprogramma van zo wel land- als luchtmacht is terzake van deze middelen niet gebaseerd op een analyse van verschillende combi naties van wapensystemen. Organisa torisch is dat zelfs niet mogelijk om dat de zelfstandigheid van de krijgs- machtsdelen reikt tot in de top van de organisatie. Voor wat betreft de opbouw van de landmacht valt op te merken, dat afhankelijk van hoe men de verhou ding stelt tussen parate-, klein ver lof- en mobilisatie-eenheden, negen brigades met behoud van gelijke totale effectiviteit goedkoper kunnen zijn dan de door de minder heid van de commissie voorgestelde 6. Tot zover een enkele ontwikkeling waarvan wij het gevoel hebben dat zij niet buiten beschouwing kunnen blijven, willen wij tenminste probe ren met minder geld aan onze NA- VO-verplichtingen le voldoen. Taakverdeling Een laatste punt tenslotte dat aan dacht verdient is de noodzaak van meer internationale samenwerking. 'Financieel kan alleen in groter ver band aan de scherp stijgende kosten van de steeds ingewikkelder worden de wapensystemen en aan de toene mende last van de personeelskosten het hoofd worden geboden'. De com missie bepleit dan ook op langere termijn' een belangrijk verdergaan de taakverdeling met andere bondge noten' b.v. in de geest van de aanbe veling van OTTAWA, die de NAVO- assemblee in september 1971 aan vaardde. Opvallend is in de plannen van de meerderheid voor de verschillende krijgsmachtdelen die gaan tot aan 1980 dat van deze noodzaak tot internationale samenwerking, niets is terug te vinden. Immers, de financiële opstelling stoelt tot dat jaar, op een voortzetting van onze defensie-inspanning op de huidige voet. Alternatieven ontbreken. Wat wij op zijn minst hadden mogen verwachten, was een visie op de inbreng van Nederland in dat inter nationale overleg. Waar moet Neder land bij een verdergaande taakverde ling het zwaartepunt kiezen? Op ba sis van deze visie zou het mogelijk zijn geweest enkele alternatieven te construeren die voor do beleidsont wikkeling op langere termijn en voor het maken van juiste financiële afspraken op regeringsniveau, onmis baar zijn. De commissie heeft dit nagelaten. Daarmee heeft zij de zaak van onze defensie niet gediend. alleen een vraagbaak voor de dierentuin e illij£| Henk van Halm het intieme feestje ter ge- ieid van het gereedkomen -sepf 'Artis dieren-encyclopedie' nbe^re Ploegsma)zei de schrij- bioloog dr. Dick Hillenius: ens is het enige wezen dat lie verzamelingen aanlegt', en vierde deel van de ency- spekje had Hillenius kunnen dat dat niet waar is, want Je prieelvogel verzamelt ta. iprpen, die hij niet kan eten D- Par hij niet in kan wonen. 7engoed als hel verzamelen van iingen voor de baltsplaats mee- fnetjet voortbestaan van de prieel- Is soort te verzekeren, zo kan 1 de tot nu toe nutteloze verza- kennis van het dierenrijk van Alléle waarde blijken te zijn voor eheldeving van de mens als soort, was nu juist wat Hillenius Ie en waar hij gelijk in 3 maal 10 gulden aan prijzen De redactie behoudt zich het recht voor om ter opname ln deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. Bij publlkatie wordt met de naam van de Inzender ondertekend. Brieven kunnen wor- den gezonden aan de heer Joh. C. Francken. secretaris van de hoofdredactie van Trouw- Kwartet, Postbus 859. Amsterdam. Angola (2) In Trouw/Kwartet van gisteren duikt weer de zaagmolenmoord in Angola op via een ingezonden stuk. In Trouw/Kwartet van 7-3-72 heeft het Angola Comité ook reeds aandacht geschonken aan dit geval. Ik heb inmiddels mijn licht opgestoken in de lichtstad bij de hoofdredakteur van Le Monde. Uit een fotocopie van één van de twee uitvoerige en gedegen artikelen over: Révolte sans fin en Angola, geschreven door Gilbert Com- te, in Le Monde van 5 januari j.l. blijkt het volgende. De MPLA, waar mee het Angola Comité betrekkingen onderhoudt, beschuldigt de U(nion) (des) P(opulations) (de 1') A(ngola) onder leiding van John Gilmore, alias Roberto Holden, ervan een aantal kleurlingen die de vrijheidsbeweging gunstig gezind waren te hebben ver moord, benevens ongewapende kolo nisten met vrouwen en kinderen. Bin nen enkele dagen zouden plm. 2000 Europeanen van kant gemaakt zijr van wie een zeker aantal met hun personeel in stukken zouden zijn ge zaagd. De Monde-correspondent ver klaart het bloedbad uit de traditione le, ingewortelde haat- en wraakgevoe lens bij de Bakongo-negers, een ge volg van de ruim vijftigjarige beest achtige en afschuwelijke behandeling van de oppermachtige Portugese plan tageopzichters. Wie wind zaait, zal storm oogsten. Voor insiders nog dit: De Organisatie voor Afrik. Eenh. heeft in juni '71 de betrekkingen met de G.R.A.E. (opvolgster van U.P.A.i verbroken. Hengelo H. dc Haan Vietnam "De heer Dicke vestigt in zijn Ingezon den stuk van 5 april de aandacht op het drama Vietnam. De zelfde krant bericht: het afgelopen etmaal hebben B-52 bommenwerpers boven Noord Vietnamese posities bijna 1500 ton bommen afgeworpen. En even verder: In Washington werd opgemerkt dat er geen sprake van is, dat in het noor den weer Amerikaanse strijdkrachten aan de gevechten gaan deelnemen Deze huichelachtige taal horen we al jaren. Ook al jaren missen we een duidelijk protest van onze regering. Als discussiegroepen die problemen willen aansnijden als abortus en eu thanasie eens begonnen met een brief aan de heer Biesheuvel en hem de vraag stelden of wij door het nalaten van protest niet medeverantwoorde lijk zijn voor de genocide die onze 'bondgenoten' plegen? Misschien wor den we ons dan weer bewust wat het zeggen wil 'eerbied voor het leven' te hebben. Of zijn wij allemaal huiche laars? Zevenaar F. W. Stam Inwonertal In Trouw/Kwartet van 23 maart (pag. 9) werd melding gemaakt van de advertentieoproep tot stabilisatie van het Nederlandse inwonertal, zoals die door ruim 150 personen in het NRC Handelsblad geplaatst werd. Trouw/Kwartet gaf daarbij de adver tentietekst bijna letterlijk weer. al leen de in de oproep voorkomende aanbeveling: 'Bekritiseer alle kerkelij ke en andere veroordelingen van anti conceptiva' werd niet vermeld (even min overigens als het feit dat de advertentie door Trouw/Kwartet, De Tijd en De Volkskrant geweigerd werd). Waarom juist en alleen deze 'aanbeveling' niet werd aangehaald is niet duidelijk; als essentieel onderdeel van de bedoelingen van de adverten- tieondertekenaars mag echter boven staande aanvulling op het bericht in Trouw/Kwartet niet achterwege blij ven. Groningen R. A. Braakenburg van Backum Wurmbrand en Cseh In uw blad van 16 maart stond een artikel, dat op mijn persoon betrek king had. Een Roemeense dominee. Cseh, beweerde nooit van mij gehoord te hebben, terwijl ik van mijzelf zeg, dat ik een bekende lutherse predikant ln Roemenië ben. Ik ben overigens niet verbaasd over deze ontkenning. De apostel Petrus ontkende Jezus ooit gekend te hebben een half uur nadat hij in zijn gezelschap was. Ik vestig de aandacht op zijn bewe ring dat hij nooit van een onder grondse kerk in Roemenië gehoord heeft Laat hem eens wagen te ont kennen, dat de Grieks-katholieke kerk ln Roemenië verboden is. Haar ander half miljoen leden blijven echter sa menkomen, maar ondergronds. Twee derde van de kerken der baptisten, broeders en zevendedagsadventisten is gesloten. Ook hun lidmaten zetten hun erediensten ondergronds voort Het Leger Gods (dat enigzins gelijkt op uw Leger des Hedls) is verboden, maar het blijft bijeenkomen. Het Bij belgenootschap en de YMCA zijn ver boden. Maar bijbels van het Bijbelge nootschap worden binnengesmokkeld. Wat betreft zijn bewering, dat er geen vervolging is in Roemenië, kun nen wij hem de namen verstrekken van christenen die vandaag in Roeme nië om der wille van hun geloof gevangen zitten: de orthodoxe priester Felea, de non Neamtu, de katholieke priesters Delaman, Koracsonyi, Beno- ca, Demezin, de adventist Boian, de pinkster-christen Alecu Iacov enzo voort Communisten spreken onwaar heid. Hun vazallen doen hetzelfde. Daar worden niet goed geïnformeerde mensen de dupe van. Glendale, Californlë, (USA) Richard Wurmbrand Horizontaal: 1. jongensnaam, 5. be hoeftig, 7. verhindering, 11. reini gingsmiddel, 12. woonboot, 14. Turks bevelhebber. 16. plaats, 18. watering, 20. plaats in Drente, 23. plaaggeest, 24. reeds, 25. onderricht 27. stok, 28. danspartij, 30. pers. voornaamw. 31. tor. 33. oogvocht, 34. familielid, 36. man. 38. deel van het jaar, 39. klaar, 40. afk. van lord, 42. riviermonding, 44. meisjesnaam, 45. volksnaam van de kauw, 46. water in N.Br. 48. snoer, 50. bijb. figuur, 52. insekteneter, 53. soms, 54. wiel, 55 lichte bedwelming, 57. plaats in Duitsland, 59. streek op de grens van N.Br. en Limburg, 61. voorvoegsel, 62. jongensnaam, 63. spij ker, 66. muzieknoot, 67. slede, 68. hout worm, 69. huisgoden, 71. afk. van kanon, 73. plant met geneeskrachtige wortel, 75. krijgsmacht, 76. kinder- groet 78. deel van het gelaat, 79. vod, 81. Europeaan, 82. koning van Basan, 83. schortje, 85. sieraad, 87. Engels bier, 88. toespraak, 90 lokspij s, 91. Europeaan, 93. Ierland, 94 pookijzer, 95. stapel, 96. dwaze gewoonte. Verticaal: 1. mikpunt, 2. lied, 3. rond hout, 4. welaan, 5. putemmertje, 6. kaasworm, 7. foei, 8. legerorder (afk.), 9. Myth, figuur, 10. vervoer middel, 11. zijde van het voorhoofd, 13. muzieknoot. 15. pers. voornaamw. 17. laan, 19. buitenmuur van een gebouw, 21. duikereend, 22. kleur, 25. water doorlatend, 26. reeks, 28. vuur gloed. 29. smal stuk hout, 32. vertra gingstoestel, 33. gebak, 35. bergweide, 37. livreiknecht, 39. bloeiwijze, 41. water in België. 43. benaming, 45. omlijsting, 46. voorkomen, 47. paard, 49. gebergte in Rusland. 50. vruchte- nat, 51. vis, 53. bende, 56. grondsoort, 57. zeuren, 58. zangvogel, 60. eiken schors, 62. bloem, 64 bitter vocht, 65. schrijfkosten, 67. gifslangetje, 68. tam, 70. tennisterm, 72. telwoord, 74 duw, 77. nakomeling, 79. lading, 80. uitstap, 82 vette vloeistof, 84. meisjesnaam, 85. De Franse Posterijen hebben in de eerstkomende weken voor de postze gelverzamelaars nog het een en ander in petto. In het kader van de 'maand van het hart' een aktie van de Wereld Gezondheidsorganisatie (WHO), ver schijnt maandag 10 april een zegel van 45 ets. Behalve het embleem van de WHO en enkele harten is een hart- sonde op de nogal druk van afbeeldin gen voorziene zegel te ontwaren. In de reeds vele jaren geleden begon nen serie toeristische zegels een zeer navolgenswaardige manier om propaganda voor een land te maken komen binnenkort weer twee nieu we waarden in omloop. Op 10 april een met de afbeelding van de kathe draal van de oud-romeinse stad Nar- bonne aan de Middellandse zeekust gelegen. Aan deze gotische kerk is van 1286 tot 1310 gebouwd, maar hij werd op het prachtige koor na, eigen lijk nooit afgebouwd- En op 2 mei komt een zegel van fr. 1,20 op de markt met de afbeelding van de oude abdij van Charlieu, die u kunt vinden ten NW van Lyon. In het kader van de natuurbescher ming krijgt deze keer de vogelwereld in Frankrijk een goede beurt Op een 17 april a.s. verschijnende zegel is een fraaie oehoe te zien. Bij de vervaardi ging van de dit jaar al op 24 april in Frankrijk in omloop komende Euro pa-postzegels heeft men wederom maar voor 1 zegel het internationaal gekozen ontwerp van de Fin Huovi- nen gevolgd. Op de tweede zegel prijkt namelijk behalve het CEPT- embleem de dom van Aken- Van dit in de loop van de eeuwen van vele aanbouwsels voorziene godshuis dateert de kern uit de dagen van Karei de Grote. Het zo nauw aan Frankrijk gelieerde deel van Andorra laat zijn twee Euro pa-zegels, beide naar het Finse ont werp uitgevoerd, op de internationaal afgesproken uitgifte-dag 2 mei a.s. verschijnen. Canada doet ook mee aan de aktie 'maand van het hart'. Op 7 april is daar een zegel uitgegeven van 8 c waarin door middel van horizontale en vertikale lijnen op nogal simpele wijze het doel van de uitgifte is aangeduid. Het land brengt overigens in de begeleidende informatie naar familielid, 86 lidwoord (Fr.), 87 Jon gensnaam, 89. maanstand, 90. tel woord, 92. Royal Mail (afk.), 93. voeg-, woord. Oplossing t.e.m. woensdag a.s. per briefkaart zenden aan Trouw/Kwartet. Postbus 859 Amsterdam. Linksboven vermelden: weekendpmzel. OPLOSSING VAN VORIGE WEEK Horizontaal: 1. traan, 5. dosis, 9. beril. 13. krap, 15. sek, 16. keet, 17. li, 19. kaar, 21. teen, 22. br. 23. Ida, 25. dragoniet, 28. rei, 29. eelt, 3L tao, 32. Ier, 33. dole, 34. moed, 36. model, 38. reet, 40. egel, 42. rat, 43. mals, 45. eg, 47, elan, 49. lade, 50. ba, 51. tien, 52. regeren, 53. gaar, 54. el, 55. deel, 57. sela, 59. do. 60. gein, 61. gel, 63. nota, 65. beek, 66. genet, 68. tiro, 70. Peel, 71. tam, 72. Nes. 74. eren, 76. eer, 77. passagier, 80. Eli, 81. Dr. 82. moet, 83. lier, 85. Ee, 86. keel, 87. arm, 89. Neer, 91. label, 92. dadel, 93, plons. Verticaal: 1. talie, 2. A.K. 3. ark, 4. naad, 6. os. 7. sero, 8. ik, 9. beet, 10. een, 11. Rt 12. larie, 14. part, 16. keer, 18. idem, 20. raam, 21. Tiel, 22. belt, 24. aloë, 26. Goor, 27. niet, 28. roes, 30. tegendeel, 33. delegatie, 35. del, 37. dateren, 38. rad, 39. keten, 41. Laren, 43. manen, 44. baron, 46. gil, 48. nel. 49. les, 50. bad, 56. eik, 58. lot, 60. geer, 61. gems. 62. leng, 64. arre, 65. beer. 66. gast. 67. teil. 69. oele, 70. pedel. 71. tael, 73. sein, 75. Niers, 77. poel, 78. aard. 79. reep. 82. mee. 84. rel. 86. K.B., 87. Aa, 88. me, 90. R.O. De prijswinnaars zijn: Dames Schouten, Bosrand 15, Putten Old.)mevr. M. W. Janse de Jonge- Sinke, Molenweg 13, Heerjansdam; P. G. de Koning, Tuinstraat 17, Neder- hemert voren dat het ter bestrijding en ver lichting van hartziekten belangrijke bijdragen o.a. de pacemaker heeft ge leverd. Ook Oostenrijk sluit zich met vele andere landen aan bij de campagne 'uw hart is uw gezondheid' en geeft op 11 april a.s. een postzegel uit van 4 sh. Voor de afbeelding heeft men zijn keus laten vallen op medische apparatuur, die na een hartinfarkt de hartslag van een patiënt moet bewa ken. Ter gelegenheid van de van 11 tot 14 april in Wenen te houden 4e confe rentie van PTT-ministers verschijnt een Oostenrijkse zegel van 4 sh met de afbeelding van het gedeelte van de Weense Hofburg, dat op het Michaels- plein te zien is Deze conferentie werd in 1968 te Rome gesticht op initiatief van de Italiaanse minister van P en T en richt zich evenals de CEPT op nauwe Europese samenwer king op alle terreinen van postale en tele-communicatie. In de Duitse Bondsrepubliek komt 14 april in het kader van sinds 1964 regelmatig verschijnende zegels onder het motto 'vooruitgang in techniek en wetenschap' een herdenkingszegel uit ter ere van Alois Senefelder (1771- 1834). Deze man, die zeer vele uitvin dingen op grafisch gebied heeft ge daan, ontdekte in 1797 te Offenbach a. Main de lithografie, een systeem van vlakdruk, dat het uitgangspunt moet worden genoemd voor de sinds vele jaren steeds veelvuldiger toegepaste off-setdruk. Tot slot nog even uw aandacht voor Nederland. In Groningen zijn herden kingsblokjes van 6 zegels geen postzegels!!! verschenen wegens de viering van '300 jaar Groningen ont zet'. Zij zijn uitgegeven met Neder landse en Duitse tekst; dit laatste vanwege de Vrede van MUnster. Nog maals het zijn geen postzegels maar ze zouden het qua ontwerp en druk best als aansprekende postzegels ge daan hebben. J. J M. KIGGEN NIJMEGEN Prinses Irene heeft gisteren het Sint Radboudziekenhuis in Nijmegen gisteren verlaten. Vol gens het ziekenhuis verkeerde zij in goede conditie. De prinses en haar man blijven voor lopig in Nederland voor algeheel her stel van de Prinses. Zij was op 19 maart in het ziekenhuis opgenomen, toen zij met de Koningin uit het Oostenrijkse Lech terugkeerde. Prin ses Irene had ingewandstoornissen en een lichte aanval van geelzucht

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 19