Aantal verzuim-ongevallen laag in verhouding tot andere landen. OVER MENSEN EN HUN WERK BIJ HOOGOVENS(4) Maar goed uitkijken is natuurlijk steeds de boodschap. Veiligheidsdienst helpt veilig werken Overtuigen zonder betuttelen DEZE AFDELING WERKT nsm dagen ZONDER JP12ÜIM0NGEVALÜ- HELP]^ J U BEWUST Ml DIT AAflH^GEb1, TE VERj Wie werkt neemt risico's Hoogovens zou een 'veiligheids-cup' kunnen verdienen Waar bleven tiw driewegstekkers? Niet vaag doen over gevaren Begrip en vertrouwen zijn nodig om aanwijzingen op te volgen HOOGOVENS Een continn-bedrijf. Intensief transport. Zwaar materiaal. Op sommige plaatsen werken in de nabijheid van vuur. Dat maakt veilig werken bij Hoogovens niet zomaar tot een vanzelfsprekende zaak. Goed uitkijken is natuurlijk steeds de boodschap. Maar dat alleen is nog niet voldoende. Om nog betere resultaten te kunnen bereiken is er een dienst van specialisten - de Veilig heidsdienst - die let op alles wat zelfs maar de kans op ongeval len kan verkleinen. Deze aanvulling op de grote zorg voor de veiligheid van het personeel van hoog tot laag maakt het duide lijk, dat het geen toeval is dat er op dit gebied bij Hoogovens opmerkelijk weinig misgaat. Als jc leeft, dan loop je risico's. Als je werkt, dan neem je risico's. Ongelukken kunnen nu eenmaal overal gebeuren. Je kunt er niet van uitgaan dat je ze met een veiligheidsdienst uit de wereld helpt. Zo'n dienst moet samenwerken met alle anderen, kan hen helpen in het veiligheidswerk. En als je dan een lager percentage ongevallen hebt dan soort gelijke bedrijven in het buitenland, mag je zeggen dat al je werk niet nutteloos is geweest. Een man van de productie weet dat er 1000 ton geraamd is en hü weet precies wanneer hij die 1000 ton heeft gemaakt. Bat is iets positiefs dat men kan meten. De resultaten, de inspanningen in ons veiligheidswerk kunnen alleen maar worden gemeten aan iets negatiefs, na melijk aan het aantal ongevallen. Hoe minder hoe beter! Het positieve, het aantal ongevallen dat werd voorkomen, is onbekend en niet meetbaar. Het is wel 'ns moeilijk een man die zijn vak kent ervan te overtuigen dat hij in een bepaalde situatie niet helemaal veilig bezig is. Hij voelt dit al heel gauw als ccn gebrek aan waardering en als twijfel aan zijn vakkennis en ervaring. Wanneer een schilder op een wiebelende ladder staat te manoeuvreren dan ziet hij daar geen groot gevaar in. Anders zou hij al lang naar beneden zijn ge komen om die ladder tc verplaatsen. Nu komen wij en zeggen: 'Hé man, •wat je daarboven doet is gevaarlijk'. Daar is hij niet ogenblikkelijk van over tuigd. Hij doet dat iedere dag zo en wij zijn in zijn ogen maar leken die toe vallig 'ns langskomen. Er werken zo"n 23.000 man bij Hoog ovens. Buitenstaanders schatten dit aan tal soms veel hoger maar meestal aan zienlijk lager. Ook over wat er zoal gebeurt bij Hoogovens verschilt men van opvatting. Als liet gaat om de werkomstandigheden lopen de gedachten eveneens sterk uiteen. Ze variëren van warm lot koud, van schoon tot vuil, van gevaarlijk tot veilig. Wie heeft gelijk? Hoe was het vroeger cn hoe is het nu bij Hoogovens Zulke en andere vragen hebben we voor gelegd aan mannen die het bedrijf door en door kennen. Zij vertellen om de beurt hoe het toegaat in hun afdeling. Vandaag is het woord aan Ir. L.P.A. van Pol, chef Veiligheidsdienst. Het komt er dan vooral op aan de man in een rustig gesprek van het gevaar te overtuigen. Zonder betuttelend tc doen. Ik heb in mijn loopbaan eigenlijk maar eenmaal een geval meegemaakt dat een man achteraf de veiligheidsdienst is ko men bedanken! Hij werkte zonder gor del 20 meter hoog op een dikke leiding. De veiligheidsfunctionaris kwam voor bij en vroeg hem naar beneden tc ko men. Dat gebeurde onder veel protesten. De man gaat toch maar zijn gordel halen, klimt weer naar boven, haakt zich vast en gaat weer door met zijn werk. Een tijdje later schiet zijn ge reedschap uit, hij verliest zijn even wicht ca valtGelukkig blijft hij hangen aan zijn gordel. Daar dankt hij nu nog zijn bestaan aan. 1 Een van de vele aktieborden in hel bedrijf ...en een mooi resultaat. Ik wil niet de indruk wekken, dat wij absoluut veilig zouden kunnen zijn. Wel kunnen wij veilig werken. Ik maak namelijk onderscheid tussen veilig wer ken en veilig zijn. Wie werkt neemt risico's. Het is onze bedoeling de risico's tot het aanvaard bare terug te brengen. Niet om alle risi co's te vermijden, want dat is volkomen tegennatuurlijk en ook niet haalbaar. Zoals gezegd is het resultaat van onze gezamenlijke inspanning helaas alleen maar meetbaar aan de keren dat wij ge faald hebben. Dus het aantal malen dat er zich een ongeval voordoet. Dat is ook Het land dat ons het dichtst benadert is Frankrijk met 77. Duitsland zit rond de 96, Italië op 103, België op 105 en Luxemburg rond 109. Wanneer we deze cijfers vergelijken dan zou Hoogovens zeker in aanmerking komen voor een Europese 'veiligheids- cup* als die werd uitgeloofd Maar ook als we letten op het aantal huishoudelijke ongevallen - over ver keersongevallen spreken we hier maar niet - is het in huis eigenlijk veel ge vaarlijker. We moeten daarbij natuur lijk niet vergeten dat we thuis ook met ongetrainde mensen zitten. Mensen van 0 tot 100 jaar. Mensen zonder veilig heidsdienst die dagelijks mee oplet en adviseert, mensen die vaak ook over onvoldoende middelen beschikken of ze er niet voor over hebben om de nood zakelijke veiligheidsmaatregelen te tref fen. het enige dat ik kan vergelijken met andere bedrijven, met andere staal bedrijven. Wij hebben in Nederland een overzicht van de zware metaalindustrie waar aan het gemiddeld aantal ongevallen een bepaald cijfer wordt gegeven. Onder ongevallen verstaat men dan zogenaamde 'verzuim-ongevallen', dat zijn ongevallen die tot gevolg hebben dat iemand zijn werk voor minstens 1 dienst (=8 uur) moet verzuimen. Het veiligheidsinstituut tc Amsterdam verzamelt de gegevens van deze bedrijfs ongevallen met verzuim per bedrijfs groep. Zo is Hoogovens met 55 andere bedrijven opgenomen in de groep 'Zware Metaalindustrie'. Het onge- vallencijfer betreft nu liet aantal ver zuim-ongevallen per 100 man per jaar in een bepaalde groep. In 1970 bedroeg dat cijfer voor de zware metaalindustrie zónder Hoogovens 7,3 en voor Hoog ovens alleen 4,6. Wij liggen dus ruim 1/3 lager, wij liggen zelfs belangrijk onder het gemiddelde van de hele Nederlandse metaalindustrie. Nu kunt u zeggen dat wij de enige grote staal industrie in Nederland zijn. Daarom is het interessant ook een vergelijking te maken met buitenlandse staalindus trieën, bijvoorbeeld in dcEGKS-landcn. Daarvoor gebruikt men weer andere vergelijkingsgetallen, namelijk het aan tal verzuim-ongevallen die betrekking hebben op 1 miljoen gewerkte uren. Over de jaren 1960 tot cn met 1969 be draagt dat cijfer gemiddeld 89 voor de totale EGKS en voor Hoogovens alleen rond 52. Dat is ruim 40% minder. Een simpel voorbeeld. Wie nu een winkel binnenstapt om een drieweg- stekker te kopen die krijgt hem niet meer. Maar wie van ons, mijzelf niet uitgezonderd, heeft vanaf het moment dat de driewegstekker in de oude vorm voor de verkoop werd verboden alle driewegstekkers in zijn huis opgeruimd en ze door nieuwe vervangen? Geld weggooien, noemen wij dat! Maar als wij bij Hoogovens op een gegeven mo ment zeggen dat er iets niet goed is dan gaat het er onherroepelijk meteen uit. Dan komt cr nieuw voor in de plaats. 'Wees voorzichtig' is een te algemeen advies. Het is veel efficiënter als uw vrouw op het moment dat u 's morgens weggaat zou zeggen: 'Kijk goed uit bij de overweg*. Dan heb je de concrete Dankzij het dragen van een veiligheidshelm kan hij zelf de zware stalen pen laten zien die hem van grote hoogte trof. opdracht om op een gevaarlijk punt goed op te letten. We moeten duidelijk zeggen om welk gevaar het gaat cn wat jé er tegen moet doen. In het bedrijf moeten we proberen om dat zoveel mo gelijk in de werkinstructie verweven te krijgen. Dat Wil zeggen een man direct te leren op welke manier hij zijn werk moet doen om een goed resultaat tc be halen zonder ongevallen. Dat is veel effectiever dan hem eerst te leren hoe hij het werk moet doen cn hem er dan nog 17 veiligheidsvoorschriften bij te geven. Waar hij ook allemaal aan zou moeten denken en vooral aan wat hij allemaal niet moet doen. Het is veel eenvoudiger om hem één veilige manier te leren dan hem 20 manieren te vertel len waarop hij het niet moet doen. Wantje vergeet dan de 21ste die hij net op zijn werk tegenkomt of die hij zelf uitvindt. Veiligheid is eigenlijk een op ervaring gebaseerd vak. Een heleboel ervaring en een heleboel naar jezelf kijken en van jezelf uit redeneren. Je zou kunnen volstaan met te zeggen: 'Hier zijn enkele voorschriften, die zijn goed uitgedokterd. Volg die nu maar op dan gaat het wel goed'. Dat is een benadering die helemaal niet meer past in onze tijd. Wij streven er in het algemeen naar om bij iemand het be grip aan te kweken voor het risico dat hij door een bepaalde handelwijze kan lopen. Hoe groter dat begrip des te meer is hij bereid de voorschriften op te volgen. Ieder mens heeft al een min of meer ontwikkeldveiligheidsgevocl.Daarmoet je iets aan toevoegen. En die toevoeging geef je in een veiligheids-instructie. Zo'n instructie schrijft niet alleen voor dat je iets zus of zo moet doen, maar moet ook een begrijpelijke uitleg geven waaróm je iets zus of zo moet doen. Ik noem een instructie pas goed wan neer iemand die cr een keer van gaat afwijken zich er ook van bewust is dat hij anders handelt dan in zijn instructie staat. Naast het begrip voor veiligheidsmaat regelen moet er natuurlijk ook een stuk vertrouwen zijn in wat een veiligheids dienst adviseert. Vertrouwen in het oordeel, de kennis en de ervaring van een specialist. Zo dragen we dan alle maal samen bij aan het veilig werken. En daarmee hebben we al heel wat bereikt. Maar nooit genoeg zolang wc nog te maken hebben met de narigheid die één enkel ongeval al kan veroorza ken. Daarom zal een goede veiligheids dienst nooit klaar cn zelden tevreden zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 14