Akzo ontslaat 5.700 werknemers Egypte breekt met Jordanië Amerika hervat de bombardementen op Noord-Vietnam Kamerdebat verzocht over massa-ontslagen -4 en air, anit ?e MEUBELSHOW BULTHUIS V akbondsvoorzitter wil alternatief plan mijnsluitingen Nieuwe schepen KNSM onder goedkope vlag Gevolgen voor personeel hoofdkantoren nog onbekend Prijsstijging komt overeen met raming (Reuter, UPI, AP, AFP) De VS hebben gisteren als Nog geen standpunt over subsidie twee VS-radiostations Winderig Algemeen Schoonmaakbedrijf Markiezen- en Rolluikenfabriek UW OUDE VERTROUWDE KRANT IS OCHTENDBLAD GEWORDEN VERNIEUWD EN UITGEBREID VUL DE BON HIERNAAST IN tv n°teer <,,|s Nieuwe Leicis e CoraramU ik" rote shot CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING VRIJDAG 7 APRIL 1972 53ste jaargang „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" JWS, Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 7,90 per maand, per kwartaal 23,35 Exclusieve tijdloze Internationaal kwaliteitsbegrip Ontwerp, advies en begroting vrij blijvend Leiden, Botermarkt 23, tel. 20854. Oegstgeest, Rhi j ngeesterstraatweg 56. tel. 53490. Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur. HEERLEN Voorzitter A. J. Hubben van de Christelijke vereniging van mijnbeambten heeft gisteren tijdens de bondsvergadering in Heerlen aange drongen op spoedig overleg over een alternatief sluitingsplan voor de mijn industrie. De heer Hubben wees de vergadering op het belang hiervan met het oog op het definitieve advies dat de begeleidingscommissie-Hellemans op 4 mei aan de regering zal uitbrengen over de sluitingsdata van de nog func tionerende mijnen in Limburg. Volgens voorzitter Hubben zal het openhouden van een mijn na 1974 de Nederlandse gemeenschap geen hon derd miljoen per jaar gaan kosten, zo als hier en daar is beweerd, maar tien miljoen gulden. Hij stelde voorts dat Zuid-Limburg mo menteel meer behoefte heeft aan een aantal ad hoc-beslissingen van de re gering over een aantal brandende pro blemen, bijvoorbeeld: De mijnpensioe- nen, dan aan een pasklare Limburg nota. Voorzitter Hubben liet de verga dering ook weten dat minister Udink binnenkort naar Limburg zal komen om overleg te plegen over het over plaatsen van rijksdiensten. ROTTERDAM De Koninklijke Ne derlandse Stoomboot Maatschappij wil alle in de komende jaren te bouwen schepen onder vreemde vlag laten varen. Dit heeft de directeur van de KNSM tijdens een rede in Rotterdam gezegd. Weliswaar heeft de KNSM op het ogenblik geen nieuwbouwplannen, maar deze maatschappij, 'kan het zich op grond van het fiscale klimaat in Nederland niet meer veroorloven nieuwbouwschepen onder Nederlandse vlag te hebben', aldus de heer Kieft, die sprak in zijn functie van voorzit ter van de Kon. Ned. Reedersvereeni- ging. De heer Kieft vindt, dat de investe ringsaftrek voor nieuw te bouwen schepen op 40 pet gebracht moet wor den. Onlangs heeft het kabinet deze aftrek verhoogd van 10 tot 25 pet. Zie ook pag. 19 Vau onze soc.-economisclie redactie -ARNHEM Het Akzo-concern zal verspreid over vier vestigingen in Europa in totaal 5700 werknemers ontslaan. Voor Neder land betekent deze drastische ingreep dat de hypermoderne Enka- fabriek in Breda met 1723 personeelsleden en het bedrijf in Emmer- compascuüm met 500 man binnen een jaar worden gesloten. Mevrouw Ngoejen Thi Binh, leidster van de Viet Cong-delegatie in Parijs, hëikelde gisteren op felle wijze de hervatting van de groot scheepse Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam. De overproduktie van chemische tex- tielvezels in Europa maakt volgens de Akzo verder de sluiting van de Glanzstofffabriek in Wuppertal, Duitsland (3000 werknemers) nood zakelijk, terwijl een geleidelijke in krimping van de produktie in België) en Zwitserland (Feldmiihle) nog eens 1000 werknemers zal treffen. De raad van bestuur van Enka-Glanz- stoff, een dochteronderneming van AKZO, maakte gisteren bekend dat de Enka-fabriek" in Emmercompascuilm /al worden overgeplaatst naar Em- men. Dit betekent dat een aantal werknemers kan worden onderge bracht in Emmen. Ook in Breda zal worden gezocht naar plaatsingsmoge lijkheden in andere Akzo-vestigingen, maar de directie noch de vakbonden toonden zich optimistisch over her plaatsingsmogelijkheden. Drs. S. C. Bakkenist, vice-voorzitter van de raad van bestuur van Akzo, verklaarde gisteren met nadruk dat dit niet een eerste stap is naar meer afvloeiingen. 'We hebben geen verde re reorganisatieplannen in voorberei ding', zei hij. Wel zal de herstructure ring van de produktiesector gevolgen hebben voor de bezetting van de twee hoofdkantoren van Enka-Glanzstoff in Arnhem (1100 man) en in Wuppertal (1300 man). Drs. Bakkenist noemde de maatregelen noodzakelijk om de werkgelegenheid van de resterende 40.000 werknemers veilig te stellen. tisch en de overcapaciteit is een ge volg van het feit dat men los van elkaar zoveel mogelijk heeft willen profiteren. De bedrijfssluitingen to nen eens te meer dan we nog steeds in een samenleving wonen, waar en kelen beslissen over de werkgelegen heid van duizenden', aldus een vak bondswoordvoerder. De centrale ondernemingsraad van het AKZO-concem heeft een verkla ring uitgegeven, waarin de voorstellen van de raad van bestuur 'in deze vorm' niet aanvaardbaar worden ge noemd. De ondernemingsraad, die meent dat er onvoldoende gegevens zijn verstrekt, vraagt zich met name af of de belangen van de werknemers en die van de kapitaalverschaffers wel voldoende tegen elkaar zijn afgewo gen. De raad zal zich verder beraden op de situatie en zal daartoe ook overleg plegen met de vakbonden en deskundigen van binnen en buiten de onderneming. Met het oog op de ont wikkeling van eventuele alternatieven zal een werkgroep worden gevormd. Overcapaciteit De AKZO-bedrijfsleiding liet gisteren weten dat de reorganisatie noodzake lijk is wegens de grote overcapaciteit in de Europese vezelindustrie. Deze overcapaciteit bedraagt 230.000 ton of wel 26 procent, hetgeen een prijsdruk- kende werking heeft, waardoor de bedrijfsresultaten steeds teruglopen. Drs. Bakkenist wees met name op de Italiaanse bedrijven, die met behulp van (binnen EEG-verband verboden) overheidssteun de vezelproduktie blij ven uitbreiden. 'Wij hebben zowel de Nederlandse regering als de Europese Commissie op deze concurrentiever storing gewezen, maar het ziet er niet naar uit dat hierin op korte termijn verandering zal worden gebracht', al dus drs. Bakkenist. De moeilijkheden in de garensector zijn volgens de AKZO nog versterkt door de Ameri kaanse valuta-maatregelen en door de protectionistische houding van de Amerikaanse regering. Door het wegvallen van de Ameri kaanse exportmarkt ziet Enka zich Voor vervolg zie pag. 5, 6e kolom Beschuldiging' vergelding voor het Noordvietnamese offensief in Zuid-Vietnam een grootscheepse lucht- en marine-aanval tegen Noord-Vietnam ingezet. Het offensief van Noordvietnamezen en Viet Congstrijders op drie fronten ging gisteren zijn tweede week in. In het noorden en het ""™™1 Centrale Hoogjand zou de strijd wat zijn geluwd, maar op het front Kosygin in Irak gearriveerd ten noorden van Saigon wordt zwaar gevochten. DEN HAAG De stijging van de prijsindex van de gezinsconsumptie in januari en februari stemt, naar de mening van minister Langman (Eco nomische Zaken), globaal genomen overeen met het beeld dat hierover bij een jaarraming van 6,5 procent mag worden verwacht. De prijsontwik keling vormt voor het Centraal Plan bureau geen aanleiding de jaarraming te herzien, aldus de minister in ant woord op vragen van het kamerlid mevrouw Brautigam (PvdA). De vakbonden, die eergisteren nog weigerden r'p directieplaoner v .pnder geheimhouding aan te horen ,/scbul- digden de AKZO-bedrijfsIeidfng van een verkeerd investeringsbeleid. 'De marktplanning was veel te optimis- DEN HAAG Minister Schmelzer (Buitenlandse Zaken) wil nog geen standpunt innemen ten aanzien van de vraag of de Amerikaanse radiostations Radio Free Europe en Radio Liberty, die westerse propaganda-uitzendingen voor de Oostbloklanden verzorgen, door Nederland moeten worden ge subsidieerd. Volgens hem overweegt de Amerikaanse regering ook niet Westeuropese landen om bijdragen te verzoeken. De minister heeft dit geantwoord op een vraag van het Tweede-Kamerlid Dankert (PvdA). Hij vindt wél, dat beide stations een belangrijke bijdrage leveren aan de vrije voorlichting. Langman vorige week al op de hoogte? Van onze Haagse redactie DEN HAAG De massale ontslagen bij het AKZO-concern zullen inzet worden van een politiek debat volgende week in de Tweede Kamer. De PvdA-fractie heeft hiertoe gisteren een interpellatie-ver zoek ingediend. Met dit debat wil de PvdA-fractie hulp verschaffen voor de ontslagen mensen en op langere termijn voorkomen dat er ontslagen vallen als gevolg van een overinvestering. Zogezegd 'Ik vind dit zo raar; je wordt uit Limburg hierheen gehaald en in eens sta je weer op de keien. En dan de manier waarop dat ge beurt.' Ex-mijnwerker, die 2^ jaar geleden bij ENKA Breda kwam werken De Amerikaanse aanvallen op Noord- Vietnam zullen, volgens een Ameri kaanse woordvoerder van beperkte duur zijn. Hij voegde daaraan toe, dat Voor vervolg zie pag. 9, 4e kolom 'de VS de communisten hebben ge waarschuwd, dat dergelijke acties zou- a— den worden ondernomen, als ze hun gevechtsactiviteiten zouden opvoeren Tva dtffciyA Iri'Sm'tf' nri het leven van de 95.000 in Viet- -*•■**■ nam verblijvende Amerikanen zouden bedreigen.' Het was voor het eerst sinds de stopzetting van de bombarde menten op Noord-Vietnam in 1968 dat de Amerikanen niet meer spreken over 'beschermende reactie-aanvallen.' Radio-Hanoi meldde gisteren, dat tien Amerikaanse vliegtuigen boven Noord-Vietnam zijn neergehaald. naar Hoee ter versterking van Zuid- vietnamese eenheden. Binnenland Krachtige, aan de kust af en toe harde zuidwestelijke wind. In de loop van de dag van het westen uit opklaringen en een windrui- ming naar west. Maximumtempe raturen van 9 tot 13 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: nu en dan buien, ook opklarin gen en weinig verandering in temperatuur. Morgen zon op: 05.59 onder: 19.26 Maan op: 03.41 onder: 12.28 In officiële kringen in Washington is vernomen, dat president Nixon, die woensdag al het bevel tot de bombar dementen heeft gegeven, niet zou overwegen de aanvallen uit te breiden tot over de 20ste breedtegraad, zoals dit in 1966 en 1967 het geval is geweest. In dit gebied liggen de be volkingscentra van Hanoi en Haip hong. Hij zou hiermee willen aanto nen, dat hij de huidige toestand in Vietnam geen ernstige cirsis acht, die zijn vietnamiseringspolitiek in gevaar zou kunnen brengen. Jeugd wil Fabeltjeskrant niet missen 5 Verzet tegen strafbepalingen Bijstandswet lï, CAIRO (UPI. Reuter, AP) President Anwar Sadat van Egypte heeft bekendgemaakt dat zijn land de betrekkingen met Jordanië lieeft verbroken. De fractievoorzitter van de PvdA. drs. Den Uyl liet zich scherp uit over de aans van zaken: 'De ontslagen bij Akzo bewijzen opnieuw, dat ons produktie- stelsel niet deugt. Dat blijkt ook uit het feit dat tot bedrijfssluiting is besloten zonder voorafgaand overleg met de vakbeweging. Ik heb de in druk dat de manier waarop deze ont slagen zijn voorbereid, in strijd is met de desbetreffende bepalingen van de wet op de ondernemingsraden. Verspilling Vertraging Politie grijpt oude bekenden en geen spier veranderd Het grote offensief van Noordvietna mezen en Viet Congstrijders tegen Quang Tri, de hoofdstad van de ge lijknamige provincie ten zuiden van de gedemilitariseerde zone, wordt ver traagd, door bevoorradingsmoeilijkhe den. Dit verklaarde de Zuid-Vietname- se bevelhebber in dit gebied, generaal Lam. Hij zei de toestand 'stevig in handen te hebben.' Voor alle zeker heid zijn de 20.000 nog resterende inwoners van Quang Tri, gisteren ge- evacueerd naar Hoee, zestig km naar het zuiden. Noordvietnamezen en Viet Congstrij ders zijn er volgens Zuidvietnamese zegslieden nog niet in geslaagd naar deze oude keizerlijke hoofdstad, die een van hun voornaamste doelen zou zijn, door te stoten. Wel wisten zij gisteren aan het noordelijke front opnieuw de rivier Coea Viet over te steken. In dit gebied op zestien km ten zuiden van de gedemilitariseerde zone ligt een sterke Zuidvietnamese verdedigingsgordel. Gisteravond woedden aan beide zijden van deze rivier zware gevechten. Vol gens nog onbevestigde berichten zou den de Zuidvietnamezen op de zuide lijke oever van de Coea Viet een tegenoffensief zijn begonnen om de druk op Quang Tri te verlichten. Ten westen van Hoee heeft een Zuidviet namese infanterie-eenheid, volgens Saigon, dat de berichtgeving over de oorlog censureert, een aanval van Noordvietnamezen afgeslagen. Een Amerikaanse woordvoerder zei giste ren niets te weten van het zenden van Amerikaanse gevechtstroepen Buitenland 'Geweld in Ulster brak spontaan uit' 9 Kerk Bijbelse blikrichting omgekeerd aan de onze2 Sport Blokkeer kansloos tegen DeltaLloyd 15 Economie Lagere winst Hoogovens 19 Bockcnetalagc2 Uw probleem 2 Men schrijft ons 2 Radio- en tv-programma's G Strips 6 Puzzel 7 Dichtbij cn verder 7 Films, auto's 13 Beurs 17 Sadat zei dit voor de opening van de vergadering van de Palestijnse Natio nale Raad in Cairo. Deze orgahisatie bestaat grotendeels uit vertegenwoor digers van de Palestijnse guerrilla bewegingen. Het nieuws werd met groot gejuich ontvangen. Het Egyptische besluit houdt verband met het plan van koning Hoessein een Jordaanse federatie te stichten aan weerszijden van de Jordaan, als de Israëlische troepen zijn terugge trokken van de westelijke oever van de grensrivier. Sadat verklaarde dat naar middelen wordt gezocht om het Jordaanse plan te verijdelen. Zo lang niet bekend is, wat gedaan zal worden zullen volgens de president de betrekkingen met het 'Jordaanse regime' verbroken zijn. De maatregel zou niet tegen hét Jordaan se volk gericht zijn. De relaties tussen Egypte en Jorda nië, die nooit hartelijk zijn geweest, waren zeer koel sinds koning Hoes sein in 1970 begon met zijn 'afreke ning met de Palestijnse commado's.' Hoessein had zijn ambassadeur in Cai ro teruggeroepen, nadat in het najaar de Jordaanse premier Wasfi Tell in de Egyptische hoofdstad was doodge schoten. ment in Damascus. Er is geen infor matie bekend over het exacte aantal Russen in Syrië, n.aar algemeen wordt aangenomen dat het in de 100 loopt. Ceausescu De Roemeense partijleider Nicolae Ceausescu is na een vijfdaags bezoek aan Egypte naar zijn land terugge keerd. Tevoren had Ceausescu bezoe ken aan andere Afrikaanse landen gebracht. Hij is in totaal drie weken buiten Roemenië geweekt. Op .-en persconferentie verklaarde Ceausescu in Cairo dat zijn land geheel achter de strijd van de Arabieren tegen het imperialisme en de rechten van het Palestijnse volk staat. Ceausescu tekende drie overeenkom sten betreffende samenwerking op het gebied van zeetransport, landbouw en veeteelt. De fractievoorzitter schr;jit de ontsla gen toe aan de overcapaciteit die zich in de afgelopen jaren heeft gemanifes teerd. De overinvesteringen die hier van het gevolg zijn, betekenen een verspilling cn zijn ontoelaatbaar. De Nederlandse regering zal daarom op korte termijn op Europees niveau ini tiatieven moeten nemen om.te komen tot een planning en coördinatie van investeringen, ook al betekent dit een diepe ingreep op de vrije onderne mingsgewijze produktie. aldus de PvdA-fractievoorzitter. Een opvallend gegeven voor het debat van volgende week is voorts dat mi nister Langman (economische zaken) vorige w ek al ingelicht zou zijn over de stand van zaken bij het Akzo-con cern. Hoewel dc inhoud van het ge sprek niet beken.I is gemaakt, neemt men in politiek Pvn Haag tocli wel aan dat minister Lungman volledig op de hoogte is gesteld. Een woordvoer der van het ministerie van economi sche zaken noemde het echter uitge sloten dat van de zijde van het Akzo- concern om steunmaatregelen zou zijn verzocht: 'Ik zou niet weten om welke maatregelen het concern zou hebben kunnen vragen. Ook de regeringspartijen hebben gis teren niet stilgezeten. Nog vóór de directie van het Akzo-concern officieel de ontslagen bekend maakte, vroegen vier kamerleden van de KVP: Peij- nenburg. Assmann, Hermsen en Fié- vez, of er ook in andere bedrijven in Breda en Emmen en omgeving massa le ontslagen zullen vallen, en welke maatregelen de regering dan denkt te nemen. Zij informeren voorts naar de mogelijkheden voor de herplaat sing en begeleiding van de thans ontslagen werknemers. De Kamerle den willen voorts weten, op welk tijdstip en op welke wijze de leiding van het Akzo-concern overleg heeft gepleegd met de ministers Langman en Boersma (sociale zaken). (ADVERTENTIE) Kantoor: Sliegerstraat 12-12a, Den Haag, telefoon 07011.23.34. Laat nu uw zonwering vernieu wen of repareren. Tevens leveren wij ook nieuwe zonwering tegen voorjaarsprijzon. Vraagt vrijblijvend prijsopgaaf. Werken reeds voor rijk en ge meente. Bij inlevering van deze adverten tie krijgt u 10 pet. korting. 54 116 33 107 52 82 145 72 66 12 134 Kosygin RITA 'Ik heb geen tijd om te wach ten tot de badkamer vrij is'. De Russische premier Aleksj Kosygin is in Irak aangekomen voor een be zoek dat kan resulteren' in een aan zienlijke uitbreiding van de Russische invloed in de Arabische wereld. De premier was uitgenodigd om de plech tigheden bij te wonen voor de inge bruikneming van "het met Russische hulp geëxploiteerde olieveld in het zuiden van Irak, maar ook ter gele genheid van de 25ste verjaardag van de Baathpartij die in Irak aan de macht is. Kosygin, die verscheidene dagen in Irak blijft, zal waarschijnlijk een vriendschapsverdrag met dit land te kenen. De premier werd in Bagdad hartelijk verwelkomd. Hij zwaaide naar de grote menigte op het vlieg veld. Schoolmeisjes boden hem bloe men aan. Er werden geen redevoerin gen gehouden. Duizenden mensen stonden langs de weg van het vlieg veld naar de hoofdstad. Uit Syrië wordt gemeld, dat een Rus sische militaire expert met doorgesne den keel is gevonden in zijn aparte- DAAR WILLEN UW VRIENDEN EN FAMI LIELEDEN BESLIST MEER VAN WETEN. Als u ze NU opgeeft als abonnee, dan bespaart u voor hen 3>/2 gulden aan abonne mentsgeld. De eerste 2 weken krijgen zij bij wijze van kennismaking de krant gratis! En u ontvangt een leuke attentie. Een postzegel is niet nodig als u op dc enveloppe schrijft: NIEUW E LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN MMW-Wlw nieuwe abonnee: betaalt per: Naam: maand I Adres: kwartaal Plaats: I De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen I gratis, en bespaart ca. gulden abonnements- geld. Opgegeven door: Naam: I Adres: Plaats: Ilk ontvang als beloning het aangekruiste i n mapje post- n pletlna n handige papier met schaaltje paraatmap I enveloppen (flessen- mei brief- onderzetter) papier en pen

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1