Europese auto's remmen beter dan Amerikaanse autobiografie Sacco en Vanzetti: loeiend en belangrijk Hans Dossenbach: een begenadigd vogelfotograaf Autokeus 7///////JWj7/AW^A wo' FILMPREMIÈRES VAN DEZE WEEK Zelfs de ministerssteek is de echte. V ernielingen na stoppen bijstand Vonnissen proces in Pietermaritzburg Chinees gebaar tegenover Polen Muskie trekt zich niet terug uit voorverkiezingen Stationwagens op basis van de Sunbeam 1250/1500 Rolls Royce Motors maakt weer winst Driedeurs versie van de Fiat 127 Citroën 2 CV-6 Prijzen Ford Consul en Granada Opel Ascona 1,2 liter Zescilinder 2200 van Austin-Morris UW/KWARTET VRIJDAG 7 APRIL 1972 BIV.\E\I.A\n KI \ST K13 lacco en Vanzetti brachten de wereld in beweging. Overal in Europa, jok in Nederland, in Zuid-Amerika, Afrika, in de Verenigde Staten elf, erden betogingen gehouden, en vaak uiteengeslagen, en acties jevoerd, en petitionnementen ondertekend door honderdduizenden, poor hun vrijlating. Na zeven jaar gevangenschap eindigde hun leven och op de elektrische stoel. In augustus 1927. Schuldig aan niet straf- aar socialisme en daarom onschuldig veroordeeld voor roofmoord. [iuliano Montaldo heeft daarover een [ru kwekken de film gemaakt, naar feiten, brieven, processtukken, ver gen, met emotionele en dramati- ie vrijheden allicht, maar in wezen ir de werkelijkheid, begon met de razzia's die procu- ir-generaal Palmer liet houden in hysterische angst voor rode samen- weringen na de Eerste Wereldoorlog. de duizenden gevangenen, groten- eëls immigranten, waren Nicola Sac- schoenmaker, en Bartolomeo Van- visboer, beiden actieve leden van l arbeidersbeweging, en in het be- van een revolver. Zij werden ter- ond beschuldigd van een roofmoord South Braintree op 15 april 1920. t proces, met aanklager Katzman rechter Thayer voor wie de veroor - üng bij voorbaat vaststond, met tuigen die verklaarden wat ze niet ped ezien konden hebben, met een ewogen advocaat Moore, met hevige cènes, intimidaties, scherpe verhoren, met de eenvoudige Sacco en Van- etti, is spannend ineengezet, en pak- verfilmd. Er wordt ingeleefd jespeeld, terugblikken tonen wat er 'beurde, en het wordt steeds duide- ijker dat 't 'n politiek proces was met roofmoord als voorwendsel. Er ioesten een paar radicalen gevonnist ■orden om anderen af te schrikken, lacco en Vanzetti werden dan ook -eroordeeld. De jury sprak het schul- ig uit, als was er niets bewezen en hadden Sacco en Vanzetti beiden een alibi. De film toont dan het werk van comité's, betogingen, de haat tegen de roden, en het onderzoek van de libe rale jurist Thompson, die de taak van Moore overnam. Getuigen k charge bleken, onder druk, gelogen te heb ben. Een medegevangene van Sacco en Vanzetti bekende dat hij, met de bende van Morelli, de overval had gepleegd, maar alle bewijzen van on schuld werden nietig verklaard door rechter Thayer, die niet op zijn dood vonnis terug wilde komen. Zelfs de gouverneur van Massachusetts, Fuller wilde, zeven jaar later, niets verande ren aan de eenmaal genomen beslis sing. Sacco ging er in die jaren van spanning psychisch onderdoor. Van zetti bleef intelligent en idealistisch stand houden. Het zijn Gian Maria Volonte en Ric- cardo Cucciolla, die beide mannen ontroerend spelen. Montaldo begon de film in zwart-wit, voor de sfeer van die tijd, later ging hij over tot stem mige kleuren, maar het slot, in de dodencellen en op de electrische stoel, is weer zonder kleuren gebracht. Montaldo is met deze film beter ge slaagd dan Bo Widerberg die met .Toe Hill eenzelfde politieke moord wilde verbeelden. Hij toonde duidelijker waar het mannen als Sacco en Vanzet ti, en de Amerikaanse autoriteiten. Gian Maria Volonte en Riccardo Cucciolla als Sacco en Vanzetti. om ging. En waar het in meer proces sen dat van Angela Davis bijvoor beeld telkens weer om gaat. En hoe dat dan gaat. Daarom is Sacco en Vanzetti niet alleen een boeiende, maar ook een belangrijke film. Ber Huising (Amsterdam - Kriterion, 18 jr.) Nog altijd te goed voor vrouwen De Franse regisseur Michel Boisrond heeft met als uitgangspunt de Ierse Paasopstand van 1916. met 'Nog altijd te goed voor vrouwen' een klucht gemaakt waarin bloed en grove seksu aliteit op walgelijke wijze zijn ver- -mengd. Zeven Ieren uit het folkloristische moppenboek bezetten een postkantoor dn Dublin en vangen daar een maagd, die op het toilet verscholen zat. Zij belagen haar deugd niet, het is net andersom: ze heeft nauwelijks enige angst of aansporing nodig om het met iedereen te doen. Tijdens, na en voor het gekroel vliegen de ledematen door de lucht en waadt men bijwijlen in het bloed. Dan is het natuurlijk Een verhuiswagen heeft meubilair en boeken uit Abra ham Kuypers Haagse werkkamer overgebracht naar de studio's in Hilversum om de omgeving, waarin Eo van Dijk zondagavond voor IKOR/CVK (zeven uur. Neder land 1) een door journalist Ben ian Kaam geschreven zelfportret van Abraham de Geweldige vertolkt, zo authen tiek mogelijk te doen zijn. Zelfs de ministerssteek die de acteur draagt (zie foto) is dezelfde als die Kuyper eens droeg en de pen, die Ko van Dijk hanteert, een en dezelfde als die waarmee Kuyper een deel van zijn talrijke ge schriften op papier zette. IKOR/CVK brengt onder regie van Ton Lensink dit zelfportret in verband met de eerste verschijningsdag, een eeuw geleden, van liet dagblad De Standaard, waaraan Kuypers naam onverbrekelijk is verbonden. Vogels op vrijersvoerten, door Hans Dionys Dossenbach. IJltg. W. Gaade, Den Haag. 192 blz., f 49,50. Een foeilelijke stofomslag in schreeu wende kleuren verhult een boek dat onder de vogelkundige werken die de laatste tijd zijn uitgekomen, een bij zondere plaats inneemt. Op de dia grammen, kaarten en vrij schaarse tekeningen na is het geheel van de hand van Hans Dossenbach, een bege nadigd vogelfotograaf. In zijn voor woord stelt Otto Koenig, een mede werker van prof. Konrad Lorenz en thans leider van het gedragsonder- zoekeentrum Wilhelminenberg te We nen. hem ten voeten uit voor: 'Ik ken niemand die fotografeert als Dossen bach. Zijn objectieven zien klaarblij kelijk andere dingen dan normale len zen: zijn camera is voor hem een hulpmiddel om zijn gedaohten en dro men en bovendien dat wat hij ziet, te vertalen. Elk beeld wordt bij hem een verhaal, een natuurdocument. Want de sfeer van onwerkelijkheid, die zijn beelden kenmerkt, betekent geenszins dat Dossenbach de feiten geweld aan doet. Ik ontmoette hem voor het eerst aan de Neusiedlersee. Gekleed in een verschoten sporthemd werkte hij er met een toewijding, alsof er voor hem niets anders bestond dan dat ene vogelnest dat hij wilde fotograferen. Bijna alle vogel fotografen snijden bij het nest halmen en takjes weg om hun 'schootsveld' vrij te maken. Dos senbach boog ze voorzichtig opzij en als hij klaar was, zag alles er weer uit, alsof er nooit iemand was ge weest. Je kunt dan ook aan elk van de foto's zien dat de geportretteerde die ren zich van zijn bestaan niet bewust zijn geweest.' Zo'n opmerking is wel de hoogste lof die iemand een dierenfotograaf kan toezwaaien. Dossenbachs foto's deden mij soms denken aan Japanse pren ten. Ze ademen dezelfde merkwaardi ge poëtische sfeer. En ze vertellen een verhaal, niet alleen wanneer zij in series de verschillende stadia van bij voorbeeld het baltsgedrag tonen Zijn foto's van eieren weet ik slechts geëvenaard door de knappe lithogra fieën van W. C. Hewittson, in drie delen 'British Oology' gepubliceerd in de eerste helft van de vorige eeuw. Tekst en foto's (alle in kleur) bestrij ken alle aspecten van het territorium gedrag, de hofmakerij, de paring, het broeden en het grootbrengen van jon gen. Geen facet van de voortplanting bij vogels is vergeten, in dit boek dat zich evengoed laat lezen als bekijken. Het visuele aspect is heel sterk, niet alleen door de foto's, maar ook door de diagramman en kaarten van Franz Coray, die In één oogopslag een massa informatie geven die ellenlange en droge beschrijvingen overbodig ma ken. Tot die snelle informatie behoort ook een kaart van de grote broedge bieden van Europa. De tekeningen van Rudolf Baumann en Rudolf Kuenzi zijn naar mijn smaak wat te schematisch en doen daardoor wat amateuristisch aan. De Nederlandse bewerking was bij drs. N. J. van Strien en Ko Zweeres in uitstekende handen. Henk van Halm TIEL Om hun woede te koelen over het stopzetten van de bijstand suitkering heeft een aantal bewoners van het regionale woonwagencentrum in Tiel donderdag ernstige vernielin gen aangebracht aan de gebouwen. De schade loopt in de duizenden guldens. Sinds 1 april komt een aantal woon wagenbewoners in Tiel niet meer in aanmerking voor een uitkering. Het ministerie van CRM, de gemeentelijke sociale dienst en de commissie bij standsverlening waren van mening dat deze bewoners, die tijdens de PIETERMARITZBURG (Reuter) De dertien niet-blanken die dinsdag in de Zuidafrikaanse stad Pieterma ritzburg schuldig werden verklaard aan inbreuken op de wet tegen het terrorisme hebben gevangenisstraffen gekregen van vijf tot acht jaar. De dertien mannen, negen Afrikanen, twee Indiërs en twee kleurlingen, hoorden gisteren hun vonnis: vijf van hen kregen acht jaar, drie zes jaar, twee zeven jaar en drie vijf jaar ge vangenisstraf. Allen haddeh zich on schuldig verklaard. Zij werden schul dig geaciht aan een samenzwering om de regering met geweld omver te werpen. winterperiode financi le steun ontvin gen, thans op normale wijze in hun Omdat moeilijkheden werden ver wacht, nam de politie tijdig maatrege len. De omgeving van het bureau van de sociale dienst werd voor het ver keer afgezet. Tot moeilijkheden kwam het niet. In Tiel is een mobiele eenheid paraat om, indien nodig, de gemeentepolitie te assisteren. door Sicco de Jong lachen, gieren en brullen geblazen. Als klap op de vuurpijl wordt de Engelse verloofde van het meisje m zijn edele delen geraakt en kan dan alleen nog maar met een hoge eunu- chenstem spreken. Ach ja. de titel laat het al doorsche en. nietwaar. Vrouwen zijn alle- sletten. in benarde omstandighe- :omt alras de ware aard boven T 'iel Boisrond is kennelijk op de 'Mash'-toer gegaan. Nu kan men op *Mash' zo het een en ander aan te merken hebben, maar het is een meesterwerk vergeleken met deze film. Boisrond heeft de gruwelen van de oorlog alleen en uitsluitend ge bruikt om er een soort zieke lust uit te peuren. Het is een erg naar werkje geworden, dat een vieze nasmaak ach terlaat in de mond. Als pikante bijzonderheid bij alle an dere pikanterieën komt nog. dat er de laatste tijd veel bloed vloeit in Noord Ierland en dat daar ook wel eens ledematen door de lucht vliegen. Moe ten we daarom eveneens heel hard lachen? W. WielekBerg Amsterdam-Calypso. 18 jr. WARSCHAU (AP) De Chinese premier Tsjoe En-lai heeft een bood schap gezonden aan Polen de trouwste bondgenoot van de Sowjet- Unie waarin uitdrukking wordt ge geven aan de hoop dat de betrekkin gen tussen Peking en Warschau zich voortdurend zullen blijven ontwikke len. Het telegram was gezonden aan de Poolse premier Jaroszewicz en het werd gepubliceerd in het blad van de communistische partij, de Tryboena Loedoe. De Chinese premier felici teerde zijn Poolse collega met zijn re cente herbenoeming tot minister-pre sident. De voornaamste zin van de zorgvuldig opgestelde tekst luidt: 'Ik zou wensen dat de betrekkingen tussen China en Polen en de vriendschap .tussen de volken van onze twee landen zich voortdurend blijven ontwikkelen'. CHICAGO (REUTER) Senator Ed mund Muskie, die deze week bij de voorverkiezingen in Wisconsin een ge voelige nederlaag leed, blijft proberen de Democratische kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap te wor den. Hij heeft dit besluit genomen na overleg met mensen die zijn campag ne financieren en leiden. Eerder had de Democratische senator John Tunnéy Muskie de raad gegeven niet meer mee te doen aan de voor verkiezingen in Massachusetts, India na, Tennessee, Noord-Carolina, West- Virginia en Maryland en zich te con centreren op de verkiezingen in de drie grootste staten van Amerika: Ca- lifornië, Pennsylvania en Ohio. Mus kie liet echter weten dat hij zijn plannen niet zal veranderen. Franklin D. Roosevelt, zoon van wij len president Roosevelt, zei gisteren, dat hij Muskie blijft steunen en dat zijn favoriet de enige Democratische kandidaat is. die in november presi dent Nixon kan verslaan. De Amerikaanse National High way Traffic Safety Administra tion neemt sinds vorig jaar rem proeven met auto's uit eigen land en importwagens. Daarbij is dit jaar opnieuw komen vast te staan, dat Europese auto's beter remmen dan Amerikaanse. De tien wagens met de kortste rem weg komen ook dit jaar alle uit Europa. De Amerikaanse remproeven worden genomen bij een snelheid van 96 km. per uur. Van de dit jaar geteste wagens kwam de Aston Martin DBS V8 als beste uit de bus met een complete stilstand binnen 43 meter. Vorig jaar was de De Tomaso Man- gusta met 40 meter nummer één, gevolgd door Alfa Romeo en BMW. Dc tweede plaats was dit jaar voor de Fiat Dino 246 GT met 46 meter. De Mercedes-Benz 350 SL werd met 49 nieter derde. Op de vierde plaats kwam opnieuw de Rolls Royce Silver Shadow alias Bent- lev T. die evenals vorig jaar net meer dan 50 meter nodig had om te stop pen. Vijfde was opnieuw Porsche met de 911 en de VW-Porsche 914. Alfa en BMW deden dit jaar niet mee. De zesde tot en met tiende plaats werden daardoor ingenomen door de Saab Sonett III, Citroëns. Mercedessen, Volvo's en Fiats. Elfde kwam ge lijk met de Jaguar XJ 6 de eerste Amerikaanse wagen, de Ford Pinto, die direct gevolgd werd door Renault als twaalde. De draagcapadtedt van de banden werd eveneens onderzocht en ook daarbij kwamen de Europese auto's en banden als beste naar voren. Dc nieuwe Sunbcam-stalioncar, die op basis van de 1250/1500-serie door Chrys ler United Kingdom is uitgebracht. De Britse Chrysler-fabrieken hebben op basis van de 'wreker'-modellen de 'Avenger' een combinatie-auto uitgebracht. Dit type zal In Nederland lever baar zijn als Sunbeam 1250 Stationwagen en Sunbeam 1500 Stationwagen. De combi's worden echter niet voor het komend najaar in Nederland verwacht De nieuwe wagens worden in Engeland onder de naam Hillman Avenger Estate Car verkocht Er zijn behalve de keuze in motorvermogens 1250 cc 53 DIN-pk of 1500 cc 63 of 75 DIN-pk varianten in laadruimte: een normale laadvloer of zelfs slaapruimte. Welke uitvoeringen in Nederland uitgebracht zullen worden heeft Chrysler nog niet besloten. Rolls Royce Motors, vorig jaar ge vormd na het debacle met de vlieg- tuigmotorenproduktie van het inmid dels genationaliseerde deel van Rolls Royce, heeft weer winst gemaakt. Ge durende het eerste jaar in het onaf hankelijk bestaan van Rolls Royce Motors nog altijd een particuliere onderneming bedraagt de winst ruim 2 miljoen of circa 17 miljoen gulden. Rolls Royce heeft vorig jaar 2200 auto's gebouwd en voert de produktie dit jaar op tot 2500 Rolls Royces en Bentleys. De helft van deze aantallen wordt geëxporteerd. De Fiat 127, die sinds de verkiezing tot 'auto van het jaar' in Nederland sterk furore maakt het is al het bestverkochte model van het Italiaan se merk heeft nu ook een drie deurs versie gekregen. In plaats van de kleine bagageklep onder de achter ruit is er een 'derde deur' gekomen, waardoor de achterruit mee omhoog gaat. De toegang tot dc zeer behoorlij ke kofferruimte is hierdoor veel gun stiger. Bovendien heeft de driedeurs versie het voordeel, dat de achterbank neergeklapt kan worden, waardoor een vlakke laadvloer van 1,30 meter lengte ontstaat. De levering van de driedeurs Fiat 127 begint deze maand in Italië en zal deze zomer een aanvang nemen in Neder land. Er zijn plakkertjes voor te koop met het woord 'race-eend', waarmee men een stuk zelfspot ten beste kan geven, want de Citroën 2 CV-6 is geen ranke, sierlijk voortglijdende sportwagen. Het in Nederland wel zeer ingebur gerde model blijft ook met 600 cc- motor het 'Lelijke Eendje', al bromt- le dan wat harder en al trekt-ie dan wat sneller op vergeleken met de 435 cc. Maar het koetswerk hangt in boch ten even scheef over de wielen als Wammes Waggel en wie deze auto nieuw koopt, doet dat duidelijk omdat hij een Eend zo-van-de-fabriek ver kiest boven een andermans Oude Schi-cht met alle risico's vandien. De Eend wordt gekocht door de prijs- bewusten. Door hen die veel ruimte zoeken, die dat overbekende doch on conventionele model aandurven het heette dat men er ook een status symbool in vond en die veel com fort voor weinig geld willen. Daar komt bij, dat de Eend ondanks de gedurfde hellingshoek waarin het koetswerk terecht kan komen, rotsvast op de weg ligt. Het lijkt voor een buitenstaander even griezelig, dat hel len, maar de Eend-rijder vindt dit niet erg of juist mooi: hij weet wel beter. Dat zo'n schamele bank zeer prettig kan zitten lijkt een wonder en dat men prettig schakelt met de door Citroën uitgevonden dashboard-schake ling lijkt niet minder wonderbaar. De Eend is door zijn eigenaardigheden altijd het 'Lelijke Eendje' gebleven tussen de zwanen en pauwen van andere merken. Maar velen hebben het in 1936 voor het eerst ontworpen Citroën-model vertroeteld en het won derlijkste van al is dat het nu, na bijna 24 jaar produktie, nog altijd goed verkocht wordt. De Eend-rijders aan het begin van de jaren '50 moesten nog genoegen ne men met een snelheid van 70 kin. per uur. In de jaren '60 werd dat tot juist boven de 100 gebracht. En de 2 CV-6 komt nu zelfs boven de 110 als de Ford heeft de prijzen bekendgemaakt van zijn jongste Duits-Britse model- lenreeks. De eenvoudigste Consul, de 2-deurs 1700 Coupé met 75 DIN-pk 4- motor, komt op 11.828,De 4-deurs 1700 Sedan kost ƒ12.392,De duur ste Consul is de 5-deurs Stationwagen 2390 L, die 14.370,— kost, De prijs van de goedkoopste Ford Granada bedraagt 15.345,voor de 108 DIN-pk V 6 Granada 2300 Coupé. De duurste Granada is de 125 DIN-pk 2600 Sedan Automatic van 19.984,—. wind meezit: want die wind kun je bij dit hoge model wel merken aan de snelheidsmeter. Zijwindgevoelig is do Eend overigens niet of nauwelijks: alleen de carrosserie waait dan een beetje scheef. De Eend-rijders kan weinig deren. Ze kopen een auto met open dak, volop plaats voor hun picknick-attributen en naarmate de benzine-accijns stijgt hebben ze het idee steeds goedkoper te gaan rijden. Want wie het erg zuinig doet, haalt met de 2 CV-4 wel de 1 op 18. Bij de 2 CV-6 komt men aan zo'n 1 op 16 of, voor wie onder de 100 wil rijden, zuiniger. Dat kost dan iets meer. maar daarvoor biedt de 600 cc zo'n 10 km. extra topsnelheid en jjovenal een acce leratie, waarmee men in de stad wèl goed kan meekomen. Wordt de 2 CV-6 flink doorgetrokken in de versnellin gen, dan volgt hij druk pruttelend het tempo van de andere soms ook vreemde vogels. Waarmee we maar zeggen willen, dat de grote groep deuxchevauxïsten. die indertijd de snellere 'Azam'-versie heeft toegejuicht, met het extra mo torvermogen 28J4 DIN-pk in plaats van 24 toch over de 2 CV-6 tevre den zal zijn. Niet, dat men nu even tjes langs een andere wagen flitst bij het inhalen, maar hij doet dat wat sneller en hij leent zich bovenal voor stadsverkeer. En verder is de Eend de Eend geble ven, met goede remmen de wagen breekt niet uit, als men die intrapt met een goede verwarming en ventila tie, desgewenst de laatste aangevuld met de open klapruitjes, met start drukknop en uiteraard voorwiel aandrijving. Het rijden met deze auto is, ook nu de 600 cc-motor onder de motorkap schuilgaat, iets aparts. In het kort: aantal cilinders: 2; cilinderinhoud: 602 cc; maxi mum-vermogen: 28 y2 DIN-pk.; pk. per 100 kg: 4,8; topsnelheid: 115 km. per uur; benzinever bruik: 1 op 16 1 op 17; inhoud benzinetank: 20 liter; remmen: trommeiremmen; gordels: heup- riemen met vliegtuigsluiting; leeg gewicht: 585 kg.; lengte: 3,83 meter; breedte: 1,48 meter; hoogte: 1,54 meter; prijs: 5.635,— incl. BTW. General Motors heeft besloten de Opel Ascona in Nederland met 1,2 liter motor te gaan leveren. De tot nu toe uitgebrachte Ascona's hebben een 1,6 liter of 1,9 liter motor, in vermo gen variërend van 68 tot 90 DIN-pk. De 1200 cc-motor levert 60 DIN-pk vermogen Het is dezelfde motor, die sinds vorig jaar ook door Opel voor de Kadett geleverd wordt. De prijs van de Opel Ascona 1.2 liter bedraagt ƒ8,681,— incl. BTW. De goedkoopste 1,6 liter uitvoering komt op ƒ8,949,—. British Leyland heeft het 1800 Balan- za model een zescilinder variant gege ven met 2,2 liter zescilinder motor. Deze 2200 cc-motor is afgeleid van de 1500 cc viercilinder Maxi-motor. Deze motor is al een jaar lang in Australië gebouwd door British Leyland. Het 1800-model zou volgens geruchten deze zomer vervangen worden door een nieuwe viercilinder Austin.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13