Vier miljoen aangiften: krachttoer voor fiscus eoeo dichtbij Vietnam elektrische schrijfmachine met geheugen ekbladen weekbladen weekbladen weekbladen weekbla Student zonder tafelmanieren I K«j oor «ROUW/KWARTET vanuit film en directe gesloten ezonden in Rot- hoofd- n Doh- uitzen- ie over evalida- direc- ohanna eberius Neder- dr. R. n geval- ilidatie ?ezond- ït door ilm en i beter ■ibutie- Lunnen :en bij en uit abriek i gul- enden le fa- izeren wer- irden zlftse uwen DONDERDAG 6 APRIL 1972 BI >1» K7 Wat Hanoi met zijn offensief in Zuid- Vietnam ook moge beogen, het effect van de Noordvietnamese opmars is in elk geval, dat het vietnamiseringsbeleid van president Nixon zwaar op de proef wordt gesteld. Of het, zelfs in de ogen van welwillen de beoordelaars, deze proef zal door staan, is de vraag. Nu het in eigen land de Noordvietnamezen moet weerstaan, schijnt het leger van de politieke schuinsmarcheerder Thieu zich van zijn militaire taak op niet minder be labberde wijze te kwijten dan vorig jaar in Laos en Cambodja. Het laat zich gemakkelijk vermoeden, dat de Zuidvietnamese regeringstroepen hele maal nergens zouden zijn, als ze niet beschikten over gigantische luchtsteun van een toenemend aantal Amerikaan se B-52's (dertig ton bommen per stuk) en andere vliegende voorraadschuren. Voor degenen die er belang bij hebben, dat Thieu's troepen een krachtige in druk maken, is hun zwakke verweer ongetwijfeld des te verontrustender, omdat enkele maanden geleden al in Saigon werd verkondigd, dat men het Noordvietnamese offensief zag aanko men. President Nixon is door het optreden van Hanoi in een lastig parket ge bracht. Hoe hij er ook op reageert behoedzaam of met nieuw militair krachtsvertoon hij zal er altijd binnenlands-politieke moeilijkheden door krijgen, die hij natuurlijk zoveel mogelijk wil vermijden, zeker in dit verkiezingsjaar. De verleiding om hard terug te slaan, bij voorbeeld met nieu we grootscheepse bombardementen op Noord-Vietnam, moet voor de Ameri kaanse president niet gering zijn. Onze hoop dat hij er weerstand aan zal bieden, wordt niet gevoed door sympa thie voor de Noordvietnamese acties. Ze is gebaseerd op de overweging, dat de geschiedenis van de Vietnamese oorlog ook president Nixon moet heb ben geleerd, dat Hanoi zich niet tot rede laat bombarderen- Tot dusverre heeft Nixons Vietnam- politiek ruimte gelaten voor de conclu sie, dat de Amerikaanse president een minder bevredigende politieke oplos sing van het conflict verkoos boven eindeloos voortdurende Amerikaanse militaire operaties. Wij delen die voor keur, omdat we ons moeilijk kunnen voorstellen, welk alternatief voor de Vietnamezen een nog ellendiger toe stand zou kunnen scheppen dan juist die operaties in de loop der jaren hebben gedaan. Daarom hopen we ten eerste, dat Nixon niet zal afwijken van zijn plan, de Amerikaanse troepen in Vietnam in april te reduceren tot 68.000 man en vervolgens, dat Amerika zich spoedig bereid toont tot hervatting van de onderhandelingen in Parijs, die het onlangs opschortte, he laas juist op het moment dat de tegen stander wat minder onhandelbaar leek te hebben opgesteld dan Amerika van hem gewend was. Contact Het directe contact dat tussen India en Pakistan is gelegd, markeert hope lijk het begin van een vreedzame ontwikkeling op het sub-continent. Het gesprek, dat nu op een onbeken de plaats van start is gegaan, bete kent, dat beide partijen bereid zijn tot concessies. Ook India, want dat land cultiveerde tot voor kort de fictie van een ge meenschappelijk oppercommando van Indiase en Oostbengaalse troepen, on der welks leiding Bangladesj werd bevrijd. Daardoor werd de kwestie van de ruim negentigduizend in India verblijvende Pakistaanse krijgsgevan genen als belangrijk onderdeel van het totale onderhandelingspakket ge koppeld aan Bangladesj, dat als voor waarde voor een gesprek met de Pa kistaanse president Bhoetto onvoor waardelijke erkenning eist. Maar Bhoetto voelt er weinig voor om na de vrijlating van Sjeik Moedjiboer Rachman een tweede eenzijdig gebaar te maken en eist voor zo'n erkenning een tegengebaar, bijvoorbeeld vrijla ting van de krijgsgevangenen, waarom zijn achterban zo hartstochtelijk roept. Uit de thans door Indira Gand hi onthulde directe contacten zou men kunnen afleiden dat India op dit punt een concessie wil doen. Anderzijds heeft ook Bhoetto water in de wijn gedaan. Was hij tot voor kort slechts bereid tot een direct topge- sprek met premier Gandhi, thans heeft hij ingestemd met een gesprek op een lager, zij het onbekend, niveau. Het zal bovendien in New Delhi niet onopgemerkt zijn gebleven, dat een heftig verlangen naar overleg en be reidheid tot compromissen als rode draden door Bhoetto's recente verkla ringen liepen. India's onverzoenlijke standpunten in het geschil met Pakistan zijn mogelijk ook verzacht door Russische en Britse druk. En het is niet zonder betekenis, dat de Verenigde Staten enkele uren na Indira Gandhi's onthulling van het directe contact met Pakistan, overgin gen tot volledige erkenning van Indi a's petekind Bangladesj en dat nieuwe land ruime hulp beloofden. Wat een welkome ontlasting zal betekenen voor India, dat tot op heden voor het leeuwendeel van de hulp aan Dacca opdraait. Eerste zorg: geen formulier mag zoekraken door Dick Ringlever ROTTERDAM Eén april is geweest en de bekende blauwe enve loppen vol cijfers van verdiend loon, premies, kinderbijslagen en al die andere bedragen, die een kleine vier miljoen mensen weer weken long hébben bezig gehouden, liggen als het goed is in de bus. Dc belastingbetaler heeft zijn huiswerk weer gedaan; nu mag het leger van ambtenaren zich erover buigen. A.1 weken vóór die eerste april hebben de duizenden op de kantoren van de inspectie van 's Rijks belastingen het geweten. Dagelijks zijn uitpuilende postzakken vol enveloppen binnengestroomd en nóg is die stroom niet ten einde. Hoe wordt zo'n lawine opgevangen en hoe wordt zij verwerkt? In zijn kan toor aan de Rotterdamse Glashaven wil mr. D. H. A. Gorter, hoofd van de inspectie Rotterdam (tweede afdeling) met zo'n 60.000 belastingplichtigen uit de agglomeratie van de Maasstad on der zijn hoede, daarover wel kwijt dat hij het een krachttoer vindt. 'In eer ste instantie is onze grootste zorg, dat er geen formulier zoek raakt. Geluk kig gebeurt dat zelden, maar het kost wel moeite als die stapels papieren er zijii aangiftes bij, die de vorm van een dossier hebben te ordenen en op volgorde te brengen Prille begin Horizi ticaal schi woorden invullen die ver- Ifde betekenis hebben, isten, 2. nmggelarve, 3. oor spronkelijk vernuft, 4. keur. 5. hoofd deksel, 6- vlinder, 7. positieve electro de, 8. stek van een boom, 9. nobele, 10. onderrichten. Dambord-puzzel niet kunnen volstaan met dat enkele papiertje, maar complete boekwerken aandragen. Ga daar maar aan staan als belastingman: door zulke brijen van cijfers moet je je heenwórstelen. Kinderspel In vergelijking daarmee is de rest in feite maar kinderspel, al moet de heer Gorter toegeven, dat ook die formulieren dikwijls voor problemen stellen. 'Er blijken altijd weer posten te zijn, waarop de mensen struikelen. Dit jaar vormen de buitengewone las- Dat is dan nog maar het prille begin van de operatie. Meer nog dan de belastingbetaler, die na vpel puzzelen en rekenen tot het verlossende eind bedrag Ls gekomen, wordt de man van de belastingen in deze weken voor bergen '.problemen geplaatst. Want wat moet je als man achter het bu reau met een enveloppe, die vol pa pieren j?it, maar geen enkel cijfertje op het Jiiljet laat zien. 'Hier hebt u al mijn loonstrookjes', wordt er dan met hafiepoten bijgeschreven, 'en, o ja. ik héb ook nog een paar honderd gulden aan de opbrengst van mijn tuintje verdiend. Rekent u maar uit wat ik njoet betalen. Zélf heb ik er geen verstand van'. Hoofdinspecteur Gorter: 'Tussen zo'n geval en dat keurig getikte, door de consulent ingevulde, formulier, ligt het hele 'brede, scala van problemen, die de belastingambtenaar moet oplos sen Formulieren, die volstrekt on leesbaar zajn, formulieren, waarbij soms hartroerende ellenlange, maar weinig 'zakelijke brieven zijn gevoegd en biljetten, die al dan niet opzettelijk fout zijn ingevuld. Dat alles moet door de handen van de belastingambtenaar, want dat al die formulieren, zoals velen denken, zo maar in de computer worden gestopt, noemt inspectiechef Gorter een sprookje. 'Die computer wordt pas later ingeschakeld als het belastbaar inkomen is vastgesteld en de aanslag moet worden bepaald. Al die formu lieren worden wel degelijk eerst door mensenogen bekeken. Dat is noodza kelijk, -ook al omdat we gelijk die aangiftes moeten uitselecteren. waar op een voorlopige aanslag wordt geba seerd. Daar beginnen we zó direct mee, dat zij meestal nog binnen een maand ria 1 april de deur uit zijn. Een andere taak van de eerste weken: de formulieren met het afgeknipte hoekje er uit halen, waarin om belas- tingteruggave wordt gevraagd, want nog voor het einde van het lopende jaar moet aan die mensen worden uitbetaald'. Daarna begint dan de verwerking van de grote rest. Een onderneming, die de duizenden op de inspecties weer een jaar lang letterlijk handenvol werk bezorgt Dat geldt zowel de formulieren, die door de consulenten zijn ingevuld (ongeveer 700.000) als het rekenwerk van de particulier, die er zelf wel dacht uit te komen. Vaak zitten in die eerste groep de moeilijk ste gevallen, omdat ze dikwijls de meer ingewikkelde aangiftes betref fen, orujjèr meer van bedrijven, die ten er zo een omdat er nogal rigoreus veranderingen in zijn aangebracht. Maar er zijn er meer. En er is altijd een groep, die met het héle formulier geen raad weet. Mensen bijvoorbeeld, die omdat zc altijd onder de loon grens van 18.000 gulden hebben geze ten nooit een biljet hebben gekre gen, maar nu ineens een enveloppe in de bus vinden omdat ze meer dan 400 gulden hebben bijverdiend Of men sen. die verschillende banen hebben gehad en nu in de w.w. lopen Die komen er heleméól niet meer uit Om die groepen te helpen, hebben we een tijdje terug die tv-spots gemaakt: om de drempelvrees voor het belas tingkantoor weg te nemen. We heb ben liever, dat zulke mensen bij ons komen praten dan dat ze een formu lier insturen, waar niets van klopt en waarover wij moeten gaan correspon deren. Effect heet die actie wel ge had. In de laatste weken van maart kwamen alleen al op dit kantoor zo'n honderd mensen per dag aan het loket. Op hoogtijdagen waren het er zelfs 150. Voeg daarbij de constante stroom van 50 brieven per week en men heeft de duidelijke aanwijzing, dat die drempelvrees langzaam begint te verminderen. Dat persoonlijk contact blijven we stimuleren. Vandaar ook ons experi ment van onze deskundigen op ver zoek spreekuur te laten houden in een bejaardencentrum, waar nogal wat mensen zaten, die niet goed wis ten wat ze met de papieren aan moesten. Dat is een succes geworden. Wellicht kunnen we de proef volgend jaar uitbreiden'. Als er nog zovelen zijn, die moeite hebben met het invullen mankeert er dan niet wat aan de duidelijkheid van de toelichtingen? De heer Gorter: 'Toegegeven: als we hier mensen aan het loket krijgen, gebruiken we andere taal dan het boekje. Maar zodra je iets officieels op schrift gaat stellen, móet je het wel anders doen. Zo'n boekje moet natuurlijk wel doelmatig zijn. maar aan de andere kant. kan je je ook niet heperken tot één geval. Ter wille van de rechtvaardigheid, moet je er werkelijk Alle gevallen in aanstippen. Tussen die twee voorwaarden zit al tijd een spanningsveld. Wat niet weg neemt. dat we nog steeds bezig zijn tot verdere vereenvoudiging te ko men. Ook ten aanzien van het formu- ADVERTENTIE) Dir. D. H. A. Gorter, hoofd van de 2e afdeling der Rotterdamse belasting inspectie. Vraag uw kantoormachinehandelaar om verdere informatie. Oplossing vorige puzzel 1. alleen, 2. ellens, 3. snedig, 4. emo tie, 5. omslag, 6. balsem, 7. gierst, 8. gretig, 9. border. Werkloosheid Enkele minuten na binnenkomst in een bar in St. Willebrord zat een verslaggever van de Haagse Post al 'tegen zeven ongevraagde goudgele 'consumpties aan te blikken'. De verte ringen werden hem aangeboden door werklozen, die in het Westbrabantse dorp in groter getale dan elders in Nederland te vinden zijn. Het verslag van het barbezoek maakt deel uit van een reportage die aan 'die verdoemde werkloosheid' is gewijd. Behalve met de werklozen zelf, sprak HP ook met minister Boersma, die onder meer zegt: 'Ik zou mij kunnen voorstéllen dat ik, als ik nu nog adviseur was bij hot CNV, óók zou aandringen op meer maatregelen'. Het Amsterdamse PSP-gemcenleraads- lid Huib Riethof beschrijft de afgang van zijn kabouter-collega's in de kop 'de plaatsbekleders van dc Oranje- torst' genoemd. De kabouters, aldus Riethof, bespelen ongewild 'de the ma's die ook worden uitgebuit door degenen die zich verzetten tegen een ander beleid: De Telegraaf en de WD, met welke fractie ze dan ook vaak meestemmen'. HP-medewerker Trip, die zich wekelijks op Lord Byron beroept, onthult dat Willy van Hemert de hoofdrolspeler voor de op stapel staande tv-bewerking van Bart- je dagelijks aan een riempje uitlaat. Gehaktbal Om de mens achter de televisie-per soonlijkheid Wibo van de Linde te leren kennen, bracht Joop van Tijn voor Vrij Nederland twee dagen in diens gezelschap en dat van het hele team van Televizier-magazine op Schiermonnikoog door. Ondanks een lucratieve aanbieding uit Genève blijft Wibo bij de Avro: 'Als je een ploeg bouwt als een goed gekruide gehakt bal, dan mag je als onderdeel van die gehaktbal niet weglopen'. Wibo is ver heugd dat Joop hem aardig vindt, 'wat volgens hem maar voor drie procent van het met hem in aanraking komen de ipensdnm geldt. De andere 97 pro cent vindt hem arrogant, schreeuwerig, oppervlakkig en autoritair'. Jan Rogier was op bezoek bij de Belgische premier Gaston Eyskens, die naar aanleiding van een bezoek van enige IRA-leiders aan België op merkt: 'Traditioneel hebben wij altijd een grote tolerantie vertoond; wij zijn altijd een land geweest, waar men zeer ruim politiek asyl heeft gegeven. Ik denk maar in de negen tiende eeuw, wie er allemaal geweest is. Marx bijvoorbeeld'. Kabinet De Groene ziet het kabinet-Biesheuvel nog niet struikelen, omdat de daarin vertegenwoordigde partijen van ver kiezingen weinig heil hebben te ver wachten. 'Alleen do VVD lijkt togen een nieuwe confrontatie met de kiezer opgewassen, al zou ook deze partij het moeilijk krijgen gezien de hoeveel heid misstappen en inpopulaire maat regelen die het kabinet-Biesheuvel in zo korte tijd op zijn naam heeft gezet.' A L. Constandse houdt zich bezig met de recente militaire maatregelen in met name Turkije, Griekenland, op Malta en Cyprus, ter versterking van de positie van de NAVO-landen. 'In hoeverre', vraagt hij zich af, 'zal West- Europa worden besmet door de mili taire dietafuren in dit gebied'' Welk gevaar looot met name Italië te wor den ingelijfd in de autoritaire sfeer, die zich uitstrekt van Portugal tot Turkije?' R. Rutgers weidt somber als immer uit over 'het staalsyndroom van Rotterdam'. De op vervuilende projecten beluste havenstad zal, naar hij hoopt, eindelijk eens op zijn plaats worden gezel In orde Elseviers magazine vertoefde langdu rig in het 'fraaie boerenbuitenverblijf' van VVD-fracti el eider Hans Wiegel, waarbij over ernstige politieke zaken, maar ook over koetjes en kalfjes (hoe kan het anders) van gedachten werd gewisseld. Wiegel bevestigt nog eens dat hij grote bewondering heeft voor zijn partijgenoot Hèrm van Riel, op wie hij nu al zo sterk lijkt. Toen Van Riel een keer in Dokkum was, ont hult Elsevier, 'heeft hij zich langs de boerderij van Wiegel laten rijden om eens poolshoogte te nemen van dit meer dan fraaie buitenverblijf. Per brief liet hij Wiegel weten dat het in orde was'. Over zichzelf zegt Wiegel, die binnen afzienbare tijd hoopt te trouwen- 'Ik ben niet zo'n ambitieus baasje als sommigen van mij denken'. Een foto van een al te duidelijk geflipte vrouw illustreert het omslag verhaal, dat over de Nederlandse nar- coticasmokkel naar Zweden handelt. In de rubriek 'Geestelijk leven' wordt uit de doeken gedaan wie de zo omstreden professor Kuitert is. 'Hij draagt', meldt Elsevier, 'het liefst manchester pakken, als het even kan zonder stropdas. Op het gebied van de popmuziek is hij bijna evenzeer thuis als in de theologie: power flower was voor hem al een vertrouwd begrip toen zijn jongste studenten er nog niet of nauwelijks van gehoord had den'. Over de haatgevoelens die hij opwekt, schrijft Elsevier: 'Het meest gegeven advies dal hij krijgt is wel dat hij zich met een molensteen om de nek in het water moest laten werpen. Een enkeling wil hem ver branden en onlangs ontving hij een foto van epn gorilla met het onder schrift: Ziehier uw voorgeslacht'. Kernenergie 'Het vertrouwen van onze bewindslie den in de industriële groei gebaseerd od kernenergie is even verbijsterend als onverantwoordelijk', schrijft Roel van Duyn in De Nieuwe Linie, naar aanleiding van de verschijning van de ministeriële nota over de toekomst van de energiewinning in Nederland. In een twep pagina's beslaande 'speci al' over het milieu brengt Roel van Duyn verslag uit over 'n gesprek dat hij had met een medewerker en een emeritus-hoogleraar van de Eindho- vense TH over de energievoorziening De Nieuwe Linie gaat voortaan syste matisch aandacht schenken aan het welzijnswerk, waartoe een werkgroep in het leven is geroepen. Goede handen Emmy Huf, medewerkster van Accent, kreeg van Wim Kan de raad eens te gaan praten met Paul van Vliet of Herman van Veen, 'naar mijn mening twee grandioze nieuwe cabaretster ren', zoals Kan schreef. De keus viel om niet opgehelderde redenen op Paul van Vliet. Een impressionisti sche schildering blijft hem daarbij niet bespaard. 'Paul van Vliet: gewoon een erg aardig gezicht, vriendelijke onderzoekende ogen, beetje verdrieti ge rncmd. dik donker haar dat al grijs wordt, hij is 35. Slank, modieuze maar simpele kleren, een schakelket ting dicht langs de hals, een bredere om zijn pols. Goede handen. Innemen de manieren. 'Hij lijdt er nog steeds onder versleten te worden voor 'een beetje snobistische, koningsgezinde, rechtse Haagse jongen'. En, alle rod dels ten spijt: 'Liselore en ik zijn geen uur van mekaar geweest'. lier. Met de verkorte aanrifte (het groene voorvel) zijn we al een eind op weg, heeft de praktijk uitgewezen.' Hoe ziet een ambtenaar of de gege vens op liet formulier juist zijn inge vuld? Inspectiechef Gorter 'Dat is meestal een zaak van feeling. Een belasting man-met-ervaring heeft gauw in de gaten of er onjuistheden in zitten. Ook al omdat hij het dossier van ieder geval bij de hand heeft. Zijn er grote verschillen tussen de aangifte van dit en vorig jaar, dan gaat hij meestal wel dieper graven. Maar er kunnen natuurlijk ook andere aanwij zingen zijn. Je ziet direct of iemand zorg aan zijn formulier heeft besteed of zomaar met de Franse slag te werk is gegaan. Elk formulier wordt zo op bepaalde punten gecontroleerd. Dat we alleen maar steekproeven zouden nemen, wordt wel beweerd, maar is niet waar. Alleen de intensiteit waar mee de controle wordt uitgevoerd ver schilt.' Weinig misleiding De heer Gorter noemt hel aantal gevallen van misleiding in zijn dis trict vrij gering. 'Vorig jaar hebben we er nog geen tien voor de straf rechter moeten brengen. Dat betreft werkelijk keiharde fraude. Meestal is zo'n fraude echter moeilijk te bewij zen, want je moet waar maken, dat iemand de belasting opzettelijk ho- drieet. In de meeste gevallen spreken we liever van grove onachtzaamheid en dat wordt door onszelf beboet: met bedragen, die .variëren van 10 tot 100 procent van dc aanslag. Maar ik zou beslist niet willen stellen, dat het hier om grote aantallen gaat. Bij de meeste verkeerd ingevulde formulie ren kunnen we ons gewoon beperken tot het aanbrengen van correcties. Die zijn overigens vaak ten gunste van de mensen zelf- Vorig jaar waren er landelijk zeker enkele honderdduizen den van die gevallen'. Dat er bij de inspectie zwarte lijsten zouden bestaan van mensen, die eens ten eigen voordele over de schreef zijn gegaan, ontkent de heer Gorter. 'Bij ons zijn alle gevallen grijs. We gaan niet a priori uit van kwade bedoelingen. We zitten hier wel om belasting te heffen, maar we doen dat onbevooroordeeld en rechtvaardig. Boemannen willen we zeker niet zijn'. De tafelmanieren ran de studenten zijn niet om over naar huis te schrij ven. Dat vindt althans de helft van het personeel van de mensa van de technische hogeschool in Enschede. Om wat exacter te zijn: men vindt blijkens een intern enguêtetje dat de tafelmanieren van de studenten slecht of vrij slecht zijn. Rond veertig procent van hel mensa- personeel heeft voorts nog een ande re, minder fraaie eigenschap van stu denten ontdekt. Men heeft de indruk dat studenten regelmatig proberen de maaltijd te gebruiken zonder af te rekenen (resp. een bon in te leveren). De mensa ran de technische hoge school in Enschede maakt deel uit van het opmerkelijke modern-romanti sche kasteelachtige gebouw 'De Bastil le' van de Monnickendamse architect PieBlcrm Bij een vorige enquête, gehouden onder studenten, werd over de sfeer van het gebouw niet zo gunstig geoordeeld Het mensaperso- ludiek heitje Zelfs de padvindersactie 'een heitje voor een karweitje' krijgt een modern vernisje. In de aankondiging van de actie zeggen de vier Nederlandse pad vindersorganisaties dat de nadruk dit jaar zallen liggen op het in groepjes uitvoeren van vooral grote karweien, die waar mogelijk een ludiek karakter zullen krijgen'. Onder ludiek verstaan de organisaties 'het organiseren van spelen, wedstrijden en shows voor en door de jeugd'. In padvindersuniform zullen de jon gens en meisjes op 7 en 8 april de deuren langs gaan, voorzien van een werkboekje, vervolgt het persbericht. Bij iedereen waar gebeld wordt, zal een zegel worden gegeven, zodat nie mand een tweede keer wordt lastig gevallen. Het grootste deel van het verdiende geld komt direct ten goede aan de deelnemende groepen. charlie chaplin Chaplin is terug in Amerika. New York gaf de grand-old man van de filmkunst gisternacht een denderende ontvangst. Bijna drieduizend gasten mochten de gala-voorstelling van twee oude Chaplin-films bijwonen. Toen de films afgelopen waren bleef de grote zaal van het Lincoln-centrum donker. Slechts een enkele schijnwerper richt te zich op de oude kunstenaar. Het publiek gaf hem een minuten-lange ovatie. 'Ik ben diep getroffen', zei een ontroerde Chaplin in zijn dank woord. 'Ik verheug me zeer, dat ik hier zoveel vrienden blijk te hebben. Het is voor mij een wedergeboorte'. In 1952 zwoer de acteur nooit meer een stap op Amerikaanse bodem te zetten. De communistenjagers hadden hem het leven zuur gemaakt, en daar om vertrok Chaplin naar Zwitser land. Maar Chaplin's vroegere vijan den zijn bijna allemaal overleden, en de komiek zei vorig jaar 'geen wrok meer te hebben tegen Amerika'. Volgende week wordt Chaplin in Hollywood gehuldigd, waarbij hij een bijzondere scar in ontvangst zal ne men. alleen neel valt de studenten in dit opzicht bij Er zou meer aandacht gegeven moeten worden aan de aankleding. Ook is de airconditioning voor verbe tering vatbaar. Vooral in de keuken is de temperatuur veelal onprettig. Over het restaurant is het mensaper- soneel nog het best tc spreken, zowel wat tarieven en variatie als openings tijden en kwaliteit betreft. Op dc prijzen is, vindt men. nog wel iets af te dingen. Ongeveer S0 procent zou het snelbuffet verkiezen boven het zaalbedieningssysteem, een punt ivaar de studenten destijds anders over ble ken te denken. Ongeveer 35 procent van het mensapersoneel wil uel een functie elders op de technische hoge school hebben, want lang niet ieder een voelt zich een rasechte horeca- man. Een muziekje in alle ruimten wordt onontbeerlijk geacht voor de gezelligheid. Tenslotte nog een wens je van het mensapersoneel: openbaarma king van de zakelijke gegevens. rollingrage Heel wat minder lawaaiig dan de klik klak van vorig jaar is 'rolling', een behendigheidsspelletje voor buiten dat de nieuwe rage schijnt te (moeten) worden. Deze kinderen zijn er al aar dig gehaaid in: de kunstslof-hoepel zo bewegen dat het rubber halletje rond tolt, maar er niet uitvalt. Een soort hand-hoclahoep. pompei Corry (van de Rekels, van 'rozen die bloeien' en 'huilen is voor jou te laat') staat er van 1 juli af alleen voor. Niet dat haar Rekels haar in de steek laten, maar andersom: ze heeft besloten een solo-carrière op te bou wen. Met het wonderschone lied 'Da gen en nachten', net in de handel gebracht, hebben ze hun laatste co- single achter de rug. Meer dan drie jaar hebben ze het volgehouden en in die tijd heeft de groep meer dan een miljoen verkoch te platen (waaronder ruim een half miljoen l.p.'s) op haar naam gebracht Een record haalden ze ook: ze bleven niet minder dan 42 weken in de Nederlandse top-veertig huilen (zie boven). Nu hun ster aan haar Corry-carrière begint, weten de Rekels nog niet of ze alleen of met een nieuwe Corry zullen door-rekelen. Maar dóór gaan za, zolang het goed blijft gaan natuur lijk. •Folklore. Van 14 tot en met 18 juli zal in Brunssum voor de vijfde maal de Internationale Folkloristische Pa rade worden gehouden. Deze keer ne men groepen uil twintig landen deel. Dc organisatoren verwachten minstens vijftigduizend toeschouwers. Rijk, pro vincie en gemeente hebben 26.000 gulden subsidie verleend. Liedjes. Dc vakbeurs der Nederlandse lichte muziek, de Conamus Liedjesbeurs, wordt voor de negende maal op maan dag 10 april in Gooiland in iHlversum «gehouden. Een aantal buitenlandse componisten, tekstdichters, muziekuit gevers, platenproducenten en uitvoe rende artiesten komen naar Hilver sum voor muziekopnamen, gesprekker en interviews. Reünie. Het voorma lig bataljon 4-8 R.I., dat in de jar- 1947-1950 in West-Java diende, houdt volgende maand voor de vierde maal na terugkeer in Nederland een reünie. Contactadres: Gerenstein 73, Amster dam-Bijlmer. De vorige bijeenkomsten kenmerkten zich door een ongedacht grote opkomst, een stijlvolle doden herdenking en een hechte onderlinge verbondenheid, schrijft de voorzitter Reünie (2). Nog een reünie. Op zondag 9 april herdenkt de Chrisl' lijke Jongeren Vereniging Eben Haë- zer in Oostwold het honderdjarig be staan. Om half drie zal er in de Her vormde kerk in Oostwold een herden kingsdienst van oud-leden worden ge houden. Griesheim. Op de Verolme- werf in Alblasserdam gaat zaterdag de bulkcarrier Griesheim te water. Het schip is in aanbouw voor rekening van de rederij Unterweser in Bremen. Italiaanse archeologen hebben belang rijke vondsten gedaan in Pompei' de romeinse stad, die in 79 na Christus van de kaart werd geveegd na een uitbarsting van de Vesuvius. De be langrijkste vondst is een uitstekend bewaard gebleven huis, met eveneens goed geconserveerde muurschilderin gen. De archeologen vergelijken hun ont dekking met de Villa van de Myste ries, tot nu toe de grootste attractie van Pompei. De opgra ringen van Pompei' begonnen ruim honderdrijftig jaar geleden. Drievijfde deel van de stad is nu teruggevonden. Met behulp van röntgen-apparatuur proberen de archologen het overige gedeelte van de stad bloot te leggen. Behalve het huis hebben zij ook de oostelijke ingang van de stad gevonden. LOWIETJE

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7