op het beste wasmiddel Bij de Waag loopt iedere huisvrouw naar binnen mm Laatste raam van Nicolas voor Delftse Oude Kerk Tuinbouwschool laat nog op zich wachten ig #3 is Lft -S ÜSB irtlp® PLAATS EEN KOERIERTJE Restaurant FC Den Haag kost zes ton Raad Nootdorp Zelfgekozen Uitbreiding van Chr. kunst op school -^ROUW/KWARTET DONDERDAG 6 APRIL 1972 KW 17 at vinat u 'an t e er.:< lenst? over ae kerk- ensr zoeis die -5 en zou onnen ziin fwaeli auteurs uit verschillende «erken Dr G. Jekkei Oi Graaiiand Ds. - j Hoorn t*ro«. Or H. Jonker. van katwiik. Proi Or G N -dmmens os j Overdutn Ds. t j van >*agée. Ê.frien Pruim. -»rol. Dr. P Smits Hermen Ver leek en Ds. H A Visser. ervaringen inzichten idealen suggesties Liturgie, preek, sacramentsbe diening. huisdienst teugddienet ai ot niet experimenteel en alternatie) alles komt aan de orde m dit interessante boek da' vele perspectieven opent. paperback f 9.90 herkrijg boa/ n ae ooekhanae ZOMER et KEUNING WAGENINGEN I Van 19 mei-25 juni open ten toonstelling voor beroepskunstenaars uit Leiden en gewest LEIDEN Het leven hangt van kloven aan elkaar. De maatschappij is verdeeld in sectoren, eilandjes waarop mensen van allerlei slag en geaard heid naar malkander staan te kijken. Soms wordt moeizaam getracht, de oversteek te maken. Die poging is al vruchteloos als er geen brug is, of als men met drempelvrees voor al dan niet vermeende barrière blijft staan. Eén van de te overbruggen kloven is die tussen kunstenaar en publiek. De financiële middelen zijn ontoereikend om de kunst aan de grote klok te kunnen hangen; ook het gemeentebe stuur is, ofschoon welwillend, in arm lastigen doen en aan handen en voe ten gebonden. Onverminderd geldt echter de nood zaak, dat de kunst onder het volk gebracht wordt en dat de kunstenaars niet met hun schepping in een hoekje blijven zitten omdat ook zij nu een maal moeten leven en eten. De in stantie die in Leiden een drijfveer achter de emancipatie van de heden daagse kunst wil zijn, is de Culturele Raad. Voor deze raad is nu de taak weggelegd, met enkele forse daden de gaping tussen kunstenaar en publiek teniet te doen. De sectie Beeldende kunsten van de Culturele Raad staat voor de organisatie van de tweede 'Triënnale', een driejaarlijkse inzen dingstentoonstelling voor het gewest Leiden. In deze sectie is Bruno de Klerk één van de stimulerende krach ten, evenals trouwens zijn naaste buur in de Caeciliastraat, Kees Buur man, die graag met hem meedenkt en perspectieven helpt openen. In 1968 werd de eerste aankoopten toonstelling in De Lakenhal gehou den. Van vrij veel kunstenaars gingen toen werken van de hand, voor zo ongeveer 11.000 gulden. Die eerste Triënnale bracht rond 800 objecten van om en nabij 250 geselecteerde mensen voor het voetlicht. In 1972 is de basis verruimd; van 19 mei tot en met 25 juni (en indien noodzakelijk nog van 30 juni tot en met 9 juli) is er een open tentoonstelling voor be roepskunstenaars uit Leiden en het gehele gewest 'Daar krijgen we een hoop werk aan', verwacht Bruno de Klerk, 'er wordt niet meer geselec teerd, wel gegroepeerd naar de aard van het ingezondene. Alles wordt op gehangen. Misschien zijn er andere in stanties die censurerend roet in het artistieke eten willen gooien, maar dat zien we tegen die tijd wel.' 'Wat nou het leuke van deze grote tentoonstelling van alle mogelijke technieken, foto's, ideeën en project- ontwerpen wordt is, dat we in de Waag gaan zitten. Niet meer in de Lakenhal. Dat gebouw in al z'n statig heid met het pleintje ervoor veroor zaakt voor de gewone burger te veel drempelvrees. Bij de Waag loopt iede re huisvrouw naar binnen', vindt Kees Buurman; 'hier kan men zien wat er allemaal in Leiden gebeurt. De hele entourage moet een kwestie zijn van opengooien'. KUNSTHUIS 'Deze Triënnale en dat is heel belangrijk wordt meteen een proef voor het 'open kunsthuis', dat in die Waag moet komen. Op die manier gaat het publiek aan kunst wennen', hopen Bruno de Klerk en de zijnen; 'het moet niet alleen een onderdak- worden voor de beeldende kunsten, zijn, als het maar een taal spreekt. Er is nog wel iets dat prikt: de Triënnale wordt tot nog toe alleen door Leiden betaald, terwijl andere gemeenten er net zo goed van profiteren (eerste keuze bij aankoop b.v.). De Klerk: 'We willen dat ook de anderen mee betalen. Leiden wordt arm aan z'n centrumfunctie. Daar zijn voorbeelden van te over'. VERLENGING VAN STRAAT Triënnale, kunsthuis en klapper. Op weg naar een gedroomd walhalla zijn het deze drie, die op het ogenblik de gedachten van veel kunstscheppers bepalen. De grootste daarvan is het kunsthuis. Met geloof, hoop en liefde zien mensen als Buurman en De Klerk daarnaar uit. 'De Waag moet de verlenging worden van de straat, het gaat om het versieren van je stad', zeggen zij. 'Dit verlengen van de straat wil niet zeggen dat de Waag een centrum van randkunst wordt. Wat is rand-kunst? Wat wij willen is, dat men in een algemeen kunsthuis kennis kan nemen van alle andere criteria dan die welke alleen binnen de Lakenhal passen. Het moet een markt voor creatieve oorspronkelijk heid worden'. Kees Buurman profe teert: 'Het is best mogelijk dat de Waag voor één of andere collega de weg opent naar het Amsterdams Ste delijk Museum, maar er is net zo goed plaats voor de groenteboer, die later toch met voldoening zal kunnen zeggen: ik heb in de Waag gehan- DEN HAAG In de gemeenteraads vergadering van 10 april krijgen de raadsleden onder meer het voorstel ter behandeling voor de bouw van een restaurant op het complex van FC Den Haag. De bouwkosten zijn geraamd op 600.000. FC Den Haag huurt het sportrestaurant dan van de gemeente voor circa 60.000 per jaar. Voor de aanschaf van twee mobiele wijklokalen voor de wijk Bezuiden - hout C moet de gemeenteraad een bedrag van 11.500 goedkeuren. Aan het Goetlijfpad zal een gasregelstation worden gebouwd voor 150.000. Op de agenda staat verder het voorstel voor de inrichting van het nieuwe kantoor van de socóale dienst aan de Dr. Neherkade dat een bedrag van 650.000 vergt Voor de aanleg van de semi-metro- baan zullen enkele gronden bij de Rijnstraat onteigend moeten worden. De Haagse Stichting voor Onderwijs aan Zieke Kinderen krijgt, als de raad het voorstel goedkeurt, 30.000 extra voor het aantrekken van meer leer krachten. Door de verlenging van' de leerplicht per 1 augustus 1971 komen steeds meer aanvragen voor lessen aan zieke kinderen, die voortgezet onderwijs volgen. Als vierde fase van het leidingprojekt van de drinkwaterleiding is 1.170.000 nodig voor de aanleg van een extra transportleiding. De raad zal verder een voorstel behandelen 'betreffende de bouw van een demon stratie- en lesgebouw voor de schooi en kindertuinen aan de Kornoelje straat. Dit gebouwtje zal 285.000 kosten. NOOTDORP De gemeenteraad komt dinsdagavond 11 april om half acht bijeen. De agenda vermeldt o.m. een voorstel tot het nemen van een voorbereidingsbesluit voor het gebied tussen de Kon. Julianastraat, de Mei doornlaan, de Dorpsstraat en de Prins Bernhardstraat. B. en W. stellen de raad voor geen grond te verkopen in de wijk 'Vrouwtjeslant' ten behoeve van de bouw van een drietal garages. Voor de sloop van de panden Dorpsstraat 57 en 59 is een krediet van 5415, nodig. DELFT Omstreeks 15 april zal de Tegelense glazenier Joep Nicolas het laatste raam in de Oude Kerk van de Hervormde Gemeente aan het Heilige Geest Kerkhof gaan zetten. Voor het enige nog blanke raam kon lange tijd niet het benodigde geld worden opge bracht. De Stichting Delfesta heeft zich echter succesvol beijverd de mid delen voor het vijfentwintigste raam, achter in de kerk, bijeen te krijgen. Een schenking van de Amerikaanse ambassadeur J. William Middendorp, vorig jaar bij een bezoek aan Delft gedaan, maakte de financiering 50.000,rond. De onthulling van het raam zal waarschijnlijk in het bijzijn van de commissarissen der Ko ningin in Zuid-Holland en Limburg, de geboorteprovincie van de heer Ni colas, verricht worden. Op zaterdag 13 mei zal het levenswerk van de 71- jarige kunstenaar voltooid zijn. In 1955 kreeg de toen in Amerika werkzame Nicolas de opdracht van de Hervormde Gemeente de blanke ra men in de Oude Kerk van bijbelse voorst el üngen in glas en lood te voor zien. Vier jaar later keerde Nicolas voorgoed terug uit zijn tweede moe derland, waar hij tientallen jaren werkte, om zijn aandacht volledig te richten op het absolute hoogtepunt in zijn carrière. Over zes weken zal ook het Jesaja- raam voltooid zijn. Nu liggen de teke ningen al in de Oude Kerk. Het heeft bijna een jaar geduurd, voordat het zover kon zijn. Op 13 mei zal de Oude Kerk, na een jarenlange restauratie en benevens enkele materiële binnenwaartse gebre ken, volledig in zijn oude glorie her steld zijn. i ijl t Ook voor de Lakenhal zal het open kunsthuis van belang worden. maar ook voor theater en muziek. Dat algemeen kunsthuis moet nog vorm krijgen. Met deze Triënnale is het gewoon een gok; we weten uiteraard nu nog niet of het goed zal gaan. In elk geval houden we rekening met zo'n kleine 1000 kunstwerken uit het gewest'. Een derde brug die in samenspel met Triënnale en het te verwezenlijken open kunsthuis het contact tussen artiest en burger moet bevorderen, is een dikke klapper, die de Culturele Raad in de toekomst gaat uitgeven. Groningen en Rotterdam kennen een dergelijk informatiewerk al. Kees Buurman: 'Wat ons voor ogen staat is een boek, dat publiciteit moet geven aan de kunstenaars en him scheppin gen en de kunst zelf zal moeten stimuleren. In Groningen bijvoorbeeld is deze uitgave erg levensvatbaar ge bleken. Musea kopen het, scholen, gemeentehuizen, fabrikanten die hun bedrijven met kunst willen 'aankle den'. Ook voor de Kamer van Koop handel kan zo'n kunstklapper, waarin iedere kunstenaar een pagina kan op vullen met afbeeldingen van zijn werk en persoonlijke gegevens, van waarde zijn'. Al op voorhand lijkt zo'n staalkaart een belangrijk vademe cum voor degenen die de kunst dich terbij willen halen. Iedereen kan straks in die klapper vinden wat hij zoekt en mooi vindt. Buurman en De Klerk menen, dat de Triënnale dit boek al vast kan 'aanzwengelen'. Het open kunsthuis in de Waag houdt beide kunstenaars stevig bezig. Eigen lijk is het al geen toekomstmuziek meer, want de realisatie hangt alleen nog op de verwarming. Er is een plan (Airconditioning en vochtwering zijn delicate zaken) dat voorziet in een bepaald soort verwarming van de ste nen ruimte. Als daar eenmaal 's win ters doeken hangen kan normale radi- torverwarming funest zijn voor de geëxposeerde werken. Daarom is aan grondverwarming gedacht, maar Ge meentewerken vindt het nogal duur. 'Om met deze Triënnale de verwar mingskwestie te omzeilen hebben we de tentoonstelling maar uitgesteld tot deze zomer', vertelt Bruno de Klerk; 'de expositie wordt nu in de warmere maanden 'koud' ingediend. De tweede Triënnale eist eerst de aan dacht op. Er is een goede samenwer king op dit gebied met de Lakenhal. Bruno de Klerk: 'Er ligt geen enkele discriminatie in onze verwachting, dat erg veel niet-museumbezoekers en toe risten, die zich niet alleen op de Lakenhal oriënteren, over een paar maanden de tentoonstelling in de Waag zullen aandoen, met kunst moet je aan de weg kunnen timmeren als het een wezenlijk onderdeel van deze tijd uitmaakt. Wat een mens aan beeldende creatie kan uitdragen moet iedereen kunnen zien'. Wat Kees Buurman en Bruno de Klerk maar willen zeggen en hun inbreng in de Culturele Raad getuigt daarvan is: versieren moet een feest zijn. Niet alles hoeft mooi te ZOETERMEER In drie openbare scholen in Palenstein sieren wand plastieken lokalen en of gymnastiek zalen op. De commissie voor onder wijs en cultuur vond, onder voorzitter wethouder P. van Zevenbergen, dat de overige elf scholen ook moesten kun nen genieten van de nodige kunst werken. Hiertoe zal worden gesproken met de Haagse commissie van des kundigen van kunst en bedrijf. Het plan is om veertig kunstenaars werk stukken op een in juni in een der scholen te houden expositie te laten insturen. Indien het financieel haal baar is, kunnen leerlingen en leraren kiezen wat ze in hun school willen hebben, ook de schoolbestuurderen krijgen deze inspraak, evenals uiter aard de commissieleden. Wethouder van Zevenbergen onder zoekt het verloop onder de leerlingen van de Verwersöhool. Verwacht van rmij geen wonderen er is van hem wel binnenkort een voorstel te ver wachten. Orgelconcert Lierse Dom DE LIER Henk van Putten geeft zaterdag 8 april 20 uur in de Dom kerk een orgelconcert Uitgevoerd worden werken van Pa- chelbel, Buxtehude, J. S. Bach, Reger, Liszt, en een improvisatie van Henk van Putten zelf. NAALDWJK In het jaarverslag van de Chr. lagere tuinbouwschool aan de Burgemeester Eisenweg wordt geconstateerd, dat het nog steeds niet mogelijk is te komen tot uitbreiding van de school, doordat daarvoor nog geen voldoende geld beschikbaar is. De belangstelling voor de sdhool neemt toe. Eind 1971 waren er 130 leerlingen voor de dagschool. Er zijn ruim 130 avondcursisten voor schik ken en binden van bloemen. Een mijlpaal in de geschiedenis van de school was de in gebrulkname van de instructiekas, waarvan de onder wijskundige betekenis groot en veel zijdig is. Door 60 leerlingen van tuin bouwscholen werd de cursus gevolgd voor binden en schikken. De open dagen ter gelegenheid van in gebrulk- name van de kas bracht 4000 bezoe kers, onder wie 1500 leerlingen in klassoverband ook van buiten het Westland. De meeste leerlingen gaan door met de studie o.a. 5 naar Rmts in De Lier, 3 Rmts in Utrecht, 12 leerlingenstelsel groente en bloemen, en 3 voor aanleg en onderhoud tui nen. 1 Autotechnische school, 3 voor handelsavondschool. In het lerarenbestand kwam slechts een kleine verandering. De heer Ke- meling, die nog enkele lessen Neder lands gaf kreeg een volledige betrek king aan het Daltonilyceumi in Den Haag. De heer Blom. Ieraar aan de Middelbare Tuinbouwschool 'Huis te Lande te Rijswijk' verzorgt nu tijde lijk enkele praktijklessen groente teelt. Mevrouw Rippe-Jansen is aange steld als lerares typen. Er zijn nu 8 leraren en één lerares, die een volle dige betrekking aan de school hebben en 6 die tussen de 3 en 24 lesuren aan deze school verzorgen. 'Naast de richtingen groenteteelt, bloe menteelt en tuinbouwtechniek wordt nu ook de bloemsierkunst in klas 3 en 4 gegeven. Er moet door de leer lingen een keuze gemaakt worden. Hoewel op een verzoek om officiële samenwerking nog geen antwoord is gekomen van de andere standsorgani saties, volgen nu een vijftiental leer lingen van de andere tuinbouwscho len ook de bloemsierkunst Mede door de richting bloemsierkunst is dit jaar het aantal meisjes op de school geste gen van 2 tot 6. Een verdere stijging is zeker te verwachten. !-• 5 ii-k N»S WH l?W Mg f jjjpr l*?' Ni't Een tekening van het laatste raam die thans ln de Oude Kerk te Delft te zien is. DE GEMEENTERAAD VAN Maar tensdijk komt 6 april om acht uur in het gemeentehuis bijeen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 17