Standaardisering van leermiddelen werkt ook kostenbesparend tChr. onderwijzers tegen 'tertium' Skol spreekt uw taal. Proeft maar. Pleidooi voor vaste bij standsregeling be j aardentelefoon Bijzondere expositie 'Van medicijnman tot medicus' in Haarlem 608e Staatsloterij Klacht tegen Volkskrant over 'Dodewaard' Kleuter verongelukt TROUW/KWARTET DONDERDAG 6 APRIL 1972 ^Tussenvorm openbaar en bijzonder onderwijs on- igse Van onze onderwij sredactie Lnd- ARNHEM In zijn jaarrede op de algemene vergadering van de Protestants Christelijke Bond van Onderwijzend Personeel heeft de voorzitter van de PCBO, C. Barnhoorn kritiek geleverd op het zgn. 'tertium', zoals dat door staatssecretaris Schelfhout ten tonele ge voerd is. Het tertium wil een soort tussenvorm tussen openbaar en bijzonder onderwijs zijn, met een bestuur dat bestaat uit vertegen woordigers van de overheid en van de burgerij'. BIIViXENTLAND/KIJlVST 15 .lelt in een ond Ans nen de ®e kritiek °P de christelijke scholen wordt volgens de heer Barnhoorn ook van andere zijden harder en dat zou ezc kunnen komen door een zekere lauw- un- heid die in deze tak van onderwijs te té bespeuren valt. Alleen wanneer met wil name van de kant van de ouders meer inbreng in de school komt, heeft de erd christelijke school in deze tijd toe- r.V komst. Daarom noemde de voorzitter de- van de PCBO het noodzakelijk op alle dat niveaus te praten en te werken aan zij de christelijke school van morgen, ter Het tertium werd afgewezen omdat er ïog geen behoefte is aan een school waar- ge- in het kruis van Christus niet cen- Ide traal zou mogen staan. Kritiek was er ook op de midden begroting voor volgend jaar voor te bereiden. De minister vroeg vertrou wen in het overlegorgaan, dat is samengesteld uit de organisaties, en dat periodiek met het departement zal kunnen overleggen. De PCBO heeft zich gisteren ook uitgesproken over de drie nota's over leerplichtverlenging. De nota, waarin wordt aangedrongen op een niet ver dere uitbreiding van de leerplicht (tien jaar leerplicht wordt in die nota te lang gevonden) werd tenslotte, na herhaalde stemmingen aangenomen. school, omdat een nieuw schooltype geen garantie is voor een gunstiger onderwijssituatie. Beter zou het zijn scholengemeenschappen te stichten met beroepsonderwijs en algemeen vor mend onderwijs en de ervaringen met die scholen goed te onderzoeken. Ook waardering Naast kritiek had de heer Barnhoorn ook waardering voor het onderwijsbe leid van minister Van Veen, die de jaarvergadering van de PCBO ook toesprak. Barnhoorn distantieerde zich van de kreet 'Van Veen, ga heen' van het Onderwijsprotest van vorig jaar november. Wel vond Barnhoorn dat op verschillende gebieden te lang zaam gewerkt werd, dat nota's niet op tijd klaarkwamen en dat het overleg met het departement niet geweldig was. j Ook de consumentenvoorlichting over de leermiddelen kwam aan de orde. De PCBO vindt dat de subsidie voor activiteiten die tot consumentenvoor lichting kunnen leiden, in het kader van het profijtbeginsel een aantrekke lijke investering voor de bewindslie- den zou zijn. In zijn toespraak benadrukte minister Van Veen nog eens de twee zijns inziens belangrijkste problemen van het onderwijs, de financiële en de personele problematiek. De verlan- i gens ten aanzien van het onderwijs groeien terwijl het beschikbare geld j minder wordt. Wel zegde de minister weer overleg toe, nu hij al bezig is de Wij ontvingen Leven en stenen met verwachting, pastorale handreiking van de generale synode der hervormde kerk. Uitg. Boekencentrum, Den Haag, 15 pag., prijs 2,- (bij afname van twintig ex. en meer 1,-). Deze handreiking is door de synode aanvaard in haar vergadering van 21 februari j.l., n_a.v. de discussie over 'dood is dood'. Wij hebben destijds uitvoerig bericht over dit door prof. dr. H. Berkhof opgestelde stuk. Waarom priester? door Hans Kling. Uitg. Romen Zonen, Roermond, 97 pag., prijs 9,90). De bekende r.k. theoloog bedoelt dit boekje als een handreiking aan zijn 'broeders in de kerkelijke dienst; hij behandelt achter eenvolgens: kerk als gemeenschap in vrijheid, gelijkheid, broederschap: nieuwtestamentische grondslagen; de ontwikkeling van de traditionele op vatting over het ambt, en: de vorm van de kerkelijke leidingsdienst. Stemmen uit Genève, preken, artike len, brieven enz. van Johannes Cal- vijn, bundel XIX (inhoudende: 8 pre ken over de hoofdstukken 16, 17 en 18 van het boek Job). Uitg. Dc Gere formeerde Bibliotheek, Goudriaan. Abonnementsprijs 3,50 per afleve ring. Stemmen uit Wittenberg, preken, arti kelen, brieven enz. van Maarten Lu ther, bundel X (inhoudende: het Troostboekje, ingeleid door de herv. pred. drs. K. Exalto; en: Hoe men bidden moet). Uitg. De Gereformeer de Bibliotheek, Goudriaan. Abonne mentsprijs 3,50 per aflevering. SOCIOLOGIE Erich Hahn en Frig- ga Haug: Kritiek op de burgerlijke sociologie. Sunschrift 51, Nijmegen (V. Broeckhuysenstr. 48). ƒ9,216 blz. Deze oost-duitse schrijvers leve ren kritiek op de westerse, burgerlij ke sociologie vanuit het marxisme. Het tweede deel van het boek bevat informatie over de wijze waarop in Oost-Duitsland sociologie beoefend wordt. Lente, miniaturen in gedichten en kleurenfoto's. Naar Zwitsers voorbeeld voor Nederland bewerkt. De keuze van de gedichten: W. van Drimmelen. Uitg. Zomer en Keuning, Wagenin- gen. 78 blz - ƒ10,90. Bij uitgeverij Het Spectrum zijn weer twee prisma's (Blok aan het been door K. Royce; misdaadroman, 188 blz Macht. Verslagboek van het congres politiek-economish netwerk in Neder land. Uitgave van De Nieuwe Li nie /yanGennepSOblz-^ö;--^^^^ (ADVERTENTIE) S april 1972 tweede klasse Prijzen van 15,zijn gevallen op nummers eindigende op: 4 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 37 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 46 1 100,zijn gevallen op nummers eindigende op: 053 f 100,zijn gevallen op nummers eindigende op: 032 f 200,zijn gevallen op nummers eindigende op: 592 f 400,zijn gevallen op nummers eindigende op: 198 f 1.000,zijn gevallen op nummers eindigende op: 7529 Een prijs van 2.000,— is gevallen op het nummer: 066660 2.000,— is gevallen op het nummer: 058942 2.000,— is gevallen op het nummer: 000729 2.000,— is gevallen op het nummer: 013272 2.000,— is gevallen op het nummer: 049720 De prijs van 5.000,— is gevallen op het nummer: 015770 50.000,— is gevallen op het nummer: 033913 Een extra prijs van 100.000,is gevallen in de serie K op het nummer: En een troostprijs van 2.000,op nummer: van elk van de andere series. Een extra prijs van 100.000,is gevallen in de serie M op het nummer: En een troostprijs van 2.000,— op nummer: van elk van de andere series. 071725 071725 095103 095103 Hij vond het overigens buitengewoon nuttig dat alle leermiddelen van tijd tot tijd tentoongesteld werden. Minister Van Veen zei in zijn ope ningsrede dat hij zich manifestaties met een meer uitgesproken onderwijs kundig karakter kon voorstellen dan de NOT, maar hij wilde daarmee niets ten nadele van de NOT zeggen. De kritiek die staatssecretaris Schelf hout twee weken geleden in Ruim Zicht leverde op de NOT (hij vond het niet gewenst dat deze commercië le leermiddelenmarkt door een minis ter van onderwijs geopend werd) kwam vooral in de redes van de voorzitter van de NOT, prof. dr. J. W. van Hulst en van de voorzitter van de federatie van schoolleverancier A. D. Baart ter sprake. Minister Van Veen sprak zich gematigd uit over de on derwijstentoonstelling en was zelfs ge matigder in zijn uitspraken over de wenselijkheid van standaardisering van de leermiddelen dan eergisteren in zijn beantwoording van kamervra gen van het kamerlid Laban. Prof. Van Hulst was aanzienlijk dui delijker in zijn toespraak. 'Er darte len verlichte geesten rond die zich afvragen of een minister deze NOT wel moet openen', zei hij, 'maar er zijn nog ernstiger vergrijpen in ons land dan dat de minister belangstel ling voor zo'n tentoonstelling toont, en daarbij reageren de critici wel erg laat, omdat de NOT altijd al door ministers, staatssecretarissen etc. geo pend is. Minister Van Veen is in goed gezelschap'. Hij vroeg zich ook af, of 'ijking' van leermiddelen niet op on overkomelijke bezwaren zou stuiten, als die 'ijking' door de overheid, of door de onderwijswereld, of door het bedrijfsleven zou gebeuren. Daarom deed prof. Van Hulst een beroep op de bezoekers van de tentoonstelling kritisch rond te wandelen. De NOT was volgens prof. Van Hulst, naast het departement en de pedago gische centra, één van de belangrijk ste centra van het Nederlandse den ken over het onderwijs. Zelfs zo be langrijk dat minister Van Veen nu al uitgenodigd werd de eerstvolgende NOT te openen, een uitnodiging die de minister aannam. EXPORTARTIKELEN Ook de heer Baart verzette zich tegen de opvatting dat de NOT een jaar markt zou zijn, waar handenklappend een koop wordt gesloten. Hij belichtte in zijn rede het nut van leermiddelen Van een onzer verslaggever ARNHEM De directie van de KEMA tet Arnhem heeft naar aanleiding van een aantal publi- katies in het dagblad 'De Volks krant' over de kerncentrale Dode waard een klacht ingediend bij dc Raad voor de Journalistiek te Amsterdam. Op 16, 17 en 18 maart jl. plaatste dit dagblad een aantal artikelen waarin geschreven werd dat de veiligheids voorschriften om te grote radio-actieve straling te voorkomen, ontoereikend zouden zijn. Bovendien zou het trans port van radio-actief afval van de kern centrale Dodewaard naar stortplaatsen elders in het land niet op zorgvuldige wijze plaatsvinden. Volgens ir. R. Erpens Royaards, direk- teur van de KEMA en van de kern centrale Dodewaard, zouden in de ge noemde artikelen een aantal onjuist heden staan. De weigering van de hoofdredactie van 'De Volkskrant' om de directie van de KEMA een weer woord te geven in haar krant was voor deze mede aanleiding een klacht in te dienen. Drs. J. van der Pluym, hoofdredacteur van 'De Volkskrant', wilde niet beves tigen of een klacht bij dc Raad voor de Journalistiek was ingediend: 'Dat moet u maar aan de KEMA vragen, bovendien heb ik geen behoefte aan negatieve publiciteit en als we over zaak iets kwijt willen dan doen we dat wel in onze eigen krant'. LOON OP ZAND De twee jaar oude Fatma Nebioglu uit Tilburg is gisteren om het leven gekomen bij een ver» keersongeluk in Loon op Zand. Het kind zat in een wandelwagentje dat werd voortgeduwd door een ander meisje. Op een zandweg werd het wan delwagentje overreden door een met zand geladen vrachtauto, die achteruit reed. Van een onzer verslaggevers UTRECHT 'Wij zouden willen pleiten voor een richtlijn van de overheid in die zin, dat de telefoonkosten van personen van 65 jaar en ouder als noodzakelijke kosten van bestaan worden aangemerkt, tenzij bijzondere omstandigheden zich daar tegen verzetten. De be wijslast ligt in dat geval bij de bijstandverlener en niet bij de aan vrager'. Aldus mr. N. de Jong. stafmedewer ker van de Nederlandse federatie voor bejaardenzorg in het blad van de federatie 'Op Leeftijd'. Mr. de Jong maakt zich vooral zorgen over het ontwerp structurele wijziging van de Algemene Bijstandswet. Dit ontwerp houdt onder meer in dat de minister van sociale zaken bepaalde door de gemeente verleende uitkeringen achter af niet aanvaardbaar kan verklaren, waardoor de gemeente geen vergoe ding van het rijk krijgt voor de gemaakte kosten. Veel gemeenten, aldus mr. de Jong, zullen extra voorzichtig worden met het verlenen van uitkeringen uit angst dat zij zelf naderhand voor de kosten moeten opdraaien. De door hem voorgestelde richtlijn zou de te lefoonkosten van bejaarden eigenlijk algemeen in aanmerking willen laten komen voor vergoeding krachtens de Algemene Bijstandswet behoudens bijzondere omstandigheden waar door het achteraf beoordelen van de gemaakte uitgaven voor telefoonkos ten door de minister komt te verval len. De heer De Jong betreurt het overi gens, dat de inkomenspositie van veel bejaarden zodanig is dat zij een be roep moeten doen op de Algemene Bijstandswet. Het bezit van en tele foon, zo stelt hij, is voor een bejaarde die alleen woont een noodzakelijke voorwaarde. De gemeente Amsterdam kent een regeling waarbij bejaarden van boven de 70 jaar hun telefoonkosten vergoed krijgen zonder nader onderzoek. De mogelijkheid van een tegemoetkoming in de abonnementskosten bestaat ook voor personen boven de 65 jaar. De heer De Jong vreest dat andere ge meenten het Amsterdamse voorbeeld niet zullen volgen op grond van de voorgestelde wijziging van de Algeme ne Bijstandswet. Ook in een reductieregeling van de PTT ziet mr. De Jong wel iets. Hij herinnert er tevens aan dat de staats secretaris van sociale zaken al in 1967 heeft meegedeeld bezwaar tegen een dergelijke regeling te hebben. Sinds dien, aldus de heer De Jong, is er niets gebeurd en met de voorgestelde wijziging in het vooruitzicht wil hu daarom dat de door hem voorgestelde richtlijn er komt n~3 Een kijkje op de Nationale Onderwijs Tentoonstelling te Utrecht. Een pottenbakker demonstreert ondenvijs in de creatieve vakken, daarbij gevolgd door een televisiecamera. Kritische klanken bij expositie leermiddelen Van onze onderwijsredactie UTRECHT Minister Van Veen van Onderwijs is van mening dat een zekere standaardisering van leermiddelen kostenbesparend werkt. Dit is ook in het belang van de ouders. Bovendien zou kunnen worden bereikt dat meer dan nu gebeurt, op een aantal scholen dezelfde boeken en methoden wor den gebruikt. De minister zei dit gisteren bij de opening van de achtste Nationale Onderwijs Ten toonstelling (NOT) te Utrecht. en van onderwijs, vooral vanuit eco nomisch oogpunt. Onderwijs en leer middelen zijn exportartikelen. De heer Baart vond het ongelukkig om het woord Kemakeur te gebruiken in verband met leermiddelen. Kemakeur wordt gegegeven aan bedrijfszekere en voor mensenlevens beveiligde ap paratuur, en volgens Baart kon dat moeilijk van toepassing zijn op het leermiddel voor de pedagoog. De on derwijzer van vandaag werd best in staat geacht naar eigen inzicht te oordelen wat voor zijn onderricht goed of waardeloos was en de tijd waarin door één persoon bepaald werd wat de school nodig had, was volgens de heer Baart ook voorbij. De voorstelling dat schoolboekuitgevers en leermiddelenfabrikanten vrijbui ters zijn en naar hartelust uit vele miljoenen kunnen putten, noemde de heer Baart onjuist, omdat bv een groot deel van de schoolbehoeften door of via de rijksdiensten gekocht worden en omdat door de overheid aan de scholen normlijsten verstrekt worden, met zulke lage prijzen dat maar een paar firma's hieraan kunnen voldoen. HAARLEM 'In de ontwikke ling naar de moderne cultuur wordt de 'medicijnman' de mo derne medicus. Een technicus, die zich op basis van de moderne na tuurwetenschappen met de ge stoorde processen van lichaam en geest bezighoudt, die als geïso leerde causale ketenen van na tuurlijke fenomenen worden ge zien', zo zei prof. dr. R. A. J. van Lier het gisterochtend in zijn in leiding bij de opening van de ten toonstelling 'Van medicijnman tot medicus', die tot 3 juli in de Hallen te Haarlem gehouden wordt. Dat er tijden waren, waarin dat alle maal wel een beetje anders was, laat deze bijzondere expositie de eerste van zo uitgebreide en veelzijdige aard die ooit gehouden werd, op een zeer aantrekkelijke manier zien. Zij geeft een verantwoord beeld van wat er gedurende meer dan twintig eeu wen op medisch gebied aan de hand is geweést, gaande Is en in de toe komst nog zal gaan gebeuren. De relatie tussen arts en patiënt staat daarbij centraal. Het werkcomité, dat deze tentoonstel ling voorbereidde was zeer gevarieerd samengesteld: een museumman, een arts, een antropoloog, een historicus, een kunsthistoricus, een socioloog en een vertegenwoordiger van het che- misch-farmaceutisch concern Merck Sharp Dohme, Nederland N.V. De ze firma is als sponsor opgetreden, waardoor een tentoonstelling kon worden samengesteld, die normaal buiten de mogelijkheden van het Frans Halsmuseum zou hebben gele gen. Ze hebben het uitstekend gedaan. Van 'Medicijnman tot medicus' toont aller eerst de ontwikkeling van de genees kunst in de westerse wereld. Vanuit de vroegst-bekende tijden wordt een lijn met nu en dan een zijtak getrokken naar het heden. Van de pre-historie, toen men ziekte zag als het werk van demonen, via de pre- antieke geneeskunde, waar ziekte als straf gezien werd; Griekenland (daar v/as ziekte verstoring van de physis; de Romeinen (gebrek aan hygiëne); de middeleeuwen (gesel Gods) en zo ver der tot vandaag en morgen. Wellicht met gedachten aan het thema, de relatie tussen arts en patient, heeft men deze tentoonstelling zo ingericht, dat er zowel voor de ingewijden als voor een breder publiek veel te zien valt. De Hallen zijn onherkenbaar veran derd. De Vleeshal is naar een ontwerp van Hans Buys herscha pen in een kijklandschap, waarin vol gens de historische lijn die nu al veelgenoemde relatie geschetst wordt aan de hand van schilderijen, beelden, manuscripten, instrumenten van heel vroeger medicijnen en veel geschreven en gesproken teksten. In de Vishal is het al een beetje toekomst: spiegelwanden, veel alumi- niumkleurige toestanden environ ment objecten, de visie van moder ne kunstenaars op ziek zijn en beter worden. Een paar namen: Ger Siks, Joop van Meel, Jan van Munster, Siet Suyderland. En zeer waardevolle bruik lenen uit musea van overal: 'Zieke dame' van Samuel van Hoogstraten, 'Kwakzalver* van Jan Steen. 'Het snij den van de kei' van Jeroen Bosch, een prachtig relief uit Brugge, tekeningen van Van Gogh en etsen van Rem brandt. Een unieke tentoonstelling, waarop we binnenkort nog uitgebreid zullen terugkomen. Kunstenaars en samenleving AMSTERDAM De Amsterdamse Kunstraad kreeg, een door vele kun stenaars ondertekende, brief met de aansporing om van Amsterdam 'de eerste stad in de wereld te maken waar het gelukt is de scheppende en herscheppende kunstenaar op steeds indringender wijze in de samenleving te integreren'. Daartoe zal de te een zijdig economische maatschappij om gebogen moeten worden naar een cul turele om een evenwicht tussen eco nomie en cultuur te scheppen. De kunstenaars zullen dan in grotere col lectieven sociale werkers moeten wor den, evenwel met behoud van hun creatieve vrijheid. In de brief, vol vage idealen en moeilijke woorden, wordt ook gevraagd om inspraak en ideeën van de Amsterdamse burgerij. De ondertekenaars (adherenten ge noemd) onderschreven de brief naar de geest zonder zich aan de letter te binden, vermeldt het P.S. En dan nog: Toneelgroep Centrum gaat, wegens de pokkenepidemie, n»et van de week. maar pas met Pinkster naar Joegosla vië met Kees de Jongen, die daardoor de relatie tussen arts en patiënt (Prent van Daumier). op 8 en 9 april in Groningen en op 10 april in Hoogeveen te zien zal zijn. Popgroep Ekseption is tot 9 april in Israël (o.a. in Haifa, Tel Aviv. Jeruzalem) van 21 tot 30 april in Engeland, in mei in Duitsland en Zweden. John Mayal, 'blues-zanger, komt vrijdagnacht 21 april in Amsterdams Concertgebouw en de nacht daarop in Rotterdams Doelen, o.m. begeleid door Victor Gaskin. bas, Richard Mit chell, trompet, Clifford Solomon, te norsax, Freddie Robinson, gitaar. Ton de Kruyf Fontein Tuynhoutprijs 1972 voor Ton de Kruyf AMSTERDAM In de gehoorzaal van de Stichting Donemus in Amster dam is gisteren aan de Amsterdamse componist Ton de Kruyf de Fontein Tuynhoutprijs 1972 uitgereikt. Hij kreeg deze prijs 3000,-) voor zijn compositie 'Seance', voor slag werk, opus 25 uit 1969, geschreven in opdracht van de vereniging 'Jeugd en Muziek Nederland'. De Fontein Tuynhoutprijs is driejarig en heeft ten doel, aan in leven zijnde Nederlandse componisten geldprijzen ter beschikking stellen, als bekro ning voor bijzondere kwaliteiten. Eer der kregen Tom de Leeuw, Jan van Vlijmen en Robert Henneper de prijs. De jury werd dit'jaar gevormd door dr. Marius Flothuis, Robert Henneper en André Jurres. Gaudeamusprijs ROTTERDAM Mr M. Vrolijk, de commissaris van de koningin in Zuid- Holland, zal maandagavond 10 april in de kleine zaal van de Rotterdamse Doelen de eerste prijs uitreiken aan de winnaar van het internationaal Gaudeamus concours 1972. De prijs bedraagt 3000 gulden. De uitreiking volgt op het slotconcert door de vijf finalisten van'het concours. Behalve op het slotconcert zullen de vijf finalisten te horen zijn op een koffie-concert op dinsdag 11 april om half een in de Pijperzaal van het Rotterdams Conservatorium (Pieter de Hoochweg) Koren krijgen Buma-repertoire ter beschikking AMSTERDAM Koren, die zijn aan gesloten bij de federatie van Neder landse zangersbonden, zullen voortaan bij uitvoeringen vrijuit gebruik kun nen maken van het Buma-repertoire. Dit is het gevolg van een overeen komst tussen dc federatie en het bu reau voor muziek-auteursrecht. Voor het gebruik van het repertoire zullen de koren de bij Buma aange sloten componisten en tekstdichters een vast jaarlijks bedrag per lid beta len. De federatie zorgt voor de cen trale inning en afdracht. De nieuwe regeling betekent voor dc Nederlandse koorwereld en Buma een belangrijke administratieve verlich ting, aldus een communiqué van beide organisaties. (ADVERTENTIE) flgSS fcitem1 aVBier

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 15