Drees: 'Kritiek op ministerie ongemotiveerd' eoeo Politie rolt bende tien autodieven op Afwijzing verlengde leerplicht gelaakt Geheimzinnigheid rondom koker Koninginnekerk Brandstichting in Wageningen? Nog geen spoor van verdachten uit Mesdagasiel Kraanvogels voor Wassenaars dierenpark Multiple Sclerose Wagon-Lits begint Europ. hotelketen Bloot en blo samen m de sauna 35% Rijkspremie maakt spaareffekten aantrekkelijker KBV wil leden sneller informeren bij fusies TROUW/KWARTET WOENSDAG 5 APRIL 1972 BI.VYEXLAXD K9 Van een onzer verslaggevers I GRONINGEN Minister Drees vindt, dat zijn ministerie van verkeer en waterstaat aan vol komen ongemotiveerde kritiek wordt blootgesteld. Hij zei dit gisteravond op een bijeenkomst van DS'70 in Groningen. Het is opvallend, hoe men het minis- terie vaak kritiseert als of het buiten de invloed van volksvertegenwoordi ging om zijn gang zou gaan. aldus de heer Drees. In dit verband citeerde hij uit het recente advies van de 'commissie van zes' (ook wel commis- Minister Drees sie-Mansholt genoemd) aan het per manent overleg van de PvdA, D'66 en PPR. Daarin staat ondermeer dat zo genaamde overheidsbedrijven een structurele hang naar bureaucratisch autisme vertonen en daardoor in hun wezenlijke taak, dienstbetoon, tekort schieten. De aanleg van wegen volgt volgens de heer Drees de behoefte. En die wordt door anderen geschapen. Stedebouw, aantrekken van werkgelegenheid, par keerbeleid van gemeenten zijn belang rijke oorzaken. Er werd en wordt volgens de heer Drees door Water staat krachtig naar gestreefd rekening te houden met alle van belang zijnde factoren, vooral ook op het gebied van milieu. Dit blijkt ondermeer uit de afwisseling in de nieuwe polders of de zorg voor de pleziervaart (bij voorbeeld Volkerak). De plannen om de Waddenzee in te polderen (dam men) zijn niet van Rijkswaterstaat, aldus de heer Drees. Minister Drees vindt verder, dat de aanbevelingen in de tweede nota voor de ruimtelijke ordening in de jaren 1966 tot en met 1971 te weinig zijn nageleefd. Er hadden ondermeer meer rijksdiensten naar het noorden moe ten worden overgeplaatst, zo zei hij. WAGENINGEN De Wageningse politie zoekt nog steeds naar de oorza ken van de branden, die enkele we ken geleden het gemeentehuis en de studentensociëteit 'Sela' in de as leg den. Er wordt rekening mee gehou den dat er sprake is geweest van brandstichting, zeker nu vast ls ko men te staan dat in het afgelopen paasweek einde gepoogd is in de Wage ningse Herenstraat, op nog geen 50 meter afstand van de geheel verwoes te studentensociëteit Sela, het gebouw van een lagere school in brand te steken. Politieagenten, die nog voor de brand weer ter plaatse waren, slaagden erin met schuimblussers het vuur dat op vijf plaatsen in de gang woedde, te doven. De brandweer moest tijdens het paas weekeinde ook in de Beuningstraat te Wageningen in actie komen. Hier brandde een boekbinderij uit. Deze brand bracht het totaal aantal bran den, dat Wageningen in luttele weken teisterde, op vijf. Van geen van die branden is de oorzaak bekend. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De drie ontsnapten uit het Dr. S. van Mesdagasiel te Groningen, zijn naar wordt aange nomen gevlucht in een gestolen Simca 1000 (gebroken wit) met het kenteken 36-74-AF. Deze auto wordt althans vermist in Haren (Gr.). Gisteravond had de politie nog geen spoor gevonden van de vluchtelingen, noch van de auto. Het wordt zeer wel mogelijk geacht, dat de drie al een eind weegs buiten de stad waren, toen de politie de zuidelijke wegverbindin gen afsloot. Alle politieposten dn het land werden onmiddellijk gewaar- sohuwd. Gistermorgen is het eerste toestel van de lijndienst Tokio-Amsterdam (via de pool) op Schiphol aange komen. Ter gelegenheid hiervan werden enkele zeldzame kraanvogels door een diergaarde in Japan aan de Wassenaarse dierentuin aangeboden. Door drs Rob Foppema Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Er kan geen sprake zijn van een vondst van een loden koker met documenten over de Koninginnekerk. Dat is de mening van mr. J. F. B. van Hasselt, voorzitter van het college van gecommitteerden van de hervormde gemeente in Rotterdam. Deze koker, zou, zoals gemeld werd, gevonden zijn door iemand die onbe kend west te blijven, omdat de stich ting Bejaardenhdisvesting, die op de plaats van de afgebroken kerk gaat bouwen, bij de politie aangifte van diefstal ervan heeft gedaan. De documenten in de koker bevatten naar alle waarschijnlijkheid de mede deling, dat de Konginnekerk niet af gebroken had mogen worden voor het einde van deze eeuw. De vinder zou Vervolg van pagina 1. België overgebracht. Naarmate de maanden verstreken en de bende in de gaten kreeg dat er kennelijk een luchtje aan hun aktiviteiten zat, werd de frekwentie opgevoerd, evenals overigens de brutaliteit: op een nach in juni van het vorig jaar werden van een notabene bewaakt parkeerterrein van het Brusselse vliegveld Zavelthem vijf peperdure Mercedessen en twee niet minder prijzige Opeis gestolen. 'Ze hebben het, om te bewijzen hoe brutaal de heren wel werkten, zelfs gepresteerd om in Brussel een politie wagen in volle uitmonstering, een Fiat 125. te stelen', aldus inspecteur Gros, leider van het Rotterdamse, drie man sterke, recherche-team. Wanneer de gestolen wagens, waaron der een groot aantal van het Belgi sche Corps Diplomatique dat nu een maal qualitate qua in dure wagens rijdt, eenmaal over de grens waren, wedden ze in de meeste gevallen naar een Rotterdamse garage gereden waar ze werden ontdaan van het chassis- en motornummer. Deze werden dan ver vangen door die van de tevoren opge kochte wrakken, waarmee dan een Nederlandse auto met bijbehorend kentekenbewijs was 'geboren'. Eerlijk De bende werkte daarnaast met uit Duitsland ingevoerde autowrakken en carosserieën, zelfs fabrieksnieuwe, die- eveneens dienden als voedingsbodem voor motor- en chassisnummers. Voor deze wrakken werd valselijk een 'op- bouwverklaring' aangevraagd: zoge naamd werd een dergelijk wrak of een carosserie opgebouwd en ter keu ring aangeboden, maar in werkelijk heid was het een gestolen auto, Iden tiek aan het wrak, voorzien van chas sis- en motornummer van dat wrak. 'Het enige eerlijke in de hele zaak is eigenlijk dat ze de wrakken werkelijk kochten, evenals de carrosserieën', vertelt inspecteur Gros. De zaak kwam in maart van het vorig Jaar aan het rollen, toen een Schie- damse Mercedes-dealer de politie op belde met de mededeling dat hij een Mercedes van drieënzestigduizend gulden in de service had, waaraan volgens hem iets niet klopte. Er zou met het motor- en chassisnummer zijn geknoeid. Kort daarop werd bij dc Haagse politie een dergelijk geval gemeld. In diezelfde tijd kreeg de Rotterdam se politie een verzoek van de Gro ningse gemeentepolitie om voor haar de 29-jarige Rotterdammer W. H. P. B. aan te houden, die in Groningen was betrapt bij een poging om een auto te stelen. Toen de Rotterdamse politie de man notabene in 'zijn' dure Merce des van drieënzestigduizend mille wil de aanhouden, gaf hij volgas, reed een brigadier van de Maasstedelijke politie ondersteboven en ging er van door. De man vluchtte daarop naar Spanje, vanwaar hij, na eerst twee maanden in een Spaanse cel te hebben uitgeze ten wegens het opgeven van een valse naam, werd uitgeleverd aan de Neder landse justitie die hem zocht wegens poging tot doodslag en diefstal van personenauto's. Intussen was het Rotterdamse recher che-team, dat toen nog niet ver moedde een zaak met een dergelijke grote omvang bij de kop te hebben, tot de ontdekking gekomen dat steeds dezelfde namen opdoken als het om gestolen wagens ging. Bij navraag bij een fabriek van nummerplaten bleek, dat dezelfde man honderd nummer platen tegelijk bestelde, een gang van zaken die nauwelijks alledaags is. Vanaf dat moment is de bende, ken nelijk lont ruikend, wat voorzichtiger te werk gegaan. Er werden vrijwel geen nieuwe wagens meer gestolen, alleen de 'handelsvoorraad' werd ver kocht, overigens tegen normaal in de tweedehands handel geldende prijzen voor dergelijke dure automobielen. Wel gingen de verschillende bendele den zover, dat ze de Rotterdamse politie belden wanneer ze nou eens gearresteerd zouden worden. 'Ja, je moet er het lef maar voor hebben,' aldus inspecteur Gros, 'maar we heb ben de heren tenslotte toch op hun wensen bediend, nietwaar?' De tien bendeleden werden in koppels van twee of drie tegelijk opgepakt, nadat de recherche absolute zekerheid had dat zij bij de autodiefstallen waren betrokken. De gearresteerden zijn naast 'het brein' en 'de meester dief', de 40-jarige Rotterdamse auto handelaar F.J. de R., die optrad als vervalser, heler en 'schoonmaker' van de gestolen auto's: hij haalde de num mers eruit De 28-jarige Rotteerdamse autohandelaar B.O. trad op als impor teur van schade-auto's en carrosse- riëen uit Duitsland, terwijl hij ook als heler fungeerde. Hulp bij de inkoop van schade auto's verleende de 24-jarige Rotter damse autohandelaar J» van de B., evenals de 30-jarige Rotterdamse monteur G. van E., die zich voornna- melijk bepaalde tot de vervalsingen. Als helers traden daarnaast op de 27-jarige garagehouder P. S. uit Maasland, de 30-jarige garagehouder A.T.Z. uit Capelle aan den IJssel en de 46-jarige autohandelaar W. J. O. uit Rotterdam. De eerste verdachte zal op 18 april ln Rotterdam terecht moeten staan. Het zal vermoedelijk de door Spanje uit geleverde B. zijn, op beschuldiging van poging tot doodslag en diefstal. UTRECHT De Compagnie Interna tionale des Wagons-Lits et du Touris me slaat in mei in Groningen de eer ste paal in de grond voor een hotel dat een capaciteit van 200 bedden krijgt. Het is het prototype van een hele reeks hotels die Wagons-Lits de komende jaren in Europa wil bouwen. Het hotel in Groningen gaat Euro Motor hotel heten. Het zal een jaar nadat de eerste paal de grond is in gegaan, ip gebruik worden genomen. Op dit moment heeft Wagons-Lits het plan in studie om 30 van deze hotels, verspreid over Europa, neer te zetten. Wagons-Lits heeft op dit ogenblik de grootste motelketen in Europa in be heer. In ons land beschikt de onder neming over zeven Euro-motels en twee Etap-hotels. Over heel Europa behoren nu 44 ho tels en motels tot de Wagons-Lits or ganisatie. Dat wil niet zeggen dat ze allemaal geheel in handen zijn van de onderneming, want een aantal van deze horecabedrijven heeft zich namelijk bij de Wagons-Lits hotelgroep aangeslo ten. Daarnaast werkt Wagons-Lits sinds kort samen met een Engelse hotel- groep die 33 bedrijven telt. De Britse regering zal de reisorgani satie Thos Cook and Son denationali seren. De aandelen die voor een deel in handen van de staat waren, zuilen worden aangeboden aan een onder neming in de particuliere sfeer. Tegen het einde van deze zomer zal de Britse regering een definitief be sluit nemen. De wijziging in de struc tuur van de onderneming duidt vol gens de Nederlandse Spoorwegen al lesbehalve op een zwakke positie van het bedrijf. Zij zal evenmin van in vloed zijn op de sinds 1928 bestaande relatie met de Compagnon Internatio nale des Wagon-Lits et du Tourisme. Een versteviging van deze samenwer king is niet uitgesloten. de koker hebben opgediept uit de puinhopen, na het opblazen van de torens op 17 maart. De heer Van Hasselt gelooft niets van dit verhaal, omdat de koker is inge metseld in de fundamenten. 'Mocht men toch over een koker beschikken, dan kan het niet anders dan een falsificatie zijn', zegt hij. IN FUNDERING De mededeling van de vondst werd gedaan door de heer J. Vis, lid van de hervormde gemeente Crooswijk en voorzitter van het - actiecomité 'Be houd Koninginnekerk'. Volgens hem zat de gevonden koker inderdaad in de fundering. Een gedeelte daarvan zou omhoog gekomen zijn toen een van de kerktorens werd opgeblazen. De vinder trof daar de loden cilinder aan en nam hem mee naar huis. In heel deze geheimzinnige zaak wil de Amsterdamse predikant ds. A. A. Leenhouts, die zondag jl. in Rotter dam een kerkdienst leidde, bemidde len. Onder meer in zijn aanwezigheid zou de koker dan in het openbaar moeten worden geopend en zou moe ten worden vastgesteld of deze inder daad authentiek is. HONINGRAAT-PUZZEL Om de cijfers, te beginnen bij en in de richting van de pijltjes, woorden invullen die betekenen: 1. niet verge zeld, 2. maat van Noors hout, 3. gevat, 4. aandoening, 5. omhaal, 6. weke vloeibare harssoort, 7. graansoort, 8. begerig, 9. smal bloembed. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. offensief 2. paria-meer 3. pier-gal-da 4. ert-eek-neg 5. regel-Peri 6. boer-kol-ge 7. Est-aar-nol 8. sar-tas-Eem 9. troost-tra Verticaal: 1. opperbest 2. fair-Eos-ar 3. fret-get-RO 4. Eire-Erato 5. nagel-kaas 6. smak-por-st 7. iel-nel-net 8. eed-erg-oer 9. fragiel-ma Werkende jongeren contra onderwijzers Op de vierde zaterdag ran elke maand, tegen één uur 's middags, begeven zich enkele tientallen hooggeleerde mensen naar een his torisch gebouw aan de Amsterdam se Kloveniersburgwal. Zij bedrij ven daar een vorm van communica tie waarvan niet aanstonds duide lijk is hoe zij de negentiende eeuw heeft kunnen overleven. Zij hou den daar de Gewone Vergadering van de Afdeling Natuurkunde van de Koninklijke Nederlandse Acade mie van Wetenschappen. Dat betekent dat zij, in dichte pakking en op ongemakkelijke stoelen, luisteren naar (meestal twee) wetenschappelijke voor drachten van hun medeleden, en daarover discussiëren. Zij doen dat voor elkaar en voor een publiek van gemiddeld vier mensen. Maar iedereen kan het later nale zen, want alles u'at de Academie doet verschijnt in druk, en die 'Proceedings' zijn een verplicht nummer voor bibliotheken van eni ge wetenschappelijke allure. Toch gebeuren er in dat zaaltje af en toe boeiende dingen. Op de laatste vergadering zette de Nij meegse neuroloog en psychiater prof. dr. J. J. G. Prick zijn inzich ten uiteen over de oorzaak ran multiple sclerose, een chronische aandoening van het centraal ze nuwstelsel die in de handboeken voorkomt met de aantekening 'oor zaak onbekendDaarmee had hij een heet hangijzer te pakken, want een aantal onderzoekers heeft het gevoel, die oorzaak dichter dan ooit te hebben benaderd. In de internationale vaktijdschrif ten duikt de laatste tijd het begrip 'subvirus' op. Dat is een organisme dat nog eenvoudiger in elkaar zit dan een virus, en dat is nogal verrassend, want een virus is at op te vatten als een grensgeval tussen levend organisme en dode materie Subvirussen zouden wel eens te maken kunnen hebben, speculeert men, met een beperkt aantal ziek ten waarvan de aard ons tot nog toe ontgaat. En daarbij staat multi ple sclerose nadrukkelijk op de voorgrond. Prof. Prick roeide rustig tegen die internationale stroom in. Hij greep terug naar de tot nog toe gebrui kelijke opvatting dat multiple scle rose 'waarschijnlijk een auto-im- muum-ziekte is'. Dat betekent dat om een of andere reden het immuun systeem van het lichaam, dat tot taak heeft vreemde indringers zo als ziektekiemen te lijf te gaan, zich tegen delen van het eigen lichaamsweefsel keert. Met dat 'om een of andere reden' bedoelen de medici gewoonlijk 'sorry, wij we ten het niet'. Prof. Prick vertelde zijn gehoor met duidelijke argu menten dat hij en zijn medewer kers het voor het geval van multi sclerose wèl menen te weten. Het lichaamsweefsel dat bij deze ziekte op een aantal plaatsen te gronde gaat heet myeline. Het is een vetachtige substantie die in een dun laagje om de lange 'gelei ders' van zenuwcellen heen zit en ze, ruwweg gezegd, elektrisch iso leert. Het heeft dus eenzelfde func tie als plastic om een electrisch snoer. Als het myeline te gronde gaat, ligt de zenuwgeleider daar onbeschermd: kortsluiting, functie verlies. Bij multiple sclerose ontstaan in hersenen en ruggemerg dus af en toe een soort kortsluitingsgebied jes. Het verloop van de ziekte is wisselend: fasen van verslechtering en verbetering wisselen elkaar af. Van de lichamelijke gevolgen treedt de storing van het beice- gingspatroon van de patiënt het meest op de voorgrond: de controle faalt, hij beeft. Ook de tastzin kan gestoord zijn. Al lang is bekend, dat de actieve stadia van de ziekte nauw samen hangen met emotionele spannings toestanden. De Fransman Charcot, die in 1868 multiple sclerose voor het eerst wetenschappelijk be schreef, merkte dit al op. Ook zag hij verband tussen multiple sclero se en een bepaalde psychiatrische afwijking die hij 'pueralisme men tal' noemde: een op niets berusten de blijheid, gehoorzaamheid, die af en toe in angst en/of boosheid omslaat. In een onderzoek dat sinds 1947 loopt, eerst in Amsterdam, later in Nijmegen, meent prof. Prick te hebben aangetoond dat bepaalde psychische symptomen al veel eer der optreden dan de organische afwijkingen, dat een bepaalde per soonlijkheidsstructuur erop wijst dat iemand multiple sclerose gaat krijgen. Hij meent dat de emotio nele spanningstoestanden (.stress') die bij dat karaktertype optreden, indirect de oorzaak van de licha melijke afwijking zijn. Die geeste lijke spanning gaat gepaard met allerlei lichamelijke veranderingen in het zenuwstelsel, de hormoonaf scheiding en dergelijke. Hij heeft bij patiënten met de door hem onderscheiden persoon- lijkheidsstruktuur in het weefsel van een bepaalde zenuw verande ringen in het myeline waargenomen die hij tot de lichamelijke reacties op stress-toestanden rekent. Die veranderingen zouden zo ingrij pend zijn, dat het myeline door het immuun-apparaat niet meer als eigen lichaamsweefsel' wordt her kend en dus, net als vreemde stof fen, door 'opruimcellen' uit het bloed wordt aangetast en 'onschade lijk gemaakt'. Dat laatste is in dit geval dan wel een erg schadelijke gebeurtenis. De conclusies die uit deze theorie volgen, zijn op zijn minst boeiend. Het is bekend, zei prof. Prick, dat multiple sclerose in sommige lan den meer voorkomt dan in andere. Als mijn theorie juist is, dat deze ziekte door emotionele spanningen wordt veroorzaakt, zouden die ver schillen moeten samenhangen met verschillen in de geestelijke volks gezondheid. Dat zou eens bekeken kunnen worden. 'Het is overigens boeiend dat rust, zonder medicij nen. nog steeds de beste therapie is die wij de patiënt met multiple sclerose te bieden hebben'. ARNHEM De voorzitter van de jongerenorganisatie 'Werkende Jeugd' van het CNV, de heer Huib Groeneveld, is ontsteld over een rapport van een commissie van de protestants-christelijke bond van onderwijzend personeel waarin verdere verlenging van de leerplicht wordt afgewezen. De algemene vergadering van de PCB O behandelt dit rapport vandaag in Arnhem tijdens een besloten zit ting. In een voor deze vergadering bestemde open brief zegt de heer Groeneveld. dat de inhoud van de nota in feite neerkomt op het advies aan de PCBO-leden, de nota inzake onderwijs- en arbeddsmaatregelen voor werkende jongeren (september 1970) van de toenmalige bewindslieden van onderwijs en sociale zaken, die langs democratische weg door het parle ment is vastgesteld, alsnog van hand te wijzen. De heer Groeneveld noemt dit 'onbe- De heer Groeneveld noemt dit 'onbe- T"\l 1 1 *1 (ADVERTENTIE) Spaarelteklen zijn QQ(t En alsof dat nog niet genoeg is, komt daar nu nog eens die belastingvrije er voor iedereen*die -naast spaarbankboekje etc.-graag een extra ijzer in het vuur wil hebben. U koopt ze al voorzo'n 100 gulden. Het zijn een soort aandelen. Maar dan aandelen met een minimum aan risico. Want uw geld wordt door financiële experts met een maximum aan veiligheid belegd. Uit de opbrengsten krijgt u jaarlijks dividend uitgekeerd. Trouwens als't een beetje meezit, Den Haag en de folder stijgt uw spaareffekt anr/w mm komt in de bus. nog in waarde ook. jtTXAIi BFFdVl Eli w zorgen voor ii extra spaarpotje •Mits tussen 21 en 60 Jaar en met een belastbaar inkomen (over 1971) rui ten hoogste 118.000,-. Per echtpaar over ten hoogste 1500,-. spaarpremie van het Rijk bovenopl Vijfendertig procent over de eerste 250 gulden**die u in een jaar in spaareffekten belegt' Enige voorwaarde: de spaareffekten 8 jaar in uw bezit houden. Meer van weten? Dan even een briefkaartje aan: Spaareffekten, Postbus 51, Deskundig advies over spaareffekten krijgt u bij:Webcfo (Maliebaan 15, Utrecht) en bil de vestigingen van de Centrale Volksbank, de Nederlandsche Middenstands Spaarbank.de Raiffeisenbank en de Boerenleenbank. innert eraan, dat Arbeidswet in 1919 al het recht op onderwijs en vorming voor beneden 18-jarige werknemers is vastgelegd. Dit recht is ruim vijftig jaar met voeten getreden, aldus de WJ-voorzit- ter, en nu we eindelijk in de fase zijn aangeland, waarin dat recht vla wette lijke verplichtingen geëffectueerd gaat worden, draait de PCBO de klok te rug. Het is volgens de heer Groeneveld op z'n zachtst gezegd nogal goedkoop om de kinderziekten van de partiële leer plicht voor 15-jarigen en enkele exces sen uit het vormingswerk aan te grij pen ter motivering van het standpunt van de PCBO. 'Inplaats van ten strij de te trekken tegen de opbloeiende staatspedagogie in ontzuilde vormings instituten, kiest u het hazepad'. De voorzitter van de werkende jeugd vraagt de algemene vergadering, het rapport niet aan te nemen, maar het hoofdbestuur van de PCBO te verzoe ken, eerst contact op te nemen met onder meer 'werkende jeugd'. UTRECHT De katholeiek bond van vervoerspersoneel is van plan in de toekomst haar leden sneller te gaan Informeren bij fusies. Zij is verstoord over de gang van zaken bij enkele fusies in het streekvervoer, die de ondernemingsraden en vakbondsbe stuurders In een onmogelijke positie heeft gebracht'. In haar blad 'Richting' zegt de KBV: 'Nu is het uit Wij zullen voortaan nog meer dan voorheen de vraag gaan stellen ln hoeverre vertrouwelijkheid zinvol ls'. De bond doelt op de samen werking tussen Maarse en Kroon en tussen de Nood-Zuidhollandse en de NACO. De ondernemingsraden en be stuurders waren op de hoogte gesteld van de fusies, maar mochten er niet met het personeel over praten. 'Zo zaten zij de samenwerking nog ge heim te houden toen het nieuws al ln de kranten stond'. De bond meent dat er juist bij de uitvoering van fusies in het streekver voer, die in de meeste gevallen al lang te voorspellen zijn, heel wat meer openheid mogelijk is. 'Als de bedrijven die niet gaan geven zullen wij het doen', aldus de KBV. De sauna Duchateau is niet de eerste in Maastricht. Daar zijn er nu zeker al vijf, maar die nieuwste heêft toch iets aparts: als je het niet over je hart kunt krijgen over al dat saunabloot heen te stappen, mag je je badpak aanhouden. Zijn de Maastrichtenaren zo eenken nig, dat ze zich niet van hun doorde weekse verpakking durven te ontdoen? 'Daar hebben we nog geen ervaring mee', zegt de eigenares, 'want we zijn hier pas drie weken aan de gang. Maar wel komen er vaak mensen vragen 'of het in badpak of zo' gebeurt. We mer ken beslist wel enige aarzeling, vooral bij degenen die voor het eerst komen. Bij ons mogen ze alles. Willen ze liever in badpak, nou, dan komen ze maar in badpak.' Hoewel zoiets nooit met honderd pro cent zekerheid te zeggen valt, lijkt het saunapak een unicum in het land. In de Amsterdamse sauna Suomi bijvoor beeld heeft niemand er ooit van ge hoord. Het lijkt ze daar ook niet leuk voor blote baders met van die bleue baders er tussendoor. Maar, zegt men ruststellend, 'als ze er eenmaal inzit ten. gaat dat badpak vanzelf uit, zó heet is het in een sauna'. feest Het Utrechts christelijk gymnasium, sinds 1931 te vinden aan de Diacones- senstraat 1, bestaat vrijdag 13 oktober vijfenzeventig jaar en natuurlijk moet dit driekwarteeuwfeest groots gevierd worden. Na een herdenkingsdienst in de nabij gelegen Geertekerk zullen de oud-do- centen mej. Meijer, dr. Weiland, Ger ritsen, Van Overeem en anderen les sen geven. De oud-leerlingenvereni ging Olim organiseert een reünisten- lunch in café De Poort, 's Avonds wordt 'Der gute Mensch von Sezuan' van Bert Brecht opgevoerd. Een ge denkboek is in voorbereiding. De lustrumcommissie verzoekt oud leerlingen, voorzover ze geen recht streekse aanschrijving hebben ontvan gen, zich op te geven bij het Christe lijk gymnasium, Diaconessenstraat 1, Utrecht. Het Utrechts christelijk gymnasium, dat evenals het Haags christelijk gym nasium ontstaan is uit kringen van de Confessionele Vereeniging was vroe ger gevestigd aan het Janskerkhof, hoek Bootstraat enig Nu ook in Nigeria het verkeer na 52 Jaar zich ter linkerzijde van de weg te hebben voortbewogen sinds Pa sen geacht wordt rechts te houden, Is Ghana de enige Westafrikaanse staat waar de Engelse verkeersregels nog niet zijn afgeschaft. jane Een veertigtal Amerikaanse kranten en tijdschriften, verenigd in de 'All American Press Associates', hebben Jane Fonda voor haar rol in 'Klute' en George C. Scott voor zijn optreden in 'The Hospital' uitgeroepen tot de beste filmactrice en -acteur van 1971. De prijs voor de beste Engelstalige film ging naar 'The Last Picture Show'. Vuilnisbak Met 'Al ls het niet voor ons gemak, we willen toch de vuilnisbak' en andere fraai beleusde spandoeken marcheerde gisteren een groepje van merendeels huisvrouwen door Hilversum, zo protesterend tegen al die plastic vuilniszakken eti idem verpakkingen, die de boel maar vervui len en door respectievelijk vuilnis bakken en glas vervangen zouden moeten worden. In het stoetje liep ook Iemand mee van de vereniging voor crematie, niet uit protest tegen de gewone plastic zakken, maar tegen het gebruik van plastic materiaal in doodskisten. Helder Ook tegen de milieuvervuiling bindt Den Helder ae strijd grootscheeps aan. In de tweede helft van mei wordt de bevol king uit en te na voorgelicht over wenselijkheden en onwenselijkheden via een expositie, een kleurenfilm in de bioscopen, een teken- en opstel wedstrijd, politiële waarschuwingen aan vervuilers, affiches als 'Houd Den Helder helder* en 'Stop uw vuil ln eigen zak', kleinere aktles en de 27ste massale vuilprikmanifestatie onder aanvoering van de burgemeester, net zolang tot Den Helder weer helemaal beider

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9