Bruins Slot leidde Trouw bijna 30 jaar 'Karakter Bruins Slot was gecompliceerder dan op het oog leek' floriade Bitter verlies 9 Het weer i. i y Toen ik thuiskwam wasdatnieuwe gevoel er nog steeds. TROUW/KWARTET WOENSDAG 5 APRIL 1972 nrwEXï.Axo K7 Te zeggen, dat het schokkende bericht van de dood van dr. Bruins Slot zijn vrienden volstrekt heeft verrast, zou onjuist zijn. Naarmate hij langer in het ziekenhuis verbleef waarin hij begin november van het vorige jaar was opgenomen groeide de aarzeling waarmee de vraag of hij ooit nog herstellen zou, werd beantwoord. Toch klinkt het nieuws van zijn dood voor wie nauw met hem hebben samenge werkt, nog ongeloofwaardig. En slagen zij er al in, de bittere maar onloochen bare realiteit ervan te aanvaarden, het lukt hun niet, de portée van het bericht nu al emotioneel te verwerken. Wel stelt hun verstand terstond vast, dat het heengaan van dr. Bruins Slot een moeilijk te meten verlies betekent. Dit verlies geldt inzonderheid zijn vrouw en kinderen; maar het treft ook deze krant en allen die zich betrokken weten bij het debat over de grote politieke, sociale en geestelijke vragen van deze tijd, waaraan Bruins Slot vrijwel tot aan de dag waarop hij naar het ziekenhuis ging, met zoveel scherp zinnigheid en met geloof, hoop en liefde heeft deelgenomen. Na zijn vertrek als hoofdredacteur van Trouw, nu ruim een jaar geleden, wekte Bruins Slot aanvankelijk beslist niet de indruk, der dagen zat te zijn. Vol élan zette hij zich aan het schrij ven van zijn memoires, waarvan hij, in een sneller tempo werkend dan met de berekening van zijn uitgever strookte, vóór zijn ziekte het leeuwendeel nog heeft kunnen voltooien. Daarnaast bleef hij tot oktober van het vorige jaar deze krant verrijken met zijn zaterdag se beschouwingen, voor velen een der meest kenmerkende uitingsvormen van het karakter dat Trouw in de jaren zestig onder zijn leiding had ontwik keld. Ook ondernam hij na zijn pensio nering nog reizen naar Kongo bij voorbeeld, waar hij in een seminar van de Verenigde Naties zijn visie gaf op een wereldvraagstuk dat hem met het klimmen der jaren steeds heviger was gaan verontrusten: de rassendiscrimi natie en haar ten hemel schreiende gevolgen. Deze vluchtige schets van Bruins Slots kortstondige activiteiten als oud-hoofd redacteur is niet volledig, maar toch voldoende gedetailleerd om er de wrange conclusie aan te verbinden, dat de zin van zijn overlijden op 66-jarige leeftijd zijn vrienden, oud-medewerkers en bekenden niet helder voor ogen kan staan. Datzelfde zal, in versterkte ma te. van zijn allernaaste omgeving kun nen worden gezegd. Vóór en nog tij dens zijn ziekte bereidde hij zich, met zijn vrouw, voor op een nieuw huiselijk leven in een nieuwe woonplaats. Ook door deze rekening heeft God een streep gehaald. Toen dr. Bruins Slot vorig jaar we gens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd de redactionele lei ding van Trouw uit handen gaf, is in deze krant menige alinea gewijd aan zijn betekenis, met name als hoofdre dacteur en meer in het bijzonder als commentator en essayist (want als zo danig ontplooide hij zijn journalistieke gaven het best en het liefst). Die betekenis is belangrijk genoeg om een herhaalde belichting ervan te recht vaardigen. Dat overigens hijzelf deze zienswijze niet zou hebben gedeeld, kan alleen verwondering wekken bij wie hem slecht kenden. Ik herinner me van hem de uitspraak, dat zijn eigen bezigheden als politicus en journalist hem minder belangrijk voorkwamen dan het sociale werk dat zijn vrouw, vóór hun huwelijk, in de Haagse schil- dersbuurt verrichtte. De sociale daad schatte hij, als het erop aan kwam, hoger dan het bewogen woord: al wist hij ook, dat het effect van het woord zo nu en dan dat van menige daad kon overtreffen. In dit opzicht had hij van de journalistiek een hogere dunk dan van de politiek, althans de Nederlandse Kamerpolitiek, die hij als oud-fractie- leider van de ARP door en door kende. De krant, zei hij meermalen, is machtiger dan het parlement. Bruins Slot's ideeën over het gebruik van die macht van de krant hebben in de loop der jaren vooral nadat hij de dubbele last van het Kamerlidmaat schap en het hoofdredacteurschap ten gunste van Trouw had gehalveerd een opmerkelijke verandering onder gaan. Niet ten onrechte zag hij dat proces als een terugkeer naar wat hem tijdens de oorlogsjaren, in het verzet, had bezield. "Wij hebben', schreef hij eens, 'in de oorlog gevochten tegen de Hitier uit Duitsland. Nu, na 25 jaar, ontdekken we dat we de Hitler in onszelf nog niet vermoord hebben. Hitier, dat is: eigenwaan, rassenwaan, egoïsme en geloof in het recht van de sterkste' De strijd tegen deze Hitier voerde Bruins Slot in de jaren '60 met name in deze krant, en dat met dezelfde evan gelische gedrevenheid die in de jaren '40 inhoud en zin gaf aan zijn kamp tegen 'de Hitier uit Duitsland'. Zo ontwikkelde Trouw zich, onder zijn leiding, tot een dagblad dat niet in de laatste plaats eerlijke informatie en kritische voorlichting probeert te ver schaffen over de kernproblemen van deze tijd. Daaruit mag niet worden afgeleid, dat Bruins Slot te weinig oog had voor het verschil tussen een krant en een politiek pamflet 'Mijn idee is', zei hij in een interview ter gelegenheid van zijn afscheid, 'dat we een moderne krant moeten maken, die een verkoopbaar produkt is en die acceptabel is voor mensen die niet de voorkeur geven aan een boulevard-blad of een partijgebonden krant. Het chris telijke moet er niet te dik boven op liggen; wij proberen het te beschrijven in de zin van: het evangelie is zo gek nog niet'. Zo'n zinswending kan alleen hij zich permitteren, die van de betekenis van het evangelie diep is doordrongen. En dat was Bruins Slot. Naarmate hij ouder werd, begon het heilzame besef van betrekkelijkheid waarvan zijn visie op.de waarde Van zijn eigen werk blijk gaf, zich ook meer en meer uit te strekken tot de kerkelijke en politieke scheidslijnen op de kaart van Neder land. Maar tegelijkertijd verdiepte zich zijn overtuiging, dat 'het evangelie toch zo gek nog niet is', of, om een wat plechtiger citaat te kiezen, dat 'de wezenlijke oplossing van het gerechtig- heidsvraagstuk in psalm 85 staat': 'Ik wil horen wat God, de Here, spreekt: goedertierenheid en trouw ontmoeten elkander, gerechtigheid en vrede kus sen elkaar'. Daarmee probeerde hij allerminst een horizontalistisch ideaal met een bijbels vernisje te verfraaien. Zoiets was hem verre. Een scheiding van "horizontaal' en 'verticaal' in zijn leven kon hij zich niet eens voorstellen. Daarvoor was de binding van het woord aan het Woord bij deze journalist te nauw. Om die reden was hij ook weinig ingeno men met de teneur van een vorig jaar verschenen en nog steeds veelbesproken getuigenis. Sommigen beschouwden zijn uiting van ergernis daarover als een typisch gereformeerde trek. Zo zag hij zelf zijn verzet tegen de van ongerech tigheid doordrenkte structuren van onze internationale samenleving als een ty pisch anti-revolutionaire eigenschap. Hij onderkende in die structuren een uiting van revolutie, van 'omkering van de ordeningen Gods' om met zijn ge liefde Groen van Prinsterer te spreken. De partij van hen die in deze zin anti revolutionair willen zijn (en daarmee bedoel ik geen bepaalde politieke groe pering), heeft met het heengaan van dr. Bruins Slot een zwaar verlies geleden. Hetzelfde geldt voor deze krant. 'In zijn richtinggevende bijdragen aan het proces van heroriëntatie dat protestants- christelijk Nederland nu al geruime tijd doormaakt, ligt stellig Bruins Slots grootste verdienste als hoofdredacteur', stond er bij zijn afscheid in deze kolom. Het is zeer triest, dat hem niet méér tijd gegund is om, na zijn vertrek als hoofdredacteur, zijn voor velen vruchtbare werk op dit gebied voort te zetten. J. DE BERG Jan Albertus Hendrik Johan Sieuwert Bruins Slot (vijf voor namen, want met hem wilden zijn ouders tegelijk de vier groot ouders vernoemen) werd gebo ren op 8 januari 1906 in Drach ten, waar zijn vader burgemees ter van de gemeente Smallinger- land was. Zijn vader was van Drentse afkomst, zijn moeder een Friezin. Van zijn moeder, zo heeft hij meermalen verklaard, erfde hij de meeste eigenschap pen, o.a. een historische belang stelling en een kerkelijk besef. Van 1918 tot 1924 was hij leerling van het Marnix-gymnasium in Rotterdam en daarna studeerde hij rechten aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, waar o.a. prof. Anne Anema en prof. P. A. Diepenhorst zijn leermeesters waren. In 1928, na zijn doctoraal examen werd hij advocaat te Amsterdam een functie, die hij zonder veel ambi tie samen met zijn zwager mr. N. Okma tot 1933 heeft vervuld. In dat jaar werd hij benoemd tot burgemees ter van de kleine Groningse gemeente Adorp een functie, die hem in de gelegenheid stelde veel te studeren (vooral weer geschiedenis) en te pu bliceren (o.a. in AR-staatkunde). Eer der (in 1931) was hij aan de Vrije Universiteit gepromoveerd tot doctor in de rechten op een sterk in histori sche richting gaand proefschrift 'Groen van Prinsterer bij het herstel der hierarchic in de r.k. kerk in Nederland (1853)'. Gesina v. d. Molen en E. van Ruller tot vorig jaar 22 februari. Zijn Trouw. Toen na de bevrijding op 5 mei 1945 Trouw legaal mocht ver schijnen als dagblad, werd de heer Bruins Slot benoemd tot hoofdredac teur. Hij heeft deze functie bekleed tot 22 februari vorig jaar. Zijn illegale activiteiten brachten hem ook in de actieve politiek. Toen Schermer- hom en Drees in 1945 de eerste na oorlogse regering vormden, werd Bruins Slot gevraagd als minister van binnenlandse zaken. Hij weigerde ech ter, o.a. omdat er geen duidelijke afspraken konden worden gemaakt over een regeling van het radiovraag- stuk en over het houden van Tweede Kamerverkiezingen op zeer korte ter mijn. Ook weigerde hij een benoe ming in het noodparlement. omdat hij principiële bezwaren had tegen een parlement met benoemde leden. Daardoor kwam hij eerst in 1946, bij de eerste na-oorlogse Kamerverkiezin gen in de Tweede Kamer als lid van de anti-revolutionaire fractie. Hij werd binnen de fractie speciaal belast met de buitenlandse aangelegenheden en was daardoor mede betrokken bij de voorbereiding van de na-oorlogse Europese samenwerking. Van 1949 tot 1956 was hij lid van de Raadgevende vergadering van de raad van Europa en van 1952 tot 1955 lid van de assemblee van de toenmalige Europe se Kolen- en Staalgemeenschap in Straatsburg. In verzet Aan het burgemeesterschap in Adorp kwam een abrupt einde in 1941, toen de Duitse bezetters de gemeenteraden schorsten, waardoor omstandigheden werden geschapen die de heer Bruins Slot niet in overeenstemming kon brengen met zijn ambtseed als burge meester. Hij was onmiddellijk actief in het verzet en behoorde met Jan Schouten, Dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot (ADVERTENTIE) MEVROUW, PROFITEER VAN ONS SUCCES O Verdien geld, ga met mensen om, maak nieuwe vriendinnen en kennissen O Het is prettig een zelfstandige bezigheid te hebben en toch kinderen en huishouden te verzorgen. O De grootste firma in verzorgings- en schoonheidsprodukten levert haar produkten uitsluitend door bemiddeling van dames, zoals u, die zich weten te organiseren en - zoals het hun uitkomt - over enkele uren per week beschikken. O Uitstekende produkten. goed gepresenteerd, onder volledige garantie. k Vraag direct vrijblijvend inlichtingen bij .Avon Benelux bv. Vijzelstraat 2-18. I Amsterdam C. Tel. 020/648.41 - 648.42. Koel met buien Van onze weerkundige medewerker Dat de westelijke circulatie nog springlevend is, zien we op dit ogen blik. Een diepe depressie die Schot land passeerde, brengt regen en aan de kust harde wind uit zuidwest. Een bijbehorend front kwam gisteren snel over de Britse eilanden op ons land af. Gisteren rond het middaguur bracht het af en toe al regen. Het was een zogenaamd warmtefront. In de afgelo pen nacht zal een koufront gepas seerd zijn, waarna de temperatuur weer op een wat lager niveau komt. De uit zuidwest tot west aangevoerde lucht is onstabiel en er zijn vandaag dan ook buien in te verwachten die, zoals meestal het geval is, wanneer de lucht niet al te zeer verstopt is, geflankeerd worden door perioden met zon. Er zijn nog geen tekenen, dat het hogedrukgebied van 1025 mil libar bij de Azoren van plan is de depressies op onze breedte een halt toe te roepen Het mooiweergebied strekt zijn tentakels over het Middel landse zeegebied uit, waar temperatu ren van 15 tot 20 graden Celsius, plaatselijk zlfs nog drie tot vijf gra den hoger, worden geproduceerd. Nat weer in april de huidige neerslagperiode is raak voorspeld door de weerdeskundigen in Londen wordt door de land- en tuinbouw met sympathie begroet. 'Een natte april is wat de boer wil' Dat wist men eeuwen geleden al te zeggen. April en mei worden wel eens de sleutels van het jaar genoemd met het oog op de gunstige uitwerking van regen in deze tijd van het jaar. Maar soms gaan de sluizen wel eens te ver open. Wij herinneren ons van zo'n twintig jaar geleden een enorm nat voorjaar, dat sommige agrariërs, wanneer zij aan de oogst dachten, het ergste deed vrezen. Meestal valt het echter nog best mee Curieus in deze is een oud Frans rijmpje, dat inhoudt: 'Als het in april zo regende, dat iedereen uitriep 'alles is onder water, alles is verloren', dan nog zou het niet genoeg regenen.' Dr. Bruins Slot (midden) als fractievoorzitter van de ARP in dc Tweede Kamer in april 1962. Links de heer Smallen- broek en rechts de huidige minister-president Biesheuvel. reeds voltooid was. toen hij nu onge veer vijf maanden geleden in het zie kenhuis werd opgenomen. Juist de laatste weken was hij meer dan tevo ren weer in zijn gedachten bezig met de voltooiing van dit werk met na me de laatste hoofdstukken over de kolonisatie (en de Nederlandse rol daarin) en de verhouding van chris tendom en politiek. Hoewel hij zijn belofte aan de uitgever om vóór 1 augustus de kopij voor de laatste hoofdstukken in te leveren, niet heeft kunnen inlossen, is te venvachten dat het werk aan de hand van aantekenin gen en opmerkingen wel kan worden voltooid. Het zal dan bij de najaars- aanbietfcng in de boekhandel komen. Ook verheugde dr. Bruins Slot zich erg op zijn vestiging in Castricum. Al de jaren na de oorlog woonde hij in Aer- denhout, maar vlak voor zijn ziekte kocht hij een kleiner huis in Castri cum. Zijn vrouw en jongste zoon zijn onlangs verhuisd, hijzelf heeft het huis niet meer bewoond. Keuze Van 1956, na het vertrek van dr. Jan Schouten uit dc Kamer, tot 1963 leid de de heer Bruins Slot de ar-fractie in de Tweede Kamer. Eind 1962 moest hij op medisch advies een keu ze maken tussen zijn twee belangrijk ste functies: hoofdredacteur van Trouw en het Kamerlidmaatschap. Hij koos toen voor het eerste. Op de aohtergrond van deze keuze (en het medisch advies) speelde mee de bij zonder grote spanningen, waaronder de heer Bruins Slot heeft moeten leven in wat toen algemeen als zijn 'omzwaai' werd aangeduid de hero riëntatie van de ar-fractie (in over eenstemming met het hoofdbestuur van de ar-partij) ten aanzien van de Nieuw Guinea-kwestie. Hoewel hier sprake was van een ge meenschappelijk standpunt, is deze heroriëntatie toch met name de frac tie-voorzitter toegerekend en vooral hem persoonlijk niet door ieder in dank afgenomen. De persoonlijke con frontatie, die hiervan het gevolg was, had op de gezondheidstoestand van de heer Bruins Slot grote invloed. Van de 'omzwaai' (die ook op andere terreinen dan Nieuw Guinea conse quenties had) heeft de heer Bruins Slot niet alleen in publikaties in Trouw en elders verantwoording afge legd, maar ook in het boekje 'Kleine partij in de grote wereld' uit 1963. Eerder had hij in een boek 'Bezin ning en uitzicht' (uit 1949) de motie ven gegeven over de heroriëntering op Europa van de anti-revolutionaire partij en fractie. Memoires Na zijn pensionering in februari van dit jaar werkte de heer Bruins Slot op verzoek van de uitgever Bosch en Keumng in Baarn aan zijn memoires, waarvan een groot deel reeds voltooid is. Het was de bedoeling van de uitgever het boek in de voorjaarsaan bieding in de boekwinkels te brengen Na zijn pensionering werkte de heer Bruins Slot op verzoek van de uitgever Bosch en Keumng in Baarn aan zijn memoires, waarvan een groot deel door Gesina van der Molen AERDENHOUT, dinsdag Bruins Slot is niet meer. Van daag heeft de Heer van leven en sterven hem opgeroepen. De Grote Poort heeft zich voor hem ontsloten. Hij is binnengegaan in die wereld van geheimenis, waar van wij ons met al onze kennis, met het hele instrumentarium van onze denkkracht volstrekt geen voorstelling kunnen maken. Wat wij ervan weten, weten wij door het geloof. Daarom is het misschien fout om te zeggen: 'Hij is niet meer'. Hij is niet meer hier, hij is niet meer onder ons. Maar hij leeft door het geloof. Met Bruins Slot is een markante figuur in ons volk heengegaan. Gedu rende meer dan een kwart eeuw heeft hij een belangrijke plaats ingenomen op politiek terrein. Hij heeft intensief deelgenomen aan de staatkundige ont wikkeling in ons land, zoals die in vaak felle strijd zich heeft ontplooid. Niet alleen zijn vrouw, zijn kinderen en vele vrienden zullen hem zeer missen, maar ook in de ruimere kring van geestverwanten laat hij een lege plaats achter, die dit is niet te sterk gezegd niemand kan vervul len. Niet te negeren Want Bruins Slot was een unieke persoonlijkheid. Men kon het met hem eens zijn of niet, maar negeren kon men hem niet. Hij had een uitgesproken mening die hij niet schroomde uit te spreken, ook al wist hij dat het op een scherp conflict kon uitlopen. Anderen zullen de levens loop schetsen van deze man, door wie velen geboeid waren en aan wie velen zich soms ook ergerden, omdat zij hem niet begrepen. Want Bruins Slot was gecompliceerder van karak ter dan op het oog leek. Persoonlijk heb ik hem goed gekend, vanaf zijn studententijd. Wij waren jaargenoten. Ilij was een intelligente, ijverige stu dent, evenwel niet zonder een zekere eerzucht. Hij wist, dat hij wat kon en hij blaakte van verlangen zijn gaven te kunnen ontplooien. Zijn voorkeur ging niet uit naar de advocatuur, noch naar de rechterlijke macht, maar naar de politiek en de journalistiek. Dat is zijn hele leven zo gebleven. In onze studietijd hadden we niet zo heel veel contact. Dit ontstond eerst in de oorlog. Op een vergadering van de Calvinistische Juristen Vereniging in 1940 lieten Bruins Slot en onderge tekende reeds woorden van verzet te gen de bezetters horen overigens tot ongenoegen en schrik van de toen malige voorzitter, prof. mr. A. Ane ma. Graag zou ik er dieper op ingaan, hoe dit contact later verdiept werd en uitgroeide tot een levenslange per soonlijke vriendschap, vooral na de oprichting van Trouw in januari 1943 Maar ik moet mij beperken. De Standaard De houding van Bruins Slot in de oorlog is voldoende bekend. Hij heeft gehoord1 Söt de prominente figuren hij zal altijd geëerd worden als één van onze belangrijkste verzetshelden. Minder bekend is wat hij zelf vertelt in zijn Memoires, waarvan gedeelten verschenen zijn in het VU-Magazine en die hij nu helaas niet meer zal kunnen afmaken. Hij verhaalt, dat dr. C-olijn (die zelf aftrad als hoofdredac teur van 'De Standaard') hem trachtte over te halen met enkele andere jon gere anti-revolutionairen de redactie van 'De Standaard' over te nemen, toen Blokzijl door de bezetters als redactie-lid was aangewezen. Bruins Slot weigerde onomwonden, ondanks het aandringen van zijn schoonvader, prof. dr. V. H. Rutgers, die overigens later een uitnemend verzetsman werd en in een concentratiekamp in Duits land overleed. Bruins Slot heeft toen tegen Colijn gezegd: 'Afgezien van alle positie en status ik mag even min voor Baal knielen als u'. Fiere taal, die hij later ten volle waar heeft gemaakt. Zijn karakter is in de oorlog gerijpt. Hij was standvastig en trouw als wei nigen. Hij werd geleid en voortge stuwd door de vaste overtuiging, dat onvoorwaardelijk verzet was geboden tegen een overweldiger, die door ter reur en valse voorlichting ons volk probeerde murw te maken. Door deze houding alleen al is Bruins Slot uitgegroeid tot een vooraanstaande historische figuur. In de smeltkroes van een dagelijkse dreiging van ge vangenschap en dood kwamen zijn beste karaktereigenschappen tot hun recht. Het verzet maakte hem tot een man, al kon hij vaak echt jongens achtig zijn, wat hem bij velen be mind maakte. Politieke strijd aewoiKiNo B HALTEN*. 4 tO HUL TEN*. Weerrapporten van gisteravond 7 uur: maxi mum-temperaturen van gisteren en neerslag tussen 's morgens en 's avonds 7 uur. Amsterdam regen 13. 5. De Bilt regenbul 14. 4. Deolen regen 13. 2. Eelde regen 12. 2. Eindhoven regenbui 14. 2. Den Helder regen bul 13. 3. Luchth. R'dam regenbul 14. 3. Twente regen 13. 2. Vlisslngen iwaar bew 13. 3. Zu.d-Limburg regen 14. 1. Aberdeen zwaar bew 9. 0.4. Athene onbewolkt 17, 0. Barce lona licht bew 19. 0 Berlijn geheel bew 17. 0. Bordeaux regen 13. 2. Brussel regen 13, 4. Frankfort regen 16, 8. Üenèvc regenbul 22, 4. Helsinki half bew 3. 0. Innsbrück helf bew 24. 0. Kopenhagen zwaar bew 9. 0. Lissabon geheel bew 17. 0. Locarno geheel bew 16. 0. Londen regenbui 14. 1. Luxemburg zwaar bew 13. 2. Madrid zwaar bew 23. 0. Malaga half bew 24. 0. Majorca zwaar bew 18. 0. MUnchen half bew IS. 0 5. Nice geheel bew 14. 0. Oslo zwaar bew 9. 0. Parijs zwaar bew 14, 6. Rome half bew 19. 0. Stockholm onbewolkt 8. 0. Wenen licht bew 15. 0.4. Zürich zwaar bew 21, u. Casa Blanca zwaar bew 19, 0. Jstanboel onbewolkt 13, 0. Las Palmas onbewolkt 23, 0. Tel Aviv onbewolkt 20. 0 Tunis zwaar bew 22, 0. Hoog water. 5 april: Vlisslngen 5.3417.57. Haringvliet aan de zeezijde 7 0919 32, Rot terdam 8 1420.29, Schevenlngen 6.3619 03. IJmuiden 7.20—19 47. Den Helder 10.41—23 01. Harlingen l.KH-13.17. Delfzijl 3.23—15 39 Vlisslngen le getij 5.20. 2e getij 17.42. Haring vliet 7.51-20.22. Rotterdam 8.37-21.16, Scheve nlngen 7.20-19.54, IJmuiden 8.07-20.41, Den Helder 11.13-23.33, Harlingen 1.42-13.52. Delf zijl 4 02-16.14. (ADVERTENTIE) 30 maart-1 oktober amsterdam 30-22.30 uur Jtf jC Toegangskaarten: te Amsterdam bij all® Gemeente Girokantoren, kassa's naast Congrescentrum en Europa-Boulevard t.o. Alpha-Hotel en voorts in geheel Nederland bij Reisbureaus en kantoren Raiffeisen-Boerenleenbank Doorlopende kaarten: Dagkaarten: volw. 124.— volw. 15.— boven 65 J. 118.- boven 65 j. f 3.» kind. t. 14J. 112,- kind. 1.1* f 2.- Na de oorlog wierp hij zich in de politieke strijd met volle kracht De staatkundige geschiedenis van Ne- deralnd na de tweede wereldoorlog zal niet geschreven kunnen worden zonder dat de naam Bruins Slot daar in met ere zal worden genoemd. Teleurstellingen en frustraties zijn ook hem niet bespaard gebleven. Hij is er na een periode van inzinking vorstelijk door heen gekomen. Vooral nadat Bruins Slot, mede om gezond heidsredenen, de actuele politiek vaar wel had gezegd, is hij als journalist des te krachtiger uitgegroeid. Hij kon zich geheel aan zijn krant 'Trouw' wijden en veel vrijer ronduit voor zijn politieke inzichten uitkomen dan toen hij nog Tweede Kamerlid was. En die politieke inzichten hadden in tussen ook een eigen ontwikkeling doorgemaakt. Meer dan ooit ging het bij hem om de realisering van de eis der gerechtigheid in de concrete situ atie van vandaag. Hij erkende het falen van de christelijke kerk om over heel de wereld recht, gerechtig heid en vrijheid te doen triomferen. Hij zag in. dat christelijke hoogmoed, onverschilligheid en zelfzucht de diep ste oorzaken zijn van de nood en ellende in de wereld. En, eenmaal tot inzicht gekomen, heeft hij zich op nieuw onvoorwaardelijk in de strijd geworpen. Hij heeft in 'Trouw' zijn pen in dienst gesteld van de evangeli sche benadering van de politiek van vandaag. Voor sommigen te radicaal voor anderen, zoals zijn oude vriendin, een vreugde en een bevrij ding. Voor hemzelf de eerlijke erken ning van een oprecht mens. wiens overtuiging zich heeft ontwikkeld. Gerechtigheid In een van zijn laatste artikelen in 'Trouw' (van 23 oktober 1971) schreef hij over 'Evangelie en Politiek'. .Daar in zegt hij onomwonden dat niet harmonie, niet een compromis het doel van de politiek is, al zijn deze laatste in de politiek onontbeerlijk, maar dat het doel is het najagen van de gerechtigheid, 'want', zo besluit hij, 'gerechtigheid is liefde en dat is de vervulling der wet'. Hier ont kent hij dus dat politiek de kunst van bereikbare zou zijn. En nu is de man die dit schreef niet meer onder ons. Hij kan geen nieuwe bouwstenen meer aandragen voor structuren, waarin nationaal zowel als internationaal de gerechtigheid voor alle mensen betere kansen krijgt. Toen ik hem het laatst sprak, zei hij dat hij de idee van Evangelie en Politiek, of de mogelijkheden tot praktische verwezenlijking van de eis der gerechtigheid nader wilden uit werken. Hij kan dit nu niet meer doen. Anderen zullen de fakkel moe ten overnemen. Man des vredes De strijd der geesten in de Kerk ls ook niet aan hem voorbijgegaan. Hij voelde zich betrokkken bij de nieuwe re inzichten ten aanzien van de inter pretatie van dc Heilige Schrift. Hij was blij te mogen meewerken aan het zoeken van toenadering tussen de ver schillende opvattingen. Hij was van een strijdbaar held meer en meer een man des vredes geworden. Maar bij alle aanvechtingen en twijfels, die iemand in deze tijd kunnen overval len, heeft Bruins Slot het geloof ge houden. In dat geloof is hij van ons heengegaan tot de Vader. Ook voor hem is de toegang tot het Vaderhuis ontsloten door Christus. Dat wist hij en dat was ook voor hem de vaste grond, waarin zijn leven verankerd was. Sieuwert. we zullen je zeer missen. Omdat je een goede vriend was en omdat je heel je leven, tot het laatst toe de grote talenten die God je gaf in dienst gesteld hebt van de strijd voor het recht, dat in onze dagen, meer dan ooit struikelt op de straten. Je was een eerlijk mens, die pal stond voor een eerlijke overtuiging. Daarom zullen we je nagedachtenis in ere houden. Je moet 'm voelen. De nieuwe Plnlishave'QO Super. (Maak ook het gebaar van de tevreden driekop - scheerder).

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7