Wellicht een eenvoudig crematorium te Leiden Rijnsburgse bibliotheek dreigt mist in te gaan Speeltuin Hazerswoude verlaagde contributie Voetgangersbrug in aanleg Burenhulp in Zoeterwoude Arm afgebrand bij sloopwerk Kerkramen ingegooid Nieuwe pastoor in Noordwijkerhout BIJ HET HEENGAAN VAN D. KRUYT Besommingen TROUW/KWARTET WOENSDAG 5 APRIL 1972 KI. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het is te verwachten, dat in Leiden binnen afzienbare tijd een eenvoudig crematorium wordt gesticht, zo deelde wethouder Menken gisteravond aan de gemeenteraad mee. In gewestelijk verband is momenteel een onderzoek aan de gang om de behoefte te peilen. Blijkens de nu al bin nengekomen reacties, is er plaats voor een crematorium. Directe aanleiding voor deze medede ling was de behandeling van een voorstel om de hervormde begraaf plaats Rijnhof met 4.000 vierkante meter uit te breiden, waardoor de capaciteit voor een jaar of negen voldoende is. Dit betreft de eerste fase van een door de Heidemaatschap pij gemaakt plan. Na veel discussie en schorsingen na men B. en W. dit voorstel echter op verzoek van de heer In 't Veld (PvdA) terug. Dit raadslid had onder meer naar voren gebracht, dat het belang van deze zaak groter is dan het lijkt, terwijl ook de vraag of de voor de uitbreiding nodige grond in erfpacht dan wel door verkoop aan de hervormde kerkvoogdij moet worden overgedragen, zijns inziens nadere studie verlangt. Emotioneel Het debat, met name over een eventu eel crematorium, droeg een vrij emo tioneel karakter. De heer Houtman (prot. chr.) noemde het cremeren als zodanig een uiting van een materialis tische cultuur, in die zin, dat er daarbij volgens hem uitsluitend eco nomische en hygiënische maatstaven worden aangelegd. Dit ontlokte de heer Kuyper (D'66) een aantal reacties. Hij haalde er zelfs het verbranden van ketters bij en dit was weer aanleiding voor menig raadslid om de heer Kuyper fel te interrumperen. Er werd nog een voorstel aangehou den en wel dat betreffende het be schikbaar stellen van aanvullende kre dieten voor verkeerslichten op de Lange Gracht - Pelikaanstraat en de Lange Gracht - Lammermarkt. De heer Jonker (PvdA) wilde deze zaak eerst nog even in commissieverband zien doorgepraat. Wethouder Kret deelde mee, dat waarschijnlijk dit jaar verkeerslichten worden geplaatst bij de Jan van Houtbrug en op de kruising Willem de Zwijgerlaan Sumatrastraat. Daarna komt de krui sing Churchilllaan - Vijf Meilaan aan de beurt in het kader van de bouw van de Hoflandbrug over het Korte Vlietkanaal, en vervolgens de kruising Lammenschansweg - Koninginnelaan. Tot hoofd van- de mytylschool werd benoemd de heer A. Teunisse te De venter. De vergadering werd voorgeze ten door loco-burgemeester Menken, aangezien burgemeester Vis zich mo menteel in Oxford bevindt. RIJNSBURG —De bibliotheek van dc 'Stichting CJ.V. Openbare Bi bliotheek Rijnsburg', onderge bracht in het oude 'Avondrust', dreigt het slachtoffer te worden van de bouwplannen inzake het nieuwe Ker kelijk Centrum van de Herv. Kerk voogdij. De bibliotheek heeft de gehele voor zijde van 'Avondrust' in gebruik, maar heeft nog geen vervangende ruimte kunnen vinden, daar per aangetekend schrijven van de Kerk voogdij is meegedeeld, dat in het nieuwe Kerkelijk Centrum geen ruim te wordt gereserveerd voor de biblio theek. Reden van dit besluit is dat men deze bibliotheek geen specifieke Hervormde aangelegenheid meer vindt De C.J.V.-bibliotheek is ontstaan in 1920. Men leende boeken en de baten kwamen ten goede aan de C.J.V. De ingebruikneming van Jeugdhaven hield in, dat de bibliotheek hier werd ondergebracht. Elf jaar geleden kwam 'Avondrust' vrij, doordat de bewoners verhuisden naar het nieuwe bejaardencentrum 'A- vondzon'. De diaconie, waaronder 'A- vondrust' ressorteerde, droeg de per celen over aan de kerkvoogdij met als voorwaarde, dat er alleen Hervormde verenigingen gebruik van mochten maken. Een unieke kans voor het bestuur van de bibliotheek om deze uit te breiden! Men kreeg de z.g. vrouwenzaal, en behoefde geen huur aan de kerkvoogdij de betalen; wèl de eventuele verbouwing en verwarming. Hoe zwaar deze opgaaf is geweest, bewijst wel, dat vaak uit eigen zak moest worden 'voorgeschoten' om de kosten te voldoen. Dit was een van de redenen dat men in die periode begon te denken aan een stichting met rechtspersoonlijkheid. Dit ook in ver band met het verkrijgen van subsidie. Sinds vier jaar bestaat nu de stichting 'C.J.V.-Openbare bibliotheek Rijns burg'. Mi Openbaar 'Dat 'openbaar' wil niet zeggen, dat men niet meer de christelijke beginse len voorstaat. Het betekent, dat de bibliotheek voor iedereen toegankelijk is', aldus voorzitter G. Blanker! Hij betreurt de nieuwe gang van zaken. Vorig jaar kon nog worden gerekend op een plaats in het nieuwe Centrum. Er was gevraagd om ±250 m2. De inrichtingskosten zouden dan voor rekening van de bibliotheek ko men. Na anderhalf jaar was nog steeds niets definitiefs bekend over de plannen van de kerkvoogdij. Begin december 1971 werd vernomen, dat in het nieuwe kerkelijk centrum geen ruimte is vrijgehouden voor de bibliotheek. Geadviseerd werd een ge sprek te arrangeren met B. en W. Reden van dit advies was, dat de kerkvoogdij de bibliotheek geen speci fieke Hervormde zaak vond. In de loop der jaren is deze bibliotheek uitgegroeid tot een 'dorps-bibliotheek' met een uitleenaantal van ruim 61.500 boeken in 1971. Het lezerspubliek is gevarieerder geworden. Na het onderhoud met B. en W. werd duidelijk dat het college het bestuur (ADVERTENTIE) wilde helpen maar dat op dit moment geen ruimte beschikbaar was. Tenslotte kreeg het bestuur een aangetekende brief van de kerkvoog dij met de mededeling dat per 1 aug. 1972 de bibliotheek moet worden ont ruimd. daar 'Avondrust' en de daarachter gelegen 'Jeugdhaven' zul len worden afgebroken. Vervelende affaire Het is vooral voor het enthousiaste bestuur een vervelende affaire. Ener zijds weet men, dat 'Avondrust' moet worden verlaten, anderzijds weet men niet waar men heen moet. 'Wij zijn blijkbaar voor de kerkvoogdij zo oecu menisch geworden, dat het niet meer economisch is ons in het nieuwe cen trum op te nemen. We zijn dan ook in een vacuüm terecht gekomen, al dus de heer Blanker! De bibliotheek, voortgekomen uit het C.J.V., is gebonden aan de Hervormde Kerk. Deze binding is zelfs vastgelegd in de statuten. Dit impliceert, dat bij opheffing van deze bibliotheek de ba ten ten goede komen aan de C.J.V., in Rijnsburg een specifiek Hervormde jongeren vereniging. Mocht eventueel deze C.J.V. niet meer bestaan, dan vervallen de baten aan de Hervormde Gemeente. De vraag blijft dan of de Kerk deze baten te oecumenisch vind! Op onze vraag of het niet mogelijk is een openbare leeszaal te stichten, deelde de heer Blankert mee, dat Rijnsburg een te gering aantal inwo ners heeft. Dat zou voor onze lezers een groot financieel voordeel zijn, daar een abonnement voor een open bare bibliotheek gemiddeld 8,- per jaar kost. Hiervoor kan men 4 boeken per week lenen. 'Bij ons is het tarief 20 cent per boek per week. wat neer kan komen op 40,- per jaar'. Niet weg te denken 'De bibliotheek is niet meer weg te denken uit de Rijnsburgse gemeen schap. Het moet pleiten voor het bestuur, dat het zich niet geïsoleerd opstelt tegenover andersdenkenden. Dit principe, geleerd in het Jongeren- verbond, waar vele kerkeraadslcden vroeger ook deel van uitmaakten wordt op een grandioze manier in praktijk gebracht. Het gaat bij het bibliotheekbestuur niet om winst ma ken. Het is zelfs bereid huur te betalen in het nieuw te bouwen ker kelijk centrum. Zoals de zaken er nu voorstaan wil de kerkvoogdij af van de bibliotheek. Het lijkt ons echter dat de gemeenteleden, die zich ook sterk gebonden voelen aan dit stuk sociaal werk, zich niet onbetuigd zul len laten'. Aldus de heer Blankert. ZOETERWOUDE Dezer dagen is de organisatie Burenhulp van start gegaan. Het initiatief is voortgekomen uit de oecumenische werkgroep 'Daad werkelijke hulpverlening'. Het gaat om kleine handreikingen in geval van ziekte of bijzondere omstandigheden zoals: bijspringen in een gezin, op kinderen passen als de moeder naar de dokter moet en het begeleiden van of vervoer bieden aan minder validen naar dokter, bijeenkomsten, zieken huis e.d. Ook wordt gedacht aan klei ne karweitjes opknappen, boodschap pen doen, ramen zemen, het verzor gen van dieren en planten. Voor het aanvragen van hulp rijn drie contactpersonen beschikbaar: mevr. C. Hartlooper, Ambachtsheren- weg 86, tel. 1157. mevr. P. Elderhorst, Kerklaan 11, tel. 1855, mevr. C. A. Kortmann, Zuidbuurtseweg 16a, tel. 1971. Om deze niet al te veel te belasten, wordt verzocht aanvragen (ook voor het weekeinde) zoveel mogelijk te doen van maandag t.e.m. vrijdag van 8.30 - 9.30 uur. Voor plotselinge hulp kan men altijd van deze regel afwij ken. Als hulp gewenst of noodzakelijk is, wordt één van de 70 personen ingeschakeld, die zich voor medewer king hebben aangemeld. Voor de kosten van de organisatie hebben de R.K.-parochie en de Her vormde Gemeente een beginsubsidie verstrekt. Penningmeester van de werkgroep is de heer C. A. Potter. Ambachtsherenweg 64. ALPHEN A.D. RIJN Tijdens sloop werkzaamheden aan de Alphense wa tertoren aan de Prins Hendrikstraat kwam dinsdagmorgen een 25-jarige sloper uit Rotterdam klem te zitten tussen een stuk beton en de toren, terwijl een snijbrander, waarmee hij stukken ijzer doorbrandde, op zijn linker arm gericht bleef. De brand weer, die met een ladderwagen uit rukte, wist de man uit zijn rampzali ge positie te bevrijden. In allerijl werd hij naar een Leids ziekenhuis vervoerd, waar bleek dat een stuk van dc linker onderarm moest worden geamputeerd. LEIDEN Tijdens een dienst in de r.k. St. Anthoniuskerk, Leiden-Zuid- west werden enige glas in lood ramen ingegooid. In verband met de minder gunstige ligging van de kerk kan het kerkbe stuur voor deze ramen geen glasver zekering afsluiten. Het kenkbestuur heeft zijn hoop nog slechts gevestigd op een eventuele WA-verzekering van de ouders. Mochten dezen erachter ko men, dat hun lieverdjes dit 'spel' op de kerfstok hebben, dan vernemen wij dit gaarne. NOORDWIJKERHOUT De heer W. J. Kleyn is benoemd tot pastoor van de St. Victorparochie te Noordwijker hout als opvolger van de heer A. Ham- merstein, die naar de parochie De mens-wording te Leiderdorp is vertrok ken. De heer Kleyn is 40 jaar en sinds 1961 leraar aan het Leeuwenhorstcol lege. HAZERSWOUDE Je houdt het anno 1972 niet voor mogelijk, dat een vereniging besluit tot contributiever laging. Niettemin, in Hazerswoude bij de speeltuinvereniging 'Groenendijk' is dat besloten op een laatstelijk ge houden ledenvergadering. Unaniem was men het er over eens, dat de leden voortaan een bedrag van vijf gulden per jaar gaan bijdragen en de donateurs een rijksdaalder. Een verla ging van vijftig procent ten opzichte van vorig jaar Waarom?, zo vroegen we aan de secre taris van de speeltuinvereniging 'Groenendijk' de heer H. W. A. v. d. Bulk. Zijn antwoord, kort en bondig: 'Wel we hebben nog véél geld in kas, althans wanneer je beschouw! dat we een kleine vereniging zijn.' Het be stuur ziet zich geconfronteerd met weinig uitgaven, omdat de zelfwerk zaamheid bij 'Groenendijk' hoogtij viert. 'We hebben ook geen betaalde functionarissen.' De vereniging heeft zo'n kleine vier duizend gulden in kas, moet nog on geveer vijftienhonderd gulden aan re paraties besteden, maar zal weer gel den innen van de leden en donateurs. Dat zijn er in totaal zestig. 'Maar we hebben in het verleden zo'n honderd leden en donateurs gehad,' merkt se cretaris Bulk op. HAARLEMMERSTRAAT 114-118 TEGENOVER DONKERSTEEG KATWIJK De heer D. Kruyt, wiens overlijden wij gisteren meldden werd in 1913 te Katwijk geboren. Na een kantoor- en diensttijd kwam hij in het fotovak. In 1934 begon hij een eigen zaak. Eerst aan de Boulevard, later aan de Voorstraat, in de oorlog aan de Zeeweg en na de oorlog aan het Waaigat en ten slotte aan de Voorstraat 9. Hij breidde zijn nieuwe zaak aan de Voorstraat uit met een kunsthandel, waar hij als eerste in Katwijk het beroemde Makkummer aardewerk verkocht. Bestuurslid is de heer Kruijt geweest van de Chr. Mid denstandsvereniging en van de Oran jevereniging. Ook was hij lid van de examencommissie van de Stichting Vakopleiding Foto-detailhandel en le raar aan de school voor fototechniek. Bekend rijn zijn film- en fotocursus sen. Met de heer Kruyt is een mar kante persoonlijkheid heengegaan, die ook voor onze krant, waaraan hij vele jaren fotomedewerker is geweest veel heeft betekend. En daar wringt nu de schoen. Speel tuinvereniging 'Groenendijk' ziet dat leden- en donateursaantal met het jaar teruglopen. En daarom vroegen de bestuursleden zich tijdens een on langs gehouden vergadering af, of het nog wel nut heeft dat de vereniging blijft bestaan, nu woongemeenschap de Groenendijk geleidelijk aan ver grijst. Secretaris Bulk: 'Er worden steeds minder kinderen geboren in de Groenendijk, want er wordt geen huis gebouwd.' Uiteindelijke conclusie: de speeltuinvereniging moet blijven be staan. Maar aan uitbreiding behoeft niet te worden gedacht, omdat zich in de toekomst immers steeds minder kinderen in het speeltuintje in de wijk Groenendijk zullen amuseren. Voorlopig blijft de speeltuinvereni ging dus een leven leiden, waarbij de penningmeester niet op een cent be hoeft te kijken. Secretaris Bulk, een van de vijf be stuursleden: 'We doen het voor die dertig kinderen, die gemiddeld in de tuin komen spelen. In de toekomst zit dat er, zoals de zaken er nu voorstaan met het ontbreken van woningbouw in de Groenendijk, niet meer in. Je gaat toch niet ccn speeltuin voor ouden van dagen in stand houden?' Als de speeltuinvereniging 'Groenen dijk' nu zou besluiten tot opheffing, zou, aldus secretaris Bulk, snel een alternatief zijn geschapen. 'Binnen een mum van tijd zou je op dc plaats AARLANDERVEEN De heer N. Vis is dinsdagavond hartelijk gehul digd wegens het feit dat hij 25 jaar geleden de kostersfunctie in de gere formeerde kerk aanvaardde. Namens de kerkeraad sprak de voorzitter, de heer L. Verduin hem toe. Hij bracht hem vooral dank voor zijn nooit afla tende toewijding. De praeses zette zijn woorden kracht bij door de aan bieding van een gouden armbandhor loge. Het gereformeerde verenigingsleven in al zijn schakeringen nam op plezie rige wijze aan de huldiging deel KATWIJK AAN ZEE Donderdag 6 april: hoog water 7.40 en 20.14; laag water 3.16 en 15.42 uur. van de speeltuin een parkeerplaats hebben.' De 'rijkdom' van de vereni ging scheelt de kas van de gemeente Hazerswoude overigens ook weer een paar guldens Secretaris Bulk: 'Op grond van de positie van onze kas hebben wij als bestuur, besloten bij het gemeentebestuur geen subsidie aanvraag in te dienen.' Ovatie voor Nina Barones Nina van Pallandt (van Nina en Frederik) kreeg een staande ovatie van de ongeveer 300 gasten tijdens haar optreden in het Newyorkse St. Regis-Shara- ton hotel. Zij werd onlangs ge noemd als vriendin van de schrij ver Clifford Irving, die in de Hughes-affaire betrokken is. Nieuw parcours ronde ZOETERWOUDE De heer De Ja ger. consul van de KNWU in Zuid- Holland heeft het nieuwe parcours voor de wielerronde op Koninginne dag goedgekeurd. De organiserende Oranjevereniging besloot over te stap pen naar een ronde in de straten van het uitbreidingsgebied Westeinde om dat de verkeerssituatie op het gebrui- geeft door de intensivering van het kelijke parcours nogal wat problemen verkeer in de Dokter Kortmannstraat. Naast de ronde over 50 km voor nieuwelingen en de wedstrijden voor inwoners op toerfietsen zal in het middagprogramma ook een straten- loop worden gehouden. De feestelijkheden worden ingezet op 28 april met een kaartavond. Het volleybaltoernooi vindt op de 29 e plaats. De eigenlijke feestdag valt dit jaar op 1 mei. Burenhulp KW 3 10500. KW 11 16600. KW 29 3100. KW 32 12300, KW 51 11400, KW 52 5400, KW 55 7700, KW 06 11900. KW 80 14100. KW 87 9500. KW 113 13400. KW 121 24300. KW 132 9700, KW 144 4SS00. KW 145 11500. KW 149 11200. KW 150 9500. KW 152 3200. KW 159 15900. KW 170 6600. KW 195 13800, KW 197 8900. KW 203 8700, KW 206 9500, KW 215 14700, KW 218 11300, KW 221 8900, KW 226 7700, KW 10 6400. KW 27 6100. KW 174 15500. KW 180 3400. KW 1S5 3300. KW 189 14000. KW 190 4200, KW 209 3600. KW 210 5400. KW 213 10200. Sch 117 12800, VI 7 8400. VI 73 27100. VI 131 14500. VI 153 15400. Wr 32 11100, Wr 33 9500. Wr 45 4500. Wr 50 2100. IJm 11 1S800. IJm 13 4700, IJm 207 4280. IJm 209 3400. IJm 211 330C. Uk 63 6400. 570 kisten. 997 kleine kisten schelvis. 1901 kisten gul. 187 kleine. 326 kleine kisten wij ting. 1957 kisten koolvis. 7 kisten. 14S kleine kisten haai. 193 kisten, 10 kleine kisten ma kreel, 1827 kisten schol, 68 kisten schar, 62 kisten tarbot. 148 kslcn vara, 1148 stuks stij ve kabeljauw. 27700 kg tong. Per 1 kg in guldens: tarbot 12.42-11.58: gr tong 4,35-4.01: middel tong 6.60-6.23; kl. middel tong 7,52- 7,30: tong I S,43-7,42, II 7,69-6,50; heilbot 9,33-8,44. Per hoop vleet 128 90, rog 66. Per 50 kg: schelvis 1 74-30. II 55-44. Ill 46-34, IV 60-34: wijting 1 43-44. II 46-34: (vervolg per hoop) schai 45-25; kabeljauw 1 164-64. II 175-82. III 100-85, IV 98-81, V 72-50; schol I 65-57, II 75-61. Ill 69-53. IV 55-34; koolvis I 37-32, II 33-24, III 35-30. IV 25-22; tarbot 488- 250: griet 236-150; tongschar 145-134; haal 78-70; poon 21-9: haring I 33.80-27.60, II 33.60-21.60; makreel 37.60-24.40. Nut Rijnsaterwoude bestaat 150 jaar RIJNSATERWOUDE Het depar- tement Rijnsaterwoude van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen gaat aanstaande vrijdag 7 april, het 150- jarig bestaan herdenken. In feite be staat het departement dan al 152 jaar maar het was tot voor kort iedereen ontgaan, dat deze mijlpaal al in 1970 werd bereikt. Nadat een oudere inwoner echter het bestuur opmerkzaam had gemaakt op het geruisloos passeren van het 150- jarig bestaan (7 april 1820 werd het departement opgericht) werd besloten alsnog iets aan het 150-jarig bestaan te doen. Vrijdagavond is er eerst een receptie van half 8 tol kwart over 8, daarna volgen toespraken en van 9 uur tot half 11 is er een cabaretvoorstelling: vervolgens kan tot 12 uur 's morgenj worden gedanst. Verlichting oefenveld zaak van gemeente LEIDERDORP De onderwijscom missie van de gemeenteraad van Lei derdorp is van oordeel dat de verlich ting rond een aan te leggen oefenveld van de voetbalvereniging RVL in het nieuwe sportpark de Bloemerd een zaak is van de gemeente zelf omdat de velden een gemeentelijk complex zijn. De verlichting kost ongeveer ƒ25.000.De vereniging zelf heeft voor dit doel 10.000,beschikbaar. Als de gemeente de kosten geheel voor haar rekening neemt zal dit wel een geringe verhoging van de jaarlijk se huur betekenen. B. en w. kunnen een advies in deize zin tegemoet rien. Zangavond in Leiden met Stem des Volks LEIDEN De Stem des Volks geeft dinsdag 11 april (aanvang 20.15 u) een uitvoering in de Stadsgehoorzaal. Medewerking verlenen het gemengd koor 'Vox Laeta' uit Roelofarends- veen, de Kon. Orkestvereniging 'Symphonia' uit Rotterdam en het Toonkunstorkest Leiden. Vocale solisten zijn Leny Stevens-Rid- derhof, sopraan, Martha van de Kerk hof! alt, Henk Meyer, tenor, en Henk van den Brink, bas. Jan van der Meer speelt orgel en piano. Het geheel staat onder leiding van Henk Briër. Het programma is afwisselend cn be vat enige minder bekende werken. DEN HAAG Hard wordt er ge werkt aan de aanleg van de noodbrug naast dc oude Calandbrug in het Laakkwartier. Voetgangers zullen er In de eerste helft van mei al gebruik van kunnen maken als de brug wordt gesloopt. Voor zo'n acht miljoen gul den bouwt de Haagse bouwgrondon derneming HABO een nieuwe brug. die het verkeer beter zal kunnen verwerken. Dit geldt met name voor de spitsuren. Het verkeer zal geduren de anderhalf jaar worden omgeleid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 3