Conferentie tracht geweldloosheid gestalte te geven De brutalen en de halve wereld Bockemetalage M Dr. Olivier Béguin overleden Trouw Kwartet vandaag Beroepings- werk OPGEVEN VAN FAMILIEBERICHTEN EN ANDERE ADVERTENTIES GEDURENDE DE AVONDUREN DE KER DE WERELD Haagse dominees in retraite TROUW/KWARTET WOENSDAG 5 APRIL 1972 KK1SK IIINNEXLANII 3 K2 Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN Op 'Kerk en Wereld' in Driebergen begon een vierdaagse conferen tie met deelnemers uit de hele wereld over geweldloze taktieken tot hervorming van de samenleving. Helder Camara, de aartsbisschop van Olina en Recife, die om deze confe rentie heeft gevraagd, hield een rede, waarin hij zei dat het geenszins zijn bedoeling is om de velerlei geweldlo ze bewegingen in de wereld te vereni gen, maar wel om het over de eerste doeleinden eens te worden. 'We zul len een gezamenlijke visie moeten ontwikkelen op de ernstigste en de meest drukkende ongerechtigheden van onze tijd, we zullen zorgvuldig moeten nagaan waar deze op steunen', aldus Camara. 'Dat zal het voor ons gemakkelijker maken om te begrijpen wanneer het uur zal komen om onze kracht en onze zwakheden te meten met het oog op de bevrijding van de mens, onze broeder', zei hij. 'Als wij onze kleine interne strubbe lingen en persoonlijke problemen kunnen te boven komen, dan zullen we het eigelijke examen voor de geweldloosheid kunnen ondergaan, waarin onze moed getest zal worden om de structuren van de onderdruk king vreedzaam en effectief te veran deren. Dan zullen wij, om een woord uit de joodse en christelijke bijbeltra ditie te citeren, een menigte aan onze zijde vinden, 'talrijk als de sterren des hemels en het zand aan de oever der zee'. De aartsbisschop kondigde aan dat hij op deze consultatie gaarne een bepaalde strategie aan de ervarin gen van anderen zou toetsen, name lijk actiemodellen voor minderheden, die hij 'abrahamitische minderheden' noemde, al had hij liever een uitdruk king gevonden die in alle religies en ideologieën onmiddellijk zou worden verstaan. In zijn openingsrede namens de orga nisatoren van Pax Christi en het Martin Luther King Centrum, zei dr. H. M. de Lange: 'De indruk bestaat, De redactie behoudt rich het recht voor om ter opname In dcre rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. BIJ publikatie wordt met de naam van do Inzender ondertekend. Brieven kunnen wor den gezonden aan de heer Joh. C. Francken. (ecrctarU van de hoofdredactie van Trouw- Kwartel, Poatbua 859. Amsterdam. Afschuwelijk Twee berichten stonden Jl. donderdag op de voorpagina naast elkaar. 'Op zienbarende kankervondst' en 'VS gaan nieuwe wapens gebruiken in Vietnam. Met het eerste bericht kun nen we blij instemmen, iedere verbe terde vorm van kankerbestrijding zul len we toejuichen. Het bericht er naast is afschuwelijk. Dacht u ook dat Amerika zolangzamerhand zelf gaat gruwen van deze zinloze massamoord? Tienduizenden kinderen zijn in de loop van deze oorlog levend verbrand, iets wat in wreedheid alleen met de nazi misdaden te vergelijken is, maar het blijkt nog niet genoeg te zijn. De krant noemt heel nuchter vier nieuwe wapens, zonder commentaar. O.a. pro jectielen die vlak bij de grond ont ploffen en dan 10.000 uiterst kleine stalen blokjes diep het menselijk li chaam indrijven. Boven dit bericht staat een artikel over de ontvoerde Fiat-directeur met een foto van zijn vrouw die de ontvoerders smeekt het De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J.de Berg (waarnemend) Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro 26 92 74. Bonk: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69.73.60.768). Oem.giro X 500. Dagtlijks bejluur: 8. Bol, Den Hoog; dr. E. Bleumink, Poien- wolde; (nr. G. C. von Dom, Nootdorp.- W. A. Fibbe, Roller- dam; J. Lomer, Utrecht; drs. J. W. de Pou», Den Hoog; J. Smol- lenbroek, Wauenoar. Overige leden von hef olgemeen bestuurt K. Abma, Amsrerdom; H. A. de Boer, IJmu'den: Tb. Brouwer, Assen; mr. dr. J. Don- ner. Den Hoog,- J. von Erbergen, Schoorsbergen. mr. K. von Houten, Wogeningen: ds. O. T. Hylkemo, Bothoven; Joe. Huijsen, Delft; mevrouw M. C. E. Klooster- mon-Fortgens, Voorschoten; me vrouw J. G. Kroayeveld-Wouters, Heerhugowoord; prof. dr. G. N. Lommens, Noorden; ds. F. H. Londsman, Den Hoog; H. de Mooij, Rijnsburg; prol. dr. G. C. von Niftnk, Amsterdam: H. Ofie- vonger. Buitenpost; mr. dr. J. Oz'ngo, lunteren. dr. A. Veermon. Rijswijk (Z-HI; H. H. Wemmers. Den Hoog; drs. R. Zi|lstro. Ooster- lood |Zld). leven van haar man te sparen. De wereld wacht In spanning af, maar zullen we niet vergeten dat in Azië een volk langzaam wordt uitgemoord? Afschuwelijk. Dordrecht Otto Dicke Kerkelijk ambt De vraag "Wat is het kerkelijk ambt' (zie Trouw/Kwartet van 25 maart jl) is eenvoudig te beantwoorden met: de predikant is de dienaar des Woords. De ouderlingen zijn de opzieners. Zij hanteren de belijdenisgeschriften. En de diakenen verdelen de kerkelijke goederen om nood te leningen. De drie ambten onder de gemeenschappe lijke noemer van het ambt der gelovi gen. Alleen het lidmaatschap opent de weg tot de genoemde ambten. Van feodalisme en kerkisme mag geen sprake zijn. Onze tijd wil democratie, openheid. Geen onmondigheid. Rotterdam P. C. van Wijk Jordanië Met enige ophef Is in de internationa le pers melding gemaakt van de ge meenteraadsverkiezingen in de door Israël bezette West Bank. Gemeld werd dat de opkomst hoog was en de verkiezingen voor Israël een succes. De waarheid is echter dat 1. vrouwen als kiezers waren buitengesloten; 2. alleen diegenen, die boven een be paald bedrag aan vermogensbelasting waren aangeslagen, konden deelne men; 3. zodoende slechts 10 pet van het potentiële electoraat daadwerke lijk heeft deelgenomen aan de verkie zingen (Palestijnse bevolking in de West Bank: 600.000 inwoners, poten tieel electoraat ca 240.000 tg.v. de gevolgde procedure 30.000 kiezers, op komst ca 85 pet). Deze procedure ls overeenkomstig de Jordaanse wet In dien Israël het zgn democratische systeem had toegepast, dan zo beweerden officiële woordvoerders zou Israël de Jordaanse wet geschon den hebben en zou het annexionis- tisch te werk zijn gegaan. Opvallend is overigens wel, dat Israël alleen maar 'niet-annexionistisoh' te werk gaat als daardoor vertrapte verkiezingen ge houden kunnen worden. De annexatie van Jeruzalem, de vestiging van ki- boetsim en de van kracht zijnde nood wetten in de West Bank laten we voor het gemak maar achterwege. Wat betreft de opkomst van 85 pet (cq 10 pet) het volgende: iedere Palestijn die deelnam aan de verkiezingen, kreeg een stempel op zijn identiteitskaart, degenen die zich onthieldein kregen er peen. De conclusie hieruit ligt voor de hand in een bezet gebied dat de uitgebreide repressieve volmachten van de Israëlische militaire bestuur ders dagelijks ondervindt Rotterdam W. M. M. Heijnen jr Speeltuinen Maandag is de 4-jarige Peter in de soeeltuin van een glijbaan gevallen. Hij liep daarbij een beenbreuk op en is naar het ziekenhuis gebracht. Een bericht wat meestal de krant niet haalt want er gebeurt zoveel. Waarom ik het dit keer vertel? Wel, er zijn in ons land tientallen speeltuinen met klimrekken die allemaal op steen zijn neergezet. Nog een paar maanden en dan is het weer grote vakantie. Hoe veel kinderen zullen nog met ergere verwondingen naar het ziekenhuis moeten, doordat wij onze speeltuinen op steen bouwen? Een bromfietser draagt een valhelm. Omdat bij een val een straatkei hard kan aankomen. En terecht. Maar onze kinderen laten wij spelen. In speeltuliwn met _kj\ ste- nen ondergrond. Dat d* T)"l«rtge Peter onze zoon is mag duidelijk zi]n. Waarom ik dit simpele voorval zo graag aan de grote klok wil hangen zal voor wie vader is van een kind wellicht ook duidelijk zijn. Vlaardlngen J- M. Zulthoff Geen agitator Niettegenstaande ik waardering heb voor de wijze waarop dr. G. Puchm- ger dr. A. Kuijper als persoon tekent, wens ik toch te protesteren tegen de benoeming 'jeugdige agi gator'. Dit is hij nooit geweest en doet hem groot onrecht Een 'agigator' is een volks menner, die de massa weet op te zwepen en dat was hem vreemd. Alle woordverklaringen van 'van-Dale' zijn niet op hem van toepassing. Hij was geen 'roervink, woelgeest of drijver', die de straat opging, maar kon zijn volgelingen krachtig bezielen, geest kracht en geestdrift bijbrengen en aansporen hun beginsel te belijden en te verdedigen. Hclleudoom Een antl-revolutionalr van de oude garde. J. K. van Loon dat diegenen die willen nadenken over de problemen van geweld en geweldloosheid tamelijk geïsoleerd zijn. De voornaamste reden ervoor schijnt te zijn, dat we er tot dusver nog niet in geslaagd zijn de meerder heden in onze landen en de meerder heid van onze politieke beleidsfiguren ervan te overtuigen dat de menselijke geschiedenis méér is dan een proces van louter macht en van onvermijde lijkheid van het gebruik van macht alleen. Alleen een combinatie van maaht en gerechtigheid voert ons op de weg van de humanisering. De niet- gewelddadige beweging is erop ge richt de onrechtvaardige structuren van de samenleving te veranderen. In zekere zin kunnen we dus van een geweldloze revolutie spreken. We zul len ook de belangstelling van het publiek voor geweldloze alternatieven moeten verwerven, juist op het mo ment, dat macht zonder gerechtigheid, dus geweld, de overhand heeft. De doeleinden van de geweldloosheid zijn vaak onduidelijk. Geweldloze mensen worden vaak verondersteld utopisten te zijn en ervan verdacht een veilig heid te ondergraven die echter op een uiterst wankele machtsbalans steunt. Deze wereld is doortrokken van ge weld want teveel systemen van wreed heid hebben de overhand. Dit leidt tot apathie en lijdelijk afwachten van bloedige revoluties. Daarom is het zo belangrijk voor geweldloze bewegin gen om werkelijke alternatieven dui delijk te maken in methoden en doel stelling'. Dom. Helder Camara in gesprek met een Vietnamese priester en kardinaal Alfrink. Spil internationaal bijbelwerk Levenswijze De Vietnamese monnik Thich Nhat Hanh stelde met nadruk dat geweld loosheid geen dogma maar een levens wijze is. Men kan het in iVetnam beter Teven' dan uitspreken, want het begrip is daar bij geen van de partijen populair. Maar, het vóórle vend, kan men zich ook zonder vrees temidden van de gewelddadigen bege ven en hen minder gewelddadig ma ken, zei hij. Het overleg zal verder een besloten karakter dragen, maar gisteravond werd in de Buurkerk in Utrecht een grote manifestatie gehouden ter her denking van dr. Martin Luther King die vier jaar geleden vermoord werd. Van een onzer redacteuren LONDEN Op 57-jarige leeftijd is overleden dr. Olivier Béguin, secretaris-generaal van de we reldbond van bijbelgenootschap pen sinds 1949. Béguin was bijna 25 Jaar de centrale figuur in de sterk toegenomen samen werking van de bijbelgenootschappen over de gehele wereld, terwijil hij ook een belangrijk aandeel had in de toenadering tussen rooms-katholieken en protestanten op het gebied van bijbelvertaling en -verspreiding. Béguin was een Franssprekende Zwit ser. Na zijn studie aan de universiteit van Lausanne werd hij leraar. Tijdens d'e tweede wereldoorlog gaf hij zijn leraarsbaan eraan, om zich in het kader van het Rode Kruis-werk via Genève geheel te wijden aan de pasto rale hulp aan krijgsgevangenen in Duitse kampen. Hij was speciaal be last met de lectuurvoorziening. In dit werk kwam hij in nauw contact met de bijbelgenootschappen. In 1047 kwam de wereldbond van bijbelgenootschappen tot stand. De Brit dr. John Temple werd secretaris generaal op het hoofdkantoor in Lon den, terwijl Béguin in Genève secreta ris voor Europa werd. Toen Temiple het jaar daarop onverwacht in Hong kong overleed, kwam Béguin in zijn plaats. Onder zijn leiding breidde het werk van de wereldbond zich sterk uit. Ter illustratie: in 1949 bedroeg de totale oplaag van bijbels en bijbelge deelten in de wereld 20 miljoen; in 1971 was dat 171 miljoen. Het aantal aangesloten bijbelgenootschappen groeide van 16 tot 50, terwijl er dan nog 50 nationale groepen zijn, die nog te klein zijn om zich tot een zelfstan dig 'bijbelgenootschap te organiseren, maar die wel van de diensten van de wereldbond gebruik maken. Samenwerking In de jaren zestig, vooral na de historische vergadering van de we reldbond in 1963 in Tokio, toen het program 'Gods Woord voor een nieu we tijd' werd gelanceeiti, werd Bé guin uitvoerder van een plan, waarin de voordien bestaande losse samen werking van de bijbelgenootschappen zich verdichtte tot een meer verbon den wereldwijde samenwerking. Voor naamste doeleinden: de steik toegeno men vraag naar bijbels als gevolg van Dr. Olivier Béguin VERSLUIERING Een duidelijk voorbeeld van versluie ring viel mij de vorige week op in het wekelijks televisiegesprek van de minister-president, dit keer met de gesprekspartners van Achter het Nieuws. Het ging over de verhoging van de prijs van het aardgas. De minister-president sprak enerzijds van een enorme rijkdom aan aardgas en anderzijds van een sterk groeiend aantal aansluitingen op deze energie bron. De man van Achter het Nieuws herinnerde de heer Biesheuvel eraan dat het toch de bedoeling was dat het aardgas de bevolking als zodanig ten goede zou komen en vroeg daarom naar de reden van de aangekondigde prijsverhoging. Het antwoord van de minister-president was onthullend. Hij paste nl. eenvoudig een economi sche wet toe. Waar meer vraag komt ontstaat schaarste en daar gaat de prijs omhoog. Men zou zich als een voudig burger echter ook kunnen voorstellen dat bij een groter aantal aansluitingen de investeringen daarvoor efficiënter worden, zodat het gas, dat immers in enorme hoeveel heid aanwezig is, goedkoper geleverd zou kunnen worden. Dit zou m.i. dan ook ongetwijfeld voorgesteld zijn wan neer ons land zich nog steeds In een groeiende welvaart bevonden had. Dat dit laatste het geval niet meer is zal ongetwijfeld de prijsverhoging nood zakelijk kunnen maken. Maar dan moet men dit zeggen en niet een economische wet noemen die hier op zichzelf niets mee te maken heeft. Het schaarser worden van het aardgas, en dat zal ook wel, zelfs bij een enorme voorraad heeft hier niets mee te maken. Als het op is, is het op, met meer of minder inkom sten. Laat de regering eens ophouden met ons versluierende redenen op te geven. Op die manier wordt niemand geholpen bij datgene waarbij wij nu eenmaal geholpen dienen te worden, nl. bij het groeiend besef dat wij terwille van het voortbestaan van ons zelf en vele verre naasten duidelijk veren moeten laten. Die grond is wezenlijk. En die moet gehóórd wor- dea (ADVERTENTIE) Elke WERKDAG (behalve 's zaterdags) bestaat er 's avonds tot acht uur gelegenheid tot het telefonisch opgeven van familie berichten, die nog de volgende ochtend moeten worden geplaatst Dit kan uitsluitend onder no. 020-220383. Ook op ZONDAGAVOND is dit mogelijk, maar dan van 7 tot 8.30 uur. Eventueel kunnen elke WERKDAG (behalve 's zaterdags) geduren de de avonduren tot 8 uur ook andere advertenties opgegeven worden. Deze advertenties kunnen echter niet in ons blad van de volgende dag worden geplaatst Na bovenstaande tijdstippen kunnen geen advertenties meer wor den opgegevea de bevolkingsexplosie op te vangen en de uitdaging te aanvaarden, die gele gen is in de groei van de mensheid naar een mondiale eenheid. In 1966 werd het idee van een geza menlijke begroting werkelijkheid, waaraan bijgedragen wordt door alle bijbelgenootschappen, die self suppor- Ing zija Ook werd een nieuwe regio nale structuur aanvaard, waarbij de bijbelgenootschappen werden verdeeld In vier groepen: Afrika, Amerika, Azie/Pacific en Europa. Voorts wer den op wereldnliveau commissies van specialisten aan het werk gezet over problemen betreffende de vertaling, productie en verspreiding van de bij bel. In september van dit jaar zal dit herstructureringsproces waarin Bé guin de sleutelpersoon was, in haar eerste fase worden afgesloten, als in Addis Abeba de eerste wereldassem blee van bijbelgenootschappen zal worden gehouden. NED HERV KERK Beroepen: te LJsselmuiden: H Jonger- den te Veenendaal; te Katwijk aan Zee: J Dijkstra te Kampen; te Papen- drecht: kand A de Reuver te Wad- dinxveen Aangenomen: naar Mijnsheerenland: M de Jong te Metslawier; naar Lel den: (stud-pred): J Lanenbach te Den Haag-Loosduinen. GEREF KERKEN Beroepen: te De Glind: J. Jellema te Ommen (tevens voor geest. verz. jeugddorp Rudolphstichitlng te Ach terveld) Aangenomen: naar Berkel-Rodenrijs: J Snijder, legerpred te Muiderberg (thans vrijg. buiten verband). GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Almelo: A Ver gunst te Rotterdam-Centrum. Bedankt: voor 's-Gravenzande: F Ha- rinck te Den Haag-Zuid GEREF. GEMEENTEN IN NED. Bedankt: voor Hilversum: M van Beek te Opheusden door H. Biersteker Op het ogenblik worden In Angola en Zuidwest Afrika de eerste delen van een ruesachtig hydro- electrisch project uitgevoerd een technisch briljant plan om de Cunenerlvier te temmen en maximaal van haar kracht en haar water gebruik te maken voor de economische ontwikkeling van een zeer omvangrijk gebied. Wanneer Zuidwest Afrika en Angola onafhankelijke Afrikaanse sta ten waren zou er alles voor te zeggen zijn maar ongelukkigerwijs zijn ze dat niet. Nu kan men tegenwerpen: het is toch altijd meegenomen wan neer die landen eenmaal hun zelfstandigheid zul len hebben bevochten, dus stil laten bouwen. Er zijn echter een paar complicaties: het water en de waterkracht moeten in de eerste plaats dienen om beter in de rijke bodemschatten van Zuidwest Afrika te kunnen tasten en ten tweede om geweldige Portugese volksplantingsplannen moge lijk te maken. In de Standardbank Review van 1968 werd gesproken van een half miljoen blanke kolonisten. De bevrijdingsbewegingen van Zuid west Afrika en van Angola begrijpen maar al te goed dat hier met een alle geschiedenis trotseren de brutaliteit geprobeerd wordt om de blanke heerschappij over dit deel van Afrika voor eeuwig te vestigen. En dat is bepaald geen zwartkijkerij: hoe meer blanke kolonisten er in een gebied wonen, hoe moeilijker de dekolonisatie verloopt (dat hebben de verschrikkelijke oorlog in Algerije en de blanke rebellie in Rhodesië glashelder aangetoond), hoe méér er in een gebied geïnves teerd is van buiten, hoe moeilijker later het land zélf er greep op zal krijgen. Goede zijden In de discussie zal men altijd de goede zijden van zo n project opgediend krijgen bijvoorbeeld dat Afrika door de verder om zich heengrijpende erosie dringend behoefte heeft aan zulke projec ten dus hoe kunnen die domme negers nu toch tegen hun eigen belang ingaan? Maar ondertussen weten de Afrikanen heel goed dat de hele zaak primair is opgezet om hun bodemschatten vlug, veilig en voordelig naar de industrielanden over te brengen en om de komst van nieuwe horden blanken mogelijk te maken die het heel normaal vinden dat zij twintig keer zoveel verdienen als de autochtonen (zoals in West Afrika bij de Tsumeb Corporation de eerste mijnbouwmaat- schappij die van een der Cunenedammen zal profiteren.) Op uitnodiging van de wereldraad is er vorige maand in Arnoldshain een studiebijeenkomst ge houden over de Cunenedam. Valt deze onder de termen van de resolutie van het Centraal Comité van januari 1971 in Addis Abeba? Daarin wordt de ledenkerken verzocht om 'regeringen en com merciële ondernemingen zoveel mogelijk te weer houden van steun aan programma's als de Cabora- Basadam en andere projecten waarmee racistische en koloniale minderheids regimes zich in Afrika verschansen, voorts bun leden erop te wijzen en een breder publiek ervoor te waarschuwen dat zulke projecten een bedreiging vormen voor de wereldvrede.' aangesloten kerken en vooral ook de roomskatho- lieke kerk op te roepen hun rekeningen bij deze banken te sluiten, want 'interationale financiële en economische bijstand voor het Cunene Rivier object is een vitale bijdrage van buitenaf om het kolonialisme en het racisme in Afrika te handha ven en te versterken.' De raad van het programma tot bestrijding van het racisme zal eind april in New York over deze aanbeveling vergaderen en daarna zal de wereldraad zijn houding moeten bepalen. Er is haast bij want de dambouwers zitten niet stil om nog veel meer kapitaal uit Europa en Amerika bij het project te interesse ren. Toen een paar jaar geleden de Westduitse ontwikkelingsminister Eppler lastig gevallen werd over hot feit dat bedrijven zelfs met regeringskre dieten aan de bouw van de Cabora Basadam deelnamen, zei deze. dat de publieke opinie dan maar tijdiger alarm had moeten slaan. Nu was het te laat: de vorige regering had zich tot deze kredietverlening verbonden, de huidige kon er niet meer onderuit Ons geld Vreemd geld De consultatie in Arnoldshain kwam tot de con clusie dat ook hier sprake is van zo'n project. Alleen hebben Zuid Afrika en Portugal na de ervaringen met de Cabora Basadam uit welk project zich een paar belangrijke inschrijvers uit Europa onder grote politieke druk hebben terug getrokken kennelijk besloten het anders te doen. Zij voeren het Cuneneproject zoveel moge lijk met eigen bedrijven uit en zochten voor de financiering kredieten bij buitenlandse banken. Zo kreeg ESCOM. de Electricity Supply Commis sion of South Africa, die volgens zijn eigen prospectus -i] zorgt voor de uitbreiding van de '-n- 'i ng in Zuid Afrika en zijn grriw '°A9 een lening van 20 miljoen RarwJ t.' -cru van een consortium onder leiding Dr«<dner Bank. Dat consortium bestaat u;i 'iele rij zeer respectabele banken, waaronder ook ons aller Algemene Bank Neder land. Dit blijkt uit een bericht in de Rand Daily Mail van 6 december 1969 en uit informaties van het Londense kantoor van de Dresdner Bank. De consultatie verzoekt au de wereldraad om alle Om mee te tellen moet men tegenwoordig als bank wel tot een Internationaal consortium beho ren. Maar dan kun je ook ineens allemaal tot de ontdekking komen dat je met je goede geld de brutalen zit te helpen o'm de halve wereld te krijgen. Ook al rendeert dat heel aardig (meestal in zulke gevallen) dit kan toch de bedoeling niet zijn. Het is precies zo als prof. Ludwig Raiser, de voorzitter van de synode van de Evangelische Kirche. die de consultatie in Arnoldshain voorzat, verklaarde: we moeten ons er goed van bewust zijn dat wij met onze economische interessen medeverantwoordelijk kunnen worden voor de onderdrukking "an de grote meerderheid van de bevolking in Zuidelijk Afrika. Het is bij uitstek een taak van de kerken om de commerciële ondernemingen ook andere aspecten van hun handelen onder ogen te brengen dan de eng privaat economische, overwegingen waardoor zij zich laten leiden, zei hij. Het is een vriendelijke introductie van een strijd- methode die door kerken in' de VS al herhaalde lijk met succes werd toegepast: acties van reke ning-, aandeel- en krediethouders om bedrijven op andere gedachten te brengen. En vooral als ker ken kun je toch moeilijk aankondigen: uw gaven worden gevraagd voor het werk der zending. Maar door de wijze van belegging zullen zij tevens meerdere wederrechtelijke diamantwinning uit Zuidwest Afrika mogelijk maken Internationale Campinggids 1972 Uitgave: Interdijk NV Schiphol. Distributie: Meulenhoff Bruna NV. Prijs: 9.25. Deze nieuwe kampeergids in groot formaat (ruim 300 pagina's met vele illustraties) vermeldt ongeveer 1000 terreinen, verdeeld over 19 Europese landen, met inbegrip van een selectie uit Oostblok-landen. Bijna 40 selec teurs hebben een beduidend aantal campings bezocht en beoordeeld op kwaliteit en accommodatie, alsmede toeristische mogelijkheden. In verge lijking met de vorige uitgave zijn 100 campings méér opgenomen. Een nieuwtje is, dat men over een groot aantal geselecteerde terreinen telefo nisch inlichtingen kan verkrijgen bij een der leden van het beoordelings team, waarvan de namen en adressen op de omslag van de gids zijn afge drukt. Een codenummer bij de cam ping-teksten verwijst naar de betrok ken beoordelaar. Via deze gids is het wederom moge lijk een kampeer- of caravanplaats tijdig te reserveren. Rfs. DEN HAAG De predikanten van de hervormde gemeente van Den Haag gaan van 24 tot 27 april in retraite in een conferentieoord 'er gens in Nederland', om zich samen grondig te beraden over de toekomst van hervormd Den Haag. D4rect doel is het opstellen van een drastisch bezuini gi ngsplaru Evenals de burgerlijke gemeente kampt ook de hervormde gemeente van de hofstad met een voortdurende vermindering van het inwonerstal en met financiële zorgen. Geruime tijd wordt al gewerkt aan structuurplan nen Reeds werden predikantsplaatsen opgeheven, kerkgebouwen gesloten en wijkgemeenten samengevoegd in het kader van de vorming van districtsge meenten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2