ng. 0. Postma: reorganisatie maakt beter produkt mogelijk F. Diemer: hecht team moet een verkoopbare krant maken Zetterij voor een zwaardere taak J# 'Ochtendblad biedt lezer totaalbeeld' Beroep op inschikkelijkheid van lezers DUW/KWARTET WOENSDAG 5 APRIL 1972 K13 DE CHRISTELIJKE PERS HELEMAAL OCHTENDBLAD Van een onzer verslaggevers Vanmorgen zijn alle vijf bladen van de stichting De Christelijke Pers als i ochtendblad verschenen. Het inte gratieproces van het landelijke ochtendblad Trouw en van de regio- I nale avondbladen De Rotterdam mer, Nieuwe Haagse Courant, Nieu we Leidse Courant en Dordts Dag blad is hiermee afgesloten. De eerste stap werd gezet In fe bruari 1971. Toen werden de re dacties binnenland, buitenland, 1 nieuwsdienst, kerk, kunst, financiën, parlement en de sociaal-economi sche redactie van Trouw en Kwar tetbladen in Amsterdam geconcen treerd. In januari van dit jaar werd een begin gemaakt met het samen voegen van de commerciële en ad ministratieve afdelingen. De voor de lezer meest opvallende ingreep voltrok zich 28 februari j.l.t de algemene nieuwspagina's van de Kwartetbladen werden vanaf die datum gezet bij de zetterij van de Christelijke Pers, zodat door het ge bruik van een ander lettertype het beeld van de krant veranderde. De Kwartetbladen waren na de oorlog steeds gezet en gedrukt bij de technische bedrijven van de Neder landse Dagblad Unie in Rotterdam en Den Haag. Hoewel het bestuur van De Chris telijke Pers reeds in 1969 tot inte gratie en concentratie van de vijf bladen in Amsterdam wilde over gaan, bleek dit onmogelijk. Het Kwartet had contractuele ver plichtingen jegens de Nederlandse Dagblad Unie. Hiervan kon Het Kwartet voortijdig worden onthe ven, de persen, waarop de Kwartetbladen werden gedrukt kon den zo toen rendabel worden. Hier uit vloeide voort dat het zetten en drukken reeds dit voorjaar vrij wel te gelijk met de overgang naar ochtendblad in Amsterdam kon worden geconcentreerd. Tot en met dinsdag 4 april werden de regionale pagina's gezet bij de Haagse NDU-zetterij en werden de Kwartetbladen na het vertrek uit Rotterdam op 28 februari daar nog als avondbladen gedrukt. De afgelopen nacht werden de Kwartetbladen geheel gezet in de Trouw-zetterij te Amsterdam, wer den zij evenals Trouw gedrukt op de persen van de Perscombinatie en kwamen zij voor het eerst als ochtendblad uit. De Christelijke Pers presenteert met Trouw/Kwar tet in Zuid-Holland vandaag een landelijk ochtendblad met boven dien regionaal nieuws en regionale advertenties: een nieuw verschijn sel in de Nederlandse pers. Nieuwe Haagse G>uranm> I mmam- JM&Et KXt I «j»fc!'Êtsr fi&ISgö H Ij •- '••flfï®!-—™or:' JSli'. Zolang de Kwartetbladen technisch werden vervaardigd In de Rotterdamse en Haagse zetterij van de Nederlandse Dagblad Unie bepaalden de daar In ge bruik zijnde lettertypes het beeld van de pagina's. De NDU gebruikt voor de koppen de Bodoni en voor de letter van de tekst ('broodletter' In vak jargon) de Excelsior. De zetterij van De Christelijke Pers beschikt daartegen over over de kopletters Century, Century Expanded en Record en over de broodletter Royal. Doordat sinds begin maart de meeste pagina's van het Kwartet in Amsterdam worden gemaakt, Is het paginabeeld van de Kwartet bladen ingrijpend gewijzigd. Op de foto's: de oude opmaak en de nieuwe, die ook sinds 1966 het specifieke gezicht geeft aan dagblad Trouw. 168 at» 29.3 5ói|MSTERDAM 'Wij hopen dat lezers, die om der wille van it protestants-christelijke karak- r deze krant kozen, zullen wil- n begrijpen, dat wij op econo mische gronden werden gedwon- in één geïntegreerd ochtend- ad uit te geven'. Een uitspraak aw n de heer ing. O. Postma, die nds 1 juni 1963 aan de Nieuwe t?.7jjds Voorburgwal zetelt als di- ecteur van dagblad Trouw. Als 14^2 danig gaf hij in 1964 en 1965 sliding aan het eveneens soms loeilijke proces van de overgang kn Trouw van avondblad naar ^^tendblad. Gedurende het nu iraktisch voltooide integratie- foces van Trouw en de Kwartet- iladen, kon de heer Postma hans directielid van Trouw/ 34.7j(wartet uit die ervaring put- aTifn- ï&ftk heer Postma: 'Indertijd ging het 24 05.' Trouw om tot een lonende cploitatie te geraken. Deze was in '63 727P '64 niet lonend meer. Tot die _iren werd Trouw op vier plaatsen in it land gezet en gedrukt: te Gronin- en, te Rotterdam, te Amsterdam in ;e dag en te Amsterdam 's nachts. Pij hebben toen in '65 dit aantal van Ier zet- en vier drukplaatsen naar tfs1 zet- en drukplaats teruggebracht: jiteraard een bezuiniging van miljoe- |en'. Het woord bezuiniging geeft tevens 45.7aan dat het een noodzakelijke aangele- [enheid was. Ik heb toen weieens aan je toekomst getwijfeld, want het gaat 33.7Jir niet om wat wij willen, zelfs als lat coipmercieel noodzakelijk is, maar J iet gaat er natuurlijk altijd om we naken een krant voor ons lezerspu- Iliek of de lezers bereid zijn te ||-|®jccepteren waartoe wij op economi- II Iche gronden moesten besluiten. En 89.1 ik mag zeggen, dat veel lezers er legenaan hebben gekeken zo als wij jok deden: hoe zal dit uitpakken. is die omschakeling goed en heeft Trouw bijna geen B "mnee verloren. het begin accepteerde men dit uit noodzaak, later bleef men het :epteren uit de blijdschap. Welke ilijdschap, zult u vragen, ligt daar 'an wel in? De krant behoeft niet teer zoals voorheen (als avondblad) de uren dat het meeste nieuws >ren wordt, tussen twaalf en vier ïur 's middags naar de lezer te wor- len getransporteerd met als gevolg lat men een verlaat ochtendblad ont- ving. Het is ons nu mogelijk de volgende morgen een krant op tafel 7 te leggen met een totaal beeld van de vorige ochtend, middag en avond, zo- dat de lezer de nieuwe dag begint vanuit een totale informatie'. 2 Wat zijn de voordelen voor de Kwar- tetbladen met hun regionaal nieuws nu ze als ochtendblad verschijnen? I 'In de gezinnen liggen 's avonds vaak 5j twee kranten op tafel: een landelijk is avondblad en een regionaal blad, die pen nauwelijks gelezen kan krijgen [voordat de televisie begint. De regio- inale bladen zijn, omdat het vervaard!- (gen van een ochtendblad duurder is, meestal ook avondblad. Nu hebben wij een tussenoplossing gevonden ng.door in Zuid-Holland en een deel van ^Noord-Holland een ochtendblad met istreeknieuws te brengen. De lezer i80jkrijgt dus enerzijds 's morgens het waarover ik eerder en anderzijds een aanvulling van streeknieuws en streekadverten- '_De landelijke adverteerders weten met mij, dat 's avonds in de gezinnen vaak twee avondbladen liggen, ze we- 20 ten ook met mij dat een ochtendblad 40 de hele dag ter beschikking is van de —[huisvrouw en kinderen. De landelijke so adverteerders adverteren daarom bij oo voorkeur in de landelijke ochtendbla- den. Daarom lijkt het me nu een voor deel dat het protestants-christelijk volksdeel via het bolwerk van één pro- testants-christelijk ochtendblad in de advertentiemarkt ligt', )0 j U sprak over de economische nood zaak van concentratie en integratie. Kunt u dat nog eens toelichten? o "De tv-reclame heeft de kranten aller- o eerst in ernstige moeilijkheden ge bracht. De tv-reclame kwam binnen enkele jaren tot een jaaromzet van meer dan 100 miljoen gulden. En dat in een tijd dat de kranten gezamen lijk jaarlijks voor ongeveer 400 mil joen gulden advertenties hadden: dus een aanslag van 25 procent De mees te bedrijven die op de tv adverteer den hadden hun advertentie-budget niet verhoogd. Later, toen er enige verhoging kwam, omdat ook op de tv werd geadver teerd, kwam de recessie waardoor vele advertentie-budgetten inkrompen. Daarna volgde weliswaar een verde ling over tv en dagbladen, maar uiter aard ten nadele van de dagbladen. De kranten moesten dus eerst leren leven met de tv-reclame, terwijl daar later nog de recessie bij kwam. Zaken ver dwenen of fusioneerden en adverteer den samen met hetzelfde budget, dat vroeger elk van de twee opbracht; tevens verdwenen veel personeelsad vertenties. Daarin ligt de grond van het besluit van de NV De Christelijke Pers, die reeds vanaf 1 januari 1946 eigenaar van de vijf bladen was en ze graag met een eigen geluid en een eigen image had laten bestaan er een totaal ochtendblad van te maken. Hierbij werd weer, zoals bij Trouw, teruggegaan van meer zet- en druk plaatsen naar één zet- en drukplaats'. Welke technische en administratieve problemen moesten er worden opge lost om de Kwartetbladen als ochtend blad te kunnen laten verschijnen? 'Er moesten in Zuid-Holland ongeveer 400 agenten voor de ochtend worden gezocht en 1200 bezorgers om de bla den tijdig verdeeld en gedistribueerd te krijgen; er moesten nachtroutes worden opgezet en afwerppunten waar kranten worden aangeleverd worden ontdekt. De autoritten moes ten worden uitgerekend en de tijds duur van de autoritten moest zodanig worden geregeld dat de kranten over al op tijd komen. Daarnaast moest er natuurlijk een grote verandering in druk- en zetschema komen en een nieuw werkschema worden gemaakt voor de redactie. Wij hebben in de Trouw-zetterij een loodzetterij opge bouwd, die een machtige produktie per uur kan leveren. Deze zal eerst in mei in vol bedrijf komen; daarom verwacht ik in april nog wel enige moeilijkheden, die wij natuurlijk de baas hopen te blijven'. Blijft het mogelijk het plaatselijk nieuws te leveren, dat de Kwartetbla den kenmerkte? 'We hebben de Kwartetbladen uit de avondbladenmarkt naar de ochtend bladenmarkt gehaald, omdat daarin een bezuiniging van miljoenen was gelegen. Wij hopen dat de lezers zul len begrijpen, dat wij op basis van noodzaak tot dit geïntegreerde och tendblad hebben moeten besluiten. Wij willen onze dank daarin tonen door hen zoveel mogelijk, als op onze weg kan en mag liggen, aan regionaal nieuws en regionale advertenties te blijven verstrekken. Wij zullen deze overgang even van beide kanten moeten ervaren: van de onze door die krant goed te maken en van de kant van de lezers door aan de nieuwe krant te wennen. Daarbij is het natuurlijk zo, dat wij kritiek, zoals altijd, zeer op prijs stellen. Overigens doet het de directie ook wel eens goed een brief in goedkeu rende zin te ontvangen, maar over het algemeen zijn we erop gespitst opmer kingen en klachten van onze lezers te mogen ontvangen. We zijn gewoon leverancier van een produkt, dat al leen maar het beste produkt kan worden, als zijn afnemers de lezers dus bereid zijn ons hun mening te doen kennen'. Hoe liggen thans, nu het integratie proces is afgesloten, de kansen voor de Christelijke Pers? reorganisatie deze integratie en concentratie bij de Christelijke Pers een bezuiniging van vier vijf miljoen moet opleverep. Een direct gevolg daarvan is dat we daardoor weer lonend kunnen draaien met een winst van naar schatting vier procent van de omzet. Dit is een gunstig cijfer voor dagbladen, van waaruit het ons weer mogelijk zal zijn tot een beter en meer attractief produkt te komen en ook weer echt zullen kun nen opereren als winstgevende onder neming'. 'Nu heeft de Christelijke Pers in het jongste verleden niet zo slecht ge draaid. Tussen 1966 en 1970, een peri ode van vijf jaar dus, zijn er verlie zen en winsten geweest. Bij optellen en aftrekken komen we echter op nul uit, een vrij gunstig beeld, gezien de situatie in de dagbladwereld. Hoewel wij tot 1970 'op peil' zijn gebleven, zagen directie en bestuur drie jaar geleden wel in dat het de verkeerde kant opging. Toen zijn de plannen gemaakt voor de huidige opzet. Het uitvoeren van die plannen leverde moeilijkheden op. De lopende contrac ten voor het drukken en zetten van de Kwartetbladen bij de Nederlandse Dagblad Unie in Rotterdam, konden niet worden opgezegd. Maar door de omstandigheid dat Het Vrije Volk met ingang van 1 maart wordt ge drukt op de persen, waarop de Kwar tetbladen draaiden, kon er een einde aan die contracten ook voor het drukken van de Nieuwe Haagse Cou rant en De Nieuwe Leidse Courant in Den Haag bij de NDU komen. Omdat ons integratieplan niet twee jaar eerder kon worden uitgevoerd, moesten we voor het jaar 1971 verlies accepteren. Dit konden we uiteraard afschrijven uit het nog aanwezige ka pitaal. Dit jaar hopen we niet meer in de rode cijfers te komen, integen deel, dit jaar hopen we aan een winst van ongeveer vier procent van de omzet te geraken'. 'Daarom menen wij en algemeen en dagelijks bestuur met ons dat dit de weg is die de Christelijke Pers niet alleen moest gaan, maar ook kon gaan. Zij het met als voorwaarde, dat onze lezers tijdelijk begrip willen op brengen voor de omschakeling naar ochtendblad. Daarna zullen zij en-a ren dat dat ochtendblad hun evenveel vreugde zal brengen, als we dat eer der bij de Christelijke Pers toen we in een ander deel van het concern tot ochtendblad overgingen hebben ervaren'. F. Diemer ROTTERDAM 'Bij het begin van de integratie zijn twee re dacties, met ieder afzonderlijk een eigen benadering, gaan sa menwerken. Deze redacties zijn nu bezig naar elkaar toe te groei en: een proces, dat tijd vraagt'. Met deze opmerking vraagt de heer F. Diemer, reeds ruim 30 jaar werkzaam bij Het Kwartet, directeur van de Kwartetbladen sinds 1965 en met de heer ing. O. Postma de directie vormend van NV De Christelijke Pers sinds 1968, begrip van de lezers voor de nieuwe situatie. Hij meent dat de verscheidenheid in het protestants-christelijke volksdeel zo groot is, dat geen verantwoorde krant kan worden gebracht, die elke lezer op alle punten tevreden stelt. Indien dat wel zou worden nage streefd, werd het alternatief het uit geven van meer protestants-christelij ke kranten mer elk een te kleine oplage. De heer Diemer: "Wij beogen een krant te maken, die aanvaardbaar is voor de grootst mogelijke protestants- christelijke groep en die voldoet aan redelijke eisen. Daarom menen wij met vrijmoedigheid een beroep te moeten doen op de inschikkelijkheid van de lezer, zover dat nodig is. We zouden van de lezer enig geduld willen vragen, zowel wat betreft de overscha keling van avond- naar ochtendkrant als ten aanzien van het nieuwe beeld van de krant in haar totaliteit. Voor mij gelden twee absolute voor waarden om de integratie te doen slagen: 1) dat wij een acceptabele en verkoopbare krant maken; 2) dat alle medewerkers van De Christelijke Pers een hecht team vormen, uitgaande van wederzijdse erkenning en waar dering.' Kunt u garanderen dat de regionale posities van de vier Kwartetbladen blijven gehandhaafd? 'Wij achten het een voorwaarde voor het voortbestaan van de totaliteit van de christelijke pers, dat die sterice regionale posities blijven bestaan, iets waarvan ook het bestuur van de stich ting De Christelijke Pers volledig overtuigd is. Tijdens de besluitvor ming tot integratie binnen het stich tingsbestuur was het gegeven: een landelijk dagblad en vier sterke regio nale kranten. Hierbij is er voortdu rend op gelet dat de uitstekende posi tie, die de Kwartetbladen in Zuid- Holland hadden opgebouwd, niet mocht lijden onder deze reorganisatie. Vandaar ook dat thans in de vier verschillende vestigingsplaatsen van Het Kwartet sterke regionale redac ties zijn gehandhaafd.' Hoe staat u, die Jarenlang voor een avondblad hebt gewerkt, tegenover het uitgeven van een ochtendblad? "Het lezen van een ochtendblad heeft tal van aantrekkelijke kanten. Het meeste nieuws komt in de avonduren binnen, waardoor het ochtendblad al tijd actueel kan zijn. Tegenwoordig komt een avondblad minder tot zijn recht, omdat in vele gezinnen de televisie vroegtijdig wordt aangezet Daaraan kan worden toegevoegd, dat een ochtendblad de hele dag beschik baar is. Ook de huisvrouw heeft nu meer gelegenheid in rustige momen ten de krant in te kijken. Wat de samenwerking van beide re- dacties aan dit ochtendblad betreft, zijn mijn verwachtingen optimistisch: er is een sterke en kundige groep gevormd. Het binnen- en buitenlands nieuws wordt sterk uitgebreid ge bracht. En ik vind het bijzonder be langrijk dat met name de befaamde pagina twee van de Kwartetbladen nu ter beschikking staat van de totale le zerskring, dus ook van de lezers van Trouw. In vakkringen wordt de kwali teit van de krant trouwens als uitste kend erkend. De Christelijke Pers maakt mi een nieuwe start en er zijn duidelijke ontplooiingsmogelijkheden'. Voor de lezers van de Kwartetbladen is er nogal een en ander gewijzigd. 'Het beeld van de krant in haar totaliteit is weliswaar veranderd. Ve len zullen moeten wennen aan de andere opmaak en indeling van de krant, maar men zal spoedig de weg weten. Toch zijn, over het algemeen, bestaande rubrieken gehandhaafd; bo vendien zijn er enkele aan de bestaan de toegevoegd. Opmerkingen en aanmerkingen uit de lezerskring worden belangstellend te gemoet gezien. Er wordt naar ge streefd ook meer aandacht te schen ken aan het gezelligheidselement. Het is ons heel goed bekend, dat onze lezers daaraan waarde hechten. Voorts worden voorzieningen getroffen om zoveel mogelijk aan de verlangens ten aanzien van de zaterdagsport tege moet te komen. Temeer omdat onzer zijds het belang van de zaterdagsport terdege wordt erkend.' Deze overgang zal ook voor het perso neel een opgave zijn. Hoe ervaart men het? "De voorbereidingen hebben alleen al veel werk gebracht, maar wij ervaren deze overhang in ons verspreidingsge bied ais een nieuwe situatie met ook nieuwe mogelijkheden. Dit betekent voor directie en staf te worden gecon- fronteeerd met heel andere facetten van het uitgeverschap. Maar al met al is het een prettige uitdaging, mede omdat het personeel er zo positief tegenover staat. De personeelsleden realiseren zich wel dat deze omschake ling voor velen van hen ingrijpende wijzigingen in het leefpatroon met zich meebrengt: voor bij voorbeeld de redacteuren, zowel als voor de mede werkers van de advertentie-afdeling en de expeditie. Wij hebben op grote schaal bekendheid gegeven aan het verschijnen als ochtendblad door huis- aan-huis folders te laten verspreiden. Het spreekt vanzelf, dat de propagan- da-afdeling alle mogelijkheden benut, maar de beste propaganda is altijd geweest het goede woord van de lezer zelf voor de krant De Kwartetlezers hebben steeds het cement gevormd in de opbouw van ons bedrijf. We doen ook nu weer een beroep op hen mee te werken aan de instandhouding en ontplooiing van de christelijke dagbladpers. Buiten Nederland bestaat nergens een christe lijke krant van enig belang. In protes tants-christelijk Nederland zijn nog ruime bestaansmogelijkheden voor ons aanwezig. De medewerking van de lezers is daarbij echter onontbeerlijk.' 'Ik mag zeggen dat deze geweldige Een zetter aan het werk in de zetterij van De Christelijke Pers. AMSTERDAM De bedrijfslei- der van de zetterij van De Chris telijke Pers, de heer H. Onclin, slaakte de afgelopen nacht een zucht van verlichting: de laatste pagina van Trouw/Kwartet lag in de vorm. In de maand april moeten de Kwartetbladen (op lage 90.000) en Trouw (oplage 106.000) immers worden gezet met het machinepark en de per soneelsbezetting 59 typogra fen waarmee tot dusver alleen Trouw werd vervaardigd. Met ingang van 1 mei zal de zetterij zowel wat personeel betreft als machi nes, aan de nieuwe situatie zijn aan gepast Er zullen dan 70 typografen ter beschikking staan. Zij zullen af wisselend in dag- en nachtploegen de 90 kolom zetsel zetten cn opmaken, die de vijf bladen in 24 uur vragen. Het machinepark bestaat dan uit 14 zetmachines, waaronder 7 afgietmachi- nes, waarmee 12 kolom redactioneel zetsel per uur kan worden geleverd. De dagploeg zal bovendien dagelijks 70 kolom advertentiezetsel kunnen produceren en de nachtploeg nog eens 50 kolom advertentiezetsel. Voor de kolomlijnen en het wit tussen het zetsel is in de nacht van maandag op dinsdag een tweede Elrod-gietmachlne in gebruik genomen. Bovenstaande een opsomming van technische details, die niet iedereen zal interesseren geeft een indruk van het werk, dat het technisch ge deelte van het bedrijf moet verzetten om de laatste fase van de integratie bevredigend te doen verlopen. De heer Onclin: 'Aan de aanschaf van de nieuwe machines ligt bij voorbeeld een voorbereiding van maanden ten grondslag. We hebben overigens het vertrouwen, dat iedereen, van hoog tot laag, zijn schouders eronder zal zetten, zodat we elke dag een krant kunnen leveren.' Een krant wordt niet alleen gezet, maar ook gedrukt En dat gebeurt voor De Christelijke Pers bij de Pers combinatie. Het drukken bij de Pers combinatie in de Wibautstraat te Amsterdam berust op een drukop dracht, die principieel niet verschilt van de opdracht die een aanstaande bruidegom aan een kleine drukker geeft om zijn huwelijksaankondiging te drukken. Als De Christelijke Pers zelf de krant zou drukken, zou zij moeten beschikken over een grote drukpers, die alleen 's nachts zou wor den gebruikt: een zeer onrendabele aangelegenheid, omdat deze dure ma chine overdag zou stilstaan. De Pers combinatie waarin opgenomen Het Parool, De Volkskrant en Het Vrije Volk drukt overdag het avondblad Het Parool. De pers, waarop dit ge beurt heeft daarom 's nachts ruimte voor Trouw/Kwartet. De Volkskrant heeft een eigen pers. Beide persen, die van Het Parool en die van De Volkskrant werden een aantal jaren geleden opgesteld met het oog op de toen nog groter wor dende advertentiebezetting. Nu het advertentie-aanbod is teruggelopen, is er ruimte gekomen voor een drukor der, als die van De Christelijke Pers. Nieuws via band en telefoon naar zetcomputer ROTTERDAM De actualiteit van het regionale nieuws van de Kwartet- bladen blijdt niet onder de afstand tussen verspreidingsgebied en zet- en drukplaats. In Rotterdam, Den Haag, Leiden en Dodrecht verzorgen dezelf de redactionele staven het regionale nieuws als vóór de integratie. Het grootste deel van hun kopij wordt op zogenaamde TTS-ponsbandapparatuur getypt door een aantal tcletypistes. Via telefoonlijnen van de PTT wor den de banden door twee zenders een in Rotterdam en een in Den Haag naar de zetterij in Amsterdam geseind. Hier zorgt een computer er voor dat de kopij wordt gezet Dankzij dit TTSsysteem ls de techni sche vervaardiging van een krant op een andere plaats dan waar de redac tie is gevestigd, zonder meer moge lijk. De kopij van de Dordtse en de Leddse redacties gaat over de telex naar respectievelijk Rotterdam en Den Haag, waar deze eveneens via do TTS-apparatuur naar Amsterdam wordt geseind. Dagelijkse koeriers diensten met als route Dordrecht, Rot terdam, Den Haag en Lelden brengen de resterende redactionele kopij en de advertenties over naar Amsterdam. Tevens beschikken Den Haag en Rot terdam elk over een telefoto-appara- tuur, waarop foto's worden overge seind naar de cliché-afdeling in Am sterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13