Ondanks ontvluchtingen beleid niet veranderen Sko! spreekt uw taal. Proef't maar. Peil Rijn stijgt, maar water nog niet best Amerikanen huldigen Chapiin Zeeland krijgt voorlopig geen rijksdiensten Landelijke invoering alarmnummer onzeker Directeur Mesdagkliniek: ck Hongerstaker zit celstraf uit Man pleegde voor f 80.000 aan winkeldiefstallen alBier Winkeldief aangehouden Bijna geen werk in Gelderland voor textielarbeiders Kl( ROUW/KWARTET WOENSDAG 5 APRIL 1972 RINNENLAND Kil Van een onzer verslaggevers GRONINGEN 'Het is een onthutsende en verbijsterende erva ring als je meent te werken op basis van vertrouwen en er gebeurt dan zoiets'. Dit zei gisteren de zenuwarts dr. A. Rengelink, direc teur van het rijksasiel voor psychopaten 'Dr. S. van Mesdag', naar aanleiding van de gewelddadige ontsnapping van drie gevaarlijke patiënten uit de Mesdagkliniek. Het personeel is ervan geschrokken en is er door geschokt, maar wil desondanks doorgaan op een weg die gebaseerd is op vertrouwen. Er zul len zo zei dr. Rengèlink dan ook geen concrete extra maatregelen worden genomen om herhaling te voorkomen. Wel zullen de bestaande regelingen kritisch en extra zorgvul dig worden toegepast. De directeur en zijn staf hebben aldus de heer Rengelink gistermorgen met het personeel en ook met de patiënten over de zaak gesproken. Crisis Daarbij is, volgens de directeur ge bleken dat én het personeel én de patiënten menen, dat er sprake is van een crisis-situatie en dat men moet samenwerken om daar uit te komen. Ook de patiënten hebben hun medewerking toegezegd, zo zei ons de heer Rengelink. 'De patiën ten hebben zeer positief gereageerd en zich gedistantieerd van het optre den van de drie mensen die er vandoor zijn gegaan, nadat ze twee bewakers hadden gekneveld'. Bij deze kneveling werd de 31-jarige socio-therapeut H. R. Smith zo hard handig aangepakt, dat hij een wond aan zijn hals opliep en door adem nood twee keer bewusteloos raakte. Doordat de andere gedetineerden tij dig alarmeerden kon erger worden voorkomen. De naar het ziekenhuis vervoerde socio-therapeut is buiten levensgevaar. Zijn lotgenoot, de 47- jarige groepsleider B. Hoorntje, werd ook gebonden, maar kwam er vanaf met een door de lip geslagen tand. Het Van Mesdag-asiel is de laatste tijd weer volop in het nieuws ge weest. In het afgelopen half jaar ontsnapte vijf verpleegden, die ove rigens inmiddels allemaal terug zijn. Twee van hen gingen er de afgelo pen drie maanden vandoor. Het drietal dat nu is gevlucht, heeft het totaal aantal dit jaar reeds op zes ontvluchtingen gebracht. Daarnaast zijn er ook nog vijf verpleegden geweest, die misbruik maakten van het feit dat ze een zekere mate van vrijheid genoten en met een bewa ker buiten de inrichting mochten. Gewoonlijk gebeurt dit gemiddeld vijftien keer per jaar op een aantal ontsnappingsmogelijkheden van vijf duizend keer. Deze patiënten komen echter nagenoeg altijd eigener bewe ging terug. 'Wat ons zorgen baart is dat er nu verpleegden zijn, die weg gaan zonder dat ze nog aan bewe gingsvrijheid toe zijn'. Oorzaken Dr. Rengelink ziet twee oorzaken. Eén daarvan is dat de psychiatrische verpleging is geïntensiveerd. Daar door zien een aantal mensen hun eigen situatie scherper dan aanvan kelijk. Ze kunnen niet meer om hun eigen problemen heen en dit wekt spanningen, die zich onder meer uiten in ootvluchtingspogingenDe andere oorzaak is van tijdelijke aard, namelijk de ombouw van het asiel tot een moderne en grotere inrichting. De drie, die er nu vandoor gegaan zijn P. R. de R. uit Bussum, M v. d. E. uit Utrecht en J. v. d. D uit Den Haag, variërend in de leeftijden van 25 tot 27 jaar en veroordeeld wegens zaken als zware mishandeling, doodslag, afpersing en wederrechte lijke vrijheidsberoving Na hun ont snapping heeft dr. Rengelink hen direct als gevaarlijk opgegeven. Vol gens hem staat dit overigens niet direct in verband met hot door hen gepleegde delict en hun plaatsing in de gesloten afdeling. De beoordeling 'gevaarlijk' heeft de heer Rengelink gegeven od grond van het feit dat ze gewelddadig zijn uitgebroken en kennelijk na afspraak. De drie riepen achtereenvolgens de heren Hoorntje en Smith naar een zaaltje waar ze recreëerden. Eerst werd Hoorntje bedreigd met een schaar uit één van de werkplaatsen in het asiel, en vervolgens werd hij aan bed gebonden. Daarna knevel den ze Smith op hardhandige wijze. Met de sleutels van de bewakers bereikten ze een binnenplaats en daarna hoefde alleen nog een hou ten deur te worden opgengebroken. De andere vier verpleegden in de zelfde gesloten afdeling hebben niet mee gedaan en hebben zich nader hand ook gedistantieerd van de han delwijze van M. v. d. E. die enkele weken geleden al poogde uit te breken door over een zes meter hoge schutting te klimmen en zijn kornuiten. Behoefte De heer Rengelink gelooft niet dat de ene ontsnapping de andere uit lokt. De grotere behoefte aan vluch ten schrijft hij zonder meer toe aan de intensievere behandeling. Het werken op basis van vertrouwen met de patiënten, zal volgens hem moeten worden voortgezet, omdat dit de enige mogelijkheid is om te werken aan een redelijke terugkeer van de verpleegden in de maatschap pij. De ontsnappingen ziet hij als individuele actie van enkele patiën ten. Minister Geertsema stelt het alarmnummer in werking. Van onze Haagse redactie BREDA Een beslissing over de landelijke invoering van het alarm nummer 0011 wordt pas genomen, wanneer het zeker is dat het ge bruik van het nummer een versnelling van de hulpverlening bete kent en de onvolkomenheden van het tegenwoordige alarmsysteem worden weggenomen. Minister Geertsema (binnenlandse za ken) heeft dit gistermiddag meege deeld bij het ingebruiknemen van het alarmnummer 0011 in het telefoondis trict Breda. Bij de proef met 0011 in het telefoon district Tilburg is echter al gebleken, dat ongeveer 70 procent van de alarm- berichten, die anders via de lokale alarmnummers binnenkwamen, nu via 0011 gemeld worden. Voor een klein gebied als het telefoondistrict Tilburg is dit nog wel op te vangen, aldus de minister, maar voor een groot tele foondistrict als Breda zal dit aanzien lijk meer problemen op gaan leveren. Voor de districten Rotterdam en Den Haag zal dit probleem nog omvangrij ker zijn. De minister waarschuwde, dat men bet gebruik van 0011 niet moet zien als 'het' middel tegen alle kwalen. Het nummer 0011 is gekozen, omdat de cijfers 0 en 1 corresponderen met het eerste en het laatste cijfer op de kiesschijf. Het nummer is dus gemak kelijk in het donker te draaien. De opzet is, dat de 0011-meldcentrale alleen een 'doorgeefpost' is voor de alarmberichten. De centra zijn dus alleen verantwoordelijk voor het vast stellen van de plaats, waar hulp nodig is, het vaststellen van de aard van de hulp en het alarmeren van de juiste hulpdiensten en er voor zorgen, dat ze dag en nacht bereikbaar zijn Minister Geertsema zag als probleem het precies bepalen van de plaats, waar hulp nodig is. Het personeel van het 0011-centrum moet dit vragend aan de weet zien te komen. De kans op fouten in een groot gebied als Breda is niet uitgesloten. Belangrijk voor de landelijke invoering van het klemtoonde, dat India voortdurend elk van de 22 telefoondistricten moet een extra uitgave worden gedaan van drie miljoen gulden per jaar. MIDDELBURG De provincie Zeeland komt niet voor op het prioriteitenlijstje voor de vesti ging van een rijksdienst. Het Noorden en Limburg staan bo venaan en welke provincies daar op volgen, moet nog bekeken worden. Dit ziei minister Langman gisteren in Middelburg na een werkbezoek aan de provinaie. Met het provinciaal bestuur heeft hij van gedachten gewisseld over de industrialisatie van het Wes- terscheldebekken, de steun aan het toerisme en recreatie en de exploita tie van het vliegveld Midden-Zeeland. "Bij de industrialisatie van het Wes- terscheldebekken moet een keuze ge maakt worden tussen de noordelijke en de zuidelijke oever', zei de minis- ALKMAAR De heer H. Slagter die zich bij het huis van bewaring in Alkmaar had gemeld om in plaats van honderd gulden boete te betalen tien dagen celstraf uit te zitten is daar gisteren in hongerstaking gegaan. Hij doet dit uit protest, naar hij zegt, vanwege zijn onschuld. De gemeente Zijpe heeft geweigerd een vergunning af te geven voor de zes weekendhuis jes en vier sta-caravans die achter zijn huis staan, omdat dit terrein geen recreatieve bestemming heeft. De provincie had hem eerder wel de vereiste ontheffingen verleend. De kantonrechter stelde de heer Slagter in het gelijk. In hoger beroep werd hij echter weer veroordeeld, door de Alkmaarse rechtbank. RIJSWIJK De Rijswijkse politie heeft een 52-jarige kantoorbediende uit Rotterdam aangehouden, die in drie jaar tijd voor 80.000 aan goede ren stal uit winkels in de randstad. Alle goederen zijn teruggevonden op zijn pensionkamer in Rotterdam en in koffers in bagagedepots van Rotter damse stations. De man werd betrapt toen hij bij een warenhuis in Rijswijk een kostuum meenam zonder te betalen. Volgens de politie was het in 'zekere zin een opluchting' voor de man dat hij ein delijk was betrapt. Hoewel hij geen administratie bij hield van zijn winkeldiefstallen kon hij van elk voorwerp precies zeggen waar hij het had gestolen. Zijn klep- tomanie had hem naar winkels ge voerd in Leiden, Haarlem, Amster dam, Rijswijk, Schiedam, Gouda en Rotterdam. ter. 'Er zal ergens een fors industrie gebied moeten worden aangelegd, rond het Sloe of in Zeeuws-Vlaander- en'. De minister verbond de vaste oever verbinding over de Westerschelde niet automatisch aan de industrialisa tie van oostelijk Zeeuws-Vlaanderen. 'Als er besloten wordt tot een vaste oeververbinding, zal Zeeuws-Vlaande- ren meer kans maken. Maar ik draai deze zin niet om', zei de minister. DIENSTEN He<t provinciaal bestuur heeft minis ter Langman verzocht vooral aandacht te besteden aan de dienstensectoe. Zeeland mag niet de plaats v.an basi- sondustrieën en basisscholen alléén worden, is de stelling van de provin cie. Minister Langman verzekerde, dat wait betreft de spreiding van de rijks diensten, Zeeland niet onder het wes ten zal worden gerekend (waar de rijksdiensten niet zullen worden ge stationeerd). ZeeLand vroeg de minister van econo mische zaken ook om subsidie voor het vliegveld Midden-Zeeland en enke le commerciële recreatieprojecten. Honderdduizendste bezoeker voor HOT Haags Ontmoetingscentrum voor The aterkunsten, kortweg HOT, ontving op de tweede Paasdag de honderddui zendste bezoeker sinds de opening, op 31 oktober 1969. HOT is het tweee theater van de Haagse Comedie, die een groot deel van de voorstellingen ook zelf verzorgt, maar ook andere, Nederlandse en buitenlandse, gezel schappen te gast had, en bovendien aandacht besteedt aan muziek, dans, poppentheater, cabaret, pantomime, film, televisie, lezingen en kinderto neel. De honderdduizendste bezoeker kwam naar de kindermusical Michiel de Fluiter. Aantal bezoekers en voorstel lingen zijn, van het eerste seizoen 1969-70 af voortdurend gestegen. HOT is uitgegroeid tot een onmiskenbare faktor in het Haagse culturele leven. En dan nog... de Maastrichtse sauna, nu aanlokkelijk gemaakt voor zowel ont- als on-blote baders. Leonard Cohen (waarvan o.m. Her man van Veen Suzanna en De Vluchte ling zong) geeft zaterdagnacht 15 april een concert in Amsterdams Concert gebouw. Het Prentenkabinet van het Stede lijk Museum te Amsterdam toont van 8 april tot 22 mei ruim honderd pren ten van de Amerikaan Jasper Johns. Het Oog op Avontuur, korte film van Han van Gelder, Jonne Severijen en Hans Locher, over de graficus Mau- rits Escher, is voorgedragen voor een Academy Award (Oscar). Joegoslavlsch kindertheater Bosko Buha komt niet, zoals aangekondigd werd, naar Carré om Amsterdams Jeugdtheater Festival te besluiten. Leldens toneelgroep Imperium koos voor het zomeravond program in het Micro-theater Een Draad in het Don ker van Hella S. Haasse. In het Museum Van Bommel-Van Dam, Venlo is de presentatie van de eigen collectie gewijzigd: in de bin nenruimte tekeningen-ensembles en in de omloop hoogtepunten uit de verza meling met de nieuwe aanwinsten uit 1971. Prent van een oude Oostindiëvaarder op de tentoonstelling. Expositie over Rotterdam en Indië De tentoonstelling 'Rotterdam en In dië, die van 8 april tot 5 juni in het Historisch Museum te Rotterdam ge houden wordt zal aan de hand van schilderijen, voorwerpen, prenten, en dia's een beeld geven van de verhou ding Indië-Nederland gedurenden de jaren van de V.O.C. Het middelpunt van deze expositie is de reeks portretten van de bewindheb bers der V.O.C. (kamer Rotterdam) die in maart van dit jaar vanuit het Rijksmuseum te Amsterdam naar Rot terdam zijn overgebracht om daar een blijvend deel van de collectie te wor den. Na opheffing van de V.O.C. namelijk verhuisden die portretten geschil derd door Pieter van der Werff naar het departement van Koloniën in Den Haag om tenslotte in het Rijks museum terecht te komen. Omdat ze vooral geschiedkundig voor Rotterdam van belang zijn, werd al aan het eind van de vorige eeuw geprobeerd ze weer naar de plaats van herkomst te brengen. Nu is het dan zover. Verder wordt er op deze tentoonstel ling aandacht geschonken aan de oude beschavingen die in Indië werden aan getroffen. het economisch aspect van de relatie met Indië en ook de botsin gen. die optraden bij de ontmoetingen tussen oost en west. Een groep mooie prenten uit de Atlas van Stolk geeft een goed idee van de gebeurtenissen uit die veelbewogen dagen. Vrijdag begint in het Amsterdams Stedelijk een tentoonstelling, die een uitgebreide keuze, ruim honderd prenten laat zien van het grafische werk van de Amerikaanse kunstenaar Jasper Johns. Johns was een van de eersten, die in de tijd van abstract-expressionisme met geheel nieuwe denkbeelden kwam. Zijn schilderijen van Amerikaanse vlaggen, die in de tweede helft van de vijftiger jaren over de hele wereld be kend raakten, hebben een geweldige uitwerking gehad. Johns kiest als onderwerp voor zijn werk neutrale voorwerpen waar men in het dagelijks leven zó vaak mee ge confronteerd wordt, dat ze geen enkele emotie meer oproepen en tot gemeen plaatsen zijn geworden. Dit veroorzaakt bij de beschouwer van het kunstwerk een irritatie in zijn ge wone manier van kijken en roept bij hem verontrustende vragen op over de relatie tussen afbeelding en werke lijkheid. Samen van Robert Rauschen- berg hoort Johns tot de voorlopers van de pop-art. In 1960 begon hij met lithograferen. Sindsdien is dat voor hem een steeds belangrijker uitdrukkingsmiddel ge worden. Vlaggen, letters, cijfers en eenvoudige gebruiksvoorwerpen blij ven de onderwerpen, waarmee hij zich bezighoudt. DEN HAAG In de waterstand van de Rijn, die vorige week kritiek leek te worden, is verbetering merkbaar. Zowel het ministerie van verkeer en water staat als de provinciale waterstaat van Zuid-Holland deelden gisteren mee, dat dan kzlj de enorme regenval van de laatste dagen het peil met de dag stijgt. Dit houdt echter nog niet ln dat ook de kwaliteit van het water met sprongen vooruitgaat. De verzilting, zowel door de invloed van het binnenstromende zee water als door dc afvalstoffen uit de Franse kali-mijnen is van zo'n ernstige aard, dat er nog heel wat water door de Rijn moet stromen eer er gesproken kan worden van een gezonde situatie. Deskundigen tonen zich echter optimis tisch mits het huidige weerbeeld zich nog enige tijd handhaaft. (ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Na twintig jaar lang persona non grata in de Ver enigde Staten te zijn geioeest, heeft de 82-jarige Charles Chaplin gisteren voor het eerst weer voet op Ameri kaanse bodem gezet. Zijn bezoek, dal hij samen met zijn vierde vrouw Oona brengt, is het resultaat van een ver zoeningsactie van de Amerikaanse Academy of Motion Picture Arts and Sciences. De filmartiest werd in 1952 na een laster-campagne in een aantal grote bladen min of meer verbannen omdat hij zich zou hebben schuldig gemaakt aan on-Amerikaanse activiteiten. Men verweet hem onder meer com munistische sympathieën te hebben, kritiek, die Chaplin zelf later steeds weerlegd heeft. De Amerikanen willen dit nu alle maal weer goed maken door hem op 10 april de ere-Oscar (van de Aca demy) uit te reiken. Bovendien krijgt hij in Hollywood een standbeeld, wordt de studio in Los Angeles, waar hij sinds 1913 zijn films maakte, tot historisch museum verklaard en krijgt hij een bronzen Chaplin Ster, die in gemetseld wordt in de Walk of Fame, een straat in Hollywood, waar de on derscheidingen van honderden be kende sterren in het trottoir zijn aan gebracht. Chaplin heeft zich na lang aandrin gen akkoord verklaard met dit hulde betoon, maar ook te kennen gegeven, dat hij er nog steeds niet voor voelt Amerikaans staatsburger te worden. Na zijn reis trekt hij zich weer rustig terug in zijn woning in Lausanne. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Rijswijkse re cherche heeft de 52-jarige onge huwde kantoorbediende A. M, uit Rotterdam aangehouden die de afgelopen drie jaar voor ruim 70.000 gulden aan artikelen uit winkels en warenhuizen heeft gestolen. Zoals we gisteren reeds ln enkele edities konden melden werj de man in de kraag gegrepen toeu een oplet tende verkoper van C en bemerkte dat M. met twee costuum» de paska mer in ging en er slechts met een uit kwam. Het andere costuum had de man onder zijn jas aangetrokken. Gebleken is dat alle gestolen artikelen niet verkocht zijn, noch door M. zijn gebruikt. Hij sloeg ze op in rijn pensionkamer. Bij gebrek aan ruimte had hij ongeveer acht hutkoffer» met gestolen waar gevuld en die in bewa ring gegeven ln ba gage depots op ver* schillende Rotterdamse station*. Alle artikelen die hij bij zijn winkel diefstallen bultmaakte ln de gehele randstad zijn teruggevonden. Hierbij zijn ondermeer 30 costuums, 30 col berts. 20 suède jasjes, honderden boe ken. porcelein, kristal, diplomatenkof- fers en 25 fotocamera's. De man, die over een fabelachtig geheugen blijkt te beschikken, heeft de politie precies verteld waar alles vandaan komt OPGELUCHT Bij het verhoor toonde de man rich opgelucht. Zijn reactie was: 'Ik ben blij dat Ik gepakt ben, want ik had geen ruimte meer voor de zaak.' Hij vertelde dat hij onder een innerlijke drang de diefstallen pleegde. Alle goederen zullen aan de rechtma tige eigenaars worden teruggegeven. In enkele gevallen ls dit niet moge lijk, daar enkele zaken in de loop van de laatste drie jaar failliet zijn ge gaan. Van de diefstallen heeft M. geen enkel voordeel gehad. Hij heeft er zelfs geld op moeten toeleggen o.a. voor de betaling van de bagagedepots en de aanschaf van de koffers die hij daar deponeerde. Van onze correspondent ARNHEM Geschoolde textlelarber ders kunnen ln GelderHnd vrijwel niet meer aan de slag Dii vooruit zicht hebben de werkers bij de Enka in Arnhem en Ede, waar waarschijn lijk deze week nog de grote klap zal vallen. De werknemers van de Enka vermoed den al enige tijd dat het mis zou gaan: gisteren toonden ze zich even wel zeer verbaasd over de grote aan tallen die nu worden venvacht Ver rassing was er ook over de medede ling dat een deel van de afdeling syn'heti'--'1vi"™'* waarschijnlijk to- trial wordt o;gche\en.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11