Geïrriteerd Blokkeer kansloos Kuiper profiteert van taktiek Anke Rijnders demonstreert topvorm Riant uitzicht voor Zuidema Beslissingswedstrijd na zege in drie sets van DeltaLloyd Van der Helm verliest Internatonale erkenning voor Frits Schür TKOUW/ KWARTET DINSDAG 4 APRIL 1972 SPORT Van onze volleybalmedewerker AMSTERDAM 'We moeten donderdag in de beslissingswedstrijd beslist ontspannender spelen', constateerde Blokkeer-speler Hans Kranenburg na de 30 overwinning die Deltalloyd/AMVJ in de Amstelveense sporthal Bankras behaalde: een resultaat waardoor de volleybalcompetitie een verlengstukje kreeg. De Amsterdamse lands kampioenen immers hadden de eerste wedstrijd in Rijswijk met 30 verloren. Omdat beide ploegen in de andere wedstrijden geen verrassingen toelieten, zijn ze gelijk geëindigd. Door deze uitslag lijkt het gezicht van deze zeer onbevredigende competitie gered. Niets is echter minder waar. Tussen beide wdstrijden is een grote paralel te trekken: de belangrijkheid van het kampioenschap weegt in twee wedstrijden gewoon te zwaar. 'Heb je een wedstrijdserie, waarin je elkaar zes of acht keer ontmoet, is het niet zo erg een keer te verliezen', vond Harry Veldhuis, aanvoerder bij Deltalloyd/AMVJ. Naarmate de wed strijd vorderde en duidelijk werd, dat de winst naar de Amsterdamse titel houders zou gaan, begonnen de Rijs- wijkers nerveuzer te spelen. Het ge volg was dan ook dat er veel onbegrij pelijke fouten werden gemaakt. Hier toe kunnen niet eens de vele serve- fouten van de ploeg van coach Henk Hoogerwaard gerekend worden. In de eerste wedstrijd immers, had Blok keer juist door scherp over het net en ver achterin te serveren in feite de wedstrijd gewonnen. Het zou onlo gisch gweest zijn deze taktiek, waar de Amsterdammers ook nu maar moeilijk een antwoord op konden vin den, te laten varen. LAGE ZAAL Jammer was alleen, dat de Blokkeer- ploeg maar weinig rekening hield met de in verhouding tot Rijswijk lage zaal. Het gevolg was, dat er nogal wat serves mislukten. De veel besproken zenuwen waren hier toch wel de voor naamste oorzaak, omdat het gebeurde op beslissende momenten. Eén daar van was in de eerste set. Blokkeer was daarin, net als in Rijswijk snel gestart en bracht met succes Frank Constandse als voornaamst aanvaller in stelling. Bovendien blokte de Rijs- wijkse ploeg zeer scherp. Het gevolg was, dat Hans Valkenburg en Kees Tinga er bij het net niet langs kwa men. Dat kon ook moeilijk, want de Amsterdamse spelverdelers Geert Trompetter en Wim Hoeboer speelden de bal vlak tegen het net. 'Normaal moeten we met onze lengte daarvan profiteren', vond Deltalloyd-coach Jaap Koersloot. Ondanks zijn twee time-outs bij 4-7 en 4-10 liep Blokkeer door naar 4-12. 'In feite waren we toen maar drie punten van het kampi oenschap af', vond Blokkeer's voorzit ter Piet van Iterson. INSTELLING Die drie punten kwamen er echter niet. Het verschil in instelling tussen beide ploegen bleek toen overduide lijk. Bij Blokkeer vond men enkele beslissingen van eerste scheidsrechter Zilverentant en tweede arbiter De Saegher aanvechtbaar. 'Je blijft dat altijd houden', vond Zilverentant. 'Je raakt er na zoveel jaren wel aan gewend. Belangrijker is. dat de spe lers er aan wennen. Kijk nu eens naar een De Vink. Die kon vroeger ook emotioneel reageren. Nu steekt hij zijn hand op en blijft in zijn spel. Er zijn echter Blokkeer-spelers die zich gaan ergeren. Hun spel gaat er dan onder lijden'. 'Dat met die scheidsrechter was niet het enige', vond Kranenburg. 'Het begon al voor de wedstrijd. Normaal wordt er in vrijwel elke competitie wedstrijd met Japanse ballen ge speeld. Nu kwam er ineens een heel ander bal in het spel. We hadden daar niets over te zeggen. De scheids rechter besliste met welke bal ge speeld werd'. Scheidsrechter Zilverentant daarover: Deltalloyd presenteerde voor de wed strijd twee ballen van hetzelfde merk. Het waren inderdaad geen Japanse ballen. Ik heb echter de beste van de twee gekozen. Overigens: met die bal bereikte Blokkeer toch maar een 4-12 voorsprong'. ZWAKTE Lang werd die stand echter niet ge houden. Zonder spectaculair te spelen kreeg Deltalloyd de overhand. De set ups lagen verder van het net. Daar door kwam de zwakte van de Blok- keer-ploeg duidelijk aan het licht: de achterveld-verdediging is zeer zwak. Dat in tegenstelling tot de landskam pioenen. Naarmate het puntental van de Amsterdammers toenam, werden ook de smashes van Constandse. Groen en De Vink beter opgevangen. In twee snel achter elkaar genomen time-outs bij 8-12 en 9-12 probeerde Blokkeer-coach Hoogerwaard nog iets 'e redden. Het was een vergeefse poging. Blokkeer maakte geen punt meer. Ook al door een inzinking van Groen voor het net liefst vier keer smashte hij óf in het blok óf uit verzamelde de ploeg van Korsloot de benodigde vijftien punten voor de eerste setwinst (15-121. 'Een kwestie van mentale instelling', vond de Rijswijkse begeleider Karei ten Bruggencate. 'Win je zo'n set, dan krijgt de wedstrijd een heel ander gezicht'. Dat was echter niet gebeurd. De Blokkeer-spelers waren duidelijk aangeslagen. Nog meer dan in de eerste set werd gereageerd op scheids rechterlijke beslissingen. Het gevolg was. dat de concentratie steeds min der werd. Bij 5-1 en 7-2 had Hoogerw- waard zijn time-outs al gebruikt. Pas bij 10-4 kwam er weer een opleving. 'Dat is nu eenmaal onbegrijpelijk, dat er bij ons op zo'n moment een inzin king komt', analyseerde Korsloot na afloop. Gretig profiteerde Blokkeer ervan en nam zelfs met 11-.12 de leiding. Met een loskomende Veldhuis sloeg de titelhouder zich echter net op tijd naar een 15-12 winst. In de derde set was het pleit snel beslist. De Rijswijkse serves vlogen steeds meer in het net of uit. Het leverde enkele publiekelijke fluitcon certen op. Waarschijnlijk niet ten on rechte. want het aanzien van deze wedstrijd werd er duidelijk door ge schaad. Na afloop stelde men niet ten onrechte vast, dat het opnieuw een teleurstellende wedstrijd was gewor den. Donderdag ontmoeten beide ploe gen elkaar weer in de nieuwe Woer- dense sporthal. De grootste benadeel de hiervan is ongetwijfeld bondscoach Johan van der Haar. Begin volgende week immers moet het nationale he renteam naar Griekenland afreizen voor de Spring Cup, het officieuze Westeuropese kampioenschap. Dit he renteam is opgebouwd rond de Blok- keer-ploeg. De Nederlandse ploeg heeft een abonnement op het kampi oenschap. Devele toppen die de basis van dit team nu echter moet opbren gen, kon wel eens fataal voor de prestaties van het nationale team zijn. 'De beide ploegen hebben het echter zelf zo gewild', vertelde Van der Haar zuinigjes. DEVENTER (ANP) De Westduitser Hans Micheiloff uit Osnabrtick heeft de finale herenenkelspel van het 22e internationale tafeltennistoernooi in Deventer gewonnen. Hij versloeg de Nederlandse kampioen Bert van der Helm in vijf spannende games: 1621 21—18 17—21 21—19 23—21. Bij de dames zegevierde Ellen van der Helm- Kort. Zij bedwong de Zweedse Larsson vrij gemakkelijk met 2111 219. Een spectaculaire actie van Wim Hoeboer in het duel tegen Blokkeer. Kees Tinga (7) en Hans Valkenburg (9) kijken gespannen toe. Piet van Katwijk schermt vlucht van ploegmakker voorbeeldig af HOOGEVEEN Het kon eenvoudig niet misgaan. Vier van de negen vluchters in de klassieke Ronde van Drente droegen de blauwe trui van Ketting. De tijd van vrijbuiten, van onderlinge rivaliteit is dui delijk voorbij. Ton Ketting heeft het woord ploegdisciplirie hoog in het vaandel geschreven. Hennie Kuiper, de sterke tempoloper uit Denekamp, was de eerste die daarvan profiteerde. Klaas Balk en Piet van Katwijk accentueerden met een tweede en een derde plaats het succes van de nieuwe Ketting-formule. 'Den Kuiper' kon in deze overigens vrij vlakke koers meer dan de helft van het aantal deelnemers be reikte de finish het meest recht doen gelden op de overwinning. Hij had zich immers steeds uiterst strijd vaardig getoond en had met Roelof Groen kans gezien om bijna twintig kilometer lang uit de greep van het jagende peloton te blijven. Toen hij uiteindelijk werd teruggepakt, toonde hij in de finale nog de macht te hebben om met Fons van Katwijk, diens broer Piet en Kees Bal aanslui ting te krijgen bij het kopgroepje bestaande uit Luppers, Schuiten. Has- sink en Dohmen. Klaas Balk kwam onmiddellijk daarna de kopgroep com pleteren. DISCIPLINE In de slotfase bleek de discipline van de Ketting-mannen. Toen Hennie Kui per vijf kilometer voor de meet zijn beslissende demarrage plaatste, con troleerde voornamelijk ploegmakker Piet van Katwijk de rest van de kopgroep. Van Katwijk, de wat min der actieve Balk en Schuiten offerden hun eigen kansen op. Sprinter Piet van Katwijk: 'Je moet wel, als er een ploegmakker weg is. Aan het begin van het seizoen hebben wij duidelijke afspraken gemaakt. Wij hebben toen besloten om elkaar zoveel mogelijk te steunen in de klassiekers. Er is geen specifieke kopman, maar als er een man weg is, zullen de overigen zoveel mogelijk hun best doen óm hem te steunen. Vorig jaar heeft onze ploeg alleen maar de Omloop van de Baro nie en Enschede-Munster gewonnen. Wij hadden meer kunnen winnen, maar er was ondeïling te veel rivali teit'. En de eerzuchtige Klaas Balk, die na zijn tweede plaats in de Om loop van de Baronie, ook nu met een tweede stelling genoegen moest ne men: 'Ik weet dat ik in de eindsprint een goede kans maak. Maar daar kun je niet op gokken. Als je met vier man van een ploeg in de kopgroep zit, mag je eenvoudig niet verliezen. En het is wel erg moeilijk om je eigen kansen op te offeren, maar tegenover meneer Ketting kun je niet anders doen. Die man doet toch al zoveel voor ons'. De niet-Ketting-renners in de kop groep moesten zich morrend overge ven. Demarrages van Kees Bal, Arie Hassink en Wim Luppers waren tot mislukken gedoemd. Kees Bal: 'Tegen deze overmacht viel eenvoudig niet te fietsen. Die Ketting-jongens hebben het prima gespeeld. Net zo goed als v/ij een paar weken tevoren in de Omloop van de Baronie, toen mijn ploegmakkers mijn vlucht perfect af schermden'. Het gebeuren in Drente werd vooral door de ploegleiders als een generale gezien voor de Ronde van Noord- Holland, de eerste klassieker die mee telt voor het merkenkampioenschap. Een klassieker ook waar praktisch de gehele Nederlandse wielertop (inclu sief Fedor den Hertog) aanwezig zal zijn. De Ronde van Noord-Holland wordt overigens meer door de spon sors dan door de renners als extreem belangrijk beschouwd. Kees Bal: 'Voor ons als renners is Noord-Holland niet belangrijker dan welke andere klassie ker ook. Maar je kunt je sponsor er een groot plezier mee doen door daar te winnen. Dat levert immers extra f.ubliciteit op'. Klaas Balk: 'Dit was voor ons de generale voor Noord- Holland. Wij zijn merkenkampioen en wij hebben als ploeg dus iets te verdedigen'. En winnaar Hennie Kui per: 'Ik ben met de Ronde van Dren the even blij als ik met Noord-Hol land geweest zou zijn'. Kuipers' overwinning kwam merk waardigerwijs tot stand in een klas sieker die moeilijk anders dan als 'gemakkelijk' gekarakteriseerd kan worden. Merkwaardig, omdat Hennie Kuiper zijn successen voornamelijk in moeilijk terrein weet te behalen. Deze 23-jarige werktuigbouwkundige trad twee jaar geleden tijdens Olympia's Ronde door Nederland voor het eerst in de publiciteit. Hij droeg een dag het leidersshirt en werd achter Koeken tweede in het Nederlands kampioen schap. Vorig jaar won hij het moeilij ke Circuit Saone et Loire in Frank rijk en vertolkte opvallende rollen in zowel de Ronde van de Rheinland- Pfalz als in de Ronde van Joegoslavië. 'Ik rijd veel liever in het buitenland dan in Nederland. Zo'n klassieker hier is altijd een onzekere zaak. Er zijn zo verschrikkelijk veel ren ners. Het zou naar mijn mening beter zijn wanneer er wat minder klassie kers zouden zijn, die wat meer kilo meters zouden tellen. Dan zou er een veel grotere selectie plaatsvinden'. 1. Hennie Kuiper (Denekamp) de 160 km in 3.32.43: 2. Klaas Balk (Badhoevedorp) op 47 seconden: 3. Piet van Katwijk (Oploo); 4. Fons van Katwijk (Oploo); 5. Kees Bal (Kwadcndamme)6. Mathieu Dohmen (Born): 7 Wil I.upperts (Purmerend); 8 Boy Schuiten (Zandvoort); 9. Arie Hassink (Necde) allen dezelfde tijd als Balk: 10. Jan Breur (Schiedam) op 1 min. 18 sec. JOOP HOLTHAUSEN LEEUWARDEN Na de zaterdag en maandag gespeelde ronden in het toernooi om het Nederlandse kampi oenschap schaken in Leeuwarden heeft Coen Zuidema een wel zeer riant uitzicht op de nationale titel. In de zesde ronde kwam h«i -g- een felle aan- valspartij remise overeen met Har- loch en in de zevende sloeg hij zich bekwaam en actief door de defensieve stelling van Enklaar, wat uiteindelijk het volle punt opleverde. De zwaarste concurrent van Zuidema, die blijk geeft van een zeer vaste en sterke vorm. is momenteel Jan Tim man, die dit weekeinde ook tot ander half punt kwam. Maar zijn achter stand in de rangschikking is hetzelfde, zodat er, met vier ronden te spelen, weinig ruimte meer is voor sensatie. Het duel ZuidemaTimman staat evenwel nog op het programma. De overige deelnemers zijn te zeer afhan kelijk van de top-twee dan dat hun aanspraken op de titel nog serieus kunnen worden genomen. Titelhouder Hans Ree won zaterdag wel en speelde gisteren remise tegen Böhm. Goede prestaties, die echter toch wel inhouden dat Ree zich bij een onttroning dient neer te leggen. ZESDE RONDE: Langeweg-Böhm 1-0: Ree-Van der Berg 1-0; Hartoch-Zuldema 0,5-0,5; En klaar-Van Dop afgebroken; Kuypers - Ton Timman 0-1; Jan Timman - Scholl 1-0 ZEVENDE RONDE: Scholl - Langeweg 0,5.0,5; T. Timman - J. Timman 0,5-0,5; v. Dop - Kuijpers 0-1; Zuidema - Enklaar 1-0; v.d. Berg - Hartoch 0,5-0,5; Bühm - Ree 0,5-0,5. STAND0 1 Zuidema 6; 2 J. Timman 4,5; 3/0. Hartoch. Langeweg, T. Timman, Ree 4; 7 Böhm 3.5; S Enklaar 3 en 1 afgebr.; 9 Kuijpers 3; 10 Scholl 2,5; 11 Van Dop 1,5 en 1 afgebr. 12 v.d. Berg 1. In Europoort is het jeugdschaakkamploen- schap van Nederland begonnen. De uitslagen van de eerste ronde zijn: De Lange - Van Dijk 1-0; Van der Sterren - Bij de Vaate 1-0; Bernink - Van der Hauw afgebr.: Uylings - Baljon 0-1; Van der Wei - Kuipers 0,5-0,5: Van Gijzen - Merbis 0-1; De Jong - Pliester 0.5-0,5; Pelgrom - Bartele afgebroken. WIERSMA Harm Wiersma heeft het afgelopen weekeinde met twee overwinningen zijn aanspraken op de Nederlandse damtitel opnieuw versterkt. In de vijfde tonde rekende hij af met Gor dijn, die na de eerste ronden de leiding had, en in de zesde ronde versloeg hij Bergsma. Wiersma heeft nu vier pun ten voorsprong op De Ruiter, Gordijn en Schotanus. Vijfde ronde, Bergsma—Toet 20, Herme- linkBronaöring 11, De JongSchotanus 1>1, WiersmaGordijn 20. v. d. Sluis v. Tilborg 11, Van DijkDe Ruiter 11. Zesde ronde: Toet—De Ruiter 0—2. v. Tilborg —De Jong 02. GordijnHermelink 11. Schotanus—v. Dijk 1—1. Bronstring—v. d. Sluis 02. BergsmaWiersma 02. Stand na zes ronden: 1. Wiersma 11 punten. 2/4 Gordijn, De Ruiter en Schotanus allen 7. 5/7 Hermelink, Toet en De Jong allen 6, 8/10 Bergsma, Van Dijk en v. d. Sluis allen 5. 11/12 Bronstring en v. Tilborg beiden 3. ALGIERS Frits Schür heeft zich op de laatste dag van de Ronde van Algerije aan de top van het klassement weten te handhaven. De renner uit Hoogezand, toonde ook nu in de tijd rit niet voor zijn belangrijkste con currenten te hoeven onder te doen. Schür veroverde twee etappes voor de slotdag de leiderstrui op de Deen Blauzun. Voor Frits Schür betekent de over winning in Algerije het tweede grote succes in zijn loopbaan als amateur wielrenner. Twee jaar geleden behaal de hij de eindzege in Olympia's Ron de door Nederland. Schür was in Algerije de kopman van een zes man sterke Nederlandse afvaardiging, die onder leiding stond van de oud-pro fessional Sjoerd de Vries. 1. Schur (Ned) 42.31.22, 2. Hava (Tsj) 42.32.59, 3. Zeman (Tsj) 42 36.30. 4. Krzeszo- wiek (42.36.52; 5. Bladzun (Den) 42.39,24; Tijdens jeugdinterland nu ook prestatie van wereldniveau op sprint Van onze speciale verslaggever UTRECHT Anke Rijnders is precies op tijd weer in topvorm. Nog geen week voor het begin van de voor de Olympische selectie beslissende winterkampioenschappen hutselde de ranke Amersfoort- se zwemster de rangschiking van de internationale lijsten weer zö hevig door eikaar, dat zelfs de heersende Australiërs en Amerikanen van de door haar geproduceerde tijden zullen opkijken. Haar 58.8 seconde op de 100 meter met name is van absolute wereldklasse, en zou in een 'officieel bad van 50 meter de op één na beste tijd ter wereld betekenen. Anke Rijnders zorgde de afgelopen dagen tijdens de door de Nederlandse ploeg glansrijk gewonnen zevenlan- den-jeugdwedstrijden in het Utrechtse bad Den Hommel voor een onderlij ning van het prestatie-niveau, waarop zij zich vorige week in Eindhoven presenteerde. Toen zwom zij in het toernooi om de Bristol-beker een tijd van internationale allure op de 200 meter vrije slag. Tn Utrecht zette ze naast een formidabele sprint óók nog een fraaie 1 04.4 op de 100 meter vlinderslag neer. Nog geen maand gelden vroegen som mige insiders in de zwemwereld zich bezorgd af waar Anke Rijnders nu genlljk bleef. In Bremen bijvoor beeld. de eerste grote confrontatie van het jaar, zorgde bijna de gehele Nederlandse afvaardiging onder aan voering van Hansje Bunschoten voor een serie opmerkelijke resultaten An ke Rijnders echter was afwezig. Ze klom een week later, in Londen tegen de Amerikanen, voor het eerst weer op de internationale startblokken. Een veertien dagen geleden nog. tij dens dc jeugdconfrontatie tussen Oost-Duitsland en Nederland in Dres den bleef zij op haar specialiteiten buiten de schijnwerpers. Alleen op de voor haar als bijnummer tellende 400 meter, manifesteerde ze zich op het verwachte niveau. ONTSPANNEN Volkomen ontspannen, maar geladen van zelfvertrouwen, raasde ze nu in Utrecht naar een Nederlands record op de sprint. In het snelle 25-meter- bad raasde ze naar 58.8 seconde. Al leen het Australische zwemwondertje Shane Gould is totnutoe op dit num mer sneller gebleken. Natuurlijk ver eist deze prestatie, zeker in deze fase van het seizoen, een scherpe relativa- tie Want vooral Anke Rijnders profi teert door haar perfecte techniek gre tig van de extra keerpunten (en afzet ten) die in een 25-meterbad gemaakt moeten worden. Maar de topprestatie paste wèl in de door haar trainer, Wout Gerritse. zorgvuldig geprogram meerde opbouw. Gerritse, enthousiast'. 'Een paar weken geleden hebben we het toevallig nog eens nagekeken. In de afgelopen drie jaar heeft Anke al haar 's winters 'in een 25 meterbad gemaakte tijden 's zomers in een 50- meterbad herhaald en zelfs verbeterd. Zonder uitzondering. Als het allemaal zo doorgaat, dan krijg je waanzinnige tijden'. ESTAFETTE Anke Rijnders zwom vorig jaar no vember in Den Haag op de sprint voor het laatst onder de één minuut. Toen een prestatie, die tot superlatie ven dwone. Voor de komende strijd om de wintertitels zullen zeker drie zwemsters (ook Enith Brigitha en Hansje Bunschoten) deze barrière moeten doorbreken. Trainingscoördi nator Nico van Dam: 'Ik dreig gelijk te krijgen. Wie dit weekeind winter kampioen wil worden, zal een tijd van rond de 50 seconden moeten zwem men'. Door deze verheugende ontwikkeling op de sprint behoort Nederland nu al tot .de serieuze kandidaten voor een Olvmpische medaille op de vrije slag estafette. In feite is alleen de vierde plaats in dit team nog open. Annette Segaar (15) heeft zich in Utrecht verrassend als kandidate voor die po sitie aangekondigd. De plotseling ook op de vrije slag naar hogere regionen doorgestoten wisselslag-specialiste rea liseerde zondag in de estafette een tijd van 60.9 seconde en hielp daar mee een nieuw Nederlands record (4.01.5) componeren. Annette Segaar is vorig jaar, direct na de Nederland se kampioenschappen, van De IJssel in Deventer naar het Bredase Surea overgestapt en door deze verhuizing noodgedwongen trainerwisseling heeft blijkbaar positief gewerkt. WISSELSLAG De evenaring van het scherpe Neder lands record (1.04.4) op de 100 meter vlinderslag, dat Ada Kok in 1965 in Zwolle vestigde, kwam ook voor Anke Rijnders zelf als een opmerkelijke verrassing. De vedette van AZPC on derhoudt dit nummer tijdens de trai ning vooral in verband met de 'it- zichten die de wisselslag-estafette straks in München op een goede klas sering kan hebben. "Vout Gerritse 'Door een slepende schouder-blessure is de ontwikkeling op deze afstand niet zo vlot gegaan. Vooral op de vlinderslag heeft Anker deze winter vrij veel last van haar schouder ge had. We konden ons in dit Olympisch jaar niet veroorloven om gewoon veertien dagen te stoppen. Daarom heeft de genezing van die blessure langer geduurd dan in feite nodig was'. De trainings-opbouw van het hechte duo Rijnders-Gerritse wijkt nauwe lijks af van die van vorig jaar. Gerrit se: 'We hebben misschien iets meer getraind. De opzet was om regelmatig twee keer per dag te trainen. We moeten drie keer per week naar het overdekte 50-meterbad in Bussum, maar dat geeft nu nog enkele ruimte problemen. De baddirectie geeft alle medewerking en de zwembond is in geschakeld dus heb ik goede hoop, dat dit probleem zo snel mogelijk opge lost wordt. Als ze deze trainingslijn echter niet volledig door kan zetten, dan komen er brokken'. De brokken zijn door de Nederlandse zwemploeg voorlopig kennelijk ver weg geschoven. Want terwijl in vroe gere jaren alle kandidaten een week voor de winterkampioenschap pen zich opmerkelijk stil hielden, werden de afgelopen dagen opnieuw vijf Nederlandse records gebroken. Jo- zien Elzerman duwde de toptijd van Marjan Vermaat op de 100 meter rugslag weg (1.06.4 nu) en legde daar naast de basis voor een record op de 4x100 meter wisselslag-estafette. Met snelle medewerking van Erna Baal huis (een fraaie 1.17.3 op de school slag), Anke Rijnders en Hansje Bun schoten (58.9 op de vrije slag) werd er een tijd van 4.27.3 gerealiseerd Het oude record was pas enkele we ken oud. Hoe sterk de zwemploeg in de top groeit blijkt wel uit het feit. dat toen vier andere zwemsters het record vestigden. De Nederlandse jeugdploeg is nu ver uit de sterkste van West-Europa. Het puntenverschil in vergelijking met eenzelfde zevenlandenwedstrijd in Keulen, vorig jaar, geeft een duidelij ke indicatie, dat ook de jongens ter rein beginnen te winnen. Want het waren dit keer niet alleen Hansje Bunschoten, Anke Rijnders en Jozien Elzerman, de 'gevestigde' namen, die de aandacht naar zich toe trokken. Begeleider Jo Schreurs: 'In Dresden hebben we onlangs kunnen constate ren waar we met deze jeugdploeg precies stonden. Nu is duidelijk ge worden, dat we met onze jongens- ploeg in West-Europa mee kunnen komen. En dat is winst. Alleen komt nu de vraag, hoe deze jongens zich in de komende jaren gaan ontwikkelen. Gelukkig blijft deze gehele ploeg overal zeer realistisch tegenover staan'. GERRIT DEN AMBTMAN Cijfers van jeugdinterland MEISJES 100 meter vrije slag: 1. Anke Rijnders 'Ned) 58.83 (nieuw Ned record) 2. Hansje Bunscho ten (Ned) 59.74; 3. Barbara Schwartzfeldt (Wdld) 1.01.50. 400 meter vrije slag: 1 Hansje Bunschoten (Ned) 4.26.35; 2. Astrid Verver (Ned) 4 38 26; 3. Barbara Schwarzfeldt (W Did) 4 44.48; 100 meter rugslag: 1. Joslen Elzer man (Ned) 1.07.41; 2. Annegrct Kober (Wdld) 1.08.61; 3. Dominique Amians (Fra) L. 10.04; 4. Marjo van de Bree (Ned) 1 in 38.200 meter schoolslag: 1. Patricia Sle- wert (Wdld) 2.44.97; 2. Wilma Boon (Ned) 2 48 19 (nieuw Nederlands aspirantenrecord) 3 Beatrice MottouUe (Belg) 2 49.13; 5. Astrid Alberts (Ned) 2.50.84. 100 meter vlinderslag: 1. Anke Rijnders (Ned) 1.04.44 (evenaring Nederlands record en nieuw Ne derlands adspli inlenrecord) 2 Donatella Talpo (1TA) 1.08.49; 3. Karin Kok (Ned) 1,08.58; 200 meier wisselslag: 1. Hansje Bunschoten (Ned 2.28.43 (niguw Nederlands adsplrantenrecord), 2. Josien Elzerman Ned) 2.28.53: 3. Nleves Panadell (Spa) en Alessandra Comelli (Ita) 2.33.65. Bulten mededinging: Annette Segaar (Ned) 2 32.20. 4 x lui) meter vrije slag estafette: 1. Nederland (Josien Elzerman 62.5 sec. Annet te Segaar 60 9 sec. Anke Rijnders 59.6 sec. Hansje Bunschoten 59.5 sec) 4.01.48; Nieuw Nederlands senioren en asptrantenrecord. 2. Italic 4.12.94; 3. West Duitsland 4.13.62. 4 x 100 nieter wisselslag estafette: 1. Nederland (Josien Elzerman, Erna Baaihuis, Anke Rijn ders en Hansje Bunschoten) 4.27.3, 2. West- Duitsland 4.39 94: 3 Zweden 4.43.06). JONGENS 100 nieter vrije slag: 1. Pierre Caland (Fra) 54.68: 2. Marcello Guarducci (Ita) 55.46: 3. Jan Ekman (Zwe) 55.99; 7. Leo Uarkensteijn (Ned) 57.60, 12. Mark Eligh (Ned) 59 65. 400 meier vrije slag: 1. Rene van der Kuil (Ned) 4.14.64; 2. Inge Andcrsson (Zwe) 4.18.79; 3. Magnus Ekner (Zwe) 4.23.12; 4. Eddle de Wit (Ned) 4.25.39 800 meter vrtje slag: 1. Inge Andersson (Zwe) 8.42.44: 2. Rene van der Kuil (Ned) 8.45.63 (nieuw Nederlands adsplrantenrecord). 3. Magnus Ekner (Zwe) 9 02 12- 7 Eddle dc Wit (Ned) 9 11.35. 200 meter rugslag: 1. Inge Andersson (Zwe) 2.15.73; 2. Lapo Cianchl (Ita) 2.16.85: 3. Gucnther Neubert (WDld) 2.18.25; 9. Jan Walle Nauta (Ned) 2.21.80; 11. Frits Jan Edelijn (Ned) 2.23.34.200 meter schoolslag: 1. Robin Woutering (Ned) 2.33.94; 2. Rudy Vingerhouts (Belg) 2.34.16; 3. Gerald Wac kert (Wdld) 2.34.53: 11. Jelle de Vries (Ned) 2.41.93: 200 meter vlinderslag: 1. Christian Calabulg (Fra) 2.16.99, 2 Rudi Pijper (Ned) 2.17.19; 3. Cesare Butini (Ita) 2.18.54; 8. Viktor Nihot (Ned) 2.21.48; 200 meter wis selslag: 1. Chrislan Calabuig (Fra) 2.17.88; 2. Rudl Pijper (Ned) 2.20.50; 3. Jan Ekman (Zwe) 2.21.06; 9. Frank van Haaien (Ned) 2.25.10 4x 200 meter vrije slag estafette: 1. Frankrijk (Pierre Caland. Patrick Cachoulet. Jean Noel Revnaud Christian Calabuig) 8.17.37; 2. Zweden 8.19.26; 3. West Duitsland 8.21.26; 4. Nederland (Mark Eligh, Andre in 't Veld, Eddie de Wit en Rene van der Kuil). 8.29.09. 4x100 meter wisselslag: 1. Frankrijk (Meslier, Gay. Calabuig en Caland) 4.11.09; 2. Italië 4.13.17; 3. Nederland (Edelijn. Woute ring. Pijper, en van der Kuil) 4.14.10, Nieuw Nederlands adsplrantenrecord. Eindstand: 1. Nederland 336 punten 2. Zwe den 267. 3 West-Dultsland 260. 4. Frankrijk 253. 5. Italië, 233, 5. 6. Spanje 136.5, 7. Belgie 111.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 12