Grote uitdaging voor mij te werken aan beleid in één enkele onderneming w I H. W. ter Schegget directeur VPRO Vrijwilligers uit zeven landen naar Jamaica Arts bepleit recht op herkeuring bij sollicitatie Abortuswet levert arts uit aan rechtsapparaat Amerikaanse 'model'-gevangenen Lachmacht Japie de geestigste Rijn heeft te lage stand voor cruises Canadese films in filmmuseum Filmbeeldjes personalia Hartactie zou 2,5 miljoen hebben gederfd Smokkelaars gepakt TROUW/KWARTET ZATERDAG 1 APRIL 1972 ii Mr. A. van den Bos derde adjunct-directeur NCRV Van onze radio- en Lv-redactie HILVERSUM Mr. drs. A. W. W. van den Bos uit Voorschoten is benoemd tot adjunct-direc teur algemene zaken bij de NCRV. Als zodanig wordt hij een van de drie adjunct-directeuren die de NCRV straks zal hebben. 'Nee, ik ben niet benoemd in de plaats van directeur mr. A. H. van de Veen, die pas afscheid van de NCRV heeft genomen, maar als adjunct-di recteur algemene zaken,' zegt de heer Van den Bos. 'Mijn taak zal voorna melijk liggen in het sociaal, het alge meen en een stuk financieel beleid. Op dat gebied vind ik aanknopings punten met de functie welke ik op het ogenblik nog heb.' De heer Van den Bosch is sinds 1959 secretaris van het Nederlands Christe lijk Werkgeversverbod (NCW), waar hij speciaal belast is met vraagstuk- ken op het gebied van arbeidsrecht, vennootschapsrecht, medezeggenschap, scholing en vorming alsmede beroeps- onderwijs. Hij is lid van diverse commissies van I de SER, de Stichting van de Arbeid 1 en het Convent van Christelijk Socia le Organisaties geweest. 'Al deze func ties hangen sainen met mijn positie in het Werkgeversverbond en daarom zal ik ze ook alle verlaten', zegt mr. i Van den Bos, 'ik kan het 't beste zo uitdrukken: tot nu toe ben ik werk zaam op macro-sociaal terrein, en daarom is het voor mij een grote uitdaging deel te gaan nemen aan het micro-beleid in één enkele onderne ming. Waarmee ik zeker niet wil zeggen, dat ik dé NCRV op zichzelf een micro-onderneming acht. Het is waar, dat vele banden mij binden aan het werkgeversverbond, waar ik der tien jaar met heel veel plezier heb gewerkt, maar ik ga toch met enthou siasme mijn taak bij de NC-RV begin nen. Dat wordt echter, al naar gelang het inwerken van mijn opvolger, wel 1 juli of 1 augustus'. 'Ik ben niet alleen geïnteresseerd in het bedrijfsbeleid, maar ook in de Mr. A. van den Bos programmering. Ik vind de omroep een belangrijk medium. Ik houd heel veel van radio en ik zou graag wat meer tijd krijgen om ook regelmatig te kunnen televisie-kijken. Van de NCRV weet ik al het een en ander af, omdat ik anderhalf jaar geleden heb mogen meewerken in de commissie tot vorming van een ondernemings raad voor deze omroep. Toen heb ik de meest prettige contacten gelegd en de omroep begon steeds aantrekkelij ker voor mij te worden'. Mr. Van den Bos is gereformeerd en lid van de ARP. Hij is geboortig uit Oude Wetering en nu 37 jaar oud. Enkele modelgevangenen uit de gevangenis van Trenton in de Amerikaanse staat New Jersey hebben een modeshow opgevoerd voor het gevangenispersoneel. De 15 deelnemers hadden in de gevangenis leren naaien en toonden hun eigen creaties. Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Volgens de tevoren vastgestelde inspraakprocedure is in nauw overleg tussen bestuur en bedrijf de heer H. W. ter Schegget uit Deventer benoemd tot directeur van de VPRO. Aange zien de heer Ter Schegget thans nog als leider van het 'know-how- department' van een groot chemisch bedrijf werkt, zal zijn benoe ming met 1 augustus ingaan. 'Ik heb veel belangstelling voor de omroep als belangrijk communicatie middelzegt de heer Ter Schegget. 'Op de n duur geeft het werken in de industrie toch een bepaald onbevredi gend gevoel. Natuurlijk kan men op creatieve wijze zijn leven wijden aan de chemie, maar als je geïnteresseerd bent in sociale ontwikkeling, cultuur en politiek, wil je op den duur wel graag eens iets anders. Ik ben blij met mijn benoeming, maar ik zal mij terdege moeten inwerken. Natuurlijk is een bedrijf een bedrijf, er wordt altijd iets geproduceerd, maar industrie en omroep hebben wel een totaal verschillende instelling. Ze ker gaat mijn belangstelling niet al leen uit naar het bedrijf, maar ook naar de programma's van de VPRO. OMWENTELING Ik ben sinds 1955 lid van de VPRO en heb met vreugde de omwenteling in het beleid gezien. Uiteraard heb ik wel enkele eigen ideeën, maar die zullen bepaald niet zo dadelijk een stempel drukken op mijn werk. De VPRO is een gedemocratiseerd be drijf; wij moeten dus met enkele honderden personen echt samenwer ken. En ik maak me geen illusies, dat mijn inzichten plotseling duidelijk te voorschijn zullen komen. Ja, ik ga met plezier aan mijn nieuwe taak beginnen en ik zal daarvoor ook naar het Gooi verhuizen.' De heer Ter Schegget is een broer van ds. Ter Schegget van 'De Horst', die bestuurslid is van de VPRO. Hij werd in 1925 in Amsterdam geboren en maakte na de HBS een suikerche- rnische opleiding, later aangevuld met studie bedrijfseconomie. In de chemi sche industrie begon hij als fabricage- chef en werd daarna staflid van een ontwikkelingsgroep van chemici. Ook werd hij betrokken bij de ontwikke ling van het brengen van nieuwe produktie-eenheden in het buitenland. In zijn schaarse vrije tijd heeft hij zich veel beziggehouden met het poli tieke en geestelijke leven. Hij is ge trouwd en heeft een gezin met zes kinderen in de leeftijd van 4 tot 18 jaar. getrouwd en vader van een ruim tweejarige zoon. Het eerste deel zijn studie, HBS en bedrijfseconomie, vol tooide hij in Rotterdam, daarna stu deerde hij rechten in Amsterdam aan de VU. Hij heeft tijd gevonden voor een zeer groot aantal publikaties, wel ke in brede kring aandacht hebben getrokken. In de laatste tijd schreef hij o.m. een 'Handboek voor onderne mingsraadsleden'. behandelde hij in geschrift 'De verplichtingen van de werkgever' en het onderwerp 'Demo cratisering en efficiëntie'. Onwetend 'Na mijn commissiewerk voor de NCRV ben ik via die eerste contacten er nog dikwijls terug geweest, maar dat geheel onwetend van de conse quenties welke daaruit zouden volgen Toen er een derde adjunct-directeur •werd gevraagd, heb ik graag mee aangemeld'. Hoewel mr. Van den Bos zich in Het Gooi denkt te vestigen en hij de algemene beleidszaken zich zal zien toegewezen, ligt het niet in de bedoe ling van de NCRV hem meteen ook naar de diverse NOS-instanties af te vaardigen. Deze vertegenwoordiging blijft toevertrouwd aan adjunct-direc teur Televisie Peter Koen, die hier voor onlangs werd benoemd. Het is niet onmogelijk, aldus deelde ons de secretaris van de NCRV de heer G. A. Ivieft mede. dat de NCRV op den duur zal kiezen voor een samenge steld directorium, waarin genoemde heren samen met adjunct-directeur Radio, M. Geerink Bakker, en direc tie-secretaris mr. A. Duyser zullen fungeren. Na hippies, beatniks en Jesus people heeft Amerika zijn zoveelste modebewe ging: de kracht van de lach, oftewel smile power. Een aanhangster van de lachkracht toont haar witte tanden tezamen met de bijbehorende badge. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Elf vrijwilligers uit zeven verschillende landen zullen op 8 april van Schiphol naar Jamaica vertrekken om twee jaar te werken in Jamaicaanse jeugdkampen, waar 1500 werkloze jongeren van 15 tot 19 jaar een algemene vorming en technische op leiding krijgen. De vrijwilligers (gemiddelde leeftijd 26 jaar) worden uitgezonden door de Verenigde Naties en maken deel uit van het Internationaal Vrijwilligers corps van de VN. Momenteel krijgen ze een vier weken durende opleiding voor hun ontwikkelingswerk van de Stichting Nederlandse Vrijwilligers in Amsterdam. Het project, dat voorlo pig tot augustus 1973 loopt, wordt gefinancierd door het ontwikkelings programma van VN, Unicef en de Jamaicaanse .regering. COÖRDINATIE Het is voor de eerste keer, dat een nternationaal vrijwilligerskorps in Nederland wordt opgeleid. De stich ting Nederlandse vrijwilligers heeft van de VN hiertoe het verzoek gekre gen. De opleiding geschiedt in samen werking met het Koninklijk Instituut voor de Tropen. Een internationaal vrijwilligerskorps past in het kader van de internationale ontwikkelings strategie 1970-1980, waarbij sprake is van een gecoördineerde aanpak van de ontwikkelingssamenwerking.' Op 7 december 1970 werd met overweldigen de meerderheid een oorspronkelijk door Iran daartoe ingediend voorstel aangenomen Het is voor de derde keer, dat een dergelijk korps door de VN wordt uitgezonden. Eerder waren er projecten in Iran en Jemen. Nu is dan 'Jam 17' aan de beurt, zoals het project op Jamaica wordt aange duid. De jongens, voor wie het is bedoeld, zijn oorspronkelijk afkomstig van het platteland en proberen ge dwongen door de agrarische overbe volking, een baan te vinden m de stedelijke centra. Omdat echter in Jamaica het onderwijs nog erg be perkt is veertig procent van de jongeren geniet geen enkele vorm van onderwijs zijn de meesten volledig ongeschoold voor werk buiten de landbouw. Het is dan ook onvermijdelijk, dat ze de groeiende massa van werklozen gaan versterken, als er niets gebeurt. Een punt is verder nog, dat er bij de jonge industrie in Jamaica een vraag naar geschoolde arbeidskrachten Is. AMSTERDAM De televisie-reclame spot waarin Japie zegt dank zij King Corn 'groter gegroeid' te zijn, was volgens het Nationaal 1 april genoot schap de geestigste die in 1971 is uitgezonden. Voor deze spot zal het Amsterdamse reclamebureau Kirch- ner, Vettewinkel, Van Hees Part ners vanavond in Zandvoort worden beloond met de reclame-Joeres, die dit jaar voor het eerst wordt uitgereikt. De loeres zal in ontvangst worden genomen door copywriter Jim Prins, adjunct-directeur van het reclamebu reau, de geestelijke vader van Jauie. Sebo-Jan Woldringh, die Japie in de spot gestalte geeft, zal daarbij aanwe zig zijn. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De waterstand in de Rijn is te laag om Rijncruises te kunnen uitvoeren De regenval van de laatste dagen heeft alleen een gunsti ge invloed gehad op de benedenloop van de rivier, maar hogerop heeft de rivier onoverkomelijke hindernis sen. Een Zuthphense rederij die op tweede paasdag een cruise naar Bazel wilde ondernemen, heeft haar vaar- plan in allerijl moeten wijzigen. Een Rotterdamse rederij heeft haar eerste cruise uitgesteld tot 21 april. De regenval heeft ook nog geen einde gemaakt aan het hoge zoutgehalte van het Rotterdamse drinkwater, dat giste ren alijd nog boven de smaakgrens van 500 mg was. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM 'Hoewel de opvattingen van de keurende arts nooit te vermijden zijn, dient er een recht op (her) keuring te bestaan. Temeer lijkt dit noodzakelijk, indien bij de keuring de psychische gesteldheid in het geding is. Deze conclusie trekt de arts F. A. Bol in Medisch Contact, het officieel orgaan van de Nederlandse konink lijke maatschappij tot bevordering van de geneeskunst. uit te zien. Bovendien vonden wij het niet erg de status van 'bijstandstrek- kende' te hebben. Wij vragen ons wel af, hoeveel mensen het slechter is vergaan na een afkeuring', zo beslui ten zij hun relaas. In Medisch Contact wordt geconclu deerd dat het dringend gewenst lijkt dat degeen, die zich aan een aanstel lingskeuring moet onderwerpen een wettelijk geregeld recht op beroep bezit. De heer Bol schrijft zijn commentaar naar aanleiding van de moeilijkheden die twee maatschappelijke werksters onden-onden bij de keuring voor een aanstelling in pen gemeentebetrek king. De sollicitanten werden on danks gunstige psychologische onder zoekingen voor en tijdens hun oplei ding aan de sociale academie afge keurd wegens een 'neurotische karak terstructuur'. In Medisch Contact vertellen de maat schappelijke werksters dat zij tijdens de keuring hebben toegegeven wel eens hasjiesj te roken. Later merkte de keuringsarts op dat het hasjiesj- gebruik geen invloed had op de af keuring. Maar hij vond wel dat er grote kans bestond dat de sollicitan ten met hun karakter in een 'poel van verslaafden en geslachtszieken' zouden raken. NEUROTISCH De conclusie dat beide sollicitanten een neurotische karakterstructuur zouden hebben, baseerde de arts op een na het lichamelijk onderzoek ingevulde vragenlijst. (De zgn. Amsterdamse Biografische Vragen lijst). De maatschappelijke werksters bestreden later bijgevallen door de sociale academie en door een aantal psychologen dat de cpnclusie 'neu rotische karakterstructuur' alleen kan worden gebaseerd op een dergelijke vragenlijst. Na een herkeuring wer den de maatschappelijke werksters alsnog goedgekeurd en aangenomen. Dat de herkeuring positief uitviel is volgens het tweetal waarschijnlijk te danken aan de bevoorrechte positie waarin zij zich bevonden. 'Wij hadden een academie achter ons staan. Verder konden wij ons de luxe van een herkeuring permitteren; wij hadden geen gezin te onderhouden en hoef den niet direct naar een andere baan Het filmmuseum te Amsterdam vertoont de eerstvolgende weken Canadese films. Wie aan Cana dese films denkt, denkt aan Nor man McLaren (en verscheidene van zijn korte filmpjes kunt u in het filmmuseum zien of terug zien), doch het accent ligt dit maal op de Franstalige regis seurs, de 'Quebecois', die worste len met een minderheids- en dis criminatieprobleem. Het gehele programma heet dan ook Le cinéma canadien montre ses dents, oftewel De Canadese film laat zijn tanden zien. Dat wil nu ook weer niet zeggen dat alle regisseurs worstelen met de al dan niet te verwerven zelfstandigheid, A tout prendre' van Claude Justra is 'een liefdesgeschiede nis vol tedere herinneringen met de smaak van as' en in 'Question de Vie' van André Théberge wordt weliswaar een sociaal probleem gesteld, maar dat is zeker niet specifiek Frans- Canadees. Een jong vrouwtje, alleen gelaten met drie kinderen, verdrinkt in fabriekswerk en huishouden, kan er niet meer tegenop en komt in een zenuwinrichting terecht. In Le Chat dans le sac van Gilles Groulx en Les voitures d'eau van Pierre Perrault komt de politiek wel aan de orde. In de eersee film houden een jongen en een meisje, hij Frans-Canadees, zij Engels-Joods, lange gesprekken en monologen, waarin zij met zichzelf en elkaar in het reine pogen te komen. Het mag niet lukken, zij groeien steeds verder van elkaar af, de jongen trekt zich terug op het platteland om te weten te komen hoe ver zijn revo lutionair-nationalistische instelling nu eigenlijk gaat. Het Canadese land schap speelt er een overtuigende rol in en het is wel eens interessant om geconfronteerd te worden met proble men waar we ons nu niet bepaald dagelijks mee bezighouden, maar 't blijft allemaal wel erg in het vage. W. Wielek-Berg Amsterdam-Filmmuseum, 5, 6, 12 en 13 april. 'Ariadne auf Naxos' van Ned. Operastichting AMSTERDAM Een nieuwe ensce nering van de opera 'Aradne auf Naxos', muziek van Richard Strauss op teksten van Hugo von Hofmans- thal, zal op vrijdag 14 april door de Nederlandse Operastichting voor het eerst worden opgevoerd in de Amster damse 'Stadsschouwburg. De regie heeft Lofti Mansouri en de muzikale leiding is in handen van de Engelse dirigent Kenneth Montgomery. Het otwerp is van Erich Kondrak. De titelrol zal beurtelings worden gezongen door de sopranen Janis Mar tin en Eva Illes, de rol van Zerbinet- te door Ursula Koszut en Hildegard Uhrmacher en in de rol van de Kom- ponist wisselen Cora Canne Meijer en Charlotte Berthold elkaar af. Er zijn voorstellingen in Amsterdam, Srhe- veningen, Rotterdam en Eindhoven. En dan og. Op vrijdag 21 april om 8 uur zal de sopraan Marianne Blok Prijs van Uitnemendheid. 23 februari een concert geven in de Bachzaal van het Amsterdamsch Conservatorium: aan de vleugel begeleid door Simon C. Jansen zingt zij dan liederen en aria's van o.a. Purcell. Turina, R. Stauss, Wolf-Ferrari en Donizetti. De jaarlijkse zomertentooiistelling in het historische raadhui6.van Bols- ward zal dit jaar gewijd zijn aan de tien jaar geleden gestorven Friese schilder Cor Reisma, over wie de openingsdatum van de tentoonstelling 22 juni bij de Fryske Academie ook een boek zal verschijnen. In het Museum Willet-Holthuysen. Herengracht 605, Amsterdam, zal tot 29 mei een tentoonstelling worden gehouden van Japans export-porselein uit de 17e en 18e eeuw onder de titel 'De Japanse porseleinkast'. Lord Arthur Rank, de meel- en broodfabrikant, die reeksen bioscopen bezat en een Britse filmindustrie op bouwde, die Hollywood zou moeten evenaren, wat niet gelukt, is op 83- jarige leeftijd in Winchester overle den. Minister P. J. Engels van C R M. bezocht dinsdag de Bioscoopbond, het City-concern, filver huur kantoren No va en Nederland, Cinetone, Filmaca demie en Filmmuseum om zich, in een dag, van alles op de hoogte te stellen. Michel Boisrond gaat Klein Duimp je verfilmen, naar het sprookje van Perrault, dat door Mar:el Julian wel met het een en ander zal worden aangevuld. Jean-Pierre Melville wil La Condi tion Humaine, de beroemde roman van André Malraux verfilmen, maar de moeilijkheid is nog, dat dat in China, Shanghai, moet gebeuren. Ondine, nieuwe Nederlandse speelfilm AMSTERDAM Tolis Panagopuolos, schilder, dekor- en kostuumontwerper maakte, in Utrecht, Wijk bij Duurste de, Vreeswijk en IJsselstein opnamen voor zijn film Ondine, gebaseerd op een Duitse vertelling van Friedrich de la Motte Fouque, over de nimf Ondine. die het water verlaat voor een avonturier en daardoor gewoon mens, zonder bovennatuurlijke vermo gen, wordt. De hoofdrollen worden gespeeld door Gerda Later, Joop Heij- ers en Jan Scholte, die eigenlijk stu denten zijn. Stu di opgericht AMSTERDAM Multifilm (Hilver sum), Polytel Film (Amsterdam) en Toonders Studio's (Nederhorst den Berg) hebben, in samenwerking met Geesink Filmproduktie en Polyvisie, de vennootschap Stu:di opgericht voor het maken van audiovisuele didakti- sche programma's op film (kleur, zwart-wit) alle formaten, videoptape, dia's en geluidsbanden. Door de sa menwerking kan er beschikt worden over tientallen regisseurs, scenario schrijvers, animators, tekenaars, pop- penfilmers, cameramensen, productie leiders, fotografen, geluidstechnici, en over verschillende studio's en appara tuur. Op de Nationale Onderwijs Ten toonstelling, van 5 tot 12 april in de Jaarbeurs te Utrecht, zal Stu:di werk presenteren. Bert Kroon en Guido de Clerek vormen de direcie van Stu:di. Prinses Irene Prinsossen Prinses Irene, die nu bijna twee weken in het Sint Rad- boud-ziekenhuis in Nijmegen ligt, is aan de beterende hand. Haar toestand wordt beter en verwacht wordt dat zij binnen een week het ziekenhuis zal mogen verlaten. Ook prinses Margriet zal de paasdagen nog in het ziekenhuis moeten Blijven. Zij zal direct na Pasen naar Het Loo kunnen terugkeren, verwacht men. Benoemingen Aan de TH Twente is benoemd tot gewoon hoogleraar in de materiaalkunde dr. ir. C. A. Ver braak; tot gewoon leraar in de tribolo- gie ir. R. Bosma. Aan de RU te Leiden is benoemd tot gewoon hoogleraar in de submicroscopische cytologie dr. W. Th. Daems. Toerisme Het Tweede Kamerlid drs. L. M. J. van Son is benoemd tot voorzitter van het college van com missarissen van het Nationaal Bureau voor Toerisme. Mr. Van Son. van 1966- 1971 staatssecretaris van economische zaken, volvt mr. H. Vlug op, die om gezondheidsredenen moest bedanken. Tot lid van het college is benoemd drs. F. J. Nijsten uit Heerlen. Van een onzer verslaggevers OOSTERHOUT Het hart reddings fonds van de stichting 'Nationale Hart actie' heeft als gevolg van de 'anti activiteiten' van de Nederlandse Hart stichting in een jaar tijd ruim 2,5 min gulden minder ontvangen. Dit heeft de directeur van de Nationale Hartactie, de heer J. A. van der Putten uit Oosterhout gezegd naar aanleiding van de waarschuwing van de Nederlandse hartstichting voor de actie van zijn stichting. Van een onzer verslaggevers ZEVENAAR De centrale douane dienst heeft twee inwoners van Zeve naar aangehouden die een partij van 30.000 sigaretten vervoerden. Volgens de douane trachtten de smokkelaars gebuik te maken var de paasdrukte om de partij sigaretten onopgemerkt over de grens te krijgen. Artikel in Medisch Contact: UTRECHT Nadat hoofdredacteur Bol van Medisch Contact vorige week al zijn gramschap had uitgestort over het 'Ontwerp van wet inzake afbreking van zwangerschap', deed mr. F. E. Frenkel dat gisteren in hetzelfde tijdschrift nog eens dunnetjes over. De voorgestelde wet komt er in feite op neer dat de beoordeling of een zwangerschap moet worden afgebro ken. geheel aan de artsen wordt ont trokken. meent de jurist. Weliswaar staat in de Memorie van toelichting dat welbewust is afgezien van opsom ming in de wet van argumenten die tot wettige abortus mogen doen be sluiten, maar langs een achterdeur van dezelfde wet gebeurt dat toch. Bij het verplichte overleg met ten minste twee anderen (dat op straffe van 4'/£ jaar gevangenis aan een abor tus vooraf moet gaan) moet volgens artikel 2 worden nagegaan of het wel zijn van de vrouw in ernstige mate wordt bedreigd bij achterwege blijven van de behandeling. Het belang van de vrouw moet daarna worden afge wogen tegen het belang van de be scherming van het leven van haar ongeboren vrucht. De details van dat overleg moeten worden vastgelegd, en de Memorie van toelichting legt uit dat dat mede dient ter verschaffing van bewijsmate riaal bij strafrechtelijke vervolging. Voor de toetsing van zijn argumenten is de arts dus met handen en voeten aar. het strafrechtsapparaat uitgele verd. concludeert mr. Frankel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11