'Mentale instelling niet best' I Jimmy Hagan vergelijkt niet 'Verbod Grand Prix versnelt ondergang Zandvoorts circuit' Dé Stoop pleit voor 'ontwikkelingshulp' Cras over cifgang Nederlandse saaihand ha/ploeg in voor-Olympisch toernooi: n Vereniging van topsporters nog niet van de grond -ïerd Müller Blijft bij 3payern München Zuidema behoudt eerste plaats Tennisters in de derde ronde Schorsingen voor negen spelers TROUW/KWARTET VRIJDAG 31 MAART 1972 SPOKT I» Van onze speciale verslaggever ARNHEM Begin april moet de bondsvergadering beslissen over de toekomst van het Nederlandse handbal. Waarschijnlijk wordt dat een emotionele bijeenkomst want na de afgang van de herenploeg tijdens het kwalificatietoernooi voor de Olympische Spelen, dat in Spanje werd gehouden, zijn er heel wat vragen gerezen bij de be- jstuurders van de districten. Zij zullen ongetwijfeld met de volgende l opmerkingen komen: moet er weer, net als Jaroslav Mraz, een full time trainer komen? Moet het Handbalverbond opnieuw zoveel geld stoppen in de top? - Van een onzer verslaggevers UTRECHT De veeniging van tóp- Kiters is tijdelijk weer in de kast ilegd. Het was de bedoeling dat die ireniging, een uitvloeisel van het imité topsport, waarvoor zich op pa- reeds een honderd topsporters aangemeld, gisteravnd in tot leven zou komen. De 3C: Ipkomst was echter dermate gering 3—[slechts een tiental topsporters was {^"jamvczig), dat werd besloten de zaak 'öt kort voor of na de Olympische in München te laten rusten. is nu een werkgroep geformeerd, 2A:|ie gaat onderzoeken wat de mogelij k- '°P-leden van een dergelijke pressiegroep rgièij". en welke werkwijze moet worden >ys,|evolgd. sv-h de vereniging willen de initiatief- de topsporters die volgens Steinhauser 'volkomen afhanke- A1.ljke en onmondige figuren zijn waar- Pa-jver de bonden kunnen beschikken', »ys,no bi liseren. Dat ze wèl willen, getui- ^;e de aanmeldingen, maar het toch artapten afweten, getuige de vergadering portan gisteravond, verklaarde Steinhau- er met: 'Juist omdat de topsporter is van de al dan niet pdenkelijke inzichten van de be- maakt dat ze hun mond buden. Na München komen ze weer. limieten bijvoorbeeld die de atle- art-iekunie heeft gesteld, hebben alle ixl.nimo uitgeblust; in het algemeen dat het uiten van grieven m periode een negatief effect vo,^ft'. JUNCHEN (ANP) Gerd Müller omt niet naar Feyenoord. De top- »rer in het toernooi om het wereld- ipioenschap voetbal 1970 in Me.xi- heeft gisteren een contract met ai lange looptijd gesloten met zijn (reniging Bayern München. De Duit- spitsspeler verlengde het contract 30 juni 1975. EU WARDEN Coen Zuidema eft zijn leidende positie in de strijd het Nederlands schaakkampioen- hap met succes verdedigd te|en Ins Böhm. Zuidema boekte de volle nst en staat met 3 punt uit 4 par en alleen op kop. ferde ronde: LangewegVan der irg 10, BöhmZuidema 01, Har- :h—T. Timman y2y2, Enklaar poll y2, ReeVan Dop afg., JijpersJ. Timman afg. ind: 1. Zuidema 3y2 pnt, 2-4. Har- T. Timman en Langeweg 2 >4; [Enklaar 2; 6-8. Böhm, Ree en J. liman V/2 1 afg.; 9. Scholl 1&; [Kuijpers 1 1 afg.; 11. Van Dop 2 afg.; 12. Van den Berg ,:lï KETBAL Do Nederlandse Junioren- B is het Europees kampioenschap in nlki mei een 67-52 (30-31) nederlaag n België gestart. TBAL Leif Nielsen, oud-doelman van Deense elftal, heeft een contract gete- I met Celtic. Nielsen speelde voordien in nock Morton. 1DESPORT Europees rljderskampioen- P 1 'Hilversum, afstand 2000 meter): 1 mine (Thoresen - Noorw) 2.45.9 1.23.0. anlt Hollandia (Coop - Zwe), 3. Helios (Stefanescu - Roem). 4. Interest (Bart- - Den), 5. Friscoline Mac (Guzzinati - I. Freule (Baron van Bees - Oost), 7. ant B M&nschall - Hong), 8. Hippo - W-Dld), 9. Fair Play (Martens -Belg), eros (Verroken - Fr), 11. Gonda Scotch Dooyeweerd - Ned). TBAL PEC versloeg gisteravond de se tweedo-divisieploeg FC Rauvoss (Os- ia een 1I-ruststand met -12. Hoogen- n (twee keer), Hendriks en Krakt scoor- voor PEC. tTBAL Uitslagen buitenlandse compoti- ngcland: Chelsea-Sheffield United 2—0 «rijk: MarselUe-iastia 0—2. Lyon-Nimes Rennes-Sochaux 0—2, Monaco-Nantes Angers-Nice 20: AJacclo-St. Etienne Lille-Nancy 11. Bordeaux-Red Star Metz-Reims 30, Paris St. Germain- ilemc 3—0. Stand: Marseille 42 pnt. 2. I. 35. Lyon 35. Sochaux 35. Angers 34. i 34. Peru heeft In Bogota de eerste Irijd van de twee maanden durende gelijkgespeeld tegen Columbia: 1—1. scoorde ln de 18e minuut 10. maakte in de 67ste min. gelijk. £YBAL Koploper Blokkeer heeft de competitie in Hengelo met 0—3 nnon van NS Hengelo (setstanden: 7-15, 13-15). RENNEN Jan Cornelisse was als 13e iste Nederlander ln de door de Pool j Czechowski gewonnen achtste etappe Ronde van Algerije. In de top van issement (Blaudzun eerste met Schür Bezeilde tijd op de tweede plaats) +derde niets. Andre Hoek bezet als Is Nederlander de 17e plaats op 22.08 de leiders. ,ersf ICKEY De Nederlandse jeugdploeg j 8de als negende en voorlaatste in het 2 0|p(.es kampioenschap (B-groep) in het rdal eese Lyss. Nederland won het laatste Hoe mel 9—3 '23- 30) van Fran- (laatste). Van den Broek (4). De heer en Wljlemans scoorden. TTÜ De districtsbestuurders zullen dan kunnen wijzen op de be droevende dertiende plaats van de veelbelovende herenploeg. Ook kun nen zij wijzen op de internationaal ondergeschikte rol van de dames. Het progressieve bestuur van hel Verbond zal met sterke argumenten moeten komen om de districten te kunnen overtuigen dat grote financiële injec ties voor het tophandbal nodig zijn. Drie jaar geleden zag het Nederlands Handbal Verbond de' noodzaak in om internationaal meer op de voorgrond te treden. De Tsjechische vakman Jaroslav Mraz werd aangetrokken als bondscoach. Het bleek een bijzonder gelukkige keuze. Voor de intensieve voorbereiding op de grote toernooien werd veel geld uitgetrokken. De oe fencampagne was zelfs zo goed opge zet dat het Handbalverbond een voorbeeld was voor andere sportbon den in Nederland. Deelname aan de Olympische Spelen in München was het hoofddoel. Mraz werd echter voor dat hij zijn werk in Nederland kon afmaken teruggeroepen naar Tsjecho- slowakije en hulptrainer Bertus Cras nam de leiding over. Een wisseling, die-ondanks de kwaliteiten van Cras toch een nadelige invloed op de ploeg had. Het zo grote zelfvertrouwen, dat met Mraz langs de kant was ontstaan, ebte al in de laatste voorbereidingsdu els voor Spanje weg. De gehele serieuze aanpak van de training heeft voor de districten in de afgelopen jaren echter wel betekend dat deze op minder financiële steun konden rekenen. Nu de handbalploeg gezakt is voor het examen (Cantel berg: 'Het is een drama') zullen de districten na drie jaar mopperen hun keel wel opzetten. Bertus Cras (46): 'We moeten gewoon doorgaan. Die drie jaar training zijn nooit wegge gooid. Mijn opvolger moet een full timer zijn en met jonge spelers moet er verder gebouwd worden'. Een op bouw die overigens wel wordt bemoei lijkt door het feit dat een aantal steunpilaren van 't team reeds heeft aangekondigd te zullen stoppen. KANSHEBBER Nederland (met Oostenrijk, Bulgarije en Frankrijk in één poule) was duide lijk kanshebber om zich te plaatsen voor München. Van het sterke Bulga rije werd de eerste wedstrijd gewon nen met 1610. Een geweldig succes. Er leek niets meer te kunnen gebeu ren. De nederlagen tegen Oostenrijk (139) en Frankrijk (1612) maakten echter aan alles een eind. Terwijl dat ploegen zijn die Neder land gemakkelijk kan verslaan. Aan voerder Guus Cantelberg ,(hij is nu definitief gestopt met handballen); 'Na de overwinning op Bulgarije lie pen we naast onze schoenen. Cras heeft ons genoeg gewaarschuwd, maar tegen Oostenrijk ging het toch fout. Er was die wedstrijd ook geen den derende verstandhouding in het veld. Iedereen liep te kankeren. Misschien waren we iets te geconcentreerd. In ieder geval liep het niet goed en Het Nederlands zaalhandbalteam, dat ruim een jaar geleden in Utrecht nog de eerste plaats greep in het vierlandentoernooi via overwinningen op Finland, Oostenrijk en Frankrijk. Nederlagen tegen deze laatste twee landen schakelden Nederland in Spanje uit voor een plaats in München. Op de foto met de beker aanvoerder Guus Cantelberg. niemand speelde voor elkaar. Daarna zijn er behoorlijk wat moeilijkheden in de ploeg geweest. De jongens wa ren het op verschillende punten niet met elkaar eens'. MENTAAL ZWAK De deur naar München sloeg al dicht na de nederlaag tegen Oostenrijk. Die wedstrijd toonde duidelijk de zwakke mentale instelling van de ploeg. Cras: 'De jongens waren zo teleurgesteld dat ook direkt van Frankrijk werd verloren. Kijk, tijdens de vriendschap pelijke interlands hebben we laten zien dat we leuk kunnen handballen. Taktische foefjes en noem maar op. In de bond werd aardig gewerkt. Maar het is een hele sprong naar de top. Daar is meer voor nodig. Tijdens een toernooi als in Spanje moet je het wel op het veld neerzetten. De mentale instelling was niet best. Te gen Oostenrijk was het een harde, haast bloederige wedstrijd. De scheidsrechters waren te tolerant en dat haalde ons uit het ritme. Wij zijn snel te deuken. Een toernooi is wat anders dan een interlandje spelen. Je moet bereid zijn er hard in te gaan. Bij Oostenrijk stonden een paar oude afgedane spelers in de ploeg. Bomen van knapen, speciaal uit Duitsland gehaald, die alleen overtredingen maakten. Knie vooruit steken, op je gezicht slaan en meer van die grap pen'. Nederland wilde wel iets terugdoen, maar dat mislukte volledjg. Cras maakt zich nog kwaad: 'Er wordt hier minder hard gespeeld dan in het buitenland. Maar je moet toch op zijn minst kunnen incasseren. Misschien hebben wij te veel tegen ploegen gespeeld die netjes waren. Onze jon gens probeerden ook eens hard te spelen maar raakten de kluts kwijt. Ze deden alles verkeerd. Ze misten veel kansen en gingen sjorren aan tegenstanders die op de grond lagen. Nou vraag ik je. Die knapen kun je rustig laten liggen. Wij moeten een nette tegenstander hebben anders gaat het fout. We moeten kiezen. Of zware jongens in de ploeg of technische jongens. Ik ben voor de techniek al zal het wel langer duren voor je de top haalt'. SPANNING Guus Cantelberg gelooft niet in de intimidatie van Oostenrijk. 'Het was een harde wedstrijd, maar met rustig spel mag dat geen probleem zijn. Sommige jongens konden de spanning niet verdragen. Verscheidene spelers zijn niet geschikt voor tophandbal of zijn er nog niet aan toe. Ook werd duidelijk dat het schort aan handbal zaken in de ploeg'. En Cras: 'Die drie jaar zijn zeker tekort geweest om naar het hoge niveau te reiken. Na tuurlijk zijn we veel beter geworden. Dit was een ongelukkige momentop name'. Tenslotte mocht Nederland terwijl Rusland, Noorwegen, IJsland, Polen en Spanje zich als beste vijf landen voor München kwalificeerden de laatste plaatsen verdelen met Italië (2810), België (1514) en Engeland (469). Cras: 'Dat was een vernede ring voor ons. Daar horen we niet thuis. Bijna verloren we nog van België. Als dat gebeurd was, was de afgang compleet geweest. Ik moet de ploeg nageven dat ze die wedstrijden keurig afgewerkt hebben. Er dreigde even paniek na de nederlaag tegen Frankrijk. Gelukkig heb ik die kun nen onderdrukken. Het is overigens per se niet waar dat Mraz (de Tsjechi sche ex-coach kwam zeer verrassend direct naar Spanje toen hij hoorde van de winst op Bulgarije, voor hem de sleutel wedstrijd van Nederland in dit toernooi) en ik na die wedstrijd ruzie zouden hebben gehad'. En Cantelberg: 'De laatste wedstrij den hadden niets te betekenen. Dat was boerenkoolhandbal. Maar we heb ben het aan ons zelf te wijten dat we daar moésten spelen'. HARRY VERMEEGEN Benfiea-trainer zegt slechts: 'Ajax kan voetballen' Van onze sportredactie AMSTERDAM Jimmy Ilagan, Benfiea's Britse trainer, heeft woensdagavond, koel registrerend, Ajax' kwaliteiten op zich laten in werken. Zijn conclusie: 'Ajax kan voetballen'. Beter dan Feyenoord? 'Ik maak geen vergelijkingen, boven dien neem ik aan dat Nederlanders daarover beter kunnen oordelen', zei de Brit, die zijn ware gedachten voor zich hield. Hagan zag het hui dige Ajax voor het eerst werkelijk in actie. 'De wedstrijden van vorig jaar in Madrid tegen Atletico en in Londen tegen Panathinaikos heb ik op de televisie gezien. Zelf heb ik ook eens tegen Ajax gespeeld, met Sheffield United, hier in Amster dam. Maar dat is alweer zolang gele den. Ik schat zo'n jaar of twintig'. De trainer van Benfica vloog giste ren weer terug naar Portugal om vandaag met zijn ploeg naar Parijs te reizen voor de vriendschappelijke wedstrijd van zondag tegen Bayern München. 'Ik weet nog niet of ik zaterdag wij zijn vrijdagmiddag al in Parijs nog naar Nederland kom om Ajax nog eens te zien' Steven Kovacs, Ajax' trainer, zal zaterdag wel in Deventer zijn (ui teraard) om paas-zondag even over te wippen naar Parijs teneinde Ben fica aan het werk te zién. GEEN HANDICAP Hagan beschouwde de armbreuk van Simoes niet als een onoverkomelijke handicap. 'Soms denk ik weieens dat wij met achttien zeer goede spelers een wat te uitgebreide spelerskern hebben, ik kan er tenslotte maar elf gebruiken. In zulke ongelukkige ge- vallen als dat van Simoes is het echter toch een rijk bezit. Simoes speelde erg sterk de laatste tijd op het middenveld, maar Toni heeft hem best vervangen. Dat is geble ken. De nederlaag van zondag onze eerste sinds lange lijd is niet gekomen door het ontbreken van Simoes. Het was ook niet het gevolg van verminderende concen tratie. Wij willen best winnen. Wij hebben tegen Barreirense steeds aangevallen, maar wij slaagden er Benfiea-trainer Jimmy Hagan op de tribune bij Ajax-NEC. Links de enkele dagen in Amsterdam vakantie houdende Rinus Michels. alleen niet in een doelpunt te ma ken. Het was trouwens op het slech te en erg kleine veld van Barreiren se erg moeilijk om te scoren. Net zo moeilijk als voor Ajax woensdaga vond. Ik vraag mij overigens af of een ploeg als NEC met énkele zeer goede spelers, nu wel zo absoluut verdedigend heeft moeten speleh'. MER TREFFERS Een groot aantal spelers van Benfica kwam woensdagavond, terwijl Jimmy Hagan Ajax in Amsterdam bekeek, in Lissabon ook binnen de lijnen. Met het nationale elftal. Por tugal won het duel tegen Cyprus, hel eerste voor de voorronde van het toernooi om het wereldkampi oenschap 1972, na een 20 rust stand met 40. De doelpunten kwa men op naam van de Benfica-spelers Ilumberto, Nene, Jorge en Jordao. Er waren in liet Estadio de Luz slechts 3.000 toeschouwers. Het was overigens een tamelijk saai duel. waarin de Cyprioten enkele malen toch nog dicht bij een treffer kwamen. Eusebio en Nene werden beiden in de 58ste minuut vervangen door resp. Peres en Dinis. Portugal startte in de volgende opstelling: Jose Henrique; Rebeio. Humberto, Rolando, Carrico; Jaime, Graca, To ni; Nene. Arthur Jorge, Eusebio, Jordao. JOHANNESBURG (ANP Betty- Stove en Trudy Walhof en Marijke Schaar hebben in het toernooi om de internationale titel van Zuid Afrika beiden de derde ronde bereikt van het damesenkelspel. Betty Stöve ver sloeg met 6—1 6—1 mej. Xriones van Ecuador, Marijke Schaar bleef met 75 62 de Zuidafrikaanse T. Vil- joen de baas, en Trudy Walhof klopte de Spaanse Estallella met 62, 63. Wanero n'Godrella, die dezer dagen een restaurant moest verlaten omdat dit alleen voor blanken toegankelijk bleek, heeft zich als eerste toegang verschaft tot de derde ronde van het heren enkelspel. De van Nieuw Caie- donië afkomstige Fransman won met 61, 64. 64 van de als vijftiende geplaatste Dick Crealy. DEN HAAG (ANP) De tuchtcom- missie van de KNVB heeft naar aan leiding van incidenten tijdens de com petitie zondag van 26 maart niet min der dan negen spelers geschorst, waar van acht definitief en slechts één voorwaardelijk. De straffen variëren van één tot drie bindende wedstrijden. Het lijstje ziet er als volgt uit: G. van de Kerkhof (Helmond Sport) drie bindende wedstrijden en een geld boete van 150; T. Kist (Heorenveen) twee bindende wedstrijden en 100; B. J. J. Redel (MW) twee bindende wedstrijden en 200; Niels Overweg (DWS) één bindende wedstrijd en 150; A. van der Ban (AZ'67) één bindende wedstrijd en 100; Bram van Kerkhof (Vitesse) één bindende wedstrijd en 150: Benno Verschut (FC Den Bosch) één bindende wed strijd en 100; L. H. Meuser (Roda JC) één bindende wedstrijd en 100; Joop Burgers (Haarlem) één binden de wedstrijd voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar en 150. Voorts zijn bij Niels Overweg en Meuser de voorwaardelijke straf van één wedstrijd, waarvan de proeftijd nog niet voorbij was, omgezet in een definitieve. NAV-voorzitter Wessel 1Fps.sc/: Van onez speciale verslaggever AMSTERDAM De Nederlandse Autorensport Vereniging (NAV) heeft de racekalender voor 1973 reeds ter goedkeuring ingediend bij de FIA, de internationale orga nisatie. Maar men weet niet, of die races ooit gehouden zullen kunnen worden. NAV's voorzitter Wessel Wessel: 'Wij hebben dit seizoen nog de zekerheid om over het circuit van Zandvoort te kunnen beschikkeir. Maar of het daarna nog mogelijk zal zijn, weten we niet.' Races organiseren zonder (de ze kerheid van) een circuit. Met dat probleem kampt de Nederlandse autorensport aan de vooravond van het nieuwe race-seizoen, dat dit weekeinde met de traditionele Paasraces internationaal gezien zal worden geopend. Een sei zoen, dat echter de 'top' van een Grand Prix zal moeten missen. Be gin van dit jaar verklaarde de onderzoekcommissie van de FIA voor veiligheid en circuit de duin piste van Zandvoort 'niet meer ge schikt' voor de grote formule-wa gens. Jo Bonier en Jackie Stewart hadden als afgevaardigden van de Grand Prix Drivers Associ ation reeds vangrails over de tota le lengte van de baan geëist; een financieel onhaalbare kaart omdat één meter vangrail honderd gulden kost, nog afgezien van de veilig- heidstechnisohe kant en daar mee schijnt de internationale race- sport de Nederlandse autorensport geen goede dienst te hebbenbewe- zen. Voorzitter Wessel Wessel (51 jaar, bzig aan zijn derde eenjarige bestuurstermijn) bedachtzaam: 'IJet is een merkwaardige ironie. De IFA, onze bloed-eigen federatie, versnelt onze ondergang wat be treft het organiseren van wedstrij den. Want door het wegvallen van de Grote Prijs, toch hèt duizenden toeschouwers trekkende hoogte punt van het seizoen, zal de ge meente Zandvoort 'n brok inkom sten gaan missen. Voor heel Zand voort is de Grote Prijs al jaren een moneymaker, die toch wel van invloed is geweest om na het prin cipebesluit van de gemeenteraad (bestemmingsplan circuit: recrea tiegebied) de sluitingsdatum voor lopig niet vast te stellen. Nu die extra inkomsten wegvallen, is de kans niet uitgesloten, dat men in Zandvoort zegt: als wij er toch alleen maar last van hebben en niets meer aan verdienen, gooien wij de zaak maar dicht.' Wat dan? Over dat probleem Wessel: 'Natuurlijk hebben wij een enander al jaren geleden zien aankomen; het circuit en de totale accommodatie was niet meer up to date' heeft de NAV zich nog intensiever gebogen. Perscommissa ris Cees van Gelder heeft een uitvoerig rapport samengesteld, waaruit o.m. blijkt dat een 'alter natief circuit' niet uitsluitend een zaak is van de Nederlandse Auto rensport Vereniging, maar ook van: De KNAC als overkoepelende sportorganisatie. De motorrijders, voor wie 'Zandvoort' reeds verboden terrein is geworden. De commercieel belanghebben den (A: actief geïnteresseerden als oprichters, inrichters of gebruikers zoals auto-, banden- en benzine maatschappijen en B: passief geïn teresseerden reclame-gegadigden) De overheidsinstanties uit recre atief oogpunt De NSF, die tot een van haar uitgangspunten heeft dat voor elke aangesloten organisatie-sport ten minste één internationaal adequate accommodatie in ons land aanwe zig is. NAV-voorzitter Wessel daarop in hakend: 'Jaren geleden hebben wij in samenwerking met de KNAC en de KNMV al een commissie geïn- stalleeerd, die de mogelijkheden van een nieuw aan te leggen cir cuit ging onderzoeken. Er was toen sprake van de Commissie Cir cuit Beekse Bergen. Die commissie werkt en zoekt nog steeds (Tussen haakjes: die 'verkenners commissie' onder voorzitterschap van Dick Aarden, vice-voorzitter van de KNMV en vorig jaar be noemd tot directeur van ontspan ningsoord Beekse Bergen, legde in- tertijd een uitgewerkt plan op ta fel. Maar dat plai) werd toen direct door de planologische dienst Noord-Brabant zonder meer afge keurd). Wessel Wessel weer: 'Daarvan heb ben wij geleerd. Toenzijn wij eerst met alle planologische dien sten gaan praten wéér wij eventu eel een circuit zouden kunnen aan leggen zonder in de knel te komen met de milieuhygiëne'. Voor de plaats van dit nieuwe circuit ('De Peel') zijn in principe zeven plaatsen toegewezen, alle in de strook ten oosten van de lijn 's Hertogenbosch-Eindhoven, in de directe nabijheid van de autoweg. Maar het ziet er naar uit, dat de realisatie van de plannen (geschat is een investering van 4 tot 10 miljoen gulden) niet op korte ter mijn zullen kunnen worden ont wikkeld en uitgevoerd. Wessel Wessel niet al te optimistisch: 'Wij hadden gehoopt in de toekomst de definitieve sluitingsdatum van Zandvoort te kunnen laten aanslui ten op het nieuwe circuit. Maar dat is nu een groot vraagteken geworden. Wij blijven door racen op Zandvoort tot we er worden afgeveegd.' De hoop op het in de toekomst (weer) organiseren van een Grand Prix heeft NAV-voorzitter Wessel WESSEL WESSEL geen zekerheid echter bepaald niet opgegeven. 'Nederland heeft een lange historie wat dat betreft. Als wij een accep tabel circuit hebben, geloof ik ze ker met succes weer een Grote Prijs te kunnen claimen. En kritisch over de uiteraard be langrijke financiële kant van de zaak: 'Met de overheid en de Ne derlandse Sportfederatie, mogelijk met inschakeling van toto-gelden, zal de commercie tenslotte de doorslag moeten geven. De motor sport in zijn totaliteit is nu een maal zo kostbaar geworden om in een doodgewoon toerwagentje groep II te kunnen racen moet al zo'n 80.000 gulden worden uitge trokken dat het zonder spon sorship nauwelijks meer mogelijk is. Persoonlijk vind ik de ver commercialisering van de sport niet erg. Ook bij voetbal gebeurt het en zelfs bij de eens zo edele paardesport. De gentleman-sport- man moet tegenwoordig met een lampje worden gezocht' Autorensport-voorzitter Wessel be seft overigens wel het gevaar van de mogelijk steeds grotere over heersing van de commercie-in-de- sporl. 'Als de grote internationale auto-industrie besluit om zich te gaan richten op Zuid-Amerika als nieuw afzetgebied in plaats van op Europa, waar feitelijk alleen nog maar een vernieuwingsmarkt is, dan worden hier over een paar jaar helemaal geen grote races meer verreden.' AMSTERDAM (ANP) Dé Stoop, de voorzitter van de Amsterdam se eredivisieclub DWS heeft in zijn hoedanigheid als afgevaar digde voor het betaalde voetbal aan alle mede-afgevaardigden een afschrift gestuurd van'zijn voorstel betreffende een gewij zigde afdracht van de recettes van Europa Cup-wedstrijden. Stoop beoogt daarmee na te gaan wie met hem bereid is een der gelijk initiatief te steunen. Het voorstel behelst in principe met ingang van het seizoen 1972/1973 een regeling toe te passen dat vijftig pro cent van de brutorecette van Europa Cupwedstrijden onder aftrek van ver makelijkheidsbelasting en btw wordt afgedragen ten goede van het natio nale betaalde voetbal. De heer Stoop meent dat er in Neder land zo langzamerhand een wanver houding is ontstaan tussen het natio nale voetbal en het Europa Cupvoet bal. Volgens hem is uit deze situatie een financiële machtpositie van één of twee clubs aan het groeien, die desas treus werkt voor de financiële verhou ding binnen de Nederlandse betaalde voetbalwereld en als onjuist aange merkt dient te worden uit het oog punt van het 'KNVB-verenigingsle- ven.' Hij stelt: 'de oogverblinding aan de top werkt vooral afleidend t.a.v. de noodzakelijke geldvoorziening. Zo kreeg het betaalde voetbal in het seizoen 1970-71 een extra uitkering uit de totopot van één miljoen gulden, die dit seizoen echter achterwege bleef'. Stoop is van mening dat het continueren van de positie van het Europa Cupvoetbal tot steeds grotere verschillen op de transfermarkt en salarismarkt leidt en 'n steeds grotere kloof gaat brengen tussen enkele top clubs en de resterende betaald voetbal organisaties, waardoor de nationale competitie steeds oninteressanter zal worden. De oplossing van de heer Stoop om tot een 'economisch herstel' van het nationale voetbal te komen, is het kunstmatig corrigeren van de gro te financiële verschillen. 'Door een afdracht van vijftig procent op alle Europa Cupwedstrijden ten gunste van het betaalde voetbal, zal op basis van de cijfers van dit seizoen per jaar ongeveer twee miljoen gul den ter beschikking komen hetgeen neerkomt op een correctie van een bedrag van een dergelijke grootte bij enkele verenigingen, die dit geld niet nodig hebben en een jaarlijkse scha deloosstelling voor de gederfde be langstelling van ongeveer 50.000 gul den per in het nationale betaalde voetbal uitkomende vereniging. Een dergelijke noodzakelijke correctie dient te worden gezien als een soort ontwikkelingshulp of verdediging van nationaal voetbalinkomen.' LONDEN (ANP) In Engeland is er een 'oorlog' uitgebroken tussen de Foot ball Association (voetbalbond) en de Football League (sectie betaald voetbal). Hot conflict, dat al geruime tijd sluimerde omdat de League ijvert voor meer zeggenschap over zijn eigen zaken, kwam plotseling tot uitbarsting doordat de FA zoals gemeld woensdag genoegen nam met 500.000 gulden aan televisie rechten voor het uitzenden van EngelandWest-Duitsland (Europees kampioen schap) op 29 april in het Wembley-stadion. Deze beslissing druiste in tegen de wens van de FA-FL-commissie voor tv-zaken. die had geadviseerd tenminste 800.000 gulden te vragen. 'Helaas betekent dit oorlog tussen ons en de FA.' verklaarde Alan Hardaker. secretaris van de League. De voornaamste breekpunten tussen de beide organi saties zijn verder dat de League zijn eigen rechtspraak eist en een groter per centage van de recettes uit interland- en FA-Cup-wedstrijden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 19