spelregels HOtSU' ULflfJSJ kandidaatstelling partijconventies 1 J voorverkiezingen Jelte Rep (idee) en Peter van Roon (vormgeving) maakten voor u dit leerzame dobbelspel, dat de Amerikaanse presidentsverkiezingen in hun geheel nabootst. Het spel kan worden gespeeld door tenminste zes personen, maar liefst meer. Twee van hen. Republikeinen, doen niet mee aan de voorverkie zingen. Zij zijn zo populair, dat ze meteen doorgaan naar de Republikeinse conventie (vakje 75). Zijn de Republikeinen bij u thuis zo onpopulair, dat niemand zich voor hen wil uitgeven, dan kunt u ook met z'n allen deel nemen aan de Democratische voorverkiezingen. Na de conventies moeten er echter wel twee teams zijn, zodat dan afhankelijk van het spel- resultaat en eventueel door het lot twee Republikeinen dienen te worden aangewezen. Iedere deelnemer moet een dik chèque-boek hebben, waarmee hij de pot betaalt, en tevens potlood en papier om het aantal gewonnen gedelegeer den te noteren. Er wordt gespeeld met een dobbelsteen. Het aantal geworpen ogen bepaalt hoeveel vakjes de pion van een deelnemer mag oprukken. Tip: Om het nog realistischer te laten verlopen, moet u af en toe ook eens vals spelen. 1. U stelt zich kandidaat voor de presidentsnominatie van de partij van uw keuze. Die keuze is echter zeer beperkt, want er zijn slechts twee partijen in Amerika, die kans maken op het Witte Huis. De zitten- de president is een Republikein, die *4? zich niet druk hoeft te maken over ff. voorverkiezingen en zonder meer op *.1Éde conventie de nominatie zal krij- <fgen. Hij volgt dan ook de korte, route. De Democraten zullen echter om die nominatie moeten vechten, i U kunt zich ook kandidaat stellen van een derde of zelfs vierde partij; 75. Met veel fanfare trekt u naar de partijconventie. De Republikeinen naar San Diego, California (21 23 augustus) met het enige doel om president Nixon hartstochtelijk toe te juichen. Deze deelnemer kiest een koppelgenoot, met wie hij nu verder zal spelen. Het koppel gaat op zijn startplaats staan, totdat de Democraten hun conventie hebben beëindigd. De Republikeinse conventie is een saaie bedoening, vergeleken bij die van de Democraten, die naar Miami Beach, Florida (10—14 juli) gaan. Alle kandidaten hebben zorgelijk in hun verkiezingskas gekeken en heb ben optelsommetjes gemaakt hoe veel gedelegeerden achter hen staan. Als een deelnemer kan re kenen op de steun van meer dan 1508 gedelegeerden, dan is hij de nieuwe Democratische presidents kandidaat. Nadat hij een kandidaat voor het vice-presidentschap uitge kozen heeft en heeft geijverd voor een hem passend partijprogramma (dat hier tevens wórdt opgesteld) kunnen zij aan de eindstrijd begin nen tegen hun Republikeinse tegen standers, die reeds met ongeduld op hen staan fd^/achten. Het Republikeinse koppel, dat reeds aan de macht is, Is In het voordeel en mag dan ook als eerste de dob belsteen werpen. De keuze van een' koppelgenoot is zeer belangrijk met het oog op het evenwicht van het zogenaamde 'ticket'. Komt u uit het oosten, dan zou de tweede man uit hef westen moeten komen. Maar [ook op andere vlakken (religie, ideologie, sexappea), etc.) moet voor evenwicht worden gezorgd. Tol aan de verkiezingsdag moet o sa men strijden: dat wil zeggen, dat u beiden ieder éénmaal met de dob belsteen gooit, het aantal ogen door 2 deelt en het resultaat naar beneden' afrondt. Heeft geen van de Democratische deelnemers een meerderheid van 1509 stemmen, dan verandert het hele scenario en kan het een leven dige boel worden. U wacht tot de andere kandidaten ook gearriveerd zijn en stuurt dan uw assistenten weg om in de spreekwoordelijke 'met rook gevulde kamers' politieke koehandel te bedrijven en delega ties om te praten. U zit krap bij kas en wil straks nog verder, zodat u alleen maar beloften hebt te doen. U kunt hen 't vice-presidentschap of ministersposten aanbieden. U kunt contracten beloven aan bepaalde staten. U kuntmaar goed, dat. laten we maar verder aan uw poli tieke instincten over. Een of twee kandidaten, die het totaal oneens zijn met de uiteinde lijk gekozen presidentskandidaat, kunnen met kwade koppen de con ventie verlaten en onder eigen vaandel verder strijden. Ook zi) zorgen voor een koppelgenoot en spelen dus samen verder op de zelfde wijze als de anderen. Deze onafhankelijke kandidaten hebben niet zo één, twee, drie een hechte organisatie opgebouwd en zij moe ten dan ook drie beurten overslaan, voordat ze aan de eindstrijd kunnen beginnen. Maar ook voor het Demo cratische koppel betekent dit een geheel nieuwe situatie. Na een beurt overslaan heeft het zijn draai boek veranderd en kan het de achtervolging op het Republikeinse koppel inzettej dan neemt u niet deel aan de voor- verkiezingen en wacht tot de con venties (70) tot u zich in de strijd mengt. Ondertussen voert u uw cam pagne in het hele land, hetgeen natuurlijk veel geld kost. U stort 1000 gulden in de pot. Als Democraat stapt u, met een goede make-up, voor de tv-came- ra's, vertelt dat het een grote puin hoop is in Amerika en dat u bereid bent om het land het broodnodige leiderschap te geven. U kiest een pakkende slogan en betaalt uw eerste uitgaven voor uw verkiezings staf, reclameboodschappen, reiskos ten, etc.: 50,-— In de pot. Nog even uw personalia voor de pers, die de komende tien maanden (en hopelijk voor u nog veel langer) achter u zal aanlopen: U bent tenminste 35 jaar oud, woont tenminste 14 jaar in de Verenigde Staten en bent Amerikaan van ge boorte. Natuurlijk bent u zeer wel gesteld, want anders kunt u zich dit spelletje niet veroorloven. Verder moet u getrouwd zijn en een leuk gezinnetje hebben, want dat zien de kiezers graag. U bent overigens al een jaar of zo in de weer met reizen door binnen- en buitenland om uw status op te vijzelen, uw gezicht in de kranten te krijgen, belangrijke politici te bezoeken en geld bij elkaar te krijgen. Want met eén paar tientjes komt u er niet." Met een dobbelsteen begeeft u zich op weg naar de voorverkiezingen. Hf i K Uw doel is een meerderheid van gedelegeerden achter u te krijgen tijdens de nationale partijconventie. Bij uw Democratische partij zijn er 3016 afgevaardigden en u hebt dus 1509 stemmen nodig voor uw nominatie. Twee-derde van deze stemmen staat op het spel tijdens de voorverkie zingen, waarbij de kiezers van een bepaalde staat hun voorkeur voor een kandidaat uitspreken óf alleen maar gedelegeerden kiezen, die aan hangers zijn van een bepaalde kandidaat. In sommige voorverkiezingen worden beide stemmingen gecombineerd. Soms zijn de gedelegeerden niet eens gebonden het 'advies' van de kiezers over te nemen en in het algemeen staan de door u duur bevochten gedelegeerden slechts drie, twee of meer één stemming achter u. De verdeling van de gedelegeerden, die wij bij dit spel gemaakt hebben, is natuurlijk hypothetisch. De totalen zijn wel in overeenstemming met de werkelijkheid. Dit jaar vinden in 23 staten voorverkiezingen plaats, een ongekend aantal. U moet daarom goed opletten, dat u niet platzak op de conventie aan komt, want stelt u zich eens voor dat u nog verder moetl 5. De eerste voorverkiezing: New Hampshire, 7 maart. Hier valt niet veel te verdienen, maar wel veel uit te geven, want het is van psycho logisch belang hier een goed figuur te slaan. U stort 100,in de pot. De winnaar krijgt 14 stemmen, num mer twee 4 en de rest niets. 8. Florida, 14 maart. U bent mo reel verplicht hier mee te doen, aan gezien de staat hier alle potentiële kandidaten op de stembiljetten zet. Terugtrekken is wel mogelijk, maar dat doet u natuurlijk niet. Begrijpe lijk dat het een dure strijd wordt 200,-— in de pot). De winnaar krijgt 70 stemmen, de tweede 11 en de rest niets. Tip: als u hier beneden de vijfde plaats eindigt, kunt u beter op geven. 11. U bent in Illinois (21 maart) en moet hier flink uw best doen, want dit is niet alleen de geboorte- staat van Abraham Lincoln, maar ook een sleutelstaat, die bij de pre sidentsverkiezingen alle kanten op kan gaan. Het wordt dus weer een dure campagne: 200,in de pot. De winnaar krijgt 100 stemmen, de tweede 40, de derde 20 en de vierde 10. Maar bedenk dat deze stemmen niet bindend zijn. De deel nemers (behalve Humphrey) sturen een kistje goede sigaren naar bur gemeester Daley van Chicago, want dat is iemand die je te vriend moet houden 2,in de pot). 14. Wisconsin, 4 april. Ook hier is het oppassen geblazen, want alle kandidaten werden hier ingeschre ven. De mogelijkheid bestond echter u terug te trekken. Bovendien is dit een 'open' voorverkiezing, hetgeen betekent dat ook Republikeinen bij de Democratische voorverkiezingen kunnen stemmen. Zij kunnen dus de kandidaat stemmen, die door Nixon het gemakkelijkst verslagen kan worden. Gekke toestand, daarom zuinig met het geld 50,in de pot). De winnaar krijgt 55 stemmen, de tweede 12. 16. Uw verkiezingskas begint aar dig leeg te raken en u moet daar om een beurt overslaan om bezoe ken te brengen aan geldschieters en te spreken op enkele verkiezings diners. U krijgt 300,uit de pot. 17. Massachusetts, 25 april. Een belangrijke staat. Wees royaal met geld: f 300,— in de pot. U kunt proberen de hulp te krijgen van Kennedy, maar dat zal u wel niet lukken. De winnaar krijgt hier alle stemmen» 102. 18. Tegelijk met Massachusetts vinden in Pennsylvania voorverkie zingen plaats, waar nog meer stem men te verdienen zijn. U spaart daarom kosten noch moeite: 400,— in de pot en u poseert met lachende metaalarbeiders. De win naar krijgt 150 Stemmen, de tweede 30 en de derde 2. 20. Op 2 mei vinden op vier plaatsen voorverkiezingen plaats. U bent beland bij die van het District of Columbia, oftewel de hoofdstad Washington, waar echter niet veel stemmen te verdienen zijn. De win naar krijgt alle 15 stemmen. Voor de inwoners van Washington is hét waarschijnlijk leuker dan voor u, want zij hebben alleen bij presi dentsverkiezingen het recht om te stemmen. 21. Indiana, 2 mei. In deze niet onbelangrijke staat geeft u 200,— aan de pot. De eerste krijgt hier 60 stemmen, de tweede 16. 22. Alabama, eveneens 2 mei: de thuisstaat van Wallace. Progressieve kandidaten kunnen hier beter weg blijven, want met alleen de steun van de zwarte bevolking redt u hel niet. 100,— in de pot. 35 stem men voor de winnaar, 2 voor de tweede. De kiezers konden hier niet op u stemmen, alleen op gedele geerden. 23. Gelukkig, u bent in Ohio (2 mei), want hier vallen flink wat stemmen te verdienen. U gaat er flink tegenaan, want deze staat kan ook in november belangrijk zijn. De campagne kost u 400,maar als winnaar krijgt u dan ook 130 stemmen, de tweede 23. Ook hier stond uw naam niet op het stem biljet, maar alleen de namen van gedelegeerden. 25. Tennessee, 4 mei, een staat met een zuidelijke inslag. Besteed hier niet te veel geld: 50,naar de pot. 30 stemmen voor de win naar, de tweede 19, 27. North Carolina, 6 mei. U moet oppassen voor oververmoeidheid. Dit is namelijk de zesde voorverkie zing in mei en het is nog maar de zesde. Steek hier maar uw stan-; daard-speeches af, anders begin nen de journalisten ook vermoeid te raken en dat is hef ergste wat u kan overkomen. U besteedt 50,— en krijgt als eerste Demo craat 50 en als tweede 14 stemmen.. 28. U knijpt er even tussen uit om wat partijbazen onder de kin te kietelen. Het kost u 100 gulden aan sigaren, maar u krijgt er 120 stem men voor terug. 30. Nebraska, 9 mei. U gaat do boer op. Het is hier nogal uitge strekt en dat is maar goed ook, want alle kandidaten staan hier op het stembiljet (en niemand kan daar onderuit). De campagne kost u 100,De winnaar krijgt 15, de tweede 9 stemmen. 31. West Virginia, ook 9 mei. Hier zijn wat meer stemmen te verdienen dan in Nebraska, maar het zet niet veel zoden aan de dijk. Bovendien zijn de gedelegeerden hier niet aan u gebonden. U besteedt 50,— en de winnaar verdient 25 stemmen, de tweede 10. 32. Daar zit u dan moedeloos met het ochtendblad op uw schoot. Ja, u heeft zich lelijk versproken en u wat al te veel laten gaan. Derge lijke woorden verwachten de kiezers niet van kandidaten, 't Is menselijk, dat wel, maar u verspeelt er wel uw kansen mee. U moet vier beurten overslaan en met 400,— in de pot 'u een nieuw imago trachten te ko pen. Toch vonden we u wel aardig. 33. Maryland, 16 mei. Wij zijn In Agnews staat, maar ga hier niet als een Agnew tekeer, want dat deed hij ook niet toen hij nog gouverneur was. Er gaan 80 gulden in de pot (u moet zuinig zijn, want straks komt het vuurwerk!) en de Demo cratische winnaar krijgt 40 stemmen,- de tweede 13. 34. Michigan, ook. 16 mei. Hier zult u veel oud-Hollanders ontmoe ten, maar ook vete anderen, want er wonen hier veel mensen. U geeft flink wat uit» 100 gulden in de pot, maar als u wint, krijgt u 100 stem men en de tweede 32 stemmen. 37. Oregon,mei. U heeft zich hier niet ingeschreven, dat werd voor u gedaan en u kan op geen vjfc wv enkele manier van de stembiljetten •afkomen, zodat u ook de naam van Kennedy zult tegenkomen. Met zo veel kandidaten kost u dat weer flink wat geld: 100,in de pot en het is hier alles of niets, want de winnaar krijgt alle stemmen: 34. 38. Rhode Island, ook 23 mei. Zuinig aan hier: 40 gulden in de pot. De Democratische winnaar krijgt alle stemmen: 22. 41. U hebt groot gelijk: u gaat .eens heerlijk uitrusten in de zon. Zodoende spaart u energie voor de voorverkiezingen in de twee groot ste staten: California en New York. De kiezers zien liever een bruin ge zicht dan iemand met wallen onder de ogen. Het wordt u makkelijk ge maakt. U slaat twee beurten over, maar mag eerst 7 plaatsen op schuiven. 50. South Dakota, 6 juni. U ziet hier niet vee! persmensen, want die zitten vandaag natuurlijk allemaal In California. Er valt hier niet veel eer te behalen, temeer daar de namen van de kandidaten niet eens op het stembiljet staan, f 25,— In de pot. De winnaar krijgt alle 17 stemmen. 51. New Mexico, 6 juni. Wat doet u nou in de woestijn als u in Cali fornia had kunnen zijn? Verstandig dat u niet veel uitgaf: 20,— In de pot. Democraat 1 en 2 krijgen resp. 14 en 4 stemmen. 52. California, 6 juni. U geeft hièr^ ontzettend veel geld uit (500 in de pot), want u weet dat u, als u hier wint, alle stemmen krijgt. En dat zijn er nogal wat: 271. Bovendien met de conventie voor de deur, kan uw zege hier wel eens overslaan naar Miami. Wees wel voorzichtig, vier jaar geleden werd de winnende Democraat hier vermoord. 53. New Jersey, 6 juni. De buit is hier wat bescheidener dan in Cali fornia, maar toch de moeite waard. De eerste Democraat wint 80 stem men, de tweede 29. Uw campagne kostte hier 30 gulden. 58. Met New York en de con ventie voor u, hebt u zich laten over halen tot een tv-debat met uw con currenten. U slaat een beurt over. Want u wilt zich goed voorbereiden. U iet zich voor de spiegel en leert wat kwinkslagen uit uw hoofd. Aan make-up geeft^u 30,— uit. 63. New York, 20 juni» een span nende dag voor u, want New York ■is de grootste staat. U hebt ontzet tend veel geld uitgegeven: 600,— in de pot, want een overwinning vlak voor de conventie is nooit weg. In tegenstelling tot California moe ten hier de stemmen wel verdeeld worden. Als winnaar krijgt u 200 stemmen, de tweede krijgt er 50 en de derde 28. Overigens konden de kiezers hier niet stemmen op een kandidaat, alleen maar op gedele-. De conventies zijn voorbij, u hebt luw strategie uitgestippeld en beslo ten welke staten belangrijk zijn. U hebt uw staf uitgebreid en uw agenda geregeld. Legertjes helpers zijn voor u op pad gegaan voor allerhande activiteiten: uitdelen van folders, 'zending' bedrijven aan de deur of via de telefoon, het be leggen van bijeenkomsten en ga maar door. 80. Een vermoeiende dag in een tv-studio. U maakt een serie tv- reclames over een aantal van uw verkiezingsonderwerpen. Het kost u een hele dag en 1000 in de pot. (Dat is overigens nog niets verge leken bij wat in werkelijkheid ge beurt. In 1968 besteedde Nixon na de conventie 25 miljoen dollar, Humphrey 10 miljoen en Wallace 9 miljoen. Dit jaar wordt Nixons gehele campagne op 35 a 40 mil joen dollar geschat.) 85. Labor Day. Nu gaat het pas goed beginnen.. Bij een opiniepeiling blijkt u 8 procentpunten op uw te genstanders achter te liggen. Dit knaagt aan uw winnaars-imago en u moet twee plaatsen achteruit. 90. Heel vervelend, maar uw kop pelgenoot heeft een baby, die hij wilde kussen, uit zijn handen laten vallen. Het arme zieltje ligt met een hersenschudding in het ziekenhuis en het verhaal staat op de voor pagina van iedere krant. En wilt u met zo'n man heel Amerika onder *w hoede nemen? Het is een ern- stlge terugslag voor u. U moet twee beurten overslaan. 96. Aan de vooravond van de ver kiezingen verschijnt u in een tv- debat, maar u bent allemaal zo zenuwachtig dat de woordenstrijd onbeslist blijft. Toch kost het u een lieve cent: 800,naar de pot. 97. De laatste opiniepeiling. U ligt drie procenten achter op uw tegen stander. Niet slecht Toch één plaats achteruit. mu 93. Een. obscuur blad heeft ge meld, dat u als jongen een ruit In gegooid hebt bij de burgemeester, door een rood stoplicht bent ge- l reden en verliefd bent geweest op een meisje dat nu in een inrichting k .verblijft. Het zijn allemaal leugens, I maar toch knaagt het aan uw po- I pulariteit. Eén plaats achteruit. 98. Als u als eerste hier bent aan gekomen: gefeliciteerd.. U hebt de meeste stemmen gekregen op de verkiezingsdag: 7 november 1972. U bent doodop, terwijl u voor dc tv het tellen van de stemmen volgt. Maar daar gaat het, zoals u natuur lijk bekend is, niet om. Want de kiezers hebben in uw land, dat er prat op gaat een ware democratie te zijn, niet het recht hun eigen president te kiezen. Dat doen kies mannen voor hen en deze kiesman nen zijn vandaag gekozen, niet u. Desondanks blijkt vandaag dat u inderdaad de winnaar bent. tOC 99. 18 december: de 538 gekozen kiesmannen komen bijeen om de nieuwe president te kiezen. Elke staat vaardigt evenveel kiesmannen af als hij leden van het Huis van Afgevaardigden plus leden van de Senaat heeft. De presidentskandi daat, die de meerderheid heeft be haald in een staat, krijgt alle kies stemmen uit die staat ('the winner takes all'). De kandidaat die meer dan 269 stemmen krijgt, is winnaar. Kan er geen meerderheid gevonden worden, dan stemmen het Huis van Agevaardigden en de Senaat, die Op 6 januari 1973 bijeenkomen om de stemmen van de kiesmannen te tellen. 100. 20 januari 1973. In de snij dende koude legt u in Washington tijdens een plechtige bijeenkomst uw ambtseed af en houdt uw inaugurale rede. Uw ambtstermijn als één van de machtigste mannen ter wereld is begonnen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 15