Hartziekten eisen steeds grotere tol onder vrouwen Geen gratie voor Fiat-directeur Utrechts water naar dl.z<! kra^ Delfland en Rijnland LANGEZAAL'S PAASSHOW 2e PAASDAG evcnee,,s van l00°-i80ü ENTREE GRATIS Gun ock Uw buurman deza krant! Vooral in leeftijd tussen de 25 en 50 ^lit Joegoslavië lokkenbriefje verplicht Russen moeten Bolivia uit Amerikaanse Opzienbarende kankervondst onderbrengen Griekenland MEUBELSHOWROOM W. J. ZIRKZEE N.V. Nieuwe Leidis e Courant 52ste jaargang IRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING eenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich ia gheblaven mijn hert in teghenspoet!" I paraplu'#, wandelstokken J reis- en regenmantels I sinda 1886 TEURLINGS Westorsingel g.tel- 360643 Uw adres voor kiassic:te e>i modieuze mantels in o.a. tweed, loden, camel, jersey en poplin. Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 7,90 per maand, per kwartaal 23,35 Afd. Bezorging 18.00-19.00 uur. in de Stadsgehoorzaal, Breestr. te Leiden is vana\ond geopend tot 9 uur (koopavond) VRIJDAG en ZATERDAG van 10.0018.00 uur en 2 Zie advertentie van afgelopen uoensdug. 'Ik zou Ellen om 7 uur wek ken. Ze gaat vandaag uit'. (ADVERTENTIE) CUw krant vernieuwd en uitgebreid Het communiqué werd gevonden in een café in het centrum van de stad en was gericht aan de krant Croni- die het ophaalde. De volledige tekst is niet bekendgemaakt, maar wel dat het sprak over een executie op 'een geschikt moment'. Deze zin snede schijnt erop te wijzen dat Sal- lustro niet in de nacht van dinsdag op woensdag is geëxecuteerd, zoals zijn ontvoerders hadden gedreigd. Er zijn geen tekens, die erop wijzen BUENOS AIRES (Reuter, UPI, AP) De Argentijnse ontvoerders van Fiat-directeur Oberdan Sallustro hebben gisteren laten weten, dat ze de industrieel 'te geschikter tijd' zullen executeren. Maar het communiqué, nummer 7 uit een serie, schijnt een kopie te zijn van een ander, dat sinds dinsdagavond reeds in het bezit is van de Argentijnse regering. dat hij op dit moment nog in leven is. Sallustro werd negen dagen geleden ontvoerd en sindsdien is geen enkel spoor van zijn ontvoerders gevon den, ondanks een massale speuractie van de autoriteiten. Kort voordat het laatste ultimatum van de ont voerders verliep, maakte de Italiaan se autofabriek bekend, dat zij haar intensieve pogingen om het leven van Sallustro te redden opgaf, om dat niet tegemoet gekomen kon wor den aan de eisen van het revolutio naire volksleger, ERP. Het dagblad Cronica meldde dat het was opge beld door iemand, die zich een woordvoerder van ERP noemde, die beweerde dat 'we Sallustro niet zul len executeren'. Maar er wordt geen geloof gehecht aan zijn woorden. Met spanning wachtten Sallustro's familie. Fiat-directeuren en politie op een nieuwsbericht. Fiat, dat zijn geheime contacten met ERP op last van de regering moest afbreken, gaf bij het aflopen van het ultimatum een verklaring uit. waarin gezegd werd dat de eisen voor Sallustro's vrijlating het bereik van Fiat duide lijk te boven gingen. 'Wij doen een beroep op degenen, die hem vast houden geen onrechtvaardige en misdadige daad te begaan'. De vrouw van Sallustro. Ida, heeft ook nog een emotioneel beroep ge daan op de ontvoerders. Voor de Oberen Sa„u„ro. de ,er deed ve, J™ oordeelde directeur-generaal van Ze snikte .Red hem red hem Fiat-Argentinië. spaar zijn leven! Mevrouw Sallustro Van onze Haagse redactie. DEN HAAG In de afgelopen vijf jaar is het aantal sterfgevallen ten ge volge van hart- en vaatziekten bij vrouwen tussen de vijfentwintig en vijftig jaar schrikbarend toegenomen. Nieuwe Leidse Courant Antwoordnummer 267 Leiden l De door emoties overmande mevrouw Ida Sallustro moet worden vastge houden. als zij een laatste beroep doet op de ontvoerders het leven van haar man te sparen. voegde er echter aan toe: 'Maar als deze oproep vergeefs is, als het bloed van mijn man kan bijdragen tot vrede, dan vraag ik God hem de kracht te schenken zijn laatste ogen blikken moedig te dragen'. Folkman en zijn medewerkers menen te hebben aangetoond dat van een groot aantal kwaadaardige gezwellen de groei in een vroeg stadium onmo gelijk kan worden gemaakt. Kanker begint als een afwijking van één of enkele lichaamscellen, die zich dan in onbeheerst tempo gaan delen en een gezwel vormen. Als dat gezwel ongeveer de grootte van een graankorrel heeft bereikt komt het m een kritiek stadium, zegt Folkman. Dan moeten zich namelijk nieuwe bloedvaten vormen, die het woekerweefsel van bloed voorzien. Ko men die nieuwe adertjes niet, dan kan het gezwel niet verder groeien en blijft het een 'slapend' bestaan leiden. De groep Folkman heeft nu ontdekt, dat voor de vorming var. de adertjes een bepaalde eiwit-achtige stof nood zakelijk is, die wordt aangeduid als 'tumor-angionesefactor' (TAF). De Amerikanen willen nu antistoffen ontwikkelen tegen TAF. stoffen dus, die in het kader van het normale afweermechanisme van het lichaam TAF uitschakelen en di s het uitgroei en van nieuwe gezwellen onmogelijk maken. 'Wij voorzien een vorm van kanker therapie waarbij de patiënt zou kun nen worden ingeënt tegen gezwel- groei'. vatte dr. Folkman zijn visie samen. 'Als het gaat zoals wij denken, kan dat in twee tot vijf jaar mogelijk zijn'. Dit blijkt uit een statistische verken ning van het Centraal Bureau voor de Statistiek die gisteren aan de pers werd uitgereikt op de persconferentie van de Hartstichting over de activitei ten in april, de 'wereldhartmaand'. Dr. C Nieuwenhuizen, hartspecialist, verbonden aan het Antoniuszieken- huis in Utrecht, zei desgevraagd dat de cijfers hierover nog te jong zijn om een duidelijke oorzaak van de stijging bij deze jonge vrouwen aan te wijzen. Waarschijnlijk lijkt hem, dat het ook bij deze groep sterk toegeno men roken hieraan debet is. Jaarlijks overlijden 24.000 Nederlan ders aan een hartinfarct, ruim de helft van hen overlijdt plotseling. On middellijk toepassen van hartmassage en beademing bij dodelijke ritme- stoornissen van het hart. gevolgd door het toedienen van een elektrische schok met een 'defibrillator' zou jaar lijks in ons land tienduizenden Neder landers kunnen redden. Zo'n toestel geeft een stroomstoot door het hart, waardoor alle spiervezels door die elektrische schok op een bepaald mo ment tot samentrekking worden ge dwongen, waardoor ze opnieuw in staat zijn een gecoördineerde samen trekking te beginnen. In het kader van de hartmaand schenkt de Hartstichting elf defibril- latoren aan stadions, waar ze bediend kunnen worden door voetbalminnende artsen, die daarvoor een korte cursus kunnen volgen. Vooral bij grote mas sameetings als voetbalwedstrijden, blijkt voor veel hartpatiënten de spanning te groot te zijn. Ook blijken er veel mensen thuis bij het kijken naar een voetbalwedstrijd een hartin farct te krijgen. De omstandigheden zijn 'ideaal', zegt dr. Nieuwenhuizen: 'Men zit stil, men rookt, men drinkt en de spanning is groot.' Tweede Paasdag begint er in driehon derd vijftig gemeenten een collecte. Tegelijkertijd wordt het rampengiro nummer van de Hartstichting openge- kader van de hartmaand, regelmatig steld (205050). Honderdduizend boek jes. onder de titel: 'Stem van het hart' zijn aan scholen van het basison derwijs gestuurd om door middel van projectonderwijs de jongeren alert te maken voor dit probleem. Met name wordt op humoristische wijze gewezen op de gevaren van patat frites, snoep, het vroegtijdig roken en het gebrek aan lichaamsbeweging: tv kijken en bromfietsrijden. Ook zullen er in het films over de bestrijding van hart en vaatziekten op de televisie worden vertoond. De Hartstichting waarschuwt voor de stichting Nationale hartacties. Deze Nieuwe abonnees opgeven is nu gemakkelijk Verdien zelf een leuke attentie naar keuze U hoeft alleen maar deze vernieuwde en sterk uitgebreide krant van hond tot hand te laten gaan. En dan de bon hiernaast invullen. Postzegel niet nodig ols u op de envelop schrijft: noteer ols 1 1/^ nieuwe abonnee: betaalt per; 1 Noam:maand I (Adres: Plaats IDe nieuwe abonnee onlvongt de kront 14 dagen gratis, en bespaart tenminste 3.- abonnementsgeld Opgegeven door INoom: Adres: I Plaats:I Ik ontvang als beloning hef aangekruiste mop,, potpopwf ptotmo schooltje handig, pofootmop me, enveloppen (flesienonderieMe'l me, bnefpopier en pen )EN HAAG Iedereen die de afge- ipen veertien dagen Joegoslavië heeft ■zocht, moet nu bij térugkömst In" ederland een geldig Internationaal iwijs van inenting tegen pokken to rn. Dit heeft het ministerie van tlksgezondheid gisteren besloten om it de pokkenepidemie in Joegoslavië Dg niet lijkt te zijn ingedamd. Dins- ag had het ministerie aanvankelijk irklaard dat alleen reizigers uit de ovincie Kosovo een pokkenbriefje j zich moesten hebben. ind revolutie alleen aanvaard- r, als het onrecht, dat je met revolutie veroorzaakt in het valt bij het onrecht dat je ee wilt wegnemen. Prof. mr. W. F. de Gaay Fortman. Binnenland stichting verkoopt onder meer in bak kerswinkels en tijdschriftenkiosken hartspeldjes en posters. Deze speldjes actie komt niet ten goede aan het werk van de Hartstichting, aldus de heer P. J. Kierkels, directeur. Er zijn thans geen aangepaste wettelijke mo gelijkheden om deze actie tegen te gaan. 'Het enige wat we kunnen doen, is het publiek hierop attent te maken. Meer kan en mag ik niet zeggen', aldus de directeur. fijdelijk regen Een lagedrukgebied, dat van morgen ten westen van Schot land lag, zal verder naar het oosten koersen en morgen bij Zuid-Scandinavië terecht komen. In de westelijke stroming wor den fronten meegevoerd, die vooral in avond en nacht enige regen zullen brengen. MORGEN EN OVERMORGEN: Enkele buien, vooral later opkla ringen en ongeveer normale temperaturen. Morgen: zon op 06.20 onder 19.10 AMSTERDAM De provincie Utrecht gaat zuidwest-Nederland hel pen aan zoet en goed water. Bij Wilnis op de gren3 van Utrecht met Zuid-Holland, zal daarvoor het rivier tje De Geer worden afgesloten terwijl met behulp van een te bouwen ge maal het water naar het westen zal worden getransporteerd. LA PAZ (REUTER) De regering van Bolivia heeft gisteren 119 Russi sche diplomaten en leden van hel Rus sische ambassadepersoneel aangezegd, dat zij binnen een week het land moe ten verlaten. Hun wordt verweten dat zij zich met interne zaken van Bolivia hebben ingelaten. Uit onderschepte pa pieren was dit gebleken. De minister van Buitenlandse Zaken heeft verklaard dat de regering de di plomatieke betrekkingen met de Sow- jet-Unie niet wil verbreken. De onderschepte documenten betrof fen een plan van de op Cuba geves tigde organisatie voor Latijnsameri- kaanse solidariteit om verzetsmensen naar Bolivia te brengen. Morgen Goede Vrijdag zullen onze kantoren na 14.00 uur gesloten zijn. (ADVERTENTIE) Prins Claus heeft gistermorgen de miljoenste boom geplant nabij het recreatiepark Berg en Bos in Apeldoorn. Ook staatssecretaris Vonhoff wilde zijn boompje bijdragen. Hij werd bij de werkzaam heden geholpen door de hoge gast. Zie verder pagina 11. deze noodoplossing wel als voorlopig. Ze willen dat vóór de volgende zomer een andere oplossing wordt gevonden. Door het afdammen van het riviertje De Geer wordt een belangrijke ver binding verbroken tussen het Utrecht se en Zuidhollandse plassengebied, wat vooral onaangenaam zal zijn voor de waterrecreatie. De afsluiting zal nog vóór het vakantieseizoen worden gerealiseerd. GS van Utrecht zijn tot dit besluit gekomen na de alarmeren de berichten over de dreigende water- nood- en verzilting in Delfland-Rijn- iand. De directeur van de nv waterleiding maatschappij 'Drenthe' ir. II. van Nes heeft gisteren bevestigd dat bij een droge zomer er wat de grondwater voorziening betreft problemen kunnen ontstaan voor de afnemer. Hij vond het nog voorbarig om nu al te praten over een eventuele rantsoenering die gaat dreigen, vooral bij die waterlei dingbedrijven die voor vrijwel hon derd ^rocent hun water uit de bodem halen, zoals op de hoger gelegen gron den in Drente en Gelderland gebeurt. CLEARWATER BEACH, Florida (UPI) De Amerikaanse chi rurg dr. Judah Folkman heeft wetenschappelijke opschud ding verwekt met een ontdekking die het uitzicht opent op een heel nieuwe vorm van kankerbestrij ding. Ook gehandicapte heeft recht op seksueel leven 7 Buitenland Pakistan: goede toekomst als het acute problemen over wint 9 Kerk Nieuw liedboek kan dit jaar verschijnen 2 Christenen in DDR over abortus 2 Sport Piet Keizer schiet Ajax langs NEC: 1—0 13 Economie Betere handelsbalans geen gunstig teken Boekenetalage 2 Lezers schrijven 2 Radio- en tv-programma's 6 Strips, feuilleton 6 Commentaar 7 Puzzel 7 Weekbladen 7 Dichtbij en verder 7 Kunst 11 parkslapers op Phantoms VOOI* WASHINGTON (AFP) De Ameri kaanse regering heeft ondanks bezwa ren van het congres besloten Grieken land 36 jachtbommenwerpers van het type Phantom F4 te verkopen met het doel de Griekse luchtmacht te moder niseren. ZEEMANLAAN 22 LEIDEN TELEFOON 42627

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1