Udink: expansie terk afremmen s Piloten gehuldigd In Randstad straks 20 rijstroken nodig Faulkner en Craig nu hand in hand Het Kwartet Koningin bezoekt Utr. gemeenten Henryk Jablonski president Polen In deze krant Tilanus CHU- fractievoorzitter Philips Nijmegen met 160 man minder I D kwom°i Gun ock Uw buurman deze krant! LANGEZAAL presenteert weer zijn unieke MEUBEL- en HUISHOUDSHOW Nieuwe leidse Courant WOENSDAG 29 MAART 1972 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen IRISTEUJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING senstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich ia ghebleven mijn hert in teghenepoat!" Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 7,90 per maand, per kwartaal 23,35 Afd. Bezorging 18.00-19.00 uur. Maatregelen in Rijnmondgebied )EN HAAG De economische groei in het westen van het land al 'sterk afgeremd' moeten worden. Plannen om het zeehaven reaal in zuidwest-Nederland verder uit te breiden zullen daarom log eens nauwkeurig moeten worden bezien'. Minister Udink (ruim- lijke ordening) heeft dit gisteren in de Eerste Kamer gezegd. afremming van de economische oei in het westen zal vooral worden •realiseerd door een selectief inves- ringsbeleid, en een vergunningen- elsel waarover (zoals al eerder werd ingekondigd) deze zomer nog wets- itwerpen zullen worden ingediend, e minister gaf nu reeds te kennen lt de nieuwe wettelijke maatregelen wral in het Rijnmondgebied zullen orden toegepast. Als reden gaf de mister op het fungeren van dit •bied als 'een permanente inflatie- lard'. uitbreiding van het zeehavenareaal Zuidwest-Nederland is tot 1980 ge- rogrammeerd op 4.000 ha. Plannen tor een uitbreiding van rond 3300 rijn reeds in uitvoering of zullen >g in uitvoering worden genomen, nlangs nog adviseerde de commissie or zeehavenoverleg gunstig over •n verdere uitbreiding met 700 ha 4000 ha. Volgens minister Udink deze uitbreiding echter opnieuw oeten worden bezien, vooral omdat bezetting van het aantal arbeids- aatsen een probleem zal gaan vor en. De minister achtte het ook heel >ed mogelijk dat bestaande plannen et of onvolledig tot uitvoering zul- worden gebracht, lerigens liet de minister zich nogal issimistisch uit over de mogelijkhe- ;n om de economische groei in zuid- est-Nederland daadwerkelijk tot stil— and te kunnen brengen. In dit ver- ind wees hij op de afhankelijkheid n Nederland van onder meer het litse Roergebied en het Scheldebek- n. r zal een Europees beleid moeten arden gevoerd, want anders kunnen 6 er nauwelijks op hopen de impul- m uit die gebieden blijvend onder introle te kunnen houden', aldus Ie. Udink. Het ruimtelijk beleid van [Idwest-Nederland zal daarom binnen EEG krachtig aan de orde moeten rden gesteld wenselijkheid om de economische •ei landelijk af te remmen, zoals ider meer wordt bepleit in het rap- •rt van de club van Rome, kon de inister niet onderstrepen. Hij waar- Luwde zelfs voor een te sterke om- liging van de economische groei, die in harde confrontatie zal oproepen at hen die een grotere welvaart •langen.' De minister wees er ook dat een afremming in het alge- in ook consequenties zal hebben Dgezegd voor de ontwikkelingslanden. 'We groeien niet alleen om ons zelfs wil, maar ook om de taak die we hebben te verrichten in de wereld.' Wel ging de minister ervan uit dat de negatie ve effecten van de economische groei doorberekend moeten worden in de prijzen. Het is opmerkelijk dat ook de WD- senator Witteveen, oud-minister van financiën, een minder expansief beleid bepleitte. Volgens dr. Witteveen zal het zeehavenareaal in zuidwest-Neder land niet uitgebreid mogen worden, omdat het bestaande areaal nog ruim te genoeg zou bieden en er bovendien ten noorden van Amsterdam nog ter reinen beschikbaar zijn. Een afrem ming zou ook gewenst zijn om de creatie van nieuwe inflatiehaarden te voorkomen. De heer Witteveen achtte het bovendien ongewenst dat de ar beidsplaatsen in meerdere mate door gastarbeiders vervuld zouden moeten worden. 'We moeten voorkomen dat we te hoog grijpen', aldus dr. Witteveen. De collectieve voorzieningen en de infrastructuur mogen naar de mening van de oud-minister in het westen van het land niet afgeremd worden. Hij wees erop dat het westen in vergelij king met de rest van het land achter gebleven is. Er zijn in het westen per inwoner minder wegen, minder sport hallen. minder zwembaden, minder spoorlijnen enz. Minister Udink kreeg in de Eerste Kamer nogal wat kritiek te horen op zijn ruimtelijke ordeningsbeleid. Vol gens vele senatoren is dit beleid nog te weinig gecoördineerd Nog niets bekend over spreiding rijksdiensten DEN HAAG De regering kan nog niet zeggen welke rijksdiensten in aanmerking komen voor overplaatsing naar andere delen van het land. In het eerste kabinetsberaad over de ont wikkeling van de Haagse agglomeratie is namelijk alleen nog het mogelijke aantal te spreiden arbeidsplaatsen aan de orde gekomen. Dit antwoorden de ministers van bin nenlandse zaken, economische zaken, sociale zaken en volkshuisvesting en ruimtelijke ordening op vragen van vijf Tweede Kamerleden van de KVP. Omstreeks juli kan de kamer een nota verwachten over de ontwikkeling van de Haagse agglomeratie en de afrem ming van de kantorensector. DEN HAAG Koningin Juliana, die zoals eerder gemeld op 30 mei een bezoek zal brengen aan enige gemeen ten in de provincie Utrecht, zal zich in het ruim zes eeuwen oude IJssel- stein, dat zich de laatste jaren sterk ontwikkelt, in het stadhuis over de renovatieplannen van de binnenstad doen voorlichten. Tevoren wordt de Koningin begroet als baronesse van IJsselstein bij de oude kasteeltoren. WARSCHAU (Reuter, UPI) Prof. Henryk Jablonski is gisteren gekozen tot president van Polen. Jablonski ver vangt Jozef Cyrankiewicz, die de posi ties van premier, vice-premier en pre sident bezat sinds februari 1947. Na de onlusten van 15 maanden geleden, die Edward Gierek aan de macht brachten, werd Cyrankiewicz weggepromoveerd. en te sterke ombuiging van de onomische groei zal een harde knfrontatie oproepen met hen ie een grotere welvaart verlan- Minister Udink Minder wind Op de oceaan dringen fronten in de richting van West-Europa op. De eerste van deze fronten wordt morgen over Engeland en Noord-Frankrijk verwacht, haar het zich laat aanzien met weinig aktiviteit. Een hogedrukgebied zal morgen ons land dicht na deren. De wind neemt nog ver der af en draait naar zuidwes telijke richting. Morgen: zon op: 06.22 onder: 19.09 maan op: 19.15 onder: 05.48 'eil Rijn steeds lager lie je nou wel dat ie nog niet Krijdbaar is! Van onze correspondent LEEUWARDEN Twee militai ren van een helikopter en enkele spoorwegbeambten werden dinsdag in Leeuwarden gefêteerd omdat zij ieder op hun wijze op 15 maart hebben voorkomen dat een ernstig ongeluk bij Meppel nog rampzali ger zou zijn geworden. Op een on bewaakte overweg bij Meppel botste een vrachtauto op een trein die in richting Leeuwarden reed. De vrachtauto werd vernield en twee inzittenden ervan kwamen om het leven. Een helikopter van de lucht macht was net in de nabijheid en de inzittenden luitenant-vlieger J. D. Luder (links) en de adjudant boordwerktuigkundige J. H. van Es zagen het ongeluk gebeuren. Bo vendien zagen ze uit de richting Leeuwarden een trein de plaats van het ongeluk naderen. Door eerst voor en daarna naast deze trein te gaan vliegen wisten ze de machinist er opmerkzaam op te ma ken dat er iets aan de hand was. Inmiddels was de hoofdconducteur van de trein die de aanrijding had gehad, de heer Th. W. Ausema lo pend langs de lijn op weg gegaan naar de spoorwachter van de post Smildervaart. Deze spoorwachter zette het sein op onveilig. De trein wist door de verschillende waar schuwingen tijdig te stoppen. Tijdens de bijeenkomst in Leeu warden die gehouden werd na dat enkele uren tevoren de gebeur tenis bij Meppel gereconstrueerd was wees de waarnemend rayon chef van de Nederlandse Spoorwe gen te Leeuwarden, de heer W. Raue. erop dat twee verschillende transportsystemen een ramp heb ben voorkomen. HIJ prees het grote verantwoordelijkheidsgevoel van de beide vliegers en van de mensen van de spoorwegen. De vliegers kregen ieder een reischequc ter waarde van 100 gulden aangeboden. De ruim 100.000 betogers, die op emotionele wijze gisteren afscheid namen van het Noordierse par lement, gezien vanaf het Stormont het fraaie parlementsgebouw. Staatssecretaris krui si nga: RIJSWIJK In de komende tientallen jaren zal het autobezit in ons land zo sterk toenemen, dat tussen sommige dichtbevolkte woon gebieden in de randstad ongeveer 20 rijstroken nodig zullen zijn. Bij rivieren en kanalen zouden gigantische bruggen of tunnels moe ten worden gebouwd. blin- Deze voorspelling deod dr. Kruisinga, staatssecretaris van verker en water staat vandaag tijdens de opening van het 'Insfcituutgebouw' in Rijswijk, waar in gevestigd de afdeling wetenschap pelijk onderzoek van hel Nederlands vervoerswetenschappelijk instituut, het economisch bureau voor de weg- en watervervoer en het administratiecen trum beroepsvervoer. Als voorbeeld voor de enorme ver- keersontwikkeling in de toekomst noemde de staatssecretaris de Nieuwe Waterweg. Al in 1980 zullen 16 tot 20 rijkstroken onder de Waterweg nodig zijn, in 1990 bijna 30 en in het jaar 2000 zelfs 34. Hij ging er hierbij van uit dat de groei van het wagenpark zich zal voortzetten zoals thans kan worden verwacht en er geen ingrijpen de veranderingen in de kwaliteit van particulier en openbaar vervoer zullen optreden. Hij waagde zich ook aan een grove schatting van de kosten voor infra structuurvoorzieningen. zoalsh brug gen. tunnels en viaducten. Investerings- DEN HAAG Drs. A. D. W. Tilanus is fractievoorzitter van de CHU in de Tweede Kamer geworden. De CHU- fractie heeft hem met algemene stem men gekozen. De heer Tilanus volgt de heer J. T. Mellema op, die per 1 april is benoemd tot voorzitter van het Produktschap voor pluimvee en eieren. Het dagelijks bestuur van de CHU heeft met dankbaarheid kennis geno men van de verkiezing van drs. Tila nus. 'Het bestuur vertrouwt op de meest goede samenwerking,' aldus de verklaring die het bestuur gisteren uit gaf. De heer Tilanus is sinds 1963 lid van de Tweede Kamer. Van 1965 tot 1968 was hij voorzitter van de Unie. Van 1968 tot 1969 was hij al eerder fractie voorzitter in de Tweede Kamer. EINDHOVEN Philips zal het per soneelsbestand bij de vestiging in Nij megen in de loop van dit jaar met 160 werknemers verminderen. Het ligt in de bedoeling deze inkrimping tot stand te brengen via natuurlijk verloop dan wel door overplaatsing van personeels leden naar andere Philips-vestigingen. Van ontslag zal geen sprake zijn, aldus een woordvoerder van Philips te Eind hoven. kosten in 1980: ƒ500 miljoen, in 2000 1.000 miljoen. Deze ontwikkeling zal, aldus dr. Krui- singa, in goede banen moeten worden geleid. Belangrijke wijzigingen in het beleid zullen noodzakelijk zijn. 'Ik verdien er zo wat zak geld bij Binnenland Nieuw apparaat helpt den Eerste milieuproces Buitenland Liefde dreef Angela Davis 9 Bhoetto voor formidabele taak 9 Kerk Benoeming dr. Gijsen hoeft oecumene niet stop te zetten 2 Sport Kornelis wil schaduw van Cruijff zijn 15 Economie Wereldmarkt-regeling BELFAST, LONDEN (Reuter, UPI, AFP) Ruim 100.000 pro testanten hebben gisteren een emotioneel vaarwel gebracht aan het Noordierse parlement en waren er getuige van hoe gema tigde en extremistische leiders voor het eerst zij aan zij stonden. Er steeg een gebrul uit de men senzee op toen premier Brian Faulkner en oud-minister Wil liam Craig eikaars handen schud den een simpel gebaar, dat een nieuw tijdperk in de roerige geschiedenis van Ulster kan in luiden. De massa-demonstratie vond plaats, terwijl Noord-Ierltnd voor de tweede achtereenvolgende dag lamgelegd werd door een proteststaking, waar aan nog meer arbeiders deelnamen dan de dag tevoren. De periode van betrekkelijke rust werd gisteren even wel ruw afgebroken met een bom aanslag van IRA-terroristen, die twee mensen het leven kostte. De aanslag vond plaats in Limavady, bij London derry. Een politiebureau werd ver nield. William Craig. de leider van de mili tante Vanguard-beweging en organisa tor van de tweedaagse proteststaking, werd in 1968 wegens zijn rechtse opvattingen ontslagen. Toen Brian Faulkner premier werd, werden de twee mannen bittere vijanden. 'Onze premier had een andere opvatting over hoe de zaken geregeld moesten worden', riep Craig, gisteren, herinne rend aan Faulkners plannen om de crisis op te lossen door onderhande lingen. 'Hij deed zijn best en werd min behandeld'. De menigte juichte. (ADVERTENTIE) cacao 'Deze eeuw kont' 19 geen energiete- 19 Boekenetalagc Lezers schrijven Radio- en tv-programma's Strips, feuilleton Commentaar Dichtbij en verder Puzzelen Kunst Beurs Uw krant vernieuwd en uitgebreid Nieuwe obonnees opgeven Is nu gemakkelijk Verdien zelf een leuke attentie naar keuze U hoeft olleen maar deze vernieuwde en sterk uitgebreide krant van hand tot hand te laten gaan. En dan de bon hiernaast invullen. Postzegel niet nodig als u op de envelop schrijft: I Nieuwe Leidse Courant f^Bon I Naam:Q maand IDe nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespoort tenminste f 3.— abonnementsgeld I Opgegeven door.- I INaam: Adres: Plaats:I Vlk ontvang als beloning het aangekruiste D mopje postpapier O plaijno schooltje D handige parootmop M enveloppen (Itesjenonderjette') met briefpapier tr, Antwoordnummer 267 Leiden ADVERTENTIE Wie komt er met Pasen in de Stadsgehoorzaal? (Zie advertentie op pagina. 16).

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1